F m A. WAALS, Haarlemmerstraat 132-136= HET DUIZENDJARIG JUBILEUM VAN DE OPRIGHTING VAN HET ST. BERNHARD-KLOOSTER. In deze maand is het duizend jaar geleden, dat Bernhard von Me'n- thou, een edelman uit .Savoye, op den St.. Bernhard het bekende kloos ter stichtte, dat heden nog zijn naam draagt. Iïe.t klooster was door alle tijden heen een gastvrije herberg" voor allen, die de Bernhard-pa-s pas seerden. De St. Bernliard-honden, door de broeders afgericht, werden' wereldberoemd, en redden menig reiziger, die onder de dikke sneeuwde ken bedolven werden, het leven. Stapper maakt bezwaar deze benoeming te aanvaarden. De Voorz. en eenige leden dringen aan, dab do heer Stapper alsnog deze benoeming aanvaarden, zal. Nadat eenige malen de heer Stapper gezegd heeft do benceming niet te willen aanvaarden, bezwijkt deze ten slotte voor den sterken aandrang, ook van de zijde van Wcth. Batelaan uitgeoefend, en neemt de benoe ming aan. Als Raadsleden dezer commissie worden gekozen de leden: Bn. Batelaan met 8, en de heeren J. v. d. Marei en J. Beijen, ieder mét 7 stemmen. De Voorz. zegt, dat pas hedenmorgen ontvangen werd een adres van -de plaats, comm. v. schooltoezicht, ter zake van het vervolgonderwijs. Wcth. Batelaan wijst er op, dat reeds 8 Mei 1.1. gevraagd werd om de meening van'de commissie, en na herhaald verzoek pas heden'een antwoord binnen is gekomen. Klaagde de commissie destijds, dat de meening v. d. comm. meer gevraagd moest worden, B. en W. zouden nu kunnen klagen, dat het gevraagde ad vies wel wat traag is binnen gekomen. Wordt besloten de vraag, of vanwege de gemeente vervolgonderwijs gegeven zal, op oen volgende vergadering te behande len. De Raad verleent machtiging aan. B. en W. om af te lossen de geldleeiyng a f 4300 en die van f 6500, resp. tegen 5 en 6 aan gegaan. Bij de rondvraag; informeert de heer Beijen, of B. en W. reeds mededeelingen. kunnen doen, over den stand van zaken bij het Nijverheidsonderwijs- Do Voorz. ant woordt, dat de Inspecteur heeft goedge vonden, dat onderwijs in den a.s. herfst te geven in het grocte gymnastieklokaal van school A en dat lokaal door dikke gordijnen in twee afdeelingen kan. ge maakt worden. De in dit lokaal wekelijks oefenende veroenigingen zullen naar het lokaal van school C moeten verhuizen. De heer v. Baren vraagt verbetering van het riool in de brugstraat te Nieuwerbrug, en licht zijn verzoek breedvoerig toe. Spr. dringt aan op verbetering. De Voorz. zegt, dat deze zaak reeds door den gemeente-op zichter aan B. en W. is bekend gemaakt, en reeds maatregelen werden besproken tot.verbetering. De heer Hortensius vraagt eenige dagen verlof voor de gemeentewerklieden. De Voorz. zegt, dat dit reeds is geregeld. Alle gemeente-ambtenaren krijgen eenig verlof. De heer Stolwijk heeft 3 vragen: ten eer ste, of het geoorloofd is, dat de marktno- teering op bet gemeentebordje door kaas- koopers van buiten wordt veranderd, en lagere cijfers daarop worden gezet dan oorspronkelijk genoteerd stonden. Spr. had graag op de markt de marktnoteering van Oudewater, opdat de boeren van de markt op de hoogte kunnen' zijn. (De heer v. Ba nen ondersteunt dit laatste verzoek.) Voorts bespreekt de heer Stolwijk de groo- te last, welke omwonenden van de oliesla gerij do .Phoenix" ondervinden van neer vallend roet. Meerdere lederu bespreken dit punt. Het blijkt inderdaad ernstig te zijn. De Voorz. zegt, heden een adres te heb ben ontvangen van eendge ingezetenen, waarbij ook gewezen wordt op deze toe stand. Het adres is echter niet aan den Raad, maar aan B. en W. gericht. Ook