14e Jaargang. WOENSDAG 11 JULI 1923 No. 4194 S)e ÊcldóclieSoti/taiit DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per po§t 8 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Ï3 voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad D ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. SI. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowono advertenllfin 30 cent per regok Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend. v. Kleine adverlenlsën* van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver buur, koop en verkoop 8 0.50. Dit nummei* bestaat uêt toe© bladen. TlgJBTEÜLMll De bezetting van het Roergebied De spanning lusschen Frankrijk en Engeland. België's moeilijke positie De Entente is nu blijkbaar verbroken, schrijft het „Vad." Oyer een paar dagen zullen wij weten welk standpunt Engeland juist inneemt. Voorloopig zal het wel over geen andere middelen beschikken dan over de kracht der openbare meening. Londen zal weer worden wat het reeds zoo dikwijls geweest is: het organisatie centrum van de liberale, vredelievende wereldopinie. Het zal die rol des te bi'.er vervullen, omdat ook nu weer Engeland's belangen dezelfde zijn als die van het vre delievende Europa. Eindelijk hangt zoo goed als alles nog af van de Duitsche actie zelf. Poincaró staat op het toppunt zijner macht; hij vreest de gevolgen van Engeland's veran derde houding niet; wellicht is zij zelf zoo verblind te wenschen, dat de Entente banden verbroken worden; hij denkt mis schien wel: het sterkste land is het land, dat gansch alleen staat. De ontgoocheling zal dan echter niet uil blijven. Voor de eerste maal sinds bet bestaan van het Duitsche rijk hebben de Duitschers thans de - in ternationale openbare meening' tot hond- genoot en de nieuwe politiek van Engeland zal de beteekenis van dien factor veel grooter maken. Het gevoel van niet alleen te staan zal de Duitschers in hun verzet stijven en alleen dit verzet kan de Fran- echen dwingen hun politiek van geweld op te geven en een regeling door zakelij ke overeenkomst van het sckadevergoe- dingsvraagstuk te zoeken. Dit verzet is en blijft de beslissende factor. Intusscben kan Berlijn reeds een suc ces boeken. Te Brussel neemt men genoe gen met het waardig weigerende antwoord van von Rosenberg op de demarche van den Franschen en den In een aantal nationalistische bladen Parijs en te Brussel werd dit antwoord echter als een nieuwe uitdaging gecom mentarieerd. Gelukkig is de regeering te Brussel verstandiger geweest. Voor België wordt de toestand nu wel buitengewoon moeilijk." 'Men zal wellicht nog deze maand moeten kiezen tusschen Londen en Parijs. Velen zullen nu wel de oude neutraliteit gaan betreuren. De al te warme sympathieën voor Frankrijk in de intellectueele kringen van Wallonië en van een deel der verfranschte Vlamingen en do wellicht overdreven angst voor dit land in de politiek, financieele en indus- trieele kringen zullen misschien wel ver hinderen dat men de keuze doet, welke de werkelijke belangen van het land scliijnen aan te wijzen. Langs den andoren kant zal het ook wel spoedig blijken, dat een voortzetting van de tegenwoordige Fransch-Belgische politiek voor België nog heel wat gevaarlijker is dan voor Frank rijk zelf. De a.s. officieels verklaringen van Baldwin Zal een achterdeurtje worden opengelaten? Reuter verneemt, dat de officieele ver klaringen in zake de Britsche politiek, welke morgen in Hoogerhuis en Lagerhuis zullen worden afgelegd, de bedoeling heb ben, de inzichten der Britsche regeering ten aanzien van Europa's herstel openlijk voor