DONDERDAG 14 JUNI 1923 No. 4171 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 1Mi4e Jaargang. Ai>« 'iq DfcABONNE?<flENT§PRMSbedraegt bij vooruitbetaling hor Leiden 19 cent per week 1 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. I Franco per post 1 2.95 per kwartaal. I Set Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver- bijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Aüonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd HIP Zondagsblad 9 ct. als )g£ nummei1 tecsSaaS uct tv/eo daden. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advorSenISën 30 eend per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. u Kloïno advcrienliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop IO.50. BUITENLAND 32 ie bezetting van bet Ruhrgebied De Engelsche Rcgeering en het reparatieprobleem. Baldwin heeft een voltallige vergade- ag van het kabinet voorgezeten tot vcr- iero bespreking van het vraagstuk der reparaties. Men verwacht dat er geen erklaring zal worden afgelegd over de tngelsche politiek vóór de volgende week )s algemeene meening is, dat het niet loodzakelijk is, onmiddellijk een beslis ing te nomen en dat men alle middelen aanwenden moet om overeenstemming inder de Geallieerden te bereiken over een jeineenschappelijke gedragslijn. Er heeft een levendig diplomatiek ver teer plaats tusschen de Geallieerde hoofd lieden. Daar Frankrijk de kwestie van iet Duitsche lijdelijke verzet tot het voor naamsto punt in het geding heeft ge maakt, tracht Engeland nauwkeurig te iet en te komen, wat Frankrijk bedoelt aet de poging om een einde te maken aan i passieven weerstand en of er in dit zicht een gemeenschappelijke politiek tworpen kan worden, die voor beide bden bevredigend is. ien wapenstilstand in Frankrijk mogelijk jgeacht. Het denkbeeld van een wapenstilstand, if bestand in het Ruhrgebied wint zelfs, ildus wordt aan het „ïïbld." gemeld, te Parijs veld, daar men het geschikt acht om het Britsche en Fransche standpunt oader tot elkaar te brengen. Men doet opmerken, dat niet de Franschen den 5 I strijd in het Ruhrgebied zijn begonnen, g maar de Duitschers; dat de Franschen, met een economische bezetting zijn aange g gerangen, maar genoopt werden om het militaire regiem te versterken, ten einde zich te verdedigen tegen de sabotage en invallen. Indien het mogelijk zou zijn iet staken van deze sabotage en aansla- jen te verkrijgen, zouden de Franschen .arne terugkeeren tot de methoden van ie eerste phase der Ruhrbezetting. Rest ie vraag of de Engelschen als bemidde- iars zullen willen dienen om bepaalde raarborgen vast te stellen. De beste wijze om Duitschland een wa penstilstand op te leggen zou zijn, dat dg Ir.gelschen er in toestemden eenige ba- iljons naar het Ruhrgebied te sturen om Fransch-Belgische troepen te helpen lij liet verrichten van politiediensten. Dit ion de Duitschers geruststellen, die een definitieve scheiding van het Ruhrgebied van het overige Duitsche Rijk vreezen. Men gelooft thans er op te kunnen reke- dat Londen zelf een combinatie zal vinden, welke de mogelijkheid zal openen in dien zin intergeallieerde onderhande lingen te beginnen. Strenge maatregelen. et Ruhrgebied geïsoleerd? Naar men t.eCoblonz uit goede bron ver* noemt zullen dc Fransehen voor den tijd van 1 maand het geheele vorkeer van het onbezette naar het bezette gebied stilleg gen, zocdat men uit Duitschland behalve bewijsbaar zeer dringende gevallen niet meer naar het bezette gebied zal kun nen komen. Een dergelijke maatregel is ook voor het vervoer van goederen in voor bereiding, waardoor dus het Ruhrgebied geheel en al van het vaderland zal zijn afgesneden. Terzelfder tijd worden ook andere bepalingen der bezettings overheid verscherpt. Een terdoodveroor- d e 1 i n g. Uit Mannheim wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld, dat de Fransche krijgs raad te Mainz den ingenieur Goergesvan de Badische Anilin- und Sodafabrieken te Ludwigshafen ter dood heeft veroor deeld. Goesges werd kort geleden gearres leerd. Hij werd ervan beschuldigd daden van sabotage te hebben verricht op spoor lijnen in de Palts. Hot Krup p-p r o c e s. Uit Dusseldorp wordt