Vierde Blad. aterdag 23 Juni 1923 UIT DE PERS HET HANZE-NOODWETJE. Wij gaven in een vorig stukje het Hanze- noodwelje een goede kans, omdat er grond is voor het vertrouwen, dat de meerder heid in de Kamer zich door de gewichtig doenerij en het geschetter van sommige liberale bladen niet van de wijs zal laten brengen. Wie zich op een zakelijk stand punt plaatst, kan niet ontkennen, dat de Eegeering, die het algemeen belang op den voorgrond stelt, den juisten weg heeft ge kozen. Dit wordt in De Standaard nog eens duidelijk aangetoond. De hoofd redacteur van het auti-revolutionnair or gaan, de heer H. Colijn, wien ook de libe rale bladen oen zekere kennis van finan- cieele verhoudingen niet zullen ontzeggen, schrijft in een driestar onder meer het volgende: „De Regeering komt nu met een wets voorstel om hulp te verleenen. Natuurlijk geeu hulp aan de beide banken. Ware dit het geval, men zou er zich tegen moeten verzotten. Waarom deze banken wel helpen en andere niet? Neen, de Regeering wil thans doen wat de heer Colijn bij do algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting van liaar vroeg. Overigens gezonde bedrijven, die in crediet-moeilijkheden verkeeren, over den slechten tijd hoen helpen. Wanneer toch de door de banken uitge leende gelden op geforceerde wijze terug gevorderd worden, dan zouden bedrijven, die volkomen gezond zijn, mee het slacht offer kunnen worden van de moeilijkhe den der banken. En dat wil men voorkomen. Terecht, naar het ons toeschijnt. Wij moeten in dezen tijd handelen naar den regel: Houdt wat gij hebt! D. w. z. houdt op de been wat indien de een of andere calamiteit niet geschied ware ook op de been zou zijn gebleven. Het gaat dus niet om liulp aan de banken. Die moeten hun eigen potje maar koken. Het gaat ook niet om hulp aan de be drijven, die reeds in déconfiture zijn. Dat zou niet baten. Het gaat alleen om de gehjpl gezonde bedrijven aan crediet to helpen, nu het hun door de Hanzebanken verleende cre diet opgezegd wordt, of zij geen verder crediet kunnen bekomen. Ons dunkt, dat dc Regeering, in samen werking met dc Nederlandsche Bank, hier doet wat van haar verwacht mocht wor den, en wij kunnen orrs met liet gedane voorstel dan nol- voroomSOn. r De uitvoering zal ongetwijfeld veel nauwlettende zorg eisclien om niet over de grens te gaan, die men hier trekken moet. Maar dat is bij de directie der Ne derlandsche Bank in goede handen. Zij er nu verder geen zenuwachtigheid onder het publiek. Want dat slicht in den regel ernstig kwaad. Onbezonnen handelen in paniekstemming wil in zulke dagen nog al eens voorkomen. Met als cenig resul taat, dat er nog meer ongelukken voorko men, die niet hadden behoeveji te gebeu ren, indien men het hoofd koel gehou den had. Natuurlijk gaan we bij dit alles van de onderstelling uit dat de hulp beperkt wordt tot de gevallen, clio we hiervóór aangaven. Alleen levensvatbare bedrijven, die staande gebleven zouden zijn indien er met dc banken niets gebeurd ware, mogen geholpen worden. Van hulp aan de banken zelve willen ook wij ni9ts weten. Hun bestuur toonde zich voor de taak niet berekend; het ver antwoordelijkheidsgevoel bleek te zwak. Het kan niet op den weg van den Staat liggen om daarvoor stutten aan te dragen. Maar wel om anderen, die anders niet. val len zouden, voor meevallen te behoeden." CUMULATIE VAN TRACTEMENTEN De T ij d schrijft: In de Tweede Kamer was Donderdag een „teero" quaestic aan de orde. Name lijk het ontwerp tot regeling der positie van ambtenaren, die tot