'weede Blad Do Jecrarcn-salanssen. ian de „Msbd." wordt geschreven; gisteren: Storgen komt in de Tweedo Kamer de lio-Marchant in behandeling, waarin jïlging verzocht wordt van het Besluit, jolend de salarissen der leeraren bij middelbaar en gymnasiaal onderwijs. to lin$ Diesdag 19 Juni S923. imlasui op de verklaringen, de vorige door verschillende sprekers afge- lijkt het ons zoo goed als zeker, dat motie niet zal worden aangenomen. ■Iks is o.i. voor de leeraren allerminst jurstellend, wijl aanneming der motie ten eenenmale overbodig voorkomt. Joe toch staat de zaak? [n de vergadering der woede Kamer erleden Vrijdag heeft de Minister iroerig uiteengezet, welke de resultaten i Besluit zullen zijn verklaard, niemand met volledige betrekking in wis achteruit zal gaan, dat in de ikomst hetzelfde salaris als thans zal anen worden bereikt, mits wat langer >rtlt gearbeid; medegedeeld, welke de rolgen zullen zijn voor de tijdelijke Ipkracliten, in 't bijzonder voor die met inig lesuren. Daartegenover is opgemerkt, dat do mi- de zaak te moei voorstelde, waar- en hierop zij de volle aandacht ge- ,igd de minister de hoogst waarde- i!le verklaring heeft afgelegd, dat, mocht praetijk Iecren, dat in een of ander acht de toepassing van het Besluit it tot minder gunstige resultaten, dan or hem vermoed, hij bereid zal zijn ;e wijziging uit te lokken, ft'at hebben de leraren dus te doen? Handelingen nauwkeurig na te le- i. om dan, mocht de toepassing van het duit hier of daar niet kloppen met de ;?legdo verklaringen, daarvan den mi ller mededMing te doen, bij wien men reeds verzekerd is een willig oor te 05» vinden. Met het oog op de bezwa- 3, speciaal uit de kringen van het Bij ader Onderwijs tegen het besluit aan- jeerd, zij er op gewezen, dat, gelijk rifden Vrijdag cok werd opgemerkt, de «(repelen, toen in bespreking, alleen [rekking bobben op de Rijks-onder* ijsiriatellingen. eel Het haringbedrijf. Da Reedersvereenigïng voor de Nedcr- idaehs haring vissckerij heeft in April dit jaar een commissie benoemd om rapport samen to stellen over plannen bevordering van den uitvoer van ha- »g en tot het tegengaan van knoeierijen het haringbedrijf. Deze commissie 'oe- fad uit de lieercn: L. J. van Gelderen, H. Wameke, L. J. M. IJzermans, I. J. bogend ijk, Alb. Pronk, M. Parlevliet, Duik, Jocsb Pot Fz., Th. Haasnoot Richter Uitdenbogaardt, Joh. Poort- sa en C. G. Roos. N'aar de ,.N. R. C." meldt, gewaagt het pport van deze commissie van uitvoerige ra ad slagingen. Algemeen werd erkend, hoogst ongewensckto praktijken in oxporthandel zijn binnengeslopen-, agevolgo waarvan afbreuk wordt gedaan de reputatie van het Nederlandsclie oduct, en waartegen het nemen van jatregelen noodzakelijk moet worden ge it. Niet voldoende ecblcr zal het zijn, lus wordt in heb rapport gezegd, bij den ivcer zulke maatregelen te nemen; het leele bedrijf dient zoodanig te worden reriebt en uitgeoefend, dat de moeste s op aanwezigheid van slechts eerste raliteit haring worde bereikt. De eerste id om hiertoe to komen, moet zeker ge in an worden door do reeclerijen, door het bruik maken van cersto kwaliteit zee- sfc en dito zout. Ha behandeling van de haring op zee afhankelijk van de vakkundigheid van zeelieden, een goede regeling van de FHU8U.ETÖM Een Baron-Bandiet. (Naar heb Duilsch.) (09 Weet gij of de baron reeds le Rome vroeg hij. Neen, toen ik den iaatslen brief van em ontving, was hij nog in Venetië. l'ht gij er zelf heen? Misschien. - Neem u lu in acht. Op de verbinte- 13 met barones von Steinfels - rust de afstc hoop van den baron. Hij zal zelfs eeno misdaad niet