weed© Blad luchtvaart Koninklijke Koopman. [lag 3 Augustus 1923 ii jjgWBIEIBLftBP Het RegeeringsjubiSeum van H.M. tie Koningin. R.-K. Vak bureau tegen r werkvergunningen. het bureau voor de R.-K. Vakor- (i0 is aan den Minister van Arbeid, -heid en Handel naar aanleiding van jnisterieel schrijven over overwerk- B mingen in verband met de jubiloum- 01 ijkheden het volgende geantwoord: schrijven, waarin U onzo moening betreffende bet verleenen van een [l overwerkvergimningen in verband e feestelijkheden ter gelegenheid van iriug van het 25-jarig regeeringsju- x van H.M. de Koningin, was voor anleiding overleg te plegen met de IQ|'! en van de bij ons Bureau aangeslo- ikbonden. hebben de eer Uwe Excellentie mede i]en, dat naar de meening van ons Uwe Excellentie niet moet ingaan lt voorstel van den Directeur-Gene den Arbeid, om bedoelde alge dei overwerkvergunningen te verleenen voornaamste overwegingen, waarop dec leening berust, zijn de volgende: [et zou Hare Majesteit de Koningin •its cbijnlijk wel niet aangenaam zijn, des eer een regeling getroffen werd, - er wordt te Harer ecre feest d, de arbeiders gedwongen zou- ronen worden langer te werken, dan kwijls toch al overschreden norma- beidstijd. [et medewerking van Uwer Excellen Directeur-Generaal van den Arbeid, n de overwerkvergunningen zoo tal- b zijn die, zonder overleg met de [eis. gegeven worden de firma te Rotterdam is bet laatste spre- oorbeeld dat met reden kan wor las ezegd, dat voor ons land nu ook de ibe nweek in gevaar begint te verkee- ntn adat de 45-urenweek reeds geofferd 'ic ■vu lat ons Bureau ten zeerste gehecht de 48-urenweek tegen zijn wil wettelijke 45-urenweek vervangen 48-urige en omdat reeds meer ns wenscbelijk worden verleend, ns wenschelijk overwekvergunnin- chti 'orden verleend, wenschen wij het ee ran H.M. de Koningin niet te doen kc, om nog meer afbreuk te doen -urenweek, n sommige collectieve contracten is isimum-arbeïdsduur bepaald op 84 tr dag; slechts in uiterste noodzake- d mag daarvan worden afgeweken nog slechts tagen verhoogd-loon. ieven van meer genoamde feesten Doeiliik als uiterst noodzakelijk" erd i aangemerkt. )e invloed van jeugdige kantoorbe- ai op den gang van zaken van het leril f is veelal van zóó ondergeschikt ove dat Too.r die jeugdige personen d ïverwerkvergunningen noodig wor- r lt acht. Bovendien achten wij het voor dt igdige personen, vooral op physioïo- gronden verkeerd, dat aan hen werken zou kunnen worden opge vertrouwen, dat onze argumenten [Jwe Excellentie aanleiding mogen gevraagde algemeene overwerk- mingen niet te verleenen. welhouderssalarissen te Zaandam. gemeenteraad van Zaandam heeft igavond de voorstellen van het ^id, den heer Fermie (Mido.) tot -4 ■ping der wethouderssalarissen en wij der pensioen voorwaarden in be ling genomen, De heer Fermie had s'eld het salaris van f2500 terug Dgcn op f 1000 en het pensioen na achtereenvolgende dienstjaren op igen leeftijd te doen ingaan en dit den op 40 procent der wedde, schillende leden hadden echter be zwaar deze aangelegenheid door den ouden raad te doen behandelen. De heer Fermie (Midd.) zeide liet voor stel to hebben gedaan om geen verwachtin gen hij de nieuwe wethouders op te wek ken on om to voorkomen, dat men later zal zeggen op dat salaris niet te zijn „in gehuurd". Burgermeester Ter Laan gaf het denk beeld in overweging om deze voorstellen te doen behandelen door den nieuwen Raad vóór de verkiezing der nieuwe wethouders plaats heeft. Met op één na algemeene