buitehlamd 41e Jaargang. VRIJDAG 29 jy^l 'iS23 No. 4184: DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week fi 2.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. il. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Go won o advortontlën 30 cent per rogoS* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet S dubbele van bet tarief berekend. u Kiaino arfvertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver buur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit di*ie bladen. V De Vrijheidsbond. Het Haagsche blad „Het Vaderland" is niet erg te spreken over de achteruitgang van den Vrijheidsbond bij de Raadsver kiezing van eergisteren. En het blad zoekt daarvan de schuld bij de partij zelf. Het schrijft: Zoolang men in dien Bond niet alleen als lid gedoogt, maar zelfs als spreker over het „Ideaal van den Vrijheidsbond" laat optreden mr. P. H. Ritter Jr., redac teur van het Utrechtsch Dagblad, die iu dat blad krachtig propaganda gevoerd heeft voor het fascisme; zoolang men in de Kamer* gerepresenteerd wordt door een man als Van Gijn, wiens economie niet 1)0ven de Broek- en Waterlandscho van drie eeuwen geleden uitgaat, die den dor peling, die tijdelijk het dorp verliet, de verplichting oplegde met meer geld in den buil tot zijne penaten terug te keeren, dan hij daarvan vertrokken was; die niets begrijpt van Franklins zoo juiste gezegde, dat iedere dollar eene drachtige zeug moet wezen; die niet inziet, dat geld op zichzelf niets is, maar wel wat men er mee produ ceert, en dat dat product soms van heel wat meer waarde is als het onze geeste lijke, dan als het onze stoffelijke wel vaart verzekert; zoolang zulke personen, hoe achtenswaardig ook, in den Vrijheids bond een vooruitstaande plaats innemen, zal men 'n deel van hen, die anders gaarne aien Bond zouden steunen, naar de Vrij zinnig-democratie jagen. Terwijl men aan ue andere zijde niets wint. Conservatieven en Mammonisten zouden full speed met den Vrijheidsbond meegaan, als die enkel uit Van Gijns en Rilters bestond, maar zoo is de zaak niet; daartegenover staan voor 't conservatisme te vele koningon der verschrikking. Wie van twee wallen in de politiek wil eten is als-cto~7<iger, die op twee hazen tegelijk joeg, en komt platzak thuis. Deze ontboezeming lijkt ook den bui tenstaander wel juist al schijnt ons wel op z'n minst wat willekeurig liet noemen van die twee namen van voormannen vau den Vrijheidsbond. Men zal inderdaad altijd wel behouden een partij, waar „M ammonisten" geld-aanbidders, en menschen, die min of meer verfijnde heb- en zelfzucht als levensbeginsel huldigen, hun toevlucht trachten te vindenEn niemand zal het onverstand noemen, als dezulken, op het oogenblik geen betere schuilplaats meenen to kunnen vinden dan in den Vrijheids bond! Daar gaat 't althans over het alge meen nogal „deftig" toe wat „Mammo nisten" e.d. óók buitengewoon waardeeren. Wie vrijheid niet bouwt op Christelijke beginselen maakt van „vrijheid" een aanlokkelijk aas voor heb- en zelfzucht! Arme Vrijheidsbond! De bezetting van het Roergebied HET SCHRIJVEN VAN PAUS PIUS XI. Nadere toelichting. Tor voorkoming van verkeerden uitleg vau het Pauselijk schrijven publiceerde gisteravond de „Oss. Rom." een nota, waarin de beteekenis van 's Pausen brief nader wordt toegelicht. Zijne Eminentie kardinaal Gasparri zond een afschrift dezer nota aan Havas. In dit communiqué van de „Osserva- lore" wordt de vredesbrief punt voor punt nagegaan en de volgende toelichting gegeven: De schuldenaar moet zijn plicht erken nen, orn binnen de grenzen der mogelijk heid, de schade in gebieden en aan be volkingen toegebracht, te herstellen. Do schnldeischers. en vooral Frankrijk en België, hebben volkomen het recht, herstel dier schade te eisch'en, mits zij niet moer vergen, dan Duitschland geven kan. Feitelijk stellen de schuldeischer een dergel ij ken eisch niet, zij ontkennen, dat Duitschland oprecht is en zijn van oor dcel, dat de door hen geëischte herstel- sommen het betalingsvermogen van Duitschland niet te boven gaan. Het is te hopen, dat bij de aanstaande diplomatieke besprekingen, waarin