weede Blad Zaterdag 2 Juni 1923 Politieke rede. heden te Utrecht gehouden vergade rs n den Alg. Bond van R. K. Rijks- jkring organisaties heeft de voorzitter, heer mr. A. Baron van Wijnbergen, ge- ad met de volgende rede: De uitslag der Tweede Kamerverkiezingen, oen onze laatste Algemeene Bondsver- lering gehouden werd, stonden we aan vooravond der Tweede-Kamcrvcrkie- jen. [eb buitengewone spanning werd hot re- [aafc daarvan tegemoet gezien, edaclit men toch, dat voor do eerste algemeen kiesrecht gold zoowel voor tuven als voor mannen, dat de zetels do verschillende partijen zouden wor- toegewezen op den grondslag der Even ije Vertegenwoordiging, dan begreep te mogen verwachten, dat de te ver ben verhouding geruimen tijd vrijwel rend zou wezen. uitkomst heeft onze verwachtingen rlroffen. baalde de katholieke Staatspartij 32 tls. ook de beide andere rechtsche par- konden met voldoening wijzen op de citaten van den gevoerden verkiezings- ijd. foor zooveel zulks van de kiezers af- agt, was dus het voeren van ecne krach- principieele Christelijke Staatkunde gelijk gemaakt, nu in onze Tweede Ka- 50 leden zouden plaats nemen ter rech- ïijle. wat de waarde van den verkregen ilag in niet geringe mate verhoogde was overtuiging, dat natuurlijk algemeen lomen de groote meerderheid van ons rechts gestemd had, daartoe niet ge- ichfc door allerlei beschouwingen of over- gingen van materieelen aard, maar voor wijl beseffend, dat het Christenplicht mede te werken tot de mogelijkheid Christelijke Rn peering, er derhalve reden tot dankbaarheid tot opgewektheid, wanneer wij den ieken toestand hier te lande uit prin- 5.25, leel oogpunt bezien, onmiddellijk zij IVo iraan toegevoegd, dat het door de recht- parti'en verkregene medebrengt voor vooral in dezen tijd, buitengewoon jote verantwoordelijkheid, op hen legt aj. ir zware verplichtingen. 11 En erden it EW e :stu „eid jor aal XE )ok wij katholieken hebben daarvan te igen, te volbrengen ons deel. Te zorgen bobben wij, dat de resultaten, arop we thans kunnen bogen, en die een zoo groot deel te danken zijn aan eendracht!gen moeizamen arbeid van voorgeslacht, worden behouden en tot meerdere ontwikkeling worden tracht. Wordt het door allen ingezien! ven allen bliik te beseffen, wat aan den SS ki! van vroeger jaren te danken is? Is illen het besef levendig, welk een meeï- le strijd in eendracht-, offervaardig en groot Godsvertrouwen is* moeten el#" enei de te komen tot de eman atie der katholieken van Nederland? 'erdt in voldoende mate kennis geno- Vi i van het verleden, teneinde zoo te ge len tot juiste waardebepaling van het len, om dan te beseffen den duren plicht eenmaal verkregene niet lichtvaardig le waagschaal te stellen, maar alle ichten in te spannen om het te behou- te vermeerderen, ten einde het dus kunnen overgeven aan hen, die na ons oen zullen? Gelukkig behoeven wij, voor zoover.hier tekort valt te constateeren, niet te ten naar de wijze, waarop het moet len aangevuld. De leiders onzer plaat- J.jke kiesvereenigingen, en bovenal onze tholieke pers, aan welke wij op slaat- slig gebied reeds zooveel te danken heb- s. zullen, naar vertrouwd mag worden, gewaardeerde medewerking blijven ver ben, teneinde te bevorderen, dat allen, len laatsten man en de laatste vrouw ?aan inzien, wa-t de traditie der Ka- 'ieke Staatspartij vraagt voor het he- t opdat men veilig de toekomst kunne Pngaan. de den srstp ich is opc ?te he, 1 i ie 7.75 ikomi enwerking der rechtsche p a r t ij e n. "dijk tot dusverre, zal echter ook in het !t°lg cene Christelijke Staatkunde 'naan dan toch, gelijk de droevige erva- ■5 op