loco-Secretaris. De lieeren L. Barger en R. do Jager leggen in handen van den Voor zitter de vereischte eeden af. De Voorzitter feliciteert den heer Bar ger met zijn benoeming. Spreker hoopt dat hij een waardig opvolger van den heer v. Eijk moge zijn. Den heer v. Eijk brengt Bpreker hulde voor wat hij voor de ge meente heeft gedaan. Spreker hoopt dat hij nog vele jaren van zijn welverdiende rust moge genieten. 4. Verordeningen Grondbedrijf. B. on W. adviseeren overeenkomstig het advies der Commissie deze verordening aan de nemen. Het voorstel van B. en W. wordt hier na aangenomen; tegen de lieeren Itooze- bocm, Smorenburg, van Tuijl. 5. Adres Smaling Domburg. B. en W. stellen voor alsnog een ver hoogde pensioen bijslag te geven aan Smaling f 409, Domburg f 36.05 en "Wort- man f 95.70 tot wederopzeggens. Aldus wordt besloten. 6 Tot leden der schattingscommissic wor den herbenoemd de heeren J. Brunt cn D. v. Tuijl. Voor do vacature-D. Engel wordt aan bevolen C. J. v. Eijk en J. Zon. Voor de vacature-P. J. Hofman wordt aanbevolen B. de Mol en A. C. Welters. Benoemd wor den J. Zon en B. de Mol.. 7. Reclames vergunningsrecht. B. en W. stellen voor afwijzend te be- B( hikken op de adressen van P. Ruijs en M. G. Groen- Doremans. Z. h. st. goedgekeurd. 8. Voorloopigc vaststelling balansen, winst- en verliesrekeningen der bedrijven Rondvraag. De heer Zon heeft een belangrijk voor stel-, bij de laatste markt ia gebleken dat de markt geregeld overvoerd wordt, dc toe stand in de straten wordt nu onhoudbaar. Spreker stelt voor de markt geheel te ver plaatsen naar het nieuwe marktterrein. Een paar kaaskoopers hebben deze week een en ander reeds ter sprake gebracht in dc vergadering van de Kamer van Koop handel te Gouda. Ook* vele landbouwers zijn voor verplaatsing. Weth. Engel, is van den onhoudbaren toestand overtuigd, toch heeft de verplaat sing cenigc bedenking. Jl. Woensdag wilde haast niemand op het nieuwe terrein, wel in de verlengde Ha venstraat. welker afstand wel veel verder is Ook de koopers op het nieuwe terrein wa ren er maar weinige. De heeren van Tuijl en Smorenburg wenschen eerst de oude markt d. i. het kerkhof daarna naar de nieuwe markt. De heer Smorenburg wil vooral de marktkra mers naar de nieuwe markt doen verhuizen. De heer Snel spreekt het tegen dat er op de nieuwe markt geen koopers kwamen. Spreker is overtuigd dat zij die er de vo rige week hebben gestaan nu er weer zul len komen. De marktkramers wil spreker in geen ge val doen verhuizen, z. i. staan deze op het Kerkhof het beste. De beer Zon vindt de nieuwe markt het beste. Wethouder Hendricks heeft bij den bouw der Emmaschool verklaard, dat dit terrein ruimte biedt voor 800 wagens, de kooplieden vinden juist twee terreinen te lastig. De heer Smits is het eenigszins eens met den heer Zon. Wethouder Hendricks kan nooit serieus als Wethouder hebben verklaard dat er S00 wagens op het nieuwe terrein kunnen. Spreker vraagt vooral open houden der straten. De heer Smorenburg blijft aandringen op zijn voorstel om eerst do oude markt, d.i. het Kerkhof vol te plaatsen en daarna de nieuwe markt. Dc heer Snel betoogt, dat er gemakkelijk 500 wagens op de nieuwe markt kunnen ge plaatst werden, om bepaalde redenen kan spr. het voorstel Zon niet ondersteunen. De heer Zon hoort nog steeds geen motieven, waarom men die oude markt wil houden. De Voorzitter antwoordt dat tal van be voegde personen hebben verklaard dat men om de oude traditie welke de markt daar heeft nu deze niet meet verplaatsen. Ook de districtveearts heeft spreker onlangs verklaard dat het nimmer in het belang van een markt is deze te verplaatsen. De heer Snel vraagt nadrukkelijk dat op het Kerkhof alleen langs den weg de wa gens worden