de Burgemeester en Secretaris, als omwo nenden van bedoelde fabriek, hebben bet adres mede onderteekend. De Voorz. zegt den heer Stolwijk toe, dat dit punt zeer zeker ernstig" door B. en W. zal worden on derzocht, en getracht zal worden, hier ver betering" aan te brengen. De heer Stapper zag dezer dagen de straatverlichting tegen 8 uur in den mor gen nog branden en vraagt of dit gewoonte is. De Voorz. zegt, dat een kleine storing onder Reeuwijk vermoedelijk wel verband zal houden met genoemd feit. De Voorz. neemt afscheid van die leclen, welke in het nieuwe zittingsjaar niet in deze vergaderingen zullen terug keeren, en 'dankt die leden (de heeren Stolwijk en Stapper) voor hun aangename medewer king aan de belangen van de gemeente, j Daarna volgt sluiting. BOSKOOP. Gemeenteraad. Vergadering van jWoensdag 17 Juli nam. 7 uur, onder voorzitterschap van iden Burgemeester, de heer P, A. Golijn. Met kennisgeving afwezig de heer Loef. De. voorzitter opent de vergadering. 1 De notulen der vergaderingen van 19 'Juni en 2 Juli worden onveranderd vast gesteld. Do Voorz. doet medcdeeling van eeni ge ingekomen stukken, waaronder zich" ook een adres bevindt van de Gymnas- ftiekvereeniging „Hou vast", houdende bet verzoek om eenige avonden in de week de beschikking te mogen hebben over een lokaal, bij de gemeente in beheer. B. en W. stellen voor om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, waar mede deheer S p r u ij t echter niet dade lijk accoord gaaf. Spr. meent te hebben gehoord dat het verzoek wel zou kunnen worden toegestaan, was het niet dat de plaatselijke landstorm op dien avond van het lokaal gebruik wenscht te ma ken. Spr. zou niet gaarne zien. dat een neutrale vereen, als „Hou Vast" met 180 leden, die een neutraal karakter draagt, zou moeten wijken voor eene die „mili taristisch" is. De Voorzitter zet de redenen uit een -die B. en "W. tot het doen van dit voorstel hebben geleid. Spr. heeft een on derhoud gehad met den voorzitter van Hou Vast, den heer van Wijk en het be stuur van de landstorm. Men kwam toen. vrijwel tot de overeenkomst dat beido vereen, op een avond de zelfde localiteit zouden gebruiken; alleen de vertegen-r woordiger van Hou Vast moest er nog met zijn bestuur over spreken, dan zou spr. er wel meer van booren. B. en W. hebben echter nooit -meer iets gehoord totdat dit adres inkwam. B. en W. zijn van oordeel dat, stelt dè raad prijs op een behoorlijke afwikkeling van zaken, dit adres voor kennisgeving dient te worden aangenomen, 't Is nog slechts voor een maand te doen, dan verlaat de landstorm dit lokaal, dat zij slechts noodig had voor extra-oefeningen voor de jubileum-fees ten. De heer Spruyt: daar had „Hou Vast" het ook voor nöodig. De heer Verkade: zie je wel, dat die vcreeniging niet neutraal is! Het voorstel wordt aangenomen. Subsidie-aanvrage Landstorm. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, en geen nieuwe aanvragen toe te staan. Aldus besloten. De Voorzitter deelt mede: Dat den heer J. A. Boer eervol ontslag is verleend als brandmeester, en dat in diens «plaats is benoemd de heer Jac. Loef, en dat de heer T. H. M. Blonk eer vol ontslag is verleend, en dat in de vacature van den heer K. Sjakker, wien met ingang van 1 Aug. a.s. eervol ontslag is verleend als le klerk ter secretarie is benoemd de heer A. H. v. Gelderen, tot heden volontair. Hierna worden door een. commissie, be staande uit de heeren Guldemond en N-oest de geloofsbrieven der nieuwgeko- zen raadsleden onderzocht, waarna tot toelating wordt geadviseerd. Aldus besloten. Aan