GERZON BADARTSKELEN Spaarfonds Bodemcultuur 121 J 10-1 üor en fan 3-5 uur 's Zaterdags van 10-11/jüf De heer Westerhof (S. D. A. P.),r lid van de commissie van rapporteurs betoogde, dat men de wet moest nakomen en men geen rekening heeft te houden met den wil van de kiezers. Z. i. hadden zijn part iigencc ten Alberda en Drees een verkeerd standpunt inge nomen. Ook de echtgenoote van den heer Westerhof stemde tegen de toelating. Wet houder Cloek deelde mede bij Gedepu teerde Staten in beroep te zullen gaan. „Tel." R.-K. Bond van Manufacturiers. Te Utrecht hield gisteren onder voorzit- schap van den heer H. T. Peters (Am sterdam) de R.-K. Bond van Handelaren in manufacturen en aanverwante vakken „St. Wiliibrordus" zijn 5de algemeene jaarvergadering. In zijn openingswoord dankte de voor zitter degenen, die het streven van het bestuur steunden, doch betreurde ook het wegblijven van veel meer anderen. Spr. wil echter de schuld zoeken in de barre malaise, die haar toppunt schijnt te gaan bereiken. Juist deze malaise moet ons echter aansporen om ons organisatieleveu beter aan te pakken; wij vertegenwoordi gen een sterke groep middenstanders en hebben dus te zorgen, dat de zaken beter gaan floreeren. Er zijn in ons land 2000 R.-K. manufacturers: zouden die allen, in een organisatie vereenigd, niet iets kunnen bereiken? vraagt spr. Van den Christelijken Bond, met wien men in goede verslandhouding staat, was een schrijven ingekomen, waarin de beste wenschen voor den R.-K. Bond geuit werden. De ontvangsten bedroegen f 2290; de uitgavenpost beliep f 2002.02 kszoodat er een saldo was van f 287.97 Vi Be heer v. d. Linden (Zeist) bepleitte naar aanleiding hiervan krachtiger propa ganda. Vervolgens werd de begrooting voor ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 1800. Hierop werd het woord gegeven aan kapelaan A. Spitzen, geestelijk adviseur van den bond. Spr. betoogt, dat de koopmansstand, na tuurlijk gegroeid als hij is, zonder schade, voor de sociale verhoudingen niet kan worden uitgeschakeld. De maatschappij heeft gemak en voordeel van het beslaan der winkeliers. Een dwaling is echter, dat de handel „vrij" zou zijn. Ook in het maatschappelijk leven moet het godsdien- stig-zedelijke domineeren. De drang in den mensch naar het vormen van ge meenschap, is de grondslag van het ver- eenigingsleven. Nemen we het toekomstig leven tot maatstaf, dan alleen kunnen we goed onze handelingen hier op aarde ver richten. Een gTOote welstand mogen we nastreven, maar we hebben ook te zorgen voor de schatten, die door geen roest of rust verteerd worden. Bij ons welzijn hebben we ook het algemeen welzijn in het oog te houden. Spreker gaat dan na wat „St. Wilii brordus" in dezen geest in de afgeloopen vijf jaar heeft gedaan. Hij kan zich ge- wnnn kan"pi^T»r.p mom. in tttll" man met i 1000 te verhoogen werd aan genomen. Tot leden en plaatsvervangende leden van do klachtencommissie werden respec tievelijk gekozen de heeren Kapsenberg en Langeveld en Mensing en Lonzième. De vergadering bekrachtigde het besluit van den Gentralen Raad terzake het re glement op het scheidsgerecht. Tot bestuursleden -werden gekozen de heeren A. van Bommel en D. N. Ver schoor, welke laatste mede werd herkozen als voorzitter der Redactiecommissie. Besloten werd voorts in Sept. a.s. een algemeene vergadering te beleggen over de kwestie van verlenging of opzegging van het colectief arbeidscontract. De Bondsvoorzitter leidde daarna in: „de prijsvaststelling in verband met de tijdsomstandigheden". Hij kwam daarbij tot de volgende conclusies: Bij elke prijsvaststelling moet worden uitgegaan van den lcostenden prijs. De door den Bond vastgestelde prijzen moeten rekening houden met den kost prijs en een redelijke winstmarge. De gang in het bedrijf, zooals die zich in de latere jaren ontwikkeld heeft, maakt het noodzakelijk, dat voor veel voorkomen de werkzaamheden bindende tariefsprij- zen worden vastgesteld. Ter