stemmen werd besloten de behandeling dezer voorstellen te verdagen tot do nieuwe raad zitting zal hebben genomen. Staking van werkloozen. Bij de productieve werkverschaffing te Heemstede hebben 40 arbeiders' het tverk gestaakt, omdat hun loon van 24 gulden is teruggebracht tot 18 gulden per week, plus een kindertoeslag van 1 gulden voor elk kind beneden den leeftijd van 14 jaar De stakers cischen thans een gemeente- loon van 31 gulden, de werkwilligen worden door de politie naar huis gebracht Fransche Zusters gedecoreerd. Behalve twee zusters van Siam, die on langs tot officieren der „Académie" zijn benoemd, is nu ook de overste van het St. Josepk-pensionaat te Bangkok, Zuster Xaverius, mot die onderscheiding begif tigd. Zes hospitaalzusters hebben eveneens eerc-medailles ontvangen, toegekend door de ministeries van arbeid en gezondheid De uitreiking geschiedde op plechtige wijze. De „Courrier de la Manche" geeft van die decoratie-plechtigheid in het hospi tium te Saint-Lö een beschrijving: De prefect begon met zijn voldoening er over uit te spreken, dat hij namens de re geering deze ceremonie mocht verrichten Daarna verkondigde hij den lof van alle religïcusen, die zich aan de verzorging van kinderen, grijsaards en zieken wijden „Wat een offers, wat oen inspanning, wat een zorgen eïscht die taak", zoo sprak hij „Zeker, allen verdienen lof. maar som tijds zijn er onder haar, die buitenge wone diensten aan de menschheid bewe zen hebben. De regeering acht zich geluk kig, haar bijzondere bewijzen van haar erkentelijkheid te geven". Gemengde BesncEtten. Auto-ongeval. De heer E. de Leeuwe te Enschede wilde Woensdagnamiddag te Oldenzaal met zijn auto een. vrachtauto voorbijrijden, toen do wagen in zijn snelle vaart eensklaps tot tweemaal over den kop duikel-de en de hei de inzittenden op straat wierp. Deze wer den ernstig gewond en moesten zich onder geneeskundige behandelling stellen. De auto werd zwaar beschadigd. Motor-ongelukken. Gisterennacht, omstreeks twaalf uur had een hotsing plaats tusschen oen. auto en een motorrijwiel, op het Gevers Deynootplein te Schevcningen. Een 33-jarige motorrijder werd met een gebroken been opgenomen. Een 20-jarige dame, die op de duozitting gezeten was, bekwam een ernstige beenbreuk Beiden werden per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Gemeente Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Om haiftwaaïf is gisterenavond een in dolle vaart van Seheveningen komende motorwielrijder op de Koninginnegracht in botsing gekomen met een auto uit tegenge stelde richting. De. motorrijder, de heer v. d. G., van den Schenkweg, bekwam een beenbreuk en is zwaar gewond. Zijn duo rijder, de heer van K.. is er ongedeerd af gekomen, doch was geheel versuft. De heer v. d. G. is per auto van den Geneesk. Diens naar zijn woning gebracht. Het ongeluk is gebeurd doordat de mo torwielrijder verkeerd uitweek. Verdronken. Gisteren is te Lemmer binnengekomen schipper J. Jonker van Amsterdam met een ijzeren klipper ,.Hoop op Zegen", op reis met een lading steenkolen van Am sterdam naar Lemmer, wiens knecht Nico Hui tenia van 16 jaar gisterenmiddag ten gevolge van het slingeren van het schip nabij Urk overboord sloeg en verdronk. Bij het baden verdronken. Gisterenmiddag zijn bij de Zuid-pier to IJmuiden 2 zoontjes van den sluisknecht Re ekens aldaar, die in zee aan het baden waren, door den stroom meegevoerd Nadat zij met zeer veel moeite op het strand gebracht waren, bleek de 8-jarige Herman