de orde is vaststelling van een. nieuwe verordening op de schoolgeldhef fing van het L. 0. In zijn toelichting wijst de voorzitter er o.a. op, dat de meerdere onkosten voortvloeiende uit do nieuwe bepalingen, der onderwijswet, het meest door de groote inkomens zullen worden gedragen. De heer Verkade vreest dat de klei ne inkomens het meest zullen worden ge troffen. Spr. zag liever dit punt aange houden. daar hij niet de beschikking had over de noodige gegevens heeft hij er geen studie yan kunnen maken. Den heer Boekraad spijt het dat de middenstand door deze verordening het meeste zal hebben hij te dragen. Spr. ver wacht alsnog aanbieding van een meer billijke regeling. De Voorzitter zegt dat B. en W. van de zaak ernstig studie hebben ge maakt. Al de vijf kohieren werden door gewerkt. waarbij B. en W. tot de con clusie kwamen dat de nieuwe 'heffing een vermindering in de opbrengst zou geven van f2100. B. en W. hebben geen Vrijheid kunnen vinden om" dit bedrag zonder meer te-schrappen. Spr. noemt vervolgens eenige voorbeelden, waaruit blijkt, dat voor inkomens tot f 3000 de nieuwe b effing bijna niet verschL. van de oude. - De heer V e r k a d e brengt in herinne ring dat hij reeds vroeger protesteerde tegen de te zware belasting van de lage inkomens. Iemand met f880 inkomen De Voorzitter: iemand'met f 1000 inkomen en 2 kinderen is nog vtfj. Overi gens had de heer Verkade beter gedaan, wanneer hij zich voor bepaalde gevallen interesseerde, die te noemen en le laten nagaan, dan was er resultaat geweest. Het is niet mogelijk om alle 1500 aansla gen na te gaan. De verordening wordt goedgekeurd, waarbij de heeren Verlcade en Noest aan- teekening verzoeken dat zij er tegen zijn. (Wordt vervolgd.) ijf C3rdG>t® Zomeruitverkoop EXTRA VACANTIE-AANBIEDING. Strandpakjes in Rose, Blauw en Rood Gebloemde Voile - Kinder jurken Grijze Jongensblouse» met Blauwen Kraag Katoenen Jongenspakjes,leef tijd 35 j; ar Gestreepte Dril Plooirokjes met lijfje Linnen Kinderschorten, aardig model Zepkir Meisjesjurken, leeftijd 10/12 jaar Zijden Napolitaines. 95 ct. 971/2 125 265 90 Zijden Lint voor haarstriklten 25 Batiste Kapjes met zijden lint 57V2 Geborduurde Zakdoeken 9V2 Doosjes met geb. Zakdoeken 55 Witte halve Kousen 27V2 Katoenen Dameskousen 27x/2 Fil d'écosse Kousen, nieuwste kleuren110 Beige Kinderkousen 53 Voile Damesblousen 69 Wit Malling Overhemdblouse 149 Blauw Cheviot Jongensbroekje 3 30 Jongens Overhemden, - nieuwste modellen 175 Damestailles, geheel borduursel 47 Dumeshemden90 Damespantalons m. br.strook 122V2 Dames Jeans Onderrokken 127V2 Dames Onderrokken m. Bord. 185 Dames Onderjurken, geheel Borduursel270 Witte Kinderschorten met mooi Borduursel 105 Meisjes Onderjurken met Bord120 Kinderbroekjes,Fransch model met Borduursel 63 Heeren Overhemden m. piqué Borst, in alle maten 240 9112 A! onze Lingeries werden op eigen Ateiiers vervaardigd. In COUPONS bieden wij aan: groote partijen Wit en Geel Katoen, Wit en Geel Keper, ÜESE Wit Flanel, SportflaneS, Graslinnen, Dril tropical, enz, enz. (afkomstig van onze Elec- trische Ateliers), tegen zeer Eaag oesteSde prijzen. SïiJ verstrekken Uwen Kinderen prachtige EfiLLOKS. KATWIJK. Ontvreemd. Tijdens de scliietwedstrij den der verschillende Burgerwachten, de zer dagen gehouden, lagen de medailles voor deze wedstrijden in de Gantine eeni ge oogenblikken onbeheerd. Een viertal zeer jeugdige personen van Katwijk aan Zee, die de bekoring niet konden weer staan, om van zoo'n prachtcollectief ook een klein deel als voor hen bestemd te be schouwen, had de vrijmoedigheid om er „eentje" van mee te nemen. Toch gevoel den zij zich hiermede bezwaard. Want na eenigen tijd het exemplaar was intus- sclien vermist kwamen zij het terug brengen met het voorwendsel het te heb ben gevonden. De Kampwachter, Ser geant Schouten, stelde telefonisch de po litie in kennis die de jongens in verhoor nam. Kn'ngwedsirljd. Gisteren werd door den Kring Rijnland-Zuid met Rijnsburg der Kring Rijnl.