de wereld te brengen. De deur zal worden opengelaten voor volledige samenwerking tusschen Enge land en Frankrijk, terwijl ernstig wordt gehoopt, dat de Franscho regeering zich bij de Britsche politiek zal kunnen aan sluiten. De Britsche regeering denkt er niet aan, tot een zoo drastische actie over te gaan, dat daarvan een breuk der'Entente het ge volg zou zijn. Frankrijk blijft op zijn stuk staan. In zijn algemeen rapport over het budget der terug te vorderen uitgaven schat de radicaal-socialistische senator Bereuger het bedrag der schadevergoeding dat do Fransche belastingbetaler voor re kening van Duitschland heeft betaald, op 97.740 millioen, terwijl er 80 milliard te betalen overblijven. De rapporteur spreekt de berichten uit net buitenland tegen volgens welke Frank rijk op het oogenblik geneigd zou zijn om zijn schuldvordering van 26 milliard goud mark te verminderen. Frankrijk eischt zijn ongeschonden aandeel der 132 mil- hard goudmark, die Duitschland ver schuldigd is, en zal alleen een eventueele Vermindering aanvaarden, welke gelijk is aan het bedrag der intergeallieerde schuld B'J besluit met te zeggen, dat Frankrijk voor geen enkelen druk zal wijken en slechts zij a panden zal prijsgeven naar gelang van Düitschland's betalingen. Een verkorting der bezetting hangt van den debiteur alleen af. Frankrijk zal niet wei geren om een andere oplossing te onder zooken op voorwaarde, dat deze niet tot eenige vermindering van de Techten leidt, welke betaling en veiligheid verzekeren. De houding van Italië. Een mededeeling van officieuse strek king over de houding van Italië inzake de herstelkwestie zegt dat de stappen door de Italiaansche gezanten te Londen en te Pa rijs tot doel hebben Engeland en Frank rijk te be egen, het memorandum van Londen te aanvaarden, hetwelk destijds te Parijs werd aangeboden, met eenige door Italië voorgestelde wijzigingen. De daders van den aanslag bij Duisburg geen Duitschers? Volgens een bericht uit het Ruhrgebied aan de avondbladen ontving het gemeen tebestuur van Bühr bericht van de Belgi sche autoriteiten, dat alle, de stad Bühr opgelegde sancties, opgeheven zijn. Do re den van deze opheffing kon met niet te weten komen. Het gerucht gaat, dat de Duitsche politie het spoor van de daders van den aanslag bij Duisburg ontdekt heeft. Deze, welke geen Duitschers zijn, zouden zijn aangehouden. De verheersbelemmaring in hef bsseife gebied. Hoewel aanvankelijk gemeld is dat de verhindering van het verkeer tusschen het bezette en het onbezette gebied voor 14 da gen zou gelden, vreest men dat dit nog langer het geval zal zijn. Er is n.l. vastge steld, dat op verschillende wegen in de huurt van Elherfeld prikkeldraad-versper ring aangebracht en Spaansche ruiters op gesteld worden. Het is niet goed te begrij pen dat men al deze maatregelen zou ne men, indien do desbetreffende verordening nog slechts 6 dagen van kracht zou zijn. België. De Duitsche zaakgelastigde te Brussel gemolesteerd. Maandag vond omstreeks half acht werd de Duitsche zaakgelastigde bij het verla ten van het gezantschapsgebouw door twee Belgische oud-strijders achtervolgd tot in zijn particuliere woning in de Tou- louse-straat, waar zij den diplomaat ver scheiden vuistslagen toebrachten. De aan vallers werden door de politie gearres teerd en nadat er proces-verbaal te hun nen laste was opgesteld weer op vrije voe ten gelalen. De oud-strijders beweerden aldus gehandeld te hebben omdat de Duit sche zaakgelastigde Zondag jongstleden tijdens een demonstratie voor de ambas sade na afloop van de betooging tegen den jongs ten Duitschen