de H. btoel zich geenszins mengen wil, de mo gendheden erin zullen slagen, het bedrag der Duitsche schuld vast te stellen. Kardinaal Gasparri voegt aan deze no ta aan Havas de verklaring toe, dat het Pauselijk schrijven uitgaat van de ver- onderstelling, dat de schuldenaar van goe den wil is, om zijn schuld te voldoen. De indruk van 's Pausen Vredesbrief. Verschillende linksche bladen, zooals b. V- de „Vorwarts" en het „Berliner ïage- blatt", onthouden zicli van -commentaar op den Pauselijken Vredesbrief. De „Vossische Ztg." -wijdt er een waar- deerend artikel aan. Hot blad roemt de wijze, waarop de Paus, zonder in details to treden of een der beide partijen te stoo ten, de kern, waar het om gaat, weet te benaderen. Zij vreest echter dat Frank rijk dezen brief als geheel te haren gun ste pleitende zal uitl?ggen en dus hard nekkiger dan ooit op het ingeslagen pad zal voortgaan. In Frankrijk en België is de pauselijke brief over het algemeen slecht ontvangen. Van dezo zijdo had men natuurlijk liever een optreden tegen Duitschland gezien. De H. Sfae! en de Ruhr. De „Osserv. Romanio" jpublieeert het volgende: „Eenige bladen, hebben op ge zag van oen mededecling uit Essen aan het Wolffbureau medegedeeld, dat mgr. Testa uit naam van den H. Vader aan Duitsche hulpcomite's een half millioen lire had overhandigd, welke door liefda dige doeleinden ten opzichte der Ruhrbe- volking zou aangewend worden. In liet belang van de waarheid en om dergelijke berichten t9 voorkomen, zijn wij gemachtigd met nadruk te verklaren, dat de verschillende giften, welke de H. Stoel naar Duitschland en Oostenrijk heeft gezonden, nooit waren bestemd voor de nooden van oen bepaalde streek en in het huidig geval dat van de Ruhr. Immer was volgens do expliciete bedoelingen der ge vers, dat do giften werden geschonken voor de nooden der centrale rijken in het algemeen. Een rede van Ctino. Cuno woonde gisteren te Barmen de slotzitting bij van den G6en Rijnland- schen landdag. Hij hield een rede, die ge heel in het teeken stond van: Rijnland bij Duitschland en van sympathie met het lijdelijk verzet. Er bestaat, aldus Guno, voor ons geen Rijnlandvraagstuk Geen enkel voorstel, „dat do souvereiniteit of saamhoorigheid van Rijnland met het rijk aantast, kan door ons in beraad genomen worden. Wij kunnen evenmin praten over Internatio nale gendarmerie of over een neutraal op pertoezicht in het Rijnland. Rijnland zal nimmer het onderwerp kunnen uitmaken van eenigen vorm van compromis! De kanselier kwam daarna op zijn Ko- ningsbergsche rede terug en verklaarde, dat al diegenen zich vergisten, welke uit zekere aldaar uitgesproken zinsneden meenden te kunnen opmaken, dat zijn po litiek ten opzichte van de Westelijke pro vincies aan het wankelen was geraakt. Over de buitenlandscho staatkunde zei- de de kanselier, dat de wereld nu over tuigd begon te geraken van de eerlijkheid van Duitschland's bedoelingen, maar dat men zich daarentegen nu met bezorgdheid gaat afvragen, wat Frankrijk eigenlijk wel wil. Wil liet herstel? Wil het economische voordeelen? Of wil het annexatie? Met ontroering bracht hij tenslotte den Pauselijken vredesstap naar voren en sprak de hoop uit, dat het woord, uit zoo een neutralen mond gesproken, ook aan de andero zijde van de grenzen zal inslaan. Do kanselier hield daarna een tweede rede in de Unie van ijzer- en staalfabri kanten en verklaarde, dat het land zijn beproevingen goed te boven zal komen, zoo alle Duitschers maar schouder aan schou der volhouden en zich niet tot geweldda digheden laten verleiden. Het lijdelijk verzet. In den provincialen landdag te Barmen werd nog een verklaring voorgelezen van centrum en sociaal-democratie, waarin óp nieuw tegen de geweldpoliliek was gepro testeerd. „Tegenover geweld", zoo wordt in de verklaring gezegd, „stellen wij recht te genover de vernietigingsplannen den wil tot vrijheid". De Rijnlanders zullen den passieven tegenstand, hun eenig wapen, niet opgeven, voordat de vrijheid van Rijuland is verzekerd. Voor het Rijnland sche volk bestaat geen Rijnlandvraagstuk. De wereld zal niet verder komen, vooral eer aan den Duitsche