geplaatst en niet in die zak bij de barak. De heer Smorenburg zegt, dat juist op die plaats welke door den heer Snel een zak wordt genoemd, de boeren het liefst staan, de kaas daar is altijd het eerst ver kocht, alleen kan men er niet zoo spoedig uit. Spreker blijft bij zijn meening dat de marktkramers van het Kerkhof moeten ver dwijnen, niet dat spreker deze menschen een boterham misgunt doch men moet ook bedenken dat zij ook een boterham van de inwoners medenemen. De heer Zon wil ieder vrij laten. De Voorzitter vraagt of men zich met het voorstel-Zon kan vereenigen. De heer De Kruif kan zich hiermede niet vereenigen. Wel wanneer eerst het Kerkhof vol wordt geplaatst en dan eerst het nieu we gedeelte. Ka nog eenige discussies wordt besloten om de oude markt d.i. het Kerkhof en nieuwe markt alleen voor markt te gebrui ken totdat het Kerkhof vol is; ieder bezoe ker blijft vrij te gaan waar hij wil. De po litieverordening zal in dien geest worden gewijzigd. De heer Smorenburg raadt nog aan in de straten, tot nu t-oe als markt gebruikt, bordjes to plaatsen waarop Verboden marktterrein. De Voorzitter zegt dit ter overweging bij B. en W. toe. De heer De Kruif vraagt hoever de com missie voor de strafverordeningen is met het ontwerp winkelsluiting. De Voorzitter antwoordt dat dit de com missie nog niet heeft bereikt, doch dat ter Secretarie or aan gewerkt wordt. De heer De Kruif vraagt behandeling er- fran in do eerstvolgende vergadering. De heer N. Bruut vraagt of er geen re quest is ingekomen tegen winkelsluiting. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Dit adres is doorgezonden naar de com missie. De commissie voor de strafverordening zal het ontwerp alleen van juridische zijde bezien en geen advies er bij voegen daar zij in de vorige vergadering afwijzend lieeft geadviseerd. De heer Snel vraagt ook spoedige behan deling, voor zijn afscheid als raadslid zou spreker neg gaarno medewerken aan den totstandkoming der winkelsluiting. De Voor zitter zegt dit toe. De heer Engel wijst nog op de verkeerde voorlichting, welke is gegeven door de aan bieders van liet adres tegen winkelsluiting. Ook spreker gelooft niet dat een sluitings uur van 6 a 7 uur hier in den Raad een meerderheid zou vinden, een sluitingsuur, niet te vroeg gesteld, meent spreker dat algemeene bevrediging zal vinden. De heer N. Brunt kan van officieele zijde het in de verschillende bladen geplaatste bericht omtrent verkeerde voorlichting bij aanbieding van dit adres tegenspreken, l) l) Noot van den verslaggever. De verkla ring van den heer N. Brunt is niet juist. Door ons kunnen verschillende personen worden aangevoerd waartegen de vermelde onjuistheid is geuit. ZOETER WEERZEGWAARD. Ziekenhuishulp. Vrijdag j.l. hield deze vereen, haar eerste vergadering, ten doel hebbende vaststelling van het regle ment cn de contributie benevens de ver kiezing van een definitief bestuur. Dc voorzitter opende om 8 uur de vergade ring en betreurde de slechte opkomst. Nadat de vergadering echter reeds aan de gang was, kwamen nog velen binnen, zoodat de opkomst later flink genoemd kon worden. Nadat de secretaris de notu len der oprichtingsvergadering had voor gelezen, werd overgegaan tot behandoliug van het concept-statuten. Sommige pun ten gaven veel stof tot hesp/eken en het duurde dan ook geruimen tijd voordat het geheel concept doorgewerkt was. Be houdens enkele kleine veranderingen werd het goedgekeurd en vastgesteld. Het voorloopig gekozen bestuur werd met groote meerderheid van stemmen dcfi nitief gekozen; allen namen hun benoe ming aan. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. J. Nieuwenhuizen, tot secreta ris de heer G. Snijders en tot penning meester de heer B. Brinkers (in de na deze gehouden bestuursvergadering). De contributie werd voor bet vereéni- gingsjaar 19231924 vastgesteld op 5 ct. per lid per week,, d.w.z. voor personen boven dc 13 jaar. Tot bode werd benoemd de heer C. v. d. Swan. De voorz. dankte de heide heeren dok toren voor al hetgeen zij reeds voor do vereeniging hebben gedaan cn beval haar in hun verderen steun aan. Hierna slui ting der vergadering. Zooals hekend, treedt de vereeniging 1 Juli a,s. in werking. Zij, die zich dus voor dien datum als lid-opgeven, hebben het recht na 1 Juli eventueel direct ge holpen te worden. Degenen welke zich na genoemden datum laten inschrijven moeten eerst drie maanden lid zijn voor dat zij geholpen worden. Het is dus in ieders belang zich direct, wanneer men bezocht wordt, als lid op te geven. Ook kan dit schriftelijk gedaan worden bij den secretaris, den heer G. Snijders, Molen weg, Zegwaard. Nationaal Huldeblijk. Zooals reeds in vele andere plaatsen is geschied zal in deze gemeenten een inzameling worden gehouden voor het Nationaal huldeblijk aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van Haar 25-jarig Regeeringsjubileum. ZOETERWOUDE. Maten en gewicSiten. Be ijk- en her ijk van maten en gewichten zal in deze gemeente gehouden worden op Donderdag 5 Juli a.s. in een lokaal ten gemeente huize. Voor wat betreft den Hoogen Rijn dijk, zij opgemerkt dat de ijkplichtigcn al daar hunne maten en gewichten kunnen aanbieden te Leiderdorp op 9 en 10 Juli a.s." Mond- en klauwzeer. Ouder het vee van den landbouwer P. Spijker te Gelders woud e is het mond- en klauwzeer gecon stateerd. Regeeringsjubileum. De collecte, ge houden door de versieringscommissie op het Dorp alhier in verhand met de feeste lijkheden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van H.M. de Koningin heeft f 430 opgebracht. Land» en Tisisifesas®? De stand van het Blcembollengewas. De heeren Grullemans schrijven, in do Engelscho vakbladen als hun verwachtin gen o.m. het volgende: Verleden jaar bracht half Mei ons een paar brandend heete dagen die een groot deel van den oogst verwoestten, en de ge volgen daarvan hebben inzonderheid de inkoopers van Dubbele Tulpen ondervon den. Door plotselingen stilstand in den groei, door de groote hitte teweeggebracht, waren de bloemknoppen pas half vol tooid zoodat goede dubbele bloemen zeer zeldzaam waren en dit verschijnsel was niet slechts bij de dubbele maar ook bij de enkele tulpen te constateeren, hoewel niet in die mate. Wat Hyacinthen betreft, zelden zijn do klachten talrijker geweest dan in het vo rige seizoen en zonder twijfel zal noch koo- per, noch verkooper gemakkelijk deze pe riode vergeten. Wat het a.s. seizoen betreft, de winter is zacht geweest en terwijl verleden jaar zeer veel vorstschade werd ondervonden, heeft men hierover dit jaar geen klachten gehoord. Over 't algemeen geloof ik dat met weinige uitzonderingen bijna elke kweeker voldaan is over het algemeene uitzicht van zijn kraam. HyacinthenAlgemeene verwachting goede oogst, hoewel op sommige plaatsen hagel en storm veel schade hebben veroor zaakt. Tulpen: Hiervan kan hetzelfde gezegd worden als van Hyacinthen. Een goede op brengst wordt verwacht, maar alleen wan neer het weer koud blijft en niet te heet. Crocus: Op sommige plaatsen middelma tig, in andere plaatsen wordt een goede oogst verwacht. Narcissen: Overal goede stand. Opmerk zaamheid verdient de nieuwe keurings dienst en men vindt maar zeer weinig plaatsen meer, waar de kraam niet zorg vuldig wordt nagezien, zoodat binnen een jaar of twee zieke Narcissen tot de zeld zaamheden zullen behooren. Bijgoed. Algemeene vooruitzichten zeer gunstig, maar wij vreezen dat hooge prij zen zullen besteedmoeten worden, vooral voor de