aanslag te Duisburg, de jouwende menigte welke door de politie zonder moeite uit elkaar werd gedreven, spottend zou hebben aangekeken. Gisterochtend is de Duitsche gezant- schapsraad Roediger, die den Duitschen gezant vervangt, door minister Jaspar ont vangen, bij wien hij zich over den op hem gepleegden aanslag beklaagd heeft. De na men van de daders zijn Metdenanxt, se cretaris van de koloniale vereeniging, en John Perrin, een Amerikaan.. Zij hebben Roediger, wiens wang gisteren nog ge zwollen en blauw was, in het gezicht ge- Jaspar heeft tegen Roediger gezegd, dat do tweo mannen vervolgd, zullen worden. Duitschland. De metaalarbeiderssfaking te Berlijn. De toestand in de metaalarbeidersstaking heeft zich nog verscherpt. Hoewel de ver tegenwoordigers der Berlijnsche werkge vers in het metaalbedrijf de door den Rijksminister van Arbeid gedane voorstel len hebben aanvaard, weiden deze voor stellen in een Maandagnacht gehouden vergadering van de stakingsleiding verwor pen. Heden zal nog een definitieve stem ming omtrent deze voorstellen in de afzon derlijke, bij de staking betrokken bedrij ven, worden gehouden. Italië. Nieuwe militaire actie in Fiume. De „UUsteindienst" meldt uit Fiume: De wachtposten aan de Joegoslavische grens zijn versterkt. Militaire patrouilles doorkruisen de stad Fiume en voor alle officieele gebouwen zijn Italiaansche troe penafdeelingen opgesteld. In militaire kringen doet het gerucht de ronde, dat generaal Diaz het plan heeft met behulp van de Italiaansche militaire kringen, de annexatie der stad Fiume bij Italië te pro clameeren. Het doel van generaal Diaz zou voorts, zijn, een spoedig einde te ma ken aan de nog steeds tusschen Italië en Joegoslavië gevoerd wordende onderhan delingen en de Italiaansche en Joegosla vische regeeringen voor een voldongen feit te «tellen. De Balkan. Pauselijke hulpactie. De H. Vader heeft door tusschenkomst van de Apostolische delegatie te Gonstan- tinopel een hulpdienst doen organiseeren ten behoeve van de 13.000 Grieksch-ortho- doxe kinderen, die uit hun land zijn ver dreven en zich nu te Selimië bevinden. De grootste ellende heerscht onder die kinde ren, terwijl zeer vele v.an hen aan zwarte pokken en typhus lijden. Op kosten van den H. Stoel worden dagelijks 800 kinderen van voedsel voor zien. Spanje; j De troonopvolgingskwestie. Een ziekelijke kroonprins Do correspondent van de „Daily Chro nicle" te Madrid meldt aan*zijn blad, dat geruchten de ronde doen,, omtrent een minder gunstigen gezondheidstoestand van den 16-jarigen zoon van koning Al fonso, die de toekomstige erfgenaam van den troon is. De waarheid is, dat do gezondheid van den prins nimmer gunstig was en hij lij dende is aan een ruggemergskwaal, waar door hij niet kan loopen. Bij de laatste, door den prins bijgewoonde openbare plechtigheden bleef hij in den auto, en thans heeft hij er van afgezien, in het openbaar te verschijnen. Het spreekt vanzelf, dat de gezondheid van den prins een voortdurende zorg vormt voor koning Alfonso en de regee ring, vooral daar de tweede zoon van den koning, prins Jaime een aangeboren doof heid en een spraakgebrek heeft. Dientengevolge zal het vijfde kind van koning, prins Jaime, troonopvolger moeten worden, tenzij de prins van Asturië ge neest. De zaak wordt zooveel mogelijk geheim gehouden. Het Spaansche vorstenpaar zal dit jaar Madrid niet 'verladen, terwijl de bezoeken a?n Frar-lmjlc wei den opgegeven. Ciiina. Wapensmokkelarij. Bevel tot inhechtenis neming van een Amerikaan. Een bevelschrift is uitgegeven voor de arrestatie van Lawrence H. Kearny, een