Eigen Grondbezit 417-32-93 HA Postrak. HOOI circulaire om de buiienlandseüe kloosters te helpen. Ze hebben dat telkens graag gedaan. En d&t zullen ze dezer dagen weer even graag en royaal doen. Maar dan blijft onze hulp -wezen lijk nog hard noodig, omdat do nood zoo dringend en hard is. Dus weer maar gegeven. Pas op! Geef blijmoedigblij, dat go nog kunt, blij dat ge moogt lielpeu, blij dat ge in die arme zusters en zieken Jezus helpt, blij dat ge toch nog iets overhoudt cm te kunnen rondkomen. Alles is welkom. Geld, onder- en boven- kleercu, conserven. Adres: R.-K. Huis- vestiugs-Comitc, Zuid-Willemsvaart 163, s-Bosch. G. HUIJS, R.-K. Pr. Radio-concert. Programma van bet Radio-concert op Zondag 24 Juni van 3.206 uur n.m. door bet radio-slation P G G G van de N. V. Ned. Radio-Industrie Den Haag op een golflengto van 1070 Meter. 1. Die Rcgimentskinder, J. Pucik. 2. Münclmer Kindl, K. Komzak. 3. Ouverture „Dichter und Bauer", F. Suppé. 4. La So- renata, G. Braga. 5. Gzardus, V. Mouli. 6. Die kleine Bar Foxtrott, E. Kalman. 7. Der Rosenkranz, E. Kevin. 8. Fantaisie „Freischütz G. M. v. Weber. 9. Serenade Napoletana, T. Rïvclli. 10. Valse Mascotte, P. Joli. 11. Aufgepast, potpourri, Schla ger, G. Albert i. 12. Folies Bergères, P. Lincke. De orkestuummers worden afgewisseld door Patlié- en gramopboonplaten. Maandagavond 25 dezer, van 911 uur, geeft het Radio-station PC G G der N. V. Ned. Radio-Industrie, Den Haag, op eeu golflengte van 1070 Meter een draadloos concert, waaraan de hecren C. J. van Vliet en A. Weitzel hun welwillende me dewerking verleenen en do navolgende ca baretliedjes ten gehoor© zullen brengen: 1. Duo-meisjes, Jan von Lindern. 2. Say it while dancing, Abner Silver. 3. Carna val, Jan von Lindern. 4,The Sneak, Nacio Herb Drown. 5. Die snoezige, schattige vrouwtjes Jan von Lindern. 6. You are so very fascinating, Arthus Kloin. 7. Da da! Dada! (op verzoek), Jan von Lindern. 8. Wana, Cliff Friend. De nummers 1, 3, 5 en 7 worden voorgedragen door den heer C. J. van Vliet, de overige door den heer A. Weitzel. Jan von Lindern zal aan de piano bege leiden. Programma van den muzikale# omroep uit te zonden door den zender van P C G G, Den Haag, golflengte 1070 Meter, op Donderdag 28 Juni, 8.30 uur. Mej. Elsa Vreedenburg, viool, mej. Bep d Haas, piano. 1. Hongaaxsclie dans No. 5, J. Brahms. nemers bekwaam beschouwd om bij onge vallen eerste lmlp cp de voorgeschreven wijzen te verleenen. Wij achten het wel van belang, dat allen ingezetenen van Nieuwkoop en Noorden de deelnemers a. d. cursus eerste hulp bij ongelukken bekend zijn. Wanneer er in een huis of op 6traat een ongeval voorkomt, weet men, waar men de eerste hulp kan inroepen. De deel nemers zijn de heeren Jac. Biersma, W. van Koert Gzn.. Y. Eijs, A. Ban, M. La- blans, G. v. d. Laan, G. de Rooij, S. de Graaf, P. de Graaf, P. Stam, P. Verlooy Gzn., S. Griffioen, P. Boer, F. v. d. Burgh, A. Bodegraven, G. v. Koert, N. Zwart, A. v. Dalen, J. Nell, G. J- v d. Horst, H. Otto, W. v. Wijngaarden. Tevens is bij die heeren een lijst ter inzage van de verschil len adressen. Eeu woord van hulde is hier zeker op zijn plaats aan onzen plaatselij ken docter, den heer Vogelezang, dio zich al de moeite gaarne heeft getroost, om dezen cursus te geven. Bouwen. Aan Gebrs. Kwakkenbos, aannemers alhier, is opgedragen het bou wen van een woonhuis met stalling, voor rekening van den heer J. Kwakkenbos, alhier. WCUBRUGGE. Bazar. Onder leiding