internationaal gebied met den dag "dijker aantoont, de wereld voor alles ipfte heeft hier te lande slechte hun gevoerd worden in samenwerking met lie met ons Christus' leer willen ten todalag gelegd n aan wetgeving en 1J'$>stuur, teneinde ook op staatkun- terrein na te streven den vrede van t-^tus in het rijk van Christus. het t niet overbodig heeten daarop nu en !'a katholieken kring te wijizen, nu 't !l van hen, die de politieke actie onder districtenstelsel medemaakten, geleide- .einer wordt, hij wie reeds do herin- "3 san het samengaan bij de stembus *er bet bewustzijn levendig doet blijven, ■ook thans nog zij, die een gemeenschap doel nastreven, hebben te zorgen ®der to blijven verstaan en de midde- ben aan te wenden, die daartoe noo- Z!)n. Dat in deze wederkeerigheid moet «preekt van zelf. - [0. f ?ooeven gezegde word© echter 1 «geleid, dat politieke overwegingen °wfc zouden mogen doen afzien, van hetgeen als katholieken ons plicht is te 1 doen. Dat toch, naast hetgeen ons met de christelijke partijen op staatkundig gebied vereenigt, ook is, wat ons scheidt op gods dienstig- en kerkelijk terrein onze poli tieke tegenstanders behoeven er niet tel kens aan te herinneren. Wij zelf stellen er prijs op, dat 't niet worde uit .hot oog ver loren, gelijk het ook door de andere recht sche groepen bij herhaling wordt verklaard ten opzichte van ons, met eene vrijmoedig heid, te begrijpen en te waardeeren. De vrijheid der Katholieken. 't Kan daarom goed zijn ook onzerzijds nog eens to zeggen, dat in ons land metf zijn gemengde bevolking, naast samenwer king met anderen op staatkundig terrein op den grondslag van hetgeen ons daar gemeen is, naast gemeenschappelijke poli tieke werkzaamheid in wetgeving en Staatsbestuur naar gemeenschappelijke christelijke beginselen, wij katholieken on verkort wenschen te zien onze vrijheid om te bevorderen, dat onze katholieke leer steeds meer en beter, en door steeds meer deren worde gekend en beleefd, dat do in het katholicisme gelegen kracht kome tot de gewenschte ontwikkeling, een© vrijheid, die ook anderen, gelijk we volkomen be grijpen, voor zich vindiceeren en in ruime mate gebruiken ter verbreiding der door hen voorgestane leer en ter bevordering der toepassing daarvan. Hoop op politieke winst zoude ons er nimmer toe mogen brengen in deze onzen plicht te verzaken. Toch zouden minder vriendelijke uitla tingen aan ons adres nu en dan gericht van Christelijk-Historischc zijde ons er toe kunnen brengen te verstaan, dat van ons werd gevraagd eene niet te aanvaarden be scheidenheid en teruggetrokkenheid, werd gevraagd van ons eene vrijheidsbeperking, die men zelf niet dulden zou. Onthouden worde daarbij echter, dat evenmin als hij ons de partij aansprakelijk gesteld mag worden voor uitlatingen van sommige leden in woord of geschrift ook daar de door mij bedoelde woorden worden gelaten voor rekening van enkelen, door de leiding niet worden gedeeld. Zoo zeide o.a. een paar maanden geleden de voorzitter der Cbristelijk-Historischo Unie, ds. Sehokking, iD eigen kring tot hen, die zulke uitlatingen bezigden: „Stelt te genover Rome's ijver, uw eigen bekee- ringsijver", woorden spoedig daarna door den voorzitter der Anti-revolutionnaire Partij, dén heer Colijn, tot de zijne ge maakt; gelijk van die zijde, gelet op de daar reeds lang gevolgde gedragslijn, niet anders te verwachten viel. Welnu, wordt aan die wijze raadgeving gevolg gegeven, dan is er waarborg le meer, dat de zoo heilzaam en vruchtdra gend gebleken samenwerking der rechtsche partijen in de toekomst blijve bestendigd, hetgeen door eenieder, die