e Scid^clveSou^oiu i No. 4161 |4e Jaargang. Z/ITEF1D&© 2 JUNI 1923 DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.59 per kwartaal. onze Agenten 20 cent per week 8 2.60 per kwartaal, 'ranco per post 1 2.95 per kwartaal, jfet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ïrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt alken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT, 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone ad vortentlën 3D cent per regol» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine arïverientsën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 8 C.50. ofci pal foestaaü uit vier bladen, waaronder* Beef Seïl> lusfreerd Zondagsblad. Samenwerken in vrijheid. Ie:'; Wij hebben in ons tweede blad een uit roer ig verslag gepubliceerd van de rede, saarmede de heer Van Wijnbergen heden 1(j, Ie Bondsvergadering te Utrecht heeft ge opend. Die rede is zeker aandachtige lezing ej^aard. Op één onderdeel willen wij liier wijzen Ka een pleidooi voor blijvende samen- jerking met ander.e Ghristelijko partijen -Antirev. en Chr.-Hist. vervolgt hij: 't Kan goed zijn ook onzerzijds nog eens te zeggen, dat in ons land met zijn gemengde bevolking, naast samenwer king met anderen op staatkundig Ier- rein op den grondslag van hetgeen ons daar gemeen is, naast gemeenschappe lijke politieke werkzaamheid in wetge ving' en Staatsbestuur naar gemeen schappelijke christelijke beginselen, wij katholieken onverkort wensclien te zien onze vrijheid om te bevorderen, dat onze katholieke leer steeds meer en beter, en door steeds meerderen worde gekend en beleefd, dat de in het katho licisme gelegen kracht kome tot de ge- wenschte ontwikkeling, eene vrijheid, die ook anderen, gelijk we volkomen be grijpen, voor zich vindiceeren en in ruime mate gebruiken ter Verbreiding der door hen voorgestane leer en ter be vordering der toepassing daarvan. Sa menwerken, maar niet wegmof felen van onze beginselen, niet verstoppen van ons Geloof, van onzen Godsdienst. Samenwerken, maar: in vrijheid' Zie- daar onze wensch. eRjji ^De bezetting van het Ruhrgebied DE NIEUWE VOORSTELLEN. V.D. uit Parijs: Officieus wordt gemeld, dat de nieuwe Duitsche voorstellen een moratorium van vier jaar vragen. Voorgesteld wordt een betaling van 30 milliard goudmarken te ^etalen in 30 jaarlijksche termijnen. Wolff uit Berlijn: De besprekingen van den Kanselier met ie partijleiders zijn gisteren voortgezet. jHij heeft in den loop van den dag.de ver tegenwoordigers van verschillende par tijen ontvangen en met hen afzonderlijke besprekingen geliad; hij oriënteerde zich over de stemming die er heerscht, wat er zoo zeer toe bijdroeg om den toestand op lo helderen, dat cle voorbereidende werk zaamheden voor het Duitsche antwoord vermoedelijk in het begin der volgende wek afgeloopen zullen zijn. Volgens een Wolff-telegram uit Keulen bobben de vertegenwoordigers van de vak vereenigingen en der sociaal-democratie 5EÏ ia het bezette gebied zich in een gemeen- schappelijke vergadering voor de voort- zelling uitgesproken van het lijdelijk ver- Ij:: zot, ook tijdens de beginnende onderhan delingen. Mussolini voor een inter geallieerde conferentie. Naar cle „B. Z. a. M." uit. Rome ver leemt, verluidt daar met zekerheid, dat pésolini voornemens is, na de overhan diging van de Duitsche nota, vooropge steld dat deze bepaalde verwachtingen vervult, zicli voor een in ter geallieerde con lerontie zal verklaren, waarop getracht zou worden een gemeenschappelijke ge dragslijn der geallieerden inzake de scha devergoeding vast te stellen. Door de Franschen doodgeschoten. Wolff uit Berlijn: ^en onderzoek heeft bewezen, I, r !at de in Maart door Fransche soldaten 1(1 'doodgeschoten ziekenoppasser Frans He- ;old uit Altmessen, aangehouden was om bij naar zijn kamer was geweest om een en ander te halen. Achter een hoop dval bij de mijn Elize losten de Fran sen verschillende schoten. De schoten ljiu in den rug gelost. Het lijk is daarna aan de Duitsche overheid overhandigd, ten verklaring van het geval hebben de wans eken niet gegeven. Rooversbende gearresteerd. De politie te Escliweiler heeft een ben- f? van vijf jongeheden gearresteerd, die