14e Jaargang. WGENSDHG 20 JUNI 1023 No. 4176 DeABONNEMENTSPRiJSbadrsagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week t 2.S9 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco por post I 2.93 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 59 et. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Sewona advortentlën 33 ccnl par regelt Voor Ingezonden Mededeelingcn wordt het s dubbele van bet tarief berekend. Etlolno adverlentlën. van ten hoogste 30 voorden, waarla betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver buur, koop en verkoop 10.50. Dii nummer bestaat uit twee bladen. Bsr Zij, die zich per I Juli a.s. op „De Leidsche Gourant" wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien tijd verschijnende nummers gratis. V De Katholieke Vakbeweging. In de „R.-K. Vakbeweging" wordt medegedeeld, dat het ledental der bij het Bureau van de R.-K. vakorganisatie aan gesloten vakbonden ook in het eerste kwartaal van 1923 is blijven dalen. Op 1 Januari waren er 122.673 leden, op 1 April waren er nog maar 115.520, een vermindering dus met 7613 leden. „Als wij dit jaar aldus blijven door gaan", aldus het blad, „dalen wij tot beneden de honderdduizend leden". Maar dat mag niet De Katholieke Vakbeweging is een groot goed positie?, om wat zij bereiken kan; negatief, om wat zij beletten kan. De Katholieke vakbeweging, in wezen en doel 1 afgezien van toevallige fouten moét worden gewaardeerd, ook door buitenstaanders, ook door werkgevers. Zij kan ook heel goed waardcering vinden bij de werkgevers, zoo deze zich niet stellen op het standpunt van den klassenstrijd. De klassenstrijd, die zij zoo terecht af keuren onder de arbeiders en die ook wel zijn invloed doet gelden onder Katho lieke arbeiders die klassenstrijd heeft ook zijn aanhangers gemaakt onder werk gevers, en onder Katholieke werk gevers! De Katholieke vakbeweging, goed geleid, bekampt die klassenstrijd- ideo én onder werkgevers én onder arbei ders. En daarom alleen reeds is zij een goed van groote maatschappelijke waarde afgezien van het nut, dat zij heeft voor de eerst-belanghebbenden, hare leden. Een nut, dat direct is of indirect, tastbaar of niet, geestelijk én stoffelijk. De R.-K. Vakbeweging mag niet achter uit zij moet vooruit; in het belang der Katholieke arbeiders, in het algemeen Katholiek-en maatschappelijk belang! 3IHTE3ILANE3 De bezetting van het Roergebied Het optreden der bezetting. Nieuwe strafmaatregelen op de weigering tot levering aan de Franschen. Do „Vossische Ztg." verneemt uit Es sen, dat generaal Degoutte een verorde ning heeft uitgevaardigd, volgens welke mijnen en hoogovens, die niet voor de Franschen leveren, door de Fransche be- zettingsautoriteiten in exploitatie worden genomen, of door de Franschen in ex ploitatieconcessie gegeven worden. Op de weigering tot levering staan volgens de nieuwe verordening gevangenisstraf tot 15 jaren en geldboeten tot 150 millioen Mark. Personen, die op door de Fran schen in bezit genomen werken sabotage plegen, worden met doodstraf bedreigd. Directeuren, die zulke daden van sabota ge niet verhinderen, worden gestraft met opsluiting tot 15 jaar. U i t w ij z i n g e n. Vele inwoners van Born, in hoofdzaak gemeente-beambten, hebben bevel gekre gen hunne woningen te ontruimen terwijl ook opnieuw 50 gezinnen van spoorweg ambtenaren gedwongen werden hun wo ningen te verlaten. Te Dusseldorp werden 59 spoorwegmannen tot heengaan gedwon gen, terwijl hun gezinnen met achterla ting van hun meubelen binnen 4 dagen moeten volgen. Ook uit Bin gen en Binger brueck werden verschillende gezinnen tot heengaan genoopt. Laatstgenoemde moes ten eerst een eindweegs te voet gaan tot er ten slotte een schip werd gevonden om hen naar Darmstadt over te brengen, doch inmiddels waren verschillende vrou wen door de vermoeienis ongesteld go- worden. Botsing. Bij een botsing te Scharbeek heeft een Düitscher met revolverschoten 3 artille risten gewond. Te Kirschberg is een in- landsch sergeant mishandeld en ter aar de geworpen door een troep Duitsche jon gens. De aanslag op dsn D-ireïn. Omtrent den aanslag op den