LINGERIE-AANBIEDING. MUIS - HULEHU! 132-134-138 De betooging van 6 September op den Dam. Het is te begrijpen, dat de goedé vader lander een oogenblik met de betoogingen in de war raakt, maar het is uit den booze. Vooral zou heel jammer zijn, indien de Katholieken in deze streek niet een groote plaats innamen op de groote, natio nale, het heele volk omvattende betooging op den Dam, 6 September. Dit is geen Am- sferdamsche zaak, maar een Nederland- sche zaak, uitgaande van het Centraal Huldigingscomité 18981923. Tegelijk en in harmonisch verband met de betooging zal het Nationaal Huldeblijk worden aange boden. De Koningin heeft te kennen gegeven deze betooging van heel haar volk op hoo- gen prijs te stellen. Het Provinciaal Comité voor deze betoo- ping, secretaris-penningmeester jhr. mr. J. M. M. van Asch v. Wijck, te 's-Gravenhage zorgt voor extra-treinen. De kosten der reis per extra-trein bedragen maar 56 pro cent der gewone tarieven. De extra-treinen hebben enkel 3e klasse. Voor 17 Augustus moet men de reissom storten op Giro 90210 Deelneming kost per vereeniging f 2.50 minimumboogere bijdragen zijn natuur lijk zeer welkom. Alle deelnemende ver- eenigingen worden in het album van de Koningin vermeld. Men geve zoo spoedig mogelijk, in elk geval voor 17 Augustus op: naam der ver eeniging. aantal afgevaardigden, bijdrage der vereeniging, aantal gewenscbte biljet ten voor den extra-trein, als men zijn vaan del tevoren naar Amsterdam wil zenden of daar laten opbergen. Spoed is vereischt, want, men kan na 17 Augustus niet meer instaan voor plaats voor Zuid-Holland. Bovendien wordt de plaats geregeld naar de aandfte. De eerstkomende krijgt ook de mooiste plaats. Op den Dam is plaats voor 13.000 men- schen. De Z.-Hollandsche vereenigingen zullen voor H. M. defileeren met de muziek van de harmor iekapel der Ned. Gist- en Spiritus- en Oliefabrieken Calvé te Delft vooro p. Natuurlijk is het bezit van een vaandel geen vereischte. Men kan met een vlag, waarin de naam der vereeniging is gebor duurd, volstaan. Met allen aandrang wekken we onze ka tholieke veveenïgingen tot meedoen op. Jhr. de Geer aan het woord. Tn „De Nederlander" geeft jhr. de Geer een verklaring over zijn aftreden als mi nister van „Financiën". Er was een geschil in den minister raad gerezen over wat gedaan behoorde te worden na de verschiinincr yivr het ▼lootwetrapport der Commissie-Patïjn. De meerderheid ^Tlde, in overeenstem- Ziel het gevoelen van de meerder heid dier commissie, op onverwijlde be handeling en invoering der vlootwet hij de Kamers aandringen. De minister van Financiën wilde in hoofdzaak het ad vies volgen der minderheidsnota's vf.n de heeren Patijn en Trip. Wederzijds werd de kwestie als eene zeer ernstige gesteld. Uiteengaan was noodzakelijk. Jhr. de Geer bofwist dat een minister, niet het recht zou hebben het tijdstip van zijn aftreden zelf te bepalen. Zijn vrijheid van aftreden is de eenige volstrekte vrijheid die hij bezit, maar deze is dan ook noodig om onder alle omstandigheden zijn frischheid te waar borgen en het gevaar te weren, dat in een bepaalde situatie zijn regceren wordt vegeteeren. De argumenten waarmede de minister zijn gaan rechtvaardigt, zijn in hoofdzaak deze: dat, wanneer thans niet over de heele linie, ook op het stuk der defensieuit gaven, het mes gezet wordt in zaken