Groote Zomeruif verkoopt JL WJIALS» Haarlemmerstr. 132-138 IJ van den heer J. v. Zutphcn, de heer J. den Exter, (S.D.A.P.) De Tweede Kamerleden. Zooals men vreet, heeft do Minister van Financiën verleden week in zijn aanvan kelijk voorstel inzake nonact-ivitcitstxacte- nnent der Tweede Kamerleden veel gewij zigd, op aandrang, speciaal van den heer Troelstra. Aan één bepaling hield hij ochter vast do tegenwoordige ambtenaren op non-acti viteit zouden althans in de toe komst (na een nieuwe verkiezing) niet meer non-activiteitstractcment krijgen dan noodig zou zijn, om de schadeloosstelling te brengen op het bedrag, dat zij, ambte naar gebleven, als ambtenaar zonden heb ben genoten. De motie-Troelstra tot schorsing ging nu van do baan op grond van de wijzi ging, die in hoofdzaak al was aangekon digd voor de motie was ingediend, maar in de plaats daarvan kwam een amendement- Troelstra, dat de juist genoemde uitzon dering schrapte en dus de veiligstelling der zittende Kamerleden volkomen en al gemeen maakte. De Haagsche briefschrijver van D e Tijd zegt daarvan „Helaas, wij kunnen niet zeggen, kce graag wij hot gezien, hadden dat men, bij dit gedoe, de socialisten alleen had laten staan. Er is intusschen gelukkig één lid der rechterzijde geweest, dat door zijn voor name houding zijnerzijds gedaan heeft, wat hij kon, om 't prestige der Kamer hoog te houden. De heer do Monté ver- Loren heeft het amendemcnt-Troelstra be streden en stemming er over gevraagd en dé heer de Monté verLoren heeft ©en amen dement ingediend en aangenomen gezien, waardoor althans het meetellen voor het penflicen als ambtenaar, van de jaren dab hij als Kamerlid op non-activiteit was, is goechrapt. Welnu, de heer de Monté ver Loren was een der meest direct belang hebbenden, ambtenaar op non-activiteit als hij zelf is. Met zijn bestrijding en met zijn voorstel ging hij dus vierkant in tegen sijn persoonlijk belang." De audiëntie van den minister van waterstaat zal a.s. Vrijdag niet plaats hebben. De crodacteo der H.V. Model-Boerderij „BRONSTEE" te Eseuisteös zijn verkrijgbaar bij de Fa. Kl^JGMA, Leiden, Oude Vest 197 - Telef.432 Geiraisngd© fierichisss, Moordaanslag. Te Winschoten is Zondag een moordaan slag gepleegd op den onderchef van het ■«tation, de dader, een tuinman, is gearres- »erd. Misdaad of ongeluk? Zondagavond te half twaalf werd door jmwonenden van de Paradijslaan te Eind- Soven een luid hulpgeschrei gehoord en direct daarop een plons in de Dommel. Onmiddellijk werd do politie gewaar schuwd, die aanstonds do rivier begon af te dreggen. Gisterenmorgen omstreeks 10 uur werd het lijk van een meisje opgehaald. Hoewel het geen teekenen van geweld vertoonde, wordt toch aan misdaad gedacht. Tot nu tce is de identiteit van het meisje niet kunnen worden vastgesteld. Nader wordt gemeld: De naam van het verdronken meisje is Allegonda van Eelvoort, ongehuwd, afkom stig uit Philipsdcrp, Aan misdaad wordt gedacht. Verschillende personen zijn door de politie verhoord, onder wie ook de cava lier van het meisje. Het resultaat is nog onbekend. Onveilige streek. In verband met de inbraken en aanran dingen, gepleegd door gereclasseerden, die verblijf houden op de landkolonie van het - Leger des Heils, hebben de burgemeester van Barneveld en Ede zich gewend tot den