Spaarfonds Bodemcultuur 4,25 ,„.^posl!°V IÉÉi-ciiaiH Dc Spaaroclslen zün öaoeliiks opvraaglisar j f 250,- 1 121 10-1 iiür en van 3-5 uur 's Zaterdags van 10-11/, mi burgerlijke STa^a Moordaanslag te Rotterdam. De 34-jarige werkster J. A. de M. had eenigen tijd verkeering gehad met den me taalbewerker J. K. uit Dordrecht. Zij had den echter ruzie gekregen. Donderdagavond ontmoetten zij elkaar op do Schiedamsehe- dijk. Er ontstond een woordenwisseling. Deze liep zoo hoog, dat K. plotseling een broodmes te voorschijn haalde en cr de juffrouw een snede mee aan de keel toe bracht. Deze begon luid „moord" te gillen, waarna de dader de vlucht nam, achter volgd door een groot-c menschenmenigte. Op de Leuvehaven gekomen, aarzelde K. geen oogenblik en sprong pardoes te wa ter. Hij werd op het droge gebracht en opgesloten in het politiebureau Groote Paauwensteeg. Het bebloede mes is terug gevonden cn in beslag genomen. De juf frouw is in liet ziekenhuis op den Cocl- singcl verbonden. Een koientrein gederailleerd. Op de particuliere lijn Kerkrade-Sim- pelveld der Aken-Maastricht Spoorweg Maatschappij (Domaniale Mijnen) is gister morgen cm uur een beladen koientrein, komende van do Domaniale mijnen, ont spoord. Een tiental wagens kwam onder steboven te liggen en werd ernstig be schadigd. Yersehillendo werden geheel vernield. Op de plaats des onheils waren werklieden, reeds geruimen tijd bezig nie«uwe dwarsliggers te leggen. De rails schijnt ter plaatse niet voldoende opge stopt te zijn en trok op zij toen de trein passeerde. Een der rails kwam 7 meter hoog in de lucht te staan, terwijl een an dere rails in een der wagens drong. Werk lieden van de Domaniale mijnen zijn be zig het déraillement op te ruimen. Do machinist cn do stoker, die het on geval zagen aankomen, wisten bijtijds van de machines te springen. „Tel." Dievenbende gearresteerd. Men meldt uit Oss aan de „Msb.": Dc omtrek van Oss werd in de laatste maanden onveilig gemaakt door een die venbende, zoodat er geen week voorbij ging of men hoorde van inbraak zoowel bier als te Uden, Nistelrode, Wychen en Lit-h. Thans is liet na verschillende huis zoekingen, de politie gelukt 6 verdachten te arresteeren, waaronder een vrouw, die verschillende artikelen verborgen had en gestolen lijfgoederen droeg. De politie vermoedt met een wijd vertakte bende te doen te hebt/en, zoodat meerdere arresta ties te verwachten zijn. Inbraak in het station Uselmonde. Gisternacht is er ingebroken in het sta tion IJselmonde. De dieven schijnen aan do achterzijde door een der raampjes bin nengeklommen te zijn en hierna een be zoek gebracht te hebben aan het bureau feif, dat de ooievaar, begint tc verdwijnen. Zij schrijven: Een verschijnsel, dat in dc-n laatsten tijd hoe langer hoe meer de aandacht van de ornithologen begint te trokken, is het vrij snelle verdwijnen van den ooievaar. Wel is waar is er in ons land tot nu toe nog niet veel geschreven, maar in de buitenlandsche literatuur komen voortdu rend bezorgde vogelliefhebbers vertellen, dat de ooievaar zoo hard in aantal ver mindert. Over de oorzaken er van tasten we nog in het donker. Sommige onderzoekers be weren, dat de ooievaar zonder hulp van mensehen niet meer in staat zou zijn een horst te houwen. En sedert de menschen zoo ontwikkeld cn practisch geworden zijn, blijft die hulp nogal eons uit. In- tusschen is hierdoor niet verklaard, waar om zooveel oude horsten onbezet blijven. Een andere oorzaak is, dat het broeden heel dikwijls achterwege blijft. Zoo wa ren er in 1909 in Lübeck 57 paren, waar van 38, dus ruim 60 pGt., broedden. Men heeft ook zwervende fortpflanzzungsfahige ooievaars gevonden, die liet