Rijn vrede en vrij heid zullen terugkeeren. Het verbod van de wisselverordening in het bezette gebied. De nieuwe bepalingen van de Rijnland commissie, dat de voorschriften van de Duitsche regeering tot steun van de mark in het bezette gebied niet van toepassing verklaart, wordt te Berlijn beschouwd als een nieuwe inbreuk op do souvereiniteit van Duitschland en als een vergrijp tegen 't economische leven van ?t bezette gebied. Steeds heeft Frankrijk de Duitsche regee ring verweten moedwillig do daling van de mark to hebben veroorzaakt, doch thans blijkt uit het pogen om de Duitsche maat regelen tot stabilisatie en herstel te bato- teeren, dat Frankrijk dit herstel niet wenscht. hoewel het niet slechts in Duitsch land's belang is, doch ook in dat der En tente. Treinontsporing bij Gelsenkirchen. De „Vossische Zeitung" meldt uit Gel senkirchen: Eeh spoorwegongeluk in de nabijheid van het station heeft den dood van drie Fransche spoorwegmannen ten gevolge gehad. Het aantal gewonden staat nog niet vast. De plaats van het ongeluk biedt een troosteloozen aanblik. De loco motief ligt onderste boven en is zwaar beschadigd. Het terrein is afgezet. Vol gens het oordeel van deskundigen, zal het opruimingswerk nog geruimen tijd in be slag nemen. België. De Regeeringscrisis opgelost. Na afloop van een vergadering der rech terzijde en der liberale linkerzijde, die hem hun sympathie betuigden, heeft Theu nis zich gisterennamiddag om halfzeven naar den Koning,"*begeven om hem mede te deelen, dat hij de opdracht om een ka binet to vormen, aanvaardt. Het kabinet wordt gevormd met alle vorige ministers, doch met een eenigszins gewijzigd program. Duitschland. Do landarbeidersslaking in Si'ezië geëindigd. Uit Breslau wordt gemeld: De landar beidersstaking in Neder-Silezië is door een overeenkomst tusschen de partijen geëindigd. De arbeiders zullen weer aan het werk gaan. De Saksische premier ter verantwoording geroepen. Onlangs heeft de soc. minister-presi dent van Saksen in het plaatsje Nieder- planitz in een sor.-dem. vergadering een rede gehouden, welke na het bekend wor den ervan groot opzien heeft gebaard zoowel in soc. als andere kringen. Zeig- ner zou o.a. gezeerd hebben, dat het hoog tijd werd het lijdelijk verzet op te geven en onvoorwaardelijk tot onderhandelin gen over te gaan. Zeigner hoeft later ver klaard het woord oi-rcrorwaardelijk niet te hebben gebeaigd. Verder zou hij be toogd hebben, dat niet de rijksweer de republiek beschermt, maar de georgani seerde arbeiders, terwijl hij zich zeer pessimistisch uitliet over de onmiddellijke toekomst van Duitschland, waar burger oorlog voor de deur stond. De Duitsche Volkspartij in Saksen heeft reeds in den Landdag een motie van wantrouwen ingediond. Do natio- nalen eischen, dat de volledige tekst wordt bekend gemaakt en dat de Saksi- scho regeering haar meening over de rede zegt. De democraten koesteren dergelijke plannen. Minister Zeigler heeft verklaard, dat zijn rede niet voor de openbaarheid be stemd was, doch slechts voor een vertrou- welijken kring van soc.-dem. ambtena ren. De Saksische minister-president heeft thans van de rijksregeering de uitnoodi- ging gekregen naar Berlijn te komen voor een conferentie met den. rijkspresi dent en den rijkskanselier. Frankrijk. De erkenning van Sovjei-Rusland. Bij de bespreking van de begrooting in do Kamer drong do communist Barthon aan op erkenning van de Sovjets. Poin- caré antwoordde, dat do toestand onver anderd bleef, en dat bij zijn weten de Sovjets niet hadden beloofd, de Fransche houders van aandeelen van Russische leeningen te betalen. Toen Barthon bleef aandringen, voegde Poincaró eraan toe: Het resultaat van de onderhandelingen te Genua en in Den Haag is eveneens nul geweest. De voorwaar de voor de hervatting van do diplomatieke betrekkingen, die alle andoren beheerscht, is: de erkenning der schulden. Ik zeg niet: betalen, maar: erkennen, want wij hou den altijd rekening niet den tegenwoordi- gen toestand van het land, waarmee wij onderhandelen. Engeland. Het Congres der Arbeiderspartij. Op het congres der Labour-partij werd een motie aangenomen