■Hl Tweede Blad gj Heeft U af geprofiteerd van onzen g§ jjj Bezichtig onze Etalages. - Vergelijk onze prijzen. lllllllllllllil "<J Juni 1923 STflTEgggBEHÊSMML EERSTE KAMER. Verga cl o ring van gistorcn. De Eerste Kamer heeft gistermiddag ccnigo minuten in het openbaar vergaderd ter afdoening van een tiental wetsontwer pen, die alle zonder beraadslaging of stemming werden aangenomen en waartoe behoorde de verkorting van den eerste- oefofiungstijd van de cavalerie van 18 tot 15 maanden. Heden 11 uur deed de Senaat nog af wat dan afdoeningsg-ereed is en 10 Juli komt liij dan weer bijeen voor het H a n z e-c r e d i e t en de militaire pensioenwetten» TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Mar.ze-crediei. Voortgegaan wordt met het wetsont werp Wijziging van hoofdstuk VIIB der Staatsbegrooting voor 1923 (Steun aan Ha nze-credïctbanken) De Minister van Financiën heeft een wijziging aangebracht. De omschrijving van den begrootingspost luidt thans: Art.138a. Uitgaven, voortvloeien/Je uit afloccendo garanties, dcor het Rijk aan do Algemeen© Centrale Bankvereeniging voor den middenstand en de Nederland se lie Bank verleend ten behoeve van cre- diet waardige middenstandsibedrijven, die ten gevolge van moeilijkheden, waarin middens tandseredietbanken verkeeren, hui ten staat zouden geraken hunne be drijven voort to zetten. De heer v. d. Waerdon (S.-D.) repli ceert. Hij verklaart, dat de regeering ge heel en al is tegemoet gekomen aan zijn wenschc-n en al is het niet met geestdrift, zijn fractie zal vóór stemmen. De heer Van G ijn (V.-B.) meent, dat niet alle bezwaren zijn weggenomen nu de post geen memoriepost meer is en do Hanze uit do omschrijving is verdwe nen. 't Is thans eigenlijk een principieels beslissing geworden. Do heer Duys (S.-D.) betoogt, dat het cc-a gansch ander wetsontwerp is gewor den» Is de Minister nu zelf tevreden over zijn wijze van doen in de voorbereiding van dit ontwerp? Het blijkt nu maar, dat de opzet zeer overhaast is behandeld en dat het anders werd zoodra men verder over de zaak nadacht Spr. keurt het af, dat do Minister de Kamer ven één tot zes heeft laten praten, terwijl hij een ge heel ander ontwerp hij zich had. Dat is geen manier van zaken-doen. Waarom heeft de Minister niet dadelijk zijn me- dedeelineen gegeven, zoodat de discussie daarmede rekening had kunnen houden. Spr. vraagt of de Minister nog niet een verdere strekking kan zijn ontwerp wil gc-ven, zoodat ook andere banken daaron der vallen kunnen. In plaats van midden- s'andsbedrijven to lezen: bedrijven, is spr.'s wensch. Do heer Dresselhuys (V.-B.) staat niet meer zoo afwijzend tegenover het ontwerp als eergisteren. Er zijn echter neg e enige dubia, die spr. gaarne zag op gelost. Hij gaat de veranderingen in het ontwerp na, die naar zijn meening verbe teringen zijn. _D© heer Merchant (V.-D.) verklaart zich vóór het ontwerp na do aangebrach te wijzigingen. Nu het woord Hanze-crc- diet is geschrapt, acht spr. dit geen be zwaar meer. Hij vreest niet, dat voor an dere dergelijke ongelukken met banken uit dezen pest zal worden geput. De heer Kersten (St. Geref. Partij) handhaaft zijn standpunt. De heer Schokking (C.