Tweede Blad mvrnm-Lmu Vrijdag 22 Jutii 1923 EERSTE R-K. VROUWENLANDDAG TE UTRECHT. Haandag 18 Juni j.L liad de eersle ver gadering plaats van liet Comité, dat de regeling en do werkzaamheden op zich genomen heeft, welke den R.-K. Yrouwen- landdag voorafgaan. Bat Comité ia samengesteld uit de sines: Yocrzisterr P. v. Wijnbergenvan Sons- beok; Secretaresse: Ghr. J. Bak; Penning- ineesteresse: A. Berkvens. M. Bosch v. 0. Amelisweord, M. da Gharro, P. Halle- beekv. Montfoort, B. Holthaus, A. Hut ten, A. C. M. de RijkSmelt, M. v. Soest, R. Sormani, II. Sourenv. Wees, F. Steen jergkc—Engeringh, M. Steur—v. Kloos ter, A. Svrane—Sweens, C. Uy te waal—v. Soest, M. Verhoeven, M. "Wiekard. Uit den aard der zaak zijn er alléén innonenden der stad Utrecht uitgenoodigd dit Comité zitting te willen nemen, om dat het do samenwerking bevordert. Er werden drio Suh-Commissies be noemd, dio het verschillende werk onder ling hebben verdeeld; te weten: H. I. Een Propaganda-Commissio. U. Een Pers-Commissie. III. Een Versierings-Commissie. Dezo Landdag, vastgesteld op 27 Juli a.s., zal worden geopend deor een H. Mis in de. O. L. Vrouwe Kerk, op to dragen door den HoogEerw. Heer Mgr. B. A. do Wit, Vicaris-Generaal, Algemeen Advi seur der Federatie van R.-K. Vrouwen enden in Nederland. De vergaderingen zullen worden ge- koudon in de zalen van Tivolï. In de ochtend-vergadering zal Me- VinkesteijnZoetmulder uit Don Raag spreken over: Herstel van oude Ka tholieke gebruiken in het huisgezin. Daarna zal gelegenheid bestaan, om go üzamenlijk een warme (magere) lunch gebruiken in de kleine zaal van bet- ïtlfde gebouw. In de namiddag-vergadering zullen in een Feestrede do Roomsche vrouwen en lisjes worden opgowekt tot deelname lan de Katholiek© Vrouwenbeweging. Onmiddellijk na afloop zal een Plechtig lof volgen met toewijding van den R.-K Vrouwenbond aan het Allerheiligst Hart ran Jezus, als besluit van dezen eersten Ïrouwen-I.anddag. Zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk isnstsnndo week, zullen meerdere bijzon- Jorheden worden bekend gemaakt. Algemeen Landdag-Secretariaat: Hoogt 1, Utrecht. üadiotelefonische concerten, lezingen, enz. eenlgo maanden geleden door ver- ifreiiwoordigers van den radio-handel en industrie gekozen handelsomroepcommissio relke de voorloopige plannen zou uitwerken ai te geraken t-ofc een goeden omroepdienst foor radiotelefonisc-he concerten, lezingen, in., heeft gisteren in de daartoe to Utrecht lijeongeroepen vergadering van handelaren hbrikanten en importeurs van radio-arti- itelen voorgesteld over to gaan tot het op richten van een radio-omreep-vereeniging, Fiarvan allo firma's en vereenigïngcn bij ia radio betrokken lid kunnen worden. Het atwerp-statuten werd door de vergadering set eenigo wijzigingon aangenomen. De ninimum-contributie zal f 25 bedragen. De Nmroissie zal zich in den loop van de vol gde maand tob <je autoriteiten wenden, ten inde te ervaren, onder welke voorwaarden io op te richten vereeniging een concessie toor-bot geven van radioconcerten, lozingen tS7. zal kunnen- krijgen. Daarna zal tot het ïfisifcief oprichten van do vereeniging vor- overgegaan. Staande de vergadering terklaarjen ruim 30 firma's zich sehriftc- Sjk bereid als lid toe te treden, tot een Waal contributiebedrag van ongeveer f 3500. FEUILLETON Een Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan Ql ik u voor uwo moeite schadeloos stel- Met beloften kan ik mij niet laten Malen, antwoordde de dokter sarcastisch, ja schriftelijke overeenkomsten zouden, adien wij zo wilden maken, voor do wet •di niet geldig