sneltrein WiesbadenParijs bij Büdenheim wordt Dog meegedeeld, dat 14 personen door de glasschermen zijn gekwetst, terwijl een onderofficier aan beide beenen zwaar ge wond werd. Het onderzoek moet reeds 'ot de inhechtenisneming van vier Duit- schers hebben geleid. Italië en de Ruhr. Uit Rome wordt aan het Berliner Ta- geblatt gemeld, dat men daar in politie ke kringen weinig optimistisch is ten op zichte van het vraagstuk van het Ruhrge- bied. Mei verwacht weinig succes van de pogingen om Engeland en Frankrijk tot een meer verzoenïijke houding te brengen Men is algemeen van oordeel, dat ook de Belgische crisis het tot stand komen van onderhandelingen belemmert. De naar het Ruhrgebied gestuurde ver tegenwoordiger van de Avanti seint aan zijn blad, dat alle partijen, en in het bij zonder de communisten, vast besloten zijn te volharden in hun verzet. België. De Kabinetsformatie. Theunis heeft gisteren de besprekingen in verband met de vorming van een nieuw kabinet met verschillende vooraan staande politieke persoonlijkheden voort gezet. Zoo heeft de ex-premier geconfe reerd met de staatsministers Renkin en Helleputto (Katholieken) en Max en Hij mans (liberalen). Ook met een paar ex- ministers had Theunis in den loop van den dag een onderhoud. Als wij, aldus de Brusselsche redac teur van do „Msbd.", den algemeenen in druk van dezen dag samenvatten, is Theu nis allesbehalve gevorderd op den weg, die leidt tot de samenstelling van een nieuw kabinet. De Katholieke Vlamingen eischen een bevredigende oplossing van dp hoogeschoolkwestie. De liberalen spre ken wel over concessies, welke zij in dit verband zouden willen doen, doch ais het erop aankomt die eventueele conces sies nader te omschrijven, blijven zij in gebreke. Het blijkt, dat de liberalen maar veel liever een kabinet zouden hebben, dat weer in de universiteitskwestie geen stel ling zou nemen. Doch een dergelijke re geering kan, in aanmerking genomen de les van Maandag slechts enkele weken lo ven. Om de uitschakeling van de univer- sileitskwestie te moliveeren zeggen de li beralen, dat er dan maar een referendum moet worden gehouden, om de bevolking zich over het vraagstuk te laten uitspre ken. Verschillende avondbladen zien den toe stand zeer pessimistisch in en gaan zelfs zoo ver om te zeggen, dat Theunis, als er over een paar dagen geen kentering is in getreden, van zijn pogingen om een nieuw kabinet te vormen zal afzien. In dat ge val, zegt de „Soir", voor welks rekening wij dit bericht laten, zal de koning waar schijnlijk een beroep doen op Carton de Wiart. Duilschland. De aardappelenschaarschfe. De Berlijnsche berichtgever van het „Hbld." m'eldt, dat het gebrek aan aard appelen in de grooto steden van het Duitsche Rijk steeds ernstiger wordt en reeds heeft geleid tot opgewonden toonee- len op do markten. De Duitsche aardap pelen zijn reeds duur, maar de buitenland sche zijn tengevolge van den lagen mark stand eenvoudig niet te betalen. De loonkwestie. Geruchten over een algemeene staking. Te Berlijn loopen verschillende geruch ten over een algemeene staking, waarvoor een der redenen zijn, dat de rijkskanselier geen antwoord heeft gegeven op een adres der vakvereenigngen, waarin om de invoering van standaardloonen wordt ge vraagd. Deze geruchten zijn echter even als de aangevoerde reden, onjuist. De rijkskanselier heeft dit adres ontvan gen, en geantwoord dat hij het aan het rijksministerie van arbeid heeft doen toekomen. Een omvangrijk onderzoek naar de regeling van het loonvraagstnk wordt ingesteld. Ook worden er op het oogenblik onderhandelingen gevoerd met de ambtenaarsorganisaties over nieuwe toeslagen op de 5 dagen geleden vastge stelde grondloonen, evenzoo over do vast stelling der salarissen volgens indexcij fers. De oogenblikkelijke toestand is echter zóó, dat men op de berekening der index cijfers niet kan wachten, aangezien ter stond hulp noodig is. Ook zijn de opvat tingen der vakvereenigingen over de wijze, waarop een vaste grondslag voor loonen en salarissen moet worden vast gesteld, verdeeld, zoodat voorloopig nog veel tijd gemoeid zal zijn met een diep gaand onderzoek