procureur generaal bij het gerechtshof te Arnhem, met verzoek maatregelen to wil len nemen, dat op bedoelde personen een streng toezicht worde uitgeoefend, opdat nimmer zonder vertrouwd geleide deze bij Steeds nieuwe partijen diverse goederen werden tegen enorm verlaagde prijzen En verkoop gebracht. Wit gelakt Engelsch Ledikant met spiraalnct 12.25 Zeegras Matras, van prima damast, met afgenaaiden rand 15.90 Zware groote Molton Dekens 1.05 Mooie witte Wollen Dekens 6.45 le kwal. Cocosloopers, per el 0.66 Tapis Beige Karpetten. 7.75 Geborduurde Stoelkussens 821/2 Etamine, 140 cM. breed 0.49 Ruige Matten met gekl. rand 1.59 Rooster Matten, extra sterk 1,89 Karpetkleedjes in mooie kleuren 1.29 Chinamatten, 40 X 70 0,26 Graslinnen voor lakens 52 c. p.el Geel Katoen voor lakens 45 Geel Katoen voor hemden Ï9V2 Zware breede dubbel Keper 25 c. Mooie witte Engelsche 87 Witte geblokte Handdoeken 0.19V2 Groote blauwe Keukendoeken 0.23 Bad-Handdoeken vanaf 0.23Va Dameskousen 0,29 Huishoudschorten, waschecht poolbont, ruime modellen 1.27V2 Prima Corsetten met roestvrije baleinen 1.85 Tricot Heerenpantalon3 0.88 Dames Nachthemden 2.30 Dames Hemden0.96 Dames gefestonneerde jeans Onderrokken1.27 V2 Jeans Damespantalons, ge- ajoureerd en gefestonneerd 1.47V2 Dames Onderrokken, iets bij zonders 2.70 Dames Flanellen. 0.98 Geel Katoen Dameshemden 1.07V-2 Geel Keper Damesbroeken 0.95 Geel Keper Mansbroeken. 1.04 Kinder directoire Pantalons 0.49 Mooie gekl. Zephir per el 19V2 Mooie Dril voor boezeroenen 0.26 Alles in onza bekende solide kwaliteiten - Lïngeriën allen op eigen ateliers vervaardigd i«iP~ Breng Uwe kinderen mede, wij verstrekken prachtige Luchtbailons inrichting kunnen verlaten, wat thans her haaldelijk geschiedt. Het drama te 's-Gravenhage. Omtrent het echtelijk drama te 's-Gra venhage kan nog worden medegedeeld dat de heer en mevrouw v. B. de vorige week hun 40-jarig huwelijk herdachten. Mevrouw v. B. heeft aan de politie hekend, dat zij Zaterdag, toen zij hare woning verliet om haar echtgenoot op te zoeken, ten huize van mevrouw de G., aan de Schenkkade, een dolk hij zich had gestoken. Toen zij in het perceel aan de Schenkkade was geko men, trof zij daar haar man, mr. v. B., aan in gezelschap van mevr. de G. Haar echt genoot zat een kop koffie te drinken. Mevr. de G. vluchtte de kamer uit, zoodat mevr. v. B. met haar echtgenoot alleen was. Bij de woordenwisseling, welke daarop tusschen de echtelieden volgde, bracht mevr. v. B. haar man met den dolk een steekwond van 8 10 c.M. diep in de rechterborstholte toe. Mevr. v. B., die zeer onder den indruk van het gebeurde is, bevindt zich nog voor het politieonderzoek aan het commissariaat aan de Nieuwe Haven. In den trein overleden. Maandagochtend is tusschen Schiedam en Delft in een coupé 3de klasse van een van Botterdam komenden trein een reiziger plotseling overleden. De man, zekere J. H. K., uit Berg-Am- bacht, was werkzaam bij de firma Alsem- geest, te Delft. Be bende van „Piet." De politie tc Scheveningen heeft in de Laak en den Trekvliet naar de voorwerpen gedreigd, die P. Z„ de eerst aangehoudene van de bende van „Piet" aldaar in het wa ter had geworpen. Het dreggen heeft een gunstig resultaat gehad. Het is reeds meer dan een maand geleden, dat de voorwer pen zijn weggeworpen