v Meer eenvoud. 14e Jaargang. DINSDAG 19 JUNI 1923 No. 4175 DeASONNEMENTSPRIJSbedraegt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et-, per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit b!ad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen- Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Qowono advortentlSn 3D cent per regeli Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het S dubbele van het tarief berekend. Kleine adverienfóën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaai uit twee bladen. Zij, die zich per I Juli a.s. op Be Leidsche Courant" wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien tijd verschijnende nummers gratis. „De moeilijkheden der Hanzebanken. In verband met het bericht, dat de Hanze banken te 's-Hertogenhosch en Utrecht surséance van betaling hebben aange vraagd, publiceeren we hierboven het hoofdgebouw dezer bank te 's-Hertogen- boscli." Bovenstaande woorden lazen we van morgen onder een plaatje, dat in een der ochtendbladen onze aandacht trok. Dat hoofdgebouw dier Bossche bank mag er zijngroot, grootsch, imposant! Of zou bet misschien beter zijn gezegd: het mag er n i e t zijn Zou, in verband met de zorgelijke omstandigheden, waarin de Bank nu verkeert, een eenvoudig, be scheiden gebouw niet verkieslijker wezen, niet een prettiger indruk maken? Trouwens, men kent wellicht onze opvat ting: ook in niet-zorgelijke omstandighe den, ook als het financieel goed en best gaat, is o. i. eenvoud en bescheidenheid voor een gebouw, bestemd voor Hanzebank of met een dergelijke bestemming, te ver kiezen boven wat grootsch en imponeé- rend is. Onze tijd snakt naar eenvoud, beper king, soberheid óók in het u i t e r- 1 ij k e; wat geenszins schoonheid, mato- rieele, stoffelijke schoonheid behoeft uit te sluiten! En van dien eenvoud moeten getuigen, waar en in zoover het mogelijk en behoor lijk is, die gebouwen, welke dragon het Roomsch kruis in top; welke zich hebben laten slaan met het Roomsche adeldoms- merk der Intronisatie. In die gebouwen moeten worden beleefd de wetten van rechtvaardigheid en naas tenliefde en ook daarom is bezuiniging in het uiterlijke wellicht gewenscht en noodig. Het geld, dat moderne heidenen kuunen geven voor uiterlijk vertoon wij. Christenen, zullen het wellicht noodig hebben om te zorgen voor wat boven al het uiterlijke staat: den menscli, wiens waar dig bestaan ons boven alles ter harte gaat Ook om deze laatste reden zal .dikwijls in het uiterlijk vereischt 'zijn: meer een voud, welke ook op zichzelf vooral in dezen tijd van veel te veel uiterlijk ver toon, hoogo waarde heeft. BUITENLAÜO Be bezetting van het Roergebied De passieve tegenstand. De gemeenteraad van Düsseldorf heeft beraadslaagd over een eventueele inter ventie van den gemeenteraad bij do regeo- ring te Berlijn, ten einde het huidige con flict te doen ophouden. De meerderheid stemde tegen eiken stap van dien aard Te Elberfeld namen 350 gedelegeerden der beambten-syndicaten oen resolutie aan ten gunste van de voortzetting van den passieven tegenstand. De levensmiddeienvoorziening. In verscheidene berichten uit het Ruhr- gebied spreken de Berlijnsche avondbla den van gisteren van een nieuwe verslech tering der levensmiddeienvoorziening. De toch al sedert maanden gereduceerde melktoevoer functionneert in de meeste ste den niet meer. Voor het benutten van de gemilitari seerde spoorweglijnen tot aanvoer van le vensmiddelen stellen de Franschen de voorwaarden, dat een uitbetaling der vracht aan de FranschBelgischen spoor weg plaats heeft en een tiende der levens- middelenzendingen wordt afgestaan. De conferentie te Lausanne. Deze week het einde? Zondagavond laat hadden de geallieer den en Turken, eindelijk, de formule voor de oplossing van het laatste geschil der conferentie gevonden. Alleen de Franschen boden nog tegenstand. De Turken moeten zich bereid verklaard hebben, het decreet van Mourharren over Ottomaaansche openbare schuld te erken nen, doch onder uitdrukkelijk voorbehoud omtrent de vraag, of zij tot betaling in goudfranken dan wel in papieren Fran- scke franken verplicht zijn. Omtrent dit punt zullen zij met de aandeelhouders zelf onderhandelen. Gisterochtend had Venizelos