vrijgozc-1 lon- leven schonen te verkiezen boven binden de huwelijksplichten. Het zou wel heel interessant zijn de oorzaak van dit ver schijnsel te kennen. Meermalen wordt ook gemeld, dat de ooievaar gedood werd door de electrische geleiddraden. Do groofto van de vogels stelt heit gemakkelijk in staat twee draden met elkaar te verbinden, natuurlijk met funeste gevolgen. De drooglegging van moerassige gebie der» kan mede een oorzaak van achteruit gang zijn. Hoe het zij, de achteruitgang van den ooievaar is, ook in ons land, een feit ge worden en het komt cr nu maar op aan, dat we den omvang van het verschijnsel te weten komen, om, indien mogelijk, een verderen voortgang te stuiten. Want onze ooievaars kunnen we niet missen, al lieeft hij bij onze landbouwende bevolking zijn goeden naam niet kunnen behouden. We roepen daarom de medewerking in van allen, die iels voelen voor een studio van do lotgevallen van onzen langpoot. Men gelieve te vermelden: le. waar hel vorig jaar ooievaars woon den, met omschrijving van den aard en ligging van het nest, den aard van de om geving, enz.; 2o. of die vogels daar toen broedden; 3e. of de horsten van het vorig jaar weer bezet zijn; 4e. of de vogels er ook thans weer broe den 5e. of cr dit jaar nieuwe nesten bijge komen zijn (denk om aard en ligging van het nest); 6e. alle verdere aanwijzingen, die ons nader hij do oplossing van het vraagstuk kunnen brengen. ding is. Vooral in de provincie Woronets is groote schade anagericht. Op de spoorlijn naar Tasjkant moest het verkeer gestremd worden, tengevolge van een enorme zwerm, welke zich over een breedte van 11 werst voortbewoog. Ploegen werklieden trachten de bees ten te verdelgen, doch de bestrijding van deze plaag wordt bemoeilijkt door het ontbreken van de noodige gelden. Een Indiaansch krijgsheld. Te Mandam, in de Ver. Stalen, is Joe Junghawk, de zoon van den beroemden Indiaanschen verkenner te Glencaster, aan zijn in den wereld-oorlog bekomen verwon dingen en gasvergiftiging gestorven. Hij werd indertijd door vijf Duitsckers gevangen genomen. Toen hij door de ge vechtslinie werd gevoerd, viel hij zijn ge leiders aan, waarbij hij drie van ben doodde en de beide anderen als gevange nen met zich mede voerde. Desgevraagd weigerde hij inlichtingen te verstrekken, omtrent zijn ontvluchting, doch deelde alleen mode, dat hij den drie Duitschers over zijn knie den rugge- graat gebroken had. Inbraak in een keizerlijk paleis ie Berlijn* Naar de Berlijnsche redacteur van de „Msb." meklt hebben dieven in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken in •het paleis van keizer Wilhelm I Unter den Linden. Uit de sterfkamer van den ouden leeizer werden eenige kleinodiën geroofd. ingezsmden Stekken {Builen verantvro-.vd .bjkheid - Een plichtI Do bekende moeilijkbeden der Hanze- banken te 's Bosch en. Utrecht hebben de zer dagen al heel wat stof opgejaagd. En natuurlijk is de linksche pers er als de kippen bij te smalen op die Ïtocrusch-Ka- tholieken, die ook eens probeerden den fi nancier te spelen. Wij Katholieken zijn van die zijde zulks echter gewend; verwonderen doet het ons niet, integendeel. Wat ons evenwel ook niet verwondert, maar daarom toch hoogst onaangenaam aandoet is de critiek uit het eigen kamp, wij bedoelen de ongemotiveerde en onwel willende critiek en meestal van hen, dio totaal buiten de zaak staan en dikwijls even vaak door personen, die niet de minste notie hebben van een bankbedrijf. Nu komt w-eer do typische geaardheid van den doorsnee Hollander voor den dag, die van de kat uit den boom kijkerij die mentaliteit van „ik heb het altijd wel zolf to helpen, omdat men ondervond, dat do belangen