,e Jaargang. VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1923 No. 4234 lloeABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, jij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post I 2.95 per kwartaal. Iet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- ÜEtbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd r ondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowono advertentiën 3D cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur'en ver huur, koop en verkoop 10.50. nummer bestaat uit twee iden. DE SIXTIJNSCHE KAPEL heeft in dit blad kunnen lezen, dat beroemde Bomeinsche koor weer een aée door ons land gaat maken en dat Leiden zich do eer kan veroveren weer <]en schoonen zang te genieten. Het té. van voorbereiding koos, nu de uit een zullen plaats hebben in het mi- •aarin zij thuishooren, de Hartebrug- s zijnde de grootste der Leidsche ,u waarin bovendien het uitzicht ner- h'elét wordt door pilaren. Want het nble zingt naar Middeleeuwsche ge- j van uit heb priesterkoor, en men dus een dienst, welke geheel beant- dfc aan het oude liturgische ideaal, ndien is de acoustiek in de Harfcebrug uitstekend en zal het gezang er beter lijn recht komen dan verleden jaar in ehoorzaal, waarmee we overigens van mooie, artistieke concertzaal geen d bedoelen te zeggen. echter aan dit alles een maar mén. kosten .zijn zeer hoog en het koor niet, tenzij het de absolute zekerheid dat het op het vastgestelde bedrag rekenen. Het comité dient dus de voorzorgen te nemen en dit wel joedigste, want voor 25-Augustus moet richt m Den Bosch zijn, dat de uit- n doorgaan, stelt men zich voor, een plechtig Lof |uden buiten de gewone diensten, op- i plaatsen geheel t,er beschikking van >mité zijn. Er moet dus een entréc- betaald worden. Zeer zeker zullen ook kenden van de gelegenheid ge lmaken, waarmee deze meteen eensin i'ste milieu kunnen waarnemen, wat aan ziin kinderen biedt, ir al zijn wij nu nog zoo zeer over- dat de onderneming ook financieel agen, we moeten voor 25 Augustus solute zekerheid daarvan aan Den kunnen mededeelen. rfrm moeten we een garantiefonds Wij vragen van de verschillende van Leiden en omgeving, van de esturen, van de Pastoors en van be lde en kunstzinnige geestelijken en dat ziï ons een som van ten hoog- jjf-en-twjntig gulden garandeeren. oven geen oogenblik, dat wij ranten hierom zullen behoeven rCan te in. Mocht cr toch een tekort komen, kunnen we dat ponla-ponds-gewijze an. Maar we vertrouwen, dat de be- Ml'iisr wel zoo groot zal zijn, dat de volloopt. zal het garandeeren van een zekere voor dit goede doel hoogstwaar- ij n 1 ij k niet anders dan een stie van vorm z ij n. te sterker dringen we er op aan. dat «tellenden- ons met hun waarborg iden. Over een paar dagen worden erscbillende adressen' circulaires ver- n. Wij bidden TJ, legt die circulaires 'dezen ter zijde, maar onderteeken ddliik de bijgevoegde formulieren, circulaires bereiken ongetwijfeld niet belangstellenden». Wij kunnen oold dies weten. Welnu, wat bezwaar be er tegen, dat U aan een van de beide 6en hieronder opgegeven al vast lelijk even uw toezegging doet. t Leiden nu eens niet laks zijn, maar Idellijk reageeren'. w'i vóór 25 Augustus niet een defini- [unstig bericht naar Den Bosch heb- jestuurd, komt de Sixtijnsche 'el hier niet. if- A. NIEVEEN VAN DIJKUM Pr. Pastorie Oude Vest 223. L H. SWIER-STR A', Haarlemmerweg 44c. iiili - HIE Een auto-ongeluk. ontzettend auto-ongeluk nabij Lour- laatsfc de mcnschheid weer eens, of rukt haar weer eens met geweld uit eurleven in de ontzagwekkende wer eld van het: memento moriHet oogenblik levend en genietend, het e oogenblik dood en vermorzeld. Het oogenblik nog in den tijd vaii verdie- et andere oogenblik staande voor den ten Rechter, Die geeft loon naar ïste Z'J de zielen der ongelukkig-omgeko- oarmhartigOok die' van hem ear Maria's genadeoord was getogen erlangen zooals verondersteld worden om daarna haar om in het befaamde blaadje J>o 1 ant" te gaan bespotten welke be- nS wellicht bij velen te meer indruk ff .en omdat ze krvam van een "uige" heeft echter de gebeurtenissen an- loopen H hopen, dat Hij ook genadig zij. a van de „Protestant", die misschien meer uit lichtzinnigheid dan uit boosheid