artikelen, waarvoor Amerika nu open is. Wij kunnen verder mededeelen, dat voor bijna alle Hyacinthen, Tulpen en Narcis sen hooge prijzen worden betaald; wij zoe ken de oorzaak biervan in de zeer goede vraag van Amerika, waar de zaadhuizen verleden jaar zeer spoedig uitverkocht wa ren. En verder is een stijging der prijzen te verwachten doordat de kweekers voor aardappelen en groenten slechte prijzen hebben gemaakt, zoodat zelfs de kleinsten onder hen, die daarvoor een bedrag konden opzij leggen, zoowel als de beter gesitueer den allen bollenplantgoed koopen, in de hoop een beter beslaan te vinden in het kweeken van bloembollen. Wij verwachten hooge prijzen voor Darwintulpen geschikt voor den vroegbloei. („Wkbld. voor BI. C.") KERKNIEUWS Gouden Priesterfeest van den Provinciaal der Paters Redemptoristen. Men meldt uit Amsterdam aan de „M.- bodo" o.m.: De mooie Onze Lieve Vrouwekerk aan de Keizersgracht, die ter gelegenheid van de viering van het gouden Professiefeest van den hoogeerw. Pator J. A. F. Kronen burg, schitterend was versierd, was over vol, toen de hoogeerw. Jubilaris daar Zon dagmorgen te 10 uur een plechtige H. Mis van dankzegging opdroeg en wel zoo, dat in de midden- en zijpaden en achterin velen een staanplaats hadden moeten zoeken. De hoogeerw. Jubilaris, nog krachtig en flink trots de vele jaren van zijn leeftijd, werd bij het opdragen der plechtige H. Mis geassisteerd door den zeereerw. heer Th. F. Ebbinkhuyzen, regent van het klein seminarie „Hagcveld", familielid van den jubilaris, als presbytcr-assistens, den zeer eerw. Pater Pattin, rector van het klooster Kc-rk, als diaken en den weleerw. pater I« Duseh, neef van den jubilaris als sub-dia ken, ceremoniarius was de weleerw. Pa ter van Kempen, terwijl als cantores fun geerden de weleerw. paters J. van der Vel de, F. van -Nimwogen, B. Hafkcnacheid en L. Loos. Op het Priesterkoor hadden plaats ge nomen de hoogeerw. Paters v. d. Steen en Arens, resp. Provinciaal der Belgische cn Duitsche Provincie der Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser en de zeer eerw. Pater Pattin, rector van het looster der Fransche Redemptoristen te Valken burg, die den Provinciaal der Fransche Provincie vertegenwoordigde, alsook de hoogeerw. Pater Generaal en buitenge woon Visitator van de Nederlandsclie Pro vincie. Voorts waren daar de zeereerw. Paters Rectoren der verschillende kloos ters en huizen der Redemptoristen in Ne derland en een groot gedeelte van de com muniteit van het Amsterdamsche klooster. Na het H. Evangelie hield de ZeerEerw. Pater L. Wouters, rector van het klooster te Wittem, een feestpredikatie naar den tekst: „Venite, exultemus Domino, jubile- mus Deo Salutari Nostro". De gewijde redenaar schetste het loven van den Hoogeerw. Jubilaris. Hij herin nerde aan de functie, welke de HoogEerw. Pater Kronenburg in de Congregatie ver vulde, daarbij wijzend op de omstandig heid, dat het tweemaaal 25 jaar, dat nu werd afgesloten hem telkens in dezelfde functie zag terugkeeren. Tweemaal was hij directeur van het Juvenaat, tweemaal rec tor te Roermond en tweemaal ook werd hij verkozen tot de waardigheid van Provin ciaal. Een plechtig oogenblik vormde daarna do hernieuwing der geloften door den hoogeerw. Jubilaris na de predikatie ge daan. Het zangkoor voerde onder de bekwame leiding van den organist-directeur, den heer Th. Ponten de meerstemmige missa in Honorem Sanctissimae Trinitatis van Hub. Cuypers uit, gevolgd door „Te Dcum" van denzelfden componist en „Tantum Ergo" van Aiblinger. De voortreffelijk uitgevoerde zang droeg niet weinig tot de plechtigheid bij. Nadat in den middag do communiteit en de gasten der buitenlandscho kloosters en de verschillende huizen der Nederlandsche Provincie