aan roof hebben schuldig gemaakt. "A) waren gekleed in uniformen van Bel- adVi' 'sche officieren en soldaten en gewapend '^t pistolen en geweren. Zij deden aan een op afgelegen boerderijen en pleeg- ïe» diefstal. ^even-en-twintig gevallen van roof wor ,e0 bun ten laste gelegd, waarhij zij een "fwag van 100 millioen gestolen hebben. De Communisten-delegatie te Berlijn. In den rijksdag waren Donderdag de legaties van arbeiders en employe's uit het rijk en uit Berlijn verschenen. Zij behoor den voor de overgrooto meerderheid tot do communistische partij, doch onder hen bevonden zich ook leden der sociaal-de mocratische partij. De delegaties waren afgevaardigd, om bij de regeering bedenkingen te uiten te gen het ingrijpen van de rijks weer en de politie in het Ruhrgebied, vooral echter om cle regeering den ontzettenden ernst van den door cle mislukking van de steun- actie voor do mark geschapen toestand duidelijk te maken. In de bespreking werd de noodtoestand van de arbeiders uitvoerig uiteengezet en vooral verlangd, dat cle loononderhande lingen zouden worden bespoodigd, dat de uitbetaling der hoogere loonen reeds hij voorbaat zal geschieden, daar anders on lusten niet te vermijden zijn. Do „Yorwarts". acht het thans echter dringend noodig, dat de regeering een krachtigen druk op do ondernemers uit oefent, teneinde een loonsverhooging te doen doorgaan en dat zij er ook voor zorgt dat reeds voor dé" beëindiging van de loonsonderhandelingen vooruitbetalingen op de verhoogde loonen plaats hebben. Volgens het „Acht Uhr Abendblatt" wa ren de volgende zes eischen gesteld: 1. terugvoering van de rijksweertroepon naar hun standplaatsen; 2. verbod om fascistische organisaties en de brandweer voor politiedienst in het Ruhrgebied te gebruiken; 3.. onderdrukking van de hetze tegen de communistische partij 4. regeling der loonen en salarissen vol gens de duurte; 5. erkenning van de proletarische Hun- dertschaften en liun gébruik voor politie dienst; 6. erkenning van cle controlecommissies en van de controle van cle levensmiddelen markten do or de georganiseerde arbeiders we er t etferrwo O rui ger eter regeermy ver klaarde, dat deze 6 eischen aan de rijksfe- geering ter kennis zouden worden ge bracht. Een deputatie begaf zich daarop naar den Pruisischen minister van bin- nenlandsclie zaken, Severing, wien zij eveneens deze zes eischen voorlegden. De minister verklaarde zich bereid, de eco nomische eischen, voorzoover zij te ver wezenlijken zijn, en voorzoover de minis ter. van binnenlandsche zaken hiervoor in aanmerking komt, te steunen, doch hij weigerde de eischen tot erkenning van de proletarische Hundertschaften en het ge bruik maken daarvan voor de politie dienst en ook cle erkenning van de contro lecommissies te aanvaarden. De minister deed cle delegatie duidelijk voelen, dat 'voor cle handhaving van de rust en cle orde in den staat alleen cle staat verantwoordelijk is en dat hij niet kan gedoogen, daj; zich andere organisa ties vormen. België. De beambten-staking opgeheven. Teneinde bij to dragen lot cle oplossing van de beambten-staking had minister Neujean een dienstorder uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de ontslagen he ambten opnieuw in dienst zouden worden genomen, als gisteren het werk zou wor den hervat. Het Nationaal Syndikaat heeft deze te gemoetkoming van den minister dank baar aangegrepen en vannacht aan al zijn afdeelingen in het land een oproep ge seind om do staking te doen eindigen. In dezen oproep wordt nog gezegd, dat het werk ook hervat wordt om in-verband met do cheque- en senaatsgebeurtenissen van Donderdag te bewijzen, dat cle sta king geen politiek of anti-nationaal doel had. Gistermorgen hebben de beambten op vrij grooto sc-haal aan den oproep van liun syndikaat gehoor gegeven en reeds voor den middag was op veel plaatsen een groote hervatting van het werk ingetre den. In de betrokken kringen is men thans zeer optimistisch gestemd en meent men dat de staking als volledig geëindigd mag worden beschouwd. In verband met de geheimzinnige kwes tie van de cheque zeggèn de Brusselscke bladen, dat senator Renier, de voorzitter van het nationaal syndicaat, gezegd heeft., het