Je Leidsels tarnl" Tweede Blad Maandag li Juni 1923 PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Do Prov. 3laten van Zuid-ilolland vangen hun zomerzitling aan met een vergadering op 3 Juli a s., des vnormid- uag.s lo 11 ur in da vergaderzaal van do Eerste Kamer. Subsidies. Gcd. Staten hebben voorgesteld af wijzend te beschikken op Let verzoek lot toekenning van een jaarlijksche sufcsidio van f 1000 voor de politic-vakschool te Hilversum. Zij meonen, dat do redenen, welke het vorig jaar lot ten afwijzend praeadvics noopten, nog onverzwakt van kracht zijn én niet alleen gelden voor de politic-vakschool te 's-Hertogonbosch maar evenzeer voor die te Hilversum. Naar aanleiding van het verzoek van het permanent tentoonstellings-comiló van de afd. Gouda en omstreken van de Hol- landsche Mij. Yan Landbouw om loc- kenuing van een geldelijke bijdrage voor do land- cn tuinbouwtentoonstelling, die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Mij. van 38 Sept. a.s. te Gouda wordt gehouden, hebben Ged. Staten voorgesteld om aan dat comité in een eventueel tekort in de kosten van de ten toonstelling oen subsidie toe te kennen van ten hoogste f 500. Politiereglement vaar water t u s s c h e n R ij n en S c h i e. Het reglement van politie voor het •vaarwater tusschen Rijn en Schie endo daartoe behooreude kunstwerken is nog van toepassing op dat gedeelte van hot vaarwater, dat krachtens besluit van 19 Juli 1921, met ingang van 1 Jan. 1922, is overgegaan, aan do gemeente Leiden. Eveneens is dit het geval met het regle ment van politie voor het gebruik van het jaagpad langs den Rijn. Hot komt Ged. Staten gewenscht voor, dat deze reglementen in overeenstemming met den togenwoordigen toestafid worden gebracht. Daarbij zou tevens van de ge legenheid gebruik kunnen gemaakt mor den een wijziging te brengen in art. 33 van eerstgenoemd reglement van politie, houdende strafbaarstelling van het niet nakomen van art. 26, lid 3, waarbij wordt voorgeschreven, dat gedurende de vaart het krachtens du vorige alinea aanwezige roer- of stuurtoestel van een gesleept wordend vaartuig ook moet wor den bediend, om den koers te regelen. Het is n.l. in de pracüjk wensckelijk gebleven ook te kunnen optreden tegen het overtreden van de 3e alinea van art. 26, aangezien toch sommige schippers vooral die van zandbakken hun sche pen maar onbestuurd achter de sleep boot laten aansloepen, tot zeer groot on gerief en gevaar voor de scheepvaart, cok heeft dit misbruik vaak beschadiging van provinciale werken ten gevolge. Ten slotte zal ook de voorgeschreven doorvaarthoogte, ten gevolge van het be weegbaar maken van de brug in den elec- frischen spoorweg nabij Leidschendam, kunnen vervallen. Ged. Staten hebben het in bovenomschro ven zin opgemaakto ontwerp-besluit den Staten in overweging gegeven. Begrooting 192 4. Ged. Staten hebben bij de Stalen van Zuid-Holland ingediend de begrooting van ontvangsten cn uitgaven voor 1924. 1 Voorgesteld wordt ter bestrijding van de nitgaven der provincie, voor dit jaar de heffen: a. 20 opcenten op do hoofdsom der grondbelasting op de ongebouwde eigen- dommen over 1924 (raming opbrengst 1923 f227.000, opbrengst 1921 f227.273.39 raming 1924 f 225.000); b. 