opnieuw op een spoedig sluiten van den vrede aange drongen, onder dreiging anders afzonder lijken vrede met Turkije te zullen sluiten. De Fransche tegenstand tegen de Zon dag door de andere delegaties aanvaarde compromis-formule inzako do Ottomaan- sche schuld, was gisteren nog niet geheel overwonnen. De Zondagavond gehoopte zekerheid omtrent den goeden afloop der conferentie bestaat dus nog niet. Generaal Pello en sir Horace Rumhold hadden gisterochtend een langdurig on derhoud, waarvan de uitslag nog niet be kend is. België. Theunis opnieuw kabinetsformateur. Koning Albert heeft gistermiddag den ex-premier Theunis op het «kasteel van Laeken ontvangen en hem verzocht zich met de samenstelling van een nieuw kabi net te belasten. Theunis heeft eenigen tijd bedenktijd gevraagd, wat in andere woor den hierop neerkomt, dat hij thans offi cieel voort zal gaan met wat hij reeds sedert het ontstaan der crisis officieus heeft gedaan, nl. de leiders van de katho lieke en de liberale partij te polsen over de voorwaarden, waarop zij hun medewer king aan het nieuwe kabinet willen ver- leenen. Onmiddellijk na zijn terugkeer van het paleis heeft Theunis met enkele zijner oud ministers geconfereerd. De leiders van do parlementaire liberale en Katholieke groe pen zijn tegen hedenmiddag te Brussel bijeengeroepen, om over den toestand te beraadslagen. Ouitschland. De daling van de mark. De looneischen der arbeiders. In verband met de catastropkale daling der Mark, heeft zich een grooto onrust vau lie arbeiders meester gemaakt. De vak- vereenigngsleiders hebben bij het Rijks- ministerie van Arbeid opnieuw besprekin gen geopend, met het doel na te gaan, door welke middelen de loonen op pijl kunnen worden gehouden cn welken maat staf men daarvoor moet aanleggen, in ver hand met de steeds toenemende duurte. Natuurlijk zullen de vakvereenigingen geen loonen op goudbasias verlangen, doch slechts eischen, dat de loonen gelijken tred houden met de schommelingen der prijzen. De meeningen, betreffende de wijze, waar op zulks te bereiken is, loopen sterk uit een. Eensdeels wil men een vaste loon schaal, berekend volgens den dollarkoers zien ingesteld, anderdeels wil men do loo nen in overeenstemming brengen met hot gestegen duurte-percentage. Ook zouden door de leiders der vakver eenigingen onderling besprekingen zijn ge voerd over de vraag of men, ter doorvoe ring dezer eischen, de algemeeno staking zal proclameeren. Van vakvereeniging9- zijdo worden de desbetreffende berichten echter met stelligheid tegengesproken. Engeland. Een verkiezingsmanifest van De Valera. De Valera doet nog een wanhopige po ging om van de republikeinsche partij te redden wat er nog te redden valt. In ver hand met de a.s. verkiezingen in den Vrij staat heeft hij een manifest uitgevaar digd, waarin hij zegt, dat het volk niet zal worden gevraagd te kiezen tusschen Republiek of Vrijstaat, daar deze kwestie pas kau worden behandeld als Engeland zijn oorlogsbsdreiging laat varen. De „regccring der republiek" zal dus geen. besluit uitvaardigen met het oog op de verkiezingen, maar de politieke partij zou kunnen besluiten een candidaat in elk kiesdistrict te stellen. Worden deze candidaten gekozen, dan zullen zij wei geren den eed van trouw aan den koning af te leggen. Hot manifest besluit met de mededee- ling, dat Sinn Fein snel wordt gereorga niseerd. De verhouding tot Sovjet-Rusland. H. N. uit Londen: Zij, dit Curzon's jongste nota aan Rusland hebben gecriti- seerd op grond van het feit, dat Engeland veel te veel toegaf aan de Sovjet-regee ring, schijnen gelijk te krijgen. Reeds thans heeft Moskou een nieuwe nota naar Londen gezonden, waarin zij haar tevre denheid betuigt over de wijze waarop haar antwoord in Downingstreet is ont vangen, terwijl zij er tevens op wijst, dat nu blijkbaar het goede oogenhlik is aange broken om onderhandelingen te beginnen over een erkenning de jure van de Mos- kousche regeering. Deze nota, waarover reeds Zaterdag in diplomatieke kringen geruchten liepen, zal vermoedelijk het noodigo stof doen opwaaien, aangezien een dergelijke erkenning nooit in do be doeling heeft gelegen, terwijl ook in de betrokken handelskringen een dergelijke erkenning hoogst