•j4o Jaargang» WOENSDAG 25 JÜLS 1923 No. 4206 viz-bvi> pc* Kwanaai, Franco per post f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dat nuntmer bestaat esst iwea biadeni Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux:" RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. IL DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Odwono adverieütfën 3D cent per r©j©!« Voor Ingezonden Mededcelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. n KleSna adyerieniiSn, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop S0.50. Een andere Verkiezingsraad. De Tijd" heeft vele bezwaren geop perd tegen den in het rapport-Barge voor gestelden verkiezingsraad. Ook wij kunnen, zooals wij reeds zeiden, met dien verkiezingsraad niet warm sym- pathisecren en op zichzelf niet en niet om do waarschijnlijk daaruit voortvloeien de gevolgen. Maar nu heeft „De Tijd" daarvoor iets anders uitgedacht. En wel dit: De R.-K. Staatspartij wordt georgani seerd tot een Federatie van Katholieke staatkundige vereenigingen. Het be ginsel-program van die Federatie zal steeds ongewijzigd blijven. Elke politieke vereeniging, welke tot de Federatie wil toetreden, moet dit beginsel-program zon der voorbehoud onderschrijven. Het bevat een beperkt aantal hoofdbeginselen van katholiek staatsbeleid, waarover onder alle Katholieken absolute eensgezindheid staat. Deze hoofdbeginselen vindt men reeds in de beginsel-verklaring der B.-3L Tweede Kamerfractie van 18961897. Uit deze hoofdbeginselen volet tweeër- I 1. niet-Katholieke of door het Kerkelijk Gezag veroordeelde vereenigingen en 2. vereenigingen, die eenzijdig het be- lang van één maatschappelijke groep be- hartigen, zijn van het lidmaatschap der Federatie uitgesloten. 1 Dus verf,enigiügen voor het behartigen van werkgevers-, middenstanders-, boe ien-, arbeiders-, of kunstenaars-belangen, worden in de Federatie niet toegelaten. Alleen landelijke organisaties, dat wil zeggen: organisaties die in minstens negen of tien kieskringen een behoorlijk aantal leden tellen, worden tot het lid maatschap der Federatie toegelaten. Alle kiesvercenigingen te zamen gelden voor éép landelijke groep. De toetredende groep krijgt het recht cp een evenredige vertegenwoordiging in do R.-K. Tweede Kamerfractie. Stel, dat 't totaal aantal leden der bij de Federatie aangesloten groepen (de Kies ver eenigin- zen en de nieuwe vrije organisaties) 300.000 is en dat het aantal verwachte zetels op plus minus 30 wordt gerekend, dan is de ..partijkiesdeeler" 10.000. Even vele malen als deze partijkiesdeeler is be grepen in het ledencijfer van een bij de Federatie aangesloten groep, wordt aan die groep een eandidafcuur op de algemeene lijst, voor een verwachten zetel toegekend. Anderzijds moet de groep zich verbin den, in geen geval met afzonderlijke lijsten bij de verkiezingen te zullen uit- komen. Tegelijkertijd met de ledenlijst en het bedrag der contributie doen de Kiesveree- nigingen, die landelijk één groep vormen, en de vrije groepen mededeeling van de J vertrouwensmannen (één per 5000 leden), die hun in 't Federatiebestuur zullen ver- tegenwoordigen. Al deze afgevaardigden te znmen, naar schatting van 300.000 leden, dus ongeveer 60 afgevaardigden, normen het Federatiebestuur. Het Federatiebestuur treedt in het jaar, I dat aan een periodieke Tweede Kamerver- j «iezing voorafgaat, af. Het fungeert als j "Verkiezingsraad. Ziehier do grondgedachte van het „Tijd systeem. Op de nadere uitwerking, de eer1'-'1 e candidaatstelling (die o. i. de rrn'ieid der kiezers wat personenkeus be- beft te veel aan banden legt) zullen wij, althans voor lieden, niet ingaan. Wij willen alleen opmerken, dat do grondge dachte, door ons in het kort weergegeven, ns niet lean bevredigen. Jmi wel niet om dozen eonvoudigen reden, dat door de „Katholieke Staatkundige Vereenigingen" met eigen vertegenwoor digers niet alleen in den Verkie zingsraad, maar ook in het Par lement, de politieke eenheid der Katho lieken zoodanig wordt v.iteengescheurd, dat de eenheid bij de stembus ten slotte j rosar is een schijn-eenheid, die dan ook I o- i- niet blijvend zou kunnen zijn. Bij I het systeem der vrije lijsten, volgens het rapport-Barge, is het gevaar voor die eenheid niet zóó groot, omdat en mermee verschillen wij met „Do Tijd" J dal systeem niet noodzakelijkerwijze leidt groepeering en omdat de op de vrije lijsten gekozen Kamerleden zijn gekozen I door leden van de ééne R.