Tiet Qeslait ïiontó's lin&fï De Roomsche bladen van Donderdag avond brachten iets bijzonders. Uitvoerige ïnededeelingen n.l. over de benoemingen aan de tweede Vrije Univer siteit in Nederland. Wij begrijpen den loftoon, die aangehe ven werd en we leggen gaarne getuigenis af van ons, uiteraard met bescheidenheid neergeschreven, inzicht, dat dezo benoe mingen den ernstigen wil toonen, om, als het ware met één slag op het niveau te komen, waar men zijn moet. Natuurlijk heeft Rome in dezen veel voor op de Vrije Universiteit te Amster dam. We tellen onder de benoemde hoog leeraren niet minder dan 7 buitenlanders 5 Duitschers, 1 Oostenrijker en 1 Franschman waaronder er zijn van we reldvermaarde reputatie. In dat opzicht staat Amsterdam bij Nij megen verre ten achter. Amsterdam moet zijn leerkrachten vinden onder een kleinen kring van Gereformeerden in Nederland en daar alleen. Zelfs is die kring nog klei ner dan het geval behoefde'te zijn; ver mits niet allen, die de Gereformeerde rich ting zijn toegedaan, zich om de Vrije Uni versiteit scharen. Dat we dit verschijnsel betreuren, be hoeven we niet te herhalen. Maar wel wil len we er nog eens op wijzen, dat de was sende invloed van Rome alleen gekeerd kan worden, indien tegenover het Room- sche beginsel een krachtig Protestantsch leven uit het beginsel wordt gesteld. Al dat klagen en ach en wee roepen over Rome's stijgenden invloed, maakt op ons weinig indruk. Omdat men nalaat het eenige middel te baat te nemen, dat te gen dien invloed met vrucht kan worden aangewend. Vele van die klagers willen den strijd door anderen laten opnemen. Liefst hem op staatkundig terrein overbrengen. Van de Staatsmacht gebruik maken, om Rome bier wat te knijpen, ginds iets terug te dringen, elders weer een duwtje te geven. Om dan verder in de geestelijke worsteling zelf passief te blijven. Daarin nu valt op onzen steun nimmer te rekenen. Wij stellen ens op zuiver geestelijk ter rein tegenover Rome; maar we willen den strijd uitsluitend met geestelijke wapenen voeren. Dat beieekent ook: Universiteit tegen over Universiteit. Niet in dien zin, dat do twee Universi teiten als instituut tegenover elkander moeten staan, maar wél zoo, dat ook op het terrein van het Hooger Onderwijs be beginselen van het Protestantisme in den vorm, zooals dat zich in Nederland heeft geopenbaardj d. i. het Gereformeerde Protestantisme moeten worden uitge werkt en gepropageerd. Daarom kan onzerzijds ook nooit vol staan worden met het instituut der bijzon dere leerstoelen. Op zijn minst moet toch elke faculteit in haar uitgangspunt homo geen zijn. Zoolang de Universiteit ook opleidingsschool is, valt aan dien eisch niet to ontkomen. Kuyper's ideaal zie o.a. blz. 43 van het Derde deel der „Parlementaire rede voeringen" om één. enkele Universiteit in Nederland te hebben, die dan. in elke faculteit parallelfaculteiten van verschil lende richting bezitten zou, zal in ons land wel niet verwezenlijkt worden. Ook onze eigen groep schijnt voor die gedachte, blij kens de ervaring met de Leeuwarder rede opgedaan, nog niet rijp. Daarom zijn we voorloopig in eigen kraebt aangewezen. Dat wij die kracht grooter zouden wen- schen, niet het minst met het oog op de Roomsehe krachtsontplooiing, is duidelijk. Maar wat dan niet in 't groot kan, moet maar in 't klein. Wij laten het geusje aan den boegsteng wapperen, tegenover de groote vlag van Rome aan den fokkenmast. Land- en Tuinbouw-ongevallenwet. Bij ministerieele beschikking is ge let op de artikelen 30, 44, 45 en 100 van het K. B. van 11 Juni 1923, tot vaststel ling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld bij art. 90, derde lid, der Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet 1922 bepaald: Aan leden-werkgevers en leden-arbei ders en hun plaatsvervangers worden, te bepalen door den secretaris van de com missie van scheidslieden, voor het bijwo nen van bijeenkomsten van de commissie van scheidslieden toegekend: presentie geld van ten hoogste f 8 per dag, gedeel ten van dagen voor gebeele dagen bere kend; vergoeding voor: reiskosten, te be rekenen naar de noodzakelijke uitgaven; verblijfkosten, voor verblijf buiten de woonplaats, van ten hoogste f 6 per et maal. De kosten voor reizen per spoor trein worden berekend naar de 2de klasse Aan getuigen, deskundigen en partijen, ambtshalve opgeroepen of met eene op dracht belast, wordt, te bepalen door den voorzitter van de commissie van scheids lieden, vergoeding toegelegd: voor reiskos ten, te berekenen naar de noodzakelijke uitgaven; verblijfkosten, voor verblijf bui ten de woonplaats, van ten hoogste f 6 per etmaal; tijdverzuim, aan getuigen en aan partijen, van ten hoogste f 4 per dag, in dien nadeel voor tijdverzuim moet geacht worden geleden te worden, gedeelten van fiagen voor geheele dagen gerekend; va- cantiegeld, aan deskundigen, van ten hoog ste f 3 voor iedere vacatie van 1 uur, ge deelten van uren voor geheele uren gere kend. Indien de deskundige zich buiten zijn woonplaats moet begeven, kunnen de uren aan de heen- en terugreis besteed, niet bij 'de berekening van het vacatiegeld in aan merking komen. Wanneer de deskundige op dezelfde zitting in verschillende zaken wordt gehoord, kan het totaal bedrag van het vacatiegeld niet hooger zijn dan zoo veel maal f3 als uren door hem aan die 'zaken gezamenlijk zijn besteed. Door den secretaris van de commissie van scheidslieden kunnen aan hen, die in gevolge artikelen 1 en 2 aanspraak heb ben op vergoeding voor reiskosten, doch niet in slaat jn die kosten bij vooruit betaling te voorzien, op daartoe gedaan verzoek, de noodzakelijke reiskosten ge heel of gedeeltelijk worden voorgeschoten behoudens verhaal op hetgeen wegens vergoeding zal worden toegelegd. De reizen worden geacht gedaan te zijn of te worden met openbaro vervoermidde len, tenzij bij gemis daarvan of ten gevol ge van bijzondere omstandigheden van andere vervoermiddelen moest worden ge bruik gemaakt, in welke gevallen de oor zaak, dié daartoe heeft aanleiding gege ven, moet blijken uit de kwijting. Gedeelten van etmalen, 12 uren of meer bedragende, worden voor een geheel, klei nere voor een half etmaal gerekend. Reizen op geen verderen afstand dan van vijf kilometers buiten de woonplaats of buiten de plaats, waar de commissie van scheidslieden zitting houdt, geven geen aanspraak op vergoeding voor ver blijfkosten ingeval de reis op een en den zelfden dag heen en weder wordt afgelegd of afgelegd kan worden. Van gedane uitgaven voor andere dan openbare vervoermiddelen worden quitan- tiën overgelegd, wanneer de uitgaven f 3 of meer bedragen. Emigratie. In verband met de zeer vele verzoeken om financieelen steun voor emigratie, ver zoekt de directeur van het Informatiebu reau van de Nederlandsche Vereeniging Landverhuizng ons mede te deelen, dat het beslist niet mogelijk is kosteloos naar het overzeesche te reizen. De Vereenigtng Landverhuizing kan geen financieelen steun verleenen en evenmin helpen door voorschotten. Het is dus volkomen nutteloos zich voor geldelijken steun tot de Vereeniging te wenden. Zij, die emigreeren willen, moeten in staat zijn zelf de Teiskosten en hetgeen verder noodig is te betalen. Nadrukkelijk wordt ook gewaarschuwd tegen desertie van schepen of pogingen om op andere niet wettige wijze binnen te komen in de Ver. Staten van Amerika. Bij ontdekking, zij het ook later, loopt men groot gevaar voor ernstige moeilijk heden, terwijl gehuwden te wachten staat, dat hun gezin de toegang wordt ge weigerd. Het Kamerlid-Ambtenaar. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp tot uitvoering van art. 97 der Grondwet en wijziging van de Hooger Onderwijswet, van de wet tot regeling van het Hooger Landbouwonderwijs en Hooger Veeartse- nijkimdig onderwijs, van de Lager Onder wijswet 1920 en van de Bevorderingswet voor de landmacht 1902. Algemeen acht men den tijd tot beoordeeling van dit ont werp aan de leden der Kamer gelaten, veel te kort en vele leden hebben beden king tegen het voorgestelde, vooral om de redenen door den Minister van Financiën, bij de behandeling in de Tweede Kamer aangevoerd, ten opzichte van de wijziging welke bet voorstel had ondergaan ten ge volge van liet amendement-Troelstra. De tegenwoordige leden der Kamer kunnen zich niet op rechten beroepen, aangezien zij hebben geweten, wat hun boven het hoofd hing, toen zij gekozen werden, daar de nadere regeling der verlofstractemen- ten reeds lang was toegezegd. De oppositie in de Communistische Partij Wijnkoop geen leider meer? Volgens „Het Volk" zal binnen enkele dagen bij het partijbestuur der Commu nistische Partij een schrijven uit Moskou binnenkomen, in verband met de bespre kingen, bij de Executieve gevoerd met de vertegenwoordigers van de oppositie, de heeren De Kadt en Van Reesema en den afgevaardigde van de partijleiding, den heer L. L. H. de Visser. De Executieve zal 't partijbestuur op dragen alle geroyeerde leden weder in 't partijverband op te nemen en de zaak- Wijnkoop-Colly-Sirach aan het oordeel van een scheidsgerecht te onderwerpen. En het blad voegt hieraan toe, dat bij de Executieve nog in overweging is de vraag of het niet wenscbelijk is, den beer Wijn koop, in bet belang van den partijvrede en van het herstel van de aantrekkings kracht der communistische beweging, van het partij-leiderschap te ontheffen. In dat geval heeft men er aan gedacht de leiding van de communistische beweging in Ne derland aan den heer Sneevliet op te dragen, die zich al sinds gcruimen tijd in Rusland bevindt. Een beslissing dienaangaande is ech ter nog niet genomen. Belasting op vrachtauto's. Gedeputeerde Staten van Overijssel heb ben aan den gemeenteraad van Almelo be richt, dat goedkeuring onthouden is aan bet raadsbesluit tot vaststelling eener ver ordening van de heffing eener belasting op vrachtauto's en bijwagens. Boter. De Minister van Binnenl. Zaken én Landbouw heeft gezien de ministe rieele beschikking van 22 Dec. 1909, hou dende vaststelling van een merk, bestemd om te worden aangebracht op de verpak king van ten invoer aangeboden boter, welke op grond van bet ingestelde onder zoek is verdacht of vervalscbt verklaard of uit anderen hoofde niet ten invoer wordt toegelaten en door den aangever wordt teruggezonden bepaald, dat in geval van terugzending der boter naar Engeland onder dc merken, vastgesteld bij bovenvermelde beschikking, zullen word-sn geplaatst de volgende woqrden in roeden inkt: 1. Onder bet merk, waarop ö.m. voor komt: „Verdacht verklaard": Sent back. Refused to be imported into the Netherlands on account of being sus pected. 2. Onder bet merk, waarop o.m. voor komt: „Vervalscht verklaard": Sent back. Refused to be imported into vanllw maaltijd zij steeds een Honig's Pudding. Door zijn fabriceering met Honig's Maïzena algemeen erkend als de fijnste. the Netherlands on account of being adul terated. 