HGNIG'S Telefoon 408 MAIZENA-PÜDBINGEN Eigen Grondbezit 417-32-93 H.A. Pestrek. a imcnt-eft worotu y.j imiuouunvTB de ruiten ingegooid en de stoepen voor de ■woningen met koolteer besmeerd1. Het hoofd der politie is tot krachtiger maat regelen overgegaan. Er zijn nog een twin tig man rijkspolitie ter assistentie aange komen. Sommige wegen zijn afgezet, ter wijl er een proclamatie is gepubliceerd, waarbij verboden wordt op de publieke wegen samenscholingen te houden van meer dan twee personen. Er wordt gevreesd, dat, indien het ge schil niet spoedig wordt bijgelegd, het zal komen tot zeer ernstige incidenten. De Raad van Utrecht heeft een voorstel om den factor dor Inkomsten belasting in plaats op 0.G5, zooals B. en "W. voorstelden, te bepalen op 0.60, aan genomen met 20 tegen 11 stemmen. De gewone audiëntie van den mi nister van Financiën zal morgen niet plooi,, b-bv-n. STATER-GENERAAL EERSTE KAMER. De Kieswet. Vergadering van gisteren De senatoren hebben gisteren het poli tieke doodvonnis voor verschillenden Yan hen voltrokken. Tengevolge van de door hen aangenomen Kieswet zullen tal van senatoren moeten verdwijnen. Te betreuren is het niet, want zelfs de heer Do Vos van Steenwijk (C.-H.) die steeds voor de eer van den Senaat in het krijt trad, noemde de samenstelling van den huidigen senaat zelfs potsierlijk. Dit is het ook inderdaad, want een ver houding 42 rechts en 8 links is oen toe stand, waardoor aan do waardigheid en de beteekenis van do Eerste Kamer groo- telijks is to kort gedaan. Do omstandigheid dat hieraan een eind moet komen, is het beste argument voor do nieuwe ontwerpen, want het stelsel dat nu is bedacht om de evenredige verte genwoordiging voor den Senaat in te voe ren, had vrijwel niemands instemming. Tegen den stemplicht werd ton veïdo getrokken door den heer De Vlugt A.- R.-), Amsterdam's burgemeester, terwijl do heer Verkoutexen (C.-H.) dezen verdedigde. De Kamer nam de wetsontwerpen met algemeene stemmen aan, zoodat nu de Provinciale Staten dezer dagen volgens het nieuwe systeem een nieuwen Senaat kunnen kiezen. De Kamer werd hierop verdaagd tot a.s. Dinsdag, wanneer de Jachtwet aan de orde komt. Algemeen bekende kuiali- _teitsartikelen voorelke^ huishouding. OVERAL Iff VERKRyGB.AAR.Lalf In een stemming van medelijden, welke de vermoorde onschuld Duys door zijn opgeschroefde verontwaardiging over do Voorloopig Verslag-kwestie had gewekt, nam de Kamer het amendement-Troelstra met 4912 stemmen aan. Maar inlusschen is door dit besluit de beteekenis van dit wetsontwerp voor een groot deel naar de maan; do cumulatie van traktementen blijft voor de tegenwoor dige Kamerleden voortbestaan. Dg nieuwe regeling is dus eigenlijk nog slechter dan do thans geldende; zij bezit naast de slechte eigenschappen van do tegenwoordige bovendien nog deze, dat zij de vrijheid en onafhankelijkheid van de ambtenaren-Kamerleden bedreigt Im mers, dat dezen geheel naar de pijpen van hun kiezers zullen gaan dansen om toch maar van hun regelmatige herkie zing verzekerd te zijn. "Wij hebben indertijd hij de indiening van dit wetsontwerp gejuicht, dat nu toch eindelijk een regeling zou komen, die een redelijke vergoeding voor gepresteerde diensten zou brengen. "Wij hebben toen echter te veel op de objectiviteit van do Kamer gerekend, Door de nieuwe rege^ ling zijn wij van den wal in de sloot te recht gekomen' Dinsdag a.s. zal do tweede lezing en eindstemming crer het zoo geheel veran derde en verslechterde wetsontwerp plaats hebben. Daarna is de wijziging van do Dienst plichtwet aan do orde gekomen. De hu zaren zullen voortaan maar 15 maanden behoeven te dienen. De heer K. Ter Laan (S.D.) wil hiervan 12 maanden maken; toen hij aan het woord kwam, liepen al zijn partijgenooten behalve de heer Schaper weg. Toch interesseert de 2e klasse B. Den Haag: H.Z. en P.C. I—D.J.K. II 4—2 3e klasse B. Den Haag: H.Z. en P.C. IIMaaB II 11 Of de wedstrijden in open water Zondag doorgaan was ons heden nog niet hekend LUCHTVAART Vliegongeluk In Spanje. Bij de neerstorting van een watervlieg tuig te Barcelona kwamen twee personen oin het leven. Wetenschappelijke Berichten Insuline. John D. Rockefeller heeft 150.000 dollar beschikbaar gesteld aan 15 ziekenhuizen in de Ver. Staten en Canada ter bevordering van het gebruik van insuline bij de behan deling van suikerziekte. De giften hebben de dubbele bedoeling ook armen van het nieuwe en kostbare middel te laten profi- tceren en de genceslieeren in de gelegen heid te stellen zich langs proefondervinde- lijken weg te overtuigen van de beste wijze van toepassing van het middel. U3T BE CüSEViüSS ALPHEN AAN DEN RUN. Brand. Gistermiddag omstreeks drie uur brak een hevigo brand nit in do lak en emailleer-inrichting van do N. V. „Rhenania" aan de Hooftstraat In het gebouw was eveneens gevestigd een her- ook deze is ongedeerd gebleven. Ik wordt niets vermist. Echter heeft da onwelkome fcozoeker achtergelaten een horloge, een timmermanspotlood en een zakkammetje. Naar men kon nagaan was de inbreker per fiets. Tot nog too van den dader geen spoor. Een ijverig onderzoek wordt inge steld. Pater B. L'. van Leeuwen. Do Zeer- eerw. Pater B. L. van Leeuwen, van do Afrikaansclio Missie van Lyon, en voort gekomen uit de parochie van St. Agatha alhier, zal bij zijn verblijf in Europa te gen half Juli een bezoek brongen aan zijn familie alhier. Pater van Leeuwen is sinds 1911 niet meer in Holland geweest en was ook na zijn priesterwijding in 191? door den oorlogstoestand verhinderd naar hier lo komen. Hij is na een kort verblijf In Frankrijk naar de Missie vertrokken, waarbij als zijn arbeidsveld de missiesta tie Karhoqx (Cote d'Ivoire) Wcst-Afrika werd aangewezen. Tengevolge van het afmattend klimaat, bracht vorig najaar een ernstige ziekte hem aan den Tand des grafs. Hij kwam deze ziekte echter te boven, doch er werd noodig geoordeeld, dat hij lot alge heel herstel naar Frankrijk zou terug- keeren, waar hij in een eanatorium ver blijf heeft gehouden, tot zijn gezondheid nu weer toelaat een bezoek te breDgen aan zijn familie en parochie. Z.Eerw. zal verblijf houden hij zijn broeder en zus ters (zijn ouders zijn tijdens zijn afwe zig zijn overleden) in do Lisserbreek, en er bestaan plannen, om, bij zijn le plech tige H. Mis in de Parochiekerk, deze nog vergezeld doen gaan van eenige feeste lijkheden. NIEUWKOOP. Militie. Aan den Yoor de Zeemilitie aangewezen loteling, J. van don Bosch ia door den Minister van Marine uitstel van eerste oefening verleend tot en met 8 Augustus 1924. Circus Hagenbock. Willy HagcnbeckB Olifanten komen op Zaterdag £3 Juni a.s. des namiddags 8 en 8 uur op het school plein alhier voorstellingen geven ten bate van de arme Duïtscho kinderen. NOORDEN. Schouw. Op Donderdag 28 Juni a.s. zal het Bestuur van do Gecombineerdo Noordschebuurtcr en Noordijksehe Pol ders den eersten algemeenen schouw drij ven. NQORDWIJK. Gemeenteraad. Alle raadsleden, die bij de laatste verkiezing tot lid van den raad zijn gekozen, hebben hunne benoe ming aangenomen. Woningbouw. Door den heer G. H. GEMEENTELIJKE VISCH VERKOOP# Aan den gemeentelijken vischwinkJ Visclimarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAfj verkrijgbaar ZUSDERZEEBOï a f O45. SCHELVISCH a f0.20—fO.SO, SCHAR a f 0.14, SCHOL a f 0.16—f 0.35 per pond.! J. C. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgenieesterj Lelden, 22 Juni 1923. B. en W. van Leiden brengen ter a!ge< mesne kennis, dat door Wed. W. Geerfam* Wijna te Leiden en Ms Kouprie en H. van der Veld te Leiden, een verzoek* schrift is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhou* denden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, respec tievelijk in perceel Nieuwstraat No. 14 en perceel Oranjegracht 40—42. LEIDEN. Vrijdag R.-K. Prop.-club „Sb. Petrus", Bondsgehouw, te 6.15 uur. Vrijdag. R. K. Bond van Transportarbei ders „Sint Bonefacius", Bondsge. bouw, te 8 uur. Vrijdag. R. K. D. Vrouwenbond, ..Zomer zo rg", te 8 uur. ALGIMESNE AGENDA Zondag. „Perosi" Concert „Zomerzorg", te 8 uur. Apotheken c-e tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon, cags geopend zijn: W. Pelle, Kort. Rapenburg 12. T?' 594. D. J. van Driesum, L. Mare 1C>, Tel. 406. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menachheid is sleed-, geopend, noch alleen voor leden van dit Fonds. Tei@gs°afêsch Wee»>Sses»lscfeS volgens waarnemingen verricht in den mor gen van 22 Juni 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometer8t.773.7 Valentia. Laagste Barometerst.745.0 Stensele. Verwachting tot den avond van 23 Juni, Meest matige Westelijke tot Noord westelijke wind, zwaarbewolkt ot betrokkea in het Zuiden weing of geen regen, ia het Noorden meer kans op regen, zelfde temperatuur. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Non-adiviteiisfractsmen?. Gistermiddag legde de Regeering een nota van wijziging aan do Kamer Toor, waarbij wordt bepaald, dat de openbare ambten, waarvan de bekleeders non-ac tief zullen worden bij verkiezing tot Ka merlid, bij algemeenen maatregel van be stuur zullen worden opgesomd. De Voorzitter kon nu met nog meer recht volhouden, dat de motie geen zin meer had, En de heer Troelstra sput terde nog wel wat tegen, maar legde zich toch maar neer bij het vervallen van zijn uitstelvoorstel. En zoo werd dan eindelijk officieel ar- zaak hen natuurlijk buitengewoon 1 Naar alle waarschijnlijkheid zit de Kamer ook nog de volgende week. Ook met het wetsontwerp inzake de Hanzcban ken zal zij zich immers vermoedelijk on ledig houden. Lsssdi- en Tuinbouw Bloembollencultuur. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Bloembollencultuur deelt in zijn orgaan mede, dat naar alle waarschijnlijkheid om streeks Kerstmis 1923 te Haarlem zal wor den gehouden een speciale keuring van stelplaats voor rijwielen, benevens een auto-garage. Aan de achterzijde bevonden zich de moffel- en vernikkellokalen. De brand ontstond in de moffelkamer, door het inslaan van een gasvlam in een lak- bakje. Door de aanwezigheid van de vele brandhanre stoffen stond in enkele oogen- hlikken het gcheele lokaal in lichter laaie. Aanvankelijk werd het vuur met een straal op do waterleiding bestreden. Eerst geruimen tijd later arriveerde do brandweer met een tweetal motorspuiten. Het gevaar voor de omliggende perceelen was echter toen reeds vrijwel geweken. Omstreeks vier uur stortte met een don derend geraas do voorgevel van het ge bouw naar beneden. De auto's en rijwielen uit de garage, konden tijdig in veiligheid Krau is een aanvang gemaakt met het houwen van 40 middenstands woningen van een klein typo en met het aanleggen van een straat, die parellel loopt met den Duinweg en uitkomt in de Verlengde Pief Heinstraat. Een baggermolen. De gemeente heeft voor eenigo weken een baggermo len gehuurd ten einde daarmede ver schillende vaarten op een behoorlijk dieptepeil te brengen en een hreedere vaargeul te scheppen. Hiermede zal zeker worden tegemoet gekomen aan het ver langen van talrijke ingezetenen, want de toestand der vaarten liet den laatsten tijd veel te wensclien over. Gemeenteraad. De Raad der ge- vv SPAARBANK BÊPdSiTO REK. COURANT DEKKING DER Spaar- en Déposito- gelden 31 Dec. 1922 121 Aandeelen nog tijdelijk a pari verkrijgbaar in Coupures van f259.-- artikel 1 aan de orde gestold. De heer Troelstra S.D.) bleef bij zijn bezwaar van ongrondwettigheid, om dat ook do algemeene maatregel van be stuur door het bevoegd gezag zou worden uitgevaardigd. De heer Nolens (R.-K.) wce3 er evenwel volkomen terecht op, dat de enu- meratio bij algemeenen maatregel het be zwaar opheft, dat do Regeering telkens in concreto over ieder persoon zou he slissen ten aanzien der non-activiteit en dus het gevaar voor willekeur verdwijnt door een regeling op do voorgestelde wijze. Dat een Regeering met het oog op een bepaald persoon, betrokken bij een be- paaldo verkiezing, den algemeenen maat regel zou wijzigen met deze bedenking kwam Jan Tter Laan aandragen is na tuurlijk malligheid. Do heer Nolens had volkomen gelijk, teen hij zeidc, dat geen enkele Regeering zoo dictatoriaal zou durven of kunnen handelen. Artikel 1 werd met groote meerderheid Aangenomen: 43 leden (de Rechterzijde behalve de voorzitter en de heer Krijger, ,doch plus mej. Van Dorp cn de heer Bie- rema) waren vóór en slechts 26 tegen De heer Troelstra (S.D.) stelde bij een volgend artikel een amendement voor ■waarbij werd bepaald, dat do hoogere Vcrlofstractemcnlen voor de tegenwoordige Kamerleden, zoolang hun Kamerlidmaat schap zonder onderbreking voortduurt, zouden gehandhaafd blijven. Volgens het regceringsvoorstel zou, zooals men zich herinneren zal, de nieuwe regeling reeds na afloop van deze parlementaire periode, dus in 1925, ingaan. gebroeide gewassen, in het gebouw der Gemeentelijke Concertzaal in de Lange Begijncstraat te Haarlem. Tuinbouwtentoonstelling te Gent. Wederom is er een tuinbouwtentoonstel ling te Gent uitgeschreven, welke zal wor den gehouden in het bekende feestpaleis van 15 tot 22 Juli a.s. Veiling gehouden te Hille gom, op 21 dezer, onder directie van Holland's Bloembollenbuis. E.L.T. Picotóe f LE.L.T. John Rus kin f 2.60; E.L.T. Parisian Yellow f 4.50; E.L.T. Parisian White f9.50; E.L.T. Moon- ligt f 7.E.L.T. Leghorn Bonnet f 7. E.L.T. Fairy Queen f 7.E.N. Epik f 15.Por. Madras f 6.Por. Asparia f 6.50; Por. Yellow Perfection f 7.Por. La Mogal f 6.Por. Card. Manning f 6.50; Dw. Greuze f 5.Dw. Mr. Stanley f4.50; Dw. Lovilenes f8.50: Dw. Electra f 7.E.N. Leedsi White Lady f 28. E.N. White Slave f23.—; E.N. Nobility (per regel) f44.Alles per bed van 3 R.R. Gewas van minder goed tot middel matig. 33g3ta»üagiSg^B8 8P0ÜY WATERPOLO. Het begin der competitie. Reeds zijn in een. overdekte zweminrich ting eenige wedstrijden voor de woter- pclc-cccmpetitio van den Nederlandschen Zvcmbond een dezer dagen gcspeeld- De uitslagen daarvan waren: worden gebracht. Alles wat zich op de bovenétages bevond, werd door bet vuur vernield. De fabriek is verder geheel uit gebrand. Het naastgelegen magazijn werd behouden. Verzekering dekt de schade. LIS5E. Inbraak In de R.-K. Kerk. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft men ingebroken in de R.-K. Kerk. Vol gens politioneel onderzoek heeft men ge bruik gemaakt van een tegen de kerk liggende ladder, welke wordt gebruikt bij de schoonmaak van de pastorie.Vcrvolgens is de ladder geplaatst legen den muur van de sacristie en werd een eenruitsraampjo uitgerukt. Alzoo kwam men bij do V/. G. terecht, waarbij een lokaaltje is met een trap naar boven. Do deur, welke van hier uit naar de sacristie leidt, was echter gesloten cn bleek niet geforceerd. Men is er weer uitgeklauterd en met de ladder gegaan naar de ramen aan den kant van bet Maria-aüaar. Ook daar werd een ge schilderde ruit verbrijzeld, waardoor de inbreker op bet Maria-altaar klom on daarvan een paar torentjes vernielde. Op de deur van het tabernakel van dit altaar stak een sleutel, doch daar was niets in geborgen, aangezien men de kerk aan het schoonmaken is. Vervolgens heeft men getracht mot die sleutel het tabernakel van het hoofdaltaar te openen, waat niet ging; echter ook dit was ledig. Toen heeft men getracht met een 12 m.M. boor een gat in de deur te boren, doch toen men door den koperen wand op een stalen plaat kwam, hoeft men den moed blijkbaar op gegeven. Vanuit de kerk werd toen een bezoek dcor de ongeslolc-n deur in do sacristie gebracht, waarin in een braDd- meente vergadert op Dinsdag a.s. namid dag 2 uur. Te behandelen punten: 1. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 2. Uitbreiding school voor U. L. O. 3. "Wijziging politie-verordcning. 4. a. Verbouwing nood slachtplaats. b. Waterleiding School met den Bijbel te Noordwijk aan Zee. 5. Aanleg van een weg naar bet Lan- 6. Regeling uitgaven 1922 en 1923. 7. Vermeerdering Secretariepersoneel met een ambtenaar. 8. Aanleg van een straat achter den Duinweg. 9. Subsidie Olympisch Comité. 10. Kohier rioolgelden 1923. 11. Reclames vergunningsrecht. MGGRDWIJKERHQU7. Personalia. To Leiden is geslaagd voor het examen Hehreeuwscho taal en letterkunde en Israëlitische oudheden, do heer J. de Wit alhier. Gemeenteraad. Allo leden, die bij de laatste verkiezing werden gekozen, heb ben verklaard hunne benoeming als zoo danig aan to nemen. Concert. Dinsdagavond gaf de mu- ziekvereeniging „Sint Jeanne d'Arc" op de muziektent haar eerste zomerconcert. Verschillende mooie nummers werden uitgevoerd. Met genoegen merkten wij op dat door het ijverig repeteeren in den af- geloopen winter, de vereeniging flink is vooruit gegaan. Ondanks het regenachti ge weer, trok liet concert toch vele luiste raars, die ongetwijfeld van de mooie mu ziek hebben genoten. TER AAR. Hondsdolheid. Als verdacht onder Mijdrecht door een dolle hond te zijn l beten, heeft de politie na bekomen last geving een hond doodgeschoten van ca melkrijder G. Verkerk alhier. Poldervergadering. De vergadering van slemgerechtigden ingelanden van dca Noord-Eind- en Geerpolder zal op Zater dag 7 Juli a.s. voormiddags 10 uur wor den gehouden in 't cafó Hoogendijk. VOORHOUT. Sissenbrug. Do Sissenbrug is hersteld, zoodat 't verkeer weer geopend is, ook voor voertuigen met een zwaardere asbe- lasting dan 2500 K.G. Mond en Klauwzeer. Bij het veo yan den Landbouwer H. in den Elsgeest^ri-o* der, ia genoemde ziekte geweken. Bij duurt het nog voort, doch er bestaat groote kans. dat men het ook daar spoedig uis ter zal zijn. Men heeft liet dus tot nu 0 tot twee koppels kunnen beperken. Vaccinatie. Op "Woensdag 27 Juin des namiddags half drie, is bet ten lui'-0, van Dr. H. A. K. Bots kosteloos incrT-v Voetbalwedstrijd. Zondag a.s. door V. F. O. propagandft-wedstrijden l" houden worden. Do oventucclo opbK®sn komt ten bate aan de plaatselijke kas i „Herwonnen Levenskracht". r> C' Des namiddags 2 uur komen E. v I en V. F. O. II tegen elkaar in t v» Om 3 uur opstelling van de muziekvere ging „St. Cecilia", bij Cafó Joe^j waarna de wedstrijd tusschen o. \3 en V. F. C. I. Daarna Veteranen-wederga Door dus Zondag op 't voetbalveld te^H woordig te zijn bereikt men. een i dig doel. Eerstens steunt men onze tiw s culose medebroeders en zusters; twee kan men van het spel van onze 3onjPy| genieten en derdens zullen wij opbegy worden door de heerlijke tonen van Cecilia".

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2