den jubileerenden Provinciaal in een feestelijke bijeenkomst in hun midden hadden gehad, had deze van 4 tot 5 uur talrijke felicitaties in ontvangst te nemen. Bij de vele complimentaties van allerlei aard, die in den loop van den dag den Jubilaris gewerden, waren ook telegram men van H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Nederland. Pristcrjubileum. Zondag vierde dc weleerw. heer C. B. M. Wiemers, kapelaan van de parochie O. L. V. Visitatie te Schiedam, zijn 12A- jarig priesterfeest. Des morgens om halfelf droeg do eerw. jubilaris een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door do weleerw. heeren A. J. M, Hoogeveen, kapelaan der parochie en C. F. J. Berkemeyer, kapelaan te Rijs wijk, resp. als diaken en sub-diaken. Op do receptie werd de eerw. Jubilaris vooral ook gehuldigd als directeur van het Patronaat en St. Josephgezellen, door den districtsbond van patronaten. LUCHTVAART Amundsen ziet af van een vlucht over de Ncordpool. Door de Noorscho marine-autoriteiten is gistermiddag, naar de „Tel." meldt, het volgende communiqué uitgegeven: Volgens een telegram, ontvangen van Leon Amundsen, die op het oogenhlik te Dover vertoeft, beeft Roald Amundsen besloten, het plan van een vlucht over de Noordpool op te geven. Bij een proef vlucht, op 11 Mei gehouden, bleek dat dc omstandigheden, onder welke die vlucht zou moeten plaats hebben zoo ongunstig zijn, dat Amundsen zich daardoor, tot het nemen van genoemd besluit genood zaakt zag. De hulpexpeditie heeft order ontvangen, terug te keeren. Het schip de „Farm" zal eveneens naar Finmarken terugvaren. FinasraciëeSs üer>ichf@iï Nationale Bankvereeniging. Aan het jaarverslag over 1922 ontlee- nen wij: Be in 1921 naar voren getreden crisis verschijnselen, losten zich op in een voortdurende malaise, die op haar beurt haar stempel drukte op ons bedrijf. Dien tengevolge bleef onze bedrijfswinst niet onaanzienlijk ten achter bij de over 1921 behaalde resultaten. Zooals wij verwachten, zijn wij er in geslaagd ons onkostencijfer terug te bron gen. De totale vermindering op dit hoofd bedraagt over het afgeloopen boekjaar ruim f 518.000; wij blijven verder streven naar besparing en mogen met zekerheid een verdere verlaging over 1923 verwach ten. Het evenwicht tusschen ons opereerend kapitaal en onze uitzettingen bleef ge handhaafd. De teruggang van crcdit-sal- di hij onze instelling mag onder de in het afgeloopen jaar vigeerendc omstandighe den als matig worden beschouwd. Wij hebben ons steeds als richtsnoer gesteld, slechts in bijzondere gevallen een beroep op de circulatiebank, of op de ons garandeerende Rolterdamsche Bankver- een. te doen. Sedert Juli 1922 hebben wij nog geen credietpapier in herdisconto be hoeven te geven, terwijl wij steeds een belangrijk tegoed bij de Rotlerdamsche Bankvereeniging onderhielden. Na een nauwkeurige revisie van onze debiteuren achten wij deze, in aanmer king nemend de onder crediteuren opgeno men speciale reserve, volwaardig. Gezien evenwel de in de crisis-jaren opgedane tel varing, oordeelen wij het wenschelijk tel ken jare deze speciale reserve tegen de biteuren te versterken. Thans stellen zij voor daaraan f 500.000 toe te voegen. 