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op do gebouwde eigen- FEUILLETON Een Baron-Bandiet, (Naar het Duilsch.) S3) En gesteld nu eens, dat gij er werkelijk in slaagdet, langs dien weg bewijzen to erlangen, zoudt gij daar door niet den goeden naam mijner moeder in opspraak brenge^? Houdt mij '*en goede, dat ik zoo baatzuchtig ben, u to verzoeken, om mijne mama te sparen, naar men ook met uwe eer indertijd Trccmd heeft rondgesprongen, maar - Neen, neen, gij hebt het recht dit van -Hij te eiscben, viel hij haar in de rede; maar ik verzoek u, ook daarmee reke ning te houden, dat het hier betreft, mij van de smet te zuiveren, die op mijne eer üleeft. Zeker bedenk ik dat, en daarom ben ik immers ook bij u gekomen, om u van het voorgevallene in kennis te stellen. Maar bestaan er dan geen andere mid delen, om den schuldige In den strik to lokken? Hoever de gevolgen eener inmen ging van overheidswege kunnen leiden, hebben wij immers1 te Luzern gezien; ik vrees, dat gij ook hier daarmedo fiasco zoudt maken. Wanneer do politie de overtuiging bezit, dat Born een man van oer is, zal zij wellicht niet eens tot ceno huiszoeking overgaan, en doet zij het toch, dan vindt zij waarschijnlijk geen bewij zen, cn dan komt het verwijt van valsche aanklacht en laster op u neer. Het jonge inensch was weder opge staan; hij moest de redenen die het meisje doramon voor 1924 (raming 1923 f 901.000 opbrengst 1921 f 869.420.28, raming 1924 f 850.000); c. 20 opcenten op de hoofdsom der per soneels belasting over 1921 (raming 1923 f 1.442.000, opbrengst 1921 f 1.442.717.45 raming 1924 f 1.545.000); d. 2 opcenten op do hoofdsom der ver mogensbelasting over 1924—1925 (raming f 54.000); c. 2 opcenten op de hoofdsom der rijks- inkomstenbelasting over 1924—1925 voor zoover dio hoofdsom betre't do aanslagen der belastingplichtigen bedoeld bij art. IS der wet op de rijksinkomstenbelasting 1914 (raming 1923 f 520.000, opbrengst 1921 f 949.302.23, raming 1924 f 520.000) Aan ontvangsten *van verschillenden aard cn toevallige baten een bedrag van f 350.980.02 wordt geraamd. Ten slotte sluiten de ontvangsten met een bedrag van f 7.399.956.41 als buiten gewone ontvangsten van geldlc-euingen, verkoop van provinciale eigendommen enz. Bij de uitgaven wordt o. a. oen bedrag van f 40.000 uitgetrokken voor het onder houd van den weg van Riiswijk naar de Vink cn van den Barend rechtsclienweg, f 60.000 voor onderhoud van het Jaagpad langs den Rijn, f 143.000 voor onderhoud van het kanaal tusseuen Rijn en Schie met zijn aansluiting aan do gemeente 's-Gravcnhage, f 118.000 voor onderhoud van het vaarwater van de Mallegatsluis te Gouda tot de Ringvaart van den Haar lemmermeerpolder, alsmede van de ka den en het jaagpad langs de Gouwe van de brug over den Rijn te Alplien, f28.000 voor onderhoud van het Aarkanaal, enz. Onder de buitengewone uitgaven zijn opgenomen bedragen van f 45.000 voor verbetering van den waterweg tusschen den IJssol bij Gouda en de ringvaart van tien Haarlommerraeerpolder, f 15.000 voor verbetering van de Otwcgswelering en haar watcrkcerende boezemkaden, f 140.000 voor buitengewone werken aan het Aarkanaal, f200.000 voor bouw van dienstwoningen ten behoeve van het sluis- cn brugpersoneel. Land- en Tisinbouwcngevaüenwei 1922. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen binnenkort in het Staatsblad ver schijnen de koninklijke besluiten, waarbij do bedrijven van landbouw, vcehoederij, tuinbouw en boschbouw worden ingedeeld in gevarenklassen en waarbij bet premie tarief voor die bedrijven wordt vastgesteld Aan het ontwerp-besluit onlleenen wij het volgende: De bedrijven zijn ingedeeld in 4 groe pen met onderverdeeling als hieronder aangegeven. Verschillende der in het indelingsbe sluit voor de Land- en Tuiubouwongeval- lenwct genoemde bedrijven zooals: loon- dorsclien, vlassen, melkrijden, vervaardigen