-K. Kiesveree- i ttiging en niet door een organisatie daar- j naast en misschien daar als oppo se tegenover staand, i T--fp> n' '1 ei van Colombus heeft ook „De 'ld i mccnen we, nog niet gevonden! De bezetting van bet Roergebied Het oniwerp-antwoord van Engeland. Te Londen begint men zich ai te vragen, of het geen groote vergissing geweest is, zich hier voor een zoo strikte geheimhou ding van den inhoud van het ontwerp van antwoord en van de nota te laten vinden. De onderstelling wordt geopperd, dat Frankrijk daarmede zijn bedoeling heeft. Van Parijs uit wordt te verstaan gegeven dat het antwoord wel een dag of tien,- zoo niet veertien, zal uitblijven. Dit be- teekent dat Poincaró voor den Britschen aandrang tot spood doof wil blijven. Ge looft of hoopt men ia Frankrijk dat de zaken in Duitschland binnen een paar weken tot een crisis zullen komen en tracht men daarom Engeland zoo lang mogelijk op sleeptouw te houden? Het antwoord van Frankrijk zou ook niet definitief wor den, maar enkel een uitgangspunt voor besprekingen. Zelfs leest men dat het ach terwege blijven van een schriftelijk ant woord ook nu niet onmogelijk is. Inmiddels brengt de strikte geheimhou ding, waaraan Poincaré in afwijking met de practijk thans zulk een waarde hecht, de Engelsche regecring in een ongunstige positie, omdat zij moet afwachten, zonder dat zij door oen publicatie van de stukken het oordeel der wereld kan inroepen en op die.-wijze haar positie versterken. Poin caré's rede heeft de stemming hier niet optimistischer gemaakt. Ook gisteren werd zij nog algemeen besproken, en men noteert vooral zijn afschildering van Duitschland's industrieele toekomst als schrikbeeld als een bewijs, dat hij niet werkelijk betaald wil wezen» aangezien industrieele bloei vooronderstelling voor betaling is. Men onderstreept verder, dat Frankrijk zelf bezig is zich tot een indus trieel machtige natie te ontwikkelen en dat Frankrijk dus niet minder een mede dinger van Engeland wordt dan Duitsch land. De Nederlandschc „contractkolen" in gevaar. Naar uit Gelsenkirchen wordt gemeld, hebben de Franschen thans ook de mijn „Unser Fritz" bij Wanne bezet. Deze mijn is van zooveel belang geworden, omdat hier een aanzienlijk deel van de voor Ne derland bestemde contractkolen gedolven moet worden. Het geheele personeel heeft onmiddellijk het werk neergelegd en is een proteststaking van 24 uur begonnen. Telegrafisch verkeer stopgezet. Do Franschen hebben te Essen heel het telegrafisch verkeer slop gezet. Daar de te legraaf de eenige mogelijkheid nog was voor het economisch verkeer van Essen met de buitenwereld is het gevolg van dit Fransche optreden, dat de voedselvoorzie ning nog meer dan tot dusver wordt be moeilijkt. Het optreden der bezetting. Volgens berichten uit Trier werd de uit zotting der spoorwegbeambten in de St. Barbara-wijk aldaar zonder eenige consi deratie doorgevoerd. De spoorwegbeambten werden mor gens om 5 uur gewekt en moesten na- een kwartier met hun gezinnen, in totaal 230 personen, waaronder kleine kinderen en zuigelingen, den weg naar het 3 K.M. verwijderde station te voet gaan afleggen Kinderen, die niet snel genoeg konden volgen, werden met kolfslooten en zweep slagen voortgedreven. Bloedverwanten, die afscheid wilden ne men werden door gekleurde troepen met de blanke wapenen teruggedreven. Den bowoners der straten, waar de stoet passeerde, was het verboden, de voorbij trekkende uitgedrevenen te komen zien. Daar waar zich een gezicht voor een ven ster vertoonde, sloegen de zwarte soldaten met him sabels de ruiten in. Da conferentie te Lausanne. Het vredesverdrag geicekend. Do plechtigheid van de onderteekening van het vredesverdrag had om drie uur gistermiddag plaats. De gevolmachtigden plaatsten hun bandteekening op achttien documenten, die hun werden voorgelegd, nadat de voorzitter van den Zwitserschen Bondsraad aan de dankbaarhéid der ge heele wereld over het herstel van den vrede uiting had gegeven. De beperking der persvrijheid. Een protest