Je Mate Cent! Vierde Blad. sSheuws Zaterdag 30 Juni 1923 Gemeenio-Arcfcief. Aan het verslag over den toestand van het Gemeente-archief alhier gedurende het jaar 1922, is het volgende ontleend. 'De samenstelling der Commissie voor het Oud-Archief bleef ongewijzigd. Met veel genoegen zag do Commissie, dat een blijvend herstel zijner gezondheid den voorzitter in staat stelde om weder zijne werkzaamheden te hervatten. In de samenstelling van bet archiefper- soneel had geene wijziging plaats. De archivaris beschreef het archief van de Gedeputeerden ter Dagvaart, hetwelk behalve de notulen en bijbehoorende regis ters ongeveer vierhonderd dossiers bevat van bij hen ingekomen zaken en van la ter hierbij gevoegde stukken, waarvan het verband deels nog nader valt ie onderzoe ken. Hij maakte een register op van de drie oudste doelen van het aflezingsboek, loo- pende over de jaren 15051574, en een alphabctischen klapper op den geschreven inventaris van het archief der Weeskamer Ten slotte werd een groot deel van de collectie-du Rieu geordend en beschreven Ten behoeve van de Gemeente werden onderzoekingen ingesteld betreffende: den kelder onder dc Steenschuur hoek Hoo- gewoerd, de Slichting Gebouw Pieters kerkgracht, het woonhuis van P.Az. van der Werff, de Ramp van het kruitschip en de woning van H. Visser, de geschie denis van deBrandweer, de straat- en hrugnamen, En door of voor particulieren aan gaande: archiefindeeling en bibliotheek, het gemeentewapen, grondboringen te Lei den, do opschriften op het Raadhuis, Gra- vestein, den Burg, de O. L. Vrouwenkerk, de muurschilderingen in de Sint Pieters kerk, de fundeering van de kerk in de Nieuwe Waard, het St. Gaecilia-klooster, het Ziekenhuis, het Diaconessenhuis, de Leidsche Zwemschool, Nippon, de Vrou wen kraammoeders, de rederijkers, Fran- schc comedianten in Holland, den 'geuzen tijd, Beleg en Ontzet, Geschiedenis der Academie, Beurs van Boeye, het Studen tenleven, dc Maskerade in 1895, do Loge la Vertu, de Mij. van Toonkunst, Leidsche .kunstverzamelingen in dc 17de eeuw, de bibliotheek van J. Jz. Orlers, gedichten van J. van Hout, Rembrandt, de woon plaats van Frans van Mieris, het testa ment van luit,-admiraal van Almonde, de. woonplaats van W. Bilderdijk, een por tret van Mr. W. C. D. Olivier, de portret ten van J. Roman en H. Boerhaave en van andere hoogleeraren, den marteldood van C. Musius, de Pilgrimfathers, brou- wersgilds-pcnningcn, tapijtwerkers te Lei den, de greinindustrie, de Leidsche brood fabriek, Leidsche' Nieuwmaren, kaarten door P. Ancelin, opdrachts-brieven, brie ven van J. van Oldenbarnevelt, d? ge schiedenis der geneeskunde, pestepide mieën in de 16de eeuw, cholera-epide- £r»-ieën in 1837, Leiden in 1834, de Leid sche Maatschappij van Weldadigheid, de Geschiedenis van Rijnland, de kasteeelen In de omgeving van Leiden, den toren der AT. II. kerk te Hazerswoude, de Heerlijk heid Koogmade, de oude kerk te Katwijk -«an Zee, Poelgeest in Koudekerk, den Abspoelerweg in Oegstgoest, •afbeeldingen ~van Oegstgoest, de ruïne Teylingen in Voorhout, predikanten te Zoeterwoude, proces over den aankoop van do heerlijk- beid Zoeterwoude, en het beleg van Ber gen cp Zeem. Verder over talrijke families en personen Het aantal bezoekers bedroeg 105, waarvan 54 uit Leiden, 3 uit andere ge beenten in Nederland en 12 uit het bui tenland, waarvan 4 buiten Europa. - Bij Jit aantal zijn de verschillende bezoeken van één persoon slechts eens geteld. Van mevr. E. Kluit geb. de Glercq onl- "nng het archief een aantal bescheiden be '-Teffende do Commissie tot het werk der schadevergoeding ter zake van do bus kruitramp in 1807, afkomstig van den teer Mr. W. P. Kluit, waarbij ook ver schillende stukken uit 18041814 betref- lende dc armenzorg to Leiden en de geld middelen der