-H.) gaat met het ontwerp mede, het beschouwend in het licht, waarin cje Minister het eer gisteren heeft gepaafst Hij wijst het ech ter als precedent af. De Minister van Financiën, de heer D e Goor, zegt toe, zoodra de gausche gestie in deze aangelegenheid vaststaat, daarvan modedeeling te zullen doen aan de Kamer Aan het verzoek van den heer Duys cm het woord middenstand te schrap pen, ka.n spr. niet voldoen. Het bezwaar van overschrijding van den post is be grijpelijk. maar iedere post kan te klein Wijken. In dit geval zal men zeker niet o»er den post gaan, omdat do 4 miilioen van de A. G. B. een vaste grens stelt aan tie staatsgarantie. Dit ontwerp is pen uitzonderingsgeval on zal geen antecedent zijn. Ieder 'geval zal spr. op zichzelf beschouwen. Spr. heeft zich eon week lang geërgerd aan de wijze waarop dit ontwerp is geschreven on gesproken. Niets van hetgeen spr. gis teren heeft gezegd heeft hij van te voren anders bedeeld. Wat hij nieuw aanvoerde wist hij een week te voren nog niet. Spr. rfad liever eerst het woord gevoerd om de '•misstanden weg te nemen, maar er wa ren leden die liever eerst hun grieven tvilden. uiten. Vandaar dat hij gistermid dag heel laat nog zijn rede heeft gehou den. Art I. De heer Kersten (St Ger. Partij) verklaart, dat hij tegen het ontwerp zal stemmen. Het ontwerp wordt aangenomen met 74 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Kersten en Braat en moj. van Dorp. Do Kamer is op reces. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia, Te Itplduc slaagde voor het eindesamen H. B. S. met S-jarigen cur sus de heer Jac. Allart alhier. ES: Onze prijzen zijn beneden elke concurrentie, lig in alle afdselingen brengen wij bijzondere koopjes. SS Wij verkoopen uitsluitend solide kwaliteiten. Ia. waals HAARLEMMERSTRAAT 132-18©. Z3iB!i? mi urn Concert. Programma van het concert t© geven op Dinsdag 3 Juli des avonds 8 uur in de muziektent Burgemeester Visser park alhier, door de öhr. Muziekvereni ging „Arti et Iteligioni", Directeur do heer W'. J. Smolders van Leiden. 1. Dankt, dankt nu allen God. 2. Marie -Henriette Ouverture. 3. Nieuse Camerades (rnarseh). 4. Impressions Pittresques (fan- taisic), 5. Wilt lieden nu treden 'b. o. Heer die daar. 6. Spaermunt (marsch). Pauze. 7. Lentezang (marsch). 8. Le Dimanche au camp (ouverture). 9. La Dame ou cour d'or (fanlaisie). 10. Chctarine (ouverture). 11. Schelde vrij (marsch). 12. Psalm 33. Met de nummers 2 en 8 werd door deze vereeni- ging 14 Juni 1.1. een tweede prijs behaald. LEI MUI DEN. Een jubileum. Den Is ten Juli a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer H. v. Harten, alhier, als watermolenaar in dienst trad van den Griet van Vriesekoopschen polder. Ruim 35 jaar was hij in zijn werk van den wind afhankelijk en moest hij dag cn nacht vaak weer en wind trotseeren; do laatste 5 jaar is het de electriciteib die hem in staat stelt den polder van het overtolli ge water to ontlasten. Nog steeds verricht de 75-jarige zijn werk met lust en opge wektheid tot volle tevredenheid van Be stuur en Ingelanden. Het zal hem. dan ook zeker niet aan bewijzen van belangstelling, op dien dag ontbreken. Geve God hem krachten om zijn arbeid nog ecnigen tijd met lust en ijver te mogen voortzetten en daarna nog aangename jaren van rust. LISSE. Tp Gemeenteraad. Do raad vergaderde Woensdagavond vol tallig. Allereerst was aan de ordo het verzoek van den raad dor gemoento Smilde, cm ad- haesio te betuigen aan zijn motie aan de Regeering, om wijziging van art. 13 der wet op de Rijksinkomstenbelasting. Overeenkomstig heb voorstel van B. en W. wordt besloten, dit verzoek voor ken nisgeving aan to