Ï4e Jaargang, 63INSDAU 26 JUNI 1923? tV'O. 4'iÖ1 DeABONNEMENTSPRUSbedraagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 13 cent per weck 12,50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week S2.6Ö per kwartaal. Franco per po3t 1 2oö5 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit biad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feesidagon Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. IL DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oewono advorSentüën 3Q con! per rsgclt Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleins adverSenSSSn, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop IO.50. Di£ numntsB* bestaat uit twee bSaden. Zij, die zich per Juli a.s. op ~De Leidsche Courant" wensehen te abonneeren, ontvangen de voor dien tijd verschijnende nummers gratis. BUITENLAND De bezetting van het Roergebied Het optreden der bezetting. Rosen gearresteerd. De bekende duikboot-kapitein Rosen, die tijdens den oorlog met de croote duik boot „Deutschland" don ODzienbarenden tocht naar New-York volbracht en die thans in Sterkrade woonachtig is, is aldaar door Belgische miltairen gearresteerd en volgens een mededeeling van het Duitsche Roode Kruis schandelijk behandeld, om dat de Belgen aan de juistheid zijner me dedeelingen betreffende zijn identiteit meenden te moeten twijfelen. Het Duitsche Roodo Kruis heeft de re sultaten van het onderzoek aan het hoofd bestuur van het Roode Kruis medegedeeld Noodlottige vernissinaen. In den nacht van 22 on 23 Juni is een kapitein van het 67e regiment infanterie door een noodlottig toeval door pen Fran- schen schildwacht doodgeschoten. De ka pitein deed de ronde op het station Bor- nig bij Gastrop: een sergeant die hem vergezelde, werd gewond. In d onzelf den nacht werd een soldaat van hot 40e regi ment infanterie door een eewoerschot van een post te Kalkum, ten Noorden van Dus seldorp, door een soldaat van hetzelfde regiment doodelijk getroffen. De conferentie te Lausanne. Een acccord in zake de schadeloosstelling Het financieelo comité der conferentie behandelde gisteren enkele financieele verdragsbepalingen van secundaire betee- kenis, waaromtrent te voren in principe overeenstemming was bereikt. Het stelde den definiteven tekst op van art. 57, dat do kwestie der indemniteiten en schade vergoeding regelt. Art 57 van het ontwerp-verdrag zegt thans ongeveer: Turkije en de uitnoodigende mogendhe den doen afstand van alle eischen betref fende verliezen en schade onder den titel reperaties, behalve wat de aanpassing der vroegere geallieerde concessies in Turkije betreft. Turkije doet afstand van alle rech ten op de goudvoorraden dio door de ver dragen van Versailles en Trianon aan de geallieerden werden overgedragen. De be stuursraad van de Dettes Ottomanes wordt van iedere verplichting tot inlosssing van het sedert 1915 door de Turksche regee ring uitgegeven papiergeld -vrijgesteld en do Turken doen afstand van den eisch tot terugbetaling van de som aan de Engel- sc.be industrie betaald voor de beide later niet geleverde oorlogsschepen, welke in den aanvang van den oorlog door de En- golsche regeeringen in beslag genomen werden. Daarmede is dus de regeling van het reparatievraagstuk afgeloopen. Heden zou het politieke comité een zit ting houden en tot een besluit trachten t« komen in zake de kleine nog overgebleven vraagstukken. Duitschland. Een bloedige botsing te Eisiehen. Te Eisleben had Zondag een bloedig ge vocht plaats tusschen leden van de orga nisatie „Stahlhelm" en communisten. De -Stahlhelm vierde een feest, waaraan de leden van de afdeelingen uit verschillende steden der provincie Saksen als gasten deelnamen. Tegelijkertijd had een rakvercenigingsfeest onder leiding van een der communisten plaats. De politie iiam voorzorgsmaatregelen op groote schaal om excessen te voorkomen. Beide partijen hielden optochten, die zonder incidenten verliepen. Niemand dacht meer aan gewelddaden, aldus het ,Hbld.'