©r©@le Zomeruitverkoop A. WAALS? Haariemrsiersfr. 132^136 hoeft de Staat het middens tan dscredi et ge- •teund. Hij heeft zich voor f 1.500.000 te genover de Nederlandsche Bank borg ge- •teld voor de helft harer eventueel te lijden verliezen op vordering op de Algemeene Centrale Bankvereoniging voor den Mid denstand. Deze borgstelling heeft geen of fers van het Rijk gevorderd en, hij de ont wikkeling en versterking van de positie van genoemde instelling, zijn zoodanige of fers, ook in de toekomst, naar het zich laat aanzien, niet te verwachten. Zooals voor de hand ligt, kan er geen sprake van zijn, de aandeelhouders voor verliezen te vrijwaren. Doch ook voor zoo ver de crediteuren verlies zullen lijden, rechtvaardigt het algemeen belang niet dit verlies geheel of ten deele door de be lastingbetalers te doen overnemen. Anders staat de zaak echter ten opzichte va.n de debiteuren. Zij, wier pos'tie niet houdbaar is zullen niet voor hulp in aanmerking kunnen ko men. Daarentegen bestaat er wel reden voor maatregelen ten behoeve van die de biteuren die een levensvatbaar bedrijf uit oefenen en die zich staande zullen kunnen houden wanneer zij niet door het in ge breke blijven van hun credietgever, tot onmiddellijke terugbetaling van bet hun verleende crediet gedwongen worden en zich van elke crediethulp verstoken zien. De Regeering is derhalve tot de slotsom gekomen, dat de taak van den Staat zou moeten bestaan in het medewerken aan een regeling om aan de laatstbedoelde groep van debiteuren nieuwe crediethulp te verschaffen. Wordt hierbij de noodige voorzichtigheid betracht, dan mag ver wacht worden, dat de Staatshulp geen be langrijke offers uit de schatkist zal ver gen. Het overleg met de Nederlandsche Bank heeft aanvankelijk tot de slotsom geleid, dat de hieronder in groote trekken te schetsen regeling zou te treffen zijn. In overweging is de oprichting van een centraal Instituut voor het Hanze cred iet. Het k\oitaal van dit instituut moet door de betrokken kringen bijeengebracht wor den. Dan zal het nieuwe instituut de ge noemde functie hebben te vervullen ten behoeve van de goede debiteuren der in moeilijkheden geraakte banken en daar naast de hoofdleiding en controle moeten bezitten over de werkzaamheid der onder haar ressorteerende middenstandsbanken. In dit geval zal de Staat zich kunnen be perken tot het geven van een garantie ten behoeve van de Nederlandsche Bank. Slaagt men hierin niet, dan zal men met de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand (A. C. B.) een tijde lijke regeling treffen. Deze regeling zou hierin bestaan, dat de A. C. B. haar tusschenkomst verleent, om voor de goede debiteuren de mogelijkheid te openen, bij de Nederlandsche Bank cre diet te verkrijgen. De A. C. B. acht zich niet gerechtigd de vole verantwoordelijk heid voor deze credietgeving te dragen. Dit standpunt is. naar de meening der Regee ring, to billijken waar de zooeven bedoelde tusschenkomst ook bij het betrachten der noodige voorzichtigheid de risico's der A. C. B. zal vergrooten. Aan baar zou dan ook een Staatsgarantie met het karak ter van premie risque zijn te verleenen tot een nader te bepalen percentage van de uit hoofde dezer regeling door haar tus schenkomst verleende credieten. Deze garantie zou een afloopend karakter dra gen en ook voor de aflossing van de be trokken credieten beëindigd worden wan neer en naarmate de A. C. B. deze credie ten