143 Jaargang. DGKBERDAG 21 JUNI 1923 No. 4177 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week fi 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week £2.30 per kwartaal. Franco per post 1 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad ct. Dit blad verschijnt elksn dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. IL DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Qowono advortontiên 30 cent par regoW Voor Ingezonden Médedeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. Kleine advertenteën, van ten hoogste 30 woord».na betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur tu ver huur, koop en verkoop fó.SÖ, var zij, die zich per I Juli a.s. op „De Leidsche Courant" wenschen te ahonneeren, ontvangen de voor ri'en tijd verschijnende nummers gratis. V Regeringshulp. Vooral in de Zuidelijke Provincies is de in uitzicht gestelde regeeringshulp de red dingsplank voor bedrijf en industrie in dezen bedrukten tijd. En daarom, is het alleszins prijzenswaar dig, dat de regeering bereid is gebleken het een oogonblik geschokte katholiek-midden- standscrediet in het Zuiden ter hulp te komen. We zijn het er allen over eens, zegt*het Bossche blad „Het Huisgezin", da-t de rogeoring geen aandeelhouders en crediteu ren kan helpen met het geld der belasting schuldigen, hoe pijnlijk voor weinigen of velen het geldelijk verlies zal zijn, dat ze zullen lijden. Maar, zoo vervolgd het blad dan, de re geering mocht niet toelaten en ze heeft liet ook niet willen toelaten dat handel en bedrijf nog meer zouden worden ont wricht dan ze het thans reeds zijn. Sommige bladen hebben al te verstaan willen geven, dat wat de regeering voorstelt een daad is van eenzijdige bevoorrechting. Maar eerder, in 1914 en in 1918, is de re geering reeds de Algemeeno Centrale Bank vcreeniging voor den middenstand ter hulp gekomen. Er waren toen heel bijzondere omstan digheden. Maar ook het katholieke-middenstands- Crediet in het Zuiden is in gedrang geko men als gevolg van de heel bijzondere wijze, waarop vooral in de Zuidelijke Pro vincies tal van bedrijven en takken van industrie thans met moeilijkheden hebben r to kampen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat in dezo aangelegenheid, voor iheele provincies een levensbelang, de partijpolitiek zich zal deen gelden. £ÜJirEiëLA@Êg> De bezetting van hst Roergebied Overeenstemming tusschen Brussel en Parijs? Het schijnt, dat de gedachten wisseling luss£ken Londen, Parijs en Brussel een stap verder is gekomen. Gisteravond verklaarde men in welin gelichte Fransclie kringen, aldus wondt aan de „Msbd." gemeld, dat ten aanzien van de inlichtingen en uitleggingen, ge vraagd in het Britsche memorandum, Brussel en Parijs met elkander tot over eenstemming zijn gekomen en dat het waarschijnlijk is, dat de Belgische en Fransche gezanten te Londen opdracht zullen krijgen, do Britsche geering op de hoogste te stellen van de FransehBelgische opvatting, voor wat betreft het beëindigen van den Duitschen weerstand en de voorwaarden voor een eventueele ontruiming van het Ruhrge- bied. Het zou van serieuse en positieve ga ranties, door Duitschland te geven, af hangen of de bezetting zou plaats hebben volgens de formule van „onzichtbare oc cupatie". Do „Temps" van gisteravond zegt, dat de Fransche regeering op het oogenblik de maatregelen onderzoekt, die Duitsch land zou moeten nemen om den weer stand te doen ophouden en betreffende het stelsel, dat vervolgens in het Ruhrgebied zou kun hu en worden gevolgd. Geen enkele beslissing is tot nog toe genomen, zegt het blad, omtrent die beide zaken. Van kapi taal belang en hoog noodig, is het, dat er in Duitschland een regeering is, bekwaam en verlangend het schandelijke te doen ophouden: het verrijken van een minder heid door de ruïne van de gemeenschap. Zoo liet kabinet-Curio niet den lust heeft, of de kracht de .inwendige kwaal van Duitschland te genezen, dan zal de nationale wil tot behoud het vroeg of laat wel omverwerpen. Maar de toekomst zal bohooren aan hen, die positieve oplossin gen aan de hand weten te doen. Ds uitwijzingen. De rijkspresident heeft een verordening uitgevaardigd over de voorloopige onder brenging van hen, die uit het bezette ge bied zijn uitgewezen. Het aantal uitzet tingen bedraagt reeds meer dan 50.000. Dagelijks komen er nog honderden bij. Een verklaring van Baldwin. De Engelsche premier heeft met een deputatie van mijnwerkers onderhandeld °ver den toestand in de steenkool-indus trie. Een officieel verslag van 't onder houd is niet gepubliceerd, maar volgens de „Daily Express" werd cr door den Premier nog gesproken over do Ge.Isrkwes tie. Baldwin schijnt te hebben gezegd: „Een punt van allergrootst belang voor Europa is op het oogenblik wel, dat er een regeling komt in de Ruhrkwestie. Wat een mcnsch er maar aan kan doen, doe ik, om tot een oplossin? te komen. De toestand in het Ruhrgebied is geheel in strijd met de belangen van ons land en hoe spoediger er een regeling komt, des te heter". België. De Kabinetscrisis. Aan de „Tel." wordt gemeld, üat men nagenoeg overtuigd is, dat het Theunis gelukken zal een ministerie samen te stellen, dat op een katholiek-liberale meer derheid zal berusten. Do afgevaardigden van de conservatieve rechterzijde die de sterkste groep in de Kamer vormen, zijn gistermiddag bijeengekomen. Zij waren van meening, dat onder de gegeven om standigheden slechts ëen kahinet-Theunis mogelijk en wenschelijk is. Zij besloten Theunis te steunen en concessies te doen teno pzichte der Vlaamscho universiteit. Theunis heeft gisteren besprekingen gehouden met de katholieken Poullet, Van Gauwelaert, Rijckmans, Houtart, Ma en- hout en Helleputte, alsmede met do libe ralen Jansen en Frauck. Heden zou hij deze bespreking voortzetten. Hedenavond of morgen zal Theunis den koning definitief mededeelen, of hij de opdracht tot kabinetsformatie aanvaardt dan wel van de hand wijst. Duitschland. DE VAL VAM DE MARK. Bij den Rijkskanselier hebben uitvoe rige besprekingen plaats gehad met toon aangevende vertegenwoordigers van de bankwereld. Het onderwerp der bespre kingen waren de maatregelen, door wel ke de daling van de mark moet worden stopgezet. Do besprekingen leidden tot volkomen overeenstemming van alle deel nemers over het feit, dat de tegenwoordi ge koers van de mark onder haar eigen lijke economische en politieke waarde ge daald is. Het verloop der besprekingen wettigt de hoop, dat de onderhandelingen binnnenkopt met succes bekroond zullen worden. Vüïbetering van den toestand. In den binnenlandschen politicken toe stand is een groote verbetering te consta- teeren. De aandacht van het publiek werd in de eerste plaats bezig gehouden door de moeilijkheden ontstaan door de kooge prijzen tot welke de inkomens niet meer in verhouding stonden. Dit wekte vrees voor onlusten die echter gelukkig zijn uitgebleven. Het ingrijpen der regeering om de loonen met de duurte in overeen stemming te brengen was onontbeerlijk. Vandaar dan ook dat besprekingen met de vakvereenigingen en werkgevers en werknemers hebben plaats gehad. Ten gevolge hiervan zal Zaterdag in de Cen trale Arbeidsgemeenschap, waarin zoo wel patroons als arbeiders samenkomen, worden gepoogd een basis lo vinden in zake het goudloon. Dit bericht veroorzaak te reeds ontspanning, doch bovendien had Guno gisteren in den Rijksdag een belang rijk succes te boeken: alle partijen, van Duilsch-Nationaal tot Sociaal-democraat betuigden hun instemming' met het voor stel inzake de broodverzorging voor 1924 door middel der gedwongen leening. Hier door i3 bet hoofdvoedsel voor de bevol king verzekerd zonder dat financieele operatics noodig zijn of een verdere da ling van de mark een nadeeligen invloed kan uitoefenen. Minister Lutber wees er in den Rijks dag op dat de nood, waarin de bevolking aan de Ruhr verkeert, inwerkt op het ge- hcele volk en bijdraagt tot economische moeilijkheden en de markcrisis. Hoewel de bevolking haar nooden met vastbera denheid draagt, heeft de regeering ge meend te moeten ingrijpen en de mark crisis te bestrijden tot welke de ontvangst der jongste nota in het buitenland niet kan hebben bijgedragen. De regeering had reeds volmacht op de beurs in te grijpen, doch zal thans door wettelijke maatrege len een betere verhouding tusschen prij zen en loonen scheppen. Over den mo dus wordt thans tusschen patroons en ar beiders onderhandeld. De werkloosheid. Volgens een overzicht in het Berliner Tageblatt van de werkloosheid in Duitsch land vertoont deze onder invloed van de Rubrbezetting een sterke toename. Vol gens een in driehonderd steden opgemaak te statistiek bedroeg het aantal werkloo- zen op 7 Februari 95.329; op 7 April 104.535; op 5 Mei 213.559 en op 2 Juni 197.690. Het totaal aantal der ondersteun de werkloozen in het geheele rijk be draagt ongeveer een half millioen. De werkloosheid is het sterkst in do streken grenzende aan het bezette gebied, daar de bezetting groote moeilijkheden opleverde voor do grondstoffenvoorziening en den afzet der afgewerkte producten. Hongarije. Complotten te Boedapest. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Boedapest: De politie te Boedapest heeft oen veer tiental jongelieden gearresteerd, die er van verdacht worden, een putsch te heb ben voorbereid. De gearresteerde behoo- ren allen tot de legitimistische groep van Friedrich. Zij verklaren, dat tot hun op drachtgevers, behalve Friedrich, ook prins Ludwig Windischgratz behoort De ze ontkent dat echter. Ook zouden zij in naüwe verbinding hebben gestaan met personen uit do omgeving van ex-konin gin Zila. Ongeveer terzelfder tijd heeft de poli tie een complot van een aantal andere rechts-radicalen ontdekt, die zich ten doel hadden gesteld de .tegenwoordige regee ring omver te werpen en een rechts-radi- cale regeering in te stellen. De leden de zer geheime organisatie, die eveneens met de legitimisten in verbinding staat, zijn meerendeels personen, v.jr namen bekend zijn geworden tijdens d'i witte terreur in Hongarije. In do woning van een gepensionneerd majoor, die eveneens tot deze organisatie behoorde, heeft de politie 'n lijst gevon den met de namen der legitimistische sa menzweerders. In totaal worden daarin tweehonderd personen genoemd. Engeland. De troebelen in China. In antwoord op een vraag in het La gerhuis verklaarde Mac Neill namens het departement van Buitenlandsche Zaken dat de regeering zich bewust is van den invloed door de voortdurende ongeregeld heden in China en dat de Engelsche ge zant te Peking met zijn collega's aan bet overleggen is, hoe een hetere bescherming van vreemdelingen zJa kunnen worden verkregen. De schuld aan Amerika. De overeenkomst betreffende de conso lidatie der Engelsche schuld aan Ame rika is gisteren geratificeerd door het gezantschap te Washington en het Ame- rikaansche departement van financiën. Bulgarije. NA DE REVOLUTIE. Het lijk van Stamboe- linski verdwenen. Volgens een „Times'-telegram uit Sla- vovitza is thans geen spoor meer te vin den van het lijk van Stamboulinski, die nabij Slavovitza, zijn geboortedorp, ge lijk men weet, werd doodgeschoten. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat zijn vrienden het hebben weggevoerd en hei melijk begraven. Stamboelinski's villa is totaal door de boeren leeggeroofd, die afgaande op de wonderlijke verbalen over den. rijkdom van den priemier ijverig naar diens schatten zoeken. Werkelijk worden nog eiken dag nieuwe voorraden buitenlandscb geld gevonden. De rust weergekeerd. Omtrent den toestand wordt nog ge meld, dat er niet de minste reden bestaat, om het Bulgaarsche leger te mobiliseeren De boeren zijn blij na een week van ge beurtenissen, zooals zij nooit hadden mee gemaakt, naar hun land te kunnen terug- keeren. Overigens zijn verscheidene stu denten der universiteit van Sofia naar het platteland vertrokken om de gemoede ren zooveel mogelijk te kalmeeren. Merk waardig kalm is de houding der commu nisten tijdens de revolutie geweest. Do sociaal-democraten hebben de nieuwe re geering hun steun toegezegd. De politiek der niouwe regeering. - De consul-generaal van Bulgarije te 's Gravenhago ontving gisteren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Sofia de volgende verklaring: „De verandering in de regeering welke in Bulgarije heeft plaats gehad is het re sultaat en het gevolg van de ontevreden heid van het volk tegen een beheer van verdrukking, dat systematisch de consti tutioneels vrijheden en burgerrechten smoorde. Het nieuwe kabinet-Zankoff is in plaats van uit één enkele partij tc zijn ontsproten, de uitdrukking van den wil vair de groote meerderheid van het Bul gaarsche volk, buiten de afgedwaalde le den van de communistische partij. Ten aanzien van de betrekkingen met vreemde staten, zal de nieuwe regeering de tot dusver gevolgde politiek blijven vol gen, bestaande uit het onderhonden van de beste betrekkingen met allo staten, vooral met de groote geallieerde mogend heden en de naburige staten. Het zal loyaal en gewetensvol zijn internationale verplichtingen blijven vervullen, vooral die welke uit bet verdrag van Neuilly voortvloeien en alles vermijden, wat tot verstoring van den vrede in den Balkan zou kunnen leiden. Op het terrein van de binnenlandsclie politiek zal de nieuwe reeeering zich tot hoofdtaak stellen, den burgers rust te waarborgen, het land orde te verzekeren, het zijn miskende rechten en vrijheden terug te geven, ten einde voor de econo mische en sociale scheppende krachten der natie de mogelijkheid te openen, zich vrijelijk te uiten, opdat Bulgarije zonder belemmering kunne vervullen, en met waardigheid zijn rang opbonden tusschen do overige natiën. Verloving van den koning? Volgens een bericht uit Boedapest zou koning Boris zich verloofd hebben met prinses Hèna, een dochter van den koning van Roemenië. Kaiof, de nieuwe minister van buiten landsche zaken, heeft verklaard, dat de Bulgaarsche regeering bijzondere zorg zou wijden aan de betrekkingen met Roe menië en terstond zal overgaan tot behan deling van alle kwesties, die er tusschen beide landen nog bestaan. Palestina. Een aanval var. SOOO Wahabs's. Reuter meldt Uit Jeruzalem: Het blad „Falastin" publiceert een be richt, behelzend dat 9000 Wahabikrijgcrs een aanval hebben gedaan op Kariat-Milh en het garnizoen hebben vernietigd. De regeering van Trans-Jordanië heeft den Benisacherstam gevraagd, de Wahabi's aan te vallen, doch de stam heeft geant woord, dat hij dit weigert tenzij dc re geering medewerkt. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. "besluit van 18 dezer is, te reke nen van 18 September jl. aan G. J. van Swaay, c.i., in verband met zijne benoe ming tot Minister van Waterstaat, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, met dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. MIDDENSTANDSCREDIET. Eindverslag. Blijkens het Eindverslag over het wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk VIIB der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1923 hadden vele leden tegen dit wetsont werp ernstig bezwaar. Zij zagen daarin een zeer gevaarlijk presedent. Des te meer bezwaar hadden zij tegen deze steun verleening omdat zij gschiedt aan ban ken, waarvan dc leiding, naar men meen de te weten, allesbehalve onberispelijk is geweest. Dat deze banken echte midden- standsbanken zouden zijn is bovendien niet juist. De bank te 's Hertog en bosch b.v. voerde een soort b a n k p o 1 i t i o k: zij heeft omissies gedaan, leeningen geplaatst aan kerken, kloosters en krankzinnigengestichten en zich in Markenspeculaties begeven. Voor dadelijk opvorderbare deposito's werd 5 pet. rente gegeven. Op verschillende plaatsen werden b ij- kantoren gesticht op veel te grooten voet met directeuren, niet uit deskundige kringen. Zelfs de di rectie der centrale banken was niet in vakkundige handen. Voorts merkten deze leden op dat deze banken uitsluitend ten behoeve van een deel van den middenstand werkten. Slechts aan Roomsch-Katholieken werd crediet gegeven. Aan den anderen kant werden de R.-K. middenstanders naar dez9 ban ken gedreven. Een deel dezer leden ach ten dit optreden niet sympathiek, daar het de verdeeldheid onder de bevolking bevorderde; een ander deel had tegen dit separatisme geen bezwaar, mits dan ook de gevolgen daarvan door de deelnemers zelf worden gedragen. Eenige leden hadden bovendien togen het stelsel van oen middenst.bank op zich zelf bezwaar. Erkende dat de voorgestel de steim niet rechtstreeks aan de banken zelf wordt verleend, maar aan de debiteu ren, merkten zij op dat die steun toch ook indirect aan de banken ten goede komt, omdat daardoor van haar debetposten meer terecht komt dan anders het geval was. Enkele leden hadden principieele be denkingen tegen iederen steun aan ban ken door de regeering. Andere leden war ren van oordeel dat het wetsontwerp aan beveling verdient. Zij merkten op dat de Algemeeno Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand zelf tweemaal door de regeering is geholpen. Ook de tuin ders zijn met crediet gesteund. "Wel is waar bestond ook bij deze leden niet veel geneigdheid om aan de onderhavige ban ken steun te verkenen, maar de ramp, die de financieele moeilijkheden dier banken zullen teweegbrengen, zal zoo groot zijn HET VQOnKA&BfiSTE K8EÜWS. BUITENLAND. Naar verluidt hebben de besprekingen tusschen Brussel en Parijs tot overeen stemming geleid. j In Berlijn wordt er hard gewerkt om de gevolgen van de daling der mark te neutraliseeren. Een officieele uiteenzetting van de po litiek der nieuwe Bulgaarsche regeering. Nieuwe putsch-complotten te Baeüjpest ontdekt. BINNENLAND. Het Eindverslag (Tweede Kamer) op het ontwerp tot steunverlsening aan do Hanzebanken te Den Bosch en te Utrecht luidt niet gunstig. Er werden zeer vele nadere inlichtingen gevraagd. Tv/eade Kamer. Het rantelooze voor schot voor de Kon. Luchtvaart-Mij. Met het lidmaatschap van de Kamer onver- eenigbare ambten; een motie-Troelstra tot schorsing van de behandeling. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot ontbinding van ds rechtbanken te Zïe- rikzee en Heerenveen aangenomen met 22 tegen 10 stemmen. Hubert Cuypers te Weenen benoemd. LEIDEN. De Haagsche Rechtbank heeft de veror dening inzake het tapverbod te Leider» bindend verklaard. Een uitgebreide agenda voor de Raads vergadering van a.s. fJaandag. In dit nummer beginnen we met eenige artikelen over draadloos brieven oversei nen. en zich. zoover uitstrekken, dat het alge meen belang daardoor ernstig zal worden geschaad. Dit motiveert voldoende hot op treden der regeering. Sommige leden meenden, dat deze aan gelegenheid opnieuw aantoont, boe nood zakelijk het is, dat het geheele bankbe drijf onder regeeringstoezicht komt. Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt tegen de overhaaste wijze, waar op deze aangelegenheid op verzoek der regeering moet worden behandeld. Dit bezwaar werd des te sterker gevoeld, om dat de regeering een blanco crediet vraagt. Kan niet een bepaald bedrag in het wetsontwerp worden genoemd,althans een maximum, later, zoo noodig, bij do wot te verhoogen? Ook dienden dc ver strekte inlichtingen te worden aangevuld. In dit verband werd een aantal vragen gesteld. Eenige leden vroegen of de segeeiin? eeriigen lijd wist dat de toestand van dezo banken niet in orde was. Zoo ja, had dan het publiek niet eerder moeten worden ingelicht? Enkele leden wezen er in dit verband op dat het zeer de aandacht had getrokken dat op een vergadering van middenstands credietinstellingen, einde Maart van dit jaar gehouden, aandrang werd uitge oefend, of do regeering om het saldo van den postcheque- en girodienst Ie harer beschikking te stellen. Waren de Hanze banken reeds toen op de hoogte van ha ren toestand dan achtte men dezen aan drang zeer afkeurenswaardig. Verscheidene leden zouden gaarno vernemen of thans weer door de regee ring de methode zal worden toegepast van 1919 toen dc Staat zich onder be paalde voorwaarden tegenover de Neder- landscho Bank borg heeft gesteld voor do helft van haar eventueel te lijden verlie zen op hare vorderingen ten laste van do Algemeeno Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand. Uit het verder in do M. v. T. medegedeelde meenden zij echter te moeten opmaken dat dat thans niet het geval zal zijn. Voorts werd gevraagd hoe do iogooring de credietwaardiglieid der verschillende debiteuren zal beoordeelen. Men achtte dit zeer moeilijk. Zou het niet gewenscht zijn een commissie van bij uitstek des kundige personen te benoemen dit met het onderzoek zouden kunnen worden be last? Voorts werd opgemerkt dat indien een centraal instituut voor het Hanzecre-" diet tot stand komt alleen écn garantie aan de Nederlandsche Bank noodig is. Verleent de Algcmcene Centrale Bank vereeniging baar bemiddeling, dan is ei een staatsgarantie voor die bank en een, voor de Kedcrlandsche Bank noodig. Ten, aanzien van eerstgenoemde bank wordt gesproken van een premier risque ver zekering. Is dit ock ten aanzien van do Nedorlandsche Bank do bedoeling? TToo i zal de garantie van oen nader to bepalen percentage van premier risque worden go rgeld? Zal eon percentage voor Mken debiteur op zich zelf worden bcpnzM c! een per-

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1