Tweede Blad Vrijdag 6 Juli S923 AJweer Alweer de Roomsche Vrouwenlanddag Eenige weken geleden hebben wij een aankondiging van den datum: 27 Juli, voor deze bijeenkomst in alle Ka tb. bladen kunnen vinden. De vorige week was Mw. v. BestBoekelman over deze zaak aan het woord, en werkelijk met aandacht hebben we die duidelijke uiteenzetting van het doel van dien Landdag gevolgd. We weten nu precies, waarom we allen dien 27sten Juli naar Utrecht zullen gaan, wat wc daar te doen hebben, en vooral, wat ons daar geboden zal worden. En nu alweer over datzelfde onderwerp zult U vragen? Geachte Lezers en Leze ressen, ik vraag beleefd excuus voor do vrijmoedigheid, waarmede ik dat Onder werp hier tóch nog eens ter sprake durf brengen. U weet toch wel: waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over, welnu, past u dit woord op mij toe, en n zult begrijpen, waarom deze regels hier neer geschreven zijn. Al sinds lang was een Nederlandscke R.-K. Vrouwenlanddag ons een stille wensch een mooie droom! Wij hadden al eens, hoewel vaag, gehoord van grooto plannen, dio hangende waren; maar „groote plannen" en „mooie droomen" hebben geen nut, als ze niet uitgevoerd of verwezenlijkt worden. Maar na is hij er!27 JuliOnze Dag! Ja, we weten het nu wel! Maar het moet in onze hoofden geheid zijn: én do datum, én do overtuiging, dat niet één van de duizenden leden van den R.-K. Vrouwenbond zonder uiterste noodzaak dien dag verzuimen kan. Is 't een beetje lastige dag, op Vrijdag, zoo op 't laatst van de week? Brengt de deelname n cenigo moeilijkheden mede? Och, we heb ben het immers zoo vaak getoond, dat we weten, hoeveel moeilijkheden er zijn, om ze te overwinnen. Een vaste wil kan de zwaarste lasten doen dragen! Hoe kan ik eigenb'jk nog praten over lasten, waar de Vrouwonlanddag ons zooveel schoons zal brengen? Maar zou er van een Vrouwenlanddag dan werkelijk zooveel goeds uitgaan? Van een Roomschen Vrouwenlanddag, Ja! 't Is geen optocht van kiesrechtdames! Ook geen meeting van „politieke Vrou wen" (het schrikbeeld nog van vele onzer Kath. mannen). Neen, het zal een wapen schouwing zijn van Roomsche vrouwen en meisjes, die bidden en werken om de echte, de ware Vrouwenbeweging groot en sympathiek te maken; van vrouwen en meisjes, wier ernstig streven het is, door die Vrouwenbeweging te komen tot het ideaal van elke ccht-katholieke vrouw: „Alles herstellen in Christus", ons ideaal I- dat in duidelijke letters prijkt aan het hoofd van ons Bondsblad „De Katholieke Vrouw". 27 Juli onze dag! Dan zal de grijze bisschopsstad getuige 1 zijn van een „dames-kransje", zooals zij I hoogstwaarschijnlijk nog nooit gezien heeft. Van Noord en Zuid, van Oost en Wesés van de Drenlsche Venen en uit de vruchtbare Betuwe, van heel Nederland komen de katholieke vróuwen en meisjes naar Utrecht. Wat zal de majestuense Dom met wee moed neerzien op die machtige schare, die hem in 't voorbijgaan even beziet, in be wondering stilstaand voor zijn uitwendige schoonheid, maar toch zich henenspoo- dend naar de uiterlijk zooveel eenvoudi ger, doch inwendig zoo heerlijk-devote O. L. Vrouwe Kerk, om daar neer te knie len, God biddend en dankend. Hij, de trotsche Dom, uiterlijk zoo rijk en warm, innerlijk zoo arm en koud, hij, de bezit ter nochtans van do oudste rechten. En toch „ende desespereert niet 27 Juli onze dag „Wat zou er van de wereld geworden zijn, als do stem der machteloozen niet geklonken had?" Deze woorden, overgenomen uit een hoofdartikel van êón onzer grooto dag bladen, zou ik met eenige verandering hier willen gebruiken en vragen: Wat zou er van do Roomsche Vrouwenzaak geworden zijn, als niet de R.