geheel zou overnemen en dus recht streeks als credietgeefeter zou optreden. De Nederlandsche Bank is bereid mede werking te verleenen, doch wenscht om redenen van voorzichtig financieel beleid, xich tot een nader te bepalen maximum en op nader overeen te komen wijze, gedekt to zien door een Staatsgarantie. Dit maxi mum en de verdere regeling t. o. v. deze Staatsgarantie kunnen, zoolang het hier- voren bedoelde onderzoek niet beëindigd is, nog niet vastgesteld worden. ^Het wetsontwerp strekt nu om de noo dige machtiging te verkrijgen voor het verleenen van de bovenomschreven mede werking van den Staat. De Regeering stelt ep een zeer spoedige behandeling van het Wetsontwerp den hoogrten prijs. BIJ Groote Tricot Heerenpantalons 88 Jaeger Heerenhemden 1.427a Heerenflanellen 96 Prima Drilboezeroenen 1.8272 Engelsch leeren Werkbroeken 3.49 Heeren witPique-overhemden 2.40 Huishoudschorten, pr. bont 1.2772 Dril Jongenspakjes met Matrozenkraag 1.70 Grijze Jongensblousen 1.25 Voile Kinderjurken 1.25 Wit Tricot Damestailles 32 Blauwe Handdoeken 23 2-pers. geschilderde Ledikanten 8.75 Groote wit-ijzeren Kinderledik. 6.50 Damast Kindermatrassen 4.65 Zwaar gevulde Hoofdkussens 88 Rood/zwart Karpetten 5.50 Gebloemde Karpetten 7.75 Closetmatten 4772 Slaapkamermatten 140 x 180 96 Tafelzeil, prima kwal., per el 75 Houten Raamgarnituren,compl. 1.59 Landhuisstof, in mod. streepen 59 Ribstof voor gordijnen 54 Gekleurde Zephirs, per el 1972 Gebloemde Voiles, per el 20 Moderne geruite Stoffen, per el 45 Crêpe marocain, in mod. kleuren 83 Dubbel breed blauw Cheviot 88 Tropical, voor stofjassen en jongensblousen 29 Zwaar waschecht Poolbont 29 Prima Luierstof, per el 221'2 Graslinnen, voor lakens, p. el 52 wit Katoen v. schorten, sloopen 42 Geel Katoen, voor lakens 45 Mooie witte Katoen 21V2 iitö, wij versirekken praciiiiie LUCHTOSLLOHS De gewone audiënties van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Marine en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. BPmT VOETBAL. Bestuursvergadering N. V. B. Het bestuur van den N.V.B. vergaderde Zaterdag jJ. te 's-Gravenhage De navol gende besluiten werden genomen: Het be stuur stelt vast, dat de algemeene verga dering definitief op 7 en 3 Juli 1923 zal worden gehouden, in welke vergadering dan echter het jaarverslag niet zal worden behandeld. Op voorstel der Nederlandsche elftal commissie wordt besloten de districtscom missies in bet vervolg to doen benoemen door de N. E. C. Aan de districtebesturen zal dan een aanbeveling worden gevraagd. Het bestuur- is van meening, dat aan beveling verdient voortaan alle spelers per 1 Augustus den aanvang van elk sei zoen vrij te laten in de keuze van hun vereeniging. Besloten wordt een voorstel tot wijzi ging van de Amateursbepalingen te dezen aanzien in te dienen ter behandeling van do a.s. algemeene vergadering. BodegravenGooische Zwaluwen. De vastgestelde wedstrijd Bodegraven I ■^Gooische Zwaluwen ging door terrein afkeuring niet door. DIOG. HAARL. BOND: Juniores Competitie District Leiden. De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden der Juniores Competitie zijn als volgt: Afd. A. Leiden I—Lisse IE 10 Afd. B. Lisse Hf—Leiden Hl 31 In de A.-Afdeeling is het pleit dus reeds beslecht en eindigt S.J.G. I met slechts één verloren wedstrijd als num mer één. Voor deze week staan op het program ma de volgende wedstrijden: Afd. B. Zaterdag, 23 Juni: 4.30 uur. Leiden II—Leiden HI A. C. Goddijn. Zondag, 24 Jnni 2 uur: Leiden IHLeiden II: A. C. Goddijn. Afd. A. (Jun.) gesp. gew. gel. verl v.