14e Jaargang. VRIJDAG 20 JULI 1923 No. 4202 DoABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.59 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 -ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen A. 3ureaux: RAPENBURG No. 10 - LEiDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. iL DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advortenftlën 30 csnt per regeb Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. u Kleine advertentiönv van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bsstaat uit twee bladen. FEUILLETON. In het derde blad van ons Zaterdagsche jnimmer zullen we iedere week te be ginnen a.s. Zaterdag de vertaling plaatsen van een roman „De Bruid van het Kruis" van de bekende Duitsche schrijfster Handel Mazzetti. Na onderhandelingen met uitgever en schrijfster hebben wij het uitsluitend ver taalrecht van dit zeer mooie werk verkregen. Morgen plaatsen wij het slot van de gewone dagelij ksche feuilleton, terwijl wij in den loop der volgende week een aan- 1 maken met een nieuw dagelijksch Jeuilleton. De crisis aan Financiën, Wij schreven gisteren: „Jammer is het, dat deze mi nis tercrisis moest komen op een wetsontwerp, dat van zooveel kanten al heel weinig instemming heeft gevon den". Maar dit maakt ook, dat men bij de be oordeeling dezer aangelegenheid zeer voorzichtig moet zijn. Als de negen andere ministers voor een wetsontwerp een ontegenzeggelijk be kwaam collega meenen te mogen, te moe ten opofferen, dan Het heeft naar de hocfijzercorr. van het Hbld. weet te vertellen in den mi nisterraad negen tegen één gestaan en, diens inlichtingen, niet alleen in dien zin, dat alle collega's van den heer De Geer de verantwoordelijkheid van het meerderheidsbesluit hebben aanvaard, doch óók in dezen zin: dat niemand het met hem eens was. Het besluit zelf is den ministerraad genomen met alge meen? stemmen tegen. Dit feit lijkt ons van veel belang voor Ie beoordeeling der positie van het kabi net èn van de zaak waar het om gaat. Immers, het toont dat alle ministers (be- s die van financiën), hoofd voor hoofd het spoedig invoeren van de vlootwet zóó buitengewoon noodig achten, dat ze daar voor zelfs de financieel© overweging 1 dio toch elk van hen heel ernstig voelt in dit geval meenen te moeten achterstel len bij die van de defensie. Zóó noodig bovendien, dat ze daaraan hun door allen zeker gewaardeerden collega van financiën moesten offeren. Aldus lezen we in het „Hbld": Méér licht, méér weten is in deze wel dringend noodig alvorens te kunnen oor- 1_~ om niet te spreken van veroor- EiU8TEBiLAIIP be bezetting van het Roergebied Het Engelsche ontwerp-antwoord. Nog niet gereed gekomen Het kabinet is gistermiddag bij de be handeling van het ontwerp-antwoord aan Duitschland, niet tot een resultaat geko men, zoódat de beraadslaging, vermoede lijk gisteravond of hedenmorgen is voort gezet. Het gelieele stuk bevat niet slechts het ontwerp-antwoord zelf, en het begeleidend schrijven, doch bovendien een nota van het departement van financiën en van dat van handel, in verband met de door die deskundigen aangenomen draagkracht Van Duitschland, zoomede omtrent de wijze, waarop de betalingen mogelijk zul len blijken. Do rede van Lloyd Greame is eenigszins een aanduiding omtrent de strekking van een en ander. Men verneemt, dat verschillende leden van het kabinet bezwaren hebben gemaakt togen de wijze, waarop de Engelsche in zichten zijn geformuleerd, omdat men meende, dat Duitschland zoodoende te ge makkelijk van verschiUende verplichtin gen zou afkomen. Ook Nederland wordt lid der Internationale Commissie. Gemeld wordt, dat de Engelsche Nota ook aan de vertegenwoordigers van N e- herland en Zweden medegedeeld zal worden, daar deze beide landen zich be- reid verklaard hebben deel uit te maken van de internationale commissie welke uitschlands betalingsvermogen zal moe- en onderzoeken. In verband hiermede worden do namen genoemd van prof. Cas- Stockholm en van den president van de Nederlaridsche Bank mr. G. "Visse- ^S, welke als neutraio deskundigen zit- hug zullen nemen. Het Fransche Bezettingsregiem. kill heeft een vergadering van oude persoonlijkheden in het district