buitemlamp bibéüenlaüo |4e Jaargang. MAANDAG 18 JUNI 1923 No 4174 DoABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling l Voor Leiden 19 cent per week fl 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Qowono adverienllën 30 canl per rogeb Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bot s dubbele van het tarief berekend. Kleine advertenliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of goyraagd, huur en vei> huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Hanze is Hanze. Elders in dit nummer vindt men een cn ander over den ongunstigen toestand van de Hanzebanken in Utrecht en 's Bosch; de in betrekking daarmee ge- vormdo regeeringsplannen; en naar aan leiding daarvan eenige mededeelingen over de Hanzebank in het Bisdom Haar lem. De Hanzebank in het Bisdom Haarlem is dat dan iets anders dan die in het Aartsbisdom Utrecht of in het bisdom 's Bosch? Hanzo is Hanze hoorden we Zater dag autoritair beweren door iemand, wien informaties werden gevraagd, of die misschien eigener beweging met zijn wetenschap een zijner medemenschen van dienst wilde zijn. Hanzo is Hanze. De Hanzebanken in 's Bosch en Utrecht zijn niet in orde, dus Hanzo is Hanze. Als er morgen, er gens in Zeeland b.v., een courant zou failliet gaan, dan zou men evengoed kun nen zeggen: een courant is een courant, dus't zal er bij de „Leidsche" ook wel niet goed voorstaan. Of b.v.: Klaas Jansen in Lutjebroek is failliet verklaard, duswees maar voorzichtig in uw fi nancieel© relaties met al die Jansens, waar dan ook. Wat men ook van de Haarlemsche Hanzebank moge beweren alleen vol slagen onwetendheid of onverantwoorde lijke oppervlakkigheid zal deze finan cieel© instelling beoordeelen naar hare n a a m g e n o o t e n elders. Dat willen we even vastleggen. En dan wat de Haarlemsche Hanze bank zelf betreft. Alleen dit: lees kalm de circulaire over, die ook in dit nummer is afgedrukt; en ge zult wel, dunkt ons, den indruk, de overtuiging krijgen, dat er voor vrees geen grond i3 geen grond komen zal, tenzij de menschen zelf, door abnormale aanvraag van gel den, de crisis zouden veroorzaken. Er mag hier wel worden gewezen op het feit, dat de bankpolitiek in het Haar lemsche steeds principieel verschild heeft van die in het Utrechtsche en Bossche gebied, waardoor ook, naar 't ons toe schijnt, het verschil in financieele posi tie op dit oogenblik kan worden ver klaard. De bezetting van liet Roergebied Het Fransche antwoord op het Duitsche aanbod. Opheffing van het lijdelijk verzet. Zooals gemeld, heeft de Fransche re- goering Zaterdag j.l. de Belgische regee ring een ontwerp-antwoord op de Engel- sche vragenlijst, doen toekomen. De „Etoile Beige" van hedenochten schrijft, dat dit ontwerp geïnspireerd is door den oprechten wensch, tot een Britsch-Fransch Belgisch accoord te geraken. Voorts deelt het blad mede, dat het antwerp in zeer hartelijke bewoordingen gesteld is. Wat het lijdelijk verzet betreft, dient de Duitsche regoering een proclamatie uit te vaardigen, waarin aan de ambte naren geadviseerd wordt, dat zij hun plaatsen weder zullen innemen en hun te genwerking zullen staken. Indien de Duitsche regeering er van afzag het lij- deS/k verzet voor te schrijven, zou Frank rijk in de plaats van het tegenwoordig ré gime het régime van „onzichtbare occu patie", zooals werd ingesteld op 11 en 12 Januari j.l., toen do Fransche troepen slechts do ingenieurs-missie, welke zich met de opdracht naar het Ruhr-gebied hegaf, met de Duitsche industrieelen in onderhandeling te treden, begeleidden. Deze troepen dienden slechts om de Fransche civiele ambtenaren, die zouden trachten oen accoord te bereiken tusschen de bezettingsautoriteiten en de Duitsche industrieelen, eventueel te beschermen. Poütiatroepen onder Fransche controle. Tengevolge van do communistische agi tatie is het onmogelijk gebleken een ar- heidersweer op te richten, zooals de vak- vereen igingen van plan waren geweest. In afwijking van het tot dusver door haar ingenomen standpunt heeft de rijksre- geerig thans de gemeentebesturen in het Ruhrgebied gemachtigd nieuwo plaatse- lijke