die tot kortgeleden nog onmisbaar door werden geacht, (cci met den heer Tdt li turg in zijn Kamerrede van 22 Maart j.l. te spreken) wat voor dé marine- uitgaven een uitstel van de Vlootwet be- teekent een inflatie dreigt, die heel wat. bedenkelijker gevolgen ook voor de defensie zal hebben dan het bedoelde uitstel en die o.a. de financieele bereke ningen van het vlootplan reddeloos on derstboven zal werpen. De afgetreden minister besluit als volgt: De Engelschman vertolkt bij dreigend gevaar van een buitenlandschen vijand zijn gouvernementeele houding in een ^Right or wrong, my country!" Er zit daarin, hoewel het woord misbruikt kan worden, een element van kracht. Toege past op ons geval, zou men kunnen zeg gen: ,,Wie den draak van onzen zorgvol- len financïeelen toestand met succes te lijf gaat, verdient steun, ook al kiest hij ten deelo andere wegen dan die ons de beste zouden voorkomen". In die ge moedsstemming wil ik mijn opvolger zien optreden. En naar ik vertrouw, velen met mij. Een vereerend schrijven. Men herinnert zich nog de groote in genomenheid, waarmee in ons land de Jongste geschiedkundige arbeid van MgT. dr. A. H. L. Hensen is ontvangen. Dat ook ten Vaticane zijn wetenschappelijke publi caties met aanmoedigende opmerkzaam heid worden gevolgd, blijkt wel uit het volgend schrijven, dat naar wij verne men aan den Directeur van het Neder- landsch Historisch Instituut werd gericht: Van het Vaticaan, 27 Juli 1923. Pauselijk Staatssecretariaat. Hoog Eerwaarde Heer, ik vervul bij dezen de vereerende op dracht Uw H. namens Zijne Heiligheid mede te deelen, dat de H. Vader gaarne Deel I van de „Romeinsche bronnen voor den kerkelijk-Staatkundigen toestand der Nederlanden in de 16e eeuw, door U met VVWVVWVVVVVVV Damestailles, geheel geborduurd f 0 43 Dameshemdenf 0.90 Damespantalons f I•221/2 Damesnachthemdenf 2.45 Damesflanellenf 0.99 Geel Keper Damesbroekenf 0.95 Geel Keper Heerenbroekenf 0.99 Geel Katoen Heerenhemdenf 1.19^ Heerenflanellenf 0.96 Heerenoverhemden met Piqueborstf 2,35 Wij verstrekken Uwen kinderen prachtige Luchtballons kinderlijken eerbied Hem aangeboden, heeft willen aanvaarden. Z. H. verheugt zich met U over deze pu blicatie, welke het felst bewogen en meest ingewikkelde tijdsgewricht uit de geschie denis der Kerk in de noordelijke Neder landen toelicht. Het is Hem ook bekend, dat er langdurige studie en veel arbeid noodig zijn geweest voor deze archivali sche onderzoekingen, en Hij wil door mijne bemiddeling den voortzetter van het werk, door wijlen, betreurden. Mgr. Drom aangevangen, bij dezen Zijn bijzonderen gelukwensch aanbieden. Tevens hoopt Z. H. allervurigst, dat de eerbiedwaardige Kerk der Nederlanden in bloei moge toe nemen, welke, zooals uit dezen bundel documenten blijkt, voorheen zoo aanhan kelijk is geweest jegens den H. Stoel, en ook steeds heeft mogen rekenen op de hulp der Pausen. Als onderpand van vaderlijke toegene genheid verleent de H. Vader U Zijn Apos- tolischen Zegen. P. Kardinaal GASPARRI, A. Secrelis Status. Aan den Hoog Eerw. Heer Mgr. Prof. A. H. L. HENSEN. Reorganisatie Hanzebank 's Bosch. De Hoofdbesturen van de Hanze in do Bisdommen Breda, 's-Hertogenbosch en Roermond hebben yan den beginne af de surseance der Hanzebank te 's-Hertogen bosch, hoewel deze buiten bun organisatie staat, met groote belangstelling gevolgd. Zij