het wel meent ieder voor zich in positieven zia werkzaam te zijn, zal eenerzijds vermeden worden dat buiten het eigenlijk politiek gebied noodeloos uitdrukkingen worden ge bezigd, die ook de verhoudingen daar in minder gunstigen zin heinvloeden, zal an derzijds verkregen worden, dat op politiek terrein men verschijnen zal beter onder legd in de beginselen, die de rechtsche gree pen daar in toepassing willen zien ge bracht, dat men met meer ijver zal na streven de doorwerking dier beginselen in ons staatkundig leven, hetgeen naar de ervaring geleerd heeft aan de een drachtige samenwerking ter rechterzijde steeds ten goede komt. 's Lands financiën. Is er dus, gelijk ik in den aanvang zeide, alle reden tot dankbaarheid en tot opge wektheid, ontveinsd mag niet worden do zware taak juist in deze tijden op do rechtsche partijen als Regeèringspartijen gelegd, nu zij 'hebben te toonen, ook in hot openbare leven, him plichten van staat ge trouw te willen vervullen, waartoe in de allereerste plaats behoort het in samenwer king met de Regeering op orde brengen van 's lands financiën. Dat. daarbij moeilijkheden worden onder vonden, ook uit onze kringen nu en dan een bitter woord vernomen wordt, is ver klaarbaar. Zoo velen hebben op allerlei wijzen het volk in den waan gebracht van het bestaan van een Alwijzen, Almadhtigen Vader- Staat, van wien alles te hopen, alles te ver wachten viel, dat de ontgoocheling uiterst pijnlijk moet wezen op heden bij degenen, die er in hebben geloofd, en dat gemakke lijk spel hebben degenen, wier taak hei schijnt te wezen op te zetten tegen allen, die in overheidspositie zijn geplaatst, ver zet aan te teekenen tegen alles, wat van overheidswege wordt verricht. Moeilijk doch verheven is daartegenover de arbeid van hen, die juist in deze tijden, die zoo licht zenuwachtig en prikkelbaar maken, in deze tijden, waarin men licht on redelijk wordt, en zich overgeeft aan kla gen over hetgeen wordt opgelegd, geroepen zijn berusting voör te houden in het onver mijdelijke, een berusting, zooveel eerder te verkrijgen bij hen, die de gebeurtenissen der laatste jaren uit christelijk oogpunt weten te bezien, en zoo de juiste lessen er uit weten te trekken. Van ons katholieken mag dan ook de Regeering zeer zeker verwachten, dat wij haar steunen zullen in den buitengewoon moeilijken arbeid, dien zij in dezen tijd te volbrengen heeft, steunen bij de tenuit voerlegging ook van die maatregelen, die, hoe ongaarne vaak ook, zij noodgedwongen nemen moet. Anderzijds mag aan de Re geering gevraagd, dat hij de bezuiniging zij_ zelve de leiding boude, en deze 'niet zelfs niet ten deele overga in handen der bezuinigingsinspectie; gevraagd, dat bij de bezuiniging wél overwogen worde te werk gegaan, niet ruw worde ingegrepen; gevraagd, dat bij het maken van bezuini gingsplannen niet worde uit het oog verlo ren, dat ook dan, ja juist dan, de ideëele belangen aanspraak mogen maken op bij zondere verzorging en behartiging; ge vraagd, dat ook in dezen tijd van bezuiuï- ging de eerbied voor de wet door de Over heid zelve ongerept worde bewaard en in practijk gebracht. Maar dan ook zullen wij katholieken in en door onze politieke organisatie met hart en ziel medewerken om aan te kwee ken en te onderhouden de zeker nu zoo noodige rust en kalmte, gaarne onze krach ten inspannen om te bevorderen, mede door goede voorlichting, dat ons volk overtuigd worde, dat de Regeering niet meer vraagt, niet meer lasten oplegt, dan noodig is, en dan ook bereid zij te dragen, wat gedragen worden moet. En mocht 't ons niettemin gelijkmen- schelijk is nu en dan zwaar