van dr. L. E. Loth werd een laatste vergadering ge houden van bet bestuur en de bazar- commissie in de oude Rechtzaal alhier. Na een woord van welkom aan dames en heeren, gaf de voorzitter het woord aan den penningmeester, den heer B. Luijt, die verslag deed van zijn gehouden be heer; de rekeningen waren nagezien en accooxd bevonden. Do inkomsten waren: aan giften f 242, plus f 7, opbrengst ver koop f2211.54, feestavond te Hoogmad© f 168, bijdrage damescomité f 131.82, di versen f 22.50, te zamen f 2782.87. De uit gaven waren: aankoop f249.54, drukwerk en porto's f 76.76, huur en loonen f 89.33, diversen f 70.75, te zamen f 486.38. Batig saldo f 2296.49. Met dank wordt do pen ningmeester gedechargeerd. Namens het damescomité stelt mevrouw Loth voor den jongedochters, die tot het slagen medege werkt hebben, een gezellig tuinfeest te be reiden in den tuin van het „Huis Do Boe". Dit plan juichte juffrouw Eigoman toe, maar het gure weerl De heer W. A. Boot had een ander plan, dat de dames over namen, hetwelk eerstdaags zal ten uit voer worden gelegd. Na het gebruik van eenigo verversekingen, werden nog ver schillende zaken behandeld. De voorzitter deelde mede, dat het houten gebouw nu is verkocht en het bestuur spoedig zal wor den opgeroepen om de bouwplannen te be spreken. Daarna sloot bij dezo geanimeer- bijeehkomst met een woord van dank aan allen, die aan hot welslagen van den ba zaar hadden medegewerkt. de Rijks inkom;: Icr.bolaslmg worden be noemd dö heeren Veerman, Koeleman, v. d. Weijden en J. J. v. d. Bosch. De heer Vrijland vraagt of op do be- grooting voor 1923 een bedrag voor de straten is geraamd, daar de Dorpsstraat verbetering behoeft. De voorz. antwoordt bevestigend en zegt, dat de aannemer van het electrisch net tegemoet komt in de re paratiekosten. De heer v. d. Weijden VTaagt of do ge meente vrijstelling van keuring bij huis slachting heeft en of bij buisslachling keurloon betaald moet worden. Do voorzitter antwoordt, dat wel vrij stelling is verleend van de keuring vóór bet slachten, doch niet na de slachting en dat eveneens keurloon betaald moet wor den; een en ander berust echter op een misverstand. Er wordt besloten bedoelde vrijstelling art. 6a der Vleoschkeuringswet alsnog aan to vragen. SPOUT VOETBAL. „Genocgüikhcidsvaeibali" Het bestuur van S. V. V. heeft het vol gende telegram gezonden aan het bestuur van den N. V. B.: „Verzoeken u beleefd uitstel wesdtrijd tegen Hilversum op a.s. Zendag en min stens twee woken rust wegens overver moeidheid en blessuren van onze, meeren- deeïs zeer jeugdige spelers, die nu reeds 27 zware competitie-wedstrijden gespeeld hebben en van September af geen Zondag vrij geweest zijn. Wij zijn toch amateurs en het voetballen is momenteel voor hen geen genoegen meer maar een marteling" Het bestuur van den N. V. B. heeft af wijzend beschikt op dit verzoek en heeft bovendien bepaald dat de nu nog te spelen wedstrijden voor do „Nieuwe indeeling" bij gelijk spel zullen worden verlengd met 2 x 7/4 min. en indien dan nog geen be slissing is bereikt, geldt de verlenging, tot dat er een doelpunt is gemaakt. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Morgen zullen in de Seriewedstrijden van L. F. C. do volgende elftallen uitkomen: 1.30 uur Zwaluwen I Haarlem en Con cordia I, Hillegom, 3 uur: L, F. O. I alhier en Union I te Amsterdam, 4.30 uur: L. F. C. III alhier en Concor dia III te Hillegom. Voor deze zeer zeker spannende wedstrij den wordt groote belangstelling verwacht. Liefdadigheidswedstrijd te Voorhout. Door de R.