van dit vraagstuk. Onderhandelingen over de looneischen dor arbeiders. Gisteren heeft te Berlijn een conferen tie plaats gevonden tusschen den minis ter van Arbeid en een aantal vertegen woordigers van vakvereenigingen over den eisch der arbeiders om loonen, die volgens een vaste basis zullen worden uitbetaald. De minister erkende, dat deze eisch der arbeiders volkomen recht van bestaan heeft. Hij gaf de richtlijnen aan vooreen voorstel in dien geest. Nog deze week zal het vraagstuk met de andere vakvereeni- gingsleiders worden besproken. Frankrijk. DE VERHOUDING TOT HET VATICAAN In den Senaat heeft Poincaré in ant woord op het verlangen tot vermindering van het crediet voor het gezantschap bij het Vaticaan verklaard, dat de regeering de volle verantwoordelijkheid op zich nam voor het handhaven van den post. Het vraagstuk van het gezantschap staat bui ten dat van het herstel van het concor daat. Tal van landen, die gcon concordaat hebben gesloten, zijn bij het Vaticaan ver tegenwoordigd, omdat dit een brandpunt van inlichtingen en politieke actie is. De Senaat verwierp de vermindering van het crediet met 170 tegen 117 stem men en handhaafde het totale crediet. fimsrika. Het drankverbod. Gevechten voor de kust. In den Atlantischen Oceaan, vóór de Amerikaansche kust, worden de laatste weken ware gevechten geleverd tusschen de kustwacht en de z.g. „rum-runners", die trachten de drankveTbodsbepalingen te ontduiken. Bij Atlantic City heeft de vorige week een levendig vuurgevecht plaats gehad, waarbij een honderd scho ten op vijf vaartuigen met alcohol werden gelost, maar zonder te treffen. De dag daarop hield het douane vaartuig „Semenole", met een 4-inch ka non gewapend, een snelvarend „alcohol bootje" onder vuur. Drie leden der beman ning werden gevangen genomen. Do sterke drank voor de bemanning der buiten landse -fc-'s c h e p e n. Mellon heeft instructies uitgevaardigd aan de ambtenaren van den gezondheids dienst, waarin hun gelast wordt zich vol ledig te voegen naar de wetten van vreem de naties, welke haar schepen dwingen voorraden sterken drank mede te voeren. De beteekenis dezer instructies wordt in dier voege uitgelegd, dat de dagrantsoe nen der bemanningen als „medicijn" worden beschouwd en worden toegestaan BIMMEMLABID Koninklijke Besluiten. Bij K.B. is benoemd tot burgemeester der gemeente Appeltem A. M. van Teef- felen, secretaris dier gemeente. tot burgemeester der gemeente Bun- Schoten P. Besselaar (voorheen burge meester te Sassenheim). Metaal- en electrofechnische industrie. Internationale tentoon stelling. Van 1 tot en met 30 Sopt a.s. zal in het paleis voor Volksvlijt een internationale tentoonstelling voor de metaal- en electro- teclinische industrie worden Congres R.-K. Middenstandsbond. Het bestuur van den Ned. R.-K. Mid denstandshond is voornemens dit jaar weder een congres te organiseeren, dat uit hezuinigingsoverwegingen slechts één dag zal duren. Om ieder in de gelegenheid te stellen, zonder te veel onkosten het go- hcele congres te kunnen bijwonen, wordt het congres gehouden te Utrecht, en wel in de le week van October. Vragen van Kamerleden. Photografeeren van misdadigers. De heer Ter Hall heeft tot den Minister van Justitie de volgende vragen gericht: lo. Oordeelt de Minister het in overeen stemming met of noodzakelijk voor de openbaarheid van terechtzittingen, dat blijkens van tijd tot tijd in bladen van tijdschriften voorkomende photographieën van terechtstaande personen gelegenheid wordt verschaft om tijdens de zitting pho tographische opnamen in de rechtszaal te doen, dan wel oordeelt Z. E., -dat op deze wijze een niet aan te bevelen gebruik wordt gemaakt van die openbaarheid en dat deze zich heeft te beperken tot het toe laten van publiek en persverslaggevers in de rechtszaal, met uitsluiting van het toestaan van photographischo opnamen als boven bedoeld? 