vallen, dan zal naast andere, ook ons kunnen voeren tot berusting deze overweging, dat terug blikkend op de laatste jaren, en beziend, wat elders geleden werd en nog geleden wordt, wij hier te lande dankbaar hebben te zijn, dankbaar voor alles jegens God, dankbaar ook jegens Haar, die in deze moeilijke jaren aan het hoofd van den Ne- derlandschen Staat zich zag geplaatst, en voor Wie welrlra een Regeeringstijdvak onder jubel en dank van Haar volk afge sloten worden gaat. Het regeeringsjubileum. Spreker herinnert er aan, dat in 1896 de katholieke leden der Tweede Kamer vaststelden het program en aan hun ka tholieke landgenooten vroegen daaraan te verleenen hun krachtigen en onontbeerlij- ken steun. Aan ons is 't gegeven met overgroot© dankbaarheid te kunnen constateeren. hoe zeer de toen geuite gebeden voor de Ko ningin om „wijsheid, kracht, heil en vele jaren", door God verhoord zijn geworden, hoczeeF—de verwachtingen, toen uitgespro ken, zijn vervuld; aan ons het voorrecht het te kunnen zeggen, dat na en door een 25-jarige wijze, zegenrijke Regeering het woord van koning Willem III toen in her innering gebracht: „Oranje en Ne derland, onder Gods zegen v r ij, o n a f h a n k e 1 ij k en één", nog ten volle werkelijkheid is, en wan neer wij dan letten op 't lot, anderen na tiën de laatste jaren ten deel gevallen, dan gevoelen we pas, wat het zeggen wil. dat dit woord heden nog door ons in Neder land onverzwakt gesproken worden kan. Zoo zullen dan wii, ook als katholieke Staatsburgers, van gansclier harte, met groote geestdrift, deelnemen aan den jubel en den dank, weldra ie brengen aan de Koningin, dio wij eeren en liefhebben als wijze en voorbeeldige Vorstinne, als Vor stinne, uit Wier daden het Christ avant tout" zou zijn gebleken, ook als dat koninklijk woord niet gesproken was. En dankend voor de zegeningen in en dat een gelukkige Regeering Haar deel blijve, dat jaren, jarenlang ons gespaard blijve onze gevierde, geëerbiedigde, ge liefde Koningin. PIT HE PER® PROFESSOR BORRET CONTRA MAAS. De Volkskrant schrijft: ln de algemeene vergadering van het Verbond van Nederlandscho Fabrikanten- vereenigingen behandelde Donderdagmid dag professor mr. Am. Borret S. J. het onderwerp: De ondernemer en de ethiek. (Wij hebben er gisteren een uitvoerig verslag van gegeven. Red. L.Grt.). De rede had geen polemisch karakter, maar de spreker kon niet verhinderen, dat hetgeen hij betoogde lijnrecht in te genspraak was met, en een weerlegging van hetgeen de voorzitter van het Fabri kanten-Verbond, de heer Simon Maas, bij voorkeur voor opschuift en staande houdt: dat sociale vrede een onding en strijd een levensvoorwaarde voor het maatschappe lijk leven is. Professor Borret betoogde daarentegen, dat het geheel niet gezond kan zijn, als de deelen onderling strijd voeren, dat strijd door den zedelijken rechtvaardigheids- eisch wordt verboden en dat ons maat schappelijk stelsel op vrede dient te worden op- en voortgebouwd. Van de ondernemers getuigde mr. Bor ret, dat ze moeten zijn hoogstaande, zede lijke menschen, wier sociale taak hoogst belangrijk is en daardoor niet onderge schikt mag worden gemaakt aan de eco nomische taak: geen productie om de productie, dat zou inderdaad het kapi talisme als vloekwaardig typeeren. Ook in zijn economisch beroep moet de ondernemer zijn hoog-zedelijke opvatting uitleven. Het sociale leven kan alleen tot bloei komen, wanneer de liefde het eerste der geboden is. De maatschappelijke solidariteit eischt dus een warm-voelend hart voor de ar beiders. Natuurlijk heeft de voorzitter van het Verbond, de heer Maas, drommels