LÉr-eiSpeÉsÉI JlelMar 19. De na-as to voorbereiding tot de Eerste II. Communie en bet II. Vormsel, alsook de voorbereiding tot de Plechtige Verniewing der Doopbeloften worden van de schoollee- wsgen gescheiden en opgevat als godsdien stige oefeningen, door den priester te geven buiten de school. 20. Tot de Plechtige Vernieuwing der Doop beloften worden jaarliiks die kinderen voor bereid en toegelaten, die in dat schooljaar de legerG school verlaten zullen. Deze voorbereiding duurt een jaar. wordt gegeven in de kerk. 200 mozelijk des Zon dags; daarbij wordt geen les afgevraagd. De dag zelf wordt, bijzonder plechtig ge vierd en alsdan een gedachtcnisplaat aan de kinderen uitgereikt.. Deze regeling treedt in werking bij hst eerstvolgende nieuwe schooljaar. Gegeven te Haarlem, deu 26sten Juni 1023. t AFGI'STTHTTS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. 1) Voor scholen, die uit 8-maandelijksche of 9-maandeliiksclie klassen bestaan, mag do indeeliug der stof dienovereenkomstig gewijzls»! worden. 2) Hii moet bij z/in verklaring er reke ning mee houden, welke vragen reeds in een vorig leerjaar zjin behand.eld en vooral de aandacht schenken aan hetgeen er in dit jaar voor nieuws is bij te leeren. 3) De Katechismus moet thuis geleerd werden. De ouders zijn eer dan de onder wijzers aangewezen om hun kinderen in de christelijke leer te onderrichten; zij mogen zich var» dien plicht niet ontslagen achten, omdat hun kinderen een Boomsche school bezoeker». Een priester, die constateert dat een kind zjin les niet kent. wendt zich daar om met zijn Machten rechtstreeks en per- sonliik allereerst tot de ouders, zoo dezen althans tot zijn parochie behooren; anders stelle hij don eigen pastoor er van in ken nis. Bij het niet of slecht kennen der les moeten door den onderwijzer de gewone schoolstraffen worden toegepast. 4). De kinderen moeten er telkens aan herinnerd worden, dat niet alleen de opge geven nieuwe vragen, maar ook altiid één- of meer der onde kunnen overboord wor den. 5) Al zoin dag en uur ter vrije keuze, toch moeten zii zoo geregld worden, dat de vas te ke.rkeliike diensten nimmer in het ge drang kunnen komen en dat zooveel mo gelijk rekning wordt zehouden met dikwijls voorkomende kerkelijke plechtigheden. „Sint Bavo". De vacantiereis van de Koningin. Koninklijke begroeting. Uit Londen meldt men aan de „Tel.": Het was een eenvoudig tooneeltje, deze koninklijke ontmoeting op Victoria Sta tion. Dwars over het perron, waar de trein uit Gravesend moest aankomen, lag een breode roode looper naar de wachtkamer. Binnen was er een simpele bloemenversie ring in hoofdzaak rozen. Een meter of vijf van den rooden loc per verwijderd, aan weerskanten, had men een afsluithek neergezet. Over het recht- sche hek keken de vele camera's van de Londensche foto-agenten, en over het lifik- sche wij. Detectives stonden naast ons en naast de fotografen, en hielden een waak zaam oog op mogelijke bommen. Het leek me een teeken des tijds, dat de ge- illustreerde journalistiek zooveel meer ver tegenwoordigers had dan de schrijvende Over vijfentwintig jaar staan er twintig kiekers tegenover één schrijver. We gaan er naar toe! Lang hoefden wij elkaar niet aan te staren over die hekken, want precies om 9 uur 47 rolde de Koninklijke trein bin nen, en stopte het salonrijtuig precies voor den rooden looper. Uit do wachtkamer kwamen de Engelsche koning, glimlachend en gemoedelijk, in eenvoudig „burger", en de koningin, statig en streng van uiterlijk als altijd, dragend haar traditioneele toque. En uit den trein stapte onze Koningin, in een donker costuum met grijs bont, ge volgd door prins Hendrik, en prinses Ju liana, -die er in het lichtblauw alleraar digst uitzag en vol opgewekte levendigheid was en door Hollandsche leden van de hofhouding. Natuurlijk had ook het En gelsche koningspaar een klein gevolg, en de Earl of Athlone en prinses Alice waren tegenwoordig. Onze gezant, de legalieraad mr. Roos malen Nepveu, de handelsattaché mr. 