hebben zich aanvankelijk van elk optreden onthouden, omdat zij in de mee ning verkeerden, dat ook zonder hun be moeiingen de reorganisatie van het mid- denstandscredietwezen zou worden vol trokken. Zoodra hun duidelijk werd, dat deze verwachting niet zou verwezenlijkt worden, hebben zij overwogen op welke wijze het mogelijk zou wezen den ernstig bedreig den middenstand tegelijk met de crediteu ren en de debiteuren der Hanzebank hulp te bieden. Zij hebben gemeend, dat zulks zou kun nen geschieden door het stichten eener ge heel nieuwe credietinstelling, welke in alle opzichten, zoowel wat betreft haar kapi taal, als ten aanzien harer directie en van haar bestuur geheel vrij zou staan van do thans in surseance zijnde bank. Deze credieninstelling zou, naar hun meening, uit de liquidatie der Hanzokast moeten overnemen alle bankabele credieten alsmede die andere activa, welke zij voor baar bedrijf zou behoeven, terwijl de overige activa op zoo voordeelig mogelijke wijze zouden worden geliquideerd. Dit algemeen plan hebben de hoofdbe sturen aan het oordeel van bank- en an dere deskundigen getoest en zij vonden daarvoor algerneene instemming. De vraag was nu, hoe het benoodigde kapitaal 'voor de nieuwe instelling te vinden? Deze vraag hebben zij gemeend aldus te moeten oplossen. Aan crediteuren zal worden gevraagd of zij bereid zijn naar evenredigheid hun ner vorderingen, tot een maximum van 30 pCt. der over te nemen activa, deel te nemen in het kapitaal der nieuwe instel ling, zoodat, indien het totaal der activa b.v. 30 pCt. van het saldo crediteuren zal bedragen, iedere crediteur voor 9 pCt. zijner totale vordering in de nieuwe instel ling zal moeten deelnemen. Deze 30 pCt. worden verdeeld als volgt: 20 pCt. gewoon aandeelenkapitaal, 5 pCt. preferent aandeelenkapitaal. Getracht zal daarbij worden, en de hoofdbesturen hebben reden te vertrouwen dat zij daarbij slagen zullen, het disconto of herdisconto te verkrijgen der bankabele credieten en de tijdelijke financiering der preferente aandeeleo, waardoor het mo gelijk zal wezen binnen korten tijd na het tot stand komen van dit plan aan cre diteuren 70 pCt. dier ban*:abele credieten (debiteuren) uit te betalen. M.a.w. zal daardoor bereikt worden, dat, indien de bankabele credieteiy 30, 40 of 50 pCt. bedragen van het saldev-crediteu- ren, een betrekkelijk spoedige uitkeering van respectievelijk 21 pCt., 28 pCi fi 35 pCt. kan worden tegemoet gezien. De Hoofdbesturen hebben gemeend zich van elke beoordeeling van het totaal dar? bankabele credieten te moeien onthouden, evenzeer als van elke waardeering der andere over te nemen activa, omdat naar hun overtuiging het veiligst in deze het oordeel is te beschouwen van de even tueel tot disconto of herdisconto genegen instelling. L. De hoegrootheid dier credieten staat overigens buiten verband met de invorder baarheid, zoodat uit het niet aanvaarden van een crediet als bankabel tot niets mag geconcludeerd worden ten aanzien der solvabiliteit van den betreffenden debiteur en aangenomen mag worden, dat de in liquidatie blijvende credieten bij omzich tige afwijking nog voor grooter of kleiner deel, zelfs sommigen geheel, zullen invor derbaar blijken. Ten einde hun bemoeiingen meer vrucht baar te maken, hebben do Hoofdbesturen gemeend do hulp van een aantal op den voorgrond tredende