overleden, het oudere 11-jarige jongetje kon nog worden bijgebracht. Vergeetachtig. Een electricien die van VGravenhage naar Delft verhuisde liet in den tram een koffertje met f 1800 aan contanten achter. Toen hij het voorwerp miste, bleek een on- bekend gebleven medereiziger er mede van door te zijn. Brand. Door onbekende oorzaak is tot den grond afgebrand het café „Het Hof van Holland" te Bovenkarspel, bewoond door den eige naar Appelman. Bijna niets kon gered worden. Diefstal van effecten. Te 'Amsterdam zijn gisteren aangehou den twee mannen, die in een hotel hun in trek hadden genomen en die verdacht wor den te Vleuten een inbraak gepleegd te hebben. De buit, bedragende aan effecten vele duizenden guldens, was door hen meegeno men. Agent gearresteerd. Een agent van het bureau Volewijkspark te Amsterdam bemerkte, dat de deur aan do achterzijde van de zweminrichting Heemstede Obelt op een kier stond. Hij begaf zich naar binnen en nam een flesch kinawijn mee. Later betrapt-e men er hem op, dat hij de flesch aan den weg verstop te. Er volgde aangifte, en het resultaat was, dat de beambte voorloopig geschorst werd. Een colporteur-insluiper. Een tijdschrift-colporteur heeft gisteren te Amsterdam, naar de Tel. bericht, kar.s gezien zijn beroep met dat van insluiper op handige wijze te combineeren. Hij belde bij bewoners aan en als de deur niet open getrokken weid, Bloot hij deze met een valsche sleutel open. Dat deed hij ook bij een bewoner der BHderdijtstraat. Hij schar relde een tijdje in het huis rond en eigen de zich een geldkistje inhoudende f 1000, benevens twintig losse guldens en een gou den dameshorloge toe. Juist toen hij het huis verliet kwam de dochter des huizes aanloopen en snapte hem. Hij rukte zich los, zijn buit in den steek latende en liep weg. Eenige voorbij gangers waren echter sneller dan hij en wisten hem te grijpen. Men bracht hem naar het posthuis Nassaukade. Do politie arresteerde voorts nog zijn broer, die eveneens colporteur is, maar la ter bleek, dat deze vermoedelijk met het geval niets uitstaande heeft. Een actie togpn Broekhuys. De hoer W. H. Broekhuys is j.l. Zater dag in gebreke gebléven, aan enkele leden der redactie van het dagblad. „De Da«ï" do verschuldigde wecksalarissen te betalen. 31 Juli zijn naar de ,N. R. Crt." meldt, de kwitanties van deze week- sslarissen met die van de op dien dag ver vallen maandsalarissen over Juli aange boden ten kantore van het dagblad „De Dag" aan de Sophialaan. Noch bij deze aanbieding, noch op een later uur, zijn de verschuldigde salarissen betaald. Dienten- gevolgo heeft een zestigtal leden van de redactie van „De Dag", wier contracten op enkele uitzonderingen na alle op 1 Juli jl. of vroeger waren ingegaan, heden per denrwaardcrsexploit. en per adverten tie aan den heer Broekhuys de verbreking van hun dienstbetrekking wegens dringen de redenen aangezegd, onder voorbehoud van hun recht op vervallen salaris en scha devergoeding. Het totaal bedrag van de aldus op den heer Broekhuys ontstane vor deringen loopt naar de twee millioen gul den. Mr. D. W. Stibbe, advocaat te Am sterdam. heeft zich bereid verklaard als rechtsgeleerd raadsman van de gedupeerde journalisten op te treden. Een begrafenis met hindernissen. Bij een gisteren te Putten plaats gehad hebbende begrafenis schrikten de voor de lijkwagen, waarvoor daar een gewone boe renwagen dienst doet, gespannen paarden voor een passeerenden vrachtauto, welke aan den verkeerden kant van den w^£ reed. De