en een druk scheep vaartverkeer bevordert het wegspoelen en afdrijven. P. Z., die zich reeds geruimen tijd in het Huis van Bewaring bevindt, ia onder geleide van politie naar de Laak en den Trekvliet gebracht om de juiste plaats aan te duiden. Goed afgeloopcn. Het 2-jarig kind van den chauffeur W.is uit de eerste verdieping van de woning aan de Carnegie-Iaan te 's-Gravenhage geval len. Het bekwam slechts eenige lichte ver wondingen en werd ter plaatse verbonden. Uit een zweefmolen gevallen. Zondagavond te ongeveer half 11 trar had op de Kermis te Venlo, meldt de „N. Venl. Crt." een ongeluk plaats, dat een menschenoffer vergde. Een persoon, die veel te veel aan Bachus had geofferd, had plaats genomen in den zweefmolen. Het personeel van de inrich ting had den man met een ketting vastge bonden, doch de ongelukkige had deze in zijn overmoed weten los te maken, met het gevolg, dat hij uit den molen viel en met een geweldigen smak op den grond neer viel. De doctoren Dubois en J&nknecht die kort na het ongeval ter plaatse verschenen, gelastten onmiddellijke overbrenging per brancard naar het B. K. Gasthuis. Even na aankomst in het Gasthuis evenwel, stierf de man, zonder tot bewustzijn te zijn te ruggekomen. De ongelukkige was ongehuwd. Halirtg en oplichting van effecten. In aansluiting met het reeds door ons vermelde bericht betreffende de oplichting bij de Internationale Bank van Handel en Industrie te Botterdam, deelt de „Tel." nog het volgende mede: De vervolging tegen de ex-directeuren is ingesteld naar aanleiding van de oplich ting van een tweetal landbouwers. De hoofddader, de broer van de G. is nog voortvluchtig. Toen de bank, die opgericht werd met een kapitaal van f 15.000 gebrek aan con tanten kreeg, hebben de directeuren geen middel onbeproefd gelaten zich dat geld te verschaffen. De directeuren zelf hadden slechts 10 pet. van hun aandeel gestort. Na derhand wisselden zij hun aandeel weer in tegen een Mercurius-aandcel, zoodat zij fei telijk zelf geen aandeelhouders van de bank waren. Toevallig traden zij in relatie met twee landbouwers, die, nadat hun gouden bergen waren beloofd, hun soliedo effecten inruil den tegen de waardelooze papieren, die do directie aanbeval. Zoo lieten de directeuren hun aandeelen „Doggersbank" en „Neder- landsche Huistelefoon" voor de volle waar de koopen. Ook wisten zij hen te bewegen tot ruil hunner soliede Indische leening te gen aandeelen der Internationale Bank van Handel en Industrie, die ze voor de volle 100 pet. lieten betalen. Intusschen schijnen de directeuren gewerkt te hebben met listige, kunstgrepen en valsche voor stellingen, gelijk de wet eischt voor 't delict „oplichting'. Het onderzoek in deze zaak duurt op het oogenblik nog voort. Oplichtcre per auto. Er wordt gebeld. Mevrouw doet zelf open en ziet voor zich staan een net persoon, met een koffer in do hand. „Kan ik Mevrouw ook iets verkoopent 1c Heb prachtige lapjes voor blouses, cos tumes, colberts, jacquets." „Neen mijnheer, dank u." „Mevrouw, u staat uzelf in den weg. Prachtige stoffen voor weinig geld." „Neen mijnheer." x „Mooie kleedjes, karpetten dan? onver slijtbaar, mevrouwt" „Neen mijnheer, het spijt mij wel, „maar ik heb niets noodig." „Mag ik mevrouw dan een dienst vra gen?" „Ik zou graag wat klein papiergeld in