aan de „Vossi sche Zeitung" gemeld: Voor den Fran schen krijgsraad te Dusseldorp werd gis teren in hooger beroep het proces tegen het lid van den bedrijfsraad der firma Krupp, Miiller, behandeld. Na een zitting van ongoveer drie uur, werd het vonnis Seveld. Müller werd tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld. In eerste in stantie was hij tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld. bo arbeiders vóór vol houden van het 1 ij del ij k verzet. De Deutsche Bergwerkzeitung stelt huilen twijfel dat de arbeiders, indien de puitsche regeering zou bevelen het ver zet op te geven, aan dit bevel geen gevolg zouden geven. De Fè-ansche onderofficieren te Dortmund niei vermGord? Do Kolnische Zeitung verneemt uit Dort mund, dat steeds duidelijker blijkt, dat de twee Fransche onderofficieren niet door Duitschers en ook niet door eigen manschappen vermoord zijn, doch elkaar doodschoten. Men heeft vastgesteld, dat beide Franschen om een meisje, roode Erna genaamd, op weg van een café naar de kazerne twist kregen en de wapens op elkaar richtten. Roode Erna en twee an deren bevinden zich nog in Fransche hech tenis. De zeven burgers welke Maandag door de Franschen zijn gedood, zullen morgen plechtig begraven worden. Het gemeente bestuur en alle arbeidersorganisaties zul len vertegenwoordigd zijn. De staat van beleg wordt in alle scherpte gehandhaafd. De levensmiddelenvoorziening begint spaak te loopen, aangezien de kooplie den wegens den onzekeren toestand haast niets meer ter markt brengen. In het kantoor van de Rijksbank werd door de Franschen een milliard mark buitge maakt. Paniek cp de Beriijnsche Bsurs. De onverzettelijke houding van Poin- caré zoomede de jongste gebeurtenissen in het Ruhrgebied hebben op de Beriijn sche beurs een buitengewoon ernstigen in vloei! gehad die zich uitte in een heftige opdrijving der koersen. De mark was gis teren zoo goed als onverkoopbaar, doch er waren zeer velen die zich in het bezit van buitenlandsclie betaalmiddelen wilden stellen. Daardoor liep de dollarkoers, die officieel 99.000 noteerde, in het vrije ver keer tot boven de 100.000 en gelijktijdig trad een hausse in voor zoo goed als alle effecten. Ds confersniie ta Lausanns. De slotzitting. Op verzoek van het secretariaat der Conferentie to Lausanne heeft de Bonds raad Schcurer, president van den Zwit- serschen Bond, afgevaardigd om de plech tige onderteekening van den vrede met Turkije, die tegen 20 of 21 dezer maand verwacht wordt, te presideeren. België. Oud-minister Wauters over da Ruhr-politiek. In de Kamer werd gisteren het debat over de begrooting van buitenlandsche zaken voortgezet. De socialistische oud-minister Wauters, blijkbaar van oordeel, aldus do Bruss. re dacteur van „De Msbd.", dat de rede, welke zijn collega. Vandervelde tegen do Ruhr- poliliek der regeering heeft uitgesproken, nog niet fel genoog was, richtte een nieu wen bijzonder scherpen aanval tegen de regcering. Hij begon met als zijn overtuiging uit te spreken, dat do Ruhr-bezetting reeds lang tevoren vaststond en niet het gevolg was van het in gebreke blijven van Duitschland. Het is nu vijf maanden, dat gij ginder als heer en meester regeert, aldus spr., en wat hebt gij bereikt? Gij hebt de na tionalistische hartstochten van Duitsch land opnieuw opgewekt en het commu nisme in bloei doen toenemen. Voor de bezetting in December 1922 ontvingt gij 35.000 ton kolen per maand voor niets, nu krijgt gij volgens uw eigen verklaring slechts 25,000 ton kolen en dan nog tegen veel geld. Want het is een feit, dat de Ruhrbezetting ons land ontzaglijke som men kost. Minister Jaspar: De Pvuhrbezetting kost ods niets! (Opschudding). Socialistische stemmen: Wie betaalt dan voor ons? Krijgt gij het geld langs om-. wegen? Wauters: Gij bevindt u in een wanhopige situatie. Op Mussolini, die niet van verraad afkeerig bleek, moogt gij niet rekenen. Hebt gij niet gehoord, dat hij niet zoo he8l lang geleden verklaarde, geen hegemonie in Europa te dulden? Past op voor hem! In Engeland hebt gij de labour- en de liberale partij tegen uw avonturenpolitiek gekant. Reeds wilde Engeland tengevolgo van uw optreden zijn bezettingstroepen