paarden reden midden in he$ dorp den wagen tegen een ijzeren hek aan, waardoor hij kantelde. De koetsier viel van den bok en werd ernstig aan het hoofd gewond. De lijkkist viel op den weg en werd later naar het kerkhof gedragen. Een der paarden vloog met den kop in een deurruit van een bakkerswinkel. Tegen den bestuurder van den vrachtauto is door de politic proces-verbaal opgemaakt wegens heb verkeerd uitwijken. De claxon alsfeintoestel. Uit de „Loc.": Onvermoeid zijn onze mannetjes bij de Lucbtvaartafdeeling be zig, do aviatiek en wat daaraan annex is, tot in do kleinste bijzonderheden op te voeren tot een hooger peil. Ook legt men cr zich op toe, uit te yïn- deri„ wat cr moet worden gedaan, als cr in oorlogstijd eens het een en ander zou haperen aan de verbinding tusschen het uitrukkende leger en de patrouilleerende vliegmachines. Allereerst kwam men op het lumineuze denkbeeld: een vervanger te vinden voor de radiografie. Men heeft toen de gedachte geopperd, of het niet zou gaan met een doodgewone auto-claxon, alleen versterkt met een grooter trompet. Dezer dagen steeg een der aviateurs de lucht in, gewapend met een claxon, en begon op een hoogte van driehonderd meter in morse-alfabet te seinen. Bijzonder duidelijk hoorbaar, kon al het geseinde worden opgenomen, terwijl de vliegmachine al hooger en hooger steeg. Tot op twaalfhonderd meter hoogte nam men proeven, die buitengewoon slaagden. Trots het geraas der propeller, was de claxon-stem verrassend sterk. Meerdere proeven zullen volgen. Voor dozen eenen keer vond men het voldoende, de aviateur keerde voldaan naar lagere sferen terug. Land» en Teiinboynr Veiling te Lis se onder directie van Holland's Bloembollenhuis. E. V. T. Prins v. Oostenrijk I f 4.E. V. T. La Reine Mac. f 2.80; E. V. T. Keizerskroon f 5. E. V. T. Couleur Cardinal f 5.10; E. V. T. Fred. Moore top. f 3.40; E. V. T. Duchesse de Parma I f 3.80; E. V. T. Rose Luisante f6.30; D. T. La Caudeur f3.70; D. T.-Mu- rillo top. f 3.20; D. T. Imperator Rubrorum I f 5.D. T. Rubra Maxima f 3.50; D. T. Peach Blosson f 11.Dw. Mad. Krelage f4.30; Dw. Isis top. f3.60; Dw. Pride of Haarlem I f 2.50; Dw. Wm. Copland top. f5.40; Dw. La Tulipe Noire f4.60; E. N. Bic. Emperor top. f 6.80; E. N. Bic. Em peror dw. I f 6.E. N. Bic. Empress top. f6.25; E. N. Bic. Empress dw. I f5.75; E. N. Bic. Victoria top. f7.75; E. N. Bic. Victoria dw. I f6.50; E. N. Bic. Victoria r. f4.75; E.N. Golden Spur top. f8.40; E.N. Golden Spur dw. I f 7.E. N. Ajav Prin- ceps top. f 3.50; E. N. Ajax Princeps dw. I f3.E. N. Poëticus Ornatus I f2.75; E. N. Glory of Leiden I f 5.70; E. N. Glory of Leiden rond f 4.D. N. Von Sion top. f 5.60; Nare. Poetaz Elvira dw. I f 7. Cr. Geel top. f2.80; Cr. Geel I f2.50; Cr. Geel II f 1.70. Alles per 100 stuks. Het eerste vrachtvliegtuig. Een vliegtuig, dat naar men zegt bet eerste zuivere vrachtvliegtuig is, hetwelk langs Britsche luchtwegen heeft gevlogen, heeft zijne eerste reis gemaakt met eene volle lading tabak van Londen naar Keu len. Het is eene machine, bij den lucht vaartdienst van Instone gebruikt, welke, wanneer zij tot de grootste snelheid wordt aangezet, door 2 motoren met totaal 750 paardekrackten, ton vracht kan ver voeren met eene snelheid van 90 mijlen per uur. Zij zal geregeld worden aange wend op den luchtweg LondenKeulen. Tusschen hare beide vleugels in een groot omsloten compartiment, waardoor de ma chine in een vliegenden bedekten goede renwagen veranderd wordt. Vliegongeluk. "fo ^ytm zijn tijdens oefeningen in de lucht op een hoogte van 2000 meter twee saélséaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst. j$8 heide vliegers zijn gedood. Het vliegongeluk te Rotterdam. Ook de andere passagier ingenieur Axelsson is overleden, zoodat alle drie do inzittenden zijn gestorven. 