-K. Vrouwenbond haar langs juisto banen tot ontwikkeling had gevoerd? Want onze R.-K. Vrouwenbon den vormen de kern der Roomsche Vrou wenbeweging. Moge dan van den Eersten Roomschen Vrouwenlanddag door die kern een groote kracht uitgaan, en een sterk winnende propaganda tevens, tot heil van de Room sche vrouwen zelf, en zeker ook tot nut van onze Roomsche jeugd, de toekomst onzer Garde! Daarom, Katholieke vrouwen en meis jes van Nederland, de Federatie van R.-K. Vrouwenhonden in uw land heeft reveille doen blazen, laten wij allen aantreden! Deze stem van den tijd is als de stem van God! God wil het! Op naar Utrecht, en daarna met dubbelen moed voorwaarts! Dieren, Juli 1923. E. HEBRANS. DRAADLOOS OVERSEINEN VAN BRIEVEN. in. Nu wij verklaard hebben, hoe het over seinen van brieven langs oen draad in z'n werk gaat, kunnen wij pas overgaan tot het eigenlijke onderwerp van ons artikel. Immers er staat boven-; „draadloos" overseinen van brieven. Een meer uitvoerige beschrijving van het seinen langs den draad moest vooraf gaan, omdat bij hot draadloos seinen de zelfde toestellen en dezelfde inrichting be houden kunnen blijven. Er komen alloen een paar machienetjes meer bij. Het groo te voordeel van draadloos seinen is na tuurlijk het overbruggen van afstanden op ©en veel gemakkelijker wijze dan door een draad. Want e>en kabel is duur en lastig te leggen en te onderhouden. Onderzeescho kabels zijn binnen betrekkelijk korten tijd onbruikbaar door de schadelijke in werking van het zeewater en als er een kink in de kabel komt, zoek dan maar eens midden in zee, waar de fout zit! Bo vendien zijn kabels, zoo lang, dat zij de helft van de aarde ongeveer omspannen zooals van hier naar Indië in 't geheel niet te maken. Dan moet men over tus- schenstations seinen, hetgeen een telegram aanzienlijk vertraagt. Al deze bezwaren worden met één slag opgeheven door do „draadlooze." Wij hebben in onze artikelen over do draadlooze telephonie reeds gezien, dat het mogelijk is, stroomvariaties door mid del van aetbertrillingen over te brengen. Welnu, hetzelfde kan worden toegepast bij het overseinen van brieven. Laat de con tactvariaties van de microphoon of zoo als bij brieven gebruikelijk ishet in- en uitschakelen van het contact inwerken op den wisselstroom in de antenne, en de aethert-rillingen gehoorzamen oogenblikke- lijk. Aan het ontvangstation vangt de an tenne de aethergolven weer op, zet ze om. in wisselstroom, die door do radio-lamp weer gelijk gericht wordt tot gelijkstroom- stooten u weet wel die geschiedenis met de uit de gloeidraad weggeslingerde elec- tronen en deze gelijkstroomstoofcen doen het spiegeltje heen en weer springen. En dan volgt de rest van zelf. Hier kunt u schematisch zien aangege- wisselstrocm, die gaande door de micro phoon verbroken of gewijzigd wórdt door het veertje. Aan de andere zijde ziet u de lamp met de gloeidraad, het "rooster en de plaat, terwijl tusschen de plaatkring het spiegeltje s. is ingeschakelde Zooals men zich zal herinneren, gaat de stroom van de batterijtjes (het stelletje streepjes rechts) via de gloeidraad en de daaruit weggeslingerde electronen naar de plaat en langs het spiegeltje weer terug. Dat zou een constanten stroom leveren als het rooster niet voortdurend bezig was, onder invloed der opgewekte wissclstroomen in de antenne, de electronen tegen te hou den en dan weer door te laten, of