van den Rijn terugtrekken en Amerika heeft definitief zijn troepen naar huis ge haald, op het oogenblik, dat gij met Frank rijk zijt opgerukt. Bemerkt gij dan niet, dat wij totaal geïsoleerd zijn? Jaspar: Dat is niet de schuld van België! (Lawaai). Wauters: Gij hebt Engeland en Amerika noodig en gij breekt onze relaties met die machtige landen af. Is dat een verstandige politiek? Gij vraagt mij, waarom wij eigenlijk in de Ruhr zijn, Niet omJDuitsch- land tot onmiddellijke betaling te dwingen, want dat is onmogelijk en trouwens gij hebt in Januari j.l. de Duitsche voorstel len niet eens willen afwachten. Gij zorgt ervoor, dat de industrieelen van de Ruhr en hun banken de bechtste steunen zijn van de Beriijnsche regeering. Daarbij komt nog, dat gij zelf niet eens weet, hoeveel gij van Duitschland wilt betaald krijgen. En zelfs indien Duitschland zou willen betalen zouden wij, Delgen, er nog geen voordeel uit halen, want Frankrijk, waar de politiek van het nationale bloc nog maar slechts enkel maanden Je leven heeft (iets waarmede gij voor de toekomst rekening moet houden) zal die betalingen tegenwer ken! Waarom? Maar is het u dan ontgaan, dat do reactionairo beweging in Beieren door Frankrijk gesteund wordt en dat een Fransch kolonel voor die beweging millioe- non francs uitbetaalt? Ziet gij dan niet, dat de Fransche industrie voor altijd de hand wil leggen op de Duitsche Schwer- industrie? Hebt gij dan nog niet hooren spreken van het Rijnseparatisme, dat door Frankrijk bevorderd wordt en weet gij dan niet, dat Frankrijk do separatisten Berton en Smeets betaalt, zooals de Duit schers gedurende den oorlog bij ons de verraders van den raad van Vlaanderen betaalde? (Hevig lawaai). Katholieke stemmen: Dat is niet het zelfde! Wauters: Wilt gij tot een oplossing komen, dan moet ontegenzeggelijk met de Duitschers onderhandeld worden, niet over een fantastisch cijfei van 132 milliard, zelfs niet over een in 36 jaar afbetaalbare som van 50 milliard goudmark. Dan moet gij naar formules zoeken voor internatio nale leeningen op garanties. Dan moet gij het geallieerde bloc herstellen en het trac- taat van Versailles veranderen (hevige protesten bij de nationalisten), Frankrijk heeft niet alleen gezegd, dat het niet met de Duitschers wil onderhandelen, zoolang, wat men te Parijs noemt, de passieve tegenstand in Duitschland duurt, maar dat het in die omstandigheden zelfs niet met de geallieerden wil praten! Voelt gij de beteekenis daarvan? Ik durf hopen, dat minister Jaspa? niet met deze .zienswijze instemt. Jaspar: knikt ontkennend. Wauters eindigt zijn rede met er op aan te dringen, dat een oort wapenstilstand aan de Ruhr zal geschapen worden, om de beido partijen in staat te stellen te onder handelen, anders dan onder bedreiging van bajonetten. Heden zal het debat over do begrooting van buitenlandsche zaken beëindigd wor den. Frankrijk. Cachin en de communisten van rechts vervolging cntslagen. De rechter van instructie, aan wien de dossiers betreffende den aanslag!, tegen de binnen- en buitenlandsche veiligheid van den staat en opwekking tot moord en ongehoorzaamheid zijn toegezonden, nadat het Hooggerechtshof zich onbevoegd had verklaard, heeft een beslissing getroffen, die zegt, dat de gewraakte feiten geen an dere misdaad of overtreding vormen dan die, welke het onderwerp waren van het besluit van het hooggerechtshof; daarom ontslaat hij van rechtsvervolging Marcel Cachin en al de andere beschuldigden in de zaak van de samenzwering. Engeland. Hei einde van hei geschil met Rusland. De Britsche regecring stelt in haar ant woord op de jongste Russische nota met voldoening vast, dat de Sovjet-regeering zich in de toekomst van vijandige propa ganda zal onthouden. Engeland verbindt zicli om geen steun te verleenen aan plan nen tegen de Sovjetregeering, welke Rus sische onderdanen buiten Rusland moch ten smeden. Bulgarije. NA DE REVOLUTIE. Een kroonraad te Belgrado. Koninf Alexander is te Belgrado gear riveerd. Pasjits en Nintsjits hebben ver slag uitgebracht over den toestand in Bul garije. Tegen gisteravond was een kroon raad belegd. De burgeroorlog zou zich tot een groot gedeelte van