Kamerlid gekozen zijn of worden. Zooals men weet, wil de Regeering cumulatie van ambten en pen sioenen door Tweede Kamerleden, die se dert de jongste Grondwetsherziening een voldoende schadeloosstelling genieten, on mogelijk maken. Voor do thans zittende ambtenaren-Kamerleden zou volgens het ontwerp der Regeering, do oudo toestand cot de eerstvolgende Tweede Kamer-ver kiezing blijven gehandhaafd. Zij zouden hun non-activiteitswedde en hun schade loosstelling tot en met 1925 blijven genie ten. Maar na de verkiezingen in dat jaar moest hel met de cumulatie onherroepelijk ait zijn. Het was een leere quaestie. Doch voor Kamerleden, die in het jongste verleden geroepen waren bezuinigingsmaatregelen goed te keuren, waardoor aan salarissen van rijkspersoneel is getornd, was het een 'uitstekende gelegenheid, om te tooncn, dat onze volksvertegenwoordigers op het stuk van bezuiniging het goede voorbeeld durf den geven. Doch het voorstel der Regoering ging sommigen heeren te ver. Mr. Troelstra stelde voor de non-activiteitstractementen te handhaven voor de tegenwoordige Ka merleden, zoolang hun Kamerlidmaatschap zonder onderbreking voortduurt. Minister De Geer voelde er niets voor, het amendement ging tegen zijn overtui ging in en hij weigerde hot over te ne men; maar .met het oog op de teerheid van deze quaestie" liet hij de beslissing gaarne aan hel oordeel der Kamer over. Kef voörstel-TroelsIra werd met 49 te gen tl üiemmen aangenomen. Van d« Katholieken stemden vóór: de heeren v. d. Bilt, Ament, Van Sasse van Ysselt, Van Rijzewijk, Deckers, Moerel, Feber, Kuiper, Suring, Van Schaik, mevr. BronsveldVitrfnga, Nolens, Engels, Van Wijnbergen, Van Rijckevorsel, Bulten, Bon gaerts, Rutten, Slulemeijer en Kolkman. Tegen stemden de katholieke leden: Van Dijk, Hermans, Knigge, Van Vuuren en de voorzitter, mr. Kooien. Onder de aamvezigc katholieke Tweede Kamerleden waren er dus slechts vijf om het goede voorbeeld te geven. iw iiagjrai 8BssK©ini§d© BspscSaiasïo De dubbele moord te Houtdorp. De hoofddader van den dubbelen moord te Houtdorp, die zijn straf onderging in de strafgevangenis te Leeuwarden, is van daar ter verpleging overgebracht naar het Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel bij Eindhoven. Moordaanslag. Uit Dortmund wordt aan de „Tel." ge meld: Op een landweg in dc buurt van Kiroh- linde heeft een 24-jarig Amstcrdamsch student, K. H., getracht zijn verloofde, een jonge verkoopster uit Amsterdam, waar mede hij een pleizierreisje maakte, door revolverschoten te vermoorden in een vlaag van woede. Toen de revolver na het eerste schot, dat het meisje aan den schouder verwondde, ketste, poogde hij haar met zijn wandelstok te dooden, door haar hevig op het hoofd te slaan. Het meisje werd meer dood dan levend door een passee- rende auto aan den kant van den weg ge vonden. Dc dader is ontvlucht. Het motief tot deze daad is waarschijnlijk te zoeken in jaloezie. De toestand van het meisje is zorgwekkend. Ongelukken. Onder Nieuw en St. Joostland is de 7G-jarige doovc man, Dc Klerk, door den motorrijder B., uit Biezelinge aangereden. Hij is aan de gevolgen in het gasthuis te Middelburg overleden. Gisterochtend 5 uur is op de stoom tramrails ter hoogte van den overweg Vail- lantlaan-Waaldorpstraat in Den Haag het verminkte lijk van den 30-jarigen ran geerder bij de Hol. Spoorwegmaatschap pij D. S. gevonden. Do man had Donder dagavond dienst gedaan in het seinhuis Vaillantlaan en was om 10 uur afgelost. Vermoed wordt dat hij bij het oversteken