terugdeinzen, «meer hij geen ander middel vindt, om ia doel te bereiken. Zijn netelige positie ïingt hem daartoe; er bestaat voor hem andero redding, daarom raad ik u Wrzichtig te zijn. Wees voor mij niet bezorgd, zeido on Bremen somber. Ik ben gewoon, mijn fenslander mot open vizier tegemoet te omen, en dat zal ik ook in dit geval doen tóien gij bet voorkomen wilt, dat gij in deze zaak gewikkeld wordt, ont- oud u dan van eiken stap, die mij moei- ikhedem kon opleveren; ik zou mij dit geen enkel opzicht laten welgevallen, hebt toch reeds genoeg le doen, wan- gij uwe persoonlijke aangelegcnbe- vereffenen wilt. Zonder een antwoord af te wachten, ®g von Bremen naar buiten; de vree- fijko gemoedsaandoening, waarin bij ih bevond, en die bij tot nu met geweld bedwongen, maakte het hem onmo- het onderhoud langer vooït te zet- wcrkzaamhcclcn aan boord en dc hoedanig heid van heb te gebruiken zout, en alle zorgen zullen falen, als minderwaardig fust wordt gebruikt, waardoor de tonnen droogloopen, zoodab wrakke en dubbel wrakke haring wordt aangevoerd. Algemeen werd gewenscht, dab een uni forme ton zal worden ingevoerd, welke aan nader te stellen eïschen moet voldoen. Echter werd opgemerkt, dat zulk een maat regel een kostbaren overgangstijd zal ver oorzaken, in verband met aanwezigen, niet aan de te stellen cischcn beantwoor- denden voorraad. Omdat echter de voor raad thans in vergelijking met andere ja ren gering is, is deze tijd thans wel heb meest geschikt. De maatregelen tegen knoeierij met Ne- derlandscho haring hebben betrekking op do kwaliteit van de haring, op de verpak king, op den netto-gewichtsinhoud en op do maat van het fust. Inzake kwaliteiten moet vaststaan, dat do inhoud inderdaad overeenstemt met heb merk; de verpakking dient bestand te zijn tegen do verzending; do garantie van een. nettogewichlsinhoud moet eveneens vast staan, en ten slotte moet de vaststaande maat van het fust waken tegen bedrog. Naar heb oordeel van de commissie moe-, ten recders en handelaren zelf omtrent dat alles voorschriften stellen en zich er aan onderwerpen. Voor alle nauwkeurig te omschrijven kwaliteiten, sorteeringen en pakkingen dienen merken te worden ont worpen. In elke visscheriipïaats zal een contrclcstation moeten worden opgericht, belast met keuring en het toezicht cp de regeling. Teil slotte zal de hulp van den wetgever noodig zijn, teneinde er voor te waken, dat. slechts zij, die gerechtigd zijn tot het voeren van do vastgestelde merken, ook haring onder die merken uitvoeren en an deren niet ten uitvoer met gebruikmaking van die merken worden toegelaten. Aangenomen werd, dat onder maathou dend fust moet worden verstaan oen Ne- derlandsche ton met een inhoud van on geveer 115 K.G. netto vischgcAvicbt en een Scliotsche ton met een inhoud van ten minste 12Q K.G. netto vischgewicht. Kleine tonnen dienen naar verhouding te zijn. Deze maten gelden niet voor handel op Amerika, omdat hiervoor reeds eigen vast staande maten worden gebezigd. De commissie wenscht, dat aan heb hoofdbestuur van do Reedersvereeniging opgedragen zal worden, in overleg en sa menwerking met de veieenigingen van ha ringhandelaren, al het ncodige te verrich ten ter verwezenlijking van deze regeling. Hierover zal in de eerstvolgende alge meen© vergadering van de Reedersvereeni ging worden beslist. R.