—t. pnt. S.J.C. I 8 7 1 25-9 14 Lisse I 8 5 3 25—12 10 Leiden I 7 4 13 10—21 9 E.M.S. I 8 3 14 17—17 7 Lisse II 8 8 423 0 Afd. B. (Jun.) Leiden II 6 5 1 155 10 Lisse IH 8 4 2 2 15—9 10 S.J.G. n 7 3 13 12—10 7 Leiden Hl 5 2 3 12—9 4 E.M.S. n 8 1 1 6 3—20 3 Seriewedsirijden E. M. S. Men schrijft ons uit Noordwijkerhout: Allerlei omstandigheden hebben er toe bijgedragen dat de Serie-wedstrijden, welke begonnen zijn op 2 April, eerst Zondag 1.1. beëindigd konden worden, door het spelen der finale in de drie af delingen. Voor E.M.S. was hierin nog een zeker succes te boeken doordat alle drie elftallen in de finale moesten uitkomen en zoodoende do kans bestond, dat de drie eerste prijzen, voor de club behouden zouden blijven. De uitkomst heeft wel an ders bewezen, echter het winnen van den beker door het eerste elftal, is reeds een succes genoeg, waarop de geheele vereeni ging trotsch kan zijn, die door enthou siasme een ware cluhliefde zich in zoo korten tijd op een zeer hoog peil heeft weten te plaatsen. De eerste finale tusschen E.M.S. ni S. J. C. IH heeft voor beide partijen een gelijken opgang, echter hebben onze jon gens aan the little boys van Noordwijk zware tegenstanders, die dan ook door een hetere spelkwaliteit de overwinning met 3—2 wisten te behalen. Onder een frisch buitje geeft scheids rechter Bueger ongeveer 3 uur het sig naal van beginnen. tDe toss wordt ge wonnen door E.M.S., welke tegen wind kiest. Bij aftrap wordt E.M.S.' doel op den proef gesteld, door eenige flinke aan vallen van S.M.C, doch de achterhoede is safe en weert alles dapper, waarbij Beu echter een blessuur oploopt, wat zijn spel wel eenigszins bemoeilijkt. Echter komt E.M.S. spoedig in een goeden vorm opzetten en heeft een goede spelverdeeling plaats, doch de gasten, met het voordeel van den wind, weten herhaaldelijk door te breken en weten voor rust tweemaal onhoudbaar in to zetten, waarvoor E.M. S. eenmaal revanche weet te nemen. Na rust beginnen onze jongens, nu voor den wind, met nieuwen moed en ko men steeds meer en meer opzetten, doch de gasten houden goed stand en weren menigen mooien voorzet. Echter, na een spel van twintig minuten worden door E.M.S. in heel korten tijd twee ballen ge zet, hetgeen ons liet zien, dat de S.M.C.- keeper niet ten allen tijde betrouwbaar is. Een ware bekogeling van het S.M.C.-doel volgt en nogmaals moet S.M.C.'s doel wachter visschen, waarna einde aan breekt en onze jongens met 42 de over winning behalen. Het derde partijtje tusschen Leiden II E. M. S. n werd door Leiden gewonnen, zoodat deze vereeniging een nieuwen prijs rijker is. Gemengde üerichten. Radioconcert. Programma, van de radio-telefonieproe- ven, uit te zenden met den telefoniezender P. C. IT. TJ. van het Heussenlaboratorium, Sonoystraat 77, 's-Gravenhage hedenavond van 810 uur ter gelegenheid van bet 1-ja- rig bestaan op een golflengte van 1100 me ter, met medewerking van bet 's-Graven- haagsch Jazz-band-orcbest. Dir. H. Graauw 1. Marche Hawainne, H. Ackerman; 2. Tm Hotel zur grünen Wiese, E. Brink; 3. Wien, sterbende Marchen Stadt, H. Leopoldi; 4. Le Shedk, T. Snyder; 5. Czardas (vioolsolo), Monti; 6. Wenn du einmal em Braut hast, H. Hirsch; 7. Summer Evening, S. van Vliet; 8. "Why Doar, H. Cohen; 9. Singing, J. Hvlton; 11 Nou hij, dan ik. S. van Vliet; 