nemen. Daarna wordt besloten, adhaesïe te be tuigen aan het adres der gemeente Wijm- britseradeel, aan H. M de Koningin ge richt, om het daarheen te leiden, dat opon- bare godslastering strafbaar wordt gesteld in het Wetboek van Strafrecht. De heeren Warmerdam, Segers en A. H. Schrama worden belast niet heb nazien der geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsle den. Dezo worden onderzocht en in orde bevonden en de heer Schrama adviseert namens do commissie, tot toelating. Daartoe wordt besloten. Tot onderwijzeres der openbare bewaar school wordt benoemd mej. Morck, tijde lijk onderwijzeres, alhier. Bij het voorstel om den directeur en den boekhouder-kassier van het gasbedrijf, resp. kassier van het gas- en waterleiding bedrijf en in verband daarmede bun ja-ar- weddo te regelen, A-raagt de heer Verduin ook vast te leggen, dat de directeur voor taan ook secretaris der waterleidingcom missie zal zijn, wat aangenomen wordt. Daarna komt aan de orde de vaststelling van heb ontwerp-buizennet voor do water leiding, dat voor de raadsleden ter inzage heeft gelegen en door den heer Verduin staande de vergadering nog op enkele pun tert wordt toegelicht. Het wordt daarna vastgesteld. Good gekeurd wordt z. h, st. het gewij zigd besluit tot aankoop en ruiling van di verse strooken grond voor den aanleg van een straat vanaf den Grachtweg om den molen der N.V. Graan-, Moei- en Fourage- handel, voorheen P. Beelen en Zonen, naar do gemeentelijke haven, mot intrekking van het besluit van 29 Maart 1923. Eenige comptabiliteitsbesluiten worden daarna vastgesteld. Ingekomen zijn twee verzoeken om in gevolge de Landarbeidersweb in do gele genheid gestold to wordeni, tot het ver krijgen van een plaatsje. De voorzitter zegt, dat B. en W. zich over dit verzoek nog niet hebben kunnen uitsproken. Do heer Warmerdam, ac-ht dezo zaak ac tueel en meent dat do gemeente het be vorderen. moet. Hot is een goed sociaal .werk, dab ons aan goedkoope huizen helpt. Wethouder Tromp voelt er veel voor en de heer Van Til meent, dat do zaak zoo spoedig mogelijk moet ter hand genomen worden. Do heer Warmerdam heeft het oog op den Zuidhoek en nog oen ander stuk land, dat hij niet nader noemen wil. Do raad behoeft niet meer te doen, dan zich bereid te verklaren dezen grond beschikbaar to stellen. B. en W. zullen zich over dezo zaak na der beraden. B. en W. hebben als ambtenaar ter se cretarie aangesteld J Bulten te Voorhout en hebben anabesteed de havenwerken. In de rondvraag vraagt de heer Segers of het juist is, dat er een onderlinge af spraak is tussehen Sassenheim en Lisse aangaande het wederzijdsch gebruik van de brandbluschmiddelen tegen vergoeding der onkosten. De voorzitter bevestigt dik De heer C. Schrama vraagt of do cokes- prijs van d© gasfabriek niet verlaagd kan worden voor do ingezetenen. Do heer Balkenende gelooft niet, dat dit zal gaan. Er is juist in de gascommissie over gesproken. Do heer A. E. Schrama: Men kan het verhoogen voor de menschen van buiten. Wethouder Tromp: Dan komen ze niet meer. Do heer A. E. Schrama: Neen, want el ders is het duurder. Wethouder Tromp: Ja, maar dat kan wel verschil in kwaliteit zijn. Do heer Verdam:, Dp, ..commissie, heeft do zaak uitvoerig besproken. Verlaging zal niet mogelijk zijn. Niets meer aan de orde :zijude wordt de vorgadering te 9 uur gesloten. SASSENHEIM. K. S. A. De bloemendag hier ter plaat se gehouden ten bate van het Centraal Bu reau der K. S. A. bracht op f 99.34. Dit succes werd vooral bereikt door den groo- ten ijver der dames-propagandisten. Bier- voor onzen welgemeendcn dank. ZOETERMEER. Verkooping. Boerenhofstede aan de Vlamingstraat perceel 1. 