bevestiging der onderlinge verstand houding der verschillende ondernemingen is het noodzakelijk dat van bondswege op ongeregelde tijden verkoopsprijzen wor den gecontroleerd. Prijsverlaging door vermindering van loon of andere verhoudingen in het per soneel kan het vak als zoodanig slechts omlaag halen, terwijl het van geen noe- menswaardigen invloed is op de verkoops mogelijkheid van het artikel. Daarna heeft de heer Naach namens 't Centraal Overleg het werk van Instituut geschetst. Nadat de heer E. v. d. Menet als lid van do Zuidelijke Districtscommissie was gekozen volgden langdurige besprekingen over de prijsvaststelling, waarop de door den voorzitter gestelde conclusies in prin cipe werden goedgekeurd. Nog enkele huishoudelijke besprekingen volgden, waarop de vergadering werd ge sloten. sport WATERPOLO. Uitslagen. 2e Kla»se B. H. Z. en P. C. I—D. J. K. II "S-5 3e klasse B. S. Z. C. I—L. Z. C. n 8..0 Programma voor Zondag. Zondag a.s. speelt de L. Z. O. I te Amster dam tegen IJ II. ZWEMMEN. 3e K. M. wedstrijd te Schiedam. De L. Z. C.-speler W. van Leeuwen doet morgen mede aan den 3 K.kL -wedstrijd te SPAARBANK DEPOSITO REK. COURANT Dekking der Spaar- Deposito-gelden 31 Dec. 1922 0/ /O om „bezuinigingsredenen" op een 10 gul den contributie kan zien. Met isolement komt men er niet: vereenigd is sterker dan alleen. En er is toch ook nog iets als standsbewustzijn. Er is Goddank een goe de kern van R.-K. manufacturiers. Dat is de Gedeonsbende, die veroveringen gaat maken. Wij mogen voorwaar nog tevreden zijn over hetgeen gepresteerd werd in de afgeloopen vijf jaar. Het bestuur is van goeden wil. Het is eigenlijk al een sterk stukje, dat we nog bestaan in dezen crisis- lijd. En zie eens naar ons flink vakblad. Bij gcringen stoffelijken omzet, kan er groote geestelijke winst zijn. We houden het oog omhoog en hopen op behouden aankomst, in het land, waar dc valuta niet daalt en geen banken springen. De voorzitter bracht den eerw. adviseur dank voor zijn kernachtig woord. Bij acclamatie werden hierop de heeren C. H. Sclrwarte te Assen, G. Nooy te Am sterdam en L. van Wilderen te Naarden herkozen tot leden van het bestuur. Daarna was het woord aan den heer Th. Kuijper, directeur van do manufactu- ren-inkoopvereeniging „St. Homobonus" te Rotterdam, die een rede hield over: „De beteckenis van den coöperatieven inkoop voor den handeldrijvenden middenstand" en „Doel en werken der manufacturen- inkoopvereeniging „St. Homobonus". Na een uitgebreide discussie over deze voordracht, besloot men, dat de inleider de kwestie naamlooze vennootschap of coöperatie nog eens grondig zal beslu- de'eren. Hierna werd de vergadering gesloten. Bend van BGskbindcrs-Patrcons. Te Utrecht vergaderde de Bond van Boekbinderspatroons in een bovenzaal van „Central" onder presidium van den heer F. L. v. d. Blom te Amsterdam. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Stokking, bleek, dat het be ginsel van samenwerking met de werkne mersorganisaties kon worden vast gehou den in de nieuwe G. A. O., waarbij de 48- ;2rige werkweek werd vastgelegd en eenige loonsverlaging het gevolg was. De ingetreden malaise in de boekennij- jerlieid verscherpte. Het bestuur had verschillende pogingen gedaan om den gevangenisarbeid te be perken. Het ledental is 315. Het jaarverslag van den penningmees ter vermeldde op de winst- en verliesre kening met f 22.214.95 als eindcijfer een batig saldo van f 811.35*. Een voorstel het salaris van den raads BILJARTEN. De Poel II—De Bengel II. Gisterenavond heeft de laatste ontmoe ting plaats gehad tusschen bovengenoemde clubs. Uitslagen: pnt. brt. h-s. gem. v. Putten (De Bengel) 96 64 11 1.50 G. de Wolf (Pool) 100 64 7 1.56 v. Klingen 63 61 9 1.03 D. Boon 100 61 10 1.64 W. Lassehuit 76 61 14 1.25 H. Klein 100 61 13 1.64 Sterken 63 63 11 1. A. van Wijk 100 63 13 1.58 C. de Zwart 70 48 7 j.45 K. Chaudron 100 48 9 2.08 Totaal De Pool 966 car. Totaal De Bengel 770 