politiekorpsen in het leven te roepen j die volgens de voorschriften der bezet- tingsautoriteiten onder Fransche controle •j staan. Do regeering is tot dezen stap over i gegaan met het oog op de toenemende on J veiligheid en het gevaar voor nieuwe duorte-relletjes. Een lid van den Rijksdag gearresteerd. Do „Tomps" verneemt uit Berlijn, dat ht communistisch Hd van den Rijksdag, Walter Stöcker in het bezette gebied zou zijn gearresteerd. Een bomaanslag op den D-irein MainzParijs. Op een D-trein Mainz-Parijs is, naar bet „Hbld." meldt, in de nabijheid van Bingen-Rüdcsheim een bomaanslag ge pleegd. De bom ontplofte onder den der den wagen en doodde een soldaat. Ver schillende personen hebben ernstige ver wondingen opgeloopen. De trein had on geveer een uur oponthoud, maar reed toen weer door. De aanslag werd op dezelfde wijze uitgevoerd als die in den Palts, zoodat men kan aannemen, dat men hier met een georganiseerd plan te doen heeft. België. Het aftreden van het Kabinet en de schadevergoedingskY/estie. In een bespreking over de complicatie ten aanzien van bet vraagstuk der scha devergoeding door het aftreden van Theu nis oppert de „Manchester Guardian", dat hoewel de berichten uit België zeg gen, dat dit aftreden uitsluitend een ge volg is van aangelegenheden van binncn- landsche politiek, het vermoeden bestaat, dat ook andero overwegingen hun invloed hebben doen gelden. Het is bekend, dat Thcunis zish steeds minder op zijn gemak gevoelde door de Fransche Ruhrpolitiek en do daruit voortvloeiende positie van België, hetwelk do tweede viool speelde. In de vier conferenties, die hij sedert Ja nuari met Poincaré heeft gehad, heeft Theunis zich steeds méér weerstrevend getoond. België, dat afhankelijk is van zijn uitvoerhandel, en Antwerpen in het bijzonder, hebben sedert Januari ontzag lijk geleden. Het is daarom mogelijk, dat Theunis toen hij zag, dat Poincaré waar schijnlijk evenmin met Baldwin tot over eenstemming zou komen als met Lloyd George of Bonar Law, de kwestie der uni versiteit to Gent heeft aangegrepen als een middel om uit een positie te geraken, die langzamerhand onmogelijk werd. De laatste Duitsche schatkistwissels. De laatste reeks der Duitsche schatkist wissels voor rekening der reparatie, die in Dcc. 1922 aan België overhandigd zijn, ten bedrage van c.a. 52 millioen goudmark en die gedisconteerd is, werd op 15 Juni, den vervaldag, betaald. Buitengewoon Socialistisch Congres. Op het buitengewoon socialistisch con gres, dat to Brussel gehouden wordt, is gistermorgen een motie van Vander velde aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt, dat het congres rekent op de energie van de arbeidersafgevaardigden in de Kamer, ten einde zich krachtig te verzetten tegen elke regeering, die de politiek van het kabinet-Theunis zou voortzetten, door aan het land en de arbeidersklasse een dienst tijd van 14 maanden op te leggen, de na den oorlog uitgevaardigde sociale wetten waardeloos te maken en maatregelen te gen de vakvereenigingen to treffen. Aan het slot van de motie wordt ge zegd, dat de arbeiders er naar moeten streven de regeering in handen to nemen. Duitschland. Het vermogen der Hohcnzollcrn. De Pruisische Landdag heeft bij de be handeling van de begrooting van het de partement van financiën een motie der sociaal-democraten aangenomen, waarin do regeering uitgenoodigd wordt, zoo spoedig mogelijk een memorandum to publiceeren, waarin de uitslag van het ingestelde onderzoek om tot een regeling voor het vermogen der Hohenzollern te geraken, zal worden vermeld mèt zoo vol ledig mogelijke bijzonderheden. Voor aan neming van de motio stemden de sociaal democraten, de communisten, de demo craten en de minderheid van het centrum Tegen stemden de rechtscho partijen en een groot gedeelte van het centrum, zoo dat de motie met 149 tegen 133 stemmen werd aangenomen. Engeland. Een verklaring van Baldwia Aan een banket te Londen verklaarde Baldwin, dat do geheelo beschaving van Westelijk Europa, die 17 eeuwen heeft geduurd, bezig was ineen te storten. Op het oogenblik ziet de geheels wereld nia naar