goed gevoeld, dat de rede van professor Borret vierkant stond tegenover hetgeen hij zelf zijn medeleden pleegt voor te houden en hetgeen in die kringen maar al te vaak en al te gereodelijk ingang vindt Met handig gebaar wist hij een discus sie, waarin hij zelf het allereerst had moe ten zijn gemengd, af te snijden: hij was n.l. beducht, dat door een discussie de diepe indruk der inleiding wellicht verlo ren zou gaan. En de heer Maas achtte het van belang, dat het Verbond zich aan het eind van zijn vergadering had gewijd aan verdieping van het eigen geestelijk leven on dat de gedachten der vergaderden zi<^ aan het slot hadden bepaald bij de ethiek, die ook het economisch leven der ondernemers moet beïnvloeden en beheerschen. Mooi gezegd. Indien de leden van het Verbond er nu maar in het vervolg naar leven en han delen willen 1 Centraal Bureau K. S. A. Reis naar Rome. Daar uit de talrijke bij het Centraal Bu reau der K. S. A. ingekomen aanvragen om inlichtingen betreffende de reis "naar Rom<? gebleken is, dat verlenging van den in schrijvingstermijn (aanvankelijk gesteld tot 1 Juni) door velen zeer zou worden op prijs gesteld, voornamelijk ook omdat de datum van vertrek nog niet definitief kon worden bepaald, zal de gelegenheid om zich voor deelname aan de reis bij het Centraal Bu reau aan te melden, nog worden openge steld tot 15 Augustus e.k. Binnen weinige dagen zal de datum van vertrek thans wofden bekend gemaakt. Daar het van belang is zoo spoedig mo gelijk het aantal deelnemers althans "bij benadering te kunnen vaststellen, verdient het aanbeveling, om zich voor de deelna me aan te melden, zoodra men tot het ne men van een beslissing in staat is. Bij aanmelding voor de deelname moet f 25 van de reissom worden gestort, welke som bij onverwachte verhindering om aan de reis deel te nemen, na aftrek van even tueel gemaakte onkosten, wordt terugbe taald. Inlichtingen zijn tegen vergoeding van f 0,10 bij het Centraal Bureau, Steenschuur 17, Leiden, te verkrijgen. Boekeninzamoling voor het R. K. Bibliotheekwezen. Het Centraal Burgau der K. S. A.. Steen- schuur 17, te Leiden, houdt zich bij voort during aanbevolen voor toezending van ge bonden of losse jaargangen of nummers van de grootere katholieke tijdschriften, zooals: De Katholiek, Studiën, De Beiaard, Katholiek Sociaal Weekblad, enz. Het Bureau stelt uit de ingekomen zendingen complete stellen samen om die ten ge schenke aan te bieden aan .de R. K. open bare Leeszalen en boekerijen. Ook zendingen andere boeken en brochu res in alle talen op wetenschappelijk of letterkundig gebied, alsmede stichtelijks lectuur en ontspanningslectuur, onverschil lig of het al of niet katholieke uitgaven zijn, worden steeds gaarne in ontvangst genomen, deskundig uitgezocht en over be hoeftige R. K. Bibliotheken gedistribueerd. De Spoorwegen. Vacantickaarten. Van 1 Juli tot en met 15 September 1923 worden door de Ned. Spoorwegen vacan tickaarten afgegeven, waarvan de prijzen bedragen f 10 voor do eerste, f 7.50 voor de tweede en f 5 voor de derde klasse. e-c.Uokap.tilie t t e n on uitstapjesb i Ij e t t en voor kinderen. Door de Ned. Spoorwegen is bepaald, dat gezelschapsbiljetten voor volwassenen ook in de maanden Juli, Augustus en Septem ber afgegeven worden. Tevens worden de uiistapjeshiljetten voer kinderen dit jaar ock in de maanden Juni. Juli, Augustus en September afgegeven voor reizen op Zon- en Feestdagen, of op den dag, die onmiddellijk voorafgaat aan, of op dien, welke onmiddellijk volgt op een Zon- of Feestdag. Voor houders van gezelschapsbiljetten en van uitstapjesbiljetten voor kinderen