ten gunste van een kapitaalheffing. In een andere motie werd de uitbrei ding van de Britsche luchtvloot veroor deeld, daar dit volgens het congres de inleiding van een nieuw tijdperk beteekent In de motie werd er verder op aangedron gen, dat Engeland internationale confe renties zou bijeenroepen voor de afschaf fing van de luchtvloten. In een derde motie werd de Ruhr-actie een aggressieve oorlog genoemd. Het antwoord op de Engelsche vragenlijst. In het Lagerhuis word Baldwin ge vraagd of het Fransche antwoord op het Engelsche vragenlijstje reeds was ontvan gen. Baldwin zeidc niet te weten wan neer dit antwoord te verwachten was, doch dat het hem zeer aangenaam zou zou als dit spoedig kwam. Rusland. De bevrijding van Tikhon. De Sovjet-regeering heeft aangekondigd dat de patriarch Tikhon uit do gevange nis is ontslagen, doch dat het tegen hem aanhangig gemaakte proces zal doorgaan Italië. Een aanslag. Te Napels werd gistermiddag tegen 1 uur de president der Italiaansche Kamer Pictravelle op een plein door oen onbe kenden man aangevallen en door een dolksteek in de maag levensgevaarlijk go wond. De daad schijnt bedreven te zijn door een werklooze, die voor eonigo dagen Pietravella om een betrekking had ge vraagd. De toestand van den president is hopeloos. Dq dolk is de maagholte bin nengedrongen. Pictravelle behoort tot de democratische fractie der Kamer. HET KATECHISMUS-ONDERWIJS. De regeling van het Katechismus-onder- wijs op sohool in de Pro synod us van 1923 XIII aangekondigd, is vervat in de vol gende artikelen. 1. De kinderen die de R. K. lagere school bezoeken, ontvangen het katcchismus-onder richt op de school. 2. Do kateohismus-lesringen zijn ingedeeld volgens de schroljaren, duf: late, 2de, 3de, 4de, 5de, Gde, (7de) leerjaar. 3. In het eerste leerjaar wordt gebruikt de „Kleine Katechismus voor Communiecan- tcn"; in het tweede leerjna? het „Uittreksel uit den Kleinen Katechïsmus''; in het derde leerjaar de „Kleine Kate- chismus"; in het vierde, leerjaar het „Uittreksel uit den Grooten Katcölusrnus"; in het vijfde leerjaar de „Groote ICate- chismus" behalve rle kleine letters; In het zesde leerjaar do „Groote Kate- chismus" geheel; in het zevende, leerjaar de „Groote Kate- chismus" geheel, l). 4. In iedere Idas wordt dagelijks tijdens de schooluren minstens een half uur besteed aan de godsdienstleer. Bovendien wordt wekelijks in bet 1ste en 2do leerjaar ten minste een half uur aan het vertellen (ta? 1) en in de 4 (5) volgende leerjaron ten minste driekwart uur aau het lezen van de Bijbelsohe Geschiedenis ge wijd. 5. De priester geeft aan iedere klas één half uur kateohismus per week. 2). G. De onderwijzer besteedt de lessen op de 5 overige dagen aan: het verklaren van moeilijke neutrale woorden:' het technisch-vaardig en logisch-juist lee ren lezen van de te leeren vragen, het over hooren van alle thuis 3) gememoriseerde vragen, 4) en wel: 1. in het tweede en derde leerjaar door het nauwkeurig afvragen aan ieder kind afzonderlijk, terwiil de overigen zioh bezig houden met het afschrijven der vragen; en 2. in de hoogere klassen door het schriftelijk uit bet hoofd laten beant woorden van alle opgegeven vragen in af zonderlijke katechismusschriften, welke steeds ter inzage moeten zijn van de gees telijkheid het aankweeken van godsdienstige ge bruiken en het leeren beoefenen van Chris telijke deugden. De onderwijzer met godsdienstakte B mag bovendien verklaring geven van den volledigen tekst, als hetti de Missio Oano- nica is verleend. 7. Veertien dagen onmiddellijk voorafgaan de aan de Kest-, Paasch- en zomer-vacantie worden besteed aan herhaling. 8. De godsdienstlessen, ook die door den priester, worden gegeven in het eigen klas lokaal; de verschillende leerjaren behooren niet vereenigd te worden, ook niet de pa rallelklassen van eenzelfde leerjaar. Waar meerdere leerjaren in één lokaal vereenigd zijn, kunnen de kinderen, die geen godsdienstonderwijs hebben, schrifte lijk werk maken in de door do Wet voor geschreven vakken. Ten aanzien van het overhooren door den onderwijzer is combinatie van de aan hem toevertrouwde klassen toegestaan, mits aan elke klas de daarvoor aangegeven leerstof overhoord wordt. 