m.a.w. te beïnvloeden op dezelfde manier als do microphoon van het afzendstationhet go- biedt. Iedere radio-amateur weet, welk oen last do soms hevige luchtstoringen kunnen ver oorzaken, zoodat al spoedig de vraag rijst: Zijn deze luchtstoringen ook niet hinder lijk voor d8 goede ontvangst der brievent Ja, natuurlijk. Wat men bij telegraphie en telephonie hoort als een krakend ge luid, kan men nu op het gevoelig papier zien afgeteekend als een verminking van het handschrift. Dat kan natuurlijk op een plaats, waar het opaan komt, toevallig wel eens zeer onaangenaam zijn. Maar zooals men bij de draadlooze telepho nie minder last van de storing heeft dan bij de telegraphie, zoo heeft men hier nog minder onleesbaarheid te vree- Immers do telegrapkie-teiekenB (Morse schrift) worden door een kleine afwijking soms totaal onverstaanbaar, dikwijls meent men een ander teeken te hooren dan in werkelijkheid geseind wordt, zoodat het telegram een onverklaarbaren inhoud krijgt. Het is dan ook geen zeldzaamheid, dat men een of ander station hoort seinen: hetgeen zooveel wil zeggen als: ik begrijp er niets van. Bij telephonie boort men altijd nog wel een klank en, tenzij de storingen zoo lang en herig zijn, dat een geheel brok eenvoudig wegvalt, is er gewoonlijk nog wel iets van te maken. Men herkent de klank spoedig uit het zinsverband. Hetzelfde geldt in nog grooter mate voor het schrift en bij genomen proeven met seinen over den Atlantischen Oceaan bleek dat het schrift zelden of nooit zoo ver minkt wordt, dat het totaal onleesbaar ia. Dat is dus geen bezwaar. Maar een ander bezwaar, dat meer ge wicht in de schaal legt, is het feit, dat de radio-golven zich niet precies richten uit sluitend naar dengene, voor wien ze be stemd zijn. Zooals onze lezers weten, ver spreiden do aethertrillingen zich naar alle mogelijke kanten en als dus de een of aji- dero amateur het in z'n hoofd krijgt om zich ook zoo'n toestel te fabriceeren dan loopt het briefgeheim ernstig gevaar. Nu is de kans dat een niet bevoegde zoo'n brief opvangt, wel niet zoo heel groot. Want om brieven te ontvangen, moet de cylinder met het licht gevoelige papier precies gefijk- loopen met de af zend cylinder. Do letters worden immers niet ineens in hun geheel overgeseind, maar bij stukken en brokjes. Loopt dus de ontvangcylinder een beetje te gauw of to langzaam, dan passen de letteratukjes niet meer bij elkaar en het wordt een chaos, die des te grooter ia naarmate het Ven de inrichting van zooo'n draadloos sein- en ontvangtoestel. De machine links onderaan, met die slinger erin, levert den tempo der beide cylinders meer verschilt. Bovendien moet de ontvanger op de juiste golflengte afgestemd zijn, evenals bij de draadlooze telephonie. Doch al is de kans klein, zij blijft toch bestaan. En voor ge wichtige geheime mededeelingen van den diplomatieken dienst bijvoorbeeld, zou bet oen gevaarlijk ding worden, wanneer een spionnagebureau er op uit was om door middel van e>en stel verschillend draaiende apparaten op verschillende golf lengten te risschen naar die berichten. Vooral als er veel van die toestellen in den! handel komen hetgeen voorloopig nog wel niet het geval zal zijn wordt de kans, dat zulke brieven onderschept wor den, aanzienlijk vergroot. Allicht zijn er dan een paar cylinders bij, die in nagenoeg hetzelfde tempo draaien als de afzend- cylinder, en toevallig juist zijn afgestemd. Kort geleden maakten de bladen gewag van een vinding van Marconi, die een middel zou hebben uitgevonden om de