van den middenstand bij .do grootbanken en het groot-kapitaal niet voldoende werden behartigd. Vooral do laatste decennia voelt de middenstand zich danig in den knel, omdat men hem tracht voor te stellen als een onnoodigen schakel tusschen kapitaal en arbeid of anders: tus- sclien voortbrenger en verbruiker. De mid denstander begreep, dat het iets absurds is zijn eigen kapitaal aan de grootbank te geven, die het straks weer uitgaf aan zijn zwaarste concurrenten. En daarom besloot bij zich zelf te financieren. En waarom nu R. K. middenstands crodietbankcn? De aandrang om een eigen R. K. crediet insti tuut is impulsief uit de R. K. midden stand ontstaan, welke drang dus op zich zelf reed3 een bewijs is van zijn bestaans recht. Doch men wilde verder een R. K. bank, omdat men de zekerheid wildo hebben, dat liet kapitaal va-n den R. K. midden stander ook zooveel mogelijk bleef in dien stand en men dus zijn eigen geloofsgenoo- stand. Bovendien liier komt o. i. weer naar voren die "moeilijk on der v/oorden te brengen behoefte van den Katholiek zich aaneen te scharen, wijl men als hij intuitie voelt, dat men lid is van het eene groote Katholieke gezin, waar men zich het veiligst bevindt. Wij kunnen moeilijk weerstaan aan den drang op dit punt nog verdere beschou wingen vast te knoopen doch zullen het hierbij laten. Het is echter jammer, dat niet elk Ka tholiek de zaak van een zoodanig breed standpunt kan bezien, dat hij over zijn eigen belangetjes liccn ziet bet groote al- gemoene Roomscli Katholieke belang, dat hij vaak meent genoeg te doen zijn eigen standje tc verdedigen en in veiligheid le houden, niet beseffende, dat er in onzen tegenwoordigen tijd een strijd gestreden wordt-, direct en indirect gericht tegen bet katholieke beginsel een strijd, welke in laatste instantie hierop neerkomt: katho liek tegen nict-katholiek. En daarom achten wij het een plicht van eiken katholiek in '"t algemeen, doch van den katholieken middenstander in 't bij zonder. zijn eigen instelling d. i. de Haar- lemsche Hanzebank te steunen, waar het kan iucfc de daad, waar het niet kan, door zich le onthouden van tegenwerking. EMVËDé. yiT OfaGEVIHG KATWIJK AAN DEN RIJN. Veiling. Blijkens een advertentie in dit nummer zal de Tuinbouwvereeniging „Katwijk en Omstreken" op a.s. Maandag 2 Juli haar veilingen weder aanvangen. Vo- Het dividend over 1322 1 bedraagt 7% Spaarbankrente Uitgebreide Jaarverslagen worden op aanvrage gratis toegezonden. 13 5.25% 5 5.50 Vraagt inlichtingen, g deskundige handen geweest als bij hem en wie of ook zijn opvolger moge zijn, die taak met zulk een voorganger, zal geen lichte zijn. Het is nu ook bijna zeker, dat onze R.-K. Partij in den gemeente raad geen wethouderszetel zal verkrijgen. De heer Karsdorp heeft bedankt wegens aanverwantschap met het gekozen lid G. J. v. Eijk. Uitvoering. Donderdagavond had in het Patronaat een uilvoering plaats ten bate van het R.-K. Ziekenhuis. Was het nu, omdat het voor een goed doel was, of was er een andere reden, dat zoo'n groot getal menschen onze Patronaatszaal vulden? Wij meenen te mogen veronder stellen, dat bij de meesten het goede doel bijzaak was cn zij in hoofdzaak waren ge komen om te genieten van het vele schoone, wat deze avond gegeven zou worden. Had ons R.