van cfe rails, om zich naar huis te bege- -ven, door een trein of stoomtram is ach teropgereden en gedood. r Een treurig ongeval heeft Woensdag avond omstreeks zes uur bij het Vitosse- terrein te Arnhem plaats gehad, meldt de „N. Arnh. Grt.". De 2G-jarige F., remmer bij de tram, wonende op den Geitenkamp, aldaar wilde op een passeerenden vrachtauto springen om met dit vervoermiddel naar buis te gaan. Hij nam zijn sprong echter te kort, viel en kwam onder den vrachtauto te- achterwielen "van den aïïio "hém óver do borst reed. Hij kreeg een bloedspuwing en bleef bewusteloos liggen. Ecnige voorbij gangers droegen hem in een naastbijzijn- de villa. Per ziekenauto is bij daarna naar hei Gemeenteziekenhuis overgebracht. De toe stand van F., die getrouwd en vader is, werd in den loop van den nacht zoo ern stig, dat zijn echtgenoot© opnieuw ge waarschuwd moest worden. Donderdagochtend is hij overleden. Toen Woensdagavond de landbouwer S., te Meerveldhoven, huiswaarts keerde, wipte plotseling zijn kar achterover. Op de kar zaten enkele kinderen, die gelukkig geen letsel hadden opgeloopen. S. deed na dit incident een paar schreden voorwaarts en viel met zijn hoofd op een tramlijn, tengevolge waarvan hij enkele oogenblik- ken later overleed. De landbouwer S. was weduwnaar en 63 jaar oud. Gistermorgen te 8 uur is de 7-jarige G. Versloot op den Groenen Hilledijk tc Botterdam door de electrischc tram over reden. Hij liep langs een boom, zonder op dc tram te letten en raakte daardoor on middellijk onder den baanschuiver. De knaap brak bet rechterdijbeen en bekwam tevens een ernstige hoofdwonde en schou derfractuur. In bedenkelijken toestand is hij naar het ziekenhuis op den Coqlsmgei vervoerd. Een fraai raadslid. To Zevenbergen is iemand lot Raadslid gekozen, die niet minder dan 36 proces sen-verbaal achter den rug heeft wegens strooperij („Rott.") Kranig. Maandagavond geraakte een 4-jang kindje in de Binnenhaven te Den, Helder tc water. Ofschoon er onmiddellijk een aantal mensehen kwamen toegeloopen, waagde geen van hen te water tc gaan om liet kind te trachten te redden. Plotseling komt de 18-jarige Frouwtje Koorn, wonende Binnen haven 125a, aangeloopen, springt, zonder zich een oogenblik te bedenken met Moe ren en al pardoes te water en weet het meisje, dat reeds zinkende was en ecnige meters van den kant was afgedreven, onder water te grijpen. Met het geredde kind op den arm zwom zij naar den kant. Hbld. De gevolgen van een verminkt telegram. Wij lezen in bet „Hark Dagbl.": „In October van het vorig jaar werd een inwoner van Franekcr te Haarlem benoemd Hij plaatste een advertentie in Haarlem's Dagblad, waarin hij een woning vroeg en kreeg liierop een aanbieding. Met zijn vrouw, die toen nog zijn verloofde was, ging hij hierop naar Haarlem, om die wo ning te bezichtigen. Het bleek, dat het een gemeubileerde woning was, waarvoor de eigenaar f 50 per maand vroeg. De gega digde hapte niet dadelijk toe, maar sprak met den eigenaar af, uit Franeker een tele gram te sturen. Op 6 October stuurde hij dan ook het volgende telegram: „Nemen het huis niet." „De belanghebbende toonde aan onze Re dactie bet formulier uit Franeker al3 over tuigingsstuk. „De eigenaar van de woning kreeg even wel het volgende telegram: „Nemen het buis." „Dus dat was juist bet tegenovergestelde De eigenaar wacbtte lang op de komst van den nieuwen bewoner, maar deze kwam na tuurlijk niet opdagen. Toen de heeren elkander in Haarlem ontmoetten, kwam bet tot een verklaring. De eigenaar nam er