I Kroon om ccn algemeen vloekverbod in de wet vast te leggen. Wordt besloten. Verzoek Oranjevereeniging om subsidio vcor do kinderfeesten. B. en W. stellen voor om hiermede te wachten. Door Voorz. is voorgesteld om de kinderfeesten van het program der dezo weck gehouden feesten te schrappen, omdat de Christelijke scliool er niet aan zal deelnemen. De bedoel is om de kinderfeesten op G September te doen plaats vinden, uitgaande van een af zonderlijke commissie. De heer Noordam vraagt of de Oranje vereeniging er zich dan in bet geheel niet mee bemoeien zal. De Voorz. zegt, dat wellicht eenige be stuursleden dier Vereeniging in die com missie zitting zullen nemen, verder do hoofden der resp. scholen. Spr. zou gaarne zien, dat alle kinderen van alle scholen gezamenlijk een dag feest vieren. Wanneer de kinderen van een school er niet bij zijn, is dat niet prettig. Laat toch de kinderen niet ie vroeg merken, dat er zooveel ver deeldheid is in do wereld. Spr. hoopt met een en ander een goede oplossing te heb ben gevonden. Verzoek van den Directeur der Arbeids bemiddeling te Delft om 1 cent per inwoner te verleenen voor bestrijding der admini stratiekosten. De heer Noordam vraagt of er veel gebruik van gemaakt wordt. De Voorz. zegt, dat dit niet het geval is. De heer Smits, sprekende over deze kwestie, is niet te verstaan. De lieer Noordam: wanneer bemiddeling wordt gevraagd, dan wordt deze toch ver leend. Wordt nog niet bijgedragen in de kosten? Daar andere gemeenten ook de kosten helpen dragen, kan Zegwaard wel niet ach ter blijven. De Voorz. zal echter eerst per soonlijk nadere inlichtingen inwinnen. Verzoek van den heer Van Beek om terugbetaling van de gemaakte onkosten ad f 65.50 hij zijn benoeming tot gem.-ont vanger. De heer v. Stralen vraagt of B. en W. nebben gelast zulks te doen. De Voorz. zegt van neen. De heer B. is wel benoemd, doch niet beëedigd. Spreker vindt dat de raadsleden, die tot de benoe ming hebben meegewerkt, ook in deze moe ten meegaan. Bovendien wordt do terug gaaf wettelijk gelast. De heer Noordam vindt, dat de schuld bij B. en W. ligt. Indien zij direct, toen de -raad het besluit nam, hetzelve ter vernie tiging hadden voorgelegd, was het onnoo- dig geweest onkosten te maken. De Voorz. wijst er den heer Noordam op, dat hij abuis is. Niet B. en W. hebben vernietiging aangevraagd, doch dat heeft Ged. Staten gedaan. B. en W. hebben al leen verslag gedaan van den loop der za ken. Met de slem van den heer Chardon tegen, wordt besloten om Van Beek ver goeding te geven. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Voorz. de heer P. Vv^xp, burgemeester. Te zeven uur opent de voorzitter de vergade ring. Alsdan zijn nog niet aanwezig de heeren G. van Leeuwen en de Graaf. Laatstgenoemde komt onder liet voorlezen der notulen ter vergadering. Nadat de heer Noordam heeft opgemerkt dat hij in de vorige vergadering niet heeft gezegd, dat een te keuren rund na 4 of 5 dagen was bedorven, wordt besloten deze passage uit de notulen te schrappen en worden deze verder onveranderd goedgekeurd. De heer de Graaf richt zich tot de pers en zegt dat in het laatste verslag wel was op genomen hetgeen de heer Noordam tegen, doch niet wat de heer Los en spreker voor de uitoefening van den keuringsdienst ge zegd hebben. Voorlezing geschiedt van het proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger op 7 Juni j.l. De boeken en bescheiden werden in orde bevonden en