Recklinghausen plaats gehad, waarin de nadruk werd gelegd op de verwarringen die ontstaan door het ontbreken van over heden en magistraatspersonen. Sedert ge- ruimen tijd is de opperburgemeester uit het bezette gebied verbannen; zijn opvol ger 'dia tijdelijk als zoodanig optrad is ongesteld geworden doch van zijn ziek bed opgelicht en naar de gevangenis over gebracht, waarin hij 9 maanden zal moe ten vertoeven. Ook diens plaatsvervanger is thans tot 10 manden gevangenisstraf veroordeeld. De leiding der zaken werd toen aan een vierden man opgedragen, die thans ook te Sterkraden in hechtenis is genomen. Andere leden van don raad die zich in onbezet gebied bevonden konden niet meer terug. In Darmstadt kwamen "Woensdag twee honderd uitgewezenen met hun gezinnen aan. Te Herdesheim zijn in drie dagen 128 spoorwegarbeiders met hun gezin uitge zet. Heele straten zijn daar nu onbewoond Tal van personen zijn bij hun poging om over de grens te komen door schoten ge wond. In een dezer gevallen beletten de Franschen den ongelukkige te hulp te ko men. Toen dit na twee uren eindelijk werd toegestaan was hij overleden. De houding van Amerika. In hooge officieel© kringen wordt er op gewezen, dat de Vereenigde Staten weige ren zullen zich aan te sluiten bij het Brit- sche plan om een schikking te treffen in zake de.,Ruhr- en de herstelkwesties, in dien het de betaling der geallieerde schul den aan Vereenigde Staten in moeilijkhe den brengt. De conferentie te Lausanne. De balans van Lausanne. Met betrekking tot het to Lausanne be reikte accoord schrijft de „Petit Pari sion": „De door Frankrijk in het Naaste Oosten gevoerde politiek is in overeen stemming met zijn rol als een der mogend heden, waartoe een uitgebreid Mohamme- daansche bevolking behoort. Frankrijk koestert groote belangstelling voor bet herstel van den vrede in Turkije, waar het zoowel belangrijke intellectueel© als mo- reelo belangen beeft en in het bijzonder belangrijken economiscben en financieelen invloed bezit. Het verdrag van Lausanne bevat de oplossing van een zeker aantal belang rijke problemen. Dit verdrag zal op elk gebied een wijd arbeidsveld voor diplo matieke actie openen. Frankrijk bezit nog steeds aanzienlij ken invloed in Turkije. De noodzakelijk heid, waarin de regeering te Angora zich geplaatst zag, het onderricht in de Fran sche taal bij het Lager Onderwijs weder in te voeren, bewijst, dat de Fransche taal en de Fransche ideeën in het Naaste Oos ten nog immer een belangrijke plaats in nemen. Ondanks alles geeft de steun, welken wij de regeering van Angora ver leenden, toen het verdrag van Angora geteekend werd, ons land een goed begin punt voor toekomstige actie. Wij kunnen thans, zoo besluit de „Petit Parisien", oxizo traditioneele politiek van vriend schap hervatten en ons zelf een vooraan staande plaats in de ontwikkeling van Turkije verschaffen. Niei ingenomen met den vrede. Naar uit Constantinopel wordt gemeld, beginnen de daar wonende Grieken en Turken, die gedurende de laatste 4 jaar met de geallieerden hebben samengewerkt zich ongerust te maken over mogelijke re presailles van Turksche zijde, zöodra de bezettingstroepen der entente de stad zul len hebben verlaten. Men is zeer be nieuwd naar den omvang die de Turksche regeering zal geven aan de veel bespro ken amnestatie. Bovendien voelt bet ge noemde deel der bevolking zich bezwaard over het feit, dat Christen onderdanen het Turksche rijk alleen mogen verlaten als zij do belofte geven niet te zullen terugkee- ren waardoor zij dus bun zaken en an dere belangen moeten alhier laten. Van ingenomenheid met den pas geslo ten vrede blijkt niets. Vooral de uiterste nationalisten betreuren het dat de regee- ring in Angora niet voldoende partij heeft gelrokken van de destijds in Klein-Azië op de Grieken behaalde overwinning. Zij meenen dat Turkije veel te veel heeft toe gegeven en grooter voordooien had kunnen bedingen. Duitschland. Een Anti-Fascistendag. Do communisten maken zich op om op 29 Juli a.s. een grooten z.g. anti-fascisten dag te houden. Postdam is voor die fees telijkheden uitgekozen. Gezien het drij ven, waaraan de hoeren zich vooral den laatsten tijd schuldig maken, kan mien zich