ongewenscht wordt ge acht. Het interview door Krassin aan het Hollandsch Nieuwsbureau' gegeven, heeft reeds aanleiding gegeven tot een heftige uitlating van Leslie Urqubart, den voor,. ter van den Engelschen bond van credi teuren van Rusland. In den open brief, dien hij aan dit interview wijdt, wijst hij er voor de zooveelstc maal op, dat Rus land in geen enkel opzicht financieel be trouwbaar is en erkent hij onvoorzichtig te zijn geweest toen hij uit naam van de Asiatic een contracht met Krassin teeken de, dat niet door Moskou werd gehomolo geerd. Moskou heeft daardoor getoond, zegt hij, nog in geen enkel opzicht tot ver betering van gedrag geneigd te zijn. Waar de groep die Urqubart vertegen woordigt, zoo sterk is, en het bedrag waar voor de Engelsche zakenwereld door Rus land is benadeeld op 180 millioen pond wordt geraamd, schijnt het uitgesloten dat een Engelsche regeering, speciaal een, die onder leiding van een zakenman als Baldwin staat, er toe zou kunnen over gaan de Sovj et-regeering zonder meer de jure to erkennen. Polen. Een Texiieltrusi van Stinnef' De Morgen Ztg. verneemt uit Ltrlz dat S tinnes voornemens is daar een bank op le richten ten einde de aandeelen van de textielfabrieken aldaar legen goudwaar den aan te koopen en daarmede een tex- tieltrust te vormen. Terwijl Stinnes tot dusver buitenslands er zich alleen op toe legde grondstoffen te vervaardigen is dit de eerste poging die hij doet om ook in dustrieën buiten Duitschland, die produc ten leveren direct voor de markt in zijn handen te krijgen. Deze aankoop heeft in hoofdzaak ten doel den export van tex- tielgoederen naar Rusland, onder Stinues' controle te krijgen waarbij Lodz het uit- voerpunt zou zijn. Noorwegen. Staking in dc papier-industrTe. Gisteren is de staking begonnen in de papierindustrie, waarbij 84.000 arbei ders zijn betrokken. Turkijs Wapensmokkr arij ontdekt Een Engelsche corpedoboot heeft een Turksch transportschip, met kanonnen aan boord, aangehouden in de Zee van Marmora. De 2e vangst is het gevolg van zorg vuldig uitgewerkte plannen der Engel sche overheid, die er op de hoogte van was, dat de Tkirken probeerden kanonnen en troepen uit Thracië weg te smokkelen, die daar in strijd met de conventie van Moedania waren overgebracht toen er nieuwe vijandelijkheden met Griekenland dreigden uit te breken. Palestina. Een Engelsche Kwartiermeester in Jeruzalem vermoord. Uit Jeruzalem wordt bericht, dal kapi tein Swan, kwartiermeester der Britsche gendarmerie, Vrijdagnacht is vermoord op den hoofdweg tusschen Ramleh en Jaffa, toen hij in een auto naar Jaffa reed, vergezeld van een anderen officier en twee verpleegsters. De auto werd tot staan gebracht door een ledige kar, die dwars over den weg was geplaatst. Swan stapte toen uit den auto, om te zien, wat er gaande was, waar op hij onmiddellijk door vijf kogels ge troffen werd. Men heeft vastgesteld, dat de moorde naar een berucht roover is. Er zijn reeds maatregelen genomen, hem te arresteeren China. De actio van den President. In verband met de jongste gebeurtenis sen in China blijft de toestand zeer ver ward. De senaat en kamer hebben de decreten welke door den president der republiek, Li Hoekan Hoeng, na den 13den Juni zijn ondertcekend, voor nietig verklaard. Het noodige quorum om de afzetting van den president door te zetten, kan niet wor den gehaald. President Li Hoean Hoeng heeft een beroep gedaan op generaal Tsjang Tso Lin, bekend uit den Moekdcn-oorlog, om zijn hulp in de huidige crisis te verlee- nen. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de president een mandaat heeft uit gevaardigd, waarbij generaal Tsjang als „commissaris tot onderdrukking der re bellie" is benoemd. Van het Vaticaan. EEN BIDDAG VOOR PRIESTER ROEPINGEN. De „Oss. Romano" publiceert een brief van Z. H. den Paus aan den kardinaal vicaris, Pompilj, over de roepingen tot het priesterschap. In dat schrijven wijst Zijne Heiligheid op het droevig verschijnsel, dat het aan tal dergenen, die zióh aan het priester schap wijden, steeds minder wordt. Daarom stelt de Heilige Vader den kar dinaal-vicaris voor, in de maand Juni een dag vast te stellen tot het houden van openbare gebeden in alle kerken van Ro me, teneinde