Amerikaan, die ervan beschuldigd wordt op te treden als het hoofd van een samen zwering tot het binnensmokkelen op groo- to schaal in China van wapens, afkomstig uit Russische en Japansche bron. De bestrijding van het bendewezen. Versterking van de spoorwegpolitie. Te Lenden is bericht ontvangen, dat de Chineesche regeering, ter bestrijding van het bendewezen langs de spoorwegen, de spoorwegpolitie zal reorganiseeren en wel langs de volgende spoorwegen: Peking Hankow, Peking—Moekden, Tientsin—Poe kow, PekingSoeiyoeang, Kiantsjan Chinan. De politie zal grondig worden ge drild onder leiding van generaal Munthe. IBui£@B3É. üerichten De hitte in Frankrijk. Treinen opgehouden. Volgens een bericht aan het „Journal" zijn op een gedeelte van de lijn Angora Parijs de spoorrails door de hitte verwron gen, dat de treinenloop onmogelijk is ge worden en dat ingrijpende reparaties uit gevoerd moeten worden. Een ander bericht meldt uit Lure, dat verleden Zaterdagmiddag ter hoogte van Mersuay een sneltrein gederailleerd is. De laatste 2 personenrijtuigen en de goederen wagen ontspoorden, waardoor een beambte den dood vond en twee anderen zwaar wer den gewond. Het ongeluk is te wijten aan de uitzet ting van de rails door de warmte. Hevige regenbuien in Rusland. Naar Reuter uit Riga meldt, zijn in de nabijheid van Rostof aan de rivier de Don hevige stortregens gevallen. Hierbij hebben 23 personen het leven verloren. In het geheele district is de oogst ernstig beschadigd. Ook te Moskou zijn hevige regenbuien gevallen. Een Egyptische prins doodgeschoten. Eenige weken geleden stapte in het Savoy-hotel te Londen een schatrijke 23- jarige Egyptische prins af, Ali Kemal Fahmy Bey, met zijn 32-jarige Fransche echtgenoote, benevens een bediende en een kamermeisje. Bij deze familio heeft in den afgeloopen nacht een tragische ge beurtenis plaats gevonden. Op een gegeven oogenblik hoorde de nachtportier een schot op een der bovenverdiepingen van het hotel, waar het gezelschap logeert. Hij spoedde zich naar boven. Daar vond hij den prins, badende in zijn bloed, in nacht gewaad in den gang voor de deur van zijn appartement liggen. Onmiddellijk weid de politie gewaarschuwd, terwijl de prins naar het ziekenhuis werd getransporteerd, waar hij kort na aankomst overleed. De politie onderwierp de prinses aan een scherp ver hoor. Daar de inspecteur, die dit verhoor afnam, argwaan kreeg, dat de prinses haar echtgenoot had doodgeschoten, werd zij in hechtenis genomen. De zwemlustige olifant Een olifant, die Zaterdag j.l. met andere dieren van een reizend circus te Devonport met de rivierpont overging, kreeg het bij het zien van al dat koele water te kwaad, rukte zich los, brak door de leuning van do pont heen, en plompte in het water. Hij bleef 90 seconden onder, doch verscheen toen weer aan do oppervlakte, en liet zich zalig met den stroom mee gaan, de slurf in do hoogte, zoodat hij veel van een onder zeeër met periscoop weg had. Eindelijk, na zeker en uur gezwommen te hebben, liet hij zich overhalen door het vleiend geroep van zijn oppasser, die radeloos langs den kant liep. Hij zwom naar den oever, be spoot zich nog eens flink, en ging daarna bedaard met den verheugden man mee, om zijn gewone bezigheden van reizend come- diant te hervatten. Het regeeringsjubiieum van M. M. da Koningin. In de Maandag j.l. gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Bioscooptheater- directeuren is met algemeene stemmen be sloten aan een speciaal voor deze aange legenheid te beleggen ledenvergadering van genoemden bond het voorstel te doen, om het bioscoopbedrijf, dat