12. Mangia, Mangia, Papirusa (Tango); 13. En Douse, M. Yvian; 14. Bouoles, blondes, H. de Bezi15. Andaio use K. Kriez. Speelmakkertje doodgeschoten. Zaterdagavond, omstreeks 7 uur, waren aldus de Zw. Ort., twee kinderen van T. te Ellecom, een jongen van 14 en een meisje van 10 jaar, aan bet spelen met het 10-jarig dochtertje van den brievenbesteller, wonen de aan de Zutfenschestraa-t aldaar, in een schuurtje van dezen achter zijn woning. Het dochtertje van G. sloot de kindoren van T. een oogenblik op in het schuurtje, dat van buiten dichtgegrendeld kon worden. Daarna verwijderde zij zich. De jongen vond in de schuur een buks, nam deze ter hand en trok de haan over, niet wetende, dat de buks geladen was. Juist toen het schot afging, opende het dochtertje van G. de deur en kreeg den kogel in het hoofd, even boven de rechter slaap, met het vree- selijk gevolg dat het kind even daarna over leed. Gebleken is dat de vader van bet over leden meisje, 's middags achter zijn wo ning musschcn had geschoten en de buks geladen in bet schuurtje had laten staan. Op de Zuiderzee gezonken. Het klipperschip Johannes Cornells, van Giessendam, geladen met Zeeuwsche aard appelen, is op de Zuiderzee lek geworden. De schipper trachtte een toevlucht te zoe ken in de Urker haven, maar het schip werd daar door de golven op den westelij ken havendani geworpen, waar het nu ge deeltelijk onder water ligt. De schipper, zijn vrouw, vier kinderen en de knecht wer den te Urk opgenomen. Zaterdag vertrok uit Amsterdam een groote lichter van de firma Goedkoop, om het vaartuig hoven water te brengen. Dit werk is echter vertraagd. Wegens het ruwe weder op do Zuiderzee is de lichter giste ren in de luwte van het eiland Marken blijven liggen. „Tel." Goed afgeloopen. Zondagmorgen kwam van de richting De venter een auto gereden, die bijzonder vee-1 haast scheen te hebben, althans er werd, naar ooggetuigen vertelden, zeker met een 80 K.M. vaart gereden. Men wilde, naar la ter werd vernomen, om 1 uur te Breda en om 3 uur te Antwerpen zijn. Maar bet is niet zoover gekomen. Bij villa Rustoord te Eefde kon men vanwege de snelheid de bocht niet voldoende nemen, botste tegen een boom op, waarvan de schors op ver schillende plaatsen afbrak en waardoor dc linkerzijde der ca ros aerie en de kap werden versplinterd. Toen slingerde de auto nog den weg over naar rechts, daarna weer naar links om ten slotte geheel omgedraaid een 20 M. verder onder de boomen tot staan te komen. Yan het linker-achterwiel braken al de spakon als lucifers af, terwijl de band heel bleef. De chauffeur slingerde door de voorruit en kwam geheel ongedeerd voor den auto te liggen; een inzittende kreeg wonder boven wonder enkel een schram. „Vad." Brutaal. Een dezer nachten is te Kalkwijk, gem. Hoogezand, in eon bewoonde streek een koe in de weide geslacht. Ongeveer 34 van het geslachte dier heeft men laten liggen. Een aanklacht De heer A. van Emden heeft uit Groos Ottersleben bij Maagdonburg bericht, dat hij bij de justitie te 's-Gravenhage een klacht heeft ingediend tegen vier Rotter dammers en een Haagsehen inspecteur van politie, die zich aan meineed zouden heb ben schuldig gemaakt. De heer v. E., directeur van Yan Emden's Patent, een zaak van chirurgische appa raten, is in een civiel proces gewikkeld ge weest met vier Nederlandsche kooplieden met wie hij geassocieerd geweest is. Die heeren zouden hem onder valscho voor wendsels