stad. Door do welwillendheid van den execu teur van de nalatenschap van Mevr. C. A. M. S. J. V. du Rieu, geboren Sautijn Kluit werd de gelegenheid verstrekt om uit een groot aantal verslagen, brochures, enz. datgene uit te zooken, wat nog belang .Tad voor de archiefverzamelingen. Uit deze nalatenschap werden eenige belangrijke stukken gevonden, waarvan Tjnkele hieronder zijn vermeld. Mevr. van Riegenbeok van Heukolom Lamme stond bij haar vertrek uit Leiden eens collectie oude verslagen van vereeni- «rineen aan hel archief af. Door de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid werd e,en gedeelte van haar archief afgestaan, waaronder 4 deelen Aolulen 18181897, eene portefeuille met Sn gekomen stukken uit dien tijd, aanvra gen om ondersteuning, enz. en notulen >an de wijkvoorzitters in zake het Steun comité 1915. •^Bijzonder valt te vermelden het liand- jschrift over don toestand te Leiden in 1747 en 1748, hetwelk grootendeels door- «Jen heer S. J. Ie Poole in het Leidsche Jaarboekje werd gepubliceerd. Het origi- beeïe handschrift, in twee deelen 4o, werd door mej. C. B. C. van Rhljn dit £aar geschonken. Verder worden van de vele aanwinsten jog een dertig schenkingen genoemd. Keuringsdienst voor Waren. Aan het verslag van do werkzaamheden van den Keuringsdienst van Waren in liet District Leiden gedurende het jaar '1922, is het volgende ontleend: Veranderingen in de samenstelling van het personeel kwamen niet voor. In verband met de bekrompenheid van de ruimten, waarin de keuringsdienst is ondergebracht, moést wederom ontheffing worden aangevraagd van de wettelijk verplichte aanstelling van een veearts bij den dienst, welke ontheffing door Gede puteerde Staten van Zuid-Holland werd verleend. Ook tot aanstelling van een tweeden scheikundige kon om dezelfde redenen dit jaar niet worden overgegaan. Nog altijd is de keuringsdienst onder gebracht in enkele vertrekken van liet Pharmaceutisch Laboratorium. Reeds vóór liet in werking treden van do Warenwet deed zich gebrek aan ruimte dus sterk ge voelen; dat deze ruimte dus véél te klein is voor den omvang, die do keurings dienst heeft verkregen na de uitbreiding, die van de invoering van de Waren waf het gevolg was, kan hier slechts worden herhaald. Dit ruimtegebrek doet aan den goeden gang van zaken aan dep. keu ringsdienst sterk afbreuk. Niet alleen kon daardoor het personeel niet gebracht wor- den op de sterkte, die het wettelijk hebben moet, maar bovendien ontbreekt de plaats voor vaste opstelling van verschillende apparaten voor seriewerk, zoodat aanzien lijk minder werk kan worden verricht, dan rnet hetzelfde personeel in een groo- tere ruimte mogelijk zou wezen. Ook ondervinden de fijnere instrumen ten ernstig nadeel van de omstandigheid, dat bijna alle werkzaamheden, het spoel- werk incluis, in direct met elkaar comnui- niceerende vertrekken moeten worden uit gevoerd, terwijl het microscopisch onder zoek cn een groot deel van het adminï stratievc werk moeten worden gedaan in het vertrek van den directeur en dus moe ten worden onderbroken, telkens Wanneer besprekingen van den directeur met be zoekers moeten plaats hebben. Zoowel deze besprekingen als de werksaamhedou van clen dienst ondervinden beide daar van de nadeeligc gevolgen. Voor bacterio logische werkzaamheden is geen aparte ruimte beschikbaar: deze soort van onder zoekingen moeten plaats hebben in de zelfde ruimte waar ander werk van schei kundigen aard wordt verricht en kunnen dientengevolge niet geschieden zooals het behoort. Kortom èn wat ruimte èn wat inrichting betreft kan het tegenwoordige laboratorium van den keuringsdienst niet. meer voldoen aan zelfs de meest beschei den eischen. Een ander, ruimer laborato rium is noodig, zal do keuringsdienst te Leiden kunnen verrichten, wat voor de