wat grooter verwisselen. Kunt u mij bijv. helpen aan een paar biljetten van 200 of 300 gulden t" „Dat geloof ik niet. Maar ik wil wel eens even zien." „Astublieft mevrouw." (Mevrouw afkomt spoedig terug). „Ik heb alleen een van f 100. „O, mevrouw, als ik u daar 4 van 25 voor mocht geven." „Zeker, gerust". Mijnheer steekt de hand uit en mevrouw geeft in goed vertrouwen dat biljet af. Dan haalt hij zijn portefeuille voor den dag en zucht: ,Hé, dat spijt me, ik heb maar 3 van f 25 en 3 van f 10. Als mevrouw nu nog eens -f 5 er bij had ,,'k Zal even kijken". Mevrouw gaat naar binnen om do f 5 te halen, maar voor ze terugkomt is meneer in de auto gestapt, waarmee hij was gear riveerd en tuft de laan uit met de f 100. Aldus geschiedde te Hallum in Friesland vertelt de „Pr. Cr. Crt." SPOÜT VOETBAL. Seriev/edsirijden te Pdonffocrt. Bodegraven I—Donk I Gouda: 21. Men schrijft ons uit Bodegraven: Zondag j.l. nam het eerste elftal onzer plaalsgenooten deel aan de Seriewed strijden, uitgeschreven door de R.-K. Voet halvereeniging M.V.V. te Montfoort. Deze wedstrijd: B.V.V. I tegen Donk I van Gou da bracht 2 kampioenen in het veld. Ten gevolge van het late uur er werd te 6 uur gespeeld moest Bodegraven uitko men met niet minder dan 5 invallers, waaronder voor doelverdediger en links back. Onder leiding van scheidsrechter Rivier wordt te 6 nur afgetrapt. Bodegra ven speelt met nadeel van zon en wind. Nadat de 4-jarige zoon van den aanvoer der het leder heeft afgetrapt, gaan onze plaatsgenooten tot den aanval over. Het eerste schot gaat echter naast. Onmiddel lijk zijn de Rood-Zwarten alsdan weder om in den aanval, doch stranden op bui tenspel. Donk blijkt inmiddels een vrij stevige ploeg te zijn en weet eveneens ecuige doorbraken te forceeren, de hechte verdediging is hun evenwel een struikel blok. Bodegraven mist dan eenige fraaie kansen door rakelings over de lat to schieten. Onze plaatsgenooten zijn voort durend in de meerderheid zoodat doelpun ten niet kunnen uitblijven. Bij een plot- seLingen vliegensvluggen aanval geleid door het binnentrio dringt Boele op tot voor het doel en geeft het leder over aan don vrij-staanden „Joop", die geen schijn van kans geeft. Voortdurend blijven de Rood-Zwarten dan in den aanval; het le der wordt driemaal achtereen op het doel gekogeld, de laatste kans strandt evenwel op buitenspel. Onveranderd wordt ge draaid. Na half time heeft Donk een ge wijzigde opstelling. De doelverdediger speelt thans mede in de voorhoede. Van beide zijden wordt hardnekkig gestreden, aanvankelijk zonder resultaat. Bij een hernieuwden aanval der Geel-Witten is de rechts-back van Bodegraven bedenkelijk teruggetrokken en schermutseling ontstaat De keeper loopt nat en een der Donkspelers schiet in offside positie hot leder in het verlaten doel. Ondanks luidruchtige pro testen geeft de scheidsrechter goal. Met hernieuwde kracht gaan de Rood-Zwarten dan aanvallen, doch slagen er niet in de stand in hun voordeel to wijzigen. Als het eindsignaal klinkt is de strijd onbeslist en wordt 15 minuten verlengd. Reeds in de eerste minuten onderneemt Bodegraven een goed opgezetten aanval, breekt door en Boele hergeeft zijn club met een flink schot de leiding. Ondanks het zwoegen der Gouwenaars komt in dezen stand geen ver andering meer. Bodegraven