\ toen plotseling honderd met knuppels en gummistokken gewapende Tonimunisten een jeugdafdceling van de -Stahlhelm uit Hallo aanvielen. Een der langevallenen kreeg een messteek in het -ichaam en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, drie anderen werden ian het hoofd gewond. Bij den strijd, die daarop ontstond, rokenden de leden van de Stahlhelm uit Halle op een. vreeselijlce ■manier met de communisten af: negen de zer laalsten werden gedood, 19 anderen zwaar gewond. Volgens een later ontvangen bericht 3ou slechts één communist zijn gedood en negen gewond. Een schietpartij te Stettin. Zaterdagavond vierde de organisatie Jungsturm te Stettin feest. Links-radicale elementen poogden de zaal binnen te drin gen, waarop een handgemeen ontstond, waarbij vele schoten vielen. Drie der aan- vallendo communisten werden getroffen, waarvan één doodelijk. Ook van de Jung sturm werden velo leden gekwetst. Engeland. Geen verkoop van de West-Indische eilanden. In het Lagerhuis werd gisteren den pre mier de vraag gesteld,of hij er kennis van droeg, dat in Amerika een groot deel der openbare meening het afstaan van Britsch W-est-Indië ter voldoening of gedeeltelij ke voldoening der Britsche schuld aan Amerika gunstig gestemd is. Voorts werd gevraagd, of Baldwin dienaangaande met de Amerikaanscho regcering van gedach ten heeft gewisseld en, zoo ja, of de Brit sche premier het aanvaarden van een der gelijk voorstel in overweging zou nemen. Baldwin antwoordde, dat hij 't geheel eens was met het antwoord, door den voormaligen Britschen premier, Lloyd George, op een soortgelijke vraag gegeven, namelijk, dat het allerminst in de bedoe ling van do Britsche regeering ligt een deel van de Britsche bezittingen, welke ook, welker bevolking loyaal is en trotsch op haar betrekkingen lot het Britsche „Rijk, te versjacheren of te verkoopen. De behandeling der Britsche reizigers in Amerika. Onlangs zijn in het Lagerhuis tal van vTagen gesteld in verband met de behan deling van Britsche reizigers, die in New- York aankomen en op Ellis-eiland worden vastgehouden. In zijn antwoord op twee vragen over dit onderwerp zeide McNeill, onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, gisteren, dat daar elke waarbprg ont breekt, dat onschuldige reizigers niet aan zulk een onwaardige behandeling zullen worden blootgesteld, het eenige middel voor Britsche onderdanen is zich er van te onthouden naar de Vereenigdo Staten te gaan. Met het oog op de ongunstige er varingen van tal van andere Britsche on derdanen, kan hun slechts worden gead viseerd om zorgvuldig te overleggen of hun gaan naar de Ver. Staten werkelijk noodig is en er van af te zien indien de noodzakelijkheid daartoe niet bestaat Albanië. De opstand gedempt. Uit Albanië wordt gemeld, dat de on lusten met het uiteendrijven der opstan delingen zijn geëindigd. Dg regeerings- troepen hebben een aantal dorpen in brand gestoken. De leider der opstandelin gen, Prcnk Jokoe, is, naar het „Hbld." meldt, gesneuveld. Spanje; De terreur der Syndicalisten. De toestand te Barcelona blijft voor de regeering nog steeds een bron van ern stige bezorgdheid. Eiken dag spitst zich het conflict toe. De transportarbeiders-staking met haar complicaties is thans zooverre uitgebreid, dat de geheelo industrie to Barcelona en omgeving is lamgelegd. De syndicalisten schijnen sterk georganiseerd en volgen wederom hun oude taktiek, om n.l. de ge heele organisatie, voor wie zij tusschen- beide komen te overheerschen. Bij firma's waar door onderkruipers arbeid wordt verricht, mag niet worden gewerkt. Ver schillende firma's maken nu gebruik van de met militairen ingestelde transport diensten. De syndicalisten hebben evenwel doen weten, dat zij een lijst van op derge lijke wijze handelende firma's zullen aan leggen en dat zij hun maatregelen zullen nemen. Dat dit geen ijdelo woorden zijn, wijzen de jongste berichten uit, volgens welke in de afgeloopen week twee bekende werkgevers zijn doodgeschoten. In een opzicht is er vooruitgang te be speuren: het opruimen van het vuil in de straten der industrie-stad door vrijwilli ge en militaire arbeiders. Meer dan 8000 ten vuil, dat zich in de straten had opge hoopt, is nu verwijderd en in zee gewor pen. Amerika. Do