heeft gehandeld, zooals „Het Huisgezin" wil aannemen, welker beschoiwing wij on der „Uit de Pers" in dit nummer hebben opgenomen. BUITENLAND De bezetting van liet Roergebied DE DUITSCHE GOUDLEENING. Een schrijven van de Commissie van Herstel. De Commissie van Herstel heeft ten aan zien der uitgifte van een nieuwe goudlee- ning aan het Duitsche rijk meegedeeld, dat de commissie zich uitdrukkelijk zelfs ten opzichte der inschrijvers haar recht van prioriteit voorbehoudt op de inkom sten, welke het rijk zou kunnen bestem men voor den dienst en de terugbetaling der leening, vooral als deze niet wordt ge bezigd voor de kwijting der annuïteiten van de schadevergoeding. De „Vossische Zeitung" schrijft, dat die mededeeling van de C. v. H. slechts als formeel moet worden beschouwd, daar het vanzelf spreekt, dat volgens den tekst van het verdrag van Versailles de aanspra ken uit hoofde van het herstel vóór alle andere aanspraken gaan. Het zou juist de taak van de regeering zijn, wanneer over de schadeloosstelling eenmaal eenstem migheid is bereikt, de reparatie-prestaties zóó te-regelen, dat de opbrengst van het bedrag der schadeloosstelling, onafhanke lijk van de garantie van de goudleening, verzekerd geacht mag worden. DE BEANTWOORDING DER BRITSCHE NOTA. H.N. uit Londen: Er wordt een opti mistische stemming merkbaar aangaande het voortduren der entente met Frankrijk De blijkbare ernst, waarmede men te Pa rijs de Engelsche financieele voorstellen wil onderzoeken, blijft niet zonder uitwer king. Doch terzelfder tijd komt men hier tot het inzicht, dat de jongste nota wel licht de zaak iets te scherp heeft voorge steld. Ook vreest men, dat het voorstel aangaande de kwijtschelding van schuld door Frankrijk wel eens verkeerd zou kun nen worden uitgelegd, aangezien de for muleering, dat Engeland de 710 millioen pond van Duitscliland en de bondgenooten gezamenlijk wenscht te ontvangen, aan leiding zou kuunen geven, datFrankrijk er belang bij kreeg, zijn eischen tegen over Duitschland nog te verhoogen, ten einde zelf van betaling te worden vrijge steld. Het zou dus niet geheel onmogelijk zijn, dat een nadere bespreking tusschen Londen en Parijs een wijziging in de no ta tengevolge zou hebben. Volgens sommige inlichtingen zou de Fransche regeeTing in beginsel het denkbeeld aanvaar den om de ontruiming van het Ruhrgebied te be spoedigen en daarmee zelfs begin nen onmiddellijk na het sluiten eener al- gemeene regeling betreffende de schade vergoedingen indien een andere mogend heid haar waarborg zou verleenen aan de Fransche schuldvorderingen op Duitsch land of indien deze waarborg zou verlee nen aan de Fransche schuldvorderingen op Duitschland of indien deze waarborg op onbetwistbare en reëele wijze zou kun nen worden gevestigd onder cautie van de Engelsche of Amerikaansche regeering. „L'Oeuvre" schrijft, dat indien de Fransche regeering werkelijk geneigd is een dergelijke oplossing te aanvaarden' zij het zeer snel en zeer duidelijk moet zeg- gen. Het Fransche antwoord op de Britsche nota zal een algemeene uiteenzetting bevat ten van de Fransche politiek ten aanzien der oplossing van het vraagstuk der scha devergoedingen. De Fransche ambassadeur te Londen is te Parijs aangekomen en heeft met Poin- caré geconfereerd. De afsluiting van het Ruhrgebied. De Vossische Zeitung verneemt uit Keu len, dat van officieele Engelsche zijde wordt verklaard, dat de afsluiting van het bezette gebied door de Franschen voor loopig tot 31 Augustus is verlengd. Het blad merkt op, dat voor dezen maatregel, welke noodlottig is voor den economischen toestand, geen geldig motief en zelfs geen aanleiding te vinden is. Het eenige doel van deze politiek is ontreddering. De mijnwerkers willen den arbeid hervatten. Van verschillende mijnen komt het be richt, dat de arbeiders zich bereid verkla ren weder af te dalen, nu het noodige gold voor uitbetaling der loonen aanwezig schijnt te zijn. Natuurlijk geldt dit alleen voor de mijnen, die niet onder Fransche controle zijn gesteld en waar het lijdelijk verzet voortduurt, zelfs als de arbeiders te werk komen. In de buurt van Gelsenkirchen blijft de toestand onveranderd. Waar geen Fran schen zijn wordt gewerkt. Elders niet.. In Herne had opnieuw