het patent afhandig gemaakt heb ben en geldelijke voordeelen hebben geno ten, die hun niet toekwamen. De zaak kwam in onderzoek bij den in specteur van politie M. Spetter, van de cen trale recherche in Den Haag. Deze kon zich, omdat de meeste bescheiden in Dus- seldorp berustten, geen zuiver oordeel vor men in deze zaak. Op verzoek van de recht bank te Dusseldorp legde inspecteur Spet ter voor den kantonrechter in Den Haag ©en verklaring af, waarin bij bevinding deed vin zi'n onderzoek. ACADEMIE-NIEUWS LEIDEN. Geslaagd voor het Eind examen voor den Ned.-Ind. administratie ven dienst, de heeren W. J. van de Moos- dijk, Dordrecht en W. A. G. Perks, Utrecht. Doctoraal examen Rechten, oud-acade misch Statuut de heer J. J. Schokking, Leiden. Candidaats-examen Rechten, de heeren A. van der Does de Bije, Den Haag; W. F. A. van Haersolte, Den Haag en S. A. J. M. Ruijs de Beerebrouck, Den Haag. Candidaats-examen Arische Taal- en Letterkunde, de heer Raden Ngabi, Poer- batjaraka, Siboga. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: Jb. Dekker W.zn., bloembollenkweeker en handelaar, Hillegom, cur. mr. A. A. Huizinga. V ernietigd: H. Kruydenberg, Hillegom. Wetenschappelijks Berichten De strijd tegen de melaatschheid. De „Daily Chronicle" meldt, dat er bin nenkort een beweging op touw zal wor den gezet om een eindo te maken aan de melaatschheid in het Britsche rijk. Na af loop van het internationaal congres over do melaatschheid, dat de volgende maand in Straatsburg zal worden gehouden, zal een commissie van deskundigen en ver tegenwoordigers van de Engelsche landen beginnen de medische en financieele mid delen bijeen le brengen voor een campagne tot bestrijding der gevreesde ziekte in In- dië, Afrika en andere deelen van het rijk. STMDSÜiEUWS Tentoonstelling. Zooaïs reeds werd medegedeeld, zal in het gebouw van den R. K. Volksbond ©en tentoonstelling worden gehouden van prac- tischo woninginrichting. Een commissie' beeft zich tot dit doel gevormd, bestaande uit de Prop. Club „St. Petrus" en de com missi© „Kunst en Wetenschap voor 't Volk" Of het zijn nut kan hebben, zulk een ten toonstelling to organiseeren? Wie hieraan mocht twijfelen, loze er eens bet Handboek van Henri Hermans op na, waar deze schrijft over „Goede bewoning": Bij het binnentreden eener arbcidswo- ning, wordt men niet zelden zeer onaange- GEMEENTELUKE VISCH.VERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkct Vischmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar ZUIDERZEEBOT a f048 SCHELVISCH a f0.21— f0.32, SCHOL1 f0.22—f0.40, SCHAR a fO.18, ROODE POON a f 0.37 en TAREOT a f 0.52—f 0.5a per pond. J. G. VAN DER LIP, Weth. loco-Burgemeester, Leiden, 19 Juni 1923. &aï:Sf©li©ïke Mgenda LEIDEN. Dinsdag. „De Hanze" in „In den Verguldei Turk", te 8.30 uur. Dinsdag „Hulp in Nood", Bondsgebouw, te Donderdag Jongensbond (or.derafdeelinj Leidsch Kruisverbond), Patronaat Hooigracht, to 8 uur. Vrijdag R.-K. Prop.