drankwet De commissaris belast met de uitvoe ring van de drankwet, Haynes, heeft een uiteenzetting gegeven, waarom de regee ring van de Ver. Staten de schepen, die op onwettige wijze sterkedrank aan boord hebben, niet in beslag neemt en de gezag voerders arresteert, zooals bepaald in de Volsteadact. Hij zeidc: In de eerste plaats zijn de dranken openlijk binnen de Ame- rikaansche territoriale wateren gebracht, ten einde te doen uitmaken, of zij voor medicinale doeleinden kunnen worden ge bruikt. Het is daarom alleen noodzakelijk de aanwezigheid van het voorwerp in kwestie, n.L de dranken vast te stellen. Ton tweede wil het prohibition-departe- ment optreden op een wijze, welke zoo min mogelijk belemmerend werk als be staanbaar is met een behoorlijke toepas sing van de wet en waarbij complicaties worden vermeden, welke eventueel ern stig zouden kunnen zijn. Geen reden voor Engeland om te protesteer© n. In het Lagerhuis vroeg Lord Gurzon of de zegels op do alcoholvoorraden van de „Berengia" en de „Olympic" waren aangebracht met goedkeuring der Britsche regcering en of het verbreken van deze zegels door Amerikaanscho ambtenaren binnen de territoriale wateren door de Britsche regeering was erkend. Baldwin verklaarde in zijn antwoord, dat de zegels niet in de territoriale wate ren kunnen worden verbroken, maar dat zij overigons geenszins onschendbaar zijn Buitenlandsche douane-zogels worden ge woonlijk in de Britsche wateren verbro ken, indien de noodzakelijkheid zich voor doet, zoodat de Britsche regeering daar om geen reden heeft om te protestoeren wanneer Britsche doaune-zegels door Amerikaanscho douane-ambtenaren bin nen de Amerikaanscho wateren worden verbroken. China. Een treincverval op den Zuid- Pilantéjoerijschen spoorweg. Hoovers hebben op 22 dezer op den Zuid Mantsjoerijschen spoorweg bij Sjihlis een trein aangehouden. Zij plunderden de passagiers uit, die zij met revolvers in be dwang hielden. Daarna maakten zij zich uit de voeten, nadat zij den Japanschen conducteur en enkele Chineesche reizigers ernstig hadden gewond. De toestand ondragelijk. Uit Washington wordt gemeld: De Amerikaanscho Kamer van Koop handel te Sjanghai deelde 13 dezer aan den Amerikaanschen minister van buiten landsclie zaken Hughes mede, dat de toe standen aldaar ondragelijk zijn. Dit is niet alleen nadeelig voor het Amerikaan- sche prestige, doch eveneens voor de Amerikaanscho handelsbelangen. De Ka mer van Koophandel te Sjanghai verlangt derhalve bescherming der Amerikaanscho belangen, opschorting der gimsten door de conferentie te Washington aan China verleend, afdanking en ontwapening van Chineesche troepen, het stellen onder bui- tenlandscb toezicht van de Chineesche fi nanciën en verkeersmiddelen. Ëasitesifi. ëepïchien Spoorwegongeluk. 10 dooden, 40 gewonden. Uit New-York wordt gemeld: Gisteren middag zijn zes personen gedood en veer tig gewond, toen twee wagens van den luchtspoorweg in een straat in het drukke Brooklijn-district neervielen. Volgens oog getuigen is het ongeluk veroorzaakt, door dat er een as brak. Een nieuw bericht uit Ncw-York meldt, dat het aantal dooden bij bet ongeval 10 zon bedragen. Het ongeval had plaats bij het viaduct tusschen de Fifth en de Flat- busch Avenue. De uitbarsting van den Etna. Een wolkbreuk boven het geteisterde gebied. Volgens do laatste mededeelingen uit de geteisterde gebieden namen de erupties van den Etna af. Op den achtsten dag echter brak een hevige wolkbreuk los. Enorme massa's water vielen op de nog steeds roo- kende kraters en berghellingen. Het geraas en gedonder deden denken aan een her- nieuwe aardbeving. Overal stak een sterke storm op. Prof. Barbagallo slaagde erin het waar- neemstation op den Etna te bereiken. Het gebouw is grootendeels ingestort; de vloe ren zijn gesprongen; de buitenmuur i3 oveneons ingestort, terwijl ook de instru menten zwaar beschadigd zijn. Deze be schadiging heeft niets uitstaande met de erupties, doch is toe te schrijven aan de plotselinge aardschokken. Professor Bar bagallo is ervan overtuigd, dat de sedert 1S18 uitgedoofde krater ook heeft gewerkt. De geleerde