-K. Jeugdcongregatiedag. Volgens „De Tijd" zal in den loop der maand Augustus van dit jaar te Nijmegen een landelijke Rü-K. Jeugdcongrcgatiedag plaats vinden. „Si Raphael" "Wijziging van de klasse- indeeling voor spoor wegpersoneel. Zaterdag vergaderden te Utrecht de in den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" georga niseerde Ambtenaren der Ned. Spoorwe gen. Behalve 'meerdere andere zaken, werd uitvoerig besproken het ter keunis van het personeel gekomen voornemen der Directie, om zonder het resultaat van het onderzoek der Rijksklassificatie-commis- sie, waarin ook vertegenwoordigers der Directie zoowel als van het georganiseerde personeel zitting hebben, een wijziging in den standplaatsaftrék in te voeren, die neerkomt op een aftrek van 5 pet voor de 2e, 10 pet. voor de 3e en 20 pet. yoor do nieuw in te voeren 4o klasse, waarin vol gens het voorstel der Directie ongeveer 750 gemc-ente'n zullen worden onderge bracht. Algemeen was de vergadering van ge voelen, dat het standpunt der Directie, waar na de onderhandelingen met de Di rectie in November 1922 de vaste mee ning lieerschte, dat geen wijziging in de classificatie zou worden gebracht, nlvo- rens het onderzoek der classificatie-com missie bekend zou zijn, om Tecds thans met een zoo ingrijpend voorstel le komen, aanvechtbaar is. Thans had hij zekerheid; liet raadsel was opgelost cn zoo, dat 't hem afgrijzen en ontsteltenis veroorzaakte. Hij kon dit duel niet anders noemen dan een lafhartigen sluipmoord en mocht Born zich ook verdedigen zooals hij wil de, .liet viel niet te betwijfelen, dat hij in liet oogc-nblik dat de teerling werd ge worpen, er kennis van had. Met onbeschrijfelijke verachting haal de von Bremen zich het verleden van dien man voor den geest, die steeds een trouwe vriend en handlanger van den baron was geweest en zeker voel op zijn geweten had wat hij voor den rechter niet verantwoor den kon. Hij besloot, den schilder allo wapens, dio hij zelf tegen dien man be zat over te geven; tegenover zulk een man kon immers gceno verplichting verbin dend voor hem zijn. Maar dit mocht nu nog niet geschieden; het was immers als zeker aan te nemen, dat von Bremen op Bern's getuigenis zich beroepen moest, om den baron te verschalken, dia Op zijn beurt niets onbeproefd zou laten om den aanval te ontzenuwen. Evenmin was het aan twijfel onderhevig dat Born aan stonds do stad verliet, wanneer mevrouw Blote als gevolg zijner ontmaskering hem afzcidc. Boze onlmaskeriug kwam immers al tijd nog vroeg genoeg, wanneer von Bre men, na zijn doel beriekt to hebben, uit Italië was teruggekeerd. In zijn huis ge komen, nam liij onverwijld de vereischte maatregelen, cm met den eersten trein do reis te kunen aanvaarden. Hij berichtte aan zijn zuster slechts,dat hij de .gezochte bewijzen had ontvangen en thans P-een oocrenblik meer verzuimd De vergadering,, alhoewel samengeslld f uit ambtenaren en schrijvers, welke niet in do 4e klasse zullen wordeningedeeld, achtte het voorstel, vooral een aftrek van 20 pet., in strijd met alle redelijkheid en daarom onaannemelijk. Men verwierp eenparig de stelling der Directie, dat de nu lage, veel te lage loo- nen in do particuliere bedrijven aanlei ding mogen zijn, om de loonen van het spoorwegpersoneel beneden een redelijk peil te brengen. Besloten werd, de pogingen, van het hoofdbestuur, om deze groote verslechte ringen te keeren, uit alle kracht te steu nen en het te verzoeken om het sterkst mogelijke verzot daartegen aan to tee kenen. STA6SSÜSEU¥£S GEMEENTERAAD. Geen wijziging in de steunverlcngïng. Omtrent een adres van den Leidschen Bestuurdersbond inzake wijziging van de steunregeling door de Commissie voor Steunverleening alhier in dien zin, dat: a. voortaan ook aan ongehuwde bij ouders inwonende werkloozen ondersteu ning kan worden verstrekt; b. worde bepaald, dat van de inkomsten