2 en 3 zijndo woonhuis, stalling enz. en 50 A. 70 c.A. weiland totaal f 12500.kooper B. Brin- kers; erceel 4 weiland groot 77 A 35 c.A. met schuur f 5430, kooper A. Karens, per ceel 5 bouwterrein groot 10 A. 38 c.A. ge veild op f 3700,(met verb.) niet gegund. Z 0 ETE R M E ER—ZE G WA A RT. Autcdienst. Naar wij vernemen zal de autodier.3t ZoetermcerLeiden, welken de heer Boonekamp onderhoudt, worden opgeheven daar deze dienst niet rendeert Genoemde heer zal nu het traject Leid- èchendaanLeiden gaan berijden. Nationaal Huldeblijk. De inzameling der giften voor dit doel, heeft f 231.00 op gebracht. Oemessgsie üeröQhtesi» Onaangename verrassing. De heer P. Boonstra te Wibmarsum had een kloek met elf kuikens. Des middags 12 uur stond hij met enkele buren er naar te kijken. Men zal zich zijne verbazing kun nen voorstellen, toen hij twee uur later weer ging kijken en ontwaarde dat een duizendtal bijen de kloek en de elf kuikens gedood hadden. Inbraken Een dezer laatste nachten is te Delden ingebroken in do stoomwasscherij „Stijg- oord" van Gebr. Ten Eoopen, die een hall uur buiten de stad ligt-, aan den rijksstraat weg DeldenGoor. Ontvreemd is een aan zienlijke partij waschgoed als lakens, sloo- pen, enz. Mede wordt vermist een onder deel van een auto. De werkmeester, die naast de wa3scherij woont heeft geen on raad vernomen. In denzelfden nacht is in de nabijliggen- do fabriek van ccmentwerken, van Gebrs. Siemerink, een staaldraad van aanzienlijke lengte ontvreemd. Dat Delden wel een geliefdlcoosd plekje is voor inbrekers blijkt dat eenige nachten te voren gepoogd is aan timmerman Z. een bezoek te brengen. Z. wcont aan genoem den straatweg, Hij werd wakkor door Tiet- aanslaan van zijn hond. Toen hij opstond zag hij twee personen staan voor zijn ge sloten werkplaats, die, toen ze hem gewaar werden, ijlings de vlucht namen. Een wilde hond op liet strand. C' -n middag heeft een gevaarlijke hond te Schcveningen, langs het strand geloopen. En ondanks alle moeiten is het niet gelukt het dier te vangen. Ongeveer twaalf kinderen tussehen 6 en 12 jaar zijn gebeten, sommigen werkelijk ernstig. In het Inhaltorium en op het politiebureau Gevers Deijnootweg zijn versohcidenen ver bonden. Ook de Geneeskundige Dienst heeft hulp verleend. Een paar politieagenten hebben jacht ge maakt op het dier. Eén agent was het vlak op de hielen, maar het dier was hem te vlug af en ontkwam. Andere agenten hiel den wandelaars met honden aan, maar de kwaaddoener is niet gevonden. Het is een donkerbruine hond, die geregeld langs de waterlijn liep. Later eernamen wij, dat vast is komen te staan, dat de hond niet dol was. Geluk kig voor de kinderen, 't Zou anders treu rige gevolgen gehad hebben. Het dier werd op het strand door een paar honden gere geld nagezeten en daardoor was het uit zijn hum geraakt. „Vad." Opsporing van een Zwitser verzocht. De Zwitsersche Regeering verzocht op sporing en eventueel voorlöopigo aanhou ding ten fine van uitlevering van den Zwit ser Knrl Hüni uit- Horgen, geboren op 21 September 1897 ongehuwd, koopman, die verdacht wordt van frauduleuze handel in loop van 100.000 francs, door het parket te Zuridh deswego