car., zoedat de Pool een voorsprong van 196 car. maakte. A.s. Donderdag heeft een nieuwe ontmoe ting plaats in he clublocaal van De Pool tusschen De Bengel I en De Pool I. Ingezonden Smukken (Buiten verantwoordelijkheid öe-r Redactie) Leiden, 5 Juli 1923. Mijnheer de Bedactcur! Wilt U zoo goed zijn en onderstaand stukje in Uw blad opnemen? Bij voorbaat onzen dank. Concours „Zang zij onze leus." Geachte Ingezetenen, Mogen wij U, naar aanleiding van het door ons gehouden concours, even in herin nering brengen in bet ingezonden stuk in dit blad dd. 23 Juni? Wij hebben daarin nw steun gevraagd om ons tekort te helpen dekken. Welnu, om die steun zoo groot mo gelijk te doen zijn. is ons een vergunning verleend tot het houden van een collecte op Zaterdagmiddagen 7 en 14 Juli a.s. Helpt dan allen de Vereeniging, die trots het groote tekort, niet wankelt, maar aan hare verplichtingen wil voldoen. Eventueele gif ten kunnen ook in ontvangst worden geno men door den Penningmeester, den heer W. F. Bontje, Ycrl. Oosterstraat 14. Voot het Uitvoerend Comité van „Zang zij onze lens." J. J. v. d. KAMP, Secretaris. Speijkstraat 10. Extra lage prijzen. C Badcostuums Badhanddoeken f Badmutsen 1 Badmantels 1 Badschoensn ACADEHsUE-HIEUWS LEIDEN, Geslaagd voor het: Doctoraal examen Geneeskunde: do hee ren S. Hoogerwerf (Ylaardingen), A. van Gulik (Wageningen), D. A. van Waarden burg (Den Haag). Eindexamen Ned. Ind. Admin. Dienst: F. J. W. H. Sandbérgen (Den Haag). Doctoraal examen Rechten: de heeren J. L. A. M. Switzar (Den Haag), A. H. Gaymans (Den Haag), K. L. M. G. J. de Wijckersloot de Weerdesteijn (Utrecht), A. G. van Eek (Leiden). Aanvullings-examen Latijn: Mej. M. J. A. de Rochemont (Den Haag). Gandidaatsexamen Klassieke Letteren: de heeren H. P. F. Jansen (Leiden). Na verdediging van een Academisch proefschrift, getiteld: „Scheepshypotheek" werd heden bevorderd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid de heer Aemaet Pau- lus Muller, geboren en wonende te Rot terdam. De Geneeskundige Staatscommissie be vorderde heden tot arts de heeren M. Ne- derlof (Leiden) en G. G. C. A. Hermans (Delft); tot Semi-arls de heeren W. J. de Priester (Koudekerk in Zeeland) en P. F. van Twaalf hoven (Den Haag). Gandidaatsexamen Ind. Recht: den heer N. de Man (Delft). Propaedeutisch examen Godgeleerdheid VOOR LESSEN Stationsweg 43, Tel: 408 POSTREK. 86 5 01 KAS GEOPEND: iederen werkdag van Correspondentschap WARMOND: G. ONDERWATER de heeren J. J. G. Wuite (Den Haag), A. Burger "(Oegstgeest), D. L. Rook (Schie dam). Candidaats-examen Wis- en Natuur kunde L.a. K., mej. H. L. van Bommel (Den Haag) en mej. J. R. Broeze (Leiden). mi HE oihgewihq ALPHEN AAN DEN RIJN. Te water. Een achtjarig dochtertje van D. wilde gisteravond op 00.1 erf aan de Raadhuisstraat achter een langs den Rijn geplaatste schutting loopen, met ge volg, dat zij te water viel. De kleine dren keling werd opgemerkt door De B., die haar behouden op het droge bracht. Ongeluk. Een tweetal wielrijdslers kwam in de Hoorn alhier met elkaar in botsing, waardoor de een haar even wicht niet kon behouden en in een daar ter plaatse staanden wagen met aardbeien terecht kwam, waardoor de inhoud voor een gedeelte werd bedorven. Van de eene partij een armoedig gezicht van wege het bedorven blousetje en van den anderen kant een woesten blik en geraas van den koopman, die deze kunstmatige aardheien-„jam" niet meer aan den man kon brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollenteelt. De veilingvereni ging „Bloembollenteelt" zal Maandag a.a. 9 Juli een ledenvergadering houden in „De Roskam", o. m. komt in behandeling het bestuursvoorstel om reeds 21 Juli de eerste veiling van droge bloembollen te houden. Ongevallenverzekering. Niettegen staande de verzekering pas korten tijd werkt beeft een der arbeiders, de heer J. v. <1. B. reeds de voordeelen biervan genoten. De contractant was lid der Boeren- en Tuin ders-Onderlinge vereeniging