zijn, tenzij het tegendeel bepaald wordt, de D- treinen uitgesloten. Abonncmentsk a a rt e n. Door de Directie der Ned. Spoorwegen is bepaald, dat met ingang van 1 Juni 1923 de geldigheidsduur van de algemeene abon nementskaarten, groepkaarten, trajectkaar- ten en scholierkaarten der eerste of der tweede klasse voortaan driemaal in plaats van tweemaal verlengd kan worden. Voorts dat de kindergroepkaarten ook geldig zullen zijn op de lijnen Hilversum Utrecht, den DolderBaarn en Enschedé Glanerbrug. Maand kaarten. Door de Ned. Spoorwegen is bepaald, dat de houder van een maandkaaH de reis in een voor houders van maandkaarten uitge sloten trein (geen D-trein zijnde) mag af leggen, indien hij vooraf aan een stations- of perronloket de helft van den gewonen enkelen prijs bijbetaald heeft en derhalve tevens in het bezit is van een halve gewone enkele reiskaart. Geeft een houder bij het instappen in den trein bennis, dan verstrekt het trein personeel hem een halve enkele reiskaart. Soc. Democratische wethouder. De S.D.A.P. te Haarlem heeft zich be reid verklaard een wethouderszetel to aanvaarden. Mr. Rutgers hoogleeraar? In de vergadering van den Bond van A.-R. Gemeenteraadsleden werd door Prof. Diepenhorst gezinspeeld op de mo gelijkheid dat Mr. Rutgers zal worden be noemd tot hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit. Uit het boekdrukkersbedrijf. Dinsdagmiddag 1.1. hield de Nederland- sche Bond van Boekdrukkerijen zijn voor jaarsvergadering te Breda. Do aflredende bestuursleden, de heeren J F. Duwaer, mr. H. J. D. D. Enschedé en S. W. Melchior, werden met overgroots meerderheid herkozen. Woensdagmorgen werd de vergadering van de Federatie der Werkgevers-organi- satiën in het Boekdrukkersbedrijf ge opend. Do voorzitter, de heer S. S. Kor thuis, heette do leden welkom en wees er op, hoe 1 noodig het is, dat de Nederlandscho drul:- kerspalroons in dezen lijd van mala'se zie!; krachtig aaneen sluiten. Daarna kwamen in behandeling de bin dende besluiten door het Algemeen hoofd-, bestuur sedert de laatste algemeene ver gadering in December genemen. Als volgend punt kwam in behandeling het voorstel van het algemeen hoofdbe stuur, om een zekere organisatorische re geling met de chefsvereenigingen te tref fen inzake de rechtspositie der chefs. Het voorstel werd aanvaard. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel om voor de uitkeering van zieken geld voor de werknemers een ziekterisico- vereeniging op te richten, welke is aan gesloten bij Centraal Beheer. Ook dit voorstel werd aanvaard. Vervolgens kwam in bespreking de al gemeene toestand der organisatie. Met algemeene stemmen werd het beleid van het hoofdbestuur goedgekeurd. Tevens kwamen hierbij in bespreking do overeenkomsten met de Vereeniging van Papiergroothandelaren en met den Bond van Handelaren in Grafische Artikelen. In verband met het feit, dat de Vereeni ging van Papiergroothandelaren het con tract verwierp, werd de volgende motio aangenomen: Do algemeene vergadering draagt het Hoofdbestuur op, om, indien alle pogingen tot het treffen van een rege ling in onderling overleg blijken te zijn uitgeput, die maatregelen te nemen, welke het noodig acht om tot het gewenschte doel te geraken. Een der afgevaardigden uit het district Amsterdam bracht de vraag naar voren betreffende de mogelijkheid tot het invoe ren van een pensioen-verzekering voos oude werknemers. Van de zijde van het hoofdbestuur werd geantwoord, dat, hoe sympathiek deze zaak op zich zelf mog6 zijn, het bedrijf de daaraan verbonden lasten op het oogenblik onmogelijk zal kunnen dragen. Er werd