9. rAan de U. L. O.-kopscholen en aan de kopklassen der M. U. L. O.-seholon volgens 'de oude Wet wordt aan alle leerlingen we kelijks minstens éen uur voortgezet gods dienstonderwijs gegeven door den priester. 10. a. Voor een parochie of quasi-parochiale HET VOORNAAMSTE NIEUWS* BUITENLAND. Een nadere toelichting op den Pauselijken Vredesbrief. De ontvangst in de betrokken landen. De Belgische Kabinetscrisis opgelost. Hetzelfde ministerie met een gewijzigd program. De onthulling van het grafmonument van Paus Pius X. BINNENLAND. Een nieuwe regeling van het Katechismus-* onderwijs. De school en de onderwij zers er in beirokken. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp inzalte sfeunverleening aan middensfandsbedrijven, dig tengevol ge van moeielijkheden van middenslands- crcdlcibanken steun noodig hebben. Een adres aan de Koningin van een aan tal reeders van visschersvaartuigen uit Vlaardingen, Scneveninaen, Maassluis en Katwijk aan Zee terzake van de noodtoe standen in het haringvisscherijbedriif. Algemeene Vergadering van de Neder-* landsche Rank. school ontwerpt do Pastoor in overleg met dc Kapelaans een roester van de schoolda gen en schooluren, waarop in de verschil- lcndo klassen door licn kan'worden lesge geven 5). b. Voor 'n inter-parcchiaJc schoc-l moeten de belanghebbende Pastoors onderling over een komen, hoeveel en welke klassen door ieder van hen zullen verzorgd wordenhet ontwerpen van den roostcr3 g>;sch'odt als bij a; c. Voor de inter-paroehiale scholen in de groote steden moet een Commissie van voor bereiding een plan ontwerpen wat op een vergadering van de pastoors en Rectoren moet worden besproken en vastgesteld het ontwerpen van den roester tr^sriiiedt als bij n. 11. Dc rooster van dc katechismuslessen door de geestelijken te geven, meet uiter lijk 7,es weken voor den aanvang van liet schooljaar worden opgezonden aan het hoofd der school, die eventueele bezwaren binnen 8 dagen kan inbrengen: met gegron de bezwaren moet rekening gehouden wor den. Dc definitieve vaststelling van den roos ter geschiedt door den betrokken Pastoor cn moet uiterlijk één maand voor den aan vang van het schooljaar in heb bezit van' heb hoofd zijn. 12. Het hoofd der school zendt bij den aan vang van het schooljaar aan den Bisschop- pelijken Inspecteur een volledige lust van het katechismus-ondcrricht, vermeldend© voor iedere klas de dagen en uren, waarop het godsdienstonderwijs gegeven wordt en door wi, en de bevoegdheid welko de be- trokken klasse-onderwijzer voor het gods dienstonderwijs bezit. 13. De leerstof voor iedere klas wordt bij den aanvang van het schooljaar door den priester in overleg met den betrokken klas se-onderwijzer gelijkmatig over het leerjaar verdeeld. Zoowel priester als onderwijzer moet nauwkeurig zorg dragen, dat do geheel© leerstof in den daarvoor aangegoven tijd behandeld wordt: het uitvallen van lessen mag geen oorzaak zijn, dat er leerstof on behandeld blijft. 14. Tijdens de godsdienstles van den priester blijft de onderwijzer in het schoollokaal aanwezig. De zorg voor de uitvoering van door dort priester opgelegde straffen blijft aan den priester zelf voorbehouden. 15. Iedere priester, die met het onderwijs inl een Was is belast, meet zich vergewissen, of de klasse-onderwijzer de hem toever trouwde taak in dezen naar behooren ver vult. Eventueele klachten richt hijin ccrsta instantie tot het hoofd der sohool en ver volgens, zoo noodig, tot bet schoolbestuur. 1G. Daar wijziging van leerplan en lesroos ter in den loop van het jaar groote admi nistratieve bezwaren Leeft, moet verander ring van de getroffen regeling hoogc uit-' zondering blijven. 17. Dc Bisschoppelijke Inspecteurs z.ijn go« houden meer speciaal het godsdienstonder wijs op de scholen tc controïeerea en aan Ons van hun bevindingen jaarlijks een uit voerig verslag uit te brengen. 19. Kinderen, die de openbare lagere se Kzoeken. ontvangen katebhetiseh onger icht op dc vcorl:gebruikelijk wijze,bui en do schooluren. ol

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1