bericht als lasterlijk te beschouwen, niet slechts voor bet syndicaat, maar ook voor zich zelf. Hij is voornemens er een rechtzaak van te maken. De „Nation Beige" zegt, dat de procu reur des konings zich Donderdag met de kwestie heeft bezig gehouden, nadat de Guarantee Trust het ministerie van justi tie gewaarschuwd had. Slechts de be ambte van de Trust beeft cle cliècfue ge zien. Hij meent, dat deze afkomstig is van do Reichsbank of van de Deutsche bank Hij kon slechts vage mededeelingen doen over den man, die zich aamneldcle om de cheque te innen; hij meent, dat het een vreemdeling was, die Fransch sprak met een buitenlandsch accent. Aan een vertegenwoordiger van de „Der nière Heure" verklaarde Renier, dat er geen verzoek tot opheffing van dé parle mentaire onschendbaarheid hij den senaat was ingekomen. Do procureur-generaal had Renier slechts gevraagd, te willen ant woorden op 'n vraag, die hij liem wilde 'stellen. Renier zou daartoe vandaag naar den procureur-generaal gaan. Duitschland. Bloedige onlusten in Saksen. Uit Boutzen (Saksen) wordt aan de „Vossïsche Zeitung" gemeld: In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben hier ernstige straatgevechten plaats gehad, waarhij twee personen gedood en zes ge wond werden. Tegen 8 uur 's avond demonstreerden de werkloozen en beproefden een groot restaurant binnen te dringen en dit to ver nielen. Do politie veegde de straat schoon en sloot de betoogers im Toen zij een drei gende houding tegen cle politie aannamen maakte deze gebruik van den wapenstok. Hierbij werd de raddraaier gearresteerd. De demonstranten trokken toen af en men dacht, dat de betooging afgeloopen was. De werkloozen benutten echter de pauze om wapens te halen en keerden om 11 uur terug. Zij trokken tlians naar liet hoofd bureau van politie om den gearresteerde te bevrijden. Zij zonden een deputatie naar binnen, die met de politie onderhan delde. Daarbij werd ^an de deputatie me degedeeld, dat de gearresteerde reeds in vrijheid was gesteld. De menigte schonk hieraan «echter geen geloof en trad brutaal tegen de politie op. Men eisckte, dat de politie zich zou overgeven en haar wapens uitleveren en dat de aangekomen politie— versterking onmiddellijk zou aftrekken. Het tumult werd steeds grooter en ont aardde ten slotte in handtastelijkheden. Do demonstraten bombardeerden het po li ti..--I:mx-&a.u. tiipI aInrjri- „xraardoer alle. ruiten van het gebouw vernield werdén.De politie was genoodzaakt het plein schoon te vegen en richtte stralen uit de brand spuit op do menigte, die wel is waar te rugdeinsde, maar onmiddellijk weer liet gebouw bestormde. Nu maakle- de politie van den wapenstok gebruik. Weer deins de de menigte achteruit, maar slechts voor korten tijd om onmiddellijk daarop den aanval krachtiger te hervatten. De politie loste schoten in de lucht, maar dit werd met gejoel en hoongeroep beant woord. Steeds weer werd zij met steenen gebombardeerd, zoodat haar ten slotte niéts anders overbleef dan met scherp te schieten. Er ontstond een geregeld ge vecht, waarhij uit cle menigte tvyee perso nen, onder wie een vrouw, gedood en zes personen zwaar gewond werden. Langza merhand verspreidden de demonstranten zich en tegen 2 uur 's nachts was de orde hersteld. Oostenrijk. De Weensche Cremaforiüm-kwesiic. Gelijk men weet," heeft bet gerechtshof ter beslechting van grondwettelijke ge schil 1 en bdj uitspraak van 27 Maart uit drukkelijk beslist dat cle minister voor so ciale voorzorg zijn bevel aan den burge meester van- Weenen tot sluiting van het daar opgerichte crematorium met recht gegeven had. De burgemeester werd daarmede in het ongelijk gesteld, doëh hem werden wegens liet verkeerd opvatten der wet verder geen straffen opgelegd. Onvoldoende kennis der wet zou echter .bij een anderen be klaagde dan de burgemeester van Weenen geen reden ter verontschuldiging geweest Het ministerie voor sociale voorzorg heeft nu fen tweeden male den burgemees ter van Weenen oen verbod inzake het door hem toelaten van lijkverbranding doen toekomen. De betrokken minister stelt zich op het zuiver rechtskundig standpunt, dat liet volgens de in Oostenrijk vigeerende wetten niet geoorloofd is, de