redding, voornamelijk van Engeland en Amerika. De Engelschen moeten trachten die zending uit te voeren tot wel zijn der gebeele menschheid. Een uitbreiding der Miifdeüandsche- Zeevloot. De bladen to Parijs ontvingen bericht uit Londen, dat Engeland er" in denkt zijn vloot in de Middellandsche Zee uit- to breiden in die mate, dat ze sterker zou zijn dan die van den Atlantischen Oceaan Bulgarije. Na de revolutie. Het einde van Stamboelinski. Een bijzondere correspondent van de „Times", die zich in Slavovitza bovond toen Stamboelinsi werd gevangen geno men, vertelt nog een en ander over het einde van den dictator, dat even roman tisch is geweest als zijn geheelo politieke loopbaan. Ongeveer vijf dagen heeft de jacht op Stamboelinski geduurd, die telkens aan zijn achtervolgers wist te ontkomen. Don derdagochtend in allo vroegte vermomde bij zich als een houtkoopman, begaf zich naar het dorp Golak en vroeg om naar Kostenetz en Bania te worden gebracht. Hij hoopte daar een aantal aanhangers te zullen vinden. Hij slaagde er in Golak te verlaten, doch de burgemeester had hem herkend en wist hem te doen arresteeren. In Golak teruggekeerd, telegrafeerde Stamboelinski aan Zankof, den nieuwen minister-president: „Ik verneem zoo juist, dat mijn regeoring ten val is gebracht en ik geef mijzelf over. Ik heb uw verklaring gelezen. Veel succes met uw regeering. Persoonlijk betreur ik het niet van den zwaren bestuurslast bevrijd te zijn. Ge zult er spoedig van overtuigd worden, hoe moeilijk het is te regeeren. Ge kunt gerust zijn, dat ik gecnerlei oppositie zal voeren. Ik lees in uw verklaring, dat ge voor stander zijt van een aaneensluiting der politieke partijen, doch ik mis in uw ka binet een agrariër of een liberaal." Bij Veitzen vielen aanhangers van Stamboelinski, de auto, waarmede hij vervoerd werd, aan. Er ontstond een klein vuurgevecht tusschen do begeleiden de manschappen en de gewapende boeren, 's Middags om drie uur deed Stamboelins ki in de omgeving van Pasardjik een laat- sto poging om tc to ontvluchten, waarbij hij werd doodgeschoten. In Sofia verbreidde zich langzamerhand het bericht van Stamboelinski's dood. In de straten en speciaal op het groote plein voor het koninklijk-paleis stonden de menschen in groepen bijeen om de geruch ten over het einde van Stamboelinski te bespreken. Een geheim dagboek ontdekt. De „Vossische Zeitung" meldt uit So fia: Van alle ministers van het gevallen kabinet Stamboelinski slaagde slechts Oboff er in, naar Roemenië te ontvluch ten. Do regecring te Sofia eischt zijn on middellijke uitlevering. In de woning van den vermoorden chef der geheime politie te Sofia, Stefanof, vond men een dagboek, waarin de namen van allo personen, die door de regeering- Stamboelinski met geheime opdrachten waren belast. Hierdoor slaagde men er eindelijk in, den langgezochten moorde naar van den vroegeren minister Gregoff te ontdekken. Ook do moordenaars van de overige slachtoffers der regeering-Stamboelinski werden op grond der gevonden kantteeke- ningen ontdekt. Er vond een groot aantal arrestaties plaats en men is thans doen de, om al het bezwarende feitenmateriaal tegen de beschuldigden to verzamelen. De behandeling dezer zaken zal geen politiek, doch een uitsluitend strafrechtelijk karak ter dragen. Uitlevering van rogoerings- personen gevraagd. Uit Sofia wordt nader gemeld: De toe stand is op het oogenblik vrij normaal. Overal heerscht kalmte in het land en door het departement van Oorlog wordt mede gedeeld, dat er nergens in de provincie meer wordt gevochten. De Bulgaarsche gezant te Praag, Das- kalof, heeft zijn post verlaten. Ook heeft hij opgehouden verder telegrammen te zenden aan de andere Bulgaarsche ge zantschappen, waarin hij, zooals bekend, het verzoek deed de nieuwe Bulgaarsche regeering niet te erkennen. De vroegere minister van Landbouw, Oboff, dio kans heeft gezien naar Roemenië te vluchten, vertoeft op het oogenblik te Boekarest. Men heeft hem in de straten van die stad gefotografeerd. Naar aanlei ding van dit feit heeft do voorloopige Bulgaarsche regeering aan de regeering te Boekarest verzocht