1 Jan. hadden wij kantoren op 87 plaatsen. Dit aantal verminderde in den loop van het jaay met 2, doordat onze kan. toren to Hulst en te Zwijndrecht werden omgezet in zitdagen. Eerstgenoemde res sorteert nu onder ons kantoor Terneuzen, laatstgenoemde onder ons kantoor te' Dordrecht. Daarentegen vermeerderde het aantal onzer kantoren met 1, door vereeniging van onzen dagelijkschen zit dag te Leens met het kantoor der firma H. Alting en Co. aldaar, dat door ons werd overgenomen, -zoodat het aantal plaatsen, waar kantoren onzer instelling gevestigd zijn, cp 31 Dcc. 11.86 bedraagt, ongeacht de 63 plaatsen, waar zitdag wordt gehouden of een correspondent schap is gevestigd. De verdeeling der netto-winst ad f 1.451.301, na aftrek van de verplichte uitkeering van tantièmes aan plaatselij ke directeuren, bedragende f 198.24-9, laat toe: een afschrijving op gebouwen van f 150.000, een toevoeging aan het reser vefonds van f 100.000, een toevoeging aan de speciale reserve tegen debiteuren, op te nemen onder crediteuren, van f 500.000 4 pet. dividend, f 400.000 en een reser veering voor belasting van f 36.200, ter wijl alsdan een overblijvend winstsaldo ad f 66.851 op nieuwe rekening is over te boeken. BuiienL Berichtssi Het banditisme in China. 500 kerkgangers ontvoerd. Bij Jingtsjeu, 100 mijlen ten Noorden van Hankau, in de Chineesche provincie Hoepeh, zijn do Italiaansche priester Ma- lotta en 500 Chinee-zen door bandieten ge vangen genomen. De bandieten omsingel den de kerk, mishandelden de gevangenen en voerden hen weg naar de bergen. De bediende van Malotta werd naar Hau kau gezonden, om de mededeeling over te brengen, dat er een losprijs van een mil- lioen dollar of tienduizend geweren ge- eischt wordt. De bandieten dreigen, dqi-, indien deze losprijs niet wordt betaald, zij den geestelijke zullen fusilleeren. Nieuwe aardbeving in Perzie. Honderdduizend personen dakloos. Gemeld wordt, dat in Perzië een nieu we aardbeving heeft plaats gehad. Vele dorpen verwoest, 100.000 personen zijn dak loos. Nieuwe eruptie van de Etna. De bewoners vluchten. Verscheidene doode kraters van de Etna spuwen asch en lava uit. Reeds is een groote uitgestrektheid bebouwd land ver woest. Het station van Castiglione is ver nield. De plaats Linquaglossa wordt ern stig bedreigd. De bewoners zijn allen ge vlucht. Er heerscht een verschrikkelijke paniek in de door de uitbarsting van de Etna ge teisterde gebieden. Talrijke pijnboomwou den zijn reeds verwoest. De inwoners vluch ten. In de ziekenhuizen der naburige ste den worden voortdurend personen, die ia het gedrang wonden en kneuzingen hebbea opgcloopen, binnengebracht. Gisterenmidag om 12 uur seinde de cor respondent van de „Vossische Ztg." te Cal tania omtrent de uitbarsting van don Etna Dc lavastroom, die zich in de richting van Lingua Glasso voortbeweegt over oen breedte van 300 M., zet thans zijn verde- ren loop voort. Er is geen uitweg meer. Soldaten-fascisten en brandweer zijn op de plaats des onheils aangekomen en helpen dc bevolking om hun eigendom in veiligheid to brengen. Er spelen zich hartroerende tooneelen af. De lavastroom verwoest den moeizamen arbeid van velo generaties. Een uur later seinde dezelfde correspond i dent: Catania is door een nieuwe irruptia midden in den nacht gealarmeerd. De aan- blik van den Etna, die plotseling in eca gloeiend kolenbekken was veranderd en van tijd tot tijd een geweldig gedender liet hooren, is schrikaanjagend. Do nachte- lijke aanblik was tevens fantastisch. Het schijnsel van het vuur weerspiegelde zich op dc breeele watervlakte van de golf van Catania. De hei-opflikkerende vuurtongen maakten het tooneel ontzagwekkend. Do vuurtongen lekten langs den bergwand. Ook de pijnboomwouden staan in brand. De reeds uitgeworpen lavastroom is groo- ler dan die van 1919. De krater heeft zich gevormd tusschen de Montana Rossa en do Montana Blanca. De lavastroom is drio richtingen ingeslagen, nl. naar Ligua Glossa, naar Yasto Cassiano en naar het lavabed van 1911. De pijnboomwouden te Castignola staan in vlam. De schade is buitengewoon groot. Mensa en Pres-sa zijn door den lava stroom bedreigd. In alle dorpen heerscht een onbeschrijfelijke paniek. Een later telegram meldt, dat dc lava stroom op een kilometer afstand