evenwel geen genoegen mee. Hij raad-» pleegde een advocaat, met het gevolg, dat dc ?aak voor het Kantongerecht behan deld werd. Hier werd uitgemaakt, dat de iuan uit Franeker do gevolgen van deze vergissing moest dragen, omdat het Rijk nu eenmaal geen schade vergoedt voor het verminken van telegrammen. Hij werd veroordeeld tot het betalen van f 100 scha devergoeding plus de rerfte aan den eige naar van do woning en van de proceskos ten, te zamen f 125. „Wegens dc vergissing, door een ambte naar gemaakt, moet de gedupeerde dit vcor hem groote bedrag in termijnen afbe talen." üaiitesil. El©B»i©Sif©ra De Etna-uiibarsiing. Do situatie is, ondanks het feit, dat de Etna nog niet geheel tot rust is geko men, veel beter. Nu cn dan schieten nog vlammen op, die mijlen ver in den omtrek zijn te zien. Deze vlammen heb ben evenwel veel van haar sterkte verlo ren. De aardschokken zijn bijna geheel opgehouden, terwijl het gerommel in den vulkaan niet zoo hevig meer is. De ex plosies, die de laatste dagen bijna voort durend plaats hadden, zijn veel schaar- scher geworden. Ongelukkigerwijze houdt <le lavastroom nog aan. Hij vloeit lamg- zamer doch vernielt alles op zijn weg. Gedurende den nacht kroop de lava stroom tot dicht bij Linguaglossa, zoodat al is het oogeüblikkelijk gevaar blijk-- baar geweken de toestand ernstig bliift Het is nog niet zeker of deze plaats zal worden behouden. Volgens de „Giornalo di Romn" is den lava-stroom in een an der dal gevloeid. De vreeselijke hitte heeft alles uitge droogd. Allo houten huizen cn daken zijn door de hitte en droogte gescheurd. Wat de lavastroom niet verwoestte, werd veel al door de aardschokken, vernield. Vele huizen staan op invallen. Do toestand te Gastiglione, het andere bedreigde dorp blijft onveranderd. Hier staat de lava stroom bijna stil. De uit de kraters vloeiende lava is veel verminderd en do aschregen is eveneens veel geringer. De dikke rook is opgetrok ken, zoo-dat het thans mogelijk is, den locstand bij helder daglicht te zien. Alle6 ziet zwart. Hef is of op zeer uitgebreide schaal getracht is een asplialtplaveiscl te maken, waarover straks een stoomwals zal trekken. Door de stralen der dorpen, ziet men. oiiicfïfthcië vyvwi den aschregen voortijlen le vage schadu wen, die met deuren, vensters, stukken van daken en stcenen beladen, alles wat nog te redden is in veiligheid' pogen te brengen. De als woedende duivels wer kende kerels zijn fascisten, die zelfs de rails opbreken, om het ijzer te behouden, een kostbaar metaal voor het land van Italië. Het „Giornale di Roma" deelt mee, dat de lavastroom, die Linguaglossa bedreig de, naar een naburig dal is afgevloeid. Do uitbarsting van den Etna verkeert in een-stadium van afneming naar het schijnt. Bij de omwonende bevolking wordt de hoop weer levendig. De aangerichte schade wordt tot op het oogenblik geschat op 70 millioen. Do „Times" geeft in een hoofdartikel over de erupties van den Etna, nog ecnige bijzonderheden, waaraan het volgende is ontleend: Sinds 1879 en 1886 is een zoo ernstige explosie als deze niet voorgekomen. Do toestand is ontzettend. „30.000 menschen zwerven dakloos rond", deelde signor Carnazza Maandag in den senaat mede. Langen tijd geleden reeds deden zich in den berg verschijnselen voor, die een lichte vuicanische werking deden vermoe den. Toch maakte men zich iiict onge rust, aan de mogelijkheid van een uitbar sting word niet gedacht. Zelfs organiseer de de Italiaansche Aipenclub nog tijdens do Paaschdagen een excursie naar den