2o. Zoo de Minister tot laatstbedoeld oordeel overhelt en dus van meening is, dat het hierboven geschetste photogra- pheeren een uitwas vormt van het begrip openbaarheid der terechtzittingen, is Z. E. dan bereid, de noodige maatregelen te treffen, opdat op afdoende wijze een ein de gemaakt wordt aan het photographee- ron van terechtstaande personen binnen het gerechtsgebouw, een handeling, wel ke, zoowel voor de terechtstaanden, als voor hun families, al3 inhumaan kan worden gekenschetst? Loonsverlaging Rijkspersoneel. Naar „de Rsbd." verneemt, ligt het in het voornemen der Regeering, om de loo nen van sommige groepen rijkswerklieden in overeenstemming te brengen met die, welke in de particuliere bedrijven op dit oogenblik gelden. Wordt dit voornemen uitgovoerd, dan zou dit beteekenen dat de loonen belang rijk verlaagd worden. Men noemde zelfs bedragen van f 7 k f 8 per week. De Volkswoning. Eerstdaags zal verschijnen een nieuw maandblad, getiteld: „De Volkswoning", gewijd aan de belangen der volkshuisves ting in Nederland. Heb blad zal geregeld behandelen de sociale aosthetische, finan- cieele, politieke en technische vraagstuk ken der volkshuisvesting. Van de redactie zullen deel uitmaken de heeren M. Krijgsman, wethouder te 's-Her- togenbosch, P. J. J. Haazevoet, lid van de Eerste Kamer, L. J. M. Feber, lid van de Tiveede Kamer, G. J. M. van Lingen, lid van den gemeenteraad te Amsterdam; Jan Stuyfc, architect te 's-Gravenhage en J. Keestra-, directeur van den Woningdienst te 's-Hertogenbosch. Verschillende Katholieken van naam hebben verdere medewerking toegezegd. Do uitgave zal geschieden door de Druk kerij en Uitgeversmaatschappij Berger te 's-Hertogenbosch. Tienduizend krotwoningen. Te Amsterdam moeten voor 1 Augustus ruim 10.000 woningen onbewoonbaar wor den verklaard. Van esn onderwijzer, die graag wandelen wil. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben Maandagmiddag in openbare vergadering behandeld het beroep van den heer L. van Dam, onderwijzer aan de openbare lage re school A no. 205 to Rotterdam, tegen het besluit van B. cn W. dier gemeente, waarbij appellant met stilstand van wedde voor den tijd van een week werd ge schorst. Als rapporteur in deze zaak trad op het lid van Gedeputeerden, de heer mr. V. H. Rutgers, die mededeelde, dat B. en W. op 20 Maart j.L het schorsingsbesluit na men naar aanleiding van een klacht van den heer P. Sandee, hoofd van de school, waaraan do heer L. van Dam verbonden was, De klacht bestond hierin, dat de be wuste onderwijzer op 19 Febr. j.l. toen het schoolhoofd hem een aanwijzing gaf om met de kinderen wegens het sneeuw- weer niet te gaan wandelen, gezegd heeft: „Ik doe het toch, maak maar rapport op", waarop hij de daad bij het woorcl B. en W. hebben den betrokkene naar aanleiding van deze handelwijze inder tijd voor een week, met stilstand van wedde geschorst. De Onderwijsraad adviseert het hierte gen ingestelde beroep ongegrond te ver klaren, mede in verband met de omtrent dezen onderwijzer beschikbare stukken. Na deze mededeelingen van den rap porteur verkreeg de heer v. d. Sluis, voor zitter van de afdeeling Rotterdam van den Raad van Nederlandsche Onderwijzers, het woord ter toelichting van het beroep. Spr. had liever gezien, dat de wethou der den heer Sandee had aangemaand tot het betrachten van meerdere voorzich tigheid bij het geven van zijn instructies, terwijl dan tevens aan den heer Van Dam een waarschuwing had kunnen zijn toe bedeeld. Op grond van al deze overwegin gen drong spr. dan ook aan op vernieti ging der opgelegde straf. De wethouder van Onderwijs te Rotter dam, de heer Abr. v. d. Hoeven, gaf hier op als zijn meening te kennen, dat de be wuste onderwijzer een ernstige overtre ding van de instructie heeft gepleegd. Er was, zeide spr., nog niets over boord ge weest, indien de onderwijzer thuis geble ven ware, gelijk het hoofd dit verlangde. Hij had zich dan nog altijd later tot B. en W. kunnen wenden en in elk geval was er voor de door hem aangenomen hou ding geen reden aanwezig. Men heeft hier te doen met een feit, dat de emmer deed overloopen (de betrokkene had ook voor heen fraaie dingen uitgehaald) en de op gelegde straf was eerder te clement dan te zwaar. De betrokken onderwijzer, de heer Van Dam merkte, ten slotte nog op, dat het gezag van hem als onderwijzer tegen over zijn jongens met