van boter en kaas, vellen van hoornen, snij den van griendhout en schillen van hout zijn ook vermeld in het Classificatiebe- sluit van do Ongevallenwet 1921; de tari- fieering voor deze bedrijven is onveran derd in het nieuwe besluit overgenomen. Opdat do belanghebbenden beter zullen kunnen oordeeïen over de kosten, die voor hen zijn verbonden aan deze verplichte verzekering, welke is ingegaan op 1 Mei 1923, volge hier de premie per f 100 loon: Groep T. Landbouw. Akkerbouw f 0.80. Landoctginninp cn iandverbeler. 10.72. Loondorschcn f 5.86. Loouploegen fti.72. Hooibouw f 1.44. Loonzaaien f 0.80. Loonmaaien f 1.44. Vlassersbedrijf met kracht werkt, f 1.52. Idem zonder krachtwerk tuig f 0.56. Terpgraven f2.56. Houden van controle op en het beproe ven van zaaizaden of andere laridbouw- benoodigdheden of landbouwproducten f 0.40. Houden van veilingen van landbouw producten f0.88. Groep II. Veehouderij. Houden en fokken van runderen, paar den, varkens, geiten en schapen f 1.44. Houden en fokken van plainïveo en konijnen cn het houden van broederijen voor pluimvee f 0.64. Houden van bijen fQ.64. Houden van stieren en hengsten ter dekking f 1.C8. aanvoerde, als juist erkennen, en niette min viel het hem moeilijk het plan, dat hij reeds had opgevat, en waarop hij zijn hoop had gevestigd, weer to laten varen. En bovendien i3 bet immers cok nog niet bewezen, dat onze achterdocht op waarheid berust, hernam Bella, na een korte pauze; zij steunt op vermoedens, die oven goed uit do lucht gegrepen en aan onzen persoonlijken afkeer tegen Born toegeschreven kunnen worden. Dat onder zulke omstandigheden een dubbele voor zichtigheid vereischt wordt, begrijpt gij, en gij zult toegeven, een overhaaste stap kon voor u zeiven de groots to onaange naamheden na zich sleepen. En ik heken, dat ik hem gedaan zou hebben, indien gij mij niet gewaarschuwd liadt, antwoordde Rudolf, in gepeins ver diept. Kan ik do politie niet voor mij la ten werken, dan moet ik andere wegen in slaan, en ik hoop mijn dool te bereiken Wees zonder zorg, ik zal den naam van uwe moeder sparen; ik wil immers gaar- no gelooven, dat zij door dien man mis leid is geworden, maar ik zal nu ook al les in het werk stellen, om mijn eigen eer van de smet te zuiveren. En nogmaals dank ik u van ganscher harte voor de vriendschap, die go mij bewezen hebt; gij kunt u overtuigd houden, dat ik dit nim mer vergeten zal. Bella had haar plaats verlaten; hij hield haar hand vast in do zijne en zag haar nogmaals in de schoono oogen; daarna schreden zij hand in hand naar de deur; buiten aan de trap nam hij nogmaals met eenigc hartelijke woorden van dank af- seseid van haar. Melkrijden of melkvarcn £0.96. Vervaardigen van boter en kaas f 0.64. Houden van boter-, kaas- of melk-con- trolcslations f 0.24. Groep III. Tuinbouw. Kweeken van groenten en andere tuin gewassen f 0.64. v Kweeken van bloemen en bloembollen f 0.64. Kweekeu van paddestoelen f 0.64. Kweeken van hoornen, heesters en sierplanten f 0.64. Kweeken van vruchten f 0.64. Telen van gewassen voor zandwinning f 0.G4. Aanleggen cn onderhouden van tuinen, parken en plantsoenen en het ontwerpen van den aanleg daarvan f 0.64. Plukken van struikvruchten f0.64. Plukken van boomvruchten f 1.20. Verzenden van tuinbouwproducten en het bedrijf, uitgeoefend in fruit- cn groen- tenpakkerijen f 0.64. Houden van veilingen van tuinbouw producten fO.SS. Bespuiten van gewassen tegen schado lijko invloeden f 0.G4. Houden van controle op en het beproe ven van zaaizaden of andere