van leden van het gezin een nader te be palen bedrag in het geheel niet en het an dero deel voor 2/3 in mindering der on dersteuning wordt gebracht; c. de ondersleuning aan dubbel uitge trokken werkloozen en daarmede gelijk te stellen groepen por week blijft bepaald op f 13.50 voor gehuwden, plus f 1.50 per kind, is door B. en het gevoelen ingewon nen van de Gomfnissie voor Steunverlee ning, terwijl tevenV inlichtingen zijn ge vraagd aan den Minister van Binnenland sclie Zaken en Landbouw. De Commissie voor Steunverleening ad viseert in meerderheid afwijzend të be schikken op punt a, niet in te gaan op het sub b gevraagde, doch billijkheids halve den aftrek wegens gezinsinkomsten van 2/3 terug to brengen op 1/2 en even eens uit een oogpunt van billijkheid den maximum-steun aan dubbcl-uitgetrokke- nen per week to bepalen op f 13.50 voor gehuwden, benevens f 1.50 por kind, in plaats van resp. f 12.en f 1.35, zooals thans het geval is. De Minister, wien B. en W. een af schrift van het verzoek van den Leid schen Bestuurdersbond deden toekomen, staat geheel afwijzend tegenover het in het adres gevraagde. Steunverleening aan bij ouders inwo nende ongebuwden acht hij in strijd èn mee eeno goede armenzorg èn met eene goede steunverleening. Raadsbesluiten tot een dergelijke steunverleening werden dan ook reeds eerder door hem ter schor sing voorgedragen en bij nict-intrekking door de Kroon vernietigd. - Tot wijziging va^ de - bepaling betref fende den aftrek van gezinsinkomsten, als door adressant gewenscht, terwijl hij nister al evenmin besluiten, terwijl hij ook geen voldoende vrijheid kan vinden het tarief voor do werkloozen, niet behoo rende tot de groep uitgetrokkenen, tever- hoogen. Ons prae-advies over het gevraagde drietal wijzigingen in de steunregeling welke door do Commissie voor Steunver leening wordt toegepast, kan alclus B. en W. in verband met het bovenstaan de, betrekkelijk kort zijn. Vooraf echter een opmerking van meer algemeenen aard. Do indiening van het adres van den Leidschen Bestuurdersbond heeft B. en W. namelijk cenigszins verbaasd. Toen toch in do Raadsvergadering van 6 No vember 1922, aldus B. on W., werd aange drongen op de instelling van een gemeen telijke steuncommissie, werd door den heer van Stralen, tevens secretaris van den reguesteerenden bond, met nadruk verklaard, dat do vakcentrales ondersteu ning door c-en specialo commissie, in plaats van door het Burgerlijk Armbc- stur, alleen wenschten, om eenige mede zeggenschap te hebben, opdat de onder steuning plaats had met inachtneming van do gesleldo normen. Tegen de toe passing van do gesleldo regelen gingen T.iSSES&tsSS'v&aSS mocht worden, om den moordenaar te straffen. Nadere bijzonderheden zou hij uitvoe rig schrijven zoodra hij te Rome was aan gekomen. .Graaf Wilhelm mocht voorloo- pig den schilder geene mededeclingen ver strekken, opdat de handlanger van den baron niet te vroeg gewaarschuwd werd cn dezo zich uit de voetc-n maakto. "Wel echter kon hij den schilder zeggen, dat von Bremen zich zijne belofte herinner de en haar na zijn terugkeer uit Italië zou vervullen; hij kon zich te dien opzichte gerust stellen. Met deze korte en onbepaalde verkla ring moest Emilo zich tevreden stellen; de tijd drong, want do eerstver trekken den trein was een sneltrein, die von Bremen niet verzuimen mocht. XVI. Het krankzinnigengesticht van dokter Guiscppo Farni lag op een half uur af- stands van de slad Rome, in een eng dal, waarheen van den grooton straatweg uit een tamelijk breede, maar verwaarloosde rijweg voerde. Door een lagen muur omsloten, lag