6m uit BE osaBEWBie ALKEMADE. Politie. Door de Gemeente- en Rijks politie dezer gemeente zijn in de afgeloo- pen maand 41 processen-verbaal opge maakt. Vleeschkeuring. In de afgeloopen imaand zijn ter gemeente-secretarie aange geven: Bedrijfsslaehtingen: 13 koeien, 6 varkens en 1 geit Noodslachtingen: 2 koeien, 2 varkens, 1 veulen en 1 varken be neden 50 Kg. Ingevoerd werden uit ge meenten buiten den centralen keurings dienst van Leiden 1023 Kg. rund- en va>-- kensvleesch. Totaal werd aan keurloon ont vangen een 'bedrag van f 152.waaronder niet begrepen de gelden, die zijn terugbe taald wegens afkeuring van noodslachtin gen. KATWIJK. Verdiende loon. Een tweetal personen uit Leiden waren „uit" en zouden ook een bezoek aan de badplaats brengen. In de trafn was o.m. een jongejuffrouw waarvan de heeren uit Leiden schijnbaar dachten, dat ook zij wel „uit" zou willen en zij maakten op een minder hoffelijke wijze kennis inet de Katwijksche. Deze was hier van ga-nsch niet gediend en verzette zich' op flinke wijze zooals men dat van buiten meisjes kan verwachten. De dienstdoende controleur kwam er aan te pas met 't ge volg dat het er minder zacht van langs ging en "bij halte ..Duinoord" een der groo- te tramruiten brak. Aldaar waren meer* dcre politieagenten aanwezig die met den controleur dc Leidsche hoeren in de doos brachten en procesverbaal opmaakten. Hun uitgaansrei&je zal hun nog lang heugen. KATWIJK AAN OEN RIJN. Jubileum-feesten. Om het programma voor het feest ter gelegenheid van het re- geeringsjubileum van H. M. do Koningin goed ten uitvoer te kunnen brengen was de kas der vereeniging niet toereikend. Dus werd uitgezien naar mkklelen. Daartoe aangezocht, stelde een schaar van jonge dames zich beschikbaar om de ingezetenen nog eens extra naar hun portemonnaie te vragen. En zij hadden succes. Dit moet to hunner eere gezegd worden. Ruim f 300.— wisten ze uit de zakken tc kloppen. Na zal het wel gaan. NIEUWE WETERING. Personalia. Tot hoofd der Bijzondere School alhier is benoemd de heer D. Ham, thans hoofd der Bijzondere School tc Hark stede gcm. Slochteren. NOORDEN. Afbraak wafermclen. Woensdag j.l. werd op het Molenterrein van de gecombi neerde Noordschc buur ter en Noordijkscho polders in 133 perccelen publiek verkocht de afbraak van den ouden watermolen, die door 'n nieuwen windmotor is vervangen De opbrengst bedroeg eirca f 800 terwijl de twee ijzeren roeden onderhands werden verkocht voor circa f 500 Polderbestuur. Op Woensdag 2"' Aug. v. 912 u. zonnetijd, zal in het café van J. van Tricht aan de Sluitkade oen stem ming worden gehouden door dc ingelanden van de Noordschcbuurter en Moordijksche- polders ter benoeming van oen lid van het bestuur in de plaats van den heer P. Koot, die tot voorzitter is gekozen. OUD-ADE. Jubileum-feesten. Naar wij verno men zullen de feesten ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van Hare Majes teit onze Koningin worden gehouden op 23 Augustus a.s. OUDE WETERING. Te water. Gisterenmiddag geraakte door onvoorzichtigheid een waterspovtlief- hehster te water. Dear zij de zwemkunst evenwel voldoende machtig was, werd zij spoedig weer aan boord geheschen en kon de reis worden