tuinbouw- benoodigdheden of tuinbouwproducten f 0.40. Groep IV. Boschbouw. Aanleggen cn onderhouden van hos- schcn f 0.56. Vellen van hoornen door middel van hakken en 't vervoeren van 't hout f 7.28. Vellen van bocmen door middel van zagen en het schillen, zagen cn vervoeren van mijnhout f2.16. Telen van griendhout, riet en bies cn 't snijden van griendhout, riet en bies f 2.08. Schillen van hout f0.56. Jagen van wild, hot vangen van schade lijk gedierte en het houden van eenden kooien f 1.68. Plukken of rapen van boschvruchtem f 0.64. Kolenbranden f 1.28. Deze cijfers gelden enkel voor de land- en tuinbouwondernemingen, die bij do Rijks verzekeringsbank zijn aangesloten. Inlichtingen over de te betalen premie, bij aansluiting bij do Rijksverzekerings bank, worden verstrekt door de Raden van Arbeid. Ssigezoraidtan Sieskkssa (Buiten verantwoordelijkheid der Br-ü-cvifc) Mijnh. de Red. In Uw nummer van 7 Juni 1.1. las ik met belangstelling het verslag over de Amsterdamsche Processie naar St. Je roen to Noorwijk, en onder het lezen kwam bij mij de gedachte naar voren: „Hoe komt het toch dat er van Leiden uit geen bedevaart naar Noordwijk gaat. Am sterdam ging dit jaar al voor do een en dertigste maal cn Leiden gaat in het ge heel niet. Wij offeren tijd cn geld en moeite om vertier verwijderde genade oorden te bezoeken en wij vergeten de plaats te bezoeken in onze onmiddellijke nabijheid, geheiligd door het werken en den marteldood van een onzer grootste geloofsheden, de plaats, waar zijn kost bare overblijfselen worden bewaard en vereerd. Misschien kent men den H. Je roen te weinig. Welnu, Mijnh. de Red., misschien is er onder Is lozers van Uw blad wel iemand te vinden, die met Uw goedvinden cen3 iets over St. Jeroen in de Lcidscho Courant wil vertellen, on- öergeteekende is helaas niet zoo vlug met de pen en kan het daarom zelf niet doen; misschien kan zoo iels helpen, om ook eens oen Leidsche Bedevaart naar Noord- wijk in het leven te roepen. U mijnheer do Red. dankend voor de verleende plaatsruimte noem ik mij EEN ST. JEROEN-VEREERDER. Den inzender, wiens vcreernig voor den H. Jeroen ons zeer sympathiek is, zij er op gewezen, dat hij, naar 't schijnt, een berichtje heeft overslagen in ons blad van Vrijdag j.l. (De courant is ook zoo groot 0. Daarin wordt modedeeling ge daan van con processie v. d. Volksbond, te Leiden. Maar wij onderstreepen toch wel zijn meening. dat de devotie voor St. Jeroen in XV, Mevrouw Blote scheen wel zelve ver rast to zijn, toen de courant do tijding van hare verloving met August Born ver meldde; maar zij kan er haar verloofde geen verwijt van maken. Hij had zijn woord gehouden en baar den avond te voren dc papieren ter hand gesteld. In den kring hunner bekende verwekte dit verlovingsfeest geen verwondering; men had het roods lang verwacht, cn mocht men ook in het geheim er het zijne van denkon, men bleef niet achterwege met do gebruikelijke geiukwenscheu, het zij mondeling of schriftelijk. Slechts weinigen zagen dieper; slechts weinigen wisten, dat mevrouw Blote tot dit huwelijk in zeker opzicht gedwongen was, en tot dezo weinigen behoordo von Bremen, die reeds bij het ontbijt met zijn zuster er over gesproken had cn met zijn oordeel onbewimpeld voor den dag was gekomen. Hem persoonlijk was het feit tamelijk onverschillig, hij voeld9 zich niet geroe pen, mevrouw Blote voor den avonturier te waarschuwen, daar hij niet bevriend met liaar was en bovendien vreezen moest, dat zij zijne waarschuwing van do hand zou wijzen; maar voor de uitvoering van