komt thans op 8 Juli a.s. in de finale uit tegen M.V.V. I van Montfoort cm len en 2en prijs. "Wij gelooven onzen plaatsgenooten een goede kans op den eersten prijs te kunnen geven Seriewedstrijden. Onze plaatselijke voethaïvereeniging „Bodegraven" organiseert op den laat- sten Zondag in Juli cn de beide eerste Zondagen in Augustus seriewedstrijden in twee af deelingen. In do le af deeling komen uit: G.S.V. I van Gouda, Alphen II van Alphen, Moordecht I en Bodegraven I. De prijzen hiervoor bestaan uit een zilveren beker, uitgeloofd door de fa. Begeer te Gouda. Verguld zilveren en zilveren me daille resp. len, 2en en 2en prijs. In de tweede afdeeling zullen uitkomen: Olympia IV van Gouda, Zwammerdam T. Bodegraven n en vermoedelijk Gouda IH Do prijzen zijn hier: verg. zilv., zilveren en bronzen medailles. WATERPOLO. Zondag a.s., waarschijnlijk to 1 üur, wordt in de gemeentelijke zweminrichting aan den Hoogen Rijndijk de competitie wedstrijd L. Z. O. I—D. J. K. II (A'dam) §Ueffer>esi ©n barest Hubert Cuypers. Uit een gesprek met Hubert Cuypers is mij gebleken, dat er inzake de benoeming te Weenen nog geen besluit gevallen ia. De heer Cuypers zal eerst kunnen beslis sen, nadat hij zich volkomen met ulleB op do hoogte heeft gesteld, waarover nog wel een paar weken kunnen verloopen. "Wij kunnen er aan toevoegen, dat men to Amsterdam omtrent het behoud van Cuypers voor ons land niet erg hoopvol is gestemd. N. J. H. SWIERSTRA. ÊSit^EfölIE-glSEyWS LEIDEN. Geslaagd voor het: Doctoraal examen Geneeskunde (oud-aca demisch statuut) de hoeren W. de Vletter, Den Haag, en G. J. Vaandrager. Rotter dam. Eindexamens Ned. Ind. Administr. dienst de heere-n G. W. Fris, Breda; B. Itobijns, Helsrijp (Fr.); en C. J. Seegeler, Teterin- gen (N.-B.). Doctoraal examen rechten de heeren: W. G. F. Hofland, Botterdam; A. W. Loeber, Laren (N.-H.). Econ. Doctoraal ex-Tndologische studie Esertraeerateiijfce &arekc>5?s9êgS?iga GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP.. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, Tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH k f 0.21—0.28 SCHOL k f 0.16—0.33, MAKREEL k f 0.25 en KABELJAUW f 0.45 per pond. J. C. VAN DER LIP, Weth. Loeo-Burgemecster. Leiden, 26 Juni 1923. Apotheken d'e tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel, 523 De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Meeschheid is steeds geopend, üooh alleen voor leden van dit Fonds. Telegrafisch Weerfesrishf volgens waarnemingen verricht in den mor gen van 26 Juni 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.768.6 Valentia. Laagste Barometerst.: 744.8 Roest. Verwachting tot den avond van 27 Juni: Zwakke tot matige Noordelijke tot Westelijke wind', gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. de heeren M. van Hartingsveld, J. H. A. Logeman, A. E. Korn. De heer Logeman verkreeg het praedi- caat cum laude. Eindexamen Gymnasium. Na voortgezet examen slaagden nog: voor A.: B. C. E. Dinger Harttinks; voor B.: P. J. Ksiser. yiT eg onBEViMB AALSMEER. Een electriciteitskv/estie. Het tus< schen de gemeenten Aalsmeer en Haar lemmermeer bestaande geschil met be trekking tot het leveren van electrischa energie aan den Ringdijk, is thans opge lost in dien zin, dat Aalsmeer haar recht daarpp