heeft bovendien 15 nieuwe ope ningen in den krater vastgesteld, waaruit do lava stroomt. Hevige koude in Noord-ltalië. „Le Journal" verneemt uit Rome, dat •bijna alle vee dat reeds naar het hoogge bergte gedreven was, van honger en koude is omgekomen. De schade wordt geschat op millioenen lire. Ernstig ongeluk in Denver. Summer Curtis, de vertegenwoordiger van het republikeinscho nationale comité, die Harding vergezelt op zijn reis naar het Westen, is gisteren met den automobiel, waarmee hij een tochtje door de bergen maakte, in een kloof gevallen. Hij werd on middellijk gedood, do chauffeur stierf eeni ge uren na hem, terwijl twee hem vergezel lende journalisten ernstig gewond werden. Harding en zijn echtgenoote waren te Denver gebleven, waar zij een bezoek aan het Ziekenhuis brachten. Een brutale overval te Berlijn. Zaterdagnacht heeft een ui torst brutale roof plaats gebad in de gasfabriek te Char- lottenburg. Des avonds tegen 11 uur dron gen gemaskerde en met revolvers gewapen de roovers de portiersloge binnen cn namen de loonkas, die een bedrag van 22 millioen mark bevatte, met zich mede. Dit geld had de portier der gasfabriek klaarliggen, om daarmede de loonen van de nachtploeg te betalen. De daders wisten te ontkomen zon der 'herkend te worden. BINNENLAND Steun aan de Hanzebanken. Hot wetsontwerp. De Algem. R.-K. Werkgeversvcreeniging heeft aan de Tweedo Kamer een adres gezonden, waarin aangedrongen wordt op aanneming van het ontwerp van wet tot wijziging van Hoofdstuk VIIB der staats begrooting van het dienstjaar 1923, ter voorziening in do uitgaven, voortvloeien de uit de maatregelen, welke door het rijk, in verband met do moeilijkheden, waarin do Hanze-Credietbanken verkee- ren, zijn getroffen. Hcogers Tsxtielschco' tc Enschedé. Uitbreiding. De Hoogere Textielschool te Enschedé, waar tot nu toe uitsluitend gelegenheid be stond tot opleiding van textielfabrikanten en bedrijfsleiders in de textielindustrie, zal nu ook dienstbaar gemaakt worden aan de opleiding der handelaren in manu facturen zoodat deze zich op de school een goed inzicht kunnen verschaffen in de fabricage en de beoordeeling van de arti kelen, die zij verhandelen. De opleiding is éénjarig en wordt open gesteld door bezitters van een einddiplo ma H.B.S. 3 j. c., een Mulo-diploma enz. Voor toelating van oudere personen wor den faciliteiten toegestaan. Zilverbons. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis dat, ingevolge het Kon. besluit van 13 Maart 1923 (St.bl. No. 70") do ingetrokken zilverbons van f 2.50 (mo del 1915), alsmede de ingetrokken zilver- bons van f 1 (model 1916), alsnog tot en met 31 December 1923 ter inwisseling kun worden aangeboden ten kantore van hot agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam (Hecrengrachi 344/46). Desverlangd kunnen de bona per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering vau een spoedige afdoening zullen de inzen ders goed doen bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een postwis sel of wel een behoorlijk gefrankeerd stortingsformulier van den postchèque- en girodienst, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de ge legenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van do ingetrok ken zilverbons van f 1, f 2.50 en f 5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenhlik nog alleen in omloop zijn do zilverbons van f 1 en f 2.50 van het nieuw ste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden inge wisseld, dragen de bons van f 1 de dag- teekening van 1 Februari 1920, terwijl de bons van f2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. (St.-ct.) Invoerrecht vleesch. De Minister van Financiën brengt in de „St.