het saldo der kas bedroeg f 12988.61. Van den ontvanger der Dir. Belastingen is be richt ingekomen dat in de gemeentekas is gestort f815.98 en f 1611.43. Van den Min. van Waterstaat een afschrift van een K. B. van 12 Juni 1923, nr. 53, waarbij het inge steld beroep door het gemeentebestuur van Zoeterwoude tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij afwijzend werd beschikt op een verzoek van het gemeentebestuur van Zoeterwoude om den Stompwijkschen weg onder de gemeente voor het auto-ver keer open te stellen. Terugontvangen zijn van Ged. Staten de door hun college goed gekeurde raadsbesluiten tot het doen van af- en overschrijvingen en tot wijziging der begrooting 1922. Idem het raadsbesluit tot onderhands verpachten vati grasgewas. Van den Min. van Onderwijs, K. en W. dat het ontvangen voorschot op de Rijksver goeding L. O. over 1920 gelijk is aan het bedrag dat aan voorschot moet worden uitgekeerd, n.l. f3967. Van den Min. van Arbeid enz. is bericht dat aan de gemeente f40.bijdrage wordt toegekend, over 1922 in het salaris van den correspondent der arbeidsbemiddeling. Van den Min. van Fi nanciën dat het aan H. Vollenberg toege kende hypotheek cLd. 10 Juni 1921 is inge trokken. Van. den keuringsdienst von Wa ren te Leiden is ingekomen het verslag over 1922 en over het le halfjaar. 1923. Van «Ld. Ver. van Ned. Gemeenten idem over 1922. Evenzoo van den Directeur der Brandweer rapport van de laatst gehou den oefeningen. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De heer G. van Leeuwen komt ier vergadering. Goedgekeurd wordt de rekening en verant woording van ontvangsten en uitgaven der Gezondheidscommissie te Alphen aan den Rijn over 1922, in ontvangst op f2956.82 en in uitgaaf op f 2587.763batig saldo f369.053. Besloten wordt op de gemeente- begrooting, dienst 1924 te ramen als bij drage in de kosten dier zelfde commissie f98.22, hetgeen iets minder is dan over 1923. Nog worden voor kennisgeving aan genomen een schrijven van B. en W. van 'Benthuizen, dat de Raad dier gemeente besloten heeft het met de gemeente Zoeter- .woude gesloten contract inzake toelating van kinderen uit deze gemeente op de O. L. school aldaar op te heffen. Idem een Bchrijven van den Inspecteur van het L. O. te Leiden, dat hij, gehoord de opinie van de ouders der schoolgaande kinderen, de meening is toegedaan dat ce zomertijd moet worden gehandhaafd. Van den heer Los is een ingekomen een adre3, waarbij hij den Raad medewerking verzoekt om te geraken in de banen van dc zonnetijd; liij stelt derhalve voor te beginnen met 15 Augustus 1922 (sic) of zooveel eerder of later, als het den Raad nuttig voorkomt, om voor den tijdsduur dat dc vervroegde tijd nog als wettige tijd zal gelden de kan tooruren van secretarie en ontvanger, be nevens dc aanvangsuren van de openbare lagere school, met een uur te verlaten. De voorzitter geeft naar aanleiding van dit adres het woord aan den heer Los, die zegt dat hij dit voorstel heeft gedaan, om dat in de vorige raadsvergadering het toen ingekomen adres tot behoud van den ouden tijd eerst in behandeling werd ge bracht met een prae-advies van B. cn W. doch dat later, toen uit de discussies bleek, dat er veel kans was, dat op dat adres gunstig werd beschikt, door den voorzitter, als zijnde ongezegeld terzijdo werd gelegd, onder opmerking dat daarop geen beschik king kon genomen worden. Verder heeft dc voorzitter toen gezegd, dat de wijzi ging van hjtft leerplan meest plaats hebben in overleg met den Inspecteur van het L. O., doch dat is niet juist, want B. enW. regelen liet leerplan, gehoord liet hoofd der school; en de Inspecteur keurt het al of niet goed. Ook is opgemerkt dat de omlig gende genietenten tot invoering van den zomertijd overgingen cn men daarmee in moeilijkheden zou geraken, voor wat secre tarie betreft, indien men hier den ouden tijd handhaafde, doch het is hem geble ken, dat de randgemeenten van Leidert juist niet den nieuwen tijd hebben inge- voer. Nog merkt hij op dat in Augustus de zomertijd, voor het landbouwbedrijf kncllender is dan anders, weshalve hij den Raad verzoekt zijn voorstel aan te nemen. De Voorzitter antwoordt den heer Los, dat hem alleen de gemeente Nieuwkoop be kend is, die niet den nieuwen tijd heeft ingevoerd. Wat verder het leerplan betreft, heeft de heer Los gelijk, doch waar de Inspecteur gevraagd heeft om ook te mo gen vernemen het met redenen omkleed advies der comm. van Toezicht op het L. O., en die commissie geen advies, doch slechts een beschouwing heeft gegeven over Zomer- en Zonnetijd, heeft de inspec teur geen termen aanwezig geacht, gelet tevens op liet referendum der ouders van schoolgaande kinderen, tot niet invoering van den zomertijd op de O. L. school over te gaan. De heer Los merkt op, dat de commissie zich niet bevoegd achtte om in deze belangrijke kwestie eene beslissing te nemen, die berust bij den Raad. Op een vraag van den voorzitter of het voorstel Los wordt gesteund, zegt de heer J. van Leeuwen dat hij zulks wenscht te doen. De heer Wesselingh, voorstander van den ouden tijd, wil voor die paar maanden geen verandering meer brengen. De heer Los wenscht zijn voorstel te wijzigen, zoo dat de ouden tijd alleen zal gelden voor de O. L. School. Hem is hekend dat, wan neer men daar voor gaat, de bijzondere, scholen zullen volgen en evenzoo de huis gezinnen. De heer van Bcnnekom weet ook da-t de nieuwe tijd een kruis is voor het platteland, doch, waar men thans reeds het einde nadert, voelt hij weinig voor veran dering. Het gewijzigd voorstel Los, gesteund door den heer J. van Leeuwen, komt hierna in stemming en wordt met 6 tegen 5 stem men aangenomen. Voor stemden dc heeren. Los, Noordman, J. van Leeuwen, Parle- vliet, J. de Graaf en de Boer. De voorzitter belooft spoed achter de zaak te zullen zet ten, doch vreest dat men practisch met dit voorstel weinig gebaat zal zijn, want het duurt nog een heelen tijd alvorens het gewijzigd leerplan is goedgekeurd. Voorle zing geschiedt van een door den Raad der gemeente Wymbritseradeel tot H. M. de Koningin gericht adres inzake strafbaar stelling van openbare Godslastering in het Wetboek van Strafrecht. De heer J. van Leeuwen stelt voor hieraan adhaesie te betuigen. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. De regelingscommissie voor de Kringwedstrijden voor de Burger wachten in de Federatie Rijnland-Oost vraagt eene subsidie voor te houden wed strijden. B. en W. stellen voor f 10.te geven. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Het Feestcomité ter viering van de jubileumfeesten van H. M. de Koningin vraagt f 1400.subsidie, voor dekking van de kosten van het sober opge stelde feestprogramma. De voorzitter zegt dat B. en W. geen prae-advies meer kon den geven, omdat het adres pas enkele da gen voor de vergadering is ingekomen. De heer De Graaf zegt dat uit de gehouden collecte is gebleken dat de mense.hën geen feest willen, want deze heeft slechts f 600 opgebracht. Als nu het volk zelf niet veel voor feestvieren voelt, voelt hij niets voor suhsidieverhooging, want deze wordt toch weer op de inwoners verhaald door belas tingheffing. De heer G. van Leeuwen was indertijd voor slechts f 500.subsidie in plaats van f 1000.en wel met het oog op do collecte. Nu hij ziet dat deze zoo wei nig heeft opgebracht is hij voor verhoo ging van het bij de begrooting toegestane bedrag. De heer De Graaf begrijpt den heer Van Leeuwen niet. Hij neemt nu een heel ander standpunt in dan toen, want den vori gen keer zei hij dat het geen tijd was om feest te vieren. De heer De Boer voelt voor feestvieren als de mensehen er zelf ook blijk van geven: daarbij komt dat te Zoe terwoude moeielijk feest gevierd kan wor den, want het draagt altijd een min of meer hatelijk bijsmaakje. De heer Los zegt dat Zoeterwoud's ingezetenen hebben ge hoor gegeven aan den oproep van H. M. de Koningin om sobertjes feest fe vieren, want de opbrengst der collecte is zeer sober. Het ligt nu niet op den weg van den Raad om de ingezetenen een feest op te dringen, derhalve voelt hij niets voor suhsidiever hooging. De heer Noordman merkt op dat de onkosten zoo groot zijn, omdat besloten is op 2 plaatsen feest te vieren. Verder dat de kinderfeesten cn de bedeeling van he- 1 hoeftigen een groot bedrag eischen. Hij acht evenwel uit oogpunt van bezuiniging eene hoogcre subsidie niet op zijn plaats De heer G. van Leeuwen zou f 1000.wil len geven, zooals oorspronkelijk bij den Raad voorzat. De heer De Graaf is van meening, dat er toch geen overeenstem ming wordt verkregen tusscnen Hooge Rijndijk cn Dorp, laat daarom elke buurt schap doen wat ze zelf willen. De heer Wesselingh is er voor om de kinderfeesten te doen dorgaan en do bedeeling te hou den er? aan het Feestcomité mede te deelen dat zij maximum over f 500 kunnen be schikken, teneinde daaraan uitvoering te kunnen geven. Het voorstel van Leeuwen wordt niet ondersteund en kemt niet in behandeling. Met algemeene stemmen wordt afwijzend beschikt op het adres, terwijl het uitgetrokken bedrag ad f 500 als maximum bedrag wordt beschikbaar gesteld. Besloten wordt tot aankoop van een aschwagen tegen f 60.Aangeboden wordt de gemeente-rekening over 1922, sluitende in ontvangsten met f 142211.543^ en in uitgaven met- f 113765 841-2, batig saldo f 28445.70 (gewoon batig saldo f 13123. Ze wordt in handen gesteld van een ccmmissie van onderzoek bestaande uit de heeren Wesselingh, de Graaf en A. v. Leeuwen. Besloten werdt ze ter secretarie voor een ieder gedurende 14 dagen ter lezing neder tc leggen en in afschrift ver krijgbaar te stellen. In verhand met de wijziging van de wetgeving nopens de in vordering van 's Rijks Directe belastingen, is ook wijziging noodig van de verordening op de invordering der plaatselijke inkom stenbelasting. daar deze invordering door het Rijk geschiedt. Do door B. en W. ont worpen concept vei'ordcning wordt zender hoofdelijke stemming onveranderd vastge steld. Besloten wordt eenige betaling dienst 1922 te voldoen uit den post- onvoor zien 1923. tot een ge/.amenlijk bedrag van f 84.S8. Besloten wordt tot overschrijving van een bedrag van f 145.30 van den post onvoorziene op andere pesten der begroo ting. Besloten wordt tot wijziging der be grooting 1923 door het daar stellen van nieuwe posten. Vervolgens doet de Voor zitter iredcdecling van