aethertrillingen in één bepaalde richting te sturen. Of deze vinding afdoende re sultaten zal opleveren, zullen wo moeten afwachten. Doch do uitvinder van deze methode om draadloos brieven over te sei nen, de Franschman Bélin, heeft er reeds iete op gevonden, waardoor het briefge heim volkomen bewaard wordt. Hij maakt niet gebruik van een of ander geheim schrift, want dat is lastig en op den duur toch niet bruikbaar, maar hij benut een voudig de omstandigheid, dat allee af hangt van het precies gelijk draaien der 2 cylinders, afzend- en ontvangcylinder. Hij heeft een toestel uitgedacht, waar mede hij den gang van de cylinders kan regelen. Hij laat daa de af zend cylinder niet regelmatig doordraaien, maar bij on geregelde tusschenpoozen. Do ontvanger moet dan ook zoo'n toestel hebben, die zijn ontvangcylinder precies op dezelfde tijden laat stilstaan en wew* op gang brengt. Op die manier wordt het voor iemand, die deze tusschenpoozen niet pre cies kent, totaal onmogelijk om den brief op te vangen. Het toestel, dat Bélin „crypto" noemde, is voorzien van 6 schijven, waarop ieder 10 lotters die verschoven en gecombineerd kunnen worden evenals een letterslot. Het aantal combinaties is aldus onnoemelijk cn iedere combinatie geeft een verschillend systeem van grillige tusschenpoozen. Spreekt men dus van te voren een be paald getal af, dat bovendien gewijzigd kan worden zoo dikwijls als men wil, dan is het geheim van heb overgeseinde schrift volstrekt gewaarborgd. De geadresseerde, wiens ontvangtoestel dank zij de „crypto" predes In hetzelfde rhythme draait als dat ran den afzender, ontvangt dus z'n brief netjes in orde, ter wijl de onbevoegde niets dan kriebel- krabbels voor z'n neur krijgt. Velen gelooven, dat deze uitvinding een gcheelen ommekeer zal teweegbrengen, zoo als de uitvinding van de telegraaf oen reusachtige verandering heeft gebracht in de wijzo van communicatie. Want 'niet al leen brieven kunnen aldus overgeseind worden* maar het is bovendien ook moge lijk een geheele courant binnen korten tijd over te zendon. Misschien weet de een of andere fantastisch aangelegde lezer wel een manier te bedenken, waarop het mo gelijk en rendabel zou worden om de „Leidsche Courant" op den eigen dag van verschijnen draadloos over te zenden tegelijk naar Oost-Indië, West-Indië en Zuid-Afrika. Dat zou voor degenen, die snakken naar wat nieuws uit het Moeder land, oen uitkomst zijn. Wat een toekomst fantasieën! H. G. PORNOGRAFISCHE SPOORWEG- LECTUUR. In een correspondentie uit Brussel, ver schenen in de liberale „N. R. Grt." trof ons, aldus schrijft de „Tijd" bet volgende: In de Ylaamsche pera gingen herhaalde lijk reeds klachten op over den verkoop van allerlei pornografische Fransche boe ken en tijdschriften in de dagbladkiosken en stationsbibliotheken, terwijl sommige Vlaamsche politieke weekbladen systema-. tisch uit deze kiosken werden geweerd. Het kwaad woekert natuurlijk vooral in de groote steden: Brussel, Antwerpen, Luik, enz. Thans heeft de Antwerpsche burgemeester mr. Fr. van Cauwelaert, in- op deze klachten, aan don hoofd commissaris van politic aldaar opdracht gegeven alle boeken, zonder onderscheid van aard of strekking, uit de stedelijke krantenkiosken te doen verwijderen. Al leen dag- en weekbladen alsook tijdschrif ten mogen er voortaan nog worden ver kocht. Do „Tijd" teekent bierbij aan: Zou ook de directie van den spoorweg-" boekhandel in ons land niet willen over gaan tot dezen maatregel, welke door d® publieke welvoegelijkheid geboden