zijn. Ik hond mij aan s'jaen stelregel en moet u verzoeken, u a öijno voorwaarden te schikken. De baron schoen niet verwacht to heb- !11 dat de uitvoering van zijn plan met julke groote bezwaren gepaard zou gaan. «aar nog was het niet zeker, dat dit plan kerkelijk tot uitvoering moest komen, "larom zou liij zicli reeds nu omtrent het hijgen der noodige middelen moeilijk taken? Wij zullen het daaromtrent wel eens ïflïdtn, zeido hij opstaande. Kan ik het ftfceele bedrag niet terstond betalen, dan tolvanjt gij het overige eenige dagen jiiltr. "Verloren is voor u 't geld in geenen A nropos, kan men uw oppasser ver i&uwen? buigi?' Hij is zeer vertrouwbaar. Ik. vermoed, dat hij spionneerl. Vat zou hij daaraan hebben? Hij is pouw als een hond, dat kunt ge ge tover. pi Kan -r ik houd er niet wanneer •ra: ;ébikSen zich onge- 8a mij opdik: ..en, ik maak daar- Gchcorzaa! voor ra oio muziek. Maandagavond a.3. wordt door de Société Fraii-jaiss Radio Electrique een gehoorzaal voor Rad'cmuziek geopend aan de "Wijn haven 110 te Rotterdam. Dit is de eerste gehoorzaal voor Radio- muziek in Rotterdam. Do bedoeling is, daar te demonstreeren welke graad van vol maaktheid de ontvangtoestellen hebben be reikt, welke voor draadlooze telefonie ge bezigd worden en tevens te derhonstreeren hoe op verschillende tijdon van den dag met behulp van deze instrumenten muziek en voordrachten uit den ether hoorbaar ge maakt kunnen worden. „Msb." ST&QSfilEUCTS GEMEENTERAAD. Voorloopig geen demping van 'i Levendaal In een, door de Raadsleden de heeren Sijtsma c-n Eerdmaus en mevrouw van Itallievan Embden ingediende motie, in zake de demping van het Lovcndaal, met welke motie een groot aantal bewoners van het Levandaal en naaste omgeving instemming betuigden, werd het College van B. c-n "W. uitgenoodigd, zich ter zake van dit werk met de Directie van de Noord-Zuid-Hcliandscho Tramweg-Maat schappij in verbinding te stellen, alsmede om van de demping, al of niet met finan- cicelen steun van genoemde maatschappij plaats vindend, cene kostenberekening te geven. „Zcoals wij reeds eerder mededeelden" aldus B. en W. „zal men zich bij een'e doelmatige uitvoering van het onder havige werk niet kunnen bepalen tot demping van het Levendaal tusschen Steenschuur cn Rijnstraat of Binnenvest gracht, doch zal de gedempte gracht, wil de demping tot haar récht komen, in ver binding moeten worden gebracht niet do Plantage,, onmiddellijk vóór do Ülrccht- sche brug. De kosten van demping van het Leven- daal van het Stecnschuar tot aan de Bin nenvestgracht worden, bij het aanleggen aldaar van een 28 Meter broeden ver keersweg, globaal geraamd cp f 225.000. Do kosten, verbonden aan do doortrekking van dien weg tot onmiddellijk vóór de Utrec'ntsche brug met inbegrip van do verbreeding van de Utrechtsche brug en bijkomende werken, zijn op ten minste fl 10.000 te schatten, zoodat de totale kos ten., van het volledige werk naar alle waarschijnlijkheid meer dan f 335.000 zullen bedragen. Wat betreft do medewerking van do N oord-Zuid-KoIla n dsche Tramweg-Maat schappij, in. den vorm van finaaoléêlen steun hij de uitvoering van dit werk, waar op de motie blijkbaar doelt, zij opge merkt, dat volgens de concessievoorwaar den genoemde maatschappij zich verbon den heeft om, wanneer bij den aanleg van do electrischo tramlijn op het Levendaal (de tramlijn ih cle richting Bodegraven) door do gemeente tot demping van die gracht wordt overgegaan, in de kosten daarvan 1/3 gedeelte, tot een maximum van f 30.000, bij te dragen. Heeft echter demping van gemeentewege plaats zon der gelijktijdigen aanleg van de tramlijn in Oostelijke richting, dan is, volgens de concessie, de maatschappij niet tot eenigerleï bijdrage verplicht. Waar het ons evenwel niet onmogelijk voorkwam, dat do Tramweg-Maatschappij in het laatste geval niettemin tot het ver kenen van een subsidie in de demping van het Levendaal bereid gevonden zon kunnen worden, is dezerzijds een desbe treffende vraag tot hare directie gericht. Het in afschrift overgelegde antwoord luidt, dat do kans, dat do maatschappij voor een aan te loggen electrischo lijn naar Bodegraven demping van het Leven daal zal vragen, naar hare meening zoo onzeker is, dat het voer haar niet gemo tiveerd is daarvoor thans reeds uitgaven tp deen. - Op eene bijdrage harerzijds kan dan oc-k, zoo deelt de maatschappij verder me de, niet worden gerekend, zoodat, indien de gemeente thans uit c-igen bGweging lot demping van het Lovcndaal overgaat, de kosten van het werk f 80.000 honger wor den, dan anders het geval zcu zijn. Wij hebben ernstig-overwogen, of on- uit do gevolgtrekking dat zij liet doen om te spionneeren. Misschien hebt gij den man beloften gedaan. Neon, en had ik het gedaan, dan moest hij geduldig wachten, totdat ik zo zou nakomen. Verlangt gij dat ik hem dit zeg? Neen, antwoordde de baron kalm, indien bij mij lastig zou vallen, weet ik zelf er middelen tegen. Wij zijn liet dus tot zoover eens? Zeker, gij kent mijn voorwaarden, on hebt gehoord, wat ik daarvoor geef, ik wacht slechts uw nadere raodedeeling om de noodigo voorbereidingen voor do op name der patiënte te maken, Goed, dan is het ook nog vroeg ge noeg omtrent do onbesliste punten te be raadslagen. Tot weerziens dokter. De oude man deed hem tot de deur uitgeleide, en de baron was juist voorne mens de trap af to gaan, toen hij plotse-* ling zijne schoone vriendin voor zich zag Gij in ons huis, en ik weet er niets van? riep Manuela uit, terwijl zij hem de hand reikte. i-i Dat is mijn schuld niet, antwoord- do hij spottend, uw dienstpersoneel schijnt niet goed onderricht te zijn. En hebt go reeds met mijn man ge sproken? Alles is reeds geschikt, thans ont breekt nog slechts do patiënte. i-' Een dame? Ja, zeicle hij, haar vragenden blik met onverschillige kalmte beantwoordend, bevreemdt u dit zoo? Do vrouw van een krankzinnigen arts moest immers weien, tier 'deze omstandigheden reeds thans het oogenblik 13 aangebroken, "om tot demping van het Levendaal over te gaan. Wij mee- nen dezo vraag ontkennend to moeten be antwoorden. Vermits toch met do demping van de Mare waarin de Raad onlangs in beginsel besloten heeft en .waarvoor do definitieve plannen worden uitgewerkt en binnenkort bij U aanhangig zullen worden gemaakt reeds ongeveer f 100.000 zal zijn gemoeid, achten wij het niet verantwoord thans ook nog voor^do demping van het Levendaal en bijkomende werken een bedrag van pl.m. f 135.000 uit te geven. De demping van de twee grachten mo ge, gelijk do Commissie van Fabricage op merkt, wenschelijk, en zelfs urgent, zijn te achten, door nagenoeg gelijktijdige uit voering van beide werken zou een te zware last op de gemeente worden' gelegd. De toestand der gemeente-financiën gedoogt dit inderdaad niet. Wij achten het mits dien wenschelijk, dat do gemeente zich thans bepaalt tot do demping van de Mare cn dat de demping van het Levendaal la ter opnieuw onder de oogen wordt gezien Naast deze bedenkingen van financi- eelen aard, die inlusschen naar onze meening op zichzelf al van voldoende ge wicht zijn, om van hst Levendaal-plan, hoe bevorderlijk 'de verwezenlijking daar van met name voor cene betere regeling van het verkeer over de Hoogewoerd zou kunnen zijn, voorloopig af te zien, staan nog eenige overwegingen van prac- tisehen aard, welke even zoovele bezwaren vormen tegen een besluit, om reeds thans tot demping van het Levendaal ovor te gaan. In de eerste plaats zal een gevolg van ded ernping zijn, dat de in het Levendaal door riolen, fabrieken, als anderszins, aangevoerde stoffen alsdan moeten wor den opgevangen in een groot stamriool, dat cenerzijds 'zal loozen in den Zoeter- woudschen Singel, anderzijds in het on- gedsmpt blijvende deel van het Leven daal op korten afstand van Steenschuur en Rapenburg, Dit brengt mede, dat deze wateren door den aanvoer, in sterk ge- concentreerden toestand, van de afval stoffen, in hooge mate zullen worden ver ontreinigd, zoodat hierdoor nagenoeg zou den worden opgeheven de voordeelen, welke, in hygiënisch opzicht, ten aanzien vau ht Levendaal zelf door demping ver kregen zouden worden. Hierbij komt nog en dit maakt de demping althans uit een gezondheidsoog punt minder noodzakelijk dan zij schijnt dat uitvoering van de aanhangige plan nen tot het maken eener centraio riolee- ring, waaromtrent binnenkort voorstellen van ons Collego te verwachten zijn, den toestand van het Levendaal-waler sterk zal wijzigen. Het aansluiten van perceelen en fabrieken op de nieuwe rioleering toch is een kwestie van slechts enkele jaren, waarna het Levendaal, "in stede van eene yuilo en. onwelriekende gracht te zijn, vermoedelijk schoon on helder water zal •bevatten. Het lijkt ons" daSróm raadzaam dm ten opzichte van de demping eerst de resultaten van hot nieuwe rioleeringsplan af te wachten. In de motio van den heer, Sijtsma c.s. wordt als derde reden, waarom demping van het Levendaal bijzondere aanbeveling zou verdienen, genoemd de werkverschaf fing. Inderdaad zou liet ter hand nemen van dit werk, evenals de demping van de Mare, eene niet onbelangrijke verruiming van werkgelegenheid met zich brengen, doch aan den anderen kant verliest dit arg-ument veel van zijn kracht, wanneer men bedenkt, dat het voor het oogenblik zoo goed als geen waarde heeft. Voor do Mare-demning toch zijn de plannen bijna klaar en, zijn eenmaal door Uwo Vergadering de noodige gelden beschikbaar gesteld, dan kan onverwijld met de uitvoering worden begonnen. Dem ping van het Levondaal vordert daaren tegen eeoe langdurige voorbereiding, ten gevolge waarvan althans in geen geval dit jaar met de werkzaamheden oen aan vang zou kunnen worden" gemaakt. Ook al besloot men alleen het Leven daal, en cle Mare niet, te dempen. dan zou dit hieraan niets veranderen. Uit oen oogpunt van werkverschaffing beeft dus een besluit tot demping van het Levondaal voorloopig goenerlei practisch nut. Meerten wij met bet -bovenstaande te dat ook een dame het verstand verliezen kan. —•Dat bestrijd ik geenszins, antwoord de Manuela; alleen vind ik het vreemd, dat gij voor een krankzinnige dame u zoo veel moeite geeft. Beleefdheid wel te ver staan, de ridderlijke prijzenswaardige be leefdheid dio de rechtschapen man aan dames verschuldigd is, was nimmer uwe zwakko zijde i— Lateu wij dat, viel do baron ha?,r koel in de rede, wij kunnen beiden niets beters doen, dan het verleden vergeten. En in bet onderhavige geval is het geen hoffelijkheid, die mij noopt de dame hier een toevluchtsoord te bezorgen. Uwe aanstaande mag daar zeker niets van vernemen? Mijn aanstaande? Zcidet gij mij niet destijds, dat gij reeds sedert velo jaren met" cone barones von Steinfels waart verloofd? i—i Heb ik u dat gezegd? vroeg hij blijk baar verrast. Ik herinner mij dat nog zeer nauw keurig. Het kan zijn, zeide hij dralend; het is immers de waarheid; jammer dat dezo verloving te vroeg werd gesloten. Te vroeg? vroeg Manuela bedaard, op vriendschappelijkcn toon. Wanneer de vader u zijn woord verpandt, dan moet hij het ook nakomen. Kan hij de dochter dwingen, een man tc huwen, voor wien zij afkeer koes tert? Vreest gij dat u dat moeilijk zal vallen? Ban is het uwe zaak, dien afkeer lo -ovcrw innen, zeido Manuela lachend. hehPen voldaan aan acn m no motio uit- -gesprokea wensch,. tcvyiSL p^rtrpnyren wij te hebben aangetoond, dat tegen demping van het Levendaal op het oogenblik ernstige bezwaren bestaan. "Wij geven U dan ook in overweging te hesluiten, dat voorloopig mei demping van do Mare zal worden volstaan en mitsdien vooralsnog niet tot demping van het Levendaal over te gaan". Kamer van Koophandel en Fabrieken voer Rijnland. (Vervolg). De vergadering werd hierna geschorst om meerdere leden ter vergadering te roe pen, daar het vereischle aantal tot het nemen van besluiten niet aanwezig was. Nadat dit was geschied werd da vergade ring "voortgezet. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan een adres van de K. v. K. te Haarlem met verzoek om .toezending van het ad vies van de aanhangige regeling inzake winkelsluiting en arbeidsduur der winkel bedienden. Bij 4e directie der Ned. Spoorwegen zal nogmaals aangedrongen worden om meerdere treinen te laten stoppsn, o.a. den trein van Hoek van Holland in den morgen. Do voorz'. deelt hierna mede, dat de heer ir. Hoogenboom een uitvoerig onder zoek zal instellen naar den toestand van het vaarwater in Leiden. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering door den heer Van der Steen gestelde vraag inzake open stelling van den doorgang van het 'sta tion, zegt do voorz., dat do hinder hier van niet zoo groot is, dat men daarvan veel last ondervindt. De heer v. d. Steen zegt, rlat bet een uitgesproken, wensch was van de drie middenstandsvereenigingen te Leiden en dat men ook aan het verlangen van en kelen zelfs tegemoet meet-konen. De heer v. Zonneveld begrijpt den toe stand in Holland niet. In Amerika reist mc-n veel gemakkelijker. Daar is de spoor voor het publiek, hier is het juist anders om. De heer v. d. Laan vindt het niet erg juist gezien van de Spoorwegen om, waar het alles moet doen om de concurrentie met de autobussen niet te verscherpen, het publiek in zulke zaken tegen te wer ken. Niettegenstaande wordt het voorstel om lo recpiestreeron verworpen met 8—5 stemmen. \an den heer v. d. Steen was oen voor stel ingekomen om uit het kleinbedrijf een commissio te benoemen ter bevordering der middenstandsbelangc-n. Dit voorstel wordt na eenige bespre king gerenvoyesrd naar de afd. Kleinbe drijf. Hierna kwam de kwestie van de zake lijke Bedrijfsbelasting weer aan de orde. Het ligt in do bedoeling der Kamer om, wanneer B. en "YV. van Leilen op de vol gende begrooting deze belasting niet af voeren of niet verniinderen,bij den nieu wen raad nogmaals te requestrecren om te trachten de zakelijke belasting op het be drijf afgeschaft te krijgen. Een zelfde adres zal gezonden worden aan de gemeente Noordwijkerhout, alwaar deze belasting ook geheven wordt. Op voorstel van den heer Tieleman wordt besloten f 50.subsidie te verlee- nen aan de Nationale Vereeniging tot be strijding der Zakelijke Bedrijfsbelasting Naar aanleiding van den door het Hoofdbestuur der P., T. en T. uitgevaar- digden dienstorder waarin kennis wordt gegeven, dat door tusschenkomst der ad ministratie, vastaangestelde ambtenaren onder garantie van het Rjjk en op gemak kelijke betalingsvoorwaarden, in staat ge steld worden rijwielen te betrekken, ver oorlooft do Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden zich den Minister hare ernstige bezwaren tegen een dergelijke vermenging van Staatsdienst met particuliere aangelegen heden naar voren te brengen. Deze maatregel is naar de moening der Kamer: lo. niet in overeenstemming met dc taak aan de Postadministratie opgelegd; 2o. een gevaar voor do mentaliteit der ambtenaren: Een andor staat tusschen mij en de barones. En die andere moet uit den weg ge ruimd worden? Hij is het reeds, antwoordde de ba ron; doch zijn dood heeft mij weinig ge baat; on ben daardoor mijn doel geen stap nader gekomen. En nu moet ik ein delijk weten, waaraan ik mij te houden heb; dit zwerversleven ben ik moede. Manuela zag van terzijde tot hem op; het was éen loerende blik, die hem hare geheime oc-gmerken .verraden en wellicht gewaarschuwd zou hebben, wanneer hij hem had gezien. Zou uwe bruid öc dame zijn, die gij ons wilt toevertrouwen? zeide zij op twij folenien toon. Van dien stap zoudt ge toch ook geen voordeel hebben; of doet gij hem slechts om wraak te nemen? Dat niet, antwoordde hij, had ik daarbij slechts wraak op het oog dan ware mij de zaak te kostbaar. Neen, ik heb daarmee een ander doel, met u kan ik daaromtrent wel onverholen spreken, gij zult mij ïiiet verraden. Zeker niet; wat zóu ik daaraan li eb ben? 1 Slechts onaangename gevolgen voor n zelve, Manuela. Dat ik voor een zooda nig verraad wraak zou nemen, zult gij niet betwijfelen; ik speel alles of niets, het is de laatste hoop, die mij blijft. Ver lies ik het spel, dan weerhoudt mij niets, alles te vernietigen, wa t mijin den weg treedt. En dan waren zij, aan wien. ik het verloren spel lo danken had, de eersten, die ik vernietig. Ik ben accu Mj: L V.- :V. cn 7 shocr - iyo. ndu&i een üoor ovemeidshiflp v--r- krogcu bevoorrechting van éénelab: -k een ongemotiveerde en onbillijke uiïscha^. keling van den normalen handel. De Postadministratie begeeft zich naar. de meening der Kacier op een terrein waar ze niet thuis behoort, zoo ze har® tusschenkomstverleent voor do parties' licre aankoopen van degenen, welke bilj haar in dienst zijn en zelfs de betaling de*.] gekochte, artikelen gaat waarborgen. Hier,] wordt naar de meening der Kamej de dienst der Posterijen misbruikt om den verkoop van een bepaald handelsartikel te bevorderen en een bepaalde categorie particulieren te bevoordeelen. Voorts wordt naar de meening der Kamer zeer ten nadeele van do mentaLU teit der ambtenaren de Staat gebruikt om hun, in hunne hoedanigheid van particu lieren, voordeelen te bezorgen, daar dit' voordeel hun verschaft wordt in den tijd, bestemd voor den dienst, door ambtenaren bezoldigd door hei Rijk, waarhij van dienstorders en dienstbrieven gebruik wordt gemaakt, kortom door een afzon-» derlijke daart/>e ingerichte Rijks-admini- tratie, hoe Hein deze aanvankelijk ook' moge zijn. Te meer is dezo maatregel te. betreuren, daar de spaarzin niet bevor derd zal worden, als ambtenaren, dia on der normale omstandigheden niet zo» licht daartoe over zenden zijn gegaan* door deze gunstige voorwaarden tot het koopen van een rijwiel verlokt worden. Dit wordt nog geaccentueerd doordat liet op zichzelf reeds onwenschelijk systeem van afbetaling hier gebruikt wordt cm artikelen to verkoopen, welke mot r.UDd strikt noodzakelijk zijn. Ook is dezo regeling zooals gezegd een ongemotiveerde en onbillijke uitschake ling van den gewonen handel. Dit is voor de betrokkenen dubbel hinderlijk, daar met behulp van mede door lien in veler lei vorm opgebrachte bedragen, één spe ciale fabriek Bevoordeeld wordt mét uit schakeling va'n alie and ere 'fabrieken en van het grootste gedeelte van den norma len tusschenhandel. Dezo onbillijkheid springt temeer in het oog, daar ten gevol ge van de bovengenoemde tusschenkomst dezo een fabriek een dikwijls lange en dure civile procedure en 'beslaglegging door een deurwaarder vermijden kan? De Kamer is derhalve zco vrij op le merken, niet alleen dat noch do betrokken fabriek noch de amhtenaren op deze be voorrechting aanspraak kunnen maken, maar dat van de administratie der P., T. en T. geëischt moet worden, dat zij zich bcpale tot de werkzaamheden waarvoor haar dienst is ingericht. De Kamer van Koophandel besluit der halve met den meesten aaiidrang den Mi nister te verzoeken aan het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie cn Telefonie op te dragen,dezen nieuwen ingevoerden maat regel zoo spoedig mogelijk in to trekken, opdat ook in dit geval weer teruggekeerd wordo naar .de gezonde beginselen, welke zoowel do administratie" "als den handel moeten hchcorschen. Hierna komt in behandeling oen mo tie van Eindhoven, waarin erop gewezen wordt, dat de K. v. K.'s in Nederland, ook na de reorganisatie, niet aan haar doel beantwoorden. Naar do meening van het Bureau is deze motie in de allereerste plaats zeer ontijdig, daar de Kamers van Koophan del in den gereorganiseerden verin nauw- welijks. een jaar bestaan, welke tijd te kort geacht moet worden om nu reeds oen definitief oordeel te kunnen vellen en tot nog toe geen schema's voor een nieuwe organisatie der K. v. K. ter kennis van de Kamers zijn gebracht, zoodat het zeer moeilijk is uit te maken of een reorgani satie practisch mogelijk en wenschelijk zal zijn. Bovendien echter ïs het Bureau het in geenendeele eens met de grondgedachte der motie, alsof de Kamers van Koop handel geen vruchtdragend werk zouden verrichten, nfgpzien nog van de voordoe- len van het Handelsregister. Voorts acht het Bureau der Kamer kot' - zeer twijfelachtig of „c-en andere wijze van samenstelling" zooals de K v K. te Eindhoven voorstaat, do Kamers beter in staat zouden stellen, hare 'aak te vol brengen. Trouwens hoe kort do bestaanr.pcrioclo men door bedreigingen meent bang te ma ken, wanneer men iel3 van haar bebben wil. Indien ge mij 'n onbepaald vertrou wen wilt schenken, dan kunt ge u or van overtuigd houden, dat ik het niet zal te leurstellen; twijfelt gij echter, wolna, ik dring er niet op aan, met uwe geheimen bekend te worden. Maar toch zou ik u er opiperkzaam op willen maken, dat het met uw eigen belang strookt, mij den ge il celen toestand nauwkeurig en uitvoerig mede lo deden, daar ik immers do oppas seres der dama zijn moot, en verder al leen openhartigheid cn vertrouwen mij in staat kunnen stollen, u een goeden raad to geven. Op uw man kan ik mij immers ook verlaten? vroeg hij ontwijkend. Mij dunkt, gij kunt op dia vraag u zeiyen antwoord geven. Wanneer hij de geheimen zijnor handelsvrienden en pa tiënten openbaar maakte, zou hij weldra tot den bedelstaf geraken. En ihe^ wien kan hij daarover ook spreken- Hij ver keert mot niemand; Luigi cn ik zijn z'n eenigo vertrouwden, en Luigi is getrouw als goud. Hoeveel patiënten hebt gij tegen woordig? Slechts drie. "Werkelijk krankzinnigen? 1—- Ja, zoo go u overtuigen wilt, dan breng ik u naar huhno ccllcn. Ik dank u, een. verkwikkelijk schouw spel zal het niet zijn, cn het onverkwik kelijke vermijd ik zooveel^mogelijk. Het (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3