hem uit te leveren.Ook is om uitlevering verzocht van den vroe geren gezant to Belgrado, Todorof. Do nieuwe premier Zankof heeft de lei ders der vijf partijen, die in de nieuwe regeering zijn vertegenwoordigd, bij zich ontvangen. Hij heeft hun een uiteenzetting omtrent den toestand gegeven, waarbij hij er den nadruk op heeft gelegd, dat de te genwoordige Bulgaarsche regeoring slechts een voorloopig karakter draagt en dat hij van de partijleiders verwacht, dat zij het nieuwe kabinet zullen steunen. Italië. De kiesrechthervorming. Een fascistisch dreigement. De Popoio dltalia, sprekend over de oppositie die het ontwerp-Kieswet ont moet, zegt dat hier blijkbaar een aan Mussolini vijandige beweging aan het werk is. Het blad meent, dat de populis ten, die vrijwel aansprakelijk zijn voor de tegenwoordige parlementaire moeilijk heden, de gevolgen zullen hebben to dra gen als dit ontwerp niet tot stand zou komen, hoewel het de logische consequen tie is van de politieke beweging in Italië. De Fascisten hebben, toen zij feitelijk de baas waren, afgezien van een revolution- naire beweging, omdat het waarschijnlijk leek, dat zij hun doel langs wettelijken weg zouden kunnen bereiken. Wordt hun dit onmogelijk gemaakt dan moet nie mand zich verwonderen als zij opnieuw naar het wapen der revolutie grijpen. De Giornale d'Italia verneemt van parlemen taire zijde dat Mussolini vastbesloten is de Kamer te lanten ontbinden als de Kieswet zou worden verworpen. Rusland. Een nieuw Proces tegen Geestelijken. In Petersburg is een nieuw groot kerk- proces begonnen. 65 Geestelijken van ver schillende godsdiensten komen op de bank der beklaagden. Zij worden van contra- revolutionnaire handelingen beschuldigd. Spanje. De strijd in Marokko. Abdel Krim vermoord. De correspondent van Elimparcial zond bericht, dat Abdel Krim, de aanvoerder der Marokkaanscho rebellen vermoord is door lieden van den stam Benki Urituel, omdat hij voornemens was een hunner te straffen, die verdacht werd in relatie te staan met de Spaansche autoriteiten. Amerika. Financieele debacle. Het zeer belangrijke bankiershuis Knauth Nachod Kuhne te New-York en verschillende andere firma's hebben bij het bondsgerechtshof een verzoek tot on vrijwillig bankroet ingediend. Het totaal der gezamenlijke passiva be draagt 11 millioen dollars. De oorzaak wordt gezocht in handelsre laties met Duitschland en de snelle daling van de mark. Koninklijke Besluiten. Bij K. B. is aan jhr. dr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Baarn; is G. H. Tcrvooren, op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Wansum. HET GEDENKBOEK 1898—1923. H. M. do Koningin gaf aan den voor zitter van de redactie-commissie van het gedenkboek 18981923, W. G. do Bas, welke commissie bestaat uit de heeren Z. Exc. dr. J. Th. do Visser, minister van onderwijs, eere-voorzitter; mr. dr. F. A. van Lynden Sandenburg, commissaris van H. M. de Koningin in de prov. Utrecht; W. de Vlugt, burgemeester van Amster dam; mr. A. R. Zimmerman, oud-burge- meester van Rotterdam; mgr. v. d. We tering, aartsbisschop van Utrecht; H. Co- lijn, lid van de Tweede Kamer, en prof. mr. W. v. d. Vlugt, oud-hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden; secreta riaat M. Lakeman te Voorschoten, te< kennen, dat het haar wensch is, dat bo vengenoemd gedenkboek aan haar wordt opgedragen en haar op den dag van haar jubileum, den 6den September 1923, ten paleizee wordt aangeboden. Katholieken in examen-commissies. Vraag aan den Minister. Het Kamerlid Suring heeft aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen het volgende gevraagd: Is de Minister bereid, mede te deelen, welke omstandigheden er toe hebben ge leid, dat op de 78 leden en 42 plaatsvervan gende leden, benoemd in de commissies, be last met het afnemen van bet hoofdonder wijzersexamen, welke zitting houden te 's-Gravenhage, Rotterdam, Haarlem, Utrecht Leeuwarden en Zwolle, er respec tievelijk slechts 2 en 1 voorkomen, werk zaam bij het Katholiek bijzonder onder wijs? De toestand in hst Ruhrgebied. De Duitsche gezant bij minister Van Karnebeek. De Duitsche