het afschrift van het procesverbaal van 't Hoofdstembureau en van de zitting van het Centraal Stem bureau bij de laatstgehouden verkiezing. Idem dat alle leden dc benoeming hebben aangenomen en de geloofsbrieven hebben ingezonden. De Voorzitter stelt deze ge loofsbrieven in handen eener commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Wesselingh, van Bennekom en G. van Leeuwen, terwijl de vergadering een oogen- blik wordt geschorscht. Na heropening deelt de heer Wesselingh namens de com missie mede, dat alle geloofsbrieven in orde zijn bevonden, weshalve de commissie tot toelating adviseert. Aldus wordt zon der hoofdelijke stemming besloten. Aan de orde is dan vaststelling ,van een plan tot verkoop van bouwgrond, aan den Hoogen Rijndijk. In hun prae-advies wijzen B. en W. er op dat indertijd grond aan den Hoo gen Bijndiik werd aangekocht om daarop door de Wpningbcmvvcreeniging St. Jo seph arbeiderswoningen, te deen stichten, doch. de commissie geeft' geen teekenen van leven meer. De grond brengt- aan huur op f 144.per jaar en de annuiteit over 75 jaar bedraagt f 685,De bedoeling is op het perceel een straat aan te leggen en als toegang tot het tei'rein een vaste brug te maken, terwijl de waterleidingbuis en de electric-iteitskabel daarin zullen worden gelegd. Een en ander wordt geraamd, met inbegrip van grond, op f 1600. De bedoe ling is om geleidelijk tot uitvoering van dit plan te komen. nl. wanneer men een gedeelte grond heeft verkocht, met de dan beschikbaar komende gelden, de brug te maken, een gedeelte straat enz. zoodat er dus geen nieuwe lepning behoeft gesloten te worden. De heer De Graaf brengt hulde aan B. en W. die het- initiatief namen in deze zaak en hoopt dat er koopers komen opdagen. Nadat de twee plannen bij de heeren hebben gecirculeerd wordt plan B. vastgesteld en besloten op het terrein een bord te plaatsen, waarop genoemde grond in perceelen zal geprojecteerd worden. In verband met de inwerkingtreding der nieuwe Huurwetten wordt op voorstel van B. en W. besloten de woningen van de Wed. Langerak, C. den Haan, A. van der Werken en J. Winters onbewoonbaar te verklaren. Naar aanleiding van het besluit in de vorige vergadering hebben B. en W. eene opgaaf gevraagd van de aanlegkos- ten van 125 M. en 2 en 3 duimsleiding kos tende resp. f 527.en f 563.te^nriil elke brandkraan bovendien f 40 zal kosten. De vorige opgaaf voor den goheclcn Schenkel- weg bedroeg voor een 4 duimsleiding met inbegrip van 2 brandkranen f 1590.Voor lezing geschiedt van het uitgebrachte rap port der in de vorige vergadering benoem de commissie voor reorganisatie der wa terleiding. Deze commissie adviseert om geen bepalingen in het leven te roepen, waarhij de aangesloten perceelen aan de waterleiding tot waterverbruik verplicht kunnen worden, omrede men door dwang juist het tegendeel bereikt. Nagegaan is dat de uitgaven der waterleiding over 1922 bedragen f 8564.75 en de ontvangsten f 6000 aldus een tekort van f 2500.ruim. Bere kend is dat. elke kub. meter water de ge meente heeft gekost f 0.50. Getracht is ee« kloppende rekening te krijgen, doch dan zou volgens de meerderheid der commissie een te groote verhooging der watergelden moeten plaats hebben. Daarom heeft de commissie gemeend, te moeten adviseeren om eene nieuwe klasse-indoeling volgens de huurwaarde daar te stellen, het water- geld per klas een weinig te verhoogen cn het aantal kub. meters per klas een zeer weinig