-K. Meisjeskoor bij zijn eerste optreden van het vorig jaar reeds een goeden naam gemaakt, ditmaal onder leiding van zijn nieuwen dirigent, heeft het zijn goede reputatie zeer zeker be vestigd en een groot getal vrienden ge maakt. Wat ons bij deze uitvoering direct opviel, was het ordelijk en stipt opvolgen van de leiding van den directeur. Het zou ons te ver voeren elk nummer en het waren er een negentiental afzon derlijk le hespreken. Wij willen volstaan met de verklaring, dat op uitspraak, zui verheid en samenzang niets viel aan te merken; integendeel, een algeheele voor uitgang ten goede was duidelijk tc be- speuren. Het applaus was dan ook niet van de lucht. Na liet zingen van het aar dig nummertje „Hooitijd" kwam aan het applaus geen einde cn was men verplicht dit nummer te herhalen. R.-K. Kiesvereeniging. Maandag a.s. zal in het Patronaatsgebouw een zeer be langrijke vergadering worden gehouden van de R.-K. Kiesvereeniging. Behalve, dal het bestuur eenigo mede- deelingen zal doen, is er bestuursverki» zing aan de orde. Deze bestuursverkie zing is noodzakelijk, doordat eenige leden van hel bestuur aftreden, daar zij mee nen, gezien den uitslag der gemeente raadsverkiezing. niet meer het vertrouwen der kiezers te bezitten Het resultaat der gehouden verkiezing behoeven wij hier niet nader tc bespreken. In-treurig is het, dat onze eenheid zoo droevig is verbroken. Docb nu moeten we niet bij de pakken neerzitten, niet maar blijven doormoppe- ren en niets willen doen om in don toe stand verbetering te brengen. Neen, al onze B.-K. kiezeressen en kiezers moeten a.te. Maandag ter vergadering komeny allen moeien we daar eerlijk en oprecht, kalm en waarlijk de zaken overwegen en trachten dc verbroken eenheid weder to herstellen. Vier jaar hebben we nu straf voor onze fouten. Laat dit voor ons een les zijn! Daarom R.-K. kiezers, allen a.s. Maandagavond naar liet Patronaatsge bouw, laat al het gepasseerde voorbij zijn van den stationschef. Uit het vertrekje naast het bureau van den chef wordt f 500 vermist, terwijl uit de lessenaar van den chef ongeveer f 30 .gestolen is. Oplichting. Talrijke inwoners van voormalig Loos duinen zijn de dupe geworden voor kleine of groote bedragen van een oplichter. Eenige weken geleden werden tal van ingezetenen bezocht door een heer die voorgaf in relatie te staan met The Ame rican Email Foto Comp., welke als recla me gratis van een of ander pprt-ret een prachtig semi emaille portret vervaardig de. Alleen portkosten, 20 cent moesten werden vergoed. Velen gingen hierop in en betaalden tevens hetzij kleine of groot© üêsatsssSi» SePBeSiiieEï Schibbreuk. De 46 opvarenden verdronken Een Reuter-telegram meldt, dat de En- gelscbe bladen uit Melbourne vernemen, dat liet Australisch stoomschip „Suma tra" ter hoogte van de kust van Nieuw- Zuid Wales gezonken is. Alle opvaren den zijn verdronken, n.l. elf blanken en 35 kleurlingen. De ramp van de „Trevessa". Naar wordt gemeld, is thans ook de tweede reddingboot van do verongelukte gezegd!" Ik heb bet nooit vertrouwd enz. enz. Wij die dagelijks in de practijk staan van het middenstandsbankbedrijf, wij ken nen dat zoo goed,' die stemming: als ik maar binnen ben, kan me üe rest niets meer schelen. Nu zullen wij de laatste zijn om te ont kennen, dat het voor velen een onaange name en moeilijke situatie v.vs geworden ook voor de relaties van do I: "sarlemsche Hanzebank en wij lcunncn ons best verkla ren, dat men zich een weinig onbehaaglijk gevoelde. Eere aan ook aan hen, Aio toch juist in deze dagen de R. K. zaak bleven steunen en daardocr blijk gaven te beseffen, waar het om gaat. rig jaar was de eerste veiling op 22 Juni. Het koude voorjaar is oorzaak dat dit nu zooveel later is. De aanvoer zal voorname lijk bestaan uit vroege aardappelen en bos- pecn welke beide producten om hun kwali teit van bier algemeen gunstig bekend staan. De veilingen worden ioderen dag ge houden. Snijbloemen. Dc keuze in de snijbloe men wordt steeds grooter naarmate we meer de zomer naderen. Bij zonnig weer komen alle soorten in