bet huis in een dicht gewas van pijn- en eikoboornon, tc midden van prachtige dreven, die hare schoonheid meer aan de natuur clan aan den vlijt des tuinman! to danken hadden. Trad men door dc póórt binnen, die voor iedere onbekenden vreemdeling ge sloten bleef, dan voerde ccn breede weg, waarop gras en onkruid welig woekerden, in rechte richting op het huis aan, dat met zijn zwarte muren en getraliede ven- in hoofdzaak de bezwaren der organisa ties. Welnu, overeenkomstig den wensch der organisaties heeft thans de steunverlee ning plaats door een specialo commissie, waarin oók de vakcentrales zeggenschap hebben, terwijl door do commissie steun wordt verleend met inachtneming van de normen, door den Minister vastgesteld. Aan bet verlangen der organisaties wordt dus ten volle voldaan en het is B. en W. daarom niet rcoht duidelijk, waarom de Leidsche Bestuursdersbond, in plaats van zijn tevredenheid te betuigen met den be- staanden toestand, de Raad wederom las tig valt met een adres in zake de steun verleening. B. en W. komen daarna tot het drietal wijzigingen in do steunregeling, in het adres genoemd. Van inwilliging van het verzoek, om in den vervolge ook ongehuwde bij ouders inwonende werkloozen door de Commissie van Steunverleening ondersteuning te doen verleenen kan, daargelaten de al dan niet wenschelijkheid, in de gegeven om standigheden geen sprake zijn. Een der gelijk besluit toch zou cogenblikkelijk door den Minister worden geschorst en hij nfet-intrekking aan de Kroon ter ver nietiging worden voorgedragen. Afwijking van de door den Minister vastgestelde bepaling betreffende den af trek van gezinsinkomsten en van liet ta rief voor de dubbel uitgetrokkenen, moe ten B. en W. den Raad evenzeer ten sterkste ontraden. De Minister toch is hiertoe blijkens zijne missive niet genegen en zou, indien door den Raad in den geest van hot adres mocht worden besloten, dadelijk do Rijksbijdrage in de kosten van ondersteuning van uitgetrokken sigarenmakers, metaalbewerkers en typo grafen intrekken en a priori ook in de toekomst geen bijdragen meer toezeggen ten opzichte van uitgetrokkenen in andere bedrijven, waarin naar het oordeel van den Minister hier ter stede eene alge* meene werkloosheid tengevolge van de crisis is komen te lieerschen. De zonderlinge en voor de betrokkenen hoogst onbillijke toestand zou dan ont staan, dat ten opzichte van de sigaren makers, de bankwerkers, de typografen en de werknemers in bedrijven, welke in de toekomst voor eene Rijksbijdrage in aan merking komen, een aftrek van 2/3 der totale gezinsinkomsten zou plaats hebben on voor zooveel de dubbel uitgetrokkenen betreft eene wekdijksche uitkeering van ten hoogste f 12.— voor gehuwden, be nevens f 1.35 per kind zou gelden, terwijl de werknemers in andere, niet voor eene Rijksbijdrage in aanmerking komende be drijven, met eenen gcringeren aftrek zou den kunnen volstaan en ook eene hoogero wokelijksche uitkeering, resp. f 13.50 en f 1.50 deelachtig zouden kunnen worden Ook het sub b en c gevraagde is dus naar do meening van B. en W. niet Yoor inwil liging vatbaar. Op grond van een en ander geven B. en "W- den Raad alsnu in overweging op het verzoek van den Leidschen Bestuurders bond afwijzend to beschikken. mr &JE QiaQEViHa ALKEMADE. Wit-Gcle Kruis. In de laatstgehouden bestuursvergadering is besloten de tarie ven voor verloskundige hulp als volgt vast to stellen. Leden betalen f 10, f 15, f 20 of f25 plus 10 pCt. toeslag naar gelang van hun maatschappolijken welstand. Niet-le- den betalen f 15, f 22.50, f 30 of f 37.50 plus 10 pCt. toeslag. ALPHEN