van te voren van botsingen en erger wel verzekerd houden. De politie en de plaatselijke autoriteiten hebben inmid dels de meest omvangrijke maatregelen genomen om de orde te handhaven. Hongarije. De reactie te Boedapest De liberale gemeentere ad,s- leden nemen ontslag. Uit Boedapest wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld: Alle liberale leden van den gemeenteraad van Boedapest, ten ge tale van 56, hebben in de gisternacht ge houden gemeenteraadszitting medegedeeld, dat zij him mandaten ter beschikking stel len. Dit is geschied als. protest togen do gewelddadige, reactionnaire politiek der rechtsradicale meerderheid van den ge meenteraad, welke gisteren weer tot uiting kwam door de verkiezing van een nieuwen vice-voorzitter, die tot de gevaarlijkste rechts-reactionnaire terroristen behoort. Engeland. De Havenstaking. Als gevolg van een conferentie tusschen de bestuursleden van den TransportaTbei- dersbond en een delegatie der stakers heeft de bootwerkersstaking een gunstige wen ding genomen. Na afloop keerden de sta kersdelegaties naar hun districten terug teneinde de voorstellen aan de stakers voor te leggen. Ofschoon er niets offi cieels over de besprekingen wordt bekend gemaakt, bleek toch dat de leiders van het vakverbond meer vertrouwen hadden, dat het werk zou worden hervat en de tucht in dien vakbond zou worden hersteld. Nader wordt gemeld: Het Londensche scbakingscomité verloochende de verte genwoordigers der stakende havenarbei ders, die gistenen met de bestuursleden van den transportarbeidersbond vergaderd hebben. Er is dientengevolge geen hoop meer op een onmiddellijk vergelijk. To Liverpool hebben do bootwerkers het werk hervat. Engeland en de Nederlandsche vlootplannen. Bij de bespreking der marinebegrooting kwam de vlootbasis te .Singapore weer ter sprake. Er is daarbij herhaaldelijk gezin™ speeld op de plannen voor nieuwe steun punten voor de vloot in Ned.-Indië. Darbisbire (Lib.) veroordeelde het plan aangaande Singapore, omdat het een on derdeel is van een aanvallende politiek, die den oorlog onvermijdelijk zal maken. Het is in strijd met den geest der verdragen van Washington, het heeft verbittering gewekt in Japan en heeft Nederland er toe gebracht om 17 millioen uit te geven voor zijn vloot en 8 millioen voor drie steunpunten in Oost-Indië. Banbury zeide, dat wij niets te maken hebben met wat Nederland doet en af- schoon hij een voorstander van zuinig- beid is, meent hij, dat wij, wat het ook kost, een sterk leger en vloot moeten heb ben, want dat is echte zuinigheid. Polen. De opstand in Opper-Silezië. Een voorgenomen staatsgreep van Korfanty? De „Vossische" verneemt uit Opper-Sl- lezië, dat er steeds duidelijker geruchten de ronde doen betreffende een voorgeno men coup d'état van Korfanty. Deze zou de tegenwoordige loyale woiwoden willen wegjagen en dezen politicken aanslag ver binden met het drijven van zekere Poolsch- Franscbe industricele kringen. Deze berichten zijn acuut geworden se dert de Opper-Silezische insurgenten be sloten hebben ter eere van de Grünewald- feesten een groote proefmobilisatie op touw te zetten. De staking. Bloedige botsingen. Over de stakingsbeweging in Polen wordt nog het volgende gemeld. Te I.odz breidt de staking zich uit. Alle textielfabrieken liggen stil. Gisteren heeff de staking zich ook uitgebreid tot do me taal- en kousenfabrieken. Gisteren werd op den Ring een verga dering van stakers gehouden, waaraan een 10,000 arbeiders deelnamen. Nadat de sta kingleiders toespraken hadden gehouden, verzamelden zich talrijke groepen om voor bet gebouw der christelijk-democratische arbeiders te gaan bctoogen. Op weg daarheen drongen de stakers een fabriek binnen en begonnen te plun deren. Het gelukte de politie echter do menigte uiteen te jagen. Van dit oogenblik echter ook hadden de leiders geen macht meer over de stakers. Om vier uur verga derden opnieuw een 4000 stakers. Do af gevaardigde Dlay van de Poolsche socia listische partij en Zerdi van de Duitsche arbeiderspartij hielden toespraken. Toen de communisten aan het woord kwamen en de arbeiders tot agressief optreden aanspoorden, trachtte de politie de verga dering uiteen te jagen. Zij