van Ligua Glossa is gekomen. De uittocht der bevol king uit deze stad, die 22.000 inwoners telt, is begonnen Pleizierbcot aangevaren. Uit Hamburg wordt aan de „Hontag- post" gemeld: Dc pleizierboot „Kaiser"vatf de Hamburg-Amerika Lijn, die tusschen do O os t-Zee-badplaa ts en vaart en Zaterdag tegen 10 uur 's avonds van Hamburg ver trok met leden van een watersport .vereeni ging aan boord, is bij de monding van do rivier in aanvaring gekomen met het uit Engeland komende kolenschip „Bellbro". De Kaiser" werd daarbij aan stuur boordzijde getroffen en van de railing tot e-an de waterlijn volkomen doorboord. Do boot moest de reis opgeven en naar Ham burg terugkeeren. Bij de botsing werd een passagier zoo zwaar gewond, dat hij stervende is. Ver der werden vier passagiers zwaar en een groot aantal licht gewond. Het Engelsche schip, te Hamburg aange komen, moest in reparatie gaan, daar do boeg van het schip geheel was ingedrukt. Sneeuwval. Het is te Parijs, niet alleen zoo guur, dat de winterjassen haar verschijning hebben gedaan op de boulevards, maar uit verschil lende streken van Frankrijk, vooral uit het Oosten, wordt belangrijke sneeuwval ge signaleerd, aldus meldt de „Msb.". Zaterdag en Zondag is, naar Zvitsevschö- beriebten melden, ook daar op verschillen de plaatsen sneeuw gevallen. Rondom het meer van Constance is drie voet sneeuw gevallen in het gebied van den St. Got- hard; twee voet sneeuwval beneden do C0C0 voet-lijn is zelden in Juni. Niettegenstaande het onvaste weer, be looft het seizoen zeer goed te worden. Een groot aantal toeristen vertoeft reeds in het land. Een hevige orkaan in Canada. Uit Toront-o wordt aan de „Tel." gemeldï Door eon orkaan, die de provincie Cen- traal-Sasketchewan heeft geteisterd, is ge weldige schade aangericht. Een vijftien jarige jongen werd over een afstand van 20 meter door de lucht geslingerd en gedood. Een loods, waarin een man en een vrouw sliepen, word door den wind gegrepen en over een afstand van VA mijl over de prairie gesleurd. De vrouw kwam er met lichte kwetsuren van af, maar de toestand van den man is ernstig. Een andere loods, waarin een man sliep, werd over een af stand van 500 M. mede-gesleept en geheel vernield. De man bracht er echter het leven af. Van talrijke gebouwen werden de daken afgerukt, terwijl een groot aantal bocmen werd ontworteld. Een trein-gehcim. Maignot, de Fransche Minister van Oor log, heeft Zondag te St. Michiel de Mau- rienne, nabij Modena op de Italiaansche grens een monument onthuld ter gedachte nis aan de 350 soldaten, die bij een spoor wegongeluk op 12 December 1917 zijn om gekomen. Het nieuws van dit ongeluk werd nooit in Frankrijk bekend gemaakt; de censuur van dien tijd heeft bet onderdrukt. De ramp speelde zich als volgt af: 500 Fransche soldaten voor Italië bestemd, zou den in Modena den trein verlaten. De ma chinist wees er den legeroversten op, dat do trein te zwaar was voor den scherpen' bocht, welke de lijn nabij St. Michiel maakt Hem werd beduid als een soldaat te ge hoorzamen. Hij deed bet. Spoedig kwam da trein door de bergpas naar beneden. D0 machinist zette do remmen aan, maar de trein in plaats van te stoppen vatte vlam, door de enorme wrijving. De machine reed' door, bereikte den scherpen bocht en ont spoorde. Do wagons reden op elkaar ub schoven in en over elkaar en stapelden zich als een schrikwekkend gevaarte omhoog Verscheidene soldaten waren uit den trei gesprongen, maar de meesten werden °P de kantige rotsen verpletterd. De berichten zwijgen verder over de ontzettende toonee len, welke zich moeten hebben afgespee maar vermelden nog alleen, dat er van 500 soldaten slechts 150 den dood ont- men.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4