bloei. De prijzen zijn voor enkele soorten nog zeer laag terwijl andere soorten weer goed betaald worden. Zoo worden bijv. Pioenen verkocht f 2. terwijl andere soorten f 4.40 per 100 opbren gen. Bruidsanjers en Duizendschonen heb- VOOR AancSeelen nog tijdelijk pari verkrijgbaar in coupures van ES5S325H^iS2ÏSS Dekking der Spaar- Deposito-gelden 31 Dec. 1922 Verhuurd Safe-loketten in haar brand- en braak- vrije Kluis-inrichting LEIDEN Stationsweg 43, Tel. 408 PGSTREK. IIGOI 12205 KAS GEOPEND: iederen werkdag van bedragen voor meer portretten of spelden. Bij velen wist deze vriend zoo te praten dat men hem zelfs kostbare portretten toevertrouwde. Hiervoor ontving men een bon. Doch hoe men wachtte, de portretten welke binnen eenigo dagen terug gezonden zouden worden, kwamen niet en een onder zoek, ingesteld to Rotterdam, maakte uit dat de zaak aldaar onbekend is. En do vertegenwoordiger is met ruim f 300 en een stapel portretten van do Loosduinsche be volking ook nergens te vinden. „Vad." De bende van „Pief'. In overleg met de Justitie worden de goederen, door de leden van de „Bende van „Piet" gestolen, thans aan de recht matige eigenaars teruggegeven, onder voorbehoud, dat zij die voorwerpen nog eenigen tijd moeten bewaren, om zoo noodig als bewijsstuk te laten dienen. lede ren dag worden eenige bestolenen opge roepen, die dan met hun boeltje onder den arm het Scbeveningsche commissa riaat verlaten. Langzamerhand begint er schot in te komen. De meeste goederen zijn herkend en zullen thans systematisch worden teruggeven. De e.'ecfrrsche draad. Een metselaar Keiler te Denekamp is gistermorgen met een electrischen draad in aanraking gekomen en onmiddellijk gedood. De man was gehuwd. De Ooievaar verdwijnt In „Natura", orgaan der Nederlandsche Natuur-historischo Vereeniging, wijzen J de Jonge en H. van Dijken, beiden te Groningen (Kooistraat 20a en 13a), op het „Trevessa" met de zestien andere over levenden te Port-Souillac op Mauritius aangekomen. Een fraai Pensionaat! Naar de Msb.-redacteur le Brussel meldt heeft het parket te Antwerpen een inval gedaan in een z.g. pensionaat le Ranst bij Antwerpen, waar een honderd tal jongens van 6 tot 12 jaar verblijf hou den. Ontzettende dingen zijn daarbij aan het licht gekomen; de jongens verkeer den in een onibesckrijflijken slaat van verwaarloozing. Zij sliepen op den grond in een stal of op een zolder, aten den smerigsten kost en stonden voortdurend bloot aan mishandelingen, van de zijde van de bestuurders, een onverbetelijken dronkaard en hun twee onderwijzers. Voor jongens, die in dit neutrale pen sionaat werden opgenomen, moest een kostgeld worden betaald van 600 francs por jaar. De jongens mochten nooit be zoek ontvangen. Het zijn moest kinderen, die daar door weinig liefderijke ouders werden geplaatst, om cr van verlost te zijn. Onder heö zijn verschillende buiten landsche knapen, n.l. van Hollandsehe en Fransche nationaliteit,. Ook een meis je was daar ondergebracht. Op zedelijk gebied liet de toestand eveneens veel te wenschen over. Reeds hadden 2 arresta ties plaats. Sprinkhanen-plaag in Rusland. Naar veiluidt, wordt Rusland door een ernstige sprinkhanenplaag geteisterd. Ge heole zwermen van deze beesten trekken Yoort en verslinden alles wat van hun ga Maar de anderen? Wij zijn er van overtuigd, dat het een moeilijke kwestio is n.l. deze: heeft een Roorasch-Ka-tholiek den zede-li]Ken plicht alle R. K. instellingen te steunen. En dan'gelooven wij, dat zulks niet al tijd plicht behoeft te zijn, omdat de let ters R. K. voor een instelling nog niet al tijd a prioriê uitsluitsel 'geven omtrent het specifiek Katholieke belang dat aan zoo'n zaak ia