-Ct." ter kennis, dat de commis sie van deskundigen voor het invoerrecht op versch en gekoeld vleesch in hare ver gadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld 100 K.G. f105; paarden- cn ander vleesch, versch of gekoeld, 100 K. G. f60. Gedurende de maand Juli 1923 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierbo ven bedoelde vleesch soorten bedragen 10 percent van de hiervoor vermelde waarden. Hot vloekvcrböd ts Wijsnhrifcseradeel. Ged. Staten van Friesland hebben den gemeenteraad van "Wijmbritseradeel me degedeeld, dat zij het door dien raad aan- E1ET VOORNAAMSTE RIEUfd5. BUITENLAND. Op de Conferentie te Lausanne is een accoord inzake de schadeloosstelling, be reikt. Bloedige botsingen tusschen communis ten en leden van rechtsche organisaties I Eisleben en Stetiin. Geen verkoop der West-Indische eilan den ter aflossing der Britsche schuld. LEIDEN. De gemeenteraad heeft de beslissing over demping Levendaal uitgesteld. In do vergadering van den Gemeente raad wordt een langdurigs discussie ge voerd over werkloozen-uitkeeringcn. OMGEVING. Ged. Staten hebben aan Prov. Statsc voorgesteld bij te dragen voer het herstg* van den Zuidzijdschen weg te Bodegraver genomen vloekverbod ter vernietiging aat. de Kr oom hébben voorgedragen wegen*- strijd met het algemeen belang. Dezelfde gemeenteraad heeft, zooals he kend, aan de regcering verzocht ce^ rijksvlcekverbod in lo voeTen on adhae-' sicbetuiging van andere gemeenten ver zocht. Van de gemeente Vlieland is daar* bericht ontvangen, dat in die ge meente nooit gevloekt wordt! Prov. Staten van Zuid-Holland. Gedep. Staten hebben aan de Staten ter vaststelling in overwoging gegeven een ontwerp-aigemeen reglement op overzet veren in de provincie Zuid-Holland. Gedcp. Staten stellen aan de Statcnver- gadering voor: Afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Ned. Herv. Gemeente to Katwijk aan Zc-o om een bijdrage voor do restauratie van Do Oude Kerk aldaar. Aan de gemeente Bodegraven (onder be paalde voorwaarden) in de kosten van re constructie van den Zuidzijdschen weg met uitzondering van het aan het Rijk toebehoo- rendo gedeelte en van liet reeds bestrate gedeelte in de kom van gemeldo gemeente een bijdrage te verleenen van ldier kos ten tot een maximum van f 1G.000. Hen to machtigen, aan het bestuur vak den R. K. Dioc. Tuindersbond in het Bis dom Haarlem naar aanleiding van eer door dezen Bond ingezonden adres, tc doen kennen, dat geen termen, zijn gevon den tot het verleenen van rechtstreek- schen of middellijken, provincialen steun ten behoeve van het tuindersbodrijf in deze provincie. Nog hebben Ged. Staten aan de Staten vergadering een voorstel ingediend, strek kende tot uitoefening van een verhaals recht als bedoeld in art. 36, 4e lid der Pen sioenwet 1922 op do nieuw aan te stellen provinciale ambtenaren en werklieden. Bij dit ontwerp-besluit wordt voorgesteld te besluiten; op dc bezoldigingen der amb tenaren en bedienden in dienst van de pro vincie, voor zoover deze na 1 Juli 1923 zul len worden aangesteld, zal jaarlijks worden verhaald a. ter verzekering van het ingevolge do aangehaalde Pensioenwet toe te kennen eigen pensioen drie ten honderd van den pensioensgrondslag; en b. ter verzekering van de ingevolge die wet toe te kennen weduwen- en weezen- pensioenen vijf eu een half ten honderd van den pensioens-grondslag, beperkt tot een maximum van f 3000. De Koninklijke Familie naar Engeland. Reuter seint ons uit Londen: Koning George en koningin Marie zul len zich Woensdagochtend naar hel sta tion Victoria te Londen begeven om ko ningin Wilhelmina en prins Hendrik tg begroeten, die zich naar Rydali Hall, Ambleside zullen begeven, waar zij voor nemens zijn verscheidene weken in vol komen incognito door to brengen. Burgemcesier van Rotterdam. Naar het „Centrum" verneemt kan thans zeer binnenkort de benoeming vaa een burgemeester van Rotterdam wor-s den tegemoet gezien. Naar het blad vernam heeft de Rogco* Ting hare keus bepaald op een deT niet* rechtsche candidaten. Jhr. J. W. H. Bosch van Gud-Ameliswcerd. Jhr. J. W. H. Bosch van Oud-Amet woerd heeft aan de R.-K. Statenclub t Utrecht medegedeeld, oen nieuwe bcm h ming tot lid der Eerste Kamer der S a ten-Generaal niet te kunnen aannemen* wegens de drukke werkzaamheden, ver* bonden aan het Presidentschap der Ai* rondissements-Rcchtbank te Utrecht. Prov. Slatsn van N.-Hc-IIand. Tot lid der Prov. Stalen van Noord* Holland is gekozen verklaard in de plaatC

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1