handhaving van de Warenwet van liem wordt verlangd. In den loop van liet jaar kwam de Keu ringsdienst beter e&i de hoogte van de in zijn district bestaande toestanden dan ge durende de 1 Vi maand, waarover bet vo rige verslag liep, mogelijk was geweest. Van de zijde der Gemeentebesturen werd' steeds allo medewerking ondervonden,-be halve soms op één punt, het publiceéreti van de namen en straffen van personen, die door de verschillende kantonrechters wegens overtreding der keuringsverorde ningen waren veroordeeld. Waar juist van de publicatie van de namen van veroor deelde overtreders der keuringsverörde- ningen,. meer nog dan van de straffen zelf, een groote preventieve werking uit gaat, is het te betreuren, dat enkele gemeentebesturen tegen deze soort van publicatie's bezwaar schijnen te hebben en niet van de hun bij de wet verleende bevoegdheid gebruik willen maken. De houding van de verkoopers van wa ren in het district jegens de ambtenaren van den keuringsdienst geeft den direc teur niet tot bijzondere opmerkingen aan leiding. Hoewel het overdreven zou zijn te zeggen dat, vooral in den aanvang, al len onverdeeld met de invoering van de Warenwet waren ingenomen, was toch van verzet of tegenwerking geen sprake, ter wijl, naarmate het nieuwe cn ongewone van de nieuwe maatregelen afging, ook do op- en aanmerkingen daarover hoe langer hoe zeldzamer werden. De keuringsverordeningen dor verschil lende gemeenten in het district gaven geen aanleiding tot. moeilijkheden. De in voering vaü liet „Broodbesluit", die einde April van bet loopende jaar.plaats vond, gaf den keuringsdienst veel werk. Bij do doorvoering van de in dit besluit vervatte bepalingen werden, van boe ingrijpenden aard sommige dezer bepalingen ook moge zijn, tot dusverre geen overwegende be zwaren ontmoet. Een deel der aan bakkerijen enz. ge stelde eischen zullen echter eerst langs ge leidelijken weg kunnen worden doorge voerd. Gedurende het verslagjaar werden lo. gekeurd op het laboratorium 7700 monsters 2o. ter plaatse gekeurd 84.476 partijen; 3o. geïnspecteerd 3335 winkels cn an dere verkoopplaatsen. Een en ander wordt uitvoerig met be schrijvingen en tabellen toegelicht, waar uit blijkt, dat het veelomvattende werk van den keuringsdienst grond geeft voor de meening, dat deze dienst een nuttige instelling is. Overzicht van Handel en Nijverheid in Rijnland. IV. ""r Scheepswerven on machinefabrieken. De gegevens over deze industrieën loo- pen eenigszins uiteen, mede door liet ver schil, dat er in beide branches valt waar te nemen. De scheepsbouw had een vrij goed jaar, de machinefabrieken ondervonden den druk der tijden, zich ten eene uitend in de pogingen tot bezuinigen, ten andere in de valuta-coneurrentie. Waar bovendien deze concurrentie iets verminderde, stak de binnenlandsche den kop op, doordat de Nederlandsche fabrie ken elkander de loef trachten af te steken in het berekenen van den kostprijs. Tabak- c n Sigaren fabrieken. Hot jaar 1922 zal bij de meeste tabak en sigarenfabrikanten een jaar zijn dat nog lang in het geheugen blijven zal, als een jaar van malaise en tegenslag. De groote voorraden werden bij de mees te fabrikanten, togen prijzen ver beneden kostprijs geliquideerd cn veroorzaakte zoodoende voor velen groote financieele moeilijkheden. De invoer der Duitsclie sigaren waar mede ons land als 't ware werd over stroomd, droeg nog meer tot eene alge- heele ontreddering dezer industrie bij. Vele fabrieken hebben in dit jaar of in het geheel niet of slechts gedeeltelijk ge werkt. Een factor die ook nog wel gestipuleerd mag worden, is de marklverkoop die aan bonafide winkeliers een enorme schade toebrengt, hetgeen natuurlijk wederom rechtstreeks terugslaat op de fabrikanten, daar de meeste dezer sigaren van Duit- sc'nen oorsprong