-K. vpetbalvereeniging V.F.G. De Bengal S—De Poel L Donderdagavond hoeft in het" clublo kaal van „De Pool" de laatste ontmoeting plaats gehad lusschen deze clubs. pnt. brt. h.s. gem. Goddijn (De Bengel) 33 38 6 0.87 A. Knik (De Pool) 125 38 20 3.20 Smit 125 70 10 1.79 C. J. Koning 108 69 7 1.57 Annekee 119 53 10 2.25 W. Karstens 125 53 18 2.36 W. G. de We 80 46 9 1.87 B. de Rooij 125 46 13 2.50 Jac. Beuk 125 31 18 4.03 I. Mayer 71 30 10 2.37 Totaal „De Bengel" 995 car.; id. „De Pool" 1125 car., zoodat „De Pool" won met 180 car. voorsprong. LAWNTENNIS. Programma voor Zondag. Tweedo klasse C. Leiden: Leidsche L. T. G.Ready (P.) Tweedo klasse D. Leiden: Leidscbo L.T.G. II—Rijswijk. CRICKET. Programma voor Zendag. Tweedo klasse West. Leiden: AjaxRood en Wit ET. GYMNASTIEK. Demonstratie te Warmond. Door de R.-K. Leidsche Gymnastiek- vereeniging Jeanne d'Arc" zal morgen op liet S- M. G. terrein een gymnastiek-de- monstratie gegeven worden. Gezien de in druk, welko bovengenoemde Verecniging vorig jaar achterliet, zal het voorzeker niet aan belangstelling ontbreken. Bj£ gunstig weer belooft bet een mooie mid dag te worden, daar de gymnasten met muziek vanaf 't Sportcafé naar het ter rein zullen trekken te 2 uur, waar, onder muzikale begeleiding, een mooi program ma wordt afgewerkt. Ook de afdeeling da mes is ditmaal van de partij. Als nu het weer maar geen parten speelt. WATERPOLO. AU© wedstrijden uitgesteld. Naar wij vernemen zijn voor a.s. Zon dag alle waterpolo-compctitiewedstrijden van den N. Z. B. wegens de lage tempe ratuur van het water uitgesteld. ZWEMMEN. Kamp menwedstrijden uitgesteld. Het bestuur van den Nederl. Zwembond heeft besloten om in verband inet het aan houdend koude weder en do onmogelijk heid voor de zwemmers om zich serieus te trainen voor de kampioenschapnum mers, welke 24 dezer te Hillegersberg ver- 2. Spaansche dans No. 3, Moskowsky. 3. Bercc-use,. G. Faure. 4. Liebesfreud, T. Kreisler. 5. Resignation, Banela. 6. Spaan sche dans No. 4. Mockowsky. 7. Serenata, Toseïli. 8. Mazurka, E. Mvnarski. 9. Con- zonetta, A. d'Ambrosio. 10. Spaansche dans No. 5, P. de Sarasale. (Radio-Expres). Een esrswacht. Men meldt aan ,De Avp.": „Bij het bezoek van koning Haakon aan Soestdijk kon men in verschillende bladen lezen, dat aan het station te Soest was opgesteld naast een groep schoolkinde ren een eerewacht van den vrijwilligen landstorm, gekleed met blauwe stroohel- men. ZEVENHOVEN. Gsmcsnieraad. Tegenwoordig de heeren Koeleman, v. d. Weijden, de Groot en Slingerland. Af wezig de heeren Veerman, v. d. Bosch en Vrijland. Voorzitter burgemeester Baud. Do ingekomen reclames inzake hoofde lijke omslag over de maanden Januari Mei 1922 worden in handen der reclame- commissie gesteld. De mededeeling van Ged. Staten om trent salaris-regeling burgemeester en secretaris wordt voor kennisgeving aange nomen. Naar aanleiding van een schrijven van H.H. Ged. Staten betreffende vervolgon derwijs, in welk schrijven o.a. medege- is het plan opgevat een wedstrijd te spe len, waarvan de baten ten goede komen aan de kas van „Herwonnen Levens kracht". Voor dezen wedstrijd werd de voetbalvereeniging S. M. G. bereid gevon den als tegenpartij te dienen, wat tegen een volledig V. F. C. een mooie wedstrijd kan worden, temeer daar het Voorhout- sche muziekkorps dezen middag zijn me dewerking zal verleenen en do spelers met een marschje vanaf „Boerhaave" naar het speelterrein zal begeleiden. Wij moe ten dit besluit van het V. F. G.