een betooging plaats, waaraan zeer veel personen deelnamen, doch die verliep zonder aanleiding te ge ven tot rustverstoring. Een ter plaatse gevormde politie uit de burgerij, die sa menwerkt met de Eranscbe gendarmerie heeft ongeveer vijftig personen, die zich schuldig hébben gemaakt aan de plunde ringen der vorige week, in bewaring geno men. In Bühr en Gladbeck, waar de direc ties weder over geld lor ui betaling be schikken, wordt gewerkt. België. Senator Keesén overleden. Gistermorgen is de Belgische Senator Mgr. Keesen, huisprelaat van Z. H. den Paus, in den ouderdom van 85 jaar over leden. Mgr. Eugenius Jan Keesen werd, naar de „Msb." meldt, geboren op 3 April 1848 to Gingelom (Limburg). Hij maakte schitterende studies aan het klein semi narie van St. Truiden en bereidde zich voor op het priesterschap op het groot seminarie van Lnik. Na zijn priesterwijding in 1864 was hij kapelaan te Velm on te Borgworm (186" 1877). Van Borgworm ging mgr. Kee sen over naar Tessenderloo, waar hij wel dra een der meest vooruitstrevende figu ren werd. Zijn activiteit strekte zich uit over alles, wat in- het belang was van zijn priesterambt, vooral voor sociale aangelegenheden interesseerde mgr. zich zeer. Hij had een werkzaam aandeel in den schoolstrijd vah 1879 en schreef een stren gen open brief aan Leopold II, welk schrijven door de tegenpartijen, vooral de liberalen, langen tijd werd geëxploiteerd, z.g. om te bewijzen, dat de katholieken rcvolutionnaif waren. In 1898 werd mgr. door wijlen Paus Leo XTII verheven tot huisprelaat van Z. H. In den senaat, wa.-in 1894 zijn intrede deed, maakte mgr. niet het figuur van eèn beroepspoliticus, hij bleef steeds „do pastoor", die in alle omstandig heden het christendom verdedigde en op den voorgrond plaatste. De milddadigheid van den overledene ten opzichte van de armen van de Marollenhuurt is spreek woordelijk geworden. Duitschland. Tegen de groote coalitie. Naar het „Berl. Tageblatt" uit Dresden verneemt, heeft de Saksische Wirtschaft- minister zich in heftige bewoordingen tegen de groote coalitie uitgelaten. Men kon het kabinet Stresemann wel een oogenblik aanzien, maar een langen proef tijd verdiende het in allen geval niet. In dezelfde vergadering werd ten gun ste van de algemeene staking gesproken, ingeval zekere arbeiderswenschen heden middag om 2 uur niet ingewilligd mochten zijn. Andere eischen, die gesteld werden, wa ren o.a. de invoering van den index, zoo als deze door de „Rote Fahne" was vast gesteld en het inbeslagname-recht voor de controlecommissie. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin het bankroet van de politiek der arbeidersverenigingen geproclameerd werd en do eisch gesteld deze'lichamen om te vormen op den voet van den klassenstrijd. Ook in Brunswijk schijnt men met de groote coalitie niet ingenomen. Volgens het „Acht Uhr Abendblatt" had er op het groote slotplein aldaar een groote meeting plaats, die door 70.000 personen werd bij gewoond en waar verschillende eischen gesteld yerden, die de regeering geen kans zag in te willigen. De menigte eischte toen onmiddellijke aftreding van de coalitie en instelling van een arbeidersregeering en een voorloopig bewind in Brunswijk van het arbeiders- kartel. Een commissie werd benoemd om deze verlangens in den vorm van een ulti matum aan den minister-president te overhandigen. Deze beloofde onmiddellijk een groote kabinetszitting bijeen te zullen roepen. De „Deutsche Zeitung" is voor drie da gen verboden, omdat zij een artikel bevat te, volgens hetwelk Stresemann zijn poli tiek in overeenstemming met het buiten- -land ingericht zou hebben. Minister Severing heeft do ontbinding bo volen van een aantal arbeidersverenigin gen, die o.a. ijverden voor de communis tische honderdschappen. Da algemeens toestand. Naar de „Vorwarts" uit Maagdenburg verneemt, is in de provincie Saksen de rust in vollen omgang hersteld. enkele uitzonderingen na zijn ook de landarbei ders weer aan het werk gegaan. De plun deringen op de velden hebben opgehouden Ernstige onlusten te Kleef. Uit Nijmegen wordt aan het „Vad." gemeld: Woensdagmorgen marcheerde een ben- do stroopers, ongeveer vijfhonderd man sterk, uit de richting Goch Kleef binnen. Het waren in hoofdzaak