werd echter met een hagel van stecncn ontvangen. Er vie len ook revolverschoten. Een commissaris en 18 agenten werden gewond. De politie maakte daarop van de wapenen gebruik. Een arbeider werd gedood, acht anderen werden gewond.. De communistische afgevaardigden uit den Landdag zijn voor heden naar Lodz ontboden. De ministerraad te Warschau heeft zich met de staking beziggehouden en besloten sterke af deelingen politie te concentreeren. Uit Czentschau wordt gemeld, dat het ook aldaar gisteren tot bloedige botsingen is gekomen, daar de stakers met geweld de werkwilligen tot nederlegging van het werk trachten te bewegen. Toen de politie uit do ramen werd beschoten, viel er een zwaar gewonde; van de arbeiders werden er 9 door kogels en 2 door sabelhouwen gewond. Te Warschau zelf breidt de staking der metaal-arbeiders zich uit, ongeveer 75 pGt. der werklieden hebben het werk neergelegd Te Lesnow is een vergadering van onge veer 10,000 arbeiders gehouden; een motie is aangenomen, dat de staking zich beden tot aUe fabrieken moet uitbreiden. Spanje. Een staking van bankpersoneel. Zeven banken geboycot. Verschillende steden in Spanje worden door een staking van bankpersoneel ge teisterd. Her personeel eischt hooger sa laris en betere arbeidsvoorwaarden, welke de Vereeniging van Bankpersoneel aan de verschiUende bankdirecties heeft kenbaar gemaakt. De Banco Esponol de Gredito weigerde gladweg en bet personeel logde den arbeid neer. De staf van zeven ban ken, waaronder Lazard Bros, en Bauer Go., sloot zich bij de stakende beambten aan. In Bilbao en Vizcaya is de staking vrij wel volkomen. De bankdirecteuren aldaar verklaren, dat zij eerder hun filialen in Madrid zullen sluiten, dan de eischen van bet personeel inwilligen. De vakvereeni- ging daarentegen heeft haar verschillende bureaux in de provincie order gegeven de zeven banken te boycotten. Gedurende de ochtenduren werd het werk in de niet door de staking getroffen banken, onder be scherming der politie verricht, terwijl in de banken, waar de staking is afgekon digd, dit door het hoogere personeel met behulp van werkwilligen of vrienden ge schiedt. Men verwacht, dat de regeering op een of andere wijze zal ingrijpen, daar de staking 't economische leven ernstig schaadt. Amerika. Ontevredenheid op de Philippijnen. De ministers contra den Amerikaanschen gouyerneur. De stemming op de Philippijnen wordt steeds dreigender, ten gevolge van het op treden van den Amerikaanschen gouver neur Wood. Deze heeft n.l. een door de plaatselijke autoriteiten ontslagen recher cheur in zijn dienst gehandhaafd, waarom alle ministers hun ontslag hebben geno men. Bij de aanvaarding van dit ontslag verklaarde de Amerikaanse he gouverneur, dat hun optreden niets anders ten doel had dan hem tegen te werken. De leider der aftredende ministers, Quezon, telegra feerde aan president Harding, dat de gou verneur herhaaldelijk inbreuk maakte op de Philippijnsche wetten. Een afgevaar digde zal naar New-York vertrekken ten einde de grieven der ministers uiteen te zetten. De ministers gaven te kennen, niet langer met den Amerikaanschen gou verneur samen te willen werken. Van het Vaticaan. Het Vaticaan en het mandaat over Palestina. Gemeld wordt, dat het Vaticaan nieuwe onderhandelingen met de Engelsche regee ring heeft aangeknoopt om te bomen tot een bevredigende oplossing van het vraag stuk van het Palestifla-mandaat en het bezet van het Heilige Land. Zeer waar schijnlijk zal deze kwestie in de eerstvol gende zitting van den Volkenbondsraad in behandeling worden genomen. BisaaEHLfaigp Vragen van Kamerleden. De uitvoering der Invaliditeitswet. Het- Tweede Kamerlid Duys heeft tot den Minister van Arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat zij, die bij wijze van werkverschaffing arbeid in loondienst doen verrichten, geen premie betalen in verband met de Invaliditeits wet? Is de minister niet van xneening, dat een gestreng toezicht hierop door de met de uitvoering der Invaliditeitswet belaste organen noodzakelijk is? En is ten slotte de minister niet van meening dat, in het bijzonder, wanneer door Rijk, provincies of gemeenten subsi dies ter zake van werkverschaffing worden