-bestuur ten zeerste toejuichen, daar ook geen be zwaren geopperd werden een zilveren me daille beschikbaar to stellen, wat zeker zal bijdragen den wedstrijd een spannend werkt zouden worden, deze nummers, te weten 200 meter schoolslag dames, 100 meter rugzwemmen heeren, 1500 meter vrije slag dames en heeren niet te hand haven als zoodanig. Voor de verwerking zal dus een nieuwe datum moeten worden Hef zwemmen als leervak op de scholen. De propaganda-commissie van den Ne- derlandschen Zwembond verspreidt een vlugschrift onder bovenstaanden titel, waarin de beer H. N. van L(eeuwen) o.a. het volgende schrijft: „De beoefening van het zwemmen be hoort verplichtend gesteld te worden op de scholen". Dit is het devies waaronder SPAARBANK BÈP©S5TÖ COURANT DEKKING DER Spaar- en Déposito- gelden 31 Dec. 1922 121 Aan.deelen nog tijdelijk a pari verkrijgbaar in Coupures van f250.— „In alle kringen en niet het minste in do kringen van het departement van Oorlog was men ten zeerste verwon derd over het verschijnen van deze „eere wacht daar hiervan niets bekend was en ook geen enkel bevel was gegeven tot bet brengen van en dergelijk cerefcetoon. „En onderzoek is op last van de leger- autoriteiten ingesteld en wat is nu ge bleken? ,Dat een luitenant belast met bet geven van militair onderricht aan de vrij willigers van den landstorm in die omge ving op eigen initiatief do vrijwilligers van den landstorm heeft vc-rzameld en deze heeft opgesteld aan het station bij aan komst van den koninklijken trein ÏIST SE OSGEyme KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemenhandel. Vooral in de laatste ia.gen. der week is er met liet oog op den bondag, wanneer vele mensehen. hun ka- Sier met „een bloemetje" villen versieren, meestal meer vraag dan in het begin der <veek. Ook nu is dat het geval. De aanvoer blijft tamelijk, doch niet abnormaal, en de prijzen voor alle soorten redelijk. Voor Pioenen zelfs hoog, tot f 11.50 per 100. Voor de prijzen der andere soorten kunnen we •evocgelijk naar het vorige bericht verwij zen. NIEUWKOOP. Eersfe Hulp bij Ongelukken. Dezer dagen is de cursus eerste hulp bij onge lukken ten einde geloopen en zijn do deel- deeld wordt, dat hierin geen rijksbijdra ge meer verleend wordt, wordt besloten geen vervolgonderwijs meer te doen geven dan bij genoegzame deelname. Wordt besloten adhaesie te betuigen aan een adres van den Gemeenteraad van Smildc inzake do heffing en wijziging in komstenbelasting. Door Ged. Staten is de gemeentebegroo- ting voor 1923 goedgekeurd. Veearts Eikelenboom te Uithoorn ver zoekt als diens plaatsvervanger aan te wijzen den heer Galesloot. Op voorstel van den voorzitter wordt dit schrijven tot een volgende vergadering aangehouden, ten einde eerst na te gaan, hoe een en ander is geregeld ten aanzien van den Keurings dienst voor vee en vleescb. (De heer Vrij land komt ter vergadering). Ten aanzien van de vaststelling van het vcrmenigvuldigingscijfer voor do inkom stenbelasting, belastingjaar 1923/'24, stel len B. en W. voor dit, zooals vorig jaar, op 1.4 vast te stellen. Den heer Vrijland komt dit cijfer hoog voor: spr. zou bezuinigd willen zien, tenein de aldus een lager cijfer te verkrijgen. Na ecnige discussie wordt op voorstel van den heer v. d. Weijden cene Commis sie van twee leden benoemd, die zullen nagaan