-club „St. Petrus* Bondsgebouw, te 8.15 uur. Apotheken tre tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon, cags geopend zijn: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tei 594. D. J. van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406, De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Meoschheid is steeds geopend, noch alleen veer leden van dit Fonds. Telegrafisch Weei»isepjc&i volgens waarnemingen verricht in d«u mor» gen van 19 Juni 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometcrst.770.1 Valentia. Laagste Barometers!.753.8 Roest. Verwachting tot den avond van 20 Juni/' Zwakke tot matige Westelijke tot Noord» ■westelijke wind, afwisselende bewolking, weing of geen neerslag, iei koer■•v. naam getroffen door- d« «reinig smaakvolle meubileering. Daar staan of hangen bijeen allerlei prullen, die niet bij elkaar belmo ren, soms zelfs een schril contrast vor men' ©n in elk geval geen harmonisch ge heel uitmaken, wat zou ©temmen tot. rust en behagelijkheid. Met de helft van het geld, aan veel prul len besteed, was iets beters, iets goeds te koopen. Ook zeer eenvoudige meubeltjes kunnen door stijl en kleur, plaatsing ea ordening, een smaakvol en sierlijk geheel vormen. Verder wijst do schrijver op de groote moeilijkheden hierin verbetering te brengen doch geeft dan als een zeer deugdelijk mid del in overweging, huisraad-tentoonstelling gen te organiseeren, die veel kunnen, bij dragen tot verbetering van den goeden smaak, waaraan het helaas, aldus de sehrij ver, bij het gros de arbeiders nog te veel ontbreekt. In het gebouw van den Ned. R. K. Volks bond afdeeling Leiden, zal eerstdaags n.l. te beginnen 1 Juli, zulk een tentoonstelling worden georganiseerd. Meewerking is van verschillende zijden toegezegd. Moge dit schoone werk, door de Prop. Club „St. Petrus" op touw gezet in samen werking met de commissie „Kunst en We tenschap voor 't Volk", slagen. Aan deze tentoonstelling zal worden ver bonden een weldadigheidsfonds ten. bate van de Roomsche Propaganda. Hiervoor hebben reeds verschillende muziekuitvoe ringen hun medewerking toegezegd, ter wijl voor verschillende attracties gezorgd zal worden. „Do Hanze" houdt vanavond eon bui tengewone ledenvergadering om half negen in „In den Vergulden Turk". De agenda vermeldt: „Besprekingen toestand Hanzehanken in het algemeen en mededeelingén, waaruit blijkt, dat de toestand der Hanzebank in het Bisdom Haarlem gezond is". Do heer A. van der Bij], alhier, tot scmi- arts bevorderd, is bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid bij de landmacht hier te lande. Het 6de regiment veld-artillerie van hier, onder bevel van luitenant-kolonel W. de Reus, heeft gisteren het schietkamp bij Oldebroek betrokken tot het houden van schietoefeningen onder leiding van kolonel H. J. Fursmer, commandant der 1ste ar tillerie-brigade. Hedenmorgen om 6 uur bemerkte een der werklieden van de N. V. Werniuk'a Betonfabriken aan den Hooge-Morscliweg, dat er was ingebroken in de fabriek. Door het inslaan van een ruit had men zich toegang verschaft tot het gebouw, waar in het beneden-kantoorlokaal, het privé- kantoor en de twee boven gelegen kan toorlokalen do bureaux waren overhoop gehaald. Slechts een bedrag van 30 centen en c sigaren worden vermist- De inbrekers hebben wel geprobeerd do brandkast te forcccren, doch blijkbaar hadden zij niet de noodige werktuigen bij zich. Men vermoedt, dat de inbraak meer het karakter van vernielzucht draagt, De meisjes, wier opsporing gisteren wf verzocht, zijn weer terecht. Op den Morschsingel is bij de familie De M. een ruit met een steen ingegooid. Op den Stationsweg werd gisteren een jongedame met haar rijwiel aangereden door een auto, waarvan do bestuurder eenigszins onder den invloed was van sterken drank. Het rijwiel werd vernield. De schade zal worden vergoed.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2