-Noord van Burgerwach ten de Kringwedstrijd gehouden. Het weer was niet zoo gunstig voor de uitkom sten als den vorigen dag) Er werd aan den wedstrijd deelgenomen door vijf vijf tallen in B en vijf vijftallen in G. Prach tige medailles waren beschikbaar gesteld benevens luxe voorwerpen. De uitkomst voor B. was als volgt: 1ste prijs: korps- medaille met vijf-draagmedailles voor de schutters, Rijnsburg met 364 punten in 266 seconden. 2de prijs Valkenburg met 351 punten in 315 seconden. 3e pr. 2de vijftal van Rijnsburg 340 punten in 296 sec., 4e pr. Katwijk met 297 punten in 272 seconden. 5e pr. 3de vijftal van Rijns burg met 291 punten in 279 sec. Dan was nog beschikbaar een medaille voor de hoog ste schutter in de B.-klasse, welke werd gewonnen door A. van Klaveren te Rijns- burg. In klasse C. was de uitkomst: le pr. Voorschoten met 330 punten in 345 sec. 2e pr. Rijnsburg met 317 punten in 314 sec., 3e pr. Valkenburg met 287 punten in 448 sec., 4e pr. Rijnsburg met 255 punten in 349 sec., 5e pr. Katwijk met 245 punten in 317 sec. De hoogste schutter in G.: J. de Zwart 'te Rijnsburg, verwierf hiervoor ook een medaille.De uitreiking der prijzen had ook nu weer plaats na afloop, der wedstrijden in de Gantine. Aan den Pro vincialen wedstrijd te Den Haag zal nu deelgenomen worden door Voorschoten met één vijftal in de G.-klasse, Katwijk met een vijftal in B en oen vijftal in G., Valkenburg met een vijftal in B en een vijftal in C, Rijnsburg met drie vijftallen in B en twee vijftallen in C. De datum voor dezen wedstrijd zal nog nader wor den vastgesteld. Schietwedstrijd. Bij den' gemelden uitslag der gisteren gehouden wedstrij den door Rijnland-Zuid is verzuimd de uitslag der personeele baan wedstrijd te vermelden. Die uitslag was dat de eerste prijs was gewonnen door G. Rijnsburger te Valkenburg mot 44 punten, in 35 sec., 2e pr. H. Impthoorn te Valkenburg met 41 punten in 28 seconden. Dan had niet A. G. Haasbroek de 7e pr. doch de 8e, en de heer H. Impthoorn de 7e prijs. Dus één prijs meer dan vermeld is. Gemeenteraad. Door het Hoofdstem- bureau is als opvolger van den heer 'N. Parlevliet, die als lid van den Raad be dankte, benoemd do heer V/. van der Plas te Katwijk aan Zee. Hiermede is deze lijst nu uifgeput.De heer van der Plas zal vermoedelijk bedanken, zoodat de heer Nic. Parlevliet, doordat nog geen an der lid is benoemd kunnen worden door den Raad, gedurende dit zittingstijdperk lid van dit college zal blijven, al is het vrijwel uitgesloten dat hij nog een zitting zal meemaken. De heer Parlevliet is niet hij de nieuw gekozen leden. NGQRDW IJKER HOUT. Ccüiecte. De Commissie tot regeling van de viering van het 25-jarig priester feest van den Zeereerw. heer Pastoor Quant van de St.