3. Onder het merk, waarop o.m. voor komt „Niet ten invoer toegelaten": Sent back from the Netherlands. No import allowed. Gemangde Barichtsno Verdronken. Te Roermond is Woensdag bij het zwem men in de Maas verdronken de 18-jarige bakkersknecht J. B., geboortig uit Duis burg. Aan de Maaskade te Rotterdam is de 13- jarige H. P. te water geraakt en verdren ken. Do jongen wilde van het schip „Mijn Verlangen", waarop hij woont, in een roei boot springen om naar den wal te gaan. Hij viel over de reeling en verdween onder het schip, medegesleuxd door den op het mo ment des onheils vrij sterken stroom. Het eerste slachtoffer. Rij het baden in zee is Woensdagmiddag te Harlingen de 9-jarige B. Sch. verdronken Met eenige vriendinnetjes had ze zich te water begeven, buiten het voor badplaats afgezette gedeelte. Lijk opgehaald.. Te Voorburg is in den Vliet drijvende gevonden bet lijk van een onbekende vrouw. Het hoofd was waarschijnlijk door de schroef van een boot verbrijzeld. De moord te Ubachsberg. In verband met den gepleegden moord te Ubachsberg is door de Heerlensche politie aangehouden een zekere J., venter van be roep, die reeds meermalen in de gevangenis heeft gezeten en die verdacht wordt, den laatsten tijd herhaaldelijk in de omgeving van de woning van de vermoorde vertoefd te hebben. De aangehoudene ontkent eohter alle schuld. Hij heeft een alibi gegeven, dat thans onderzocht wordt. »Tel." Doodelijk ongeluk. Toen de 8-jarige C.. Rossel in de Oranje straat te Schiedam den weg wilde over steken, kwam juist uit de tegenovergestel de richting een motorwielrijder aanrijden die tegen het ventje opbotste. Een der handle's van het stuur drong door den schcdc-l van het knaapje, zoodat de hersenen geraakt werden. Zonder bij kennis te zijn gekomen, is het jongetje overleden. Volgens ooggetui gen treft den motorrijder geen schuld. Deer een schot hagel getroffen. Een onderwijzeres aan de Christelijke school te Oostkapelle, die Donderdagmor gen van Middelburg naar eerstgenoemde plaats fietste, is onder weg getroffen door een schot hagel, dat waarschijnlijk werd afgevuurd door een boer die op zijn land op vogels schoot. De onderwijzeres was aan het gelaat gewond en men vreest dat zij een oog zal moeten missen. Schieten door stakers. Hot „N. v. h. Z." meldt: Sinds veertien dagen is er een staking op de N.V. Steenfabriek Udenhout, waar bij ook de voerlieden betrokken zijn. Sinds eenige dagen werden er per vrachtauto vit Eindhoven steenen van de fabriek gehaald, wat den stakers niet best aanstond. Om mogelijke molestatie te voorkomen werd dezo auto door eenige marcchaussée's beleid. Gisterenmorgen om tien uur, toen deze auto reed op den Udenhoutschen weg tusschen Quatre Bras en den overweg te Udenhout, werden er plotseling van uit &en korenveld geweersalvo's gelost. Een der begeleidende voerlieden word door een schot hagel in den nek getroffen. Dadelijk sprongen de marchaussce's van den wa gen en snelden het korenveld in. De da ders waren echter niet te zien; wel von den zij in het platgetrapte koren vier jachtgeweren, die blijkbaar in groote baast waren weggeworpen. De marechaus sée's hebben de gewonden ter plaatse verbonden. Dadelijk is een uitgebreid on derzoek ingesteld. De rijkspoütichond van den Rijksveldwachter Verhoeven heeft daarbij zijn diensten bewezen. Alle stakers circa 60 heeft men laten aantreden en de politiehond, welken eerst lucht gegeven was van de gevonden ge weren, wees onmiddellijk vier van de sta kers aan. Daar de marechaussees meenden, dat door 5 man geschoten moet zijn, is men nog aan het onderzoeken om den vijfden verdachte te vinden. De vier aangehouden personen