voor ongeval lenverzekering van den Ned. Boerenbond, vertegenwoordiger Jac. Meijer. De arbeider J, v. d. B. kreeg een ongeval bij het spitten en moest ecnigen tijd in het Academisch Ziekenhnis te. Leiden worden opgenomen. Een niet onbelangrijke vergadering genoot v. d. B. De eerste alhier, die profiteerde van de Tuinbouwongevallenwet. LISSE. Eerste Plechtige H. Mis. De zeereerw Paler B. L. van Leeuwen, van de Afrikaan- sche Missie van Lyon, die dezer dagen in Holland zou terugkeeren, zal reeds Zater dag in den namiddag hier aankomen, en Zondag (8 Juli), juist op den datum van zijn H. Priesterwijding voor, het eerst in zijn parochiekerk een plechtige H. Mis opdragen. NIEUWVEEN. Nationaal Huldeblijk. Naar aanlei ding van een mcdedeeling ons gedaan door het Comité voor het National Huldeblijk, aan H. M. de Koningin, vermelden wij, dat in de week van 9 tot 14 dezer aan de ingezetenen een inteekenlijst zal worden aangeboden. VOORSCHOTEN. Waarschuwing. Woensdagmiddag omstreeks 1 uur werd op den Leidsche- weg alhier een 12-jarig meisje aangespro ken door een als heer gekleed persoon, die haar vroeg om mee te rijden op zijn rij wiel en haar voor op het rijwiel plaatste en in de richting van het dorp reed, waf- hij haar weer van het rijwiel afzeil' zeer snel verdween in de richting Haag. Aangezien aan een poging tol eemg misdrijf gedacht werd, is hiervan aan gifte fcij de politie gedaan. WASSENAAR. „Blauw-Zwari". Op Zondag 8 Juli a.s. viert de R.-K. sportvereeniging „Blauw -Zwart", alhier, haar jaarfeest. Op dien dag zullen er verschillende voetbalwed strijden om medailles worden gehouden, te weten van 12 tot 1 uur door Blauw zwart 4 tegen Edoh 5; van 1 tot 2 uur BI.-Zwart 3A. V. V. H; van 2 tot 3 uur Bl.-Zwart 2S .J. G. UI; van 3 tot 4 uur Bl.-rZwart 1S. J. G. I. In het Patronaatsgebouw heeft er des SenteeKieSiijkG Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOGP.y Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.12 f 0.20, SCHAR a f0.1 J, SCHOL a fOlö f 0.20, MAKREEL h f0.20 cn KABEL JAUW a f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 6 Juli 1923. Katholieke Agenda ALPHEN AAN DEN R IJ<J Zondag. R. K. Transportarbeiders, $udö School, te 4.30 uur. Apotheken (re tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht cn des Zon,, dags geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. V. Herdingh en Blanken, Hoögewocrd 171. Tel. 502. De apotheek van het Ziekenfonds loE Hulp der Mecschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit Fonds. TeEagrafisch Weerbericht volgens waarnemingen verricht in den mor gen van 6 Juli 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.772.5 Neufahrwasser Laagste Barometerst.761.9 St. Mathieu Verwachting tot den avond van 7 Juli: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind, helder tot lichtbewolkt, droog warm weer, dat de autodienst op Leiden zei worden op geheven. STADSNIEUWS Het dividend over 19221 Overzicht van Handel en Intfustrip in Rijnland. VH. Ijzerwaren voor het' Bouwvak. De afzet van artikelen voor deze afdee- lingen is in het jaar 1922 afgenomen. Als voornaamste oorzaak komt hiervoor in aanmerking de beperking van den steun voor volkswoningbouw, waartoe Rijk en Gemeente zich genoopt zagen. Deze inkrimping werd niet gecompenseerd door particulieren woningbouw, aangezien die, tengevolge van de te hooge bouwkos ten, nog lang den omvang niet heeft her kregen van vóór den oorlog: opdrachten voor fabriéksbouw of uitbreiding "/even sporadisch. i I Aandeelen nog tijdelijk I pari verkrijgbaar in stukken vn- Uitgebreide Jaarverslagen worden f op aanvrage gratis verstrekt. ^O. n 'draagt htlteSrfittge?»» 9043 avonds een feestelijke bijeenkomst plaats met een uitgebreid programma: lo. Inwijding van de Clubvlag; 2. Opmarsch der turners; 3. Rede van kapelaan Looijaards; 4. Een tooneelstuk: „Een hiep, hiep, hé! voor de R.