een commissie benoemd om de moeilijkheden in het bij zonder te onderzoeken. Federatie v. d. R. K. Vereenigingen ter Bescherming v. Meisjes in Nederland. In de Meimaand hield de Federatie v. d. R. K. Ver. ter Besch. v. Meisjes haar jaarvergadering te Utrecht, waar zii ge vestigd is. De opkomst was dit jaar biuu...con groot; afgevaardigden van alle Diocesen waren aanwezig. De vergadering werd bij gewoond, behalvo door den Geestelijken Adviseur, Monseigneur B. A. de Wit, Vi caris Generaal te Utrecht, ook door den ZcerEerw. heeren: Dr. A. Derckx te Ven- lo, Pastoor H. A. v. Kesscl te Delft en Pastoor T. L. Stockman te Utrech De Presidente, Mevrouw G. v. Eekelen van Basten Bak ie Winterswijk, opende de vergadering'met den Chr. groet, brengt een hartelijk welkom aan de aan wezigen, wijdt een gevoelvol dankwoord aan do afgetreden Secretaresse Mevr. D. Wanna-de Graaf te Alkmaar, die op zoo buitengewoon loffelijke wijze het Secreta riaat vervuld heeft begroet vervolgens met den. wenBch. tot vruchtbaar samen werken, de twee nieuw benoemde bestuurs leden, Mej. N. Crielars te Amsterdam, als afgevaardigde voor het Diocees Haarlem en Mej. Th. L. Elshof, te Leiden, als Se cretaresse. De Secretaresse geeft het jaarverslag der Federatie. Nederland telt 21 afd. der Meisjesbescln, 15 bemiddelingsbureaux, 34 tehuizen, 540 correspondentschappen, 5 Doorgangshui zen eri enkele consultatiebureaus. Voor het Diocees Haarlem deelt Mej. L. Schwenck van Ovorveen mede, dat de 9 afdeelingen in het Diocees zeer bloeiend zijn. Leiden is gereorganiseerd in Zitaver., Meisjes besch., Margarita v. Cortona-, Patronaat en Vakschool, allen zelfstandig, doch verbonden in de afd.: Centrale. Bij het volo goede en schoonc, hier reeds aan wezig, is een melksalon ingericht voor meisjes van ateliers en scholen. Vervolgena geeft de Penning.se Mevr. G. Oppen-Dunkelman te Maastricht het fi nancieel verriag der Federatie over 1922: Inkomsten f 5327.20; uitgaven f 4977.56; saldo f 349.64. De begrooting voor 1923 wordt goedge keurd, alsmede het. voorstel, dat door elk Diocees aan de kas der Federatie f 150 zal worden afgedragen. Vervolgens worden de 11 gekomen stuk ken behandeld en de mededeelingen. Verschillende onderafdcclingeu brengen daarna verslag uit. Bij de rondvraag wordt door den Zeer Eerw. heer Pastoor v. Kcssel, namens <3© afd. Delft, gevraagd, hoe te handelen met Protestantsehe Duitscho meisjes, die de Katholieke Ver. willen bezoeken. Advies wordt gegeven haar te wijzen op do niet Katholieke Tehuizen, doch overigens met voorzichtigheid en Christelijke liefde haar bij te staan. STADSNIEUWS PROCESSIE NAAR BRIELLE. De Processie naar Brielle van Leiden cn Omstreken gaat dit jaar den 17den Juli. Abusievelijk was reeds in sommige bladen vermeld 30 Juli, maar dit moet zijn Dinsdag 17 Juli. Natuurlijk zullen dit jaar nog meerderen de Processie medemaken dan het vorig jaar. Zooals immers reeds bekend is, werd het vorig jaar door de Lcidsche Processie een beeld geschonken aan de Bisschoppe lijke Commissie om te plaatsen in het prachtige monument op het Martelveld op gericht Dit beeld stelt voor den H. God©- fridus van Duynen, die even krachtig en rustig als anders in do kerk, onder dn galg op het marktplein het Maria-gebed voorzong, waarop door alle Martelaren „Amen" werd geantwoord. Deze Martelaar was een zeer nederig man, zóó zelfs, dat hij slechts met groote moeite er in liad toegestemd de Priester lijke wijding te ontvangen, terwijl hij met zooveel angst over dio verheven waardig heid en zijn eigen nietigheid nadacht, dat

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5