wordt vervolgd. Het is niet onmogelijk dat Hüni, die het voornemen had te kennen gegeven naar Brazilië scheep te gaan, dit poogt te doen in Rotterdam of Amsterdam. Hüni reist, naar vermoed wordt onder een valschen naam. ,.Don Speech van Zuurbier. Zuurbier, aan wiens municipale loopbaan door het hondech-ondankbare kiezersvolk een einde is gemaakt, heeft Donderdag in den Amsterdainschen Raad getoond, dat bij wel degelijk gesneden is uit het be- faifcmde hout, waarvan men parlementaire redenaars maakt. Ter opluistering onzer historie mag zijn redevoering over de 48-urenwcck zeker wel aan de vergetelheid worden ontrukt. Het geen we bij dezen doen: Do heer Zuurbier (Vrije Soc.) zegt, dat hij liever gapt van Colly dan van den heer Boissevain, want die haalt de politie erbij. Nou heeft de regeering ons zoo'n wet op- De Voorzitter: Het gaat hier om arbeids tijdverlenging, daar heeft de regeering niets mee te maken! De heer Zuurbier: Nou ja, dat is hier toch zoo'n soort filiaal! (Gelach). Als zoo'n rcgcering je zoo'n wet oplegt van acht uren werken aan één stuk, dat is geen kleinigheid. (Hilariteit). Ik sta bijv. eerst 's middags op! Nou heeft de heer Van Meurs, om aan te beve len dat do arbeidstijd verlengd moest wor den, een vers opgelezen van mevrouw „Ro land" Holst! Non!En dat was om den arbeidstijd te verlengen. Non, non! Als ze dat leest zal ze wel zeggen: „Ben jij het Hein, of leit de kachel in bed!" (Groote vroolijkheid). Waarom motte we hier nou zoo lang over praten! De zaak was al verraden, voor de Raad begon. Ik dacht al dat het vanmid dag af zou loopen, want het is gevaarlijk. Ik ben gisterenavond al mishandeld. Zoo loop ik in de Damstraat, de Raad was nog in geheim bijeen, maar ik heb mijn eigen geheimpiet Daar loop ik in de Damstraat of daar komt m'n personeel naar mo toe, met do blanke sabel! (Groote hilariteit). 't Is een mooie boell Laten de aibeiders maar zelf directe actie voeren I We zeggen het den heer Zuurbier na: Heb is een mooie boell WIELRENNEN. Leidsche Ren- cn Toerist-Vereen. „Swift." A.s. Zondag zal de eerste recordrit wor den gereden (Haagscho cShouwRoom- huis) 2 maal heen en weer. Afstand onge veer 40 K.M. Deze xit meet gereden worden in Juni, Juli, Augustus en September, hij die den snelsten tijd heeft gemaakt wordt winnaar van den zilveren beker. Leden, die aan do eerste rit niet deelne men worden voor allo overige ritten uitge sloten, mits zij tijdig kennis geven van verhindering. De samenkomst zal zijn half tien aan de Kweekschool voor Zeevaart. SCHERMEN. Do Intern. Schermweek te 's-Gravenhage. Nederland kampioen op sabel. Voor den landenwcdslrij'd sabel welke gisteren zou aanvangen te half 10, stonden ingeschreven Nederland, Frankrijk en België. De Belgen verschenen echter niet, zoodat een aanvang gemaakt werd met de ontmoet ing Nederland—Frankrijk. De Hollandsche ploeg was als volgt samengesteld: Wynoldi Daniels, Doorman, van der Wiel, en A. W. de Jong. Voor Frankrijk zouden uitkomen: Pcrrodon, Dueret, de Sainl-Germain en Taillandïer. Dit ging echter ook nog niet vlot, want bij 'n oefenpartij tussehen Pcrrodon en de Saint Germain in een der zijzalen kreeg eerstgenoemde zulk een slag in de maag streek, dat hij kreunend wegliep, terwijl do Saint Germain door d3t incidentje zoo van streek raakte, dat z'n animo om z'n partij te trekken ver viel te zoeken. Eindelijk werd begonnen met de partij van der Wielde Saint