te verlagen. Verder adviseert zij tot instelling eerier vaste commissie, die de bevoegdheid heeft de aangesloten percee len in klassen te rangschikken, ook in een andere dan waarin het perceel volgens de huurwaarde moest vallen. Verder stelt zij voor den prijs van't water bij oververbruik te bepalen op 30 cent per kub. meter, doch, zoodra er 25 kub. meter oververbruik is, vanaf den eersten meter het bedrag te be palen op 15 cent. In een rapport van de minderheid der commissie is nedergelegd een commercieele opzet, de grondgedach te is dat.water geleverd wordt tegen kost prijs, dus tegen 50 cent per M3. met eeno reductie van 50 pet. voor de minder gesi tueerden, en de prijs van het oververbruik te bepalen op 45 cent per M3. Voor bedrij ven zal do prijs zijn voor de eerste 100 M3. £0 cent e-n voor de volgende 15 cent. Verder adviseert de commissie unaniem tot uit breiding der waterleiding in het Westein de en tot niet uitbreiding tot den Vliet, dit laatste vanwege de te hooge kosten. Be sloten wordt een afschrift der uitgebrachte adviezen met het prae-advies toe te zen den aan de raadsleden, om dan in een vol gende vergadering eene beslissing te nemen Afwijzend wordt beschikt- op een recla me van C. Zandbergen en C. Dobbe inzake schoolgeld, daar de aanslag volgens de ver ordening juist is opgelegd. Besloten wordt het aan den Minister van Waterstaat ge richte adres om bijdrage in de kosten van- het slechten van den berm in het Lageralc in te trekken omreden een eigenaar beslist geen afstand van den berm wil doen en er tot onteigening geen recht bestaat. Bij de rondvraag informeert de heer De Graaf wie de hooikeurders zijn voor den Hoogen Rijndijk en geeft de heer G. van Leeuwen in overweging om den weg naar Gelders- woude te verbreeden, waarop de voorzitter antwoordt dat B. en W. reeds besloten heb ben tot het maken van wisselplaatsen. De heer Lc-s vraagt, naar de kosten van de sccrctariswoning. De voorzitter zegt dat de bescheiden in Den Haag berusten. De heer Los krijgt te zijner tijd antwoord. Hierna sluiting. Z0ETERMEER—ZEGWAART. Etalagewedstrijd. Do commissie van 10 dames en heeren uit de burgerij heeft aan de verschillende étalages de volgende punten toegkend: lste Afdeeling: J. van Aalst 89, J. v. d. Goes 80'A, A. Ooms 781?, B. Baxmeijer 75, P. Verhoef f 71, L. Hekker 62. G. P. Roos Cl. A. van Leeuwen 60, M. Kniinenburg 51. In deze afdeeling hebben dus J. van Aalst Isten prijs, J. v. d. Goes 2den prijs, A. Oomst oden prijs, en B. Baxmeijer 4en prijs. 2de Afdeeling: O. Verboom 83, P. Jonge- rius 78J£, L. M. G. van Well 7134, D. van Vliet 70, G. v.xn Herwijnen 683-4, C. Veer 64, D. Langewiseh 61, A. van Es 55, en A. Muilwijk 43b>. Alzoo C. Verboom Isten prijs. P. Jonge- rius 2den prijs, L. M. G. van Well 3den prijs en D. van Vliet 4dcn prijs. Ge-Enengdie Berichten. Een kapitein voortvluchtig. Ecu kastekort van f 4 4.0 00? Te Ede wordt vermist de kapitein der militaire administratie K., wonende te Nijmegen, die j.l. Maandag niet van zijn 10-daagsch verlof op zijn standplaats is teruggekeerd. Er wordt gesproken van een kastekort van f 44.000. Té Nijmegen heeft hij geen adres achtergelaten. Vermoed word', dat hij voortvluchtig is en reeds in het buitenland vertoeft. De moord tc Hoensbroek. In zake den moord te Hoensbroek wordt nog vernomen, dat de daders van den moord het geheele huis, van den zolder tot den kelder, hebben doorzocht. Eenige klei nigheden, alsook een