zijn. Zag al oen heel enkele fabrikant in de invoering van den tabaksaccijns een nieuw lichtpunt voor onze industrie, moeren - deels gelooft men echter dat zij bedrogen zijn uitgekomen, daar de enorme kosten plus de ambtelijke rompslomp daaraan verbonden herinnert aan de weeën uit den distribulietijd, welke men voor goed in bet verleden dacht. Was de Duitsche sigaar een concurrent op do Holiandsc.be markt, des te meer werd dit gevoeld op de buitenMndsr-he markt. Hierbij komt nog, dat in verschil lende landen óf een monopolie werd inge steld óf tot verhooging van invoerrechten werd overgegaan waardoor voor de mees te Jlollandsche fabrikanten de kans om rendabel te exporteeren was uitgesloten. Bijna de gebeele Neder!, productie was derhalve op liet binnenland aangewezen, met als gevolg overproductie. Wat dal- voor een industrie beteekent, behoeft niet nader uiteengezet tc worden. Textielnij verlicid. Do afzet in de sajet-indystrie was ge durende .bet jaar 1922 oyer het algemeen vrij bevredigend. Alleen gedurende dc zo mermaanden was do afzet 'als gewoonlijk minder, deze vermeerderde evenwel weder gedurende het najaar. Do sajetprijzen bleven gedurende het geheelo jaar constant, hetwelk tot ver trouwen in do markt bijdroeg. Dc buiten- landsche prijzen (namelijk die op de En- gelsche markt, welke veelal als basis die nen, voor dc wereldmarkt) waren gedu rende de eerste zes maanden van het jaar vrijwel constant. In het najaar liepen de ze prijzen, evenals die der grondstoffen, iets op. Hierdoor behoeft allengs minder vrees te bestaan voor concurrentie van een land als Engeland, waartegen de valuta-bon? currentïe voor sajet niet bestaat. Wanneer het bedrijf gedurende het afgeloopen jaar moeilijkheden ondervond,;.rïan was bet door de schommelende of dalende valuta van landen als Duitschland, België of Frankrijk. Werkloosheid kwam "dit jaar in de sa- jetfabricage niet voor, integendeel werden door een enkele fabriek buitenlandsche krachten aangenomen om in het te kort te voorzien. De loonen bleven in dit bedrijf vrijwel op hetzelfde peil. Export naar het Buitenland ging nog met moeilijkheden gepaard en was niet ais voor 1914. Wat de machinale breierij betreft, in het begin van het jaar was er een achter stand in de levering van gebreide artike len. De groote vraag beïnfluenceerde de prijzen. Successievelijk werkte echter de buitenlandsche valuta-concurrentie, met name die van Duitschland, Frankrijk en België belemmerend op den inlandsclien verkoop en werd de vraag naar onze ar tikelen gaandeweg minder. Aan het einde van het jaar werden de prijzen van gebreide artikelen verlaagd. De mindere vraag veroorzaakte een wei nig werkloosheid; echter was alleen in het laatste halfjaar do afzet onbevredi gend le noemen. De hoogere loonen, nog vermeerderd met rijks- en plaatselijke belastingen maakt de concurrentie tegen andere deelen van bt land of tegen het buitenland .in Leiden steeds'moeilijker. Ook de mindere koopkracht van een groot deel der bevolking, als gevolg van loonsverlagingen en toenemende werkloos heid, draagt liet hare er toe bij tot den minder bevredigenden toestand aan het einde van het jaar 1922. Bij bevordering van fabricage in eigen land zal door de meerdere productie, met de daaraan verhonden verlaging van het onkostencijfer, aan de buitenlandsche con currentie gemakkelijk het hoofd zijn te bicden, zonder dat prijsverhooging er bet gevolg van zal zijn. Bovendien zou een geringe tijdelijke bescherming bijdragen tot het behoud der binnenlandscho markt, daar het buitenland door de lage valuta een grooten voorsprong krijgt om haar ar tikelen die vroeger niet in zoo'n groote mate hier te lande werden gebruikt, mo gelijk blijvend ingang te doen vinden. In de Wollen Dekenindustrie is de toe stand bevredigend. Door