's Jacob en de andere leden van het ge zantschap waren daar ter begroeting. Het was ineens een drukke groep op dien rooden looper. Een zeer hartelijke be groeting tusschen de koninginnen, die elkaar omhelsden, veel glimlachende ge moedelijkheid van den koning en van prins Hendrik pardon: ik bedoel den graaf Van Buren, en ik had de koningin gravin moeten noemen en allerliefste ré vérences van onze kleine prinses. Het gezelschap verdween in de wacht kamer en bleef er een kwartier. Toen was het alweer tijd om te vertrekken. Opnieuw klikten de camera's aan den overkant, op nieuw werd er veel geglimlacht, en af scheid genomen, Toen onze koningin, die er blozend en opgewekt uitzag weer in den salonwagen stapte, klonk plot3 uit vele ke len een echt-hartelijk Hollandsch hoera. Want twintig meter achter ons was er een derde hek, en het bleek, dat de daartegen saamgepakto menschenmassa vele Lon densche Hollanders telde.allen blij, dat ze hun Koningin en het prinsesje eens zagen. Even later was de trein alweer weg op haar lange reis naar Ambleside in West- moreland, waar onze vorstelijke familie haar zomervacantie gaat doorbrengen. Het was een kort bezoek aan Londen Het kón niet korter. Maar we waren allen blij, dat we het bijgewoond hadden. Amsterdamsch gemeenfepersoneef. D 0 48-u renweek aanvaard. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 23 tegen 3 stemmen de nota van het gemeentebestuur goedgekeurd, waarin wordt vastgesteld, dat met 1 Juli de 43- urige werkweek zal worden ingevoerd bij allo gemeente-instellingen. Uit de textielindustrie. Slappere werkzaamheden. Uit Enschedé wordt gemeld: De toe stand in de textielindustrie wordt de laat ste weken weer slechter. De firma's S. J. Menko, E. ter Kuile, do N.V. Wisselink, werken reeds eenigen tijd korter dan voorheen. De firma N. J. Men ko heeft eveneens haar werkuren inge krompen en stopt Vrijdagsmiddags half een. De bandfabriek ScholtenVan Hoek en de Textiel-Maatschappij Roozendaal werken korter; de spinnerij Oosterveld één dag per week minder. Op andere fabrie ken wordt op minder getouwen gewerkt. Ook in andere plaatsen is het malaise. Op de N.V. Textielfabriek le Ncedo wordt twee achtereenvolgende weken gewerkt; in de derde week werkt men niet. Bij do firma Ten Hoopen wordt eveneens op min der getouwen gearbeid. Kamer van Koophandel tc Gouda. In de vergadering der Kamer van Koophandel voor Gouda cn Omstreken werd besloten een adres te richten aan Ged. Staten van Zuid-Holland ter ver krijging van gelijkmatiger druk der ge heven rechten voor het bevaren van de Gouwe. Op voorstel van den heer Bei jen werd besloten een adres te richten aan Gedep. Staten ter verkrijging van verbetering van den straatweg GoudaBodegraven; in bet adres zal gewezen worden op den on- berijabaren toestand van den weg, ondanks de aanzienlijke meerdere opbrengst uit de verhoogde toltarieven. De Eerste Kamer-verkiezingen. Naar het „Centrum" verneemt wenscht het Eerste Kamerlid mr. A. J. M. Smits, geen hernieuwing van zijn. mandaat meer. Journalistiek. Naar wij vernemen, is de exploitatie van het dagblad „Ons Noorden" (Gronin gen) overgegaan aan do directie van „Het Centrum" (eigendom van de N.V. Futura, directeur Am. Smits). Het blad zal zijn gewestelijk karakter behouden. In den ouderdom van 65 jaar is te Delft overleden de heer G. J. Zuidam. Van de oprichting af der R.