zijn ge boeid in een auto naar Tilburg gebracht. Veevergiftiging. Twee koeien van den veehouder D. te •Muiden zijn plotseling gestorven nadat zij hadden gedronken uit een sloot in welker nabijheid de chem. fabriek te Naarden af val had gedeponeerd. Inbraak. Gisternacht is te Hendrik-Ido-Ambacht ingebroken in den winkel van de coöpera tieve vereeniging. Met gebruikmaking van een ladder is iemand op een balkon ge klommen, van waar hij door opschuiving van een raam in den winkel kwam. Uit een toonbanklade werd ongeveer f 200 gestolen Een envelop met f 2100 aan bankpapier heeft de dief laten liggen. Onregelmatigheden bij dc Gooischc Hanzebankcn. Het blad „De Gooische Post" meldt het volgende: Na voorloopig onderzoek door de Utrechtsche hoofddirectie zijn de beheer der van bet bijkantoor Hilversum der Han- zebank, de heer G. F. M. G. en do agent der Hanzebank te Laren, de heer A. W., beiden in bun functies geschorst op het vermoeden van het plegen van onregel matigheden in het beheer der hun toever trouwde bankzaken. Een nader onderzoek, aldus zegt het blad, zal nog moeten uitmaken, of en zoo ja tot welke bedragen de Hanzebank hier door benadeeld is. Nader wordt gemeld: De agent van de Hanzebank te Laren (N.-H.), A. W., die op grond van gepleeg de onregelmatigheden geschorst is, is ont slagen. Jachi op inbrekers. Men meldt aan de „Tel." uit Alphen (Noord-Brabant) Toen de gemeenteveldwachter te Riel gisternacht op surveillance was, ontdekte hij een onbeheerd rijwiel, beladen met een zak leder. Dit vond bij zeer verdacht en daarom hield de politieman een oogje in het zeil. Hij bemerkte even daarna drie verdachte personen, waarvan er twee, een rijwiel bij zich hadden, eveneens zwaar beladen. Onmiddellijk waarschuwde hij de in de buurt wonende heeren Vosters en Wouters, die terstond bereid waren hem te helpen. De drie onbekende personen werden overvallen en gearresteerd. Echter wist een der personen zich los te rukken en op de vlucht te gaan. Hij werd ver volgd door den heer V. en diens hond. Bij zijn vlucht trok de dief een revolver en schoot verscheidene malen op zijn achter volgers, echter zonder iemand te treffen. Al heel spoedig werd de bandiet door den bond tot staan gebracht. De heer V. over meesterde en ontwapende liem. Ruim 150 K.G. leder, hetwelk zij vol gens hun bekentenis in de looierij van den beer Mallens ontvreemd hebben, werd in beslag genomen. De inbrekers zijn ge naamd Klijs en Van Dun, beiden xrit Breda afkomstig, en M. Donders, uit Til burg, alle drie beruchte lieden. Ze wor den van meer inbraken en diefstallen, ge durende den laatsten tijd in de omgeving gepleegd," verdacht. De marechaussee te Alphen heeft de zaak reeds in onderzoek. Valsche bankbiljetten. Bij Bocbolt is, naar de „Tel." meldt, bij het onderzoek der treinen een buitenlander aangehouden, die zonder pas in het be zette gebied wilde reizen en in het bezit was van twee koperplaten, welke volgens bij hem gevonden brieven moesten dienen voor bet vervaardigen van buitenlandscho banknoten in het bijzonder van dollars. Ook een lijst van medeplichtigen werd bij hem gevonden, waaruit bleek, dat men met een internationale oplichtersbende te doen had De hoofdpersonen zouden te Hamborn woonachtig zijn. Vermissing van een brief met f4000. Bij de politie te 's-Hertogenbosch is aangifte gedaan door een kassiersfirma al daar, dat Maandag door haar een brief met f4000 is gepost voor Amsterdam, welke niet aan het adres is besteld. Abu sievelijk was de brief niet aangeteekend. Een bankbiljet van f 1000 vernietigd. Een winkelierster uit de Ziekenstraat te Nijmegen deed aangifte bij de