klein bedrag aan geld, dat de dochter in den zak van een harer kleeren had gestoken, zijn mede verdwenen. Gistermorgen zijn door de justitie we der twee personen aangehouden, welke gevankelijk naar Maastricht zijn gevoerd. Kind verbrand. Te Ansen (gem. Buinen) is het 5-jarig dochtertje van de Wed. Fransen in een pot met kokend water gevallen en aan de bekomen wonden overleden. Ongelukken. Een twee-jarig meisje uit de Van der Pekstraat te Amsterdam kreeg verleden week een hoeveelheid kokende melk over het lichaampje. Het kind is thans in het Binnen-Gasthuis aan de gevolgen overle den. In de werkplaats van de firma v. d. H. en De H. aan het Stationsplein te Hil versum was de 16-jarige J. H. bezig fiets- zadels in te vetten. In de onmiddellijke nabijheid stond op een lichtje een potje vet, terwijl ook een fleschje benzine in de buurt stond. Door onbekende oorzaak ont stond een enorme vlam, die zich aan bet pannetje vet mededeelde. Doordat de jon gen trachtte, dit brandje te blusschen, kreeg hij vet cn bezine over zijn kleeren, waar door hij in een ommezien van boven tot onder in lichte laaie stond. In de fabriek wisten de arbeiders de vlammen te dooven De jongen is in deern is wekkend en toestand per brancard naar dc R. K. Ziekenverple ging vervoerd moeten worden. De seinhuiswachter H. H., te Rotter dam was is een loods op een volkstuintje aan het schijfschieten met een flobert- buks; Hij wilde zijn 15-jarig zoontje even eens laten schieten en gaf daarom de gela den buks over. Het schot ging plotseling at en de kogel drong den jongen in de borst, onder het hart. Zijn toestand is ern stig. He! familie-drama !e Rotterdam. Naar de ,Tcl." verneemt, is de 34-jarige H. L. te Rotterdam, die eergisteren in twist zijn vrouw met een mes in de horst stak, doch daarna zelf met hot mes c»oor zijn vrouw in de horst werd gestoken, aan de verwondingen in het ziekenhuis over leden. Inbrekers. Ter beschikking van de jusïitie te Haar lem zijn gesteld twee Duitschers, die op hoeterdaad zijn betrapt bij een inbraak in het gebouw der Rijks H. B. S. te Velsen. Onregelmatigheden van een Rijks bouwmeester. In verhand met administratieve onre gelmatigheden is de Rijksbouwmeester voor het toezicht op do onderwijsgebouwen te 's-Gravenhage, sedert oenige dagen ge schorst in zijn betrekking. Een rechterlijk onderzoek is in gang, om uit is maken, of van meer dan slordigheid in do adminis tratie sprake is. Het bericht hiervan, dat blijkbaar ook reeds buiten den werkkring van den betrokkene is doorgedrongen, heeft diens omgeving diep geschokt. "bid." Bssiferai. Herschiep lier De hitte in Italië. Uit- verschillende deelen van Italië wor den branden gemeld, blijkbaar ten gevol ge van de buitengewone hitte. Een heide* brand nabij Pizza langs den spoorweg PizzaGenua verkreeg een groote uitbrei ding en vernielde een groote hoeveelheid hooi. De schade wordt geraamd op 1 mil- lioen Sires. Brand in csn tram. Gisterenmiddag ontstond te Brussel ten* gevolge eener kortsluiting brand in een tram. Een paniek brak onder de reizigers uit die uit het rijdende rijtuig sprongen. Men telde een tiental gewonden, waaron der drie gevaarlijk. De gewonden werden naar het hospitaal overgebracht, waar na de eerste zorgen, do mecsicn vroegen om huiswaarts gebracht tc. worden. V' Een terreur van krankzinnigen. Omtrent de ontvluchting van 41 krank- M 1 zinnigen uit een gesticht bi: Chestr (Tlli- o nois) verneemt de Chicago Tribune" nog