van de Italiaanse he Persvereeniging. De Ilaliaansche Persvereeniging lieeft een buitengewone algemeene vergadering belegd, ten einde te protesteeren tegen de nieuwe bepalingen lot het beperken van de persvrijheid. De vergadering nam een resolutio aan, waarin o.m. wordt gezegd, dat de bestaande wettelijke bepalingen reeds meer dan voldoende zijn, om mis bruik van de persvrijheid ta voorkomen, Daar deze resolutio niet door bet bestuur werd onderteekend en een andere door dit bestuur voorgestelde resolutie werd ver worpen, heeft bet bestuur der vereeniging "collectief ontslag Duitschland. Communistische troebelen te Frankfort. Een advocaat vermoord. Het „Berliner Tageblatt" meldt nog uit Frankfort: Na afloop der demonstratie, welke bier door de communisten en so ciaal-democraten gehouden werd, trokken groote troepen arbeiders door de straten. Plotseling viel een schot, zonder dat men wist, van welken kant dit kwaan. De me nigte verkeerde echter in de meening, dat het schot was gelost door den advocaat Haas, dio voor zijn woning stond. Woe dend stortte de menigte zich op hem en door vele messteken gewond, werd hij in een apotheek binnengedragen, waar hij spoedig daarna stierf. De politie moest menigmaal optreden en zag zich genood zaakt de meeste straten af te zetten. Van af des middags vier uur waren de meeste zaken in de geheele stad gesloten. De daad heeft een politiek karakter. Naar uit Frankfort wordt gemeld, schijnt d9 moord op den „Staalsanwalt", dr. Haas door het gepeupel op Maandag avond 1.1. een politiek karakter te dragen. Haas was in een communistenproces, dat twee jaar geleden voor het Landgericht te Frankfort is gevoerd, vertegenwoordiger van het O. M. Getuigen hebben gehoord, dat door één der-betoogers werd geroepen: „Ha, vriend je, jou ken ik!" De oude vader van den vermoorde werd nadat men hem beroofd had, eveneens ernstig mishandeld. De woning van dr. Haas werd door het gepeupel bestormd en volkomen leeggeplunderd. De crimineele politie verrichtte Maan dagavond en gisteren vele arrestaties. Toenemende onrust Demonstraties verboden De bladen weerspiegelen op heldere wij ze de onrust, die allerwegen heorscht en zich duidelijker en duidelijker in de pa nieken, relletjes, moord, enz. begint te uiten. Men verneemt, dat deze onrustbarende toestand de dagelijksche zorg van de re geering uitmaakt en dat er spoedig een officieele publicatie te wachten is, waarin het voedingsvraagstuk en de toestand van het rijkshuishouden besproken zullen worden. Inmiddels hebben tegen 29 dezer de communisten een anti-fascistendag geor ganiseerd, die de autoriteiten met zware zorg vervult, temeer, daar de Völkischen tegen-demonstraties op touw gezet hebben In verband met een en ander heeft de rijksminister aan alle regeeringsautoritei- len een rondschrijven gericht, waarin hij op de heerschende spanning wijst en de vraag stelt, of het raadzaam is vergade ringen in de open lucht toe te laten en ver maant vooral de wetten omtrent het dra gen van wapenen streng toe te passen. De Pruisische minister van binnenland sch'e zaken is, naar men verneemt, een stap verder gegaan door Zondag a.s. alle demonstraties te verbieden. De zaak Ehrhardt. Prinses HohenloHé veroordeeld. Prinses Hohenlohe, die eergisteren in het hoogverraadsproces te Leipzig wegens meineed en medeplichtigheid aan hoog verraad gehoord werd, is gister, met in achtneming van verzachtende omstandig heden, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De figuur van Ehrhardt heeft door dit rechtsgeding zwaar geleden, in zooverre hij de jeugdige prinses, die geheel door hem gebiologeerd was, tot meineed aan spoorde en haar nu aan haar lot overlaat Het is verklaarbaar, dat de repuhlikein- sche pers deze houding tot het uiterste uitbuit. Nieuwe arrestaties. Te Gernrode zijn op aanwijzing van den Oberreichsanwalt een zekere baron von deni Busch—Lohe en zijn vrouw, een En gelsche, geb. Carpentier, gearresteerd. Men vindt bij hen een tot in bijzonderheden uitgewerkt plan inzake Ehrkardt's vlucht en een dagboek met de namen van alle betrokken personen. De vrouw wist het document aan de politiebeambten te ont rukken en in te slikken. Het echtpaar is naar Leipzig overge bracht en daar