AAN DEN RIJN. Inbrekers. Vrijdagnacht hebben on- genoodo gasten zich toegang weten te ver schaffen tot de woning van den landbou wer H. aan Gouwesluis. Zij hadden het blijkbaar op het aanwezige vaatwerk ge munt, daar bij bet ontwaken der bewo ners alles was verdwenen. HILLEGOM. Ernstig ongeluk. Maandagmorgen stond de bouwvakarbeider van Dijk werk zaamheden te verrichten aan de villa van den heer Moerbeek aan de Wilkelmina- laan alhier, toen de sport v. d. ladder (de bovenste, waarop van D. stond) brak en hij to vallc-n kwam. Met het hoofd ging de ongelukkige door een groote glasruit. Dr< van den Berg verleendo de eerste genees kundige hulp en oordeelde onmiddellijk vervoer per auto naar het Academisch' Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. NOCRDWIJK. He! Zwakzinnigengesticht. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb* ben aan do Prov. Staten voorgesteld hen te machtigen tot een overeenkomst met de Vereeniging tot Opvoeding en Verple ging van idioten en achterlijke kinderen te Utrecht, betreffende den bouw van een zwakzinnigengesticht to Noordwijk. Volgens de ontwerp-ovoreenkomst ver* strekt de provincie Zuid-Holland aan de Vereeniging boven het reeds toegezegde bedrag van f325.000 onder hypothecair verband op het terrein en do gebouwen van het gesticht een bedrag ter leen van f175.000 tegen een rento van 5 ka pGi. Do overeenkomst wordt in dien zin ge wijzigd, dat daarin in plaats van 6 pGt wordt gelezen 514 pCt. OEGSTGEEST. Lezing. Maandagavond hield dj Weled. Zeergel. heer dr. Jansen in de kleine zaal van „St. Wiilifcrord" voor een gezelschap verpleegsters van 't gesticht „Endegeest", leden der A.R.K.A., en eenige genoodigden, een lezing over: „Do gevolgen van geestelijke afwijkingen". Aan de hand van lichtbeelden besprak dr J. verschillende eigenaardige lichamelijke afwijkingen, welke het gevolg zijn van: geestelijke afwijkingen. Kapelaan Beune, die don spreker had ingeleid, dankte hem ook voor zijn Icerzn- men avond en drukte zijn spijt uit over het feit, dat Dr. Jansen binnenkort 'het gesticht „Endegeest" gaat verlaten. Nadat nog een der dames-verpleegstcr3 haar dank had betuigd aan spr. sloot do Ecrw. heer Kapelaan met .den don Ghr. groot. RCELCFARENDSVEEN. Wit-Gels Kruis. Zondag 24 Juni a.s. zal de bloempjcsvQrkoop gehouden worden ten bate van de tuberculosebestrijding uit gaande van do vereeniging het Wit-Gelo Kruis. Het behoeft wel niet gezegd te wor den dat dezo verkoop bijzonder in de wel dadigheid van de ingezetenen van hier en onmiddellijko omgeving wordt aanbevolen. Dc minimumprijs is 10 cent, doch ieder mag gerust moor geven. Het zal dankbaar worden aanvaard. Zwemvereniging. Zaterdagavond' hield de Zwemvereeniging „Het Brasemer- taeer" haar eerste jaarvergadering. Na rekening en verantwoording van den pen ningmeester stolde do Voorzitter voor een Poloclub op to richten, welk voorstel zeer in den smaak viel van hot overgroot ge deelte der leden. De hccren N. van dor Meer en Th. van Amsterdam namen do eerste leiding op zich, Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. van Rhoon als voorzitter en P. de Prie als secretaris. De eerste wedstrijd is bij gunstig weer vastgesteld op 22 Juli. Bij do sluiting van de vergadering dankte do Voorzitter voor de medewerking en spoorde hij alle leden aan hun best te doen de zwemsport zoo al gemeen mogelijk te maken. WOERDEN. Gemeenteraad. Na opening door den Voorzitter werden de notulen onveranderd goedgekeurd. Wethouder Engel neemt hierna heb woord. Spreker brengt dank aan TL M. do Ko ningin voor deze herbenoeming. Spreker brengt ia