personen in het Zuiden te moeten inroepen tot het vormen van een Comité, dat in deze de HoofdbestirrSu zal ter zijde slaan en zij vonden daartoe de volgende heeren J- P-jAs^tDèi'gs, lid der Prov. Sta ten van n'oord-Brabant te Bergen op Zoom; mr. dr. Jan van Best te Eindhoven; H. M. J. Blomjous, lid der Eerste Kamer te Tilburg; dr. L. Dekkers, lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage; mr. dr. R. van Rijckevorsel, lid der Tweede Kamer te Den Haag; mr. W. M. J. M. van der Eerden tex's Hertogenbosch; M. van Hout, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant te Helmond; A. Houtman te 's Hertogen bosch; E. Hupperetz te Weert; P. W. de Jong van den Heuvel, lid der Eerste Ka mer te Tilburg; E. van Koolwijk, Notaris te Roermond; W. Lutkie. voorzitter der Kamer van Koophandel te 's Hertogen bosch; mr. J. van den Mortel, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant te Til burg; J. A. Poels, oud-lid der Tweede Kamer te Venraay; Nyst, Notaris te Echt; Jacq. Smects, lid der Prov. Staten van Limburg te Heythuyzen; Frans van Thiel te Helmond; J. do Vlam, lid der Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant te Eind hoven. Zij ver trouwen, dat binnenkort don cre diteuren het verzoek zal kunnen bereiken tot deze reorganisatie zich aan te sluiten, en zij spreken de verwachting uit, dat, waar deze actie geheel vrij staat van de liquideerende Bank en van haar directie en besturen, en in geen enkel opzicht be hoeft te verhinderen, dat omtrent den stand dezer bank en de gestie van haar bestuurderen en directeuren volledig licht verschaft worde, waar daardoor èn de debiteuren cn de middenstand èn daarbij het geheele economische leven in het Zui den des lands gebaat zijn, hun plannen de volledige instemming en medewerking aller crediteuren zullen mogen hebben. De gemeenteraad van Utrecht be noemde gisteren in de vacature-Kettlitz tot wethouder dr. C. Hoitsema (V.-B.) met 13 stemmen, tegen 10 op den heer v. d. Born (S. D. A. P.) en 1 op den heer Swano (Nieuwe Kath. Partij). Te Haarlem is in den ouderdom van 87 jaar overleden de heer G. J. Droste, oprichter van de chocoladefa briek Droste. N. V. „De Tijdgeest", District Leiden. Trekking vnn 8 en 9 Aug. 1923. Prijzen van f5000 16355. Prijzen van f90.(eigen geld). 163 169 319 609 661 2132 2781 2784 3119 5319 6386 7691 8070 8170 8243 8834 8849 9859 9862 9865 9870 10793 11279 11343 114021142011494 11534 11578 11583 115841172511731 11732 11741 11744 11753 11765 1179011804 1182811853 11918 11958 12044 1208212157 12291 12502 12527 12595 12628 12703 12719 12773 12804 12821 128421292012974 13702 13777 13785 13838 13842 138S913904 13905 1392118982 13987 14801 16937 16967 18800 20507 20579 20625 20632 20763 20805 20816 20832 20904 20905 20926 20967 20972 Hoofdvertegenwoordiger J. A. SMIT, Haarl.straat 83 Telefoon 1417* 9251 Kantoor: Vrouwensteeg No. 1* Inboorling priester gewijd. Mgr. Grooy, bisschop van Doornik, heeft naar de „Msb." meldt, de H. Priesterwij ding toegediend aan een inboorling van Hawaï, pater Sylvia, dio eerst door do Paters van do H.H. Harten (Picpus) in het christendom werd opgenomen, zijn stu dies in België kwam maken en eerstdaags naar zijn land zal wederkeeren, om aan zijn heidensche landgenootcn het Evange lie te verkondigen. 1 uit' DE OiüGÈviSSG toniesstelijke Aankom PHOTO VAN DEN „LEIDSCHE COURANT"-BEKER. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Voor het examen Duitsch M. O. (akte A) slaagde te 's-Graver^age mej. A. H. D. de Groot, alhie~t KA2£rtSWQUDE (Dorp). Geir^cntêraad. Door de gisteravond -gehouden vergadering van het Centraal- Stembureau is benoemd tot lid van den gemeenteraad mevr. v. d. HeulenVan Bcemen. HILLEGOM. Personaiia. Te 's-Gravenhage slaag de voor het examen L. O. de heer A. G. Thürkow, alhier. NIEUWKOOP. Jubiié. Den 27sten September a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat mej. H. van der Weiden in dienst trad bij de firma A. Bots, alhier. NOORDWIJK. Het hadseizoen. Liet het badseizoen zich vanwege het ongunstige weer aan- yankelijk slecht aanzien, de kentering ten goed-e in het weer heeft weer veel goed gemaakt. Alle hotels en pensions zijn vol, nagenoeg alle villa's zijn verhuurd en een zeer groot aantal families heeft zijn in trek genomen bij particulieren in de hui zen. Autobussen. De auto-omnibussen rij zen als paddestoelen uit den grond. Thans weer wordt een autobusdienst geopend van Noordwijk aan Zee naar Haarlem en IJmuiden. Deze verbinding is vooral van groote beteekenis voor de Noordwijksche visschers, die in IJmuiden moeten mon steren. Bloemendag. Door het gemeentebe stuur is aan de plaatselijke afdeeling voor „Herwonnen Levenskracht" vergunning verleend voor het houden van een bloemen dag op 15 Augustus a.s. Bloemententoonstelling. Naar wij vernemen heeft het' gemeentebestuur een medaille beschikbaar gesteld voor do in de laatste dagen van Augustus te houden jubileum bloemententoonstelling, te houden in de zalen van het hotel „Royal". St. Jeroen. Gisterenavond werd onder groote deelname der parochianen met een plechtig Lof en preek geopend de groote Novene ter eere van den patroon der pa rochie „St. Jeroen". Leider der Novene is do ZeerEcrw. Pater Jonkbloet, redemp torist. OUDEWETERING. Personalia. Te 's-Gravenhage slaag de voor het examen L. O. do heer P. G. v. d. Tang, alhier. SASSENHEIM. Militie. De navolgende dienstplichti ge dezer gemeente zijn voor goed vrijge steld wegens broederdienst: Th. P. Bader J. v. Duivenbode, J. Guldemond, J. J. Ha ver, A. 'J. Langelaan, G. M. Noordenneer, A. P. M. Roozen, J. M. van Til, A. Ver schoor, G. A. van der Voort, G. W. de Zwart en H. L. Schrama, terwijl voorloo- pig vrijgesteld zijn: H. F. Homan, A. Luijk B. N. Ruijgrok, S. Ver klei j en J. G. van Li erop. Concert. Begunstigd door mooi zo merweder gaf de plaatselijke Muziekver- ceniging gisteravond een mooi concert op het eiland „Rusthof". De belangstelling was iets grooter dan de vorige maal. VOORHOUT. R.-K. Ziekenhuisfonds. Ultimo Juli bestond genoemd fonds drie maanden.'Hot ledental bedroeg alsdan 633. In dat tijd perk beliepen de inkomsten f458.35; de uitgaven f 110.12K: batig saldo f 348.22M. VOORSCHOTEN. Personalia. Voor het examen hoofd akte slaagde te Rotterdam de heer T. Ja ger, alhier. 