verkocht heeft aan de andere ge meente. De verschillende aangeslotenen weige ren nu de laatste kwitantie van Aalsmeer te betalen, zich er op beroepend, dat zij nimmer de stroomleveranties hebben op gezegd. Het gemeentebestuur van Aals meer heeft thans besloten, die personen gerechtelijk te vervolgen. Voor de bewo ners van den Ringdijk is dit een onaan gename geschiedenis, daar zij indertijd van Haarlemmermeer de aanbieding kre gen gratis van nieuwe lampen en motoren, berekend naar de hoogero spanning in die gemeente, voorzien te worden, en Aals meer hen toen door beloften heeft bewo gen niet op die aanbieding in te gaan. Nu zijn zij genoodzaakt geweest zelf die soms niet onbelangrijke kosten te dragen. V/ASSENAAS. Wegverbetering. Een stuk Rijks straatweg, gedeelte ter hoogte van do Maaldrift, hetwelk thans bestraat is, wordt van Rijkswege geasphalteerd. Vreemde individuen. Maandagmid dag liepen eenige vreemdelingen in het Dorp te Yenten met gedrukte stukken. Op den hoek van de Schoolstraat en Achter weg vonden zij het echter noodig den in houd dier stukken luidkeels aan te prij zen. Het gehoorde was echter allesbe halve naar den zin van vele omstanders, zoodat er weldra een oploopje ontstond. Natuurlijk werd er allerlei leelijks van den godsdienst verteld. Bij hun voort gang echter maakte het publiek het hen zoo lastig, dat zij besloten maar gauw bet hazenpad te kiezen. Personalia. De heer G. Versteeg Czn. alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd bij bet eindexamen Middelbare Handelsschool ZEGWAARD. Een geschorst Raadslid. Gedep. Sta ten van Zuid-Holland bobben gisteren be handeld een door liet raadslid van Zeg waard J. D. P. v. Duijvenbode ingesteld beroep tegen zijn schorsing als raadslid. Aan Gebrs. Smits le Zoetermeer had het gemeentebestuur van Zegwaard den bouw opgedragen van 6 arbeiderswont&gen. Het loodgieterswerk had clezs firma on- deraanbesteed aan genoemden v. Duijven bode. Deze aanvaardde da opdracht op 24 Mei j.l. Echter had hij tevoren, om niet in strijd te handelen met de Gemeente wet, op 22 Mei aan den burgemeester zijn ontslag ingezonden als lid van den raad. De heer Van Duijvenbode, op het be roep gehoord, verklaarde naar zijn welen niet te hebben gehandeld in strijd met do Gemeentewet, omdat hij geen werk ver richt had en zelfs het werk nog niet bad aangenomen, alvorens ontslag te vragen als lid van den raad en ook nog niets bad verricht, toen de raad hem schorste. Hij verklaarde, dat de burgemeester, waar schijnlijk opgezweept door anderen, zieb- voor ecnigen tijd wilde ontdoen van oen raadslid, dat hem minder aangenaam was, en dat de politiek hij zijn schorsing con groote rol had gespeeld. De burgemeester verklaarde echter, dat de politiek hier niet in hot spel was, en in de mcening te hebben verkeerd, dat hij volgens de Gemeentewet verplicht wasj een schorsing voor te stellen in dit gevaL Rapporteur in deze zaak was mr. Scliok- king. De beslissing volgt later. NIEUWKOOP. Circus Hagenbeek. Zaterdagavond was het in ons dorp zeer druk, daar Ha genbeek zijn wilde dieren-tent in do Kerk straat op het schoolplein had opgesteld. Voordat de kunsten door do dieren voor de propvollen tent werden vertoond, wer den enkele prachtige muzieknummers

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2