jdpi de volgnde bijzonderheden: w. Toen de gevangenen plotseling in op. He stand kwamen en gezamenlijk een woeste jj bevrijdingspoging begonnen, zagen de be- en wakers al gauw in, dat ze tegen de over- Vo macht niets konden uitrichten. Onmirldel- jng lijk werd alarm gemaakt en de politie ge waarschuwd, maar het was reeds te laatj de desperados sloegen twee bewakers neer braken uit en verspreidden zich, gewapend met knuppels, messen en andere moordwa pens, in de omliggende streek, welker be woners, door een panischen schrik aange grepen, hunne woningen met geweren ver dedigden. froi Na een wild gevecht slaagde de politie f er in, 15 krankzinnigen te overmeesteren i en weer op te sluiten; onder leiding van sheriffs eri politiemannen heeft een deel der bevolking nu een drijfjacht georgani- serd om de overige vluchtelingen op to sporen. Juvveelendief gearresteerd. We hebben laatst melding gemaakt van een brutalen nachtelijken juweelenroof ten nadcele van den prins en de prinses Gius- tiniani Bandini te Rome. Voor biina een millioen gulden waarde aan juweelen wer den daarbij gestolen. Dezer "dagen heeft de militaire politie te Grado bij Triest den verdwenen chauffeur van den prins, een der schuldigen aan den roof gearresteerd. Politiebeambten hebben bemerkt, dat een passagier van een trein te'Grado een zwa- ren handkoffer droeg, dien hij tout- prix zelf wilde behouden, terwijl hij een kruier zijn andere bagage liet vervoeren. De reiziger werd later aangehouden en in zijn pension werd onder zijn bed een handtasch met de helft der gestolen ju weelen gevonden, waaronder de beroemde diamanten tiaar van koningin Hortensia, de moeder van Napoleon III. Prins Giustiniani, die een belocning had uitgeloofd voor het opsporen van een of meer der daders, heeft- dit geld aan de politie ter hand gesteld. r Onveilig reizen. Naar de ,.Ivölnische Volkszeitung" ver neemt, is aan een Duitsch-Amerikaan tij dens zijn reis van Bonn naar Keulen, zijn geheele geldbezit, zijnde ongeveer 43 mil lioen Mark, alsmede zijn reispapieren ont stolen. Teneinde de terugreis te kunnen aanvaarden was hij gedwongen bemidde ling van het Amerikaansche consulaat in te roepen. De garderobe van keizerin Eugenie op de veiling. Gisteren i\bij Christie te Londen do garde-robe van wijlen keizering Eugènie geveild: Wat verschillende dingen hebben opge bracht, weten wij nog niet, maar uit een schrijving maken wij op, dat er veel door tic motton opgegeten bont, oude kant, waarvoor dc belangstelling niet groot meer is, en geheel verouderde kleedingstukkon en stoffen onder voorkwamen. De catalogus vermeldde ook de „laatste japon van den hertogin van Alba". Dezo japon was niet meer dan een triest hoopjo baleinen, verfomfaaid zwart fluweel en zwarte kant, in den snit van I860. De her togin van Alba was de bekoorlijke zuster van dc Keizerin en de vrouw van een van do eerste grades van Spnj. Zij was zoo trotsch, datj toen koningin Victoria in 1885 een bezoek aan Parijs bracht, zij weigerde ten liove te verschijnen, omdat zij harcu voorrang aan dc Koningin had moeien af staan. „De hertogin van Alba", verklaarde zij, „staat aan niemand don voorrang af.' Gisteren lagen haar kleeren oio ccn hooi) in een Londensch verkooplokaal. „Tijd." D( el< R&iS-L!SSESÜE8ST£H Uitgesproken:' P. de Lange, Woerden. Cur. mr. J- P. A. A. Lens. Geëindigd: A. Th. Okkerse, kaashandelaar, B o «1

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4