van het Goddelijk Hart de genade van vele roepingen tot het pries terschap te verkrijgen. Het is de bedoeling van den Heiligen Vader, dat deze Junidnddag ook voor de volgende paren voor dat doel blijve vast gesteld. De Paus geeft tenslotte uiting aan den wenscli en de verwachting, dat het al dus door Rome gegeven voorbeeld navol ging zal vinden in alle andere bisdommen De Canonisatie van den Zaligen Pastoor van Ars. De Congregatie der Riten heeft Zater dag j.l. de inleidende zitting gehouden ter bespreking van de mirakelen, voorgesteld voor de canonisatie van don gelukzaligen Jean-Baptiste Vianney, pastoor van Ars. De bijeenkomst der Congregatie was aanvankelijk bepaald op Dinsdag 12 de zer, doch moest in verhand met de af wezigheid van kardinaal Vico, die in dit proces „ponens" is, worden uitgesteld. De overdracht van het Nationaal Huldeblijk. "Mati meldt uit Delft aan de „Msb.": Het Nationaal Huldeblijk zal in de week van 17 tot 23 September a.s. op een, nader te bepalen datum, aan H. M. de Koningin worden overgedragen. De overdracht zal to Delft plaats hebben. De Hanze in liet Bisdom 'Haarlem. Buitengewone vergadering. Naar aanleiding van de moeilijkheden waarin de Hanzebanken in de diocesen Utrecht en 's-Hertogenbosch zijn geraakt, werd door het Hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem (Noord-Holland, Zuid-Holland en de Zeeuwsche eilanden) eene spoedvergadering van vertrouwens mannen uitgeschreven op Maandag j.l. te Haarlem. De dag werd begonnen met eene H. Mis door den Bondsadviseur, Rector J. G. Jan sen, in tegenwoordigheid van talrijke ge- noodigden opgedragen aan het Gilde- Altaar van de Diocesane Haarlemsche Hanze in de Kathedrale Kerk aldaar. Terstond daarna had een zeer druk be zochte vergadering plaats voor de Voor zitters der afdeelingen en de vertrouwens mannen der Hanzebank uit die plaatsen, waar een bijkantoor of een belangrijk cor respondentschap van de Hanzebank in het Bisdom Haarlem is gevestigd. Do Voorzitter, de heer G. J. G. Struycken hield de openingsrede, waarin hij de moei lijkheden der zusterinstellingen uiteen zette en met klem en nadruk deed uit komen, dat de Hanzebank in het Bisdom Haarlem met de beide andere slechts den naam gemeen heeft, terwijl er overigens niet de minste belangengemeenschap noch in den vorm van deelname noch in den vorm van centrale leiding of beheer aan wezig is. Het komt er dus op aan, de Hanzebank in het Bisdom Haarlem, die het werk terrein bij hare zelfstandige operaties ziet beperkt tot do drie westelijke provincies des lands, te behoeden voor begripsver warring, welke tengevolge van den ver wanten naam ten onrechte zon kunnen ontstaan. De voorzitter memoreert de unanieme verklaring van de deskundigen, dat de Hanzebank in het Bisdom Haarlem haar bedrijf rustig zal kunnen voortzetten, in dien de gebeurtenissen van buiten niet al te sterk reageeren op de zenuwen der cliënten van onze eigen zelfstandige Han zebank. Daartoe roept hij de medewerking van de voormannen der organisatie met ver trouwen in. Door een vijftiental bezoekers der ver gadering werden vragen gesteld. Allen zonder uitzondering eindigen met hun ver trouwen uit te spreken in de bank en haar leiding en de met applaus begroete verklaring, dat allen in deze dagen achter de leiding zullen staan. De vragen, die voornamelijk betreffen de voorbehoedmiddelen om een onnoodige en ongewenschte „run" bij de Haarlem sche Hanzebank te voorkomen, geven den heer Ghr. Jansen, directeur van het Cen traal Hanze-Bureau aanleiding om uitvoe rig uiteen te zetten het plan van ineengrij pende maatregelen, welke ten dezen geno men zijn en de volle instemming verwerven der vergadering. Middelerwijl komen uit alle plaatsen- berichten binnen, dat van bijzondere op vragingen geen sprake is, en dat de stor tingen normaal plaats vinden, welke be richten met enthousiasme worden ontvan gen. De voorzitter der vergadering en de secretaris van den Raad van Commissa rissen der N.V. Hanzebank, de heer J. Th. Peters, beantwoorden de gestelde techni sche vragen geheel tot genoegen der vra gers. Door den voorzitter wordt hulde ge bracht aan allen, die met woord en daad de bezwering eener crisis hebben mogelijk gemaakt. het HET