-K. Middenstands- vereeniging tot enkele jaren geleden is hij penningmeester van „De Hanze" geweest. Jarenlang was hij ook voorzitter van de K. S. A. éCËÜKIMIEUWS Kardinaal van Rossum. Draadloos wordt gemeld, dat kardinaal van Rossum, die thans een reis door Dene marken maakt, gisteren door Kon jug Chris- tiaan en Koningin Alexandrina is gehoor is ontvangen. De kardinaal blijft tot Zater dag in Kopenhage, waarna hij naar IJsland vertrekt.. Toediening H. Vormsel. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal morgen bet H. Vormsel toedienen aan de studenten van het Klein-Seminarie „Hage- veld", te Voorbout. Ingezonden Stukken {Buiten verantwoordelijkheid tier Redactie) Aan de leden van de Rijnlandsche Processie. In de heden gehouden Broedermeesters- vergadering is besloten, zoo de couranten berichten waarheid bevatten en het mo gelijk is de processie naar Kevelacr te houden, dat dan de Rijnlandsche Processie waarschijnlijk zal gaan 21 Augustus a.s. Pastoor SPRENGER. Leimuiden. ACADEIHIE-SilEUWS LEIDEN: Geslaagd voor het candidaals- examen rechtsgeleerdheid (nieuw acade misch statuut) de heer J. G. van Es (Den Haag). Doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren S. C. Gooszen (Den Haag), H. F. A. Donders (Arnhem), B. Deulz (Wasse naar). Candidaatsexamen Indisch recht de hee ren J. E. Holleman (Zutfen), A. P. G. Heus (Den Haag), J. E. IJsebaert (Oegst- geest). Eindexamen Ned.-Ind. adrnin. dienst de heeren N. A. van Wijk (Zaandam), C. W. Boon (Kampen), J. P. van Dam (Leiden), P. H. Angenent (Haarlem). Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid de heeren Mrs. Frans Joseph Willem Marie de Nerée tot Bahborich, ge boren en wonende te 's-Gravenhage, en Hiddo Binnert van Ricsen, geboren te Fran eek er, wonende le Leeuwarden. Eerst genoemde promoveerde op proefschrift, ge titeld „De rechtsband tusschen hoofdelijke schuldenaren", do tweede op proefschrift over „Vruchtgebruik van effecten". Na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Over experimenten met chromocyten in vitro", werd heden bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer Pieter Plantenga, geboren te Mep- pel, wonende te Haarlem. UIT DE OIGEVIHG ALPHEN AAN DÈN RIJN. Personalia. Te Rolduc is geslaagd voor eindexamen H.B.S. 5-jarige cursus de heer Allart, alhier. ECSKCOP. Verknoping. De uitslag van do door notaris Maarschalk alhier gehouden ver- kooping is: Heerenhuis met tuin, Acliter- kade, ingezet op f 10,000, opgehouden. Burgerwoonhuis met pakhuis en erf aan do Achterkade No. 103, ingezet op f 6200, en Burgerwoonhuis daarnaast ingezet op f 3000, afgemijnd in massa door Gebrs. v. d. Berg te Waddingsveen, op f 9210. Brandsloffenschuur aan de Steilen, inge zet op f 3150, kooper S. Verweij le Bos koop. KOUDEKERK. Personalia. Voor bet ingenieurs examen voor werktuigkundig ingenieur slaagde te Delft do heer P. M. Contant, alhier. NOORD WIJK. Personalia. Te Delft slaagde voor het 'candidaatsexamen werktuigkundig inge nieur de heer P. M. Benschop, alhier. OEGSTGEEST. Personalia. Te Delft slaagde voor het ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur de heer A. Brunting, alhier, terwijl de heer M. A. Julius aldaar slaag de voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur. Personalia. Voor het eindexamen voor officier bij de cavalerie in Ned. Indië slaagde te Breda te heer Pangaran Hario Djatikoesoemo, alhier en bij de genie in