tweede Blad Dinsdag 29 Mei 1923 atiiolieke wetenschappelijke Vereeniging. iNadat Zaterdagavond in de gecombi- crdo vergadering der geneeskundige en en natuurkundige af deelingen van de Gej >reeniging tot het bevorderen van de be- fening der wetenschap onder de katho den in Nederland, dr. Th. Strengers a chemischen arbeid van Louis Pasteur ld geschetst en gehuldigd, sprak in dc <jerj jndag gehouden algemeene vergadering Ferd. Sassen, professor te Rolduc, over Iet werk van Pasteur voor de Mensch- Ia deze vergadering werd een klacht ge- over de achterstelling der katholieken, sprekende cijfers geïllustreerd, ont- cht 3hi EmmEMLiAma :nd aan de samenstelling der commissies, 'ast met de eindexamens aan gymnasia hoogere burgerscholen. Ook wat de Koninklijke Academie van etenschappen betreft, schijnt men de fessen van geleerde katholieken niet te unen vinden. De waarnemend voorzitter, dr. Vinke- eyn, deelde mee bericht te hebben ont ogen, dat de toestand van den voorzit- Staatsraad mr. Slruycken, iets meer [geu raststellend was. Hadden de geneeshee- zich de vorige week tegen overbrenging den patiënt naar ons land verzet, thans chten zij er over, of de overbrenging o plaats hebben. ln<" In de letterkundige afdeeling hield mr. J. C. van Gorkum een voordracht over Fransche Rijnpolitiek in het licht der itorie, en Dr.J. Sassen O. P. over hei ikel ïaSstuk ^er historische zekerheid. In de juridische sectio kwamen in be- cdeling de door Prof. J. H. Valckenier en Dr. J. H. van der Grinster uit bracht© praeadviezen over de vraag: >t de wetgever wijziging brengen in de jonomie der gemeenten? Algemeene jaarvergadering der R. K. Jonge-Werkgevers-Vereeniging. Zaterdag 1.1. en Zondag hield d®R. K. Bge Werkgeversvereeniging de vijftien- algemeene jaarvergadering. Do jaarverslagen van secretaris en pen- 0 igmeester werden goedgekeurd. J™' De heer II. Heij meijer werd in het da- iksch bestuur herkozen, llr. E. Haffmans hield hierna een in- ling over het onderwerp: Wat de in- -itrie redelijkerwijze van de bank mag vachten. Zondagmorgen was er na do H. Mis, erd S3* sta eboa ^.jifcssor Van Aken, te Zeist een voort- bedragen door den geestelijken^adviseur, der jaarvergadering, waarin een eressanto discussie werd gevoerd over voordracht van mr. Haffmans. Zondagmiddag was te Utrecht in een zalen van hot Jaarbeursgebouw een gadering, waarin pater dr. Gassianus •n v üizeu een rede zou uitspreken. Onder de zeer talrijke aanwezigen wa- Mgr. De Wit, vicaris-generaal van aartsbisdom, jhr. Bosch van Oud-Ame- erd, lid der Eerste Kamer, do Tweede imerlèden Van Dijk, Van Wijnbergen cn ier, de prof. Van Aken, Groenen en fgenwoordigers der R.-K. Studenten- senigingen. Een inleidend woord werd gesproken den voorzitter, den heer P. Spooren- uit Tiel, waarin hij in het bijzonder welkom toeriep o, a. aan den vicaris- teraal Mgr. De Wit en aan den voorzit- en secretaris der R. K. Werkgevers- leratie, welke Federatie een zoo belang- steun verleent aan het werk der teeniging. Pater dr. Gassianus Hentzon O. F. M hierna zijn rede over: Realiteit en laat S. ïs lac'nl 'j< den! hen )cen< 'ns Een langdurig applaus volgde oop deze 'ngrijko rede, die er ongetwijfeld toe hebben bijgedragen, dat wij „de werke- iheid met grootere scherpte waarnemen, idealen met vertrouw voller hart lief- aldus de voorzitter. FËUII.LETON en Baron-Bandiet. (Naar het Duilsch.) ?A' sr Wellicht rekent hij er op, dat ik er gebruik van maken zal, antwoordde met een wantrouwenden blik op den haan, maar daarin zou hij zich toch ~aea vergissen. Zelfs de worm kromt wanneer hij vertrapt wordt, enik alles voor zoete koek annemen? Vertrapt hem dan, indien gij dit spotte von Bremen. "Aan wien heeft hij dit alles geschre- Waarde heer, ge zult mij niet kwa- ueraen, dat ik u hel antwoord schul- hlijf. Daarvoor kunt ge geen reