Tweede Blad Woensdag 20 Juni i923 EU93HERÏLA&D De SVhddcnstandscï-edieten. Het nieuwe wetsontwerp reeds in afdeelingsonderzoek. Het Maandagavond ingediende ontwerp tot wijziging van de Staatsbcgrooting Hoofdstuk 7 B (regeeringssteun a,an do Middenslandabanken) wordt, volgens be sluit der Centrale Commissie, reeds heden ochtend in de afdeelingcn behandeld. De leeraarssalarissen. De mote-Marcliant verworpen. In den aanvang der Tweede Kamerzit ting van gisterenmiddag werd gestemd over de motie-Marchant, door dezen inge diend bij zijn interpellatie over do wijzi ging van het Bezoldigingsbesluit ton aan zien van de salarissen van de leeraren bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Da motie werd verworpen met 49 tegen 34 stemmen. Vóór stemden de Vrijz.-Dem., de Soc.-Dem., de Liberalen en van rechts me vrouw Bronsveld en de heer Michielsen. Bureau voer de R.-K. Vakorganisatie. Herziening der Sociale Verzekering. Ter bespreking van het prae-advies van Commissie XI uit den Hoogen Raad van Arbeid over de „Vraagpunten betreffen de do Herziening der Socialo Verzekering" komt bet Bureau voor de R.-K. Vakorga nisatie in vergadering bijeen op Woens dag 4 Juli. Den 6den Juli wordt ter behandeling van bedoeld prae-advies een buitengewo ne vergadering met de Hoofdbesturen der aangesloten Vakbonden gehouden. Rcgseringsjubileum der Koningin. Wij vernemen, dat de heer Van der Voort van Zijp, lid der Tweede Kamer, bij de overdracht van het Nationaal Hulde blijk aan de Koningin in de Nieuwe Kerk te Delft, de feestrede zal uitspreken. Men rekent in het midden van Septem ber met de inwendige restauratie van het koor gereed te zullen zijn. Absurditeiten. Onder dit hoofd schrijft „De Stan daard": Reeds eerder werd er door ons en ook door den voorzitter onzer Kamerclub op gewezen, dat er in do traktementen- en pensioenregelingen voor Leger en Vloot allerlei bepalingen voorkwamen, die eigen lijk somtijds niet anders dan als dolzin nig gekwalificeerd kunnen worden. Thans vestigt men opnieuw onzo aan dacht op een geval. Een onderofficier 50 jaar oud wordt gepensionneerd. Pensioengrondslag f3255. Toegekend pensioen f 1997. Stel, deze man heeft een vrouw en 5 kinderen. En stel voorts, dat do man en vader kort na zijn pensioneering overlijdt. Dan krijgt de weduwo van dezen ge- pensionneerden onderofficier f 1400 pen sioen. Elk kind zou krijgen f 300, saam der halve f 2900. Aangezien intusschen 80 pCt. van den pensioengrondslag, niet mag wor den overschreden, wordt het pensioenbe drag voor weduwe en kinderen saam niet lioóger dan f2400, wat echter altijd nog 400 gulden meer is dan het gezin genoot toen ook de vader nog in leven was. Wordt het nu toch niet hoog tijd, dat mon dergelijk© absurditeiten eens wat ern stiger onder het oog gaat zien? Ge-iaengs!© Berichten. Doodeüjk mijnongeluk. Do zestienjarige mijnwerker-jongen is Maandag bij een bedrijfsongeval op de Oranje-Nassau-mijn te Heerlen gedood. FEUILLETON Een Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) 70) Voorzeker; cn dit zooveel te meer, omdat het een schitterende affaire zal zijn, zeido Manuela. Wanneer ik eerst maar wist, wat hij beoogt; of hij het meisje dan wel haar vader. Natuurlijk haar vader viel de dok ter haastig in de rede, het meisje wil hij immers huwen. Hij wil dat zeker, maar zij wil niet. Hum. Wij moeten dit afwachten, oella mia, mij is het onverschillig, wan- aeer hij slechts mijn voorwaarden ver vult en met het goud niet al te karig is. En wat schreef Luigi uit Venetië? Zij moeten gisteren of heden hier zijn aangekomen; mij verwondert het, «at hij nog niet hier is geweest. De oude man was opgestaan; hij trad aan het venster. In Venetië heeft hij niets noemens waardigs meer ontdekt, vervolgde hij no een pauze; de heeren hebben alle beziens waardigheden in oogenschouw genomen, |ondel(ocliten en uitstapjes gemaakt cn luigi heeft niets bemerkt waaruit hij tweedracht kon ontwaren. Do vonk glimt dus nog onder do asck, ^zeide Manuela. Zijt gij daar zoo zeker van? Er *°u wellicht niet eens een vonk voorhan- 'kn zijn. Dan zou hij mij waarlijk niet zoo- I .c} gezegd hebben; von Felsen is voor- Bchiig Een andere jeugdige mijnwerker werd bij hetzelfde pngcval zwaar gewond. Inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de villa van den heer Paardekooper in heb Villapark Crailo on der de gemeente Blaricum. De inbrekors hebben een serredeur uit do hengsels ge licht en een groole hoeveelheid zilveren ge bruiksvoorwerpen gestolen. De waarde daarvan wordt geschat op f'3 h 4000. De buit is in twee tafelklceden gepakt mede genomen. Do familie was afwezig. Alleen de Duitscho dienstbode was thuis, die van heb geheele geval niets bemerkt heeft. Valsche zilverbons. Te Dortmund zijn de laatste dagen veel valsche Nederlandsche zilverbons van één gulden in omloop gebracht. Men meldt aan dc „N. Kott. Crt.", uit Essen, dat twee Rotterdammers ver dacht worden de hoofdschuldigen te zijn. Brutaal. Het „U. D." schrijft: „Iemand, die in het nauw zit, maakt kromme sprongen. In den omtrek van Utrecht verscheen in do laatste week iemand, afkomstig uit do buurt van Oss, iu Noord-Brabant, die al heel duchtig in 't nauw zat. Hij moest, hypotheken betalen, en hacl daarvoor geld noodig. Doch dit ont brak. Do man ging zwerven, trachtte hier en daar wat los te krijgen, maar toen dit niet lukte, haalde hij ten einde raad bij het dorpje de Meern een koe uit een weide, bracht die doodleuk naar Utrecht en ging cr daarmee op de markt staan. Tot zoover marcheerde alles uitstekend. Als hij do koe nu maar verkocht, dan was hij voorloepig gered. Maar, hij beging de grooto fout een te lagen prijs voor het dier te vragen. Zco- dat een handelaar, die lont begon te ruiken liet dier kocht cn teen do politie er mee in kennis stelde. Hoewel de verdachte reeds in een tram had plaats genomen, om zich met het geld uit de voeten te maken, werd hij nog gearresteerd, cn in arrest gesteld. Do eigenaar kroeg de koe terug, want bij zijn aanhouding bekende hij alles cn de handelaar zijn geld." De inbraken van „Piet." Do vijfde verdachte van de inbrekersben de van „Piet" is gisterenmiddag naar het Huis van Bewaring overgebracht. Hem wordt een 22-tal inbraken en inslui- pingen ten laste gelegd. De meeste dier inbraken pleegde hij in verecniging met den hoofddader P. v. d. B. !n financieele moeilijkheden. Zooals we reeds hebben medegedeeld, ver keert de Coöp. Landbouw Vereen, .,0ns Be lang" te Oldcbroek in ernstige financieele moeilijkheden. Uit de accountants-rappor ten is gebleken, dat het tekort f 45.000 be draagt, behoudens enkele posten, die nog nader onderzoek eischen. Besloten werd den reeds geschorsten zaakvoerder onmiddellijk te ontslaan, daar vaststaat, da-t do moeilijkheden een gevolg zijn van slecht beheer. Op den borgtocht werd beslag gelegd, waarvan echter het be drag op verre na niet toereikend is. Nage gaan zal worden in hoeverre verhaal mo gelijk zal zijn. Met zoo goed als algemeenc stemmen werd besloten do vereeniging in stand te houden en het tekort te dekken uit een hoogstens 5 pet. obligatieleening, aflosbaar in 25 jaar, te plaatsen onder de leden. „Hbld." Nog nachtvorst. Gisterennacht heeft het in Twente flink gevroren. Het heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag in de omstreken van Castricum hard gevroren. Aardappelen en aardbeien hebben zeer veel geleden. Het heeft Dinsdagmorgen in de Deem ster zoodanig gevroren, dab er de aardap pelplanten beschadigd zijn. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft "het in West-Friesland sterk ge vroren; groot-e schade is aan de jonge groenten- en bloemenkweekerijen toege bracht. Goed land! Do gemeenteraad van Geldrop besloot in hare vergadering van j.I. Zaterdag mot algemeen© stemmen 40 pCt. der belasting penningen over 1922(1923 aan de betalers terug te geven. *-»Hij houdt u voor zijne vriendin. En ik heb niets gedaan, om hem dit geloof te ontnomen, zeido Manuela. Zag hij geen hinderpalen op zijn weg en had bij mijn hulp niet noodig, om deze uit den weg te ruimen, dan zou hij mij den rug toegekeerd en de oude vriendschap niet weder hernieuwd hebben. Ik ken den baron te nauwkeurig, Guiseppo; hij laat niemand in zijne zaken zien, wanneer de omstandigheden hem niet daartoe dwin gen. En wanneer bij niet komt? i—- Dan zal ik hem dwingen Kunt gij dit? Hij heeft mij zooveel geopenbaard... i—Niets gewichtigs, bella mia, niets waardoor men hem kan vatten. Niets? vroeg Manuela, in wier som bere oogen het bliksemde, heeft hij Luigi niet tot een sluipmoord gebuurd? t— Kimt gij het bewijzen? s—i Luigi kan het. Ongeloovig schudde de dokter het hoofd en trad aan zijne schrijftafel; in gepeins verdiept nam hij werktuigelijk uit een morsig kistje een sigaret. Wat kan hij bewijzen? zeide hij. Be weren kan bij, dat do baron hem een voorstel gedaan heeft, maar En indien ik dit de jonge dame me dedeel, zal zij mij gelooven, viel Manuela hem in de rede; zij zal mij dankbaar zijn, indien ik deze zware beschuldiging met bewijzen kan staven. En wat winnen wij daardoor? vroeg de oude man spottend. Niets meer dan den haat van een man, die, zoo gij zelf zegt, voor geen misdaad terugdeinst. Dank baar zal de dame u de hand drukken, Ergerlijke bureaucratie. De Meierij sscke Courant te Eindhoven schrijft:: Men verstrekt ons inzage van een inlij- vingsstaat model 24, G3 Dienstplicht-be- schikking, waarvan het formaat 31 c.M. bij 20 c.M. is, in plaats van 33 bij 20, om wel ke hoogstbelangrijke reden, het departe ment van Oorlog dien staat heeft afgekeurd Overigens is de staat geheel en al conform het officieele model. Daar komt bij dat de centimeter papier, welke de staat lang is, geheel blanco is en aan den onderkant gemakkelijk had kun nen worden afgeknipt. Wellicht zijn meerdere gemeenten inden lande van deze ergerlijke bureaucratie de dupe geworden. Yoor zoover ons bekend hebben in elk geval de burgemeesters van Borkcl en Schaft, Wesberhoven. en Dom melen volgende oekase ontvangen: 2e Regiment Infanterie Administrateur No. 871. Naar aanleiding van een schrijven van het D. v. O. VII Afdeeling Nr. 35 S van 18 Mei 1923, moet ik nu namens don M. v. O. verzoeken do bijgaande staten to doen ver beteren of andere vernieuw© exemplaren te doen maken, daar papier is gebezigd dat afwijkt van het op het model (rechts bo venaan) vermeld formaat. Het model uas gevoegd bij de aan U gezonden cir culaire van het D. v. O. van 12 December 1922 Nr. 1 H. Ik verzoek u bijgaande staten c. q. met vernieuwde mij met den meesten spoed toe to zenden. Venlo, 25 Mei 1923. Do Administrateur, (get.) Onleesbaar. N.B. voor dezen staat te bezigen pa pier hoog 33 en breed 20 c.M. Vernieuwde exemplaren ter wille van den tl a-nco centimeter! Leve de bezuiniging. Ons legerbestuur is parant! I B&aifenl. Bepichtsn Een spoorwegramp in Rusland. 48 doodon, 1 2 gewonden. Volgens via Kopenhagen door de Duit scho bladen ontvangen berichten, is bij Kueaga, in Rusland, een groot spoorweg ongeluk gebeurd. Een personentrein gleed in volle vaart uit de rails, bij het overrij den van een viadukt. Een wagon, die tot berstens toe gevuld was met passagiers, stortte in de rivier. Men telt tot dusver 48 dooden en 120 gewonden. De uitbarsting van de Etna. Do koning naar de plaats des on heil s. De koning van Italië is gisterochtend met een specialen trein naar Napels ver trokken, vanwaar hij zich naar Catania zal begeven, ten einde een bezoek te bren gen aan de plaats des onbeils. Nader wordt gemeld: Do lavastroom is nog niet tot stilstand gekomen. De snolheid er van is integen deel grooter geworden. Do gloeiende, over al dood en verderf brengende lava is op het oogenblik nog 175 Meter van Gorro verwijderd. Do inwoners van het stadjo Linguaglos- sa verkeeren in de grootste spanning om trent het lot van do plaats hunner in woning. Maandag zijn de technische troe pen onmiddellijk na aankomst begonnen met het uitgraven van den grond rondom de stad, teneinde den lavastroom een an dere richting te geven en daardoor Lingu- aglossa voor verwoesting te behoeden. Het zal thans moeten blijken, of hun krachtige pogingen resultaat zullen op leveren. Nog steeds worden in het binnenste van den vulcaan donderende geluiden waargenomen. De bevolking van Linguag- lossa heeft zich bij het spoorwegstation verzameld en bidt voortdurend. Het banditisme in China. Maatregolen der Mogendheden. Reuter verneemt, dat het corps diploma tique te Peking, in samenworking met do doch daarbij het hare denken. Zoover zal do baron het niet laten komen; hij zal er de voorkeur aan ge ven, met geldelijko offer.i mijn zwijgen to koopen. Het geldelijke laat ik u over, vervolgde Manuela; eerst dan, wanneer dit vereffend is, zal ik aan mijn haat denken. Gij kondet u laten verleiden, hem voor den tijd to verraden; dan ware uw voormalige vriend gewaarschuwd; en gij weet, hoe groot de concurrentie is. Wat ik doe, dat doen ook anderen; het goud verblindt een ieder. Moet ik u nogmaals zeggen, dat ik het belang der zaak voor niets uit het oog verlies? bracht Manuela scherp in het midden. Indien go verstandig zijt, mijn duif je, antwoordde hij levendig. Ik werk im mers alleen voor u; wat ik verdien, ver valt later aan u; het is dus in uw eigen belang, mij te steunen. Spreek niet van uw einde. Ik denk ook nog niet aan het einde; ik ben immers nog altijd een gezonde en sterke man. Neen, neen, wij zullen ons bet leven nog recht aangenaam maken, geheel niet meer werken en do wereld doorreizen; maar dit vereischt geld, zeer veel geld, en dat moeten wij nog verdie nen. Indien gij het gesticht verkoopen wildot. Nu nog niet, belle mia; wij hebben nog niet genoeg bespaatd; maar het zal wel komen, geduld maar. In dit oogenblik werd een klok, die boven de schrijftafel hing, als door eeno onzichtbare band in beweging gebracht. betrokken regecringen plannen overweegt, om een einde te maken aan het banditis me in Chiua en heb daaruit voortvloeiende gevaar voor vreemdelingen en buitenland- sche belangen. Een der besproken plannen bedoelt de vorming van een Chineesch po liticcorps, dat d >or Amerikaansche en ge allieerde officieren zal worden gecomman deerd. Do Etna-uitbarsting. Omtrent de eruptie van den Etna^vul kaan, welke onder heb grootste gedeelte van de Siciliaansche bevolking een paniek slemming heeft teweeggebracht, vallen mo menteel nog de volgende bijzonderheden te melden:: Buiten de vernield© wijngaarden, pijnbos schep en ander© bebouwde velden zijn de stadjes Sicciolo, Palametala en Terro, ge lijk gemeld, verwoest. Ook het station Cas- tiglione is onder de lava bedolven. Wat het bedreigde Linguaglossa-distriet betreft, ofschoon van de stad enkele huizen zijn 1 ingestort de lavastroom heeft zich in twee kanalen verdeeld en zal dus behalve de vernieling dor velden geen verdere scha de aan de stad aanrichten. Troepen per trein en met auto's naar Linguaglosaa go- bracht, hebben de inwoners bij hun uittocht en de verzorging van vee en huisraad ter zijde gestaan. Volgens officieele cijfers zijn thans 30.000 menschen dakloos. Catania is door een menigte van honderd duizend vluchtelingen overstroomd. De ge heele stad verkeert in een opgewonden stemming. Langs de wegen trekken de vluchtelingen in bonte menigten met wat haastig bijeengepakte goederen op den rug of handwagentjes. Ook in Messina zijn reeds vluchtelingen aangekomen. Ook daar bracht de aanblik dezer menschen de bewoners in opwinding welke toestand nog verergerde toen ook onderaardscb gerommel werd waargeno men. Hondorden namen de wijk naar het strand. De eruptie is tot in Messina en Rcggïo waar te nemen. Uit Rome wordt aan do „Voss. Zeïtung" gemeld: Te Linguaglessa heeft zich een in cident voorgedaan, dab teekenend is voor do opwinding, welke onder de bevolaing heerscht. Deao stelt een groot vertrouwen in den staf, dien de H. Egïdius volgens de overlevering eens met goed gevolg gebruikt heeft ter lceering van een naderbijkomen den lavastroom. In plechtigen optocht haal den 3000 personen den staf uit de kerk. Toen de processie zich in de richting van den lavastroom begaf, kwam men e-nkele in woners van Caatiglione tegen. De menigte vreesde, dat men haar den staf wilde ont nemen en er onts-tond een botsing, waar aan ook fascisten meededen. Een fascist werd ontwapend en afgeranseld. Vervolgens brachten de bewoners den staf naar den bisschop van Catania, opdat bij* hen in bescherming zou kunnen nemen. Heb gelukte den bisschop ten slotte do menigte te kalmeeren. Te Piedemonte haalde do bevolking het beeld van den H. Antonius uit de kerk, plaatste het midden op do marktplaats met het gezicht naar den lavastroom toegekeerd en verliet het bedreigde dorp, terwijl zij hun huizen aan de bescherming van den Heilige toevertrouwden. De Etna om nog enkele bijzonderhe den van zijn geschiedenis te vermelden ligt midden in een befaamd aardbevings— gebied. Van zijn activiteit wordt reeds in de vroegste tijden melding gemaakt. Een der eerste u'tbarstingen, waarvan een meer geregeld overzicht is gegeven, had plaats in 119G. B'j deze eruptie verloren 15.000 men sehen het leven. Een hevige uitbarsting vermeldt de geschiedenis ook in het jaar 1069, toen een scheur van twaalf mijl werd geslagen. In 18521853 volgde wederom een gewel dige uitbarsting, welke 9 maanden duurde. Voorts was de vulkaan „actief" in 18G5, 1879, 1886, 1892, 1S99 cn 1910. Do helling van den Etna wordt verdeeld in drie scherp afgescheiden zones, do ge cultiveerde tob 3000 voet, de bosch-zone tot 63C0 voet en daarboven het woeste gebied dat het grootste gedeelte van liet jaar met sneeuw bedekt ligt. De bebouwde zone is zeer vruchtbaar en dicht bevolkt. Pauselijke gift. Do H. Vader heeft smartelijk ontroerd, 25.000 lire gezonden als eerste hulp bene vens zijn Aposfcolischen Zegen. Bij haar schrfllen klank ging den dokter een huivering door de loden. •-* Luigi, zeide hij. Luigi, herhaalde Manuela, en bei der blikken vestigden zich in gespannen verwachting op de deur, dio eene minuut later geopend werd, om Luigi Rinald binnen te laten. Eindelijk, zeide de dokter. Wij heb ben u reeds gisteren verwacht. Er was geen nieuws, antwoordde de oppasser; wij zijn eerst gisteravond aan gekomen, en mijno kinderen hadden mij zoolang niet meer gezien. Dus gisteravond? vroeg Manuela, wier doordragende blik zijn geheimste gedachten scheen te willen raden. "Waar zijn ze afgestapt? In de Albergo di Roma. Hij is ai hier. Is de baron meegekomen? vroeg de dokter levendig. Hoe komt het, dat hij u vergezelt? —•Ja, hoo komt het, grijnsde Luigi, men kon het een toeval noemen, maar het is meer dan dat. Ik stond hedenmor gen voor de poort van de Albergo cn wachtte op den portier tot wien ik eenige vragen wildo richten, toen do jonge dame naar buiten kwam. Zij verlangde een rij tuig; ik liep heen en haalde het, aange zien ik daardoor het recht had, mij ne vens den koetsier te plaatsen en de dame te vergezellen. Zij reed naar 't postkan toor en nam daar een brief in ontvangst, dien zij later in het rijtuig las. Ik heb haar aandachtig gadegeslagen. Het was geen aangenaam schrijven; de toorn glin sterde in haro oogen en de kleine handen balden zich krampachtig te zamon. Voor Familiedrama. Nabij San Sebastian heeft zich een droe vig drama afgespeeld. Te Capdessasso woonden een zekere Pa- blo en Sebastien Adeniza, die twist kregen over een door hun vader nagelaten bezit ting. De broeders besloten, door een revol ver-duel het geschil te „beslissen." Hun moeder, die het schieten hoorde^ kwam in allerijl toeloopen. De arme vrouw, kreeg een kogel recht in het hart en waa onmiddellijk dood. Een buurman, die kwam toeijlen om de duelleerenden te scheiden, werd in de dij gewond. Intusschen bleven de broeders over en! weer doorschieten, totdat Sebastien ten laatste, ook door een kogel in het harti getroffen, dood nederstortte. Vier personen verbrand. Een jongetje van 1 jaar en 11 maanden en een meisje van 5 jaar, kinderen van Arthur Shakespeare te Dudley in het Engelsche graafschap Worcestershire, zijn Zaterdagnacht in hun bedjes omge komen ten gevolge van een brand, die het geheele huis in de asch legde, meldt d« „Daily Mail". De vader deed wanhopige? pogingen om bij de kinderen te komen, maar werd door de vlammen teruggedro-. ven. De moeder en twee andere kinderen waren op dat oogenblik niet thuis. Een brandweerman werd gewond door een neervallenden ladder, terwijl twee anderen door den rook bevangen werden. Men vermoedt, dat de brand het gevolg is van het springen van een petroleumlamp. Toen brandweerlieden een woning bin nendrongen te Edinburg, waar Zondag j.I. een brand woedde, vonden zij er de verkoolde lijken van een tachtigjarige bedlegerige vrouw, mrs. Wallace en haar dochter. Een ongewone operatie. Dr. A. G. Brand, van het Ayr County Hospital, heeft, naar hij in het jongste nummer van het „British Medical Journal" meedeelt, een 27-jarige vrouw in behande ling gehad, die klaagde over een zwaar ge voel en pijn in de maag. Reeds vroeger had do patiënte verschillende onderlijfsopera ties ondergaan, maar men kon de eigenlij ke oorzaak harer ziekte niet achterhalen. Daar de vrouw steeds zieker werd, werd een maagoperatie noodig geoordeeld. Dr. Brand vond bij maagopening: zeventien sleuteltjes, waarvan één van 3XA Engclschr. duim lang; twee muntstukken, waarvan een met een ring er door; drie veiligheid3- spelden, waarvan éen geopend; éen knoop, éen potloodslijper en oen klein stuk gereed schap; in totaal 25 verschillende voorwer pen. Zoodra deze hoeveelheid metaal uit de maag der patiënt© verwijderd was. be gon ze beterschap te vertocnen, dia sinds dien bleef aanhouden Negentien dagen op de open zee. Een tragische geschiedenis ven mensche- lijk leed, midden op den wijden Oceaan geleden, wordt door een vroegoren opva rende van de Fr&nscho visscbersboofc „Raymond", die ter hoogte van New- Foundland verging aan een Fransch blad verhaald. Do man, Francois Plantagenet geboot en, had, toen de „Raymond" naar den kelder ging, met drie kameraden in een kleine open boot plaats genomen, die, aan de golven overgeleverd, hulpeloos op den At- lantischen Oceaan rondzwalkte. Na drie dagen was de kleine levensmiddelenvoor- raad der schïpbroukelingen uitgeput. Zes dagen lang hadden zij tenslotte rondgedreven, toen zij een schip in heb zicht kregen. Maar hun hoop, te worden gered, bleek ijdel, daar het schip hun noodsignalen niet opmerkte. Aan honger, dorst en uitputting ten prooi, konden zij zich slechts een weinig verkwikken, door op stukken ijs te zuigen, die naar hen toe dreven. Na twaalf dagen stierf één der mannen in de armen van zijn vader. Zijn lijk werd overboord geworpen. Twee dagen later stierf een tweede schipbreukeling, zoodab Plantagenet met slechts één kameraad overbleef. Beide engel ukkigen hadden reeds allo hoop op redding opgegeven, teen zij einde lijk tot hun grooto vreugde een boot van Fransche nationaliteit op hen toe zagen komen stevenen. Het was de „Carioca" van St. Malo, die beide mannen aan boord de Albergo stond do Duitsche baron; toen wij terugkeerden, zag hij mij ver baasd aan. Daarop bood hij de dame va om haar bij het uitstappen boh-u^aam te zijn; doch zij stiet cïc hand m riep hem eenigo woorden toe, die ik niet ver stond. Hij werd zoo wit als een doek en staarde de dame na, als wilde hij haar dooden; daarna vroeg hij mij, waar zij geweest was, en wat ik hier to doen had. Natuurlijk heb ik hem do waarheid ge zegd, en hij werd nog woedender, toen bij vernam, dat zij aan het postkantoor con brief had ontvangen. Toen eischtohij van mij hem Ij ierheen te brongen, cn nu wacht hij, dat gij hem ontvangt Gelooft gij ook nu nog, dat ik inJj bedrogen kon hebben? wenddo zich Ma nuela tot haren echtgenoot. Let op; da vonk, waarvan ik zooeven sprak, zal wcI-< dra tot een heldero vlam opstijgen. Wie weet, antwoordde de dokter mis noegd. Die brief kan ook zijn hoop den bodem ingeslagen en een streep door zijn rekening gehaald hebben. Sprak hij on-< derweg met u, Luigi? v, Slechts enkele woorden. Ik moest hem een hotel aanwijzen, waarin hij mij hodenavond verwacht. Met welk oogmerk? vroeg Manuel» schielijk. Ik weet het niet signora; maar ik-, verschrikte toen ik hem in het oog staardé (Wordl vervolgd)-

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3