valuta-concurren tie is het echter onmogelijk in eenige ar tikelen met Duitschland to concurreeren. Gedurende het jaar 1922 moest in de afd. bedveeren, dons en kapok hoofdza kelijk voor het binnenland gewerkt wor den, daar het exportceren dezer artikelen naar de omliggende landen veel bezwaar ondervond, vanwege de lage valuta. Men kon echter met groote moeite deze Fabrie ken aan den gang houden. In het laatst van 1922 trad echter een prijsstijging der ruwe producten in. en jlaar de koopkracht in den tegenwoordigen tijd zooveel ver minderd is, wordt gevreesd, dat de hoo gere prijzen, welke men thans genood zaakt is te noteeren, zeer remmend op den verkoop zullen gaan werken. Er was voldoende werk in de fabrieken voor gewatteerde en donzen dekens, doch ook hierin kwam in 1922 verandering door do toen intredende malaise. De zachte winter deed hier geen goed aan, cn de winkeliers konden hunne 'voor raden niet verkoopen, zoodat tegen het laatst van het jaar de aanvragen voor gewatteerde cn donzen dekens zeer ver minderden. Veilingen. Het totaalbedrag der geveilde bloemen is beduidend veel hooger dan voorafgaan de jaren, zoodat de bloementeelt inzonder heid in de omstreken van Rijnsburg een bron van bestaan voor velen geworden is Do groontenveilingen lijden zeer onder gebrek aan afzetgebied. Was Duitschland voor en in don oorlog de grootste afne mer, dit land is thans bijna geheel uit geschakeld, zoodat de omzet dezer veilin gen slechts gering is vergeleken bij vroe ger, vooral als men let op den opbrengst der producten. De tijd, dat een vliegmacliine boven de stad de rnenschen naar de daken joeg, is reeds lang voorbij. Toen wij dan ook, al dus schrijft men van hier aan het „Hbl.", van ons balkon waarnamen, dat do om ringende daken bevolkt werden met tu rende, speurende,-zoekende rnenschen, lag do gevolgtrekking voor do hand, dat er iets anders gaande was. „Daar-is-tie! „Waar?" „Nou is ie weer weg, hij zat daar net op het dak." Het onrustige krijscher. van de vlak boven ons rondwiekende kraaien doet ïn- tusschen vermoeden, dat bet object van belangstelling vlak in do buurt moet zijn en ja, daar beweegt zoowaar iets tusschen de takken en bladeren van dc groote kru- ligs. „Zuster, zuster, een aap!" En jawel, daar zat bet heerschap, een zielig klein aapje, dat waarschijnlijk een wandeling op een zomerschen dag verkoos boven de eer der menschheid te mogen dienen als geneeskundig proefdier. En was hij nu maar zoo leep geweest om zich in den boom, waar hij lustig van tak tot tak huppelde, door de zon te laten beschij nen, in die hooge dunne takken, waar zijn belagers hem toch niet konden volgen, dan ware zijn vrijheidsdroom wellicht niet zoo snel verstoord als nu het geval was. Nu bracht een flinke sprong hem op het dak van Wallon, waar de vervolging werd voortgezet. Aanvankelijk ook hier zonder succes. Nu eens rende bij door de dak goot, dan weer verdween hij achter een schoorsteen. Totdat hij opeens kans meen de te zien zich aan vervolging te onttrek ken. Een dakvenstertje staat open, waar door sinjeur naar binnen wipt. Maar na dezen zet is hij schaakmat. Want liet raampje wordt achter hem gesloten, zijn vervolgors maken een omtrekkende bewe ging en onder een bed word'; hij gear resteerd. De rust keert weer op de daken; de kraaien zijn triomfantelijk afgetrokken en ons aapje neinst in gevangenschap over de geneugten der vrijheid. Naar di directeur "Van :s Rijks Musemn van Oudheden dr. J. H. Holwerda mede deelt. zal de nieuw ingerichte Nederland sche afdeeling Maandag 2 Juli a.s. voor het publiek worden opengesteld. Ook aan de nieuwe opstelling der Egyp tische afdeeling is men reeds begonnen, voor zoover de verbouwing, welke daar voor plaats hebben moest, dit toelaat. U8T EJE OHgQEWilflQ VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteren. Voorzitter: Burgemeester Bulten. Afwezig: de heeren v. d. Laan en Van Werkhoven. Do notulen worden, na een kleine wij ziging, door den heer Goljin voorgesteld, vastgesteld. De Gezondheidscommissie te Alphen a d. Rijn deelt mede, dat in de plaats van den heer J. Boot, de heer Ph. Boot, te Zoeterwoude, is benoemd, als lid dier commissie. Wordt voor kennisgeving aan genomen. Dezelfde commissie biedt reke ning en verantwoording over 1922 ter goedkeuring aan, hetgeen geschiedt. Vol gens de begrooting van genoemd lichaam, moet over 1924 onze gemeente f 78.10 bij dragen. In 1922 cn 1923 was dit resp. f 122.50Vi cn f83.71, zoodat een daling te constateeren is. De heer v. Werkhoven (die met den heer v. d. Laan onder het voorlezen der notulen ter vergadering zijn gekomen) informeert naar de werkzaam heden der commissie en de interesse, welke onze gemeente daarbij heeft, hetgeen de Voorz. toelicht. Het bedrag wordt toege staan. De bekende motie van de gemeente Smilde kon bij B. en W. geen genade vin den en ook de Raad nam deze voor ken nisgeving aan. Een beter onthaal vond het bekende voorstel der gemeente Wvmbritseradeel, om bet vloeken e. d. van Rijkswege straf baar te stellen, waarop de Raad, conform het praeadvies van B. en W., met alge- meene stemmen besloot adhaesic te be tuigen. De heer H. Vester bericht, dat hij zijn benoeming als lid der schattingscommis sie voor de Rijks-Ink.-Bel. aanneemt. De keuringsdienst voor Avaren, te Lei den, heeft zijn driemaandëlijksch over zicht ingezonden. Het proces-verbaal van kasopname van den Gemeente-ontvanger heeft uitgewezen, dat de gemeente in haar bankrekening f 3857 achter is. Deze laatste drie stukken worden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor de opcenten op de Rijks-Inkomsten-belasting van 50 op 30 te brengen en wel op grond van do volgende motieven: Voor een paar jaar werd door een. der Raadsleden voorge steld, de Plaatselijke Inkomstenbelasting progressief te heffen, doch de Raad vond dat Aroor onze gemeente ondoenlijk. Om nu een matige progressie te bereiken is 't onbelastbaar inkomen verhoogd cn liet hef fingspercentage voor de P.-Ink.Bel. aan merkelijk verlaagd door 50 opcenten te beffen op de Rijks-Ink.-Bel. Nu blijkt echter, en dat geldt in hoofdzaak voor d9 forenzen, dat die 50 opcenten een veel hooger bedrag per persoon opleveren dan de gewone PI.-Ink.-Bel. Dus iu plaats, dat men een matige progressie bereikt heeft, is dezezeer scherp geworden. Bovendien beloopen wij de kans, dat velen, die nu als forens aangeslagen kunnen Avordcn, hun bedrijf gaan verplaatsen en dan zijn wij alles kwijt. De heer v. Werkhoven vraagt, daar ook: arbeiders van hier, elders werkzaam, als forens worden aangeslagen, zulks ook te doen met arbeiders uit andere gemeenten en bier werkzaam. De Voorz. antwoordt, dat zulks reeds geschiedt. De heer v. d. Voet vreest, dat wij met het verlaagde percentage niet toe zullen komen, doch hiervoor behoeft, volgens B. en W., geen vrees le bestaan. Wethouder v. d. Laan legt vast, dal bij is voor progressieve heffing, doch dat wij uit een oogpunt Aran wijs beleid verplicht zijn, het voorstel van B. en W. aan lo nemen, hetgeen z. li. st. geschiedt. Wethouder Warmerdam heeft schrifte lijk verzocht, da 100 opcenten op de A*cr- mogensbelasting op 50 te brengen. Hij vindt dit een zwaren druk en zegt, dat niet in een gemeente 100 opcenten gelie ven wordt. De secretaris leest een staat voor, dat in 5 van de 15 gemeenten uit da omgeving 100 opcenten geheven wor den. De meerderheid van B. en W. praead- viseert het voorstel te verwerpen, wat met 4 tegen 2 stemmen geschiedt. Vóór do heeren Warmerdam en Roozen, terwijl de heer v. Werkhoven buitc-n stemming bleef. In de plaats van den boer P. A. Damen wordt de heer