Bulgarije uitbrei den. Teodorof, de Bulgaarsche gezant te Belgrado, is afgezet. Volgens de bladen heeft Alexandrof, de leider der Macedonische comitadjis, de hoofdrol gespeeld in de revolutionnaire beweging. Het Bulgaarsche telegraaf agentschap verklaart echter gemachtigd te zijn dit bericht formeel tegen te spreken. Er be staat geenerlei verband tusschen het Ma cedonische bendewezen en de beweging, welke Stamboelinski ten val bracht. Het lot van Stamboelinski. Volgens tot heden ontvangen berichten is Stamboelinski nog steeds in vrijheid. De „Voss. Zeitung" verneemt echter uit Wee- non, dat volgens aldaai? uit Sofia ontvan gen berichten, drie der voornaamste aan hangers van Stamboelinski bij het uit breken der revolutie door de militairen ge dood zijn, n.l. do burgemoester van Sofia Kram Popof, de directeur van het bureau voor den algemeenen arbeidsplicht en voormalig chef van do geheime politie Stoll Stephanof en de minister voor de spoor wegen Ncdelko Athanassof. Stephanof zou in een kelder, waarin hij gevlucht was, gevangen genomen en vervolgens gedood zijn. Spanje; Een bloedige arrestatie. In een laan in het centrum der stad Saragossa, waar zich veel voorbijgangers bevonden, losten twee personen, die door de politie vervolgd werden, een vijftiental revolverschoten. Zij wondden tweo wan delaars en een agent doodelijk. Onder he vig verzet werden zij aangehouden. Palestina. Herbert Samuel in veiligheid. De Britsche hooge commissaris sir Her bert Samuel, wiens escorte, zooals ge meld, bij Ain-el-Melahah van uit een hin derlaag werd overvallen, is, naar gemeld wordt, zelf in veiligheid, Hij zal zijn reis waarschijnlijk heden nog naar Haifa voortzetten. In totaal zijn bij den overval 4 Britsche gendarmen gedood. Vernomen wordt nog, dat deze aanval geen politieke beteekenis heeft. China. Een staatsgreep verwacht. Li Jocang Hoeng, de president van China, in in verband met een bedreiging, dat het Noordelijke leger Peking zou bin nenrukken, tenzij hij zijn ambt neerlegt, naar Tientsin vertrokken. Het schijnt, dat er een staatsgreep op banden is. Deze zou ten doel hébben Tsao Koen, die tot do na tionalistische partij behoort, tot president van Ohina te benoemen. Amsrika. Hst drankverbod. Naar verluidt, zou do regeering bereid zijn om aan buitenlandsche schepen toe te staan, drankvoorraden, verzegeld in Amerikaansche havens binnen te bren gen, mits een internationale regeling wordt getroffen, waarbij de grens, waarbinnen de doorzoeking van schepen en inbeslag neming van drank is toegestaan, wordt gebracht van 3 mijl op 12 mijl buiten de kust. 't Is nog niet bekend, hoever de re geering is gegaan met het polsen van do regeeringen van andere mogendheden, wier scheepvaart zou worden getroffen, en evenmin is van hoogerh'and verklaard, hoe de Amerikaansche regeering het op haar neerkomende deel van zulk een rege ling zou uitvoeren, indien de andere mo gendheden er mee zouden instemmen. In bevoegde kringen wordt de meening uit gesproken, dat de moeilijkheden het best zijn op te lossen door verdragen, waarin het achttiende amendement niet wordt aangeroerd doch die zich beperken tot ds Volsteadwet. Naar verluid is dit punt reeds bij verscheidene Europeesche kan selarijen ter sprake gebracht. BIMIBE8BLAMP Vragen van Kamerleden. De Staat agent in r ij wielen. Do heer Staalman richtte tot den Minis ter van Waterstaat de volgende vragen: Is de Minister bereid, naar aanleiding van het dd. 5 Juni jl. gegeven antwoord op de vragen van den heer Staalman alsnog omtrent de volgende punten inlichtingen te verstrekken lo. Welk percentage van de opbrengst komt aan den tusschenliandel ten goed, in dien door diens tusschenkomst de rijwiel- fabriek aan een ambtenaar van de poste rijen, telegrafie en telefonie levert en hoe wordt deze provisie uitbetaald 1 2o. Welke controle wordt toegepast ter voorkoming dat d© 200 aan de ambtenaren geleverd© rijwielen inderdaad in hun bezit blijven en niet door hen aan anderen worden overgedaan? 3o. Is de Minister bereid te bevorderen, dat ook andere leveranciers op dezelfde wijze rijwielen kunnen leveren aan de hier boven bedoelde ambtenaren? 