politie van diefstal van twee bankbiljetten, elk van dui zend gulden. De dienstbode G. van R. be kende er een gestolen te hebben, toen het meisje de grootte van het bedrag gezien had ha-d zij het biljet verscheurd en in de W. C. geworpen. De niet gesloten overwegen! Wederom heeft het niet gesloten zijn dei- overwegen bijna een slachtoffer gemaakt. Teon nl. gisterenmiddag een voerman nabij de Kalkzand steenfabriek te Zuid Berghui zen over een overweg der spoorlijn Olden- zaa!Enschedé wilde oversteken, zag hij in zijn onmiddellijke nabijheid een goede rentrein uit de richting Oldenzaal naderen. De man legde dadelijk de zweep over de paarden en sprong van den wagen, waaraan nog een tweede gekoppeld was, Nauwelijks waren de paarden en de man over de rails of de eerste wagen werd door den trein gegrepen en totaal versplinterd. De voer man en de paarden bleven ongedeerd. Het Zandvoorische nachtleven. Woensdagavond deed een cafébedieuds ui: Heemstede aangifte, dat hem ie Zacd- voort door oen dame, waarmede hij ken nis had gemaakt, een portemonnaie met f 80 ontrold zou zijn. Onder leiding van den heer Vreman, inspecteur van politie aldaar, werd dade lijk een onderzoek ingesteld. Daarbij bleek, dat de verdachte „Beppie" heette en zou wonen in een perceel in de Osiade- straat. Met een vijftal agenten werd in het per ceel een inval gedaan. Er werden twee heeren en twee dames aangetroffen, maar de bewuste dame was nog niet boven wa ter. Alles wees er op, dat men hier met een nachthuis te doen had, zoowel dc champagne en den wijn als het gezel schap, dat aanwezig was, duidden daarop Een heer en een dame werden mede naar het bureau genomen, waar ze aan een verhoor werden onderworpen, terwijl een tweetal agenten achterbleef om het perceel te bewaken. Toen „Beppie" om twee uur huiswaarts keerde, liep ze in den val. Ze werd naar het politiebureau overgebracht. Uit het in gestelde onderzoek bleek, dat zij een 22- jarige „artiste" was en in de Raadhuis straat te Amsterdam woonde. Eerst werd hardnekkig door haar ont kend. Op haar werd echter een bedrag van f 80 gevonden, terwijl uit het voor onderzoek reeds bekend was, dat zij des avonds slechts met een klein bedrag aan geld de woning had verlaten. Bij dit be drag was ook een bankbiljet van f 40,.' waarvan de bijzondere manier van op vouwen door den bestolene was aangege ven en ook dit biljet vertoonde dezelfde eigenaardige manier van opvouwen. Na een langdurig verhoor legde ze ein delijk een volledige bekentenis af. Ze had den bestolene op straat ontmoet, had in zijn gezelschap enkele cabarets bezocht en ten slotte van een gunstige gelegenheid ge bruik gemaakt om de portemonnaie te rollen. Het bedrag had ze er later uit genomen en de portemonnaie weggeworpen Op haar aanwijzing is de vernielde por temonnaie naderhand teruggevonden. „Beppie" is geen onbekende "bij de Zandvoorische politie. Ook een vorig jaar heeft ze daar kennis mede gemaakt. „Hbld." Het nieuwe spannetje. Men schrijft uit Maastricht aan het Yad. Een zekere L. V., iemand die met aller lei koopwaren loopt te venten, had voor f 450 een karretje met paard gekocht. Die gebeurtenis moest natuurlijk gevierd wor den. Met drie vrienden en een. vrouw, reden zij met het nieuwe spannetje over Rt. Pie- ter, waar het toevallig kermis was. Overal werd eens aangelegd. Tegen een uur cf tien. zag men het stelletje dat eenicszins aange schoten was, over den kanaaldijk van Sint Pieter scharrelen. Het paardje wes erg be zweet en toonde sporen van groote ver moeidheid. In plaats van een deken, hadden een paar feestvierders hun ias over het bezweete dier gelegd. Bij de St. Lambertus- kapel kreeg men verschil van meehing. Het was half elf en dat vonden de heeren nog wat vroeg om naar huis te gaan. Een van het viertal, die geen vershand van paarden had, voerde het paard bij den teugel en wil de er mee omdraaien doch hêt paard liep achteruit, met het gevolg, dat alles, de eigenaar incluis, die nog op den bok zat, in het kanaal terecht kwam. V. werd door middel van een roeibootje op bet droge ge haald. 