het door hem beraamde plan leverde hem deze verloving een zeer gewcnsclit uit gangspunt. Hij bad juist ontbeten, toen do schilder Ertman werd aangemeld. Rudolf wilde hem reeds daags to voren een bezoek bren gen, maar had hem niet thuis getroffen; Katholiek Leiden veel grooter kan zijn! En wij willen met hem hopen en medewerken dat er in ons blad eens een en ander over St. Jeroen wordt ver teld Red. L. Crt. Ook uit de Veen Mijnbeer de Red.' Naar aanleiding van een slukje in uw blad, dat voor Alkemade het aangewezen blad is, waarin het alhier opgerichte fonds ter verpleging in het ziekenhuis wordt besproken, verzoek ik U een plaatsje, bij voorbaat mijn dank. De schrijver X. heeft zeer veel opge merkt in de door ons verspreide circu laire, maar toch niet begrepen, wat de bedoeling en de werkwijze van het fonds is. Alle dcor hem aangegeven bezwaren en mogelijko subsidiekansen bobben van de oprichting af reeds de aandacht van het bestuur. Als genoemde heer bij een onzer om inlichting had gevraagd, dan zou deze hem zeer gaarne, voor zoover het niet in strijd was mot zijn bestuursfunc tie, ingelicht hebben over een en ander. Dit ware ons aangenamer dan couranten- gesclirijf. Het fonds is geen verzekering maar een vereeniging voor onderling hulpbetoon (waartoe elke Katholiek ver plicht is). En als iemand te bevreesd is om zijn armoede, waaraan hij toch geen geen schuld behoeft te hebben, te beken nen, dan kan bet bestuur daaraan toch niets doen, Dat weten wij echter wel, dat zij, die zeggen: ,.nu hieraan een riks en morgen daaraan", veelal nergens iets aan geven. Meer mag ik als bestuurslid niet mededoelen, daar verdere mededeelingen op dc eerste ledenvergadering zullen ge geven worden. Ik hoop, dat daar dan allo Veenders aanwezig zullen zijn, dan kan alle geschrijf worden voorkomen en ve ler onwetendheid opgehelderd. 'U, Mijnh. do Red., nogmaals dankend geen A of B, maar: J. A. GORTZAK, Roe lof a ronds veen, B 988. Waarschuwing'. Woensdagmorgen vroeg vertrok uit Yci- een een gezin naar Frankrijk, om aldaar aan het werk te gaan. Men keek aan het station aldaar des avonds cehtcr vreemd «•p, toen het gezin alweer terugkeerde. De mcnschen waren niet verder gekomen dan België en daar had men ze gewaarschuwd om niet verder te gaan, daar het wel wordt voorgespiegeld, alsof ze het in Frankrijk heel goed zullen hebben, terwijl de werke lijkheid heel anders is. In België hielp men do mcn3chen aan reisgeld cn gedisillnsioneerd kwamen ze 's avonds in Velsen terug. Mijnongelukken, In Staatsmijn Hendrik te Brunssum is de mijnwerker v. E. uit Heerlen onder val lend gesteente gedood. Bij de beëindiging van den ochtend dienst is de arbeider L. op do Domaniale mijnen te Kerkrado door vallend gesteente getroffen en met zware inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis vorvoerd. Bij den aanleg van een tunnel aan de Rumpenei straat voor een spoorlijn der Oranje-Nassau-inijnen te Heerlen zijn twee arbeiders docr een vallend betonblok ver pletterd. Het gevonden meisje. Men meldt uit Roermond aan de „Msb,": Het Duitsche meisje, dat voor cenige da gen in bewustcloozen toestand word ge vonden langs do spoorlijn nabij Roermond, en dat, na in het hospitaal te Roermond liet bewustzijn te hebben herkregen, ver klaarde, afkomstig te zijn*uit Keulen, waar ze ter gelegenheid van de 1 Meidagviering per auto door onbekenden zou zijn ont voerd, heeft thans bekend, dat dit door haar opge&ischte verhaal slechts een ver zinsel was. Toen, de burgemeester van Maasmei, on der welke gemeente zij