op welke bégrootingsposten bezui nigd kan worden. Tot leden worden be noemd de heeren Veerman en Vrijland en op voorstel van den voorzitter wordt de secretaris aan dezo Commissie toegevoegd om de leden in te lichten. De vaststelling van het vcrmenigvuldi gingscijfer wordt aangehouden. Tot leden der Schnl'.ingscommissie voor karakter to geven. Gezien het mooie doel van dezen wedstrijd, verwachten wij van het puhliek veel belangstelling en zouden wij menig verstokten voetbalbestrijder ook willen raden eens een kijkje te nemen. Zij zullen ongetwijfeld een ander inzicht krijgen van de voetbalsport. Naar wij ver nemen komen do Warmonders met de volgende opstelling: J. Kruyssen; D. v. Rijn, H. Schouten; C. Kwast, A. Papót H. Koppers; R. Lampo, G. de Haas, Fl. Koppers, J. Koppers A. Bader. V. F. G. is volledig. De wedstrijd begint te 3 30 uur. BILJARTEN. „Do Pool"-comb.—Concordia I Dinsdagavond heeft in het Clublccaal van „Do Pool" de eindwedstrijd plaats ge- bad tusschen deze clubs. pnt. brt. h.s. gem. A'. Kloos (Concordia) 00 79 7 1.14 J. H. Höll (De Pool) 100 79 8 1.27 Mooten 100 88 9 1.14 J. Kanbier 91 88 6 1.03 J. H. Hoppenbrouwer 100 81 8 1.10 D. Boon 07 91 8 1.09 J. Verver '100 69 7 1.45 D. Klein 53 69 4 0.77 Mattaar 58 65 4 0.84 N. de Wolf 100 65 7 1.54 Totaal „Concordia" 948 car. Totaal „De Pool" 810 car., zoodat Con cordia won met 138 car. voorsprong. de Nederlandsche Zwembond zijn propa ganda voert. Het is toch eigenlijk wel vreemd, dat in ons waterrijk land, nog propaganda gemaakt moet worden voor dezo onont beerlijke lichaamsoefening. Uitbreiding van het aantal zweminrich tingen is op zichzelf al reeds noodzakelijk Wil men echter dM alle leerlingen bij bet verlaten der lagere scholen de zwem kunst verstaan, dan zullen naast de open zweminrichtingen ook vele <woW9ekte in richtingen noodig zijn. Hierbij moet ge dacht worden aan kleine eenvoudige bas sins, centraal gelegen ten opzichte van schoolcomplexen. Wanneer men in de toekomst nic-uwe badhuizen bouwt, zal het aanbeveling verdienen, om daarbij tevens in een aparte zaal, een bassin aan te brengen van b.v. 8 M. lengte, en 5 M. breedte, met een diepte van 1.20 M., nit- sluitend ingericht voor het geven van on derwijs in het zwemmen. De verwarming van het water zal op dezelfde wijze en met hetzelfde personeel kunnen geschie den, noodig voor de had-inrichting, ter wijl de onderwijzers(essen) in de licha melijke oefening met het zwem-onder- richt belast kunnen worden op uren voor afgaand en volgend doch direct aanslui tend op het onderwijs, maar ook geduren de het gewone onderwijs. Een dergelijke regeling zal noodig zijn, omdat anders liet aantal henoodigde bassins to groot zou moeten worden. Het zal niet noodig zijn, dat het zwem men permanent op don rooster voorkomt. Voor hen die do kunst eenmaal verstaan, eindigt dit on derwijs-vak. Het mag als ra:'staand werden aangenomen, dat iemand, dio eenmaal kan zwemmen, vort langen naar het zwembad heeft en ziclx zelf dus verder zal oefenen. Alvorens do leerlingen hei water in- gaan, lean eerst grondig een droge in structie worden gegeven. Dit is van niet te onderschatten waarde, omdat daardoor do bewegingen zuiver kunnen worden aan geleerd, zoodat do leerlingen als ware automatisch do bewegingen uitvoeren. Het plan, dat wij hierboven hebbes aangegeven, zal ongetwijfeld een z?or omvattende organisatm vercïschen. Doeli voor zulk een bij uitstek pracliscbe en te vens hygiënische