lijken te verbran den, welke opvatting door do uitspraak van bet hooger genoemde gerechtshof werd bekrachtigd. Op grond daarvan vaardigde liij ten tweeden anale zijn ver bod uit en gelastte den burgemeester, on der het toekennen van een recht van be roep zonder opschortende werking ech ter voor "wat de uitvoering van bet mi nisterieel bevel aangaat het cremato rium-bedrijf onverwijld te doen stopzetten en de voor verhindering der voortzetting van liet bedrijf noodige maatregelen te treffen. Frankrijk. De excessen der royalisten. De Kamer behandelde gisteren de inter pellatie betreffende de molesfeering der Kamerleden Sangnier en Moutet en den oud-afgevaardigde Violette en diens ccht- genoote door camelots du roi. De minis ter van Binnenlandsche Zaken verklaar de, dat cle regeering zulke aanslagen on verbiddelijk zal onderdrukken en tot het einde haar plicht zal doen om de republiek te beschermen. De aanwezigheid van Leon Daudet op de tribune veroorzaakte woe- dendo interrupties van de uiterste linker zijde. De door Brousse ingediende motie, waarin cle Kamer het vertrouwen uit spreekt, dat de regeering in staat zal zijn de republikeinsche instellingen te bescher men tegen de aanvallen, van welko zijde nok, werd aangenomen met 379 tegen 191 stemmen. Zwitserland. De moord op Vorofski. Represailles op Zwitser se he onderdanen in Rusland. Uit Rusland wordt gemeld, dat do So- vjetregeering, uit wraak voor den moord op Vorofski, in geheel Rusland massa-ar restaties van Zwitsersche onderdanen heeft gelast. Te Petrogad, Kiew en Odes sa hebben troepen communisten Zwitser sche winkels en pakhuizen verwoest en geplunderd, waarbij de eigenaars ernstig werden mishandeld en gewond. Spanje. De strijd in Marokko. Officieel wordt uit Madrid gemeld: Een convooi van de stelling Tirzias is aangevallen door 2000 opstandelingen, clic zijn afgeslagen. Twee officieren zijn ge sneuveld en vijf gewond. Een honderdtal manschappen, gesneuveld of gewond,voor het meerendeel inlanders, zijn terugge zonden. Mexico Onlusten. Volgens een bericht uit Durango zijn daar relletjes over den godsdienst ge weest. Een menigte van 3000 personen cLeed. een aanval op het regeeringsgebouw van den staat Durango. Po locale'Tegee- ring werd n.l. door de aanvallers als de indirecte oorzaak beschouwd van de wet waarhij het aantal toe te laten katholieke priesters in Durango wordt beperkt tot 25 tegen de 250 die er in normale tijden wa ren. Er is een sterke troepenmacht samen getrokken om verder bloedvergieten te vermijden. Er zijn reeds 10 dooden en 17 gewonden. üuifenlL ÜapaeMeisï De Opera-brand te Petragradu. Over den opera-brand te Petrogrado, waarvan oen kort bericht melding maakte,- valt nog het volgende mede te deelen: De juiste oorzaak van den brand is on bekend, maar men zegt, dat een klcccfing- stuk, door een der speldragers gedragen, vlam vatte, waardoor spoedig het heele tooneel in brand stond. Onmiddellijk werd het brandscherm neergelaten, maar onder de toehoorders was reeds een paniek uitgebroken en in do wilde vlucht om het behoud van het le ven, werden vele personen gedood en nog meer gewond. De pogingen der brandweer om het vuur te stuiten waren vergeefsch en het gebouw werd geheel in asch gelegd. Groote boschbrand. Naar gemeld wordt, woedt in het Noor den van Ontario nabij het Bovenmeer een felle boschbrand, die. reeds veel schade heeft aangericht. Ongeveer voor 50 mijlen in den omtrek is liet woud door de. vlammen aangetast. Het spoorwegverkeer ondervindt grooto stagnatie. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tob direc teur van het post- en telegraafkantoor te Gorinchem G. A. Otten, thans in gelijke betrekking te Middelharnis. Openbare verpachtingen. Voorloopig' verslag. Aan bet Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp houdende re geling omtrent het clragen der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van promiën bij openbare verkoopingen eu verpachtingen is het volgende ontleend: Onderscheidene leden, instemmende met de oorspronkelijke bedoeling van heb ont werp, betreurden de later daarin gebrachte wijziging, waardoor zij hun stem niet aan heb ontwerp zouden kunnen geven. Verschillende leden hadden met leedwezen de intrekking gezien van het amendement van de heeren Bakker en Heitkamp in de Tweede Kamer. Zij toch keurden ten zeer ste af heb verbod van de uitkeering strijkgelden en dit te inecr nu heb recht HET VOORNAAMSTE MBEUWS. BINNENLAND. Vergadering Bond v. R.