bij aanneming van het door de regeering bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte ontwerp bioscoopwet naar do meening van dat hoofdbestuur volkomen vernietigd wordt, op geenerlei wijze te laten deelnemen aan de feestviering naar aanleiding van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin Dienstweigeraars. De Nederlandsche Vereeniging van vrou wen voor duurzamen vrede heeft een adres gericht tot H. M. de Koningin, waarin zij zich eerbiedig tot Hare Majesteit wendt, met het verzoek, dat het Haar moge be hagen, aan alle dienstweigeraars, wier straftijd in September nog niet zal zijn verstreken cn aan hen, die zich ter zake in voor-arrest bevinden, ter gelegenheid van Haar vijfentwintig jarig Regeerings- jubileum gratie te verleenen. Patronatendag te Gouda. Te Gouda had Zondag de tweede Pa tronatendag plaats, waaraan werd deelge nomen door de leden van de beide jon genspatronaten te Gouda, Oudewater, Bos koop, Waddinxveen, Woerden en Schoon hoven. Na een triduum te Gouda, geleid door en weleerw. pater Damasus O. Cap., naderden de jongens in eigen parochiekerk j.l. Zondag ter H. Tafel. Des middags te kwart over drie werd in de parochiekerk van den H. Joseph een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder pater Damasus een korte toespraak hield. Na het Lof ging het in een langen stoet van tur ners en niet-turners in optocht, waarbij 3 muziekkorpsen door enkele van Gouda's straten naar het voetbalveld van de R.-K. voetbalvcreeniging D. O. N. K. Op dat ter rein aangekomen, hield pater Damasus wederom een toespraak en werden verder wedstrijden gehouden in athletiek en gym nastiek. Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie. Onder voorzitterschap van den heer A. F. F. M. van der Dries is te Alkmaar de 72ste algemeene vergadering der Ned. Mij. ter Bev. der Pharmacie gehouden. Na een kort welkomstwoord, deed de voorzitter mededeelingen naar aanleiding van besluiten in de vorige algemeene ver gadering genomen. Aan het hoofdbestuur is o.a. machtiging verleend do poging te staken om met de groothandelaren en fabrikanten contracten af te sluiten in zake de levering, uitsluitend aan apothe kers en apotheekhoudende geneeskundigen, van geneesmiddelen. Op voorstel van den voorzitter verhieven de afgevaardigden zich van hun plaatsen als hulde aan de nagedachtenis der over leden leden der Maatschappij, onder wie prof. E. Verschaf feit. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat er in geen jaren zulke belangrijke beslui ten genomen zijn als op de vorige te Zwolle gehouden bijeenkomst De verder strekkende voorstellen van het hoofdbe stuur, welke te Maastricht geen genade konden vinden, werden te Zwolle in ver zachten vorm tot wet verheven. Uit da langdurige debatten kwam voortdurend de vrees naar voren, dat men „en masso" de Maatschappij zou uittreden. Het hoofdbe stuur deelde echter in deze vrees niet en als bewijs dat dit goed gezien was, moge HET VGORHAAfóSTE E9BEUK7S. BUITENLAND. De spanning tusschen Engeland en Frankrijk. De a.s. verklaring van Baldwin zal echter een deur tot onderhandelen openlaten. De Duitsche zaakgelastigde te Brussel gemolesteerd. De metaalarbeidcrsstaking te Berlijn weer verscherpt. BINNENLAND. Oproep aan de ouders van de R.-K. Jonge Vrouwen door Fater v. d. Donk (Artikel 2e blad). Do Algemeene vergadering van de Fe deratie der Dioc. R.-K. Volks- en Wsrklie- denbonden in Nederland. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Bioscooptheaterdirecteuren stelt aan zijn leden voor op geenerlei wijze deel te nemen aan de feestviering van het 25-jarig regecringsjubileum van H.M. da Koningin Moordaanslag te Amsterdam. (Gemeng de Berichten). Debacle van de Alg. Groninger Scheeps- hypotheckbank. (Financieele berichten). LEIDEN. Heden is de tentoonstelling van de R.-K. Vakschool voor Meisjes, Noordeinde 50, geopend. dienen, dat slechts een enkeling zijn lid maatschap heeft opgezegd. Hot aantal leden der Maatschappij be droeg op 1 Jan. jl. 691, waarvan 586 ge wone leden, 6 eereleden, 2 correspondoe- rende leden, 48 algemeene leden, 51 bui tengewone leden, benevens 39 candi- daat-leden. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan het instellen van een commissie voor het specialité-vraagstuk, waarvan de verdere afwerking aan het hoofdbestuur werd overgelaten. Nederlandsche auto's in het bezette gebied Do firma D. de Rijk te Arnhem, die een geregelden autodienst op Duisburg en Dus- seldorf-Benrath onderhoudt, ondervond in de laatste veertien dagen vele moeilijkhe den in verband met do verscherpte voor schriften der bezettings-autoriteiten. Op 28 Juni werd te Kleef een auto van dezo firma in beslag genomen op grond dat er ook Duitsche passagiers vervoerd werden. Het Kriegsgerecht to Aken zal deze zaak behandelen, Zaterdag 30 Juni vertrok uit Arnhem een auto van dezelfde firma naar Goblenz, tot dusver werd taal noch teeken omtrent dien auto vernomen. Mcn wacht nog steeds op eenig bericht Op Zondag 1 Juli, na de gebeurtenissen te Duisburg, werd daar oen auto uit Arn hem van "een andere firma aangehouden. De chauffeur werd gearresteerd en ge bracht op de binnenplaats van de gevan genis, waar bij in een rij van ongeveer 80 Duitschers werd geplaatst, die daar wegens vergrijp tegen de voorschriften van de bezettingsautoritciten vertoefden. A1 die gevangenen moesten onder militair toezicht voortdurend doorloopen. Wie stil stond kreeg klappen met tien gummistok. Zeven uur lang werden al die menschen tot doorloopen gedwongen. Als eenig voedsel ontvingen zij „Nudeln". Voorts stonden er op de binnenplaats twee bokken drinkwa ter, dat door de zonnewarmte lauw was en allengs met een laag stof wrd bedekt. De Nederlandsche chauffeur, die het lot der Duitschers deelde, was er getuige van, hoe verschillende Duitschers, die niet door liepen, onmeedoogenloos werden geslagen. Velen waren na de strafoefening totaal uitgeput, de chauffeur zelf ook. Zijn voe ten" had hij tot bloedens toe doorgeloopen. Des middags omstreeks halfdrie kwam een auto van do firma De Rijk te Duis burg. De chauffeur had zonder moeilijk heden te ondervinden drie militaire posten gepasseerd, maar in Duitschland hield men hem aan. Ondanks protest weTd de auto in beslag genomen. De passagier was een Ne derlander, die vroeger te Parijs bad ge woond. Het is niet onmogelijk, dat door die omstandigheid de chauffeur niet ge vangen is genomen, maar de auto was hij voorloopig kwijt. Er werd aan den mili tairen post druk getelefoneerd met auto riteiten, maar de auto werd vastgehouden. De opmerking van den chauffeur, dat hij in een val was gelokt, omdat drie posten hem ongehinderd doorlieten, maakte geen indruk. De man is in Duitschland gi ble ven om al het mogelijke te doen den wagen terug te krijgen. Van Dusseldorf uit ging hij dagelijks naar Duisburg om te hooren boe de zaken stonden. Vrijdag vernam hij eindelijk, dat het beslag op den wagen was opgeheven. Hij kreeg het voertuig in geplunderden toestand terug, alle voor werpen, die in de auto lagen, waren spoor-* loos verdwenen, de gereedschappen weg» het benzinereservoir ledig. Er werd nietrf teruggegeven.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1