herinnering dat do Burgemees ter een moeilijke periode thans achter zich heeft. In dezen tijd is een aangename band ontstaan tusschen U en den Raad. Do kracht van uw arbeid is gewee3l vsr plichts besef, eerlijkheid, rechtvaardigheid en ver antwoordelijkheidsgevoel. Wij hopen dab God dis u deze deugden gaf deze in u moge bestendigen. Teekenen van instemming. De Voorzitter is getroffen door de har telijke woordeD tot hem gesproken. Spre ker heeft in "Woerden steeds aangenaam gewerkt, zoowel in het vorige College van B. en W. en Raad als in de tegenwoordige samenstelling. Spreker lioopc dat God hem de kracht moge geven om zijn taak tot heil der gemeente te vervullen. 2. Wijzigingen begrooting 10; 2—1923. 3. Béëediging Gemeente-Ontvanger ea sters geen vriendelijken indruk maakte. Ook binnen in dit slechts van het hoog noodige huisraad voorziene gebouw trof men overal onreinheid en verwaarloozing aan. Dokter Farini bewoonde dit huis reeds sedert vele jaren, Hij was onder dit dak een grijsaard geworden, doch rijkdom scheen hij niet verworven te hebben, niet tegenstaande het hem nimmer aan pa tiënten had ontbroken. Zelden verliet hij het buis; hij scheen zeer goed to weten, dat bij bij niemand, met wien hij in de buitenwereld in aan raking kwam, bemind was. Misschien ook was hem iets ter oore gekomen be treffende geiucbten, die omtrent hem en zijn gesticht in omloop waren, en welker tegenspraak hem reeds daarom onmoge lijk viel, omdat hij in zijne aangelegen heden geen iTeemd oog liet staren. Zijne oppassers waren aan hem ge hecht en zwegen. Zoolang hij op hen re kenen mocht, kon hij over zoodanige ge ruchten verachtelijk de schouders opha len. Ook wilde men weten, dat jaloersch- heid den ouden geneesheer niet veroor loofde het huis te verlaten; intusschen was dezo bewering niet juist, want reeds vóór zijn huwelijk was dokter Farini even menschenschuw geweest; bovendien zag men ook vaak de schoone vrouw in het oude rijtuig van haren echtgenoot al leen naar Rome rijden. Y/aar hij deze vrouw had leeren ken nen, om welke redenen en onder welke omstandigheden hij naar hare hand ge dongen en haar gehuwd had, dat wist cn vernam niemand, zij vergezelde hem, toen hij voor eenige jaren van eene reis in hl terugkeerde, en sedert was gebleven. De oppassers beweerden dat liet een zeer gelukkig huwelijk was, en dit was alles, wat men van deze grimmigs terug- stoolende lieden kon to weten komen. En gelukkig moest dit huwelijk inder daad zijn; zelfs een scherp en ervaren waarnemer zou dit niet betwijfeld heb* ben, indien het hem vergund ware ge-* wcest, een blik op het echtpaar tc wer pen dat in de3 dokters kabinet eene ernstige beraadslaging scheen to houden. Do oude man in wiens vaal en mager; gezicht zich schraap- en hebzucht spie gelden, had het vergrijsde hoofd op den arm gesteund en aanschouwde met zijn groote, doordringende oogen onafgewend zijne wederhelft, die hem mededeelin* gen van het uiterste gewicht scheen ge* daan te hebben. Dat was het dus, bella mia? vroeg hij als uit een droom ontwakende. Hij maakte aanspraak op de rechten van een echtgenoot zonder diens plichten in acht te nemen? 1 Ja, en nu weet gij waarom ik hem haat, antwoordde Mauuella, de bovenlip, krullende; ik heb zoolang ik leef, nimmer, een man veroorloofd, flit van mij te eiscken, en wie dit niettemin deed, heaflft wordt liet nimmer vergeven. Maar de zaak, mijn duifje Wees onbezorgd, de zaak zal ondei^ dien liaat niet lijden, ik zal beiden weteii. to vereenigen. De zaak gaat yoor alles. (Wordt vervolgd)'/

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3