'v'iB WASSENAAR. Moord? Boor een troep rustende mi litairen werd gistermorgen nabij de bui tenplaats „Blankenburg" in een sloot het lijk gevonden van een naar schatting 45- jarigen man. Het lijk vertoonde een steek wonde in den hals en een snijwond over een der armen. De politie, met het geval &EME&4TELIJKE V1SCHVER Aan den gemeentelijken vi& Vischmarkt 18, tel. 1225, is Zk] en ZATERDAGAVOND verb SCHELVtSCH a f 0.14—f 0.20 a f 0.17f 0.30 en KABELJAUW per pond. N. C. DE GIJSELAAR, But| Leiden, 10 Augustus 1923. Katfo©Si©Sk© Itgsei LEIDEN. Vrijdag. Opening Tentoonstelling school, Bondsgebouw, te f Zaterdag. Tentoonstelling Teel Bondsgebouw, 26 uur. Zaterdag, Bezoek „Hortus", 3 ui- Apotheken <re tot en met 2 Maandagmorgen eiken nacht en oags geopend zijn: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn De apotheek van het Ziekenft Hulp der Menechheid is steeds doch alleen vtfor leden van dit Telegrafisch Weefbei volgens waarnemingen verricht in gen van 10 Aug. 1923, med^ door het Kon. Ned. Meteorolo Instituut te Dc Bildt Hoogste Barometerst.76S.7 Scil Laagste Barometerst.: 749.1 The Verwachting tot den av^n(] Zwakte tot Westelijk! westeliike^ wind, licht- of hi wL*rséIiijnlijk droog weer, peratuur. in kennis gesteld, stelde een onderzoek in onder leiding val gemeester. Aanvankelijk dacht misdaad, later echter aan zelfc de plek van het ongeval werd wapen of iets dergelijks gevonde werd voor soctieonderzoek naar meenteziekenhuis te Den Haag porteerd. Bouwen. Het bouwen van dokte speelplaats hij den Openbi School aan de Zijlstraat, is aan den heer L. Slingerling al! f 1975.—. WOERDEN. Concert. Maandag 13 Au; in het Plantsoen weder een v« plaats hebben. Ditmaal wordt door het mannenkoor „Kunst te Alphen aan den Rijn, direct stadgenoot de heer J. v. Reek. zullen worden o.m. de nummers dit koor op het laatst gehoudei te Leiden den eersten prijs beha Voetbal. Zondag zullen o; terrein der R.-K. Sportver. a/i schen Straatweg, twee mooie strijden worden gehouden. V.E tegen Donk I, Gouda; V. E. P S. V. M. I, Utrecht. Te water. De veehouder L het melken zijn paard, gespanne blokwagen, vastgebonden aan op den Waardschen Dijk. Bij ren van eenige in het wit gekle dames, schrok het paard, rukte stel los en liep achterwaarts ii den dijk liggende diepe sloot, zeer veel moeite eer men een a het droge had. STffiDSfSSEUÏ Huldeblijk aan H. M. de K Na het laatste bericht is nog rijk bedrag voor bovengenoen gekomen, daar de Penningmee gaarne zijne rekening wil afslui! zij die door de een of andcro verzuimd hebben, hunne bijdn zenden, verzocht, dit alsnog tea te doen, hetzij door het bedrag den Penningmeester den heer meringer, Rapenburg 100 over het op zijn Postrekening no. 17S De Leidsche Winkels!; Do sinds tal van jaren b good gerenommeerde Velo Wa Maatschappij heeft baar h heden verplaatst van Nieuwst Breestraat 33, tegenover het Hedenavond to 6 uur wordt winkel geopend. Een grondige is echter noodzakelijk gewees dezen winkel te maken, worden is. De depothouder, de Hazevoet, die een 10-tal jaren opzichter is geweest, heeft zelf voor do verbouwing gemaakt, treffelijke wijze is*uitgevoerd nemer hiervan was de heer Steen, die alle andere werk In den winkel kregen lal kende waschmachines een plai tc fornuizen, naaimachines en ai Jen, die in een goed huishoud) zijn, De winkel, die in lichte houden ziet er fraai uit, avonds de electrische verlicht" nig bijdraagt. te gc il In het perceel Pieterskerk' Diefsteeg opent mej. Joh. W een dames-kapsalon, dat naa des tijds van de meest mod sche artikelen op dit gebied In den winkel vinden artikelen, parfumerieën, zeef cologne's een plaatsje en geven eenzelfde beeld. Het geheel is netjes in al

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2