-K. V.!" en tot slot een 4-tal nummers gymnastiek. Het geheel wórdt op- luisterd door piano- en vioolmuziek. Bloemententoonstelling. Op 25 en 26 Juli a.s. zal dc tuinhouwvereeniging „Was senaar" een tentoonstelling houden van rozen en lathyrus. De opbrengst komt ten bate aan de vereeniging „Het Bondsge- bouw", De avonden worden opgeluisterd door muziek. WOERDEN. Spaarbank. Aan het postkantoor Woer den en de daaronder ressortecrendo hulp postkantoren werd in de maand Juli 1923 ingelegd f 20.208,41, terugbetaald f 25.087.54. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7976. Pest-, cheque- en girodienst. Gestort op postrekening f 429.329.91; uitbetaald we gens cheques f 195.764.754. Aantal rekening houders op het einde der maand op dit kan toor 193. Jubileumfeesten. Naar wij vernemen zullen alle plaatselijke zangvereenigingen medewerken aan de zanguitvoering welke zal worden gehouden ter gelegenheid der ju bileumfeesten. Herwonnen Levenskracht. A. s. Zon dag 8 Juli, zal bij het uitgaan der R. K. Kerk door eenige Jongedames zonnetjes worden verkocht ten bate van de R. K. Vereeniging „Herwonnen Levenskracht". A.s. Maandag 9 Juli zal de verkoop plaats hebben langs de huizen in de gemeente. Het zal wel niet noodig zijn een woord tot aanbeveling hierbij té voegen. Een ieder zal wel overtuigd zijn van bet zeer goede werk: de bestrijding der zoo gevreesde tu berculose. Ook in onze gemeente hebben we reeds meerdere voorbeelden gezien, waarbij ook onze plaatsgenooten reeds van dit heerlijk werk hebben kunnen genieten. Daarom zal men dan ook de jongedames die zich voor dit Liefdewerk beschikbaar hebben gesteld, niet teleurstellen en allen een zonnetje van haar koopen. Ruzie. Woensdagmiddag werd door een bewoner van het Volkslogement de hulp der politie ingeroepen daar een bewoonster hem met de pook een bloedende hoofdwon de bad toegebracht. ZOETERMEER— ZEGWAART. Autodienst. Het blijkt onjuist te zijn, De aanvoer van voor het bouwvak be stemde goederen leverde weinig of geen bezwaar op. tv-. verminderde afzet schiep ■bitteraard fc'i" "entie, hier cn daar nog aan gewakkerd door het verlangen soms ook noodzaak voorraden te spuien voor prijzen ver beneden fabrieksprijs. Over het algemeen is men voor de toe komst niet optimistisch gestemd. Huishoudelijke artikelen In deze afdeeling liet zich eerst in do laatste maanden de invloed der malaise gevoelen. De afzet was voor het overige deel van het jaar bevredigend. De aanvoer ondervond, voor zoover het artikelen uit het buitenland betrof, en deze nemen een groote plaats in de moeilijkheden, die onafscheidelijk zijn mot de landen met gedeprecieerde valuta. Vermoed wordt, dat de uitkomsten dit maal nog bevredigend zullen zijn. Blijft de afzet echter een dalende lijn volgen en alle teekenen wijzen daar op, dan zullen de hooge exploitatiekosten een zeer ge ducht bezwaar gaan vormen. Ondanks de vele pogingen in de rich- ting van bezuinigen aangewend, is het re- sulfaat tot nu toe poover geweest Zeer gewenscht zou zijn beperking van Staatsbemoeiing, inzake arbeidsaan- gelegonheden. In deze moeilijke tijden moest aan han del en industrie zooveel mogelijk vrijheid worden gelaten, opdat zij hun bedrijf op do meest economische wijze kunnen cx- ploiteeren. Groenten, aardappelen en fruit. De toestand waarin de handel in groen ten, aardappelen en fruit verkeert is zeer slecht en wel om de volgende reden: Ten eerste: Geen uitvoer: waardoor do binnenlandsche markt wordt overvoerd en de prijzen dalen. Ten tweede: De groote, werkloosheid, waardoor het aantal ..Kooplieden" schrik barend is toegenomen, juist omdat de prij zen thans van dien aard zijn. dat voor een groenten- en fruithandel bijna geen bedrijfskapitaal meer noodig is. Het omzetcijfer is dientengevolge buiten gewoon gedaald, en ook de winstmarge is door de groote concurrentie belangrijk minder. Schildersbedrijf. De algemeene toestand in het schilders bedrijf was niet schitterend, wat voorna-

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2