deze kwestie was gemoeid. Door toch te gaan, heeft hij dit gezag gehandhaafd ('n vreemde opvatting heeft deze opvoeder der jeugd van gezag- handhaven!) Indien het hoofd slechts wat vroeger had gewaarschuwd, zou de zaak vanzelf een ander verloop hebben genomen. Hierop werd do openbare vergadering gesloten. Gedeputeerdo Staten zullen la ter hun beslissing nemen. HET VOORNAAMSTE N6EUWS. BUITENLAND. Een nieuwe verordening van Degoutte kondigt aan, dat de Franschen alle mij-< nen en fabrieken zelf zullen exploiteeren, die wejgeren voor hen te werken, of con cessies verleenen voor hun exploitatie. De daling van de mark en de onrust on der de arbeiders. De pogingen van Theunis tot het vorj men van een nieuwe regeering. De uitbarsting van de Etna. Een pa niek-stemming. Spoorwegongeluk in Rusland. Vele dooden en gewonden., BINNENLAND. In de Tweede Kamer wordt van socialis tische zijde criiick uitgeoefend op het be leid van Minister Aalberse. Ook van Chr.- H. en A.-R. zijde is men minder vriende lijk. LEIDEN. Brand op het „klooster". OMGEVING. Ernstig motorongeluk onder Osgslgep.st. Moord te Woerden. mr oe omgevinq LISSE. Vriesweer. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het dermate gevroren, dab alhier verschillende akkers aardappe len totaal zwart zien. En door het koude natee weer waren ze toch al zoo achter! R. K. Kiesvereeniging. Maandag 25 Juni, des avonds te 8 uur, houdt de R. K. Kiesvereeniging in het Bondsgebonw een algemeene ledenvergadering. Aan de order is o.m. een. bestuursvoorstel tot royeering van het lid A. Th. van Jves teren, die met voorkeurstemmen tot Raadslid werd geko zen en zijne benoeming blijft handhaven. De KAAG. Motor-vrachtschip. Maakten wij nog kort geleden melding, dat men de Kaag per telefoon kon bereiken, en kort daarna dat de Kaag van electrisch licht was voorzien, gisterenmorgen zagen we aan de werf van de Firma Akerboom en v. Lent, met goed gevolg te water loopen het motor-vracht schip „de Kaag" waarin gemonteerd een „Kromhout" ruwe olie motor. Bouw, afwer king en model, alles was in één woord on berispelijk. Nog zij opgemerkt dat het zwaarste smeedijzer, zoowel als het plaat sen en monteeren v. d. motor, aan deze werf werd vervaardigd en geschiedde. Een en ander is wel een bewijs, dat de Kaag in dustrieel steeds groeit en bloeit. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag 21 Juni a.s. voonn. 10 uur. Personalia. Alle leden, die bij do laat ste verkiezing in den Gemeenteraad wer den verkozen, met uitzondering van den beer Lazarom, hebben verklaard, die be noeming aan te nemen. Collecte. De collecte, Zondag door Pastoor Ruhe in de St. Willfbrorduskerk gehouden ten behoeve van do te stichten kerk in het Laakkwartier, bracht ruim f 700 op. ZOETER WOU DE (Hooqe Riindijk.) Circus. Het circus Hagenbeek beeft ook in onze gemeente ten bate van arme Duitsche kinderen oenige voorstel lingen gegeven met twee Olifanten en twee Kameelen. Alleen de intocht van deze vreemde dieren trolc reeds veel be langstelling. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Vergadering van Maandag 18 Juni. Voor zitter is de burgemeester. Afwezig de hees Schrier. De Voorz. opent de vergad' rg met gebed. De notulen worden gclezcs. on goedgekeurd. Onder ingekomen stukken een missive van den Commissaris der Ko ningin, waarin tot zetter wordt aangewe zen de beer N. J. Kaptein. Verder diverse goodkcuringcn van geno men raadsbesluiten. Rekening en verant woording der gezondheidscommissie van Alphen aan den Rijn worden goedgekeurd. Het aandeel in de begrooting 1924 is voor Hazerswoude geraamd op f 126.00. De heer Offringa nam zijn benoeming aan tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Het verzoek, om adhacsio van den ge meenteraad van Smilde aan haar adres tot liet heffen over liet gemiddeld inkomen der drie voorafgaande jaren, wordt op voorstel van B. en W. van de hand gewezen. Goed gevonden werd, adhae-sio te betuigen aa-nt een adres van den gemeenteraad van Wyzn- britseradcel om een algemeen vloek verbod in het leven to roepen. De Voorz. merkt

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1