werd gevonden, haar verzocht om nadere opgaven van haar adres, teneindo haar daarheen te kunnen laten brengen, gaf zij te kennen niet in Keulen, doch in Yicrssen te wenen, waar zij de ouderlijke woning was ontloopen. Ook in Breyell, waar zij eveneens in be- I thans moest von Bremen met diens raad hem ter zijde staan. Hij deelde hem aiies mede. Wat Bella hem bericht had bewees, dat de argwaan tegen Bom in elk opzicht gegrond was, en hij uitte daarbij ook bet voornemen, mo- vrouw Blote ter wille barer dochter te sparen. Von Bremen had al deze mededeelingen bedaard aangehoord, zonder een teeken van goed- of afkeuring te geven. 1 En wat zij t ge nu voornemens te doen? vroeg hij, toon Rudolf zweeg. Hebt gij reeds een plan beraamd? Ik wilde er met u over beraadslagen, antwoordde de schilder. Waren mij door de belofte, welke ik aan do jonge dame gedaan hebt, niet de handen gebonden, dan zou ik reeds gisteren een vervolging tegen Born bewerkt hebben. En daardoor hadt gij alles bedorven, zeide von Bremen bedaard. Gij kunt niet bewijzen, dat Born den diefstal bedroven heeft; gij kunt er niets tegen inbrengen, wanneer hij beweert, de papieren van een onbekende to hebben ontvangen; en dat gij anders, betere bewijzen van zijn schuld hij hem of in zijne woning zult vinden, geloof ik niet. Ik deel uwe zienswijze, dat hij zelf do dief is; maar wilt gij hem aan klagen, dan moet ge uwe beschuldiging door deugdelijke bewijizen kunnen staven En dit kan slechts door eene huiszoe king plaats vinden. Ik weet werkelijk niet, welke stappen ik doen moet, en mij ne verlegenheid is zoo veel te grooter, daar die slappen schielijk moeten gedaan worden. *-» Ik vrees dat do huiszoeking nu reeds te laat zou komen, viel von Bremen hem wusteloozen toestand werd gevonden, werd zij eenige dagen in liet ziekenhuis ver pleegd. Toen de directie dezer inrichting haar te Kennen gaf, dat zij naar Vicrsseni teruggezonden zou worden, waa zij zonder hoed en mantel gevlucht en kwam vervol gens ronddolen op de plaats, waar zij hier langs den spoorweg gevonden werd. Nog is nader gebleken, dat het meisje tengevolge van een vroeger op haar ge pleegde aanranding aan toevallen lijdt en' zeer -dikwijls blijken geeft van geestelijks afwijkingen. Zij is onder geleide naar haar ouders lo Vierssen teruggebracht. Grerssioestandetr. Wij vernemen uit Kleef dat na de doua nebeambten ook weldra allo Duitsche spoor wegbeambten uit bet district Kleef zullen worden verbannen. De meeste dezer spoor- mannen zijn vaders van grooto gezinnen en bezitten een eigen huis aan dc grens. Gedurende de laatste vijf maanden zijn' alleen in het grensplaatsje Groesbeek bij Nijmegen door de grenspolitie 223 onge- wensehto vreemdelingen, die zonder pas over de grens kwamen, aangoi-^uden. Gisteren is plotseling op do lijs* Venlo— Kaldenkirche het verkeer weer stopgezet. Do laatste trein werd gewoonweg aange houden onderweg. De Neder!andscho pas sagiers moesten toen maar zien, hoe zij thuis kwamen. Men verwacht nu een lang durige verkeersstilstand. ,.Tijd." De groote inbreksrsben.de in Den Haag. De politie gaat steeds voert met het' ontwarren van het kluwen van inbraken, waaromtrent door de arrestatie van „Biet" cn zijn vriend zoo waardevolle aanwijzin gen werden ontvangen- Het aantal inbraken, ten aanzien waar van thans meer licht wordt- verkregen, breidt zich nog voortdurend uit. Zoo had den Zaterdag-ochtend nog weder een. aan tal huiszoekingen plaats, waarbij allerlei voorwerpen in beslag konden worden geno men, meest van huishoudelïjken aard, als