Ned. Indië de heer E. v. IJssel- dijk, alhier. SASSENHEIM. Gamee nteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter do bur gemeester. De Voorz. deelt mede, dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger in orde zijn bevonden. Naar aanleiding van het distributienet Waterleiding en het raads besluit der vorige zitting zijn na een aan schrijving van de bewoners aan den Rijks straatweg eenige antwoorden binnenge komen. Enkele eigenaars aldaar wenschen geen aansluiting, andere wel, maar zonder kosten of offers hunnerzijds; zij hebben d»t bericht in een gemeenschappelijk schrijven. Do Voorz. stelt voor, dit in por tefeuille te houden. De heer Speelman merkt op dat in elk geval de hoofdleiding langs de Wasbeekerlaan komt. De heer Warnaar wenscht met het oog op deze buizenlegging de Wasbeekerlaan te ver- breeden vanwege het verkeer aldaar. De Voorz. heeft daarover reeds een onder houd gehad met do eigenaren der boomen aldaar. In dit onderhoud zat echter een speculatief perspectief met 't oog op het leggen van een tramlijn aldaar, welk plan daar eens heeft bestaan. De heer Warnaar zou echter eene verordening wenschen, als te Warmond reeds is, omdat de wegen oen bepaalde breedte moeten hebben. Wil len dus de eigenaars niet bij vrijwillige overeenkomst, dan krachtens voorschrift eener verordening. De Voorz. zegt onder zoek toe. De heer Bader vraagt naar de kosten dezer verbreiding; misschien zou den we beter den Warmonderdam met het leggen der buis kunnen afgaan; als we eerst duur grond moeten koopen, weegt het voordeel niet op tegen de kosten voor verbreeding. De Voorz.: Dit heeft geen in vloed op den aanleg der buisleiding in den weg. De heer Speelman is ook voor weg- verbreeding aldaar, maar zonder hooge kosten. De balans Gasbedrijf heeft gecir culeerd bij de leden; wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor, de balans-, winst en verliesrekening Grondbedrijf goed to keuren. De heer Zonneveld wil voor ver- koopposten een andere boeking. De Voorz licht deze wijze van boekhouding toe. De heer Bader is het met den Voorz. eens dat we niet geheel voor het nageslacht be hoeven te zorgen. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden zijn in orde bevonden en tot toelating wordt besloten. Comptabiliteit 1922 en 1923 wordt goedgekeurd. Aan de orde is herstemming adhaesie- be tui ging aan een verzoek van de gemeen te Wijbritseradeel, tot den Staat, inzake invoering vloekverbod, door een art in het Wetboek van Strafrecht. De heer Speelman wenscht geen stemming, maar aanneming voor kennisgeving. Een cou rantenbericht luidt, dat God. St. van Friesland dit verzoek dezer gemeente aan de Kroon ter vernietiging hebben voorge dragen, wat hij goedkeurt, daar eenige fanatieke menscken zulk een verordening wenschen dooi* te drijven. De heer War naar: Fanatieke menschen zijn zij, die dit vloekverbod niet wenschen, daar het al gemeen welvaren dit wenscht. De heer Speelman: Wij erkennen toch gezag, niet waar. Herstemming volgt; met 4 tegen 3 stom men wordt besloten adhaesio to betuigen; tegen de heeren Speelman, Bader en v. de Geest. Een verzoek dor Herv. School, om een lokaal te verkrijgen van den heer Hoog- straaten in huur, wordt toegestaan Do Voor?. deelt mede, dat do. Inspecteur van het Onderwijs deze huring goedkeurt; de huur bedraagt f 6 per week, met een week opzegging voor de gemeente. Op de voordracht slaan tot benoeming van onderwijzeres in handwerken aan de Openbare Lagere School: mej. W. E. Loog- man, Kaag; G. v. d. Linden, Leiden; H. Pel, Sassenkeim en J. Stolma, Sassenheim Als onderwijzeres