voortgezet. FEUILLETON (Nadruk verboden). jj zijt even zacht en goed als steeds, riaa, zeide de binnentredende juwe- Wa armode hebben, wij, eenvoudige [ben, de deelneming vaD het voor- pi 1 buis der Tamburinis verdiend? Hebt ge ons geen gastvrijheid in uw to Neurenberg verleend? gaf het weisje ten antwoord. Heb ik u- niet hoogachten en uw lief dochtertje? pnt niet gelooven, weikoen genoegen 'ij deed te vernemen, dat Eva u op ?'s naar Italië zou vergezellen. En hl lang in ons land vertoeven? wel langer, als mijn vernemen was, u wel het volgend jaar worden vóór 11 de terugreis denk. Italië's kunst Mij aan eu onuitputtelijk zijn haar cm Ook heb ik handelszaken to doen verlies te dekken, dat ik dezen door den roof geleden heb. Doch dat weegt niet bij mij, wanneer onze F dienaar maar behouden blijft, die Even voor mijn dochter borg had. ..e arrae Gregorius, zeide Lauretta bi '-Hlend, ik herinner hem mij wel; is r0y jj,. Vau 2ijn toestand bewust? Jt5 leen zijn oogen spréken de taal der f* ons in zekerheid te zien, zeide aar zijn toch reeds zware tong ver 01 heden slechts onsamenhangende 1 ^''ielen. God geve, dat de arts bui »°°de hoop geeft! 2°/rek werd door de komst van de andere huisgenooten onderbroken. Door Francesco en zijn zuster gevolgd, ver scheen de verwante van Lauretta, Signora Rudello in het vertrek. De Patriciërswe duwe was een trotsche verschijning; op haar mager, geel gelaat, in liaar onrustig flikkerende grijze oogen kon men een uit drukking van eerzucht lezen, dio een hoofddrijfveer was in het leven dier vrouw. Het was algemeen bekend, dat zij er naar streefde oen politieke rol te spelen in de Republiek, en gaarne leende zij de hand waar het gold een intrige op touw te zetten. Rijk en onafhankelijk, bezat zij slechts een eenige dochter van zeventien jaar. Zij bezat haar eigen plannen be treffende de toekomst van Marietta en ook met het hart harer dochter; want veel jongelieden uit oude, voorname geslachten hadden om haar gunst gedongen, doch van geen enkele hoorde men tot heden, dat hem van de zijde van moeder of dochter eenige hoop ten deel gevallen was. In de trekken der dame lag op dit oogen blik een eigenaardige uitdrukking, waar schijnlijk als gevolg van het gesprek dat zij gevoerd had met do bewoners van het huis, wier vader eenmaal in haar fami lie do betrekking van intendant had be kleed. Lauretta stelde Eva en meester Hiller aan do dames voor; hierna ont spon zich een algemeen gesprek, waaraan het verschijnen van den arts een einde maakte. Messer Antonio van Milaan was in zijn kunst hoog beroemd, en jaren en kleeding gaven hem een eerbiedwaardig voorko men. Hij droeg een soort van toga van zwart fluweel met zilveren slangen door werkt, waarover den mantel van denzelf den stof. Zijn lange, grijze haren waren gedekt door een zwart zijden muts. Nu, messer Antonio vol verwach ting ging Hiller hem tegemoet i brengt ge ons goede tijding? De arts keek ernstig. Met Gods hulp hoop ik zijn wonde te genezen, alleen, niet alles vermag mijn kunst te herstellen, wat het onheil dezen nacht hem heeft berokkend. Men zeide mij, dat zijn tong zich sinds jaren zwaar en moeilijk bewoog zij zal zich nu wel nimmer meer tot spreken leenen; de schrik, toen het zwaard van den bandiet boven zijn hoofd bliksemde, de inspanning der doorleefde uren, zij hebben haar voor- altijd verlamd, in één woord: uw dienaar is stom. i—Stom! kreet Eva. O, mijn God, er barm U over hem! En voor ons moet hij dat alles lijden? Wij willen het