verstrekt, daarbij de uitdrukkelijke herin nering dient te geschieden, gegeven de ge volgde practijk, dat premiebetaling ver- eisebt is? HET VCORNAABSSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hei Engelsche ontwerp-antwoord wordt ook aan Nederland gezonden. Nederland Is bereid 2itting te nemen in de internatio nale commissie. Engeland en de Nederlandsche vloot plannen. BINNENLAND. Minister de Geer heeft zijn standpunt inzake de Vlooiv/ct toegelicht De Pers over het ontslag van Minister de Geer. Vragen van den heer Gerritzen betref fende den belastingdruk. In Amsterdam kan slechts een beperkt huurverhooging plaats hebben. LEIDEN. De feestviering op 31 Augustus a.s. De Leidsche politie heeft waarschijnlijk gearresteerd den dader van den diefstal onlangs te Voorschoten op klaarlichten dag gepleegd. De belastingdruk. De beer Gèrritzen beeft den Minister van" Financiën gevraagd of deze het moge lijk acht den gulden veilig te stellen zon der blijvend herstel van het economisch leven, m. a~ w. zonder .verlaging van som mige al te drukkende belastingen. Kan de Minister mededeelen, of naar hoi oordeel der regeering binnen eenige jaren 'tot verlaging van den te zweren belasting druk kan worden overgegaan en, zoo ja, welke maatreglen de regecring daartoe zal nemen? Beschikt de regeering over gegevens 'aart- gaande het vertrek van gegoede ingezete nen naar bet buitenland sedert 1 Januari 1920? Zijn met name bekend: a. bet aantal per sonen met een inkomen boven f 10.000 en/of een vermogen van meer dan f 200.000, dio sedert 1 Jn. 1920 naar liet buitenland ver trokken zijn?; b. het totaal bedrag, waar mede het belastbaar inkomen bier te lan de door dit vertrek is gedaald?; c.- hel totaal bedrag aan vermogen, dat hiermede voor Nederland is verloren gegaan? Heeft in de laatste jaren vestiging van vermogende personen uit het buitenland plaats gevonden? Zoo ja, hoe groot is bet aantal dezer personen met een inkomen: boven f 10.000 en/of een vermogen vatf meer dan f 200.000? Hoeveel bedraagt hot totaal bedrag van inkomen en van ven mogen dezer personen? De wijziging der Huurcommissie-Wet. Geen 50 pet. huurverhooging te Amsterdam. Van den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid is op een desbetreffend door het gemeentebestuur gedaan verzoek hei antwoord ingekomen, dat het zijn voor nemen is, Amsterdam aan te wijzen alfl gemeente, waar het tegenwoordig huur- peil der woningen, waarop de Huurcom- raissiewet van toepassing is, afwijkende regeling vordert. Dit heeft deze beteekenis, dat met f Augustus a.s., den datuin, waarop de laat* ste wijziging der Huurcommissiewet ert der Huuropzeggingswet. in werking zal treden, niet zooals anders bet geval zond# zijn de woningburen door de verhuurder* zonder tusscbenkomst der Huurcommissies met 50 pCtr. respectievelijk 37% pCt. boveai de huren op 1 Jan. 1916 of 1913 geldende, kunnen worden verhoogd, doch met niet meer dan 40 p'Ct. respectievelijk 30 pCfc. Eedrijfsraad Stucadoors. Dezer dagen vergaderde de Bedrijfsre&d in het Stucadoorsbedrijf speciaal ter be handeling van het vacantievraagstuk. Door een der bedrijfsraadsleden werd het ontwerp ingeleid. Aangetoond werd 'dat het vacantié- vTaagstuk reeds van zeer ouden datum it en dat uit Lichamelijke, Maatschappelijk» en Godsdienstige overwegingen het gevetf van vacantia alleszins te rechtvaardigen ia Door den inleider werd vervolve^a go- wezen od het rapport. uitge*»raeV>+ -■ de commissie uit het bouwvak, welk -'.p- port ook aan den Central en Raad v*n "Pa troons in de Bouwvakken was gezond em en welke Raad zich, behoudens onkeTfc oW- i derdeelen, ook uitsprak voor het rapport* daarmede dus onderschrijvende de wetf* schelijfcheid van het geven van vacantia aan de Bouwvakarbeiders. Bij de besprekingen, welke daarop volg-,, den, werd een schrijven van den Centrale® Raad, aan de bij dien Raad aangeslotdi, organisaties indertijd gericht, naar vorefl gebracht. Uit dit schrijven bleek, dat ten opzicht» van den Centralen Raad niet te veel wa gezegd. Ook de Bedrijfsraad stelde zich op hot standpunt van het gven van vacantia en betreurde heb dat do Centrale Raad ÏH

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1