wordt benoemd mej. H. Pel met 6 der 7 uitgebrachte stemmen. Bij de rondvraag vestigt de heer Speel man de aandacht op den Warmonderdam en verzoekt B. en W, stappen te doen, die houtwal aldaar weg te krijgen in verband met het auto-ongeluk daar ter plaatse. De heer Zonneveld informeert, wanneer dat mooie afgebrande complex in de Oude Post verdwijnt. De Voorz. licht toe, hoe het komt. dat alsnog daar geen verande ring is. De Tramwegmaatschappij heeft haar toezegging om een wachthuis te plaatsen aldaar, ingetrokken in verband met de auto-bussen, die na het vertrek der tram rijden; zij wenscht wel eenige ver goeding te geven. De heer Warnaar wenscht een verordening mot terugwer kende kracht, dat dergelijke dingen niet meer voorkomen, als deze; we moeten do macht hebben in dergelijke, toestanden in te grijpen. De heer Speelman wenscht een schrijven naar den Min. van Water staat te richten. Beide voorstellen (War naar en Speelman) worden aangenomen. Do heer Zonneveld vraagt naar den toe stand van do maalderij v. Niekerk. Do Voorz. zegt toe, dit in geheime zitting le zullen toelichten. Daarna gaat de Raad in geheime zit ting. WARMOND. Ongeval. Gisteren viel een paard van den heer Alb. O., huize ,,'t Fort", alhier, dat gebruikt werd voor de maaimacbine, plotseling dood neer. Boffen. Zondagmiddag meerde aan het plankier van de „Boerderij Meerrusl" een motorjacht. Een der dames, die zich daarop bevond, gleed bij het afstappen een zeer kostbare ring van de vingers, die onvermijdelijk in het water moest gevallen zijn, waarom men op allerlei wijze langs den daar vij diepen bodem met een netje vischte, totdat een der onthutste dames een kreet van verrassing slaakte, want de ring hing aan een uitstekenden hout- splinter van een paal onder het plankier. Heel voorzichtig, met een zeiltje er onder te houden, werd de ring er afgehaald, en de houtsplinter er afgehaald voor een souvenir. De ring was vermoedelijk van het plankier tegen de wanden van het jacht teruggesprongen en zoo onder het plankier terecht gekomen, met het bekende gevolg. Zooiets heet toch wel boffen! WASSENAAR. Personalia. Voor het eindexamen voor officier bij de cavalerie hier te lande is te Breda geslaagd de heer K. G. A. Feist, alhier. Financiëele Berichten Do Nedorlandsche Bank. In de heden te Amsterdam gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders van De Nederlandsche Bank. werd door den president en door de Commissarissen verslag uitgebracht. „Een terugblik in het afgeloopen jaar in de wereldgeschiedenis" vangt de Presi dent eijn verslag aan „brengt ons een weinig opwekkend beeld voor oogen. Bijna cveral stoot men dan op vermeerdering van moeilijkheden en op verscherping van de crisis, die door en overal na den oorlog is ontstaan. Slechte enkele lichtpunten zijn gelukkig nog aan te wijzen". Sprekende over den val van de Duitsdie Rijksmarken, wijst de president erop, dat de Mark in de laatste weken in vreemde valuta een waarde heeft bereikt van bijna 1/25.000 van de vroegere reëele en wettelij ke waarde. Vorderingen, loonen en de vele andero economische zaken, wier waarde noodwendig in Marken moet worden uitge drukt-, zijn dus omgezet in fantastische cij fers of schimmen van wat voor den oorlog bestond. En aangezien het economische sa menstel van een ïand niet gegrond kan zijn op zulke fantastische cijfers of schimmen, zoolang die niet tot eenige stabiliteit ge bracht ®ijn, is Duitschland tot een staat van chaos vervallen, waarvan met de ern stige beteeken is nu nog niet voldoende kan overzien. Regeeren onder dergelijke omstan dieheden is bijna