VOORNAAMSTE MBEUWS BUITENLAND. De levensmiddeienvoorziening Ruhrgcbicd verslechtert wederom. Onrust onder de Duitsche arbeiders ten-< gevolge van de daling van de mark. Een verkiezingsmanifest van De Valera In een schrijven aan Kardinaal Pom pilj stelt Z. H. de Paus voor een biddag te houden voor het verkrijgen van meer dere priesterroepingen. Hevige uitbarstingen van de Etna. Groote verwoestingen aangericht. De be volking vlucht. BINNENLAND. Een wetsontwerp tot steunveriecning aan enkele Hanzebanken. Een buitengewone vergadering van den Middenstandsbond in het Bisdom Haar lem. Ten slotte wordt het woord gevoerd door den Geestelijk Adviseur, Rector J. G. Jansen, te Amsterdam, die verklaart de genomen besluiten en Imt advies tot kalmte en normaal onderhouden der rela ties ten volle met zijn verantwoordelijk heid te dekken. Hij spreekt daarbij het vaste vertrouwen uit, dat de gedachte aan solidariteit der betrokkenen op dit cri- lieko moment zal blijken geen leugen to zijn geweest. Herleid uw vertrouwen tot de meuschen, die u vertrouwen. Dan zal alles rustig kunnen voortgaan. Ook dezo verklaring wordt met luid applaus begroet. Ten slotte wordt uit den boezem der vergadering voorgesteld een telegram to zenden aan den hoofddirecteur der N. V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem, den heer F. J. Perquin, waarin hem huldo wordt gebracht voor zijn beleid, en zoowel volledig vertrouwen in de leiding als on voorwaardelijke steun van allen vmrdt uitgesproten. Nadal eog fa bekend gemaakt, dat hef centraal inlichtingbureau in deze dagen uitsluitend is gevestigd aan het Centraal Hanze-Bureau, Heerengracht 388, te Amsterdam, wordt de zeer geanimeerde en volkomen eensgezinde vergadering met den Christelijken groet gesloten. Steunverleening Hanze-credietbanken. Wetsontwerp. De Regeering heeft een wetsontwerp in gediend tot wijziging van de begrooting van Fina-nciën voor 1923. De Minister van Financiën stelt daarbij voor een memoriepost uit te trekken voor? Uitgaven, voortvloeiende uit de maatrege len welke door het Rijk in verband met moeilijkheden, waarin Hanze-Credietban- ken verkeeren, zijn getroffen ter voorko ming, dat, als gevolg van die moeilijkheden op groote schaal crcdietnemers, wier finan- cieele positie overigens gezond kan geacht worden, aan uitwinning zouden blootge steld worden of buiten staat zouden gera ken hun bedrijven voort te zetten. In de Memorie van Toelichting deeb <le Minister mede dat het bestuur van de Hanzebank te 's-Hertogenbosch zich ccui- gen tijd geleden tot de Regeering heeft ge wend met de mededeeling dat deze cretliet- bank voor den middenstand in moeilijkhe den verkeerde en niet in staat zou zijn uit eigen kracht de moeilijkheden te overwin nen. De Regeering is aanstonds in overleg getreden met de Nederlandsche Bank ten einde een onderzoek in te stellen en te overwegen welke maatregelen getroffen zouden kunnen worden. Dit onderzoek, heb welk zich mede over de andere Hanzeban ken uitstrekt en zeer omvangrijk is, kan nog niet beëindigd worden. Op dit o ogen blik kunnen derhalve nog geen definitieve mededeelingen gedaan worden. Toch is ko men vast te staan, dat de Hanzebank te 's-Hertogenbosch en die to Utrecht haar 'bedrijf niet althans niet zonder ingrij pende reorganisatie zullen kunnen voort* zetten. De credietgeving, vooral van de Bank te 's-Hertogenbosch omvat belang rijke bedragen. Voor de zooeven genoemde Bank beloopt het totaal omstreeks f 30 millioen, voor die te Utrecht* omstreeks f 5 millioen. Do Begeering heeft gemeend met d< mees ten spoed het noodigo te moeten vt richten om do vereischte wettelijke mach tiging te vorkrijgen. Worden geen bijzondere maatregelen ge troffen, dan zullen ernstige moeilijkheden niet kunnen uitblijven. Een geforceerde liquidatie van dö betrokken banken zon tot zeer ernstige gevolgon leiden. Hierbij sluit zich de overweging aan dat het middenstandscrodietwezen, in nauwe samenwerking met do middenstandsorga nisatie, een belangrijke plaats inneemt in' ons economisch volksbestaan. Zoowel in Augustus als in November 1918, toen de verhoudingen in het midden- 1 slandsleven dreigden ontwricht te worden^

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1