lichaamsoefening als het zwemmen mag niets ongedaan blijven Wij zijn het onzen kinderen verschuldigd hun dit vak, waarvan al to dikwijls het leven kan afhangen, te lecren. Wij heb ben hier een weg aangegeven om liet zwemmen als algemeen leervak in te voe ren. zocdat geen leerling do lagere school verlaat zonder te kunnen zwemmen. Er mag niet worden gerust, alvorens dit ideaal is bereikt. ess Ttiinbcuw Productie van hel Ditmaal eens enkele grepen uit het jaarverslag der controlo-vereeniging „Ezinge en omstreken", dat mo door vrien denhand werd gezonden. „Cijfers" en „Jaarverslag" zijn twee woorden, die in staat zijn menigeen een schrik op het lijf te jagen. En toch moeten we somtijds wel door den zuren appel heen bijten, en als we dat eenmaal gedaan hebben, ge voelen we zelden spijt hiervan. Wat in cijfers is vastgelegd, komt in zeer con- creten vorm tot ons, en een jaarverslag pleegt meer dan eens zeer leerzaam to zijn. Als wo n.l. in di t verslag lezen, dat de 12 vaarzen van den bekenden stier „Lcen- dert" G. S. 385, waarvan ook in Zuid- Holland reeds i -n tweetal geprimeerde zoons worden gevonden, dio dit jaar onder' de controle vielen, gemiddeld opbrachten in gem. 293 dagen 3215 K.G. melk met 3,47 pCt. vet, dat is 111,56 K.G. botervet, en in boter omgekend 123,7 K.G., dan wachten we ons wel hard uit te roepen, dat Leeudert slechts in de productio-Iijn heeft gefokt. Annie G S 1612 van W. Zantinga,J brgcht het zelfs tot 4123 K.G. melk met 3,67 pCt. vet, is 151,5 K.G. botervet of 171,15 K.G. boter iu 300 dagen, en Andrea Leenderts van den zelfden eigenaar, in geschreven onder G. S. 1611, gaf in 300 dagen 3768 K.G. melk met 3.73 pCt. vet, is 140,5 K.G. botervet of 138,8 boter, neg meer dan haar moeder gaf op 5-jarigen leeftijd. Ook andere zoor productieve dieren von den we, n.l. Wilhelmina G. S. 1499 van vv W. Bakker, Oldehove, dio in 295 dagen gaf 4197 K.G. melk met 3.35 pCt. vet, ia 140,5 K.Gr. botervet of J5S,5 K.G. boter. Wilhelmina had tot vader „Gerrit" 459 G. S., die van een zeer productieve moeder was, maar waarvan door verschillende rampen zeer weinig jongen zijn groot ge worden. Wilhelmina is van ccn ongecon troleerde moeder. In hetzelfde verslag vinden vro rok nog „Geertje", een registerkoe van C. Lijkles, Oldehove, die in 192L als vaars gaf in 330 da^en 4605 K.G. melk met 3.73 pCt. vet is 176,8 K.O. liolerïGt of 199 K.G. boter, en dit jaar als 3-jarig® in 300 dagen 5724 K.G. melk mot 3,70 pCt. vet, is 211,7 K.G. botervet of 238,7 K.G. boter. In dö eerste twee productiejaren alzoo in totaal 388,3 K.G. vet of 438,2 K.G. boter. Even dient nog vermeld de 7-jarige roodblaar van J. Olthoff met 7095 K.G. melk en 3,79 pCt. vet, is 268,9 K.G. vet, of 303,6 K.G. boter, en de G-jarige Bertha G. S. 853 van P. Mulder, die bet bracht tot 7509 K.G. melk met 3,33 pCt. vet, is 250 K.G. vet of 281,5 K.G. boter. De con- Irölevereeniging „Ezinge" telt menig pro ductieve blaarkop. J. W. BAKKER. Ce Tuinbouw- en BlGemenienloonsicü'.nB te Amsterdam. Hoewel de inschrijving van inzendingen tot 1 Augustus is opengesteld, kan thans reeds worden medegedeeld, dat op de Al" gemeene Nederlandscho en Ned.-Indischo Tuinbouw- en Bloemententoonstelling, vm ko 1423 September in bet R.A.I. gebouw to Amsterdam gehouden zal worden, a-lo afdeelingcn op bet gebied, van den tuin bouw zullen vertegenwoordigd zijn. Behalve vele binnen- en buitenlandse!#

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 8