verbonden, noch omtrent do noodzakelijkheid van een apart© organisa tie op R. K. grondslag. Tegenwerking is echter ook hier vreerplaatst. Er zijn echter instellingen o.i., dio wel door iedereen gesteund moeten worden, terwijl men zich niet goedschiks aan dien plicht kan onttrekken. Wanneer een zaak in den loop van ja ren daadwerkelijk heeft bewezen in een speciaal Roonisch Katholiek belang lo voorzien cn dit belang op een goede dege lijke manier dient-, wanneer verder dat speciaal belang op een andere wijze niet. beter gediend kan worden, dan verdient zoo'n instelling voorzeker den daadwerke lijken steun van alle betrokkenen op de eerste plaats doek ook van lien, dio geen rechtstreeks belang er bij hebben. Naar onze meening kan een Katholiek zich aan dien plicht niet goedschiks onttrekken, omdat het hem niot geoorloofd is, willlens en wetens een uitgesproken Katholiek be lang schade toe te brengen. Is nu de Haarlemsch© Hanzebank een dergelijk© instelling? Wij durven, antwoorden volmondig:-ja! En waarom? Het middenstandscrediet in het alge meen is geboren uit de behoeft© om zich ben nog steeds niet veel waarde. De eerste a f 1.10 per 1000, de laatste a f 1.10 per 100 bos. OEGSTGEEST. Propagandaclub - A. s. Woensdagavond houdt de R. F. Drcuaganaaclub alhier haar jaarvergadering. Het Ve.dnur zal zorgen vr.cr eenige verrassingen cn rekent oj een u-te tekende opkom vt. NOORDWIJK. De pelitiekv/cstje. Bij K. B. van 9 Juni is beslist, dat de betrekking van in specteur van politie te Noordwijk wordt gehandhaafd. Het K. B. overweegt o.m., „dat met den burgemeester van Noord- wijk moet worden aangenomen, dat de leiding en liet toezicht van een inspecteur van politie in de gemeente Noordwijk niet kan worden gemist." Het beroep van den gemeenteraad is mitsdien ongegrond verklaard. WOERDEN. Gemeenteraad. Het Cenlraal-slembu- reau heeft Donderdag gekozen verklaard tot leden van den Raad, de heeren B. dc Mol, R.-K., en G. Sonnevelt, C.-H., wegens het niet-aanvaarden van hun functie door de heeren G. J. Hendricks, R.-K., en M. Karsdorp, G.-H. Hiermede zijn dus be vestigd de geruchten, welke sedert eenige dagen de ronde deden, dat wethouder Hendricks geen herbenoeming zou aan vaarden. Welke motieven hem hiertoe hebben geleid, is ons tot op heden niet bekend. Velen met ons zullen zijn heen gaan als wethouder van Publieke Werken betreuren. Veel is door hem als zoodanig ten goede van de gemeente gedaan. Sedert jaren was Publieke Werken niet in zulke en helpt mede onze zoo noodige eenheid weer te herstellen. W0U5RUGGE. Naticnaa! Huldeblijk. De collecte voor het Huldeblijk in ons dorp heeft opge bracht f 84.70 en in den Vccnderpolder f 15.35; vergeleken bij andere dorpen een' luttel bedrag. Van Hoogmaclc was nog geen opgave ontvangen. ZWAMMERDAM. Personalia. Tot ambtenaar ter secre tarie alhier is aangesteld dc lieer G. A. Delft te Leiden. Met ingang van 1 Juli is eervol ont slag verleend onder toekenning van pen sioen aan M j. de Wed. v. d. Wal, alhier, brievengaardster en kantoorhouJstp.- van het hulnpcstkaivboor.- WOU BRUG GE. Geboren: Leonardus Jacobu?, zeen van ir. Th. Elslgcest en J. W. van Esmond. Gehuwd: H Hosseling jm 20 jaar en G. Hoogevcen jd 18 jaar. TER AAR. Geboren: Arie zoon van C. Voordouw en A. H. Schellingerboul. Overleden: C. J. G. Uülicriraal, 1 jaar. ZEGWAART. Geboren: Petrus Johannes, zoon van J. C. Spruit en A. M. Ammerlaan, ZOETERMEER. Geboren: Agatba, dochter van J. Zon- derop en J. TT. van Es Catharina Adrian» Johanna, dochter van A. G. Spruit on A. M Remmers waal Gehuwd: A. Jongemis 23 jaar tc Zey waart cn A. Bos 21 jaar, alhijw.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 13