Germain, waarbij de overwinning aan den HoJIandschën kant bleef. Wynoldi Daniels verloor met 34 van Taillandier, doch Doorman won met 24 van Dueret en do Jon met 34 van Perrodon. Na afloop van de tweede rondo was de stand 62 in het voordeel van Nederland Alleen Wynoldi Daniels verloor met 43 van de Saint Germain, doch de Jong klopte met 14 Dueret, Doorman met 3— 4 Taillander en v. d. Wiel zelfs Pcrrodon met 24. In de derde rondo won Doorman mot niet minder dan 40 van Saint Germain, doch daarop verloor Arie de Jong met O—* 4 van Taiïlaindier. Dan won Dueret juist van v. d. Wiel, doch Wynoldi Daniels herstalde het even wicht door 'n 34-0verwinning on Pcrro don. Arie do Jong verloor do vierd» rond© met 41 van do Saint Germain. Van der Wiel daarentegen won na een zeer snan- nenden strijd met 42 van Taillandier. waramede het pleit in het voordeel van Nederland was heslist. De laatste partijen hadden tot uitslag: DoormanPerrodon. 43: Wiinohli Da niëlsDueret 43, zoadat Nederland won met 9 partijen van Frankrijk. Nederland was nu houder van den Hol land-wisselbaker. BILJARTEN. De Bengel IIBc Pool 11. Gisterenavond liad.de eerste ontmoeting plaats tussehen bovengenoemde vijftallen in het clublokaal van De Bengel. Uitslagen:. pnt. brt. h.s. gem. H.J.Stork (De Bengel) 38 33 7 1.05 A. v. Wijk (De Pool) 100 37 11 2.70 v. Klimmer "100 78 5 1.28 D. Boon 93 78 G 1.19 J. Lassehuit 100 36 14 2.78 H. Klein 95 3G 14 2.64 G. Zwart 64 42 10 1.52 K. Ghaudron 1C0 43 13 2.33 G. v. Putten 100 51 8 1.82 N. de Wolf 78 51 9 1.53 Totaal De Bengel: 402 car. Totaal Do Pool: 466 car.; zoodat De Pool een voorsprong maakte van 64 car. Donderdag 5 Juli heeft de tweede ont moeting plaats in het clublokaal van De Pool. ZWEMMEN. 3 K.M .-wedstrijd te Schiedam. De Schiedamsche Zwemclub zal op Za terdag 14 Juli a.s., nam. 3 uur, weer een 3 K.M.-zwemwedstrijd houden in do Schie damsche havens. Deze wedstrijd zal een nationaal karak ter dragen en toegankelijk zijn voor da mes en heeren, aangesloten bij clubs ver- eenigd in den Nedcrlandschcn Zwembond. HeCH¥£HK£Ba HAARLEMSCHE RECHTBANK. Deze rechtbank heeft veroordeeld: lo. G. O., to Alkemade, gedetineerd; 2o. P. G. T., te Alkemad e, diefstal door 2 vereenigde personen; No. 1 tot 5 weken gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis; No. 2 tot 4 weken gevangenis straf K. D., te Haarlemmermeer, ge detineerd, diefstal door 2 vereenigde per sonen, 2 maanden gevangenisstraf voet aftrek preventieve hechtenis; H. V., te Haarlemmermeer, diefi stal door 2*vereenigde personen, 10 dagen gevangenisstraf; A. Sch., te Aalsmeer, gedetineerd, valsche verklaring onder eede afleggen^ tot 7 weken gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Jubileumlied. 1 Heft aan! Heft aan! het lied der vrcugdol Laat' Hinken nu met volle kracht, Dat, wat 't Oranjehuis ons bracht, Ton allen tijd het hart verhougde! 2 Heft aan! Heft aan! en zingt nu blijdeï Een lofzang op onB Vorstenhuis, Dat hij het grootste krijgsgedruisch Haar eenvoud toch ten toon bleef spreiden! 3 Heft aan! Heft aan! uw jubelend lied! Laat' klinken nu langs beemd en strand, Dat d'oude trouwe, Oranjeband Nog steeds zijn hand tot hulp ona biedtI 4 Heft aan! Heft aan! Laat' al verstaan! Ter eere van d' Oranjebloem, Die thans beur glorierijke roem; In 't. zilveren jubilé herdenkt: „Heft aan!1* Leiden, Juni '23. J. KRIKKE. t

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3