-K. Rijkskies- kringorganisaties ie Utrecht. De heer Van Wijnbergen geeft in een rede een beschou wing over den politieken toestand. Reorganisatie Commissie R.-K. Dioce sane Volksbond in het Bisdom Haarlem. BUITENLAND. Een communisten-delegatie heeft te Ber lijn verschillende eischen gesteld. De beambtenstaking in België opgehe ven. Debat in de Fransche Kamer over de excessen der royalisten. Bloedige onlusten in Saksen. LEIDEN. De Leidsche Bedevaart naar Brielle. op den overgang van vast gced voor over dracht binnen drie jaren was verhoogd. Zij konden niet instemmen met deze vrijheids beperking. Aanvulling Pensioerw.r. Initiatief-voorstel Bakker— Nort. Bij de Tweede Kamer is ingediend een initiatief-voorstel van mevr. Bakker-Nort c.s. tot aanvulling van de Pensioenwet-1922 In do Memorie van Toelichting berinne ren de voorstellers aan de verwerping van het amendement-BakkerNort, nadat dit was gesub-amendeerd door den lieer WiTi- termans. De verwerping was klaarblijke lijk het gevolg van do omstandigheid, dat het aldus gewijzigde amendement door-don Minister van Financiën onaannemelijk was verklaard wegens liet door dè Kamer aan vaarde Bub-ainendement-Wintermans. Aan gezien <\e -minister .eclxter tegen het onge wijzigde amendement geen bezwaar had en de beslissing daarover aan dc Kamer had overgelaten, achten de voorstellers do mogelijkheid niet uitgesloten, dat het on gewijzigde amendement zou zijn aanvaard. In dezen gang van zaken vinden zij aan leiding de Kamer alsnog in de gelegenheid to stellen, zicli opnieuw over dc zerk ui* to spreken. De zomertijd. Men schrijft aan de „N. R. C Zomertijd, gij voorwerp van krantenge schrijf, van Kamerdiscussie en provinciale onderzoekingen.nu gij er zijt, gehoor zamen wij u immers allemaal1? Doch zie. in Den Haag op 't Plein, waar de elcctrischo klok getrouwelijk den zomertijd wijst, daar is er één, die zich er niet aan onderwerpt! Trots en koel demonstreeren gouden wij zers hoe 't „vroeger" was; de klok loept - betrekkelijk gesproken een uur achter. We staren naar deze hardnekkige weige ring, om mee te doen met allen in den lan deWie is de snoodaard?.... 't Visite kaartje hangt onder dc wijzerplaat, breed uit: Departement van.Justitie Wat is de sanctie? De wachtgeldregeling bij de Spoorwegen. Op 29 Mei is er tusschen de organisaties van spoorwegpersoneel en de directie der Nederlandsehe Spoorwegen een bespre king gevoerd, o.m. over 'dc wachtgeldrege ling. De bonden hadden geklaagd over een onjuiste toepassing der regeling in dezen zin, dat personeel op wachtgeld werd ge steld, zonder dat het inderdaad overcom pleet was. De directie heeft toegezegd, dab op wachtgeldstelling alleen mag plaats hebben, als vaststaat dat er overcompleet; is. Op wachtgeldstelling mag zelfs niet ge schieden, als vooruitzicht bestaat, dat be- trokkene(n) over eenigen tijd overcompleet zullen komen. Do door de organisaties aangebrachte gevallen van onjuiste toepas sing zal de directie onderzoeken. Bij een gisteren gehouden bespreking tusschen de directie van de Nederl. Spoor wegen en vakvereenigingsbesturen beeft de directie op een verzoek om uitbetaling van do wachtgelden per week, in plaats van per maand, afwijzend beschikt. Reorganisaie-Commissie Diocesane Volksbond, Bisdom Haarlem. De commissie, benoemd in de laatst ge houden Centrale-Raadsvergadering van bo vengenoemde organisatie, is geïnstalleerd. Na oen inleidend woord van den heer H. C. Silvius, Centraal President, dio in het licht stelde de belangrijke taak van deze commissie, werd besloten, dat de commissie zal werken onder voorzitter schap va-n den Centraal President, en werd benoemd tot Secretaris-rapporteur, de heer H. A. Vulink, Westeinde 15, Den Haag. Een zakelijke bespreking volgde over taak en werkwijze van dc commissie, waarbij duidelijk naar voren kwam, wat een ontzaglijk groot arbeidsveld voor

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1