onmogelijk. Dit probleem is niet alleen voor Duitsch land en zijn vroegere vijanden, thans ziin grootste crediteuren, maar voor de gcheele wereld vin de grootste beteckenis. Een op lossing daarvan moet internationaal gevon den werden; iedere maand verder uitstel van die oplossing maakt het probleem nog ingewikkelder en verhoogt het gevaar, dat- anderen in dien afgrond worden medege- sleopt. De voor Oostenrijk gevonden oplossing acht de President een zeer gelukkige. Bij dit land is men op den goeden weg. Het doordringen van de overtuiging, dat slechts door internationale samenwerking in 'eco- nomischen zin een dergelijk resultaat kan worden bereilcts is één der grootste licht zijden in den huïdigen toestand. De President noemt dan als fcwee andere lichtzijden de gestadige opkomst van het Engelsche Pond Sterling als gevolg van do meesterrlirke finantieele politiek in Enge land en de koersstand van den Amerikaan se!) en Dollar doorliet tegemoetkomen door Amerika aan Europa. Het verslag maakt, na een overzicht te hebben gegeven van de circulatie-middelen in de voornaamste landen, een vergelijking tusschen Zwitserland en Nederland, twee landen, die nagenoeg in dezelfde omstan digheden verkeeren. Zoolang de budzetten van Nederland en Nederlandseh-Indië niet sluitend ziin gemaakt en zoolang nog zoo groote bedragen vlottende schuld op onze mankt drukken, moeten alle krachten wor den ingespannen c-m de positie van onze gulden te handhaven en de politiek van de Nederlandsche Bank moet scherp op dit doel gericht bliiven. De gunstige stand van het oogenHik wordt toegeschreven aan het aanwezig zijn van vreemd kapitaal in ons land hetgeen gezien Zwitserland niet van felijvenden aard behoeft te zijn. Noch afgifte van goud, noch verhooging der bankreute ziin thans voldoende mid delen om de depreciatie der valuta tegen te gaan. Krasse hulpmiddelen moeten wor den toegepast. Het verslag bevat vervolgens een over zicht van de rentewijzigingen in 1922 cn 1923 tot 31 Mei. De totale Nederlandsche schuld bedroeg Mei 1923 3.419 mSIioen gulden waarvan 692 vlottende schuldde totale Neder- landsch-Tndisohe schuld: 1.236 millioen, waarvan 358 millioen vlottende schuld, zonder de muntbiljetten. De President zegt. verder in zijn verslag, dat het Moederland ten opzichte van Ne- derlandsch-Indië wel wat te gewillig was met het- verstrekken van crediet. Do Ne- deriandsche Rank heeft eenmaal aan den Minister van Koloniën moeten modedce- len, dat zij niet bereid zou zijn, achter een nieuwe Indische ïeening te staan, indien niet eerst een poging was gewaagd om de vlottende schuld in Indië in de open geld markt te plaatsen, welke poging gelukte. isÊseisaasBöö Ëeraueentel5jSïe Raw&Gntfiginga GEMEENTEL15KE VISCHVERKOOP.v Aan den Gemeentelijken Viscliwinkel, Vischmarkt 18, Telef. 1225, is Zaterdagen voorzoover voorradig ook Zaterdagavond: verkrijgbaar ZUIDERZEEBOT a f0.45, GROOTE SCHELVISCN a f0.25, SCHOL a f0.15 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester.1, Leiden, 29 Juni 1923. L Katholieke Agjenrfa LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering Volkstuintjes „St. Isidorus", Bondsgebouw, te 8 uur. Zondag. Bedevaart Noordwijk R. K. Volks bond, vertrek 6 uur voetgangers, 6,45 uur wielrijders. Zondag. Officieele opening tentoonstelling voor „Practisclie Woninginrichting' j Bondsgebouw, te 4 uur. Zondag. Van 6 tot 10 uur tentoonstelling voor Practische Woninginrichting,-* Bondsgebouw, toegankelijk voor het publiek. Zondag. 