vloerHeeden. klokjes, kleedingstukken. enz. Zaterdagmiddag heeft Piet zijn dertien de inbraak bekend, dio hij uitgevoerd heeft met zijn kornuiten. Uit zichzelf bckonnen doet hij niets. Hij valt pas door do mand, wanneer de commissaris hem met aanwij zingen zoo in het nauw drijft, dat hij wel ziet dat er geen ontkomen aan is. Nog steeds breidt de étage van gestolen goede ren zich uit. Zaterdagmiddag zijn er o.m. weer eeh bontjas en een groen marmeren penlule bijgekomen. En dan vermoedt do heer Kramer nog, dat hij nog niet alles heeft, en nog niet alle zonden van Piet kent. En daarom zoekt cn snuffelt hij nog maar steedB verder. Een tegen va ii er. Yrijdagnacht i3 ingebroken in het recde- rijkantoor van den Toorn, to Scheveningen. Do dieven hebben de deur met een val- schen sleutel opengemaakt, hebben in het kantoor alle kasten doorzocht en zijn ten slotte op de brandkast aangevallen. Daar van hebben zij met een boitel do onder plaat opengescheiuol en zich daarna mees- ter gemaakt van den inhoud, bestaande uit zegge f 20.De dieven ha-dden tuisgern- kend. Yrijdag waren drie loggers van do reederij binnengekomen. Ze rekenden ze ker, dat cr nu flink geld in kas zou zijn. Dat was er wel geweest, den ueheelen dag hadden twee duizend gulden in de brand- j kast gelegen, maar tegen den a vend wa- I ren zo veiligor opgeborgen. Nadat de heeren het pand verlaten had den, hebben ze dc deur weer netjes op slot gedaan. De Tienduizendste. Te Soest i3 Yrijdag de 10.000ste inwoner aangegeven. De aangifte betrof de ge boorte van een tweeling, een meisje on een jongen, waarvan do laatste de tienduizend*- ste was. Den vader werd medegedeeld dat hem in een vergadering van B. en W. ten name van het kind een spaarbankboekje van f 100 aangeboden zal worden, onder bepaling dat over dit bedrag mot do ver schenen renten eerst d9 beschikking kan worden verkregen bij de meerderjarigheid van het kind. Verdronken. Gisteravond is do 5-jarige G. K. te Maas tricht nabij do Maasbrug in het kanaal gevallen. Het lijkje werd eenigen tijd later opgehaald. in de redo. De papieren zullen reeds in handen der dame; het geld is uitgegeven, het kistje hoeft men destijds in het meer gevonden, en de juwoelen zijn zonder ccni gen twijfel vernietigd. Y/elk bewijs hoort gij onder dcrgelijko omstandigheden nog te kunnen vindon? Het ware een dwaasheid to wiilen gc- looYen, dat Born vrijwillig of gedwongen, zijn schuld zon bekennen, en cr zijn geen argumenten om onze achterdocht tegen hem in de oogen der politie te doen gelden Daarom raad ik u thans ten. tweede malo onvoorwaardelijk af zelf slappen te deen, welker noodlotiigo gevolgen op uw eigen hoofd kunnen neerkomen. Gij zoudt daar- daar slechts u zelf 't wapen ontnemen waarvan ge u later misschien met goed gevolg bedienen kunt. Schenkt go mij vertrouwen? Zeker, zeide het jonge mensen, bij wien deze raadgeving geen moed in- boezemenden indruk had teweeg gebracht. Dan verzoek ik u nogmaals mij de behartiging uwer belangen over te laten. Gij zult u in uw vertrouwen niet bedrogen zien. Geloof, ik weet meer dan gij; ik heb den tijd niet nutteloos laten voorbijgaan en veel vernomen, maar, hoeveel het ook zijn mocht, niet toereikend om het feit a's on- betwistbaar bloot to leggen. Ik zeide u i reeds, dat wij ons van den eenen boos- j wicht moeten bedienen om den ander to ontmaskeren, en ik heb gegronde Tcdenen vcor de veronderstelling dat mij dit geluk ken zal. Daarop alleen kunnen en moeten wij onze hoop vestigen. (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3