communisten, waarbij zich een menigte opgeschoten jon gens had gevoegd. Ook waren er vrou wen en kinderen in den troep. Mentrok op naar de Grosze Strasse waar een aan val werd gedaan op het kleedingmagazijn Weyler. De groote spiegelruit werd stuk geslagen en door de gemaakte opening drongen de belhamels den winkel binnen en begonnen alle goederen die zij vonden op straat te werpen. Toen de winkel bene den leeggehaald was, trok men naar bo ven, waar men op dezelfde wijze te werk ging. Op straat, heerschte in tusschen de groot ste verwarring. Uit alle hoeken en gaten was intusschen het Kleefsche grauw op komen dagen en leverde formeele gevech ten met de stroopers om den buit. Hon derden burgers die waren toegestroomd keken bij dit schouwspel toe. Het. tiental politieagenien arresteerde een paar plun deraars, doch stond verder machteloos tegenover de menigte. De Belgische solda ten traden niet op. Toen de winkel leeggehaald was, trok men naar do Marktstrasse, waar een paar zaken hetzelfde lot ondergingen. Vervol gens verlieten zij de stad weer. Gistermorgen kwamen zij wederom op dagen en richtten enorme schade, aan. Een deel der buitgemaakte goederen werd da delijk ver onder den prijs verkocht, zoo dat menig bewoner van Kleef goede zaken maakte. De stemming in de stad is buiten gewoon zenuwachtig. Do toestand te Aken. Uit Vaals wordt aan de „Tel." gemeld: Door het groote gebrek aan levensmid delen en de hooge prijzen daarvoor in Duitschlanl komen steeds meer mensclien naar de Nederlandsche grens om hier in- koopen te doen. Vaak uren ver komen zij geloopen om een pond margarine, wat cacao, koffie en brood te koopen. Voor de winkels staan honderden Duitsche koo- pers en filo om geholpen te worden. Op Duitsch gebied daarentegen worden klee- ren en schoenen tegen belachelijk lage prijzen aan de Nederlanders aangeboden Al deze artikelen zijn afkomstig van de plunderingen der laatste dagen. In Aken was het gistermiddag rustig. Het door het Wolf-bureau verspreide be richt, dat de staat van beleg was afgekon digd, is onjuist. Alleen moeten de winkels na 9.uur gesloten zijn (de meeste zijn voortdurend gesloten, voor zoover zij niet. gedwongen uitverkoop houden), terwijl Duitsche onderdanen na 9 uur niet meer op straat mogen verkeeren. De burgerwacht doet reeds dienst. Een enkele botsing kwam gistermiddag nog voor tusschen politie en communisten, toen laatstgenoemden in een slagerswin kel den voorraad vleesch wilden weghalen Een tweetal personen werd gevangen genomen. Twee personen werden licht ge kwetst. Ook op het land in do omgeving van Aken is het rustig en de overheid floet alle moeite om levensmiddelen, deels in Neder land aangekocht, tegen lage prijzen be schikbaar te stellen en het volk tot kalmte te brengen. De communisten hebben gedreigd, de vrouwen der politieagenten in gijzeling te nemen, wanneer de gevangenen niet wor den vrijgelaten. Toen zij echter op een paar plaatsen in de woningen van politie agenten binnendrongen, trad do politie krachtig op en maakte weer enkele perso nen gevangen. Engeland. De gevangenneming van De Valera. In een officieele mededeeling wordt ge zegd, dat De Valera grootendeels verant woordelijk is voor alles wat sedert de onderteekening van het verdrag met En gelland, is geschied, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld. Hij tracht zich thans te verschuilen achter een politieke campagne, maar hij zal zijn plaats heb ben in te nemen bij zijn gevangen bond genooten, totdat de lijd aanbreekt, waarop zij kunnen worden vrijgelaten, zonder de openbare veiligheid in gevaar lo brengen. De Valera wordt te Limerick gevangen gehouden en zal waarschijnlijk deze week naar Dublin vervoerd worden. De Valera zal niet voor den rechter ver schijnen, maar voor onhepaalden tijd ge ïnterneerd blijven, volgens de wet op het herstel der rust in Ierland, welke do re- geering machtigt personen zonder vorm van proces gedurende langen tijd gevan gen te houden. De Valera's arrestatie heeft de belang stelling voor de Iersche verkiezingen aan merkelijk aangewakkerd. De „Manchester Guardian" zegt, dat de arrestatie van De Valera ongetwijfeld wettig is, maar tal van Engelschen be twijfelen, of ze ook verstandig is, daar hij nu misschien nog met een waas van mar telaarschap wordt omgeven. Deze bedenking zal de regeering echter ook wel onder de oogen hebben gezien, die vermoedelijk heeft geoordeeld, dat het HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Voorbehoud van de Commissie van Her stel ten aanzien van de Duitsche goudlee ning'. Optimisme te Londen over een voortdu ren der Entente. De Fransche regeering zou in beginsel bereid zijn de ontruiming van het Ruhrge bied fe bespoedigen. Actie tegeji de Duitsche groote coalitie. De Belgische senator Mgr. Keesen over leden. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. Hei Tekort. Een Antircv. blad doet met stelligheid een mededeeling over de plannen van Mi- nisier Colijn inzake de salarissen van amb tenaren e.d. Steeds nog weer andere tragische bij zonderheden omtrent het auio-onneluk bij Lcurdes. niet consequent en oordeelkundig was om 100 rebellen van minderen rang in de ge vangenis te houden en den leider toe lo staan vrij en frank rond te loopen, vooral daar zijn optreden nog onlangs in strijd was met do wet, ondanks de edelmoedige aanbieding van vergiffenis. Amerika. Het rapport van den Britschen gezant te Washington over Ellis Island. Er is een "Witboek uitgegeven, waarin een rapport voorkomt van den Britschen gezant te Washington, Geddes, be'roffer- de het bezoek dat hij jl. December aan het welbekende immigratiestation EU is Island, buiten New-York, heeft gebracht. In zijn criliek zegt Sir Geddes onder meer: „De autoriteiten verdienen lof voor hun streven, doch. het verblijf op Ellis Is land moet een beproeving zijn voor ieder fijngc-voelend mensch. De aangekomenen worden in een kooi gestopt, alle rangen en standen dqor elkander, terwijl genees kundige onderzoekingen in de propvolle gangen worden -gehouden.". Verderop zegt Geddes: „Ten gevolge van de chronische vuilheid is de landings plaats doortrokken van den eigenaard!gen stank van een paardenstal en de scherpe lucht van ongoreinigde menSchcn." Geddes zegt voort, dat hij 36 uur noo- dig had, nadat hij Ellis Island had ver laten om zich te ontdoen van den alles doordringenden stank. Geddes komt tot de conclusie, dat de eenige oplossing voor de bestaande toestanden is, de gebouwen te reinigen, do zindelijkheid te herstellen en de bepaling te maken, dat al degenen, die wenschcn te emigreeren, in het land van herkomst zelf vernemen of zij worden toegelaten dan wel afgewezen Verklaringen van president Coolidge. Dinsdag heeft president Goolidge, na do zitting van het kabinet, de dagbladcor respondenten ontvangen en in het kort de buiténlandsche politiek aangegeven. Ten aanzien van de vorderingen op het buitenland, huldigt hij dezelfde beginselen als president Harding, hetgeen dus be* teekent, dat er niet do minste kans be staat op kwijtschelding of vermindering der schulden van een der Euro peescha Staten aan Amerika, maar dat integen deel de betaling der schulden verwacht wordt. Ook in de andere kwesties zou, zooala men weet, Harding's buitenland,scho poli tiek worden gevolgd. Coolidge sprak wel over een interna tionaal gerechtshof, doch niet over den Volkenbond. Hij gaf te kennen, dat de huidige regeering Europa geen raad heeft toe te dienen, doch dat zij gaarno denk beelden, die mochten worden opgeworpen, in overweging neemt. Wij staan niet aan de zijde van Engeland tegen .Frankrijk of omgekeerd en wij zullen ook niet do rol van bemiddelaar of arbiter aannemen, wanneer daarom mocht worden verzocht. Alleen op gemeenschappelijk verzoek van alle mogendheden zou Amewka wellicht bereid zijn, bepaalde stappen te doen. De regeering "staat natuurlijk gunstig ten opzichte van het voorstel tot instel ling van c\tn internationale commissie van onderzoek, daar dit voorstel berust op den reeds in December door Hughes in z'n rede te New Haven gegeven raad. Do houding van de regeering van Coolidge verschilt dus niet van die van Harding. Zij maakt zich bezorgd over den toestand! der Europeesche aangelegenheden, maar ziet geen middel cm er verbetering in te bregnen. China. Ds ireinovervallen. Terzake van de door het corps dipl<H matique ingediende nota over het inci-» dent van Lin C.heng, heeft het doparto-

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1