810 uur concert van „St. Cacci- lia" in den tuin van het Bondsge bouw. Apotheken d'e tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zoiw engs geopend zijn: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel, 52& De apotheek van het Ziekenfonds toC Hulp der Menschheid is steeds geopend, noch alleen voor leden van dit Fonds. Tddgpafiioch HfeepbBPichft volgens waarnemingen verricht in den mor gen van 29 Juni 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt, Hoogste Barometerst: 770.5 Blneksod. Laagste Barometerst.; 759.0 Saerna. Verwachting tot den avond van S0 Juni. Meest zwakke Noordelijke tot Westelijke wind, half- tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Oonkersieeg 5? biedt aan Turn- en Tennisschoenen, prima f 1,SO. „Gym" Schoenen en Sandalen, beneden elke concurrentie. 0ST- KOMT ZIEN! 8977 De Nederlandsche Eamk kon zich te dien! aanzien niet vereenigen met. de politiek van de Javaache Bank. De President meent, dat ten gevolge van de door deze Bank ge volgde politiek de waarde van dc pariteit der Indische wisselkoersen door do Java--— sche Bank gepubliceerd, voor wissels op Nederland, niet dan onder groote reserve kan worden aanvaard. In verband met den ernst van dezen toestand is een der Dirac-i tcuren van de Nederlandsche Bank naar Indië vertrokken om dc kwestie te be spreken. Voortzetting der remises, die se dert 20 April weer zijn aangevangen, met 40 millioen, minstens in gelijken omvang, is een gebiedende noodzakelijkheid. De President wil niet verheten, dat wij de toekomst nog altijd wel met zorg tege moet zien. De toestanden toch in do ons omringende landen zijn sedert het vorige jaar in het algemeen nog ernstig achteruit; gegaan en helaas is het einde van dia*» moeilijkheden nog niet te overzien. Natuuï lijk moet dit zijn terugslag hebben od onze economische positie. Maar ook in ons land zijn bepaalde feiten, die wij met zorg gade slaan. De buitengewoon sterke onbwikkf lin.g vaq de saldi tegoed bij don Post-chèque- cn Gircdicnffc kunnen wij niet in het belang var. het land achten, en de President ia van oordeel, dat deze instelling haar deel te buiten .zaat. Tn dit verband wondt- ge- we-zen o-p dc bedenkingen teven tte ont wikkel Ing van de gemeentelijke Giro-in stelling te Amsterdam. Navolging van dit voorbeeld door andere gemeenten wordt een ernstig gevaar geacht. Een ander gevaar is het vormen van groote kapitelen Ier {.voering van dc vete*- schillende Rijksverzekeringswetten. Eeq gelukkig teeken is intnsschên een hoogera koers?tend van den Nederlandschen. md; den. Hoewel de bcgrootingseïjfers verbe terd ziin, toont de begrooting nog pen slecht figuur tegenover de cijfers 1913— 1914. Ernstig moet worden voortgegaan met verlaging der tekorten. i De heeitjchende malaise in den handel uitte zi /h ook in de omzetcijfers van hefcj Giro-verkeer. Deze bedroeg in 1921192'2 f 24.316.37l.t5D cn in 1922-'*23 f 19.705.511843. Het aantal opdrachten even/el too van 533.523 tot 620.122. Het ra-nV.l corres pondentschappen bedraagt thans 84. D0 disconteeringen bedroegen in het afseioojj^ pen jaar f 1347.132.014 tegen f 2062.910.C29 in het vorige jaar. j De gemiddelde looptijd van het pa-pjCj was 54 dagen, 9 dagen meer dan het vo rig jaar. De metaalvoorraad verminderde m0f' f 23.114.558 tot f 588.714.612. De samenstelling van dien voorraad wi. zigde zich ten nadeel e van het goud; zli was op ultimo Maart 98 86 pet. gon-a 1.14 pet. zilver, het vorig jaar reap, f>9- en 0.93 pet. Het gemiddeld bedrag der bankbiljetl te in omloop was in het afgeloopen P1' I f 40.704.479 lager dan dat van het vong0| jaar; toen: f 1.021.013.541, thans-, f 980.219.062.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2