'Het paard zonk dadelijk en ver- dronk. Den volgenden morgen werden kar en paard op het droge gehaald. Plaatskaartenmachines. In het Centraalstation te Utrecht worden: sedert 1 Juli de plaatskaarten door den beambte bij de afgifte gedrukt. Daartoe heeft hij bij zich een machine, Duitsch systeem. Daarop bevindt zich een rol waarop de namen van de stations ge drukt zijn. Vraagt een reiziger een kaartje naar Amsterdam, dan stelt de beambte den wijzer van een apparaat, dat zich langs de rol beweegt, op Amsterdam, legt een onbe drukt kaartje'in de machine, drukt on p<?n hefboom en het kaartje komt er geheel be drukt uit. Tegelijkertijd wordt evenals bij een kasregister het ontvangen bedrag gere gistreerd en opgeteld. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, om indien deze machines voldoen, ze ook op andere groote stations in dienst to stellen. Dure spoorwegtarieven. Tengevolge van de dure spoorwesrprij- zen, zijn enkele veilingsvereenigingen rondom Hoorn besloten, haar producten, zooveel doenlijk, per auto te expedieoreji. Naast de vele, reeds bestaande autobus diensten vanuit Hoorn, is thans ook een autodienst ingesteld op Alkmaar. Een nfeiiw soort schoenen. Door de N.V. H. A. Hulshof's Vereenigde Fabrieken Lichtenvoorde wordt onder den naam „Long Life" een geheel nieuw soort schoenen in den handel gebracht. Het is een schoen waarvan het bovenleer en de binnenzool geheel uit leder bestaat, doch waarvan de loopzooi en hak uit rubber is vervaardigd. Omdat rubber door de groote elasticiteit en buitengewone duurzaamheid een idiaale loopzooi vormt, heeft men reeds jaren getracht in deze richting iets goeds re bereiken. De tot nu toe gebruikte gummio halve zolen en hakken heb.bcn echter vele bezwaren, die door de zolen der crenoemde firma geheel zijn ondervangen. Men loopt met dezen nieuwen schoen geheel geruisch- loos en de schoen is absoluut waterdicht, zoodat natte voeten niet meer voorkomen. Toch wordt een ruime'"ventilatie van den voet verkregen, want door een vernuftige perforatie van den binnenzool, die behalve uit.leerenzool, uit een kurken en een carton laag bestaat, wordt een regelmatige lucht- circulatie rondom den voet verkregen. Hier door is de schoen in den zomer frisch en niet brandend en in den winter warm. Naast het hygiënische voordeel, biedt het dragen van dezen schoen ook groot finan cieel voordeel en dit zal ieder huisgezin in deze tijden van bezuiniging te pas komen. Dc zolen duren nl. 3 maal zoo lang als een leeren zool en de leverancier is daarvan zoo overtuigd, dat hij bij het doorloopen der zolen binnen 3 maanden, gratis een paar nieuwe halve zolen verstrekt. Laten we ten slotte nog vermelden, dat elke schoenmaker de schoenen netjes en billijk kan reparecren en halve zolen en hakken voor reperatic bij geleverd kunnen worden. Gouden Stic'ntingsfcost. De Eerwaarde Fraters van de Congrega tie van O. L. Vrouw van het H. Hart, wier hoofdzetel gevestigd is in het St. Grcgorius- huis te Utrecht, lietdenken den loden Aug. den dag, waarop voor vijftig jaar do Con gregatie door Monseigneur Andreas Igna tius Schaepman, Aartsbisschop van Utrecht •is gesticht.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4