wordt? Want het wordt steeds erger voor bet rei zend fatsoenlijk publiek, dat met dames en kinderen wordt gedwongen langs spoor- wogkiosken te trekken, waar de schunnig ste dingen te koop en te kijk hangen. Sommige kiosk-juffrouwen Jalen baar eigjen vrouwelijk schaamtegevoel wel eens werken en houden de moest vieze titel bladen binnen. Anderen stellen ze bij voor keur op in het oog loopende wijze ten toon Zoo is er groot verschil in de reclame voor het vuil in de kiosken op het eerste of tweede perron te Amsterdam, het sta tion Bussum of Hilversum enz. Zou het publiek, zoo de autoriteiten niet willen, medewerken, niet zelf zooveel mogelijk 't initiatief willen nemen, en bij het koopen van kranten, spoorboekjes e. d. de kiosk juffrouwen attent maken op de onwelvoe- gelijkheïd en daar afkeuring over uitdruk ken? De vacantietijd breekt weer aan. Wij zijn toch niet gedwongen ons eigen reis genot te bederven of onze kinderen aan al do risico's eener pornografische omgeving over te leveren alloen ter willen van het vuige winstbejag, door speculanten van de immoraliteit tubehalen? PROTEST VAN HET BESTUUR DER INTERNATIONALE UNIE VAN R.-K. VROUWENBONDEN. Het bestuur van de Internationale Unie van R.-K. Vrouwenbonden, te Brussel in vergadering bijeen op 23, 24 en 25 Juli 1923, komt met kracht op tegen eenige Besluiten, genomen door het Congres van den Internationalen Bond voor het Vrou wenkiesrecht (Rome 12—19 Mei 1923), om dat deze besluiten onvereenigbaar zijn met de katholieke beginselen, die alleen, door do onverbreekbaarheid van het hu welijk, de rechten en de waardigheid van de vrouw waarborgen. Slechts de Katholieke beginselen erken nen de rechten van den vader en de moe der op het kind, en handhaven door plichtsbesef en reinheid van zeden de een dracht en de welvaart in de gezinnen, waardoor zij tevens do kracht van den Staat verhoogen. Het Bestuur bovenvermeld noodigt daar om do R.-K. Vrouwenbonden uit, in hun ne nationale bijeenkomsten en congressen krachtig te protesteeren tegen de beginse len van sociale desorganisatie, die op ge noemd Congres werden verdedigd, omdat deze beginselen de rechten van het indi vidu stellen boven de belangen van het gezin, en de ytouw in een zelfzuchtige af zondering plaatsen, die strijdig is met haar natuur en hare hoogo plichten als echtgenoote en moeder. Uitdrukkelijk verklaart het bestuur echter, dat dit protest n i e t g e 1 d t het Vrouwenkiesrecht, wijl dit recht, juist de Katholieke vrouwen beter in staat stelt, het christelijk buisgezin te versterken. INTERNATIONALE NOVENE VOOR DEN VREDE. Het Bestuur der Internationale Unie van R.-K. Vrouwenbonden heeft, op voor stel van de Federatie van R.-K. Vrouwen bonden in Nederland, besloten, een inter nationale novene van gebeden te organi- seeren om den vrede van Christus te ver krijgen. Deze novene zal over de geheel® wereld gebonden van 24' October tot 1 November aa„ en dus eindigen met de Al- gemeene H. Communie op den feestdag van Allerheiligen. De Apostolische goedkeuring is rceda aangevraagd; zoodra deze zal zijn ver kregen, zullen nadere gegevens over de novene bekend gemaakt worden. DE R.-K. UNIVERSITEIT. Ook in de protestantsclie pere is do lijst van het hoogleerarencorps der R. K. LTni- versiteit niet onopgemerkt gebleven. Zoo schreef „De Standaard" om.: FEUILLETON Eeri Baron-Bandiet (Naar bet Duitsch). 