4o. Zoo neen, welke motieven hebben dan gegolden om con fabriek boven elke ande re te bevoordeelen? 5o. Is de Minister voornemens ook ten aanzien van andere artikelen dan rijwielen een soortgelijke regeling te bevorderen? De derde Arbeidscontroleur. De he eren Vliegen en Hermens hebben een amendement ingediend op het ontwerp van wet tot verhooging en aanvulling van het hoofdstuk Waterstaat der Staatsbe- grooting 1923, om f 2975 uit t-e trekken voor de benoeming van den derden arbeidscon troleur, wiens aanstelling in het voornemen heeft gelegen, doch waarvan de minister af zag. HET VC9RNMBSSTE NIEUWS» BUITENLAND. De verdere besprekingen tusschen En geland en Frankrijk over de Duitsche nota zullen mogelijk tet een wapenstilstand leiden. Isoieering van het Ruhrgebied; een ter-i doadveroordeeiing; paniek op de Beriijn sche beurs. Oud-Minister Wauters over de Ruhr- poliiiek der Beriijnsche regeering. De Engelsch—Russische nota-wisseling naar genoegen beëindigd. Sir Herbert Samuel in veiligheid. BINNENLAND. Verschenen is het prac-advies van den Hoogen Raad van Arbeid inzake herzie ning Sociale Verzekering. De R.-K. Universiteit. Inlichtïngs-Com- missïe. In het Georganiseerd Overleg te Am sterdam is de 48-urige werkweek aan vaard. Bij de Infanterie zijn 2S3 sergeanten in categorie C gerangschikt (onmiddellijk met wachtgeid). LEIDEN. Nationaal concours- voor zang en rnaziak OMGEVING. Gemeenteraad Nocrdwijkerkoui: Per centage H.G. is van 2 c>'° gebracht op 1-; autobussen en middenstand. Gemeenteraad Katwijk: Gemeenteraad cordra Ontvanger. Zondagsrust en zedelijk heid aan de duinsn. Regeeringsjubi'eum der Koningin. Officieele dankdag. Naar „De Stand." verneemt meet bij di Regeoring het voornemen bestaan, ter gele» genbeid van het Regeeringsjubileum van de Koningin, op 31 Augustus a.s. een offi- cieelen dankdag uit tc schrijven. De 1 Mei-clag te Zaanaam. Door een zestal raadsleden der burger lijke partijen is o. a. op het aanhangige ambtenaren- en werkliedenreglement een amendement ingediend, waardoor de 1 Mei dag als erkende feestdag wordt geschrapt, en de algemeen erkende Christelijke feest dagen weer in eere worden hersteld. Ned. Banketbakkers Vej^cnfnlng- Te Utrecht is gisteren de 3Sste jaarlijk- sche algemeene vergadering van de Neder- landsche Banketbakkers Vcreeniging aan gevangen, onder voorzitterschap van den heer W. C. van Breda, uit Den Helder. De voorzitter deelde mede, dat de regee ring garant is voor de aflossing en rente van het kapitaal, benoodigd voor de vak school. Aangenomen werd een tweede voorstel tot het aangaan van een geldleening van f 55.800, benoodigd voor het bouwkapitaal der op te richten vakschool, tegen een reu- tetypo van ten hoogste 6 pet. pari. Voor de bepaling der loonen worden drie loonklassen gesteld. In de eerste loon- klasse worden gerekend dc gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht. Tot de tweede alle gemecni-eit met een grooter aantal inwoners dan 20.000, ook .de gemeenten met kleiner aan tal inwoners welke onmiddellijk grenzen aan gemeenten tot de eerste of de tweede loonklasso behoorend; tot de derde Icon- klasso alle overige gemeenten. STATEH-eEHEHML TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. 1 nt erpella tie-M archant Minister De Graaf zag bij zijn debat met den Gouverneur van Suriname en den heer Marchant de Rechtsche .koloniale specialiteiten aan zijn zijde. De hoeren Colijn en Febor wezen erop, dat de Gou verneur geen juist inzicht heeft in dc juiste verhoudingen. Suriname heeft geen feite lijke autonomie, slechts „een kern van autonomie", zooals de heer Feber het noemde. En dit is het noodwendig gevolg van de financieel© afhankelijkheid der ko lonie van het moederland. De heer Feoer noemde Suriname „armlastig"; de heer Colijn sprak van „een curator". Het moederland draagt jaarlijks 4 millioen bij in de Surinaamsche koloniale huishouding oftewel 40 gulden per inwoner. En waar de toestand zoo is, is het noodzakelijk eit gerechtvaardigd, dat Nederland ingrijpt, ook in details, in de koloniale begroeting; en is het dan ook gewcnscht, dat daarbij de gevoeligheid der kolonie wordt o:itz:ca

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1