krater; slechts enkelen hebben dien toen bereikt, de meesten zagen zich door regen en sneeuw gedwongen, van de excursie af te zien. De geweldige activiteit van den vulcaan is intusschen nog zeer plotseling gekomen In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vormden zich vier nieuwe kraters, waar door de gloeiende lavastroom zich een uit weg baande en over een breedte van 700 M. neergolfde. Onophoudelijk deden zich nieuwe explosies voor, Drie dorpen wer den al aanstonds onder do gloeiende mas sa bedolven en hetzelfde gevaar bedreig de Donderdag nog de stad Linguaglosa. Naar schatting had dc lavastroom een dikte van 30 voet en drong hij vooruit met een snelheid van ongeveer 250 meter per uur, ofschoon deze snelheid gelukkig tot. 25 M. per uur verminderde. Intusschen, noch de uitbarsting, noch de voorafgaande verschijnselen zijn iets nieuws. De vuicanische werking van den Etna heeft reeds hij tusschenpoosen plaats gehad sinds den tijd van Pindarus en waarschijnlijk zelfs al eeuwen door. Onder de schrijvers, die de verschrik kingen van El na-erupties of de daarmede samenhangende mythen beschreven, vin den wij reeds de namen van Aeschylos, Sophocles, Theocritus, Thucydides, Lucre tius, Virgilius cn Ovidius, Cicero, Livius en Strabo. Men kent het verhaal van Pro metheus aan Occeanus, hoe Typhoeus, door Zeus ncergesmakt, aan den voet van de Etna ligt cn in zijn woede een.vaar»- stroom wil maken, om de in bloeislaande velden le verwoesten en hoe later dat ver nielende plan werkelijkheid werd. Verschillende groote uitbarstingen »Va- den plaats in de middeleeuwen in de „isola del foco". De uitbarsting van 16G9 maakte 27000 menschen dakloos en 24 jaar later, in 1G93, verloren duizenden het leven. In hetzelfde jaar, dat ta een verschrikkelijke aardbeving een paniek veroorzaakte, begon ook de Etna weder te werken en in de laatste'eeuw hebben iede re vier of vijf jaar meer of minder ern stige uitbarstingen plaat3 gehad, waarvan eenige zelfs verscheidene weken duurden. De lavavloed van 1879 verwoestte de omliggende streek over een uitgestrektheid van honderden kilometers en in 188G ont kwam het dorp Nicolosi, bij het reizende publick wel bekend, nauwelijks aan den ondergang. Do wetenschap moge uitmaken, of er verband bestaat tussclien de vreemde sto ringen in de natuur, die zich de laatste maanden voordoen, en zoo ja, welke dan dit verband en die natuurkrachten zijn, die de wereld teisteren. In November werden er in den omtrek van do Ghileensche kust aardschokken waargenomen. Eveneens te Wellington (Nieuw-Zeeland) in April 1913; te Sulu- sarai, het vroegere Sebasfopel, den 5den Mei; te Turfcat-i-Haidari. ongeveer 80 mijl van Meslied CPerzië). op 25 Mei. Voorts nog op 1 Juni aan de kust van Ja pan. Uit de Vcreenigde Staten kwamen berichten over storm en orkaan en zwaren regenval op 7 Juni. Calcutta beleefde een hitte als nimmer fe voren gekend, en in Europa heerscht koude, storm en regen en het sneeuwt in Mei en Juni. Bestaat er verband tussclien al deze onnatuurlijke verschijnselen en is dan wel licht deze Etna-exrdosïe een laatste uit ziekten der natuur? Do wetenschap moge het uitmaken. De hitte-golf in Amerika. Omtrent de phenomenale hitte, welke over geheel Amerika thans heerscht, wor den nog de volgende bijzonderheden uit New-York gemeld: In het Oosten en midden-Westen wees de thermometer eergisteren 96 gr. in de schaduw, een temperatuur, welke sinds Juni 1893 niet werd bereikt. Vooral echter te New-York on in de voorsteden moet de hitte ontzettend zijn geweest. In het groote centrale station word de elcctrische treï- nen-dienst gedurende enkele uren stopge zet. Dc atmosfeer, welke in het gebouw heerschte, was verstikkend. Een gedeelte der rails was krom getrokken, terwijl op sommige plaatsen de isolatie der elcctri sche draden was gesmolten. In verscheidene katoen-spinnerijen eu ijzerfabrieken is de arbeid stopgezet. De brandweer in voortdurend in actie, om met besproeiingen nog wat koelte te bren gen. Wat het aantal slachtoffers betreft, geven de berichten nog de volgende cijfers: Te New-Yorlc zijn 5 personen overleden, &terwijl er 20 wegens uitputting naar het ZljÜ perauiit-li ni,;A gestorven, te Chicago 15, te Boston 9 cn te Philadelphia 5 personen. Groote brand in een Zweedsc'ne houtzagerij. De grootste houtzagerij ter wereld te Kastet in de nabijheid van Gefle is giste ren door een grootten brand vernield. De schade wordt geraamd op 3 millioen kro nen. De houtzagerij tc Kastet behoort aan de Korsnaes. A. S. Stoomvaartberichlen STV. MIJ. NEDERLAND. BAWEAN (uitr.) arr. 22 Juni te Port Said. BORNEO (thuisr.) vertr. 21 Juni van Colombo. KANGEAN arr. 22 Juni te Batavia. KON. NED. STB. MIJ. BACCHUS arr. 22 Juni te r.otterdam. BERENICE arr. 21 Juni te Portemao. EUTERPE arr. 22 Juni te Rotterdam. HEBE vertr. 21 Juni van Piraeus. ULYSSES vertr. 22 Juni van Botterdam. KON. HOLL. LLOYD. DKECHÏEBLAND (uitr.) vertr. 21 Juni van Bahia. H 0LLAND-AMER1KA LIJN. MAASDAM arr. 22 Juni te Rotterdam. HOLL. OOST-AFRIKA LIJN. MENADO vertr. 20 Juni van Mozambi que. NIJKEKK arr. 21 Juni te Hamburg. HOLL. OOST-AZIE LIJN. OLDEKEKK (thuisr.) vertr. 21 Juni van Yokohama. SALEÏER (uitr.) vertr. 20 Juni van Co lombo. HOLLAND WEST-AF RIKA LIJN. MAASLAND arr. 22 Juni te Amsterdam. ROTTERD. LLOYD. ANJER vertr. 20 Juni van Batavia. BANDOENG vertr. 21 Juni van Batavia. GAROET arr. 21 Juni te Bremen. RINDJANI (thuisr.) vertr. 22 Juni van Port Said. STOOMV. MIJ. OCEAAN. EUMAEUS vertr. 21 Juni van Penang. BURGERLIJKE STAND ALPHEN AAN DEN RUN. Geboren; d van W H J v d Bosch ge boren Riughoff zoon van W. dc Vlaam ge boren van Halm dochter van Gh. v. d. Neut geboren De Graaf zoon van C. Ivok geboren Turkenburg zoon van C. van Beerschoten geboren Aantjes zoon van M. van Staveren geboren Braam zoon van M. Kr oft geboren Bakker zoon van C. Hoogervorst geboron Boot dochter van C. Blom geboren Bogerd. Overlieden: P. Bouthoorn jd 2 jaar Snikkers wc-dn. A. v. d Witlik 31 jaar. Gehuwd: G vau Capel jm 29 jaar en P. J. Redegeid jd 21 jaar M. v. d. Velden jm 32 jaar en K M. Kooij jd 27 jaar Gvd Mik jm 29 jaar en J Tuinman jd 20 jaar G. Vis jm. 23 jaar en W. Hf de Bruin jd. 21 jaar OEGSTGEEST. Geboren; Jan Cornelis, zoon van J. Kui* venhoven en T. van Egraond Willem zoon van W. Vletter cn W. P. v. 1 Linden Jaco- La Johanna dochter van Th. S Lubbo en A J van Rijn. Gehuwd: W. Latervcer 28 jaar le Maarn en P M J Bos, 33 jaar te Oogstgecst. TER AAR. Geboren: Pclronella dochter van C. Ver laan cn H. Zandvliet Johannes, zoon van T. van Ieperen en A. Zeilstra Cornelia Do rothea dochter van M. Gaspers en A. Droogh. ZEGWAART. Geboren: Fysina, dochter van H. Blonk en M. Vis. Gehuwd: A. J. van der Veiden 25 jaar en A. Verheul 34 jaar H. Buitendijk 39 jaar en E. Egger 33 jaar. AGENDA'S. NED. R. K. VOLKSBOND, afd. LEIDEN. Dinsdag, 8.30 uur, Bestuursvergadering R.