achter slot en grendel ge zet. Do man verzette zich krachtig tegen zijn arrestatie. Engeland. Ds ontv/apentngskwestie in fis! Lagerhuis. Verklaringen van Baldwin. In het Lagerhuis zeido Baldwin, dat een poging tot bijeenroeping cener internatio nale conferentie op dit oogenblik zou lei den tot een onbepaald uitstel der mogelijk heid om het doel te bereiken, dat ieder wenschte. Het zou hopeloos zijn om van Frankrijk een gunstig antwoord te ver wachten, voordat het een regeling had verkregen van de kwesties der schadever goeding en der veiligheid, of van Polen, zoolang het niet zijn grenzen verzekerd zag tegen den geweldigen machtigen buurman in het oosten. Den eersten stap, die moet worden ge nomen, hebben wij gedaan, n.l. de poging om de herstelkwestio te regelen. Na te hebben verklaard, dat elk voor stel van den Volkenbond inzake ontwape ning in welwillende overweging zou wor den genomen, besloot Baldwin aldus: Wan neer we fortuinlijk genoeg zijn, hetgeen ik hoop en bid, om door onze hulp een re geling der Europeesche toestanden te heb ben bewerkt, dan zal do tijd rijp en zullen wij gereed zijn om ons deel te nemen iu de verzekering van de beperking der be wapening, welke noodzakelijk is voor den vooruitgang der beschaafde menschheid. De motie der Arbeiderspart ij verworpen. Vervolgens werd gestemd over de motie- MacDonald, welke werd verworpen met 286 tegen 169 stemmen. De discussie werd daarop voor onhepaal- den tijd werdaagd. Lloyd George's scherpe critiek. Het „wanbeheer" der huidige regecring. De leden der Nationaal-Liberale Partij hebben Lloyd George eergisteravond in het Lagerhuis een maaltijd aangeboden. De oud-premior heeft er het woord gevoerd en de regeering van Baldwin zijn kritiek niet gespaard. Hij verklaarde er aan te twijfe len of do onpartijdige waarnemer der toe komst wel zal zeggen, dat de wijziging van regeering een succes is geweest. De coalitie regeering (d.w.z. de regeering van Lloyd George) was er in elk geval in geslaagd ge durende negen maanden Poincaré er van af te houden het Rubrgebied binnen ta trekken, een daad van dwaasheid, welke het economisch leven van Europa in ge vaar heeft gebracht. De nieuwe regecring aanvaardde haar functie met een uitge sproken politiek van groote vriendschap voor Frankrijk. Het resultaat is geweest, dat de Entente rnstig heeft geleden en dat de meest vernederende vrede, welke het land ooit heeft geteekend, met Turkijo ge sloten is. Wat het Rubrgebied betreft, is Engeland zelfs niet meer in den loop van zaken gekend. Poincaré bezocht Theunis, Tlieunïs bezocht Poincaré, doch Groot- Bretannië werd in het geheel niet geraad pleegd. Vroeg of laat, zoo meende Lloyd George, zal de natie verontwaardigd zijn over het voortdurend wanbeheer tier laatste negen maanden. Indien iemand negen maanden geleden tegenov r een conservatief had be weerd, dat op dit tijdstip Engelands positie in Europa en het lot van den Britschen handel zoo zou zijn als dit thans het geval is, zou deze dit hebben beschouwd als een grove laster, door partijgeest ingegeven. Rusland. De Russische kozakken. De al-Russische kozakkon, die in Bel grado verblijf houden, hebben den overste Koetarin tot hun hetman gekozen. Ivocta- rin is een aanhanger van het herstel der monarchie in Rusland. Er word een tele gram aan grootvorst Nikolai gezonden, waarin de wensch werd geuit, dat hij zich aan het hoofd der beweging zal stellen om Rusland te bevrijden cn het oude regimo te herstellen. Amerika. Een nieuwe hittegolf. De correspondent van de „Morning Post" te Washington maakt melding van een nieuwe hittegolf in het Oosten der Ver- eenigde Staten. Te Washington en Phila delphia was het Zaterdag 100 gr. F.r te Baltimore 96 en te New-York slechts drie graden lager, Tal van sterfgevallen wor den gemeld. BIMKEBgLflaiiD DE CRISIS AAN FINANCIEN. Geen bijeenroeping der Kamer. Naar aanleiding van een voorstel der communisten aan de soc.