gezant beeft den minister van Buitenlandscho Zaken bezocht om de aandacht der Nederlandsche Regeering te vestigen op den toestand in het Roergebied ten gevolge der jongste incidenten. Uit de schoenen-industrie. De index-c ij fers. Volgens een artikel van heb collectief contract voor de schoenen-industrie worde; elk half jaar de loonen in o vereens'.emmin HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUiTENLAND. Het Fransche antwoord op de Duitsche nota is, naar gemeld wordt, in hartelijke woorden opgesteld. Een nieuwe bomaanslag op den trein Mainz-Parijs. Het einde van Stamboelinski. Het aftreden van het Belgische Kabinet en de schadevergoedingskwestie. De laatste Duitsche schatkistwissels aan België betaald. BINNENLAND. De Hanzebanken in Utrecht en 's-Hcr- toycnbosch hebben een voorloopige sur seance van betaling aangevraagd. Ee* wetsontwerp wordt verwacht. Gerust stellende mededeelingen over de Hanze bank in Haarlem (hoofdzetel: Delft). De redactie van 'net Gedenkboek 1898— 1923. De aanbieding aan de Koningin. De loonen in de schoenindustrie biiiven onveranderd, in verband met de index cijfers. LEIDEN. De laatsfe dag van het Nationaal Con cours voor Zang en Muziek. Een na beschouwing. OMGEVING. Gemeenteraad Hiliegom: Vermcninvuldi- gingscijfer H. O. is vastgesteld op 1.3 (vo rig jaar 1.7) Heftige woordenwisseling bij de rondvraag. gebracht met de indcx-cijfers voor levens middelen. Voor het tweede half ja-ar 1923 zullen voor werknemers en werkmeesters de thans geldende confcractueele loonen ge handhaafd blijven, omdat de index-cijfers niet die wijzigingen aangeven, waarop bet contract verlaging of verhooging der loo nen toepast. Standplaatsindeeling bij de Nederl. Spoorwegen. Nieuwe standplaats indeeling. De directie der Nederlandsche spoorwe gen beeft, naar de „Res."-bode meldt, aaiï do besturen der organisaties meegedeeld, dat een nieuwe indccling van standplaat sen in bewerking is. Het aantal klassen wordt van 3 op 4 gebracht. Verscheidene gemeenten uit Masso 3 gaan over in klasse 4. De standplaatsaftrek, thans resp. bedra gende 4 en 8 pet., zal worden 5, 10 cn 20 pet. Verder deelde do directio mee, dat aan een verlaging in anderen vorm in de naaste toekomst niet zal zijn te ontkomen. De pensioenregeling voor Land- en Zeemacht. Mogelijkheid van steun. Blijkens de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van do Pensioenwetten voor do Land- en Zeemacht is het onderzoek in zako den steun aan oud-gepensionneerden door den Minister van Marine toegezegd en nog, niet geëindigd. Het beoogt er toe te geraken om voow die oud-gepensionneerden, die in kommer volle omstandigheden verkc-ercn, de moge» lijkheid van steun te openen. Nederlandsche R.-K. Schoolraad. Donderdag j.l. vergaderde de Ned. R.- K. Schoolraad in het gebouw van het R> K. Centraal-Bureau te 's-Gravenhage. Voor de laatste maal presideerde de zeer eerw. heer M. Nabuurs, die, benoemd tot pastoor lo Tilburg, eervol ontslag als lid en voorzitter heeft bekomen. In de plaats van pastoor Nabuurs, die in heide functies vele en gewichtige diensten be wees aan het Kath. Bijzonder Onderwijs, dat hij blijvend aan zich verplicht heeft, werd door Z. D. H. den Bisschop van 's-Hertogenbosch tot lid van den Ned. R.- K. Schoolraad benoemd de zocreerw. heer P. Goorts, rector der Bisschoppe lijke Kweekschool te 's-Hcrtpgenbosch. Als voorzitter van den Ned. R.-K. School raad wordt pastoor Nabuurs opgevolgd door den zeereerw. zeergcl. heer dr. P. J. M. van Gils, Bisschoppelijk inspecteur te Roermond. De Heilig-Land-Stichting. Morgen wenscht Zijne Excellentie Mgr. César Orsenigo, de apostolische internun tius aan ons Hof en Aartsbisschop tit van Ptolemais, do Heilig-Land-Stichting to bezoeken. Tevens komt Z. E. Mgr. Orsenigoi Woensdag a.s. aldaar het gouden jubilé* den vijftigsten geboortedag vieren van de Congregatie der Witte Zusters, die in de, Coenaculum-kerk op do Heilig-Land-Stich ting aanhoudend Jesus gezelschap hou den, gezelschap van Jesus' Hart geheelen Voor Z. E. is deze Congregatie geen on-

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1