- K. Volksbond. Woensdag 7.308.30 uur Rfcht k. Bureau. Donderdag 8 uur Recollectie voor or.d-retrai- tanten Hartebrugskerk. Vrijdag 8 uur Bestuursvergadering Prop. c'i.Uj „St. Petrus". Zaterdag zitting Spaarbank van 89. Zitting Voorschotbank van 89 uur. Zitting Relrailcfonds van 89 uur. Zitting Volkstuintjes ,.St Isidorus" van 7,30 tot 8.30 uur. Zitting Brandstoffencommissie van 7,30—" 8.30 uur. Zitting „Onze Reiskas" van 7.309 uur. S7. JOZEFS GEZELLEN VEREEN tGI MS. Zondag laatste Zondag ter core van den H. Aloysius. Zondag. Bijeenkomsten van 12.302.30, van 6.3010 uur, van 810 verplichte bijeen komst voor de Gezellen. Maandag, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag bijeenkomsten voor de Gezellen. Donderdag 8.15 uur kegelclub alle negen. Tot Commissarissen der Afd. Gezellen zijn bo noc-md tot de volgende verkiezing W. Boogers, J. Nico de Water, C. Langezaal, A. A. Smal, J A.M van Haasteren en A P Vreeburg. Gezel len, spaart voor de retraite to Noordwijkcrhout op Kersmis aanstaande. Zendag 1 Juli te 8 uur in de St. Lodewijks- kerk do H. Mis voor de zieierust van Johannes van CJeef als lid onzer vereeniging, trouwe opkomst verzocht. Maandag 2 Juli tc 8.30 uur verplichte maan delijksche bijeenkomst voor do Gehuwde GezeL Icn. PATRONAAT ST. ANTON I US (Hartsbrjg). Zondag onder do H. Mia van half acht Alg. II. Communie voor de loden ea bet Bestuur van brengen). Do ouders worden verzocht cr "vciór te zorgen dat de jon^ns de Congregatie bijwo nen. Tc 6 uur Ontspanning, gelegenheid tot spa ren en Retraitefonds. Do Congregatie is ook toegankelfjs voor jon gens die niet op bet Patronaat zijn. Woensdag te 8 uur repetitie tooneelc'.ub „Excelsior". Donderdag van 89 uur Arbeidsbeurs. PANCRATIUS JONGEN» PATRONAAT. (Par. O. L. Vr. Hemelv. Mon Père) Zendag van 4.45 uur tot 5.30 uur Con ferentie; van 5.30 tot 6.45 uur Ontspanning: te 7 uur Lof. De ouders worden verzocht zelf too te zien dat de jongens het Lof bijwonen» Maandag le 8 uur congregatie. Donderdag van 89 uur Arbeidsbeurs. Zaterdag tc 6.15 uur Gymnastiek (School Rapenburg). Spaarkas en bibliotheek iederen Zont ag van 4.30G uur. Zondag half 7 Algemeene II. Communie. ST. PETRUS-PATRONAAT. Zondag laatste Zondag Ier cere van den H. Aloysius. Zondag te 4 uur ontspanning voor de grooio afd., te 6 uur godsdienstles, van 4G uur jon gens van 13—15 jaar groep 1, Godsdienstles cn recreatie, 57 uur jongens van 1315 jaar groep 2. Woensdag 8.15 uur repetitie tooneel. Dcuderdsg van 89 uur arbeidsbeurs Patro naat Hooigracht. Aanstaande Zondag viering van het Pa troonsfeest. ST. FRANC1SCUS LIEFDEWERK. (Interparochieel Paircnaa! vcor Jongens.) Zondagmorgen kwart voor 9 uur II. Mn. Bibliotheek. Retraitefonds, 's Avonds half 7 Onderrichting en Lof, waarna Ontspanning. Woensdagavond 7 uur voorbereiding voor de Plechtige H. Communie. Zaterdag van 67 uur Spaarkas. ZITA-VEREENIGING, Woordeinde 44. Zondag vanaf 12 uur is de zaa! geopencj voor do Hollandsche en Duitscho dienstmeid jts; van 810 uur bijeenkomst noilandscbg cn Duitsehe dienstmeisjes. Maandag van 810 uur bijeenkomst Duit sehe dienstmeisjes. Dinsdag van 7.30—9.30 bijeenkomst fa brieksmeisjes. Woensdag van 8—10 uur bijeenkomst Hol» landscho dienstmeisjes. Dondci dag va-a 8—10 uur bijeenkomst Hol Iandscbe dienstmeisjes; van 7 8 uur biuïic iheck voor niet-ledeu; van 89 uur voor lede Vrijdag van 6.307.15 uur zangies voorde i patronaalsmeisjes. afdeeling kleinen; via i. j —8.15 uur zangles voor de palroaaatsmcisj-"*' afdeeling grooten; vau 8-159 uun godsdien „J onderricht. Do palronaafsmoisjcs ontvangen bet verd onderricht aan de R. K. Vakschool voor uier»- jos, Noordcinde 50. j

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3