-dem. Kamer fractie om te komen tot bijeenrceping der Tweede Kamer op verzoek van minstens tien leden (art. 58 reglement van orde) heeft de Telegraaf inlichtingen inge wonnen naar het standpunt der sociaal democraten tegenover dit ook in „Hot Volk" aanbevolen denkbeeld. Naar het blad meent te welen hebben partijbestuur, noch Kamerfractie de vraag reeds officieel in behandeling genomen. Op grond van onze indrukken echter om trent de houding tegenover het denkbeeld in te nemen, kan mot stelligheid worden gemeld, dat de sociaal-democraten niet BIET VOORNAAMSTE NSEUWS. BUITENLAND. De Nedsrlandsche „contract-kolen" in gevaar. Communistische troebelen te Frankfurt Prinses Hohenlohe tol 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Het vredesverdrag te Lausanne getee kend BINNENLAND. Bij tfe iweeda Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de Ge meentewet. Het Spaansche invoerverbod van run deren, schapen, geiten en varkens, alsme de van het vleesch van dit vee, hun huiden en de ruwe wol is ten opzichte van ons land weer van vo'le kracht verklaard. (Land en Tuinbouw). op het voorstel-Wijnkoop zullen ingaan en dat ook hunnerzijds geen initiatief tot bij eenroeping der Tweede Kamer te wach ten is. Daarmede is de mogelijkheid, dat langs parlementairen weg invloed op het verloop van den huidigen minister-crisis zal wor den uitgeoefend, vrijwel uitgesloten. Van andere fracties toch is zulk een „voorstel van tien" niet te wachtèn. Voor September a.s. zal dus geen ontmoeting tusschcn do Tweede Ivamcr en de regee ring plaats vinden. Het bestuur ran den R. K. Rijkskieskring 's-Gravenhage heeft besloten, ten einde zijn leden in de gelegenheid te stellen zich over de plannen der regecring in zake de Vlootwet uit te spreken, een openbare ver gadering te beleggen op 7 Aug., waar twee bekende sprekers het pro en contra van dit vraagstuk zullen behandelen. Na deze vergadering zal heb bestuur zijn houding tegenover de Vlootwet vaststellen en daaromtrent 21 Aug. een algemeene le denvergadering een uitspraak laten doen. De Jachtwet. Hedfh is afgekondigd hef Staatsblad houdende de wet van 2 Juli j 1. betreffende bepalingen aangaande de jacht. Invoerrecht vleesch. De Minister van Financiën brengt in de St.crt. ter kennis dat do commissie van deskundigen voor het invoerrecht op versch en gekoeld vleesch do in de wei van 19 Mei 1922 bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfs- vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 105; paarden- en ander vleesch, versch of ge koeld, 100 K.G. f 60. Gedurende de maand Aug. 1923 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierbo ven bedoelde vlecschsoorlen bedragen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. Vragen van Kamerleden. 'Opkomst van re s.-o fficieren. Het Tweede Kamerlid L. F. Duymaer van Twist heeft den minister vanOorlog gevraagd, welke maatregelen worden geno men om het opkomen onder de wapenen der reserve-officierendezen zomer moge lijk te maken. Een examen-kwestie. Door den heer K. ter Laan zijn aan den Minister van Onderwijs, Kunsten cn Yvc- tenschappen de volgende vragen gestold: Is den Minister bekend, dat men in het Tijdschrift voor het Onderwijs in de Aard rijkskunde, afl. 1, 1923, vindt vermeld- 1. Docenten aan tic universiteiten te Utrecht en te Amsterdam en aan de R -K. Leergangen te Tilburg hebben volgens een publicatie in hot Geografisch Instituut »o Utrecht aan de Regeering voorgesteld, dat zij in de examen-commissie zullen worden benoemd, en dat de examinandi voortaan de lessen van eenige van deze docenten moeten hebben bijgewoond (welke lessen een leergang van vier jaar zullen vormen). 2. Verder: Bij niet voldoen aan dezen eiscb zullen ze de candidaten van het examen weren. 3. Ingeval de Regeering cr echter niet toe mocht overgaan, om alle bedoelde per sonen in de oxamen-conunissic te benoe men, maar, zooals vroeger, commissies van Iwco leden samenstelt, wordt afgesproken, dat die tweo hun examen zoo zullen in richten, dat zij, die niet do gestelde harmo nische opleiding volgden, zullen worden geweerd. Keurt do Minister deze pul.'i olie en eigengerechtigde handeling gccc.? enz. De arbeidswet en v e r- plogcnd personeel. Mevrouw de ries Bruins, lid van do Tweed Kamer, heeft aan den minister van A.rbeid, Har.del en. Nijverheid de volgen de vragen gericht: 1. Is hel den minister bekend, dat in do laatste maanden, in vers er blende zioken- iniichlingen de arheidsvoorwaarden van

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1