-Jozefparochie, zal eerst daags beginnen met de inzameling van gelden. Alle parochianen zullen worden bezocht. De Commissie vertrouwt met ze kerheid op een gul'onthaal. Bouwen. Door B. en W. is aan C. Kortekaas vergunning verleend tot het bouwen aan den Boerenburgerweg alhier van een woonhuis met bloembollen- schuur. l i WOUBRUGGE. Ongeval. Woensdagavond passeerde een auto den Heerenwcg alhier. Nabij de Wittebrug zou de bestuurder, een reizi ger uit Amsterdam, een fietsrijder voorbij rijden. Volgens zijn verklaring kwam hij daardoor op den berm van den weg en reed, ondanks dat de weg daar zeer breed .is, toch op een onbegrijpelijke wijze tegen een boom. De auto werd deerlijk bescha digd en werd des nachts naar een herstel- plaats gesleept. De bestuurder was slechts licht gewond. Ëlsmesigds Berichten. Door een auto overreden. Gisterenmorgen werd de 8-jarige D. J., te Rotterdam, overreden door een auto op de Ruigeplaatbrug. D. J. -hing achter een anderen, auto, sprong hieraf met het ge volg, dat hij onder den auto geraakt-e, wel ke uit de tegenovergestolde richting kwam Na aankomst in het ziekenhuis is hij over leden. Brand. Te Utrecht is gisteren de brood- en ban ketbakkerij van den heer A. H. van den Burg afgebrand. De oorzaak 13 niet be kend. De brand te Doorn. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand in de garage van den heer Van Letten té Doorn, wordt nader gemeld, dat deze gezocht wordt in een ontvlamming van benzinedamp. De schade wordt geraamd op 70 mille. Tragisch. Een zuster van elders werd overgeplaatst naar het Zusterhuis te Westwoud, waar door zij in de gelegenheid was een bezoek te brengen bij oude kennissen alhier, die zij in 25 jaar niet gezien had. De zuster werd bij het weerzien zoo hevig geschokt, dat ze bijna direct onwel werd en kort daarop overleed. Vitriool-aanslag. Op den O.-Z. Achterburgwal heeft giste renavond omstreeks elf uur een ongunstig bekend staand man, bewoner van een be rucht perceel aldaar, een vitriool-aanslag gepleegd op den vrouw met wie hij samen leefde. Reeds geruimen tijd hadden de- man en de vrouw herhaaldelijk ruzie en deze liep gisterenavond weer zoo hoog, dat het voor d© zooveelste maal tot handtastelijkheden kwam. Naar het schijnt, heeft daarbij ook de vrouw zich niet onbetuigd gelaten. Op ze ker oogenblik haalde, de man een flesch met vitriool voor den dag, welke inhoud hij dé vrouw pardoes in het gelaat wierp. Hevig gillend liep zij de straat op, ach tervolgd door den man, die haar opnieuw te lijf wilde. Hij werd evenwel door om standers gegrepen en- aan de politie over gegeven. De vrouw,, wier toestand zeer ernstig is, werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Vermist. Sedert Zondag wordt te Wageningen vermist de 19-jarige dienstbode H. V., ge boren te Groningen. Zij heeft haar woning verlaten om naar de "kerk te gaan, waar zij niet is geweest. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. Brutaal. Te "Wageningen werd de kantoorbedien de A. Stoorvogel, terwijl hij .den Wage- ningschen Berg af kwam fietsen, met een zwart lederen portefeuille onder den arm, waarin f 73 aan papier benevens eenige quitanties, nabij den Hollen Weg voorbij gereden door een onbekenden man, even eens op een fiets. In bet voorbijgaan rukte deze S. de portefeuille onder den arm weg en daalde onmiddellijk den sterk hellenden Hollen Weg af. Toen S. omkeeren kon en den dief volgen, had. deze reeds een zoo grooten voorsprong gekregen, dat hij uit het gezicht verdwenen was. Den volgenden dag werd de portefeuille in een kreupel- boseh teruggevonden. De kwitanties enz. waren er nog in, het geld was er uit. i> Slechte ijsvyafels. De Gezondheids-commissie gezeteld te Veendam heeft een telegram aan den Mi nister van Arbeid gezonden, waarin wordt aangedrongen om onverwijld de meest scherpe controle op fabricage, verpakking en bewaring van ijswafels tc gelasten. Etasitesïl. Herie&sfera Een ernstig auto-ongeluk in Duitsch-Silezië Volgens de „Breslauer