P. J. v. d. Hulst Thz. be noemd tot lid van de Commissie lot we ring van Schoolverzuim. De heeren A. G. v. d. Zijden cn B. H. Lindeboom betoogen in een adres, dat do gang naast het postkantoor uit een schoonheidsoogpunt met een poort afge sloten moot worden en willen de ge meente 1/3 der kosten laten betalen. B en W. adviseeren afwijzend te beschik ken, hetgeen geschiedt. De vorige vergadering staakten de stem men over het A'oorstel van den heer Nie sen tot uitbreiding van do kom der ge meente. De stemmen staakten nu weer, daar de verhouding dezelfde was (do heer v. Werkhoven bleef buiten stemming en was op de vorige vergadering afwezig). Hiermede is het voorstel verworpen. Bij de rondvraag vestigt de heer v. Werkhoven de aandacht op do vuilnis belt langs don Schravendamscheweg en op. bet vuilnisophalen langs dienzelfdcn weg. Hiervan wordt nota genomen De heer Nijssen vraagt of ambtenaren ter Secretarie aangesteld kunnen Avorden, buiten den Raad om. D« Vcw. Vrastigt dit. De heer v. d. Voet vraagi of nu be sloten is, dat de gemeenten Lisse, Sas senheim en Voorhout elkaar wederzijdsch hulp verkenen in geval van brand, waarop de Voorz. bevestigend antwoordt. De heer y. d. Voet: „Ik zeg dat daarom, omdat in de dagbladen onder Hillegem er op gewezen wordt, dai Lisse cn Sas- senheim en Voorhout elkaar wederzijds beschikken en in den Raad van Lisse ge sproken wordt om een overeenkomst to sluiten met Sassenlieim, bij brand elkaar bij te staan. Het is of wij niet bestaan. Maar dan zij bier even vastgelegd, dat Avij reeds de beschikking over zoo'n mo dern verweermiddel legen brand hadden, vóórdat Lisse en Sassenheim over dachten." De lieer Roozen: „Daar komt avel een beetje eigen schuld 3>ij, daar de spuit niet altijd in de boste condities bleek te ver- keeren." De heer v. tl. Voet: „Het scheelde bij een brand le Sassenheim maar weinig of onze spuit gaf eer water dan die van Sas senheim." Hierna schorsing der openbare verga dering. Na een uur in geheime zitting le zijn geweest, Avordt het volgende besloten: Een af- en overschrijvingen te doen plaats heb ben voor de diensten 1922 on 1923, resp. van f 3466.48 V- cn f2078.92. Da begroe ting met f 500 aan te vullen, ten behooevo der sleunverleening aan uitgetrokken werkloozcn en dien steun "van terugwer kende kracht te verleenen. De f300, on de begrooting uitgetrokken met het cog cn 't regeeringsjubileum als volgt te besteden: fiOO voor vuurwerk, f125 voor traktatie kindereu, f75 voor prijzen, cn do. uitvoe ring aan hot bestuur der Oranje-Voreeni- ging over te laten. Aan het Chr. School bestuur f221 te verstrekken, krachtens Art. 101 der L. O-Wet 1920. Ann t* schaffen een borstbeeld in gips van II. M. de Koningin, voor don prijs van f2!. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. Door het bestuur der Tuinfoouwver. ..Katwijk cn Omstr." is tot terreinbearabte benoemd de heer C. van Rossom to Katwijk aan den Rijn. N1EUWVEEN. Auto-ongeval. Gisteren had de auto bus, komende uit do richting Uithoorn, nabij den Driesprong in. blokland onder Nieuwveen het ongeluk naar wij verne men door een stuurdefcct van den Aveg in de wegsloot terecht te komen. De «auto sloeg geheel OArer den kop en staat met do wielen omhoog in de sloot. De chauffeur ia cr met eenige schrammen en kleine verwon dingen afgekomen. Van do drie inzittende passagiers is C. V. uit Langeraar door do ruiten lieen ongedeerd op het land terecht gekomen, terwijl een der twee overige pas sagiers uit Amsterdam, naar wij vernemen een reiziger in olie cn vetten, licel erg aan zijn been is verwond. Na eerst verbonden te zijn is hij per ziekenauto naar Amster dam verA'oerd. De derde passagier is met den schrik, een nat pak en eenige kleine schrammen vrij gekomen-

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3