hem, zoo veel in ons vermogen is, vergelden, sprak meester Hiller, diep bewogen. Niet meer een die naar, een vriend zal hij ons zijn. Zoo lang God hem het leven laat! En op ons slot zal hij alle verple ging vinden, die noodig is! riep Lauretta. Wdj hebben er al op gerekend en alles meegebracht, de bedienden kunnen hem afwisselend dragen. Gij, messer Antonio, wilt ons wel vergezellen, ook irpjn vader verlangt uw hulp. Kom nu, mijne vrien den, dat een lichtere morgen dage na dezen hangen nacht. Ziet, reeds rijst de v zon vlammend omhoog, moge zij troost bren gen aan ons allen, troost en balsem voor de wonden des lichaams en een smarte lijke trek vloog over het aanminnig ge laat der jonkvrouw voor de wonden der ziel! Eerbiedig deden Francesco en zijne zuster hot gezelschap uitgeleide; het ge zicht van Signora Rudello stond nog even bedenkelijk als te voren, herhaaldelijk wierp zij een voTschenden blik op Ma rietta de zuster van den valkenier was haar peetkind als wilde zij lezen in de ziel van het meisje. Teen Francesco haar het met een rijk schabrak getooide paard hielp bestijgen, wenkte zij hem. Ik zou met u willen spreken, Fran cesco. Morgen betrek ik mijn paleis in Florence, ik laat mijn dochter Marietta niet langer alleen, kom zoo spoedig moge lijk. Ik zal komen, Signora, gaf de jonge man fluisterend ten antwoord, ik -wilde juist een onderhoud verzoeken; gij voor komt mijn wenschen. Overmorgen, bij de verkiezing voor de Signoria, kom ik naar Florence, om te stemmen. Vergunt ge het mij, dan kom ik u spreken. Het betreft oen zaak van gewicht, een ontdekking die ik gedaan heb. Een ontdekking? Het gelaat der Signora toekende verrassing gaat het over Marietta? Zoo is het, Signora. Gij weet hoo dierbaar mij mijn zuster is; maar dier baarder is mij de eer van mijn naam! Ik zal u helpen, zeide de dame, haas tig haar paard de sporen gevend, want de stoet zette zich in beweging, gevolgd door do bedienden, die langzaam en voorzichtig de baar droegen, waarop Gregorius lag uitgestrekt. Vaarwel, Francesco, ik ver wacht u, wees voorzichtig, zeg niets aan Marietta! Rustig haar weg vervolgend, zette zij haar alleenspraak voort: Ook hij schijnt dus een verdenking opgevat te hebben; er moet dus iets van waar zijn. Waarlijk, ik kan hot niet ge looven. Hoe kwam de zoon der Medici tot haar? En toch, ik had kunnen zweren, dat het zijn trekken waren, die ik op ivoor geschilderd zag, op het medaillon aan haar hals. Wanneer 'iet werkelijk zoo wasWellicht sta ik dichter aan het doel mijner wenschen, de moeder van oen Medici te zijn, dan ik ooit gewaagd had te hopen; Marietta, mijn kind, droom zacht op uw bed in het paleis van Rudello! Wan neer ge ontwaakt, is u de weg gebaand, die u voeren zal tot macht tot den troon misschien! HOOFDSTUK IV. Op een der pleinen van de Republiek Florence verhief zich een groot gebouw van duister en verweerd aanzien. Alsof het voor de eeuwigheid was opgetrokken en met tijd en menschen spotte, rees het omhoog achter hooge muren. De smalle vensters, met de zware jalouzieën, die de plaats van ruiten innamen, de talrijke to rens gaven aan het geheel het voorkomen Wij hebben nog tijd genoeg, nam van een vesting. En meer dan eenmaal had in den loop dor jaren dit gebouw als toevluchtsoord gediend, wanneer het ge slacht, dat het van oudsher bewoonde, het onderspit dolf in de voortdurende twisten, die het voerde met allen, welke zich legen hun ovcrheersching verzetten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3