Neueste Nach- richten had hedenmorgen bij Lilienth'al een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij twee personen gedood en vijf zwaar ge wond werden. Een Roemeensche vulkaan in werking. Naar uit Boekarest wc relt gemeld, is.dö brg Caliman, die 1459 meter hoog is. als een kaartenhuis ineengestort. Grijsachtige rookpluimen kronkelen tusschen dc rots blokken door omhoog. Men schrijft de in eenstorting toe aan de werking van een ouden vulkaan, die als uitgedoofd werd beschouwd.. Zeilongelukken op de Oostzee. Een bericht uit Wollgast aan de „Vos- sische Zeitung'^ maakt melding van twee ernstige ongelukken op de Oostzee. In de .buurt van Malzaa werd het zeiljacht „Wollgast I" ondersteboven drijvende aangetroffen. Van de inzittenden, den dia mantslijper Dame-ring, zijn vrouw. zijn schoonzuster en zijn leerling Karl Morgen stern geen spoor. Ook in df Wolberger Bocht bij Wismar is een zeilboot omgesla gen. Twee heeren konden-zich redde? twee andere heeren en een dame verdronken. Groote brand in een Argentijnsche haven. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat den 28den Juli te Santa Fé aan de Pa re na een' voorraad van meer dan tweeduizend ton. graan ini de havendokken door brand is vernield. Relieken van St. Maarten gestolen. Inbrekers hebben gisternacht de relie ken van St. Maarten uit de kerk St. Mar tin des Camps gestolen. Nader werdb gemeld: In het hartje van Parijs, aaD het einde van de Rue Reaumur, bevindt zich een klein oud kerkje, dat van den II. Marti- nus des Champs, hetwelk op heb oogen blik gerestaureerd wordt en dus geheel door stellingen omgeven is. Daardoor heb ben, vermoedelijk gisternacht, zich dieven toegang kunnen verschaffen tot de kerk en hebben daar verschillende ex-voto's gesto len en zich tegelijkertijd meester gemaakt van de reliekenschrijn, waarin zich de re likwieën bevinden van St. Martinus. Die relieken waren naar de kerk overgebracht toen de abdij van St. Martinus verlaten'; werd en in gebruik werd genomen als con servatorium voor kunsten en beroepen. Ver moed wordt, dat men niet met een gewo nen diefstal te doen heeft, maar dat het werk is van een geëxalteerde. Wetenschappelijke Berichten Prijsverlaging van Insuline. De insuline-fabricage heeft in Engeland thans reeds een peil hereikt, waarop ook de concurrentie een woordje gaat mee spreken, en prijsverlaging is "liet gelukkig resultaat. Met ingang van 12 Juli heeft Allen en Hanbury, die samen met The British Drug Houses insuline fabriceert onder toezicht van den Engelsclien Raad voor geneeskundige onderzoekingen, den prijs verlaagd met bijna 30 pCt. SURGEüLBJfCE SYfiifêB ALKEMADE. Geboren: Hubert-a Johanna, dochter van H. S. P. Vrijburg en I. P. M. Kapteijn Jo hanna Cornelia, dochter van J J Caslelcin en J J. de Groen Glazina tHendrika, dochter van C. J. van Veen en C. Barendson Corne lls Johannes, zoon van J, 1. van der 'Meer en Th. Schuttenhelm Petronella Maria, dochter' van J. van der Meer en J. G. Bakker Ma-1 ri Petronella, dochter van L. Krijger en G«. van Rurlen Joseph Leo Jan, zoon van L H. M. J. Vosters cn Th. M. J do Jong, Ma ria, dochter van P. Lems en G Bouwmeester Woulerius Hermanns, zoon van P. van der Meer en A. van der Zwet Maria, dochter van J. Heemskerk cn M. van der Meer. Overleden: Willem van den Berg echt genoot, van- N. Lalleman 83 jaar Johan Christiaan Wempé jm. 24 jaar GeertruidaJ lAmmerlaan, wodanve van J. van der Hoorn, jaar Gerarda Overcs, cchlgpacoie 'van 13- V* Baak 37 jaar Jacobus Terrneulcn w. 79 J<

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4