82) - Genoeg tooncelvertooning, mevrouw, antwoordde Ida mot moeilijk bedwongen toon, terwijl zij op den dokter een door dringenden blik sloeg. Hoo durft gij het wagen, mij bier op te sluiten? Ik verlang dat gij mij oogenblikkelijk de deur opent. Bedaar, bedaar, lief kind, viel de "dokter haar kalm in de rede; gij zult vrij zijn, zoodra gij genezen zijt. Genezen, riep Ida verschrikt. Of ge zijt zei ven bedrogen geworden, of go laat u door een schurk als werktuig gebruiken Daar hebben wij den waanin, zeide Manuela met gehuichelde deelneming. De dame waant zich door een schurk ver volgd en toch denkt niemand er aan, baar iets kwaads te doen. Stel u gerust; i U kunt er op rekenen dat wij uw wensch, in zoover hij tot uw heil is, zul len vervullen. Met klimmende ontsteltenis vestigde Ida den^ strakken blik nu eens op den dokter, dan weer op diens vrouw. r*~ü '!°n ^us *n oen krankzinnigenge sticht vroeg zij met bevende stem. Oij zijt in het woonhuis van een dok •tor die reeds menigen ongelukkige gered ncett, antwoordde de dokter op zalvenden pon; schenk mij uw vertrouwen; ik hoop J1 binnenkort als volkomen hersteld te wmnnen ontslaan. Uit do oogen van Ida schoten felle cn> thans was alles haar plotseling duidelijk geworden; zij doorzag het ge heele weefsel, waarin zij verward was go raakt. Thans kon zij er geen oogenblik meer aan twijfelen, dat von Felsen deze lieden had omgekocht en het doel, dat hij daarmee had, liet zich nu ook raden. Maar niet aan zichzelven dacht Ida, toen zij eensklaps tot deze ontdekking kwam, doch aan haar vader, tegen wien immers ook de intriges gericht moesten zijn, indien de baron zijn doel wilde be reiken. Ernstige bezorgdheid vervukle haar ziel; het gevaar, waarin zij verkeer de, trad op den achtergrond voor de zorg over haar vader die wellicht door ernsti ger gevaren bedreigd werd. Meent gij door deze gehuichelde deelneming mij te kunnen misleiden? vroeg zij, de vlammende oogen strak ge vestigd op den ouden man, die den blik neersloeg. En gelooft gij dat von Felsen er in slagen zal, mij voor altijd spoorloos te doen verdwijnen? Mijne vrrenden zullen uit hunne woonplaats zich naar hier spoe den, mij opzoeken en vintien, maar dan staat u alleen het tuchthuis open. Gij kunt niet beweren, dat ge mij voor waan zinnig hebt gehouden; ik zal den smaad- vollen handel, dien gij met den baron ge sloten hebt ontsluieren en uwe bestraffing met al de gestrengheid der wet eischen. Rampzalig kind, mompelde de dok ter. De zinsverbijstering is dieper Ida liet hem niet.'uitspreken. Laten wij daarover zwijgen, zeide zij scherp, langs dien weg komen wij niet tot ons doel. Dat ik geheel de intrige door zie, zult gij thans weten; het ware noode- ïooze moeite mij door uw masker te wil len bedriegen. Een verachtelijke trek gleed over Ida's bleek aangezicht. - Wat deze kunst u opbrengt, dat kan ik u ook betalen, ze-ide zij. Noem den prijs en verschaf mij onverwijld zekerheid om trent mijn vader; ik zal den losprijs beta len en beloof buitendien bet stilzwijgen. De dokter haalde, nadat hij een betee- kenLsvoüen blik met zijn vrouw had ge wisseld, medelijdend de schouders op. Gij zult in elk geval eenige dagen hier moeten blijven, zeide hij; eene be slissing kan ik eerst dan nemen, wanneer ik u persoonlijk heb gadegeslagen. Ida zag wel in, dat met geweld hier niets te bereiken was; zij meende dan ook in dit antwoord eene toestemming te zien en hield het daarom voor raadzaam, zich te schikken en geduld te oefenen. Hoe lang moet deze waarneming du ren? vroeg zij. Tot ik zekerheid heb. Ik verlang een bepaald antwoord. Geloof overigens niet, dat de baron in staat zal zijn uw eiscb te bevredigen; hij bezit niets, zijne positie is allerneteligst en hij leeft op dit oogenblik van de onder steuning die hij van mijn vader ontvangt Maar wat deert mij dat. Zeer veel; want ge schijnt mij er de man niet naar te zijn, die voor niets de menschheid zijne diensten bewijst. Wanneer ik u betaal wat do baron u be loofd beeft, dan is de belooning u verze kerd; ik zal mij dan over bet verlies van het geld troosten met de gedachte, dat ik in de handen eener rooversbendo was ge vallen, die immers ook van hare gevan genen een losprijs eischt. Tot wanneer zult gij hierover met u zeiven te rade gaan; De dokter had zacht eenige woorden met zijne vrouw gewisseld. Manuela scheen met zijne zienswijze in to stem men; zij knikte toestemmend. Ik bepaal voorloopig den termijn op morgenavond, zeide hij, ik moet mij ech ter eene verlenging van den termijn voor behouden, voor het geval de omstandighe den zulks noodzakelijk maken. En gij zult mij toestaan aan mijn vader of aan een vriend te schrijven? Neen. Dat kon ik denken, antwoordde Ida met een zweem van misnoegdheid; gij moet er immers zorg voor dragen, dat het misdadige uwer handelwijze niet ontdekt wordt Zult gij ook niet mijn wensch ver vullen en mij omtrent den toestand mijns vaders zekerheid verschaffen? Ik zal aanstonds berichten trachten in te winnen, zeide Manuela; wees verze kerd dat wij iederen wensch zullen ver vullen, dien wij slechts vervullen kunnen Ida achtte haar geen blik waardig; slechts de onmacht van haar eigen toe stand weerhield baar do geheele verach ting aan den dag te leggen, welke zij te gen die vrouw koesterde. Ik stel u verantwoordelijk voor alle gevolgen, die uit deze gewelddaad voor mij en mijn vader kunnen voortspruiten, wendde zij zich tot den dokter. De gevol gen kunnen van zeer ernstigen aard zijn, en ik geef u nogmaals in uw eigen belang den welgemeendcn raad, mij terstond uit dit huis te ontslaan: slechts daardoor kunt gij u zelvcn de grootste onaange naamheden sparen. De dokter schudde het hoofd. Ik vervul slechts mijn plicht, zeide hij; mijn geweten doet mij geen verwijten de gevolgen van strenge plichtsvervulling behoef ik niet to vreezen. Ik hoop, dat gij u in alle maatregelen, welke ik noodig acht, zult weten te schikken; anders moot ik tot mijn leedwezen die middelen aan wenden, welke de wetenschap hoeft uit gevonden, om den weerstand van waan zinnigen in de geboorte te fnuiken. Gij waagt het mij te bedriegen? riep Ida verontwaardigd. Neen, maar ik achtte het raadzaam uw aandacht te vestigen op de onaange naamheden, welke gij u zelve kunt berei den, wanneer gij mijne macht in dit huis niet wilt erkennen. Wij hebben het stort bad en het dwangbuis, wij hebben gespier de suppoosten, die een razenden stier tam kunnen krijgen; ik verzoek u dit niet ta vergeten. Zoolang gij bedaard en gedul dig blijft, zal mijne vrouw u bedienen en ook ik beloof u, dat iedere wensch, dien gij te kennen geeft, gehoor zal vinden; op mijne beurt echter verwacht ik ook, dat gij mij eerbiedigt. Ziedaar uw ontbijt, signora; versmaad het voedsel niet; go zoudt daardoor slechts u zelve benadee- len. Bij mijn volgend bezoek wcnsck en hoop ik u kalmer te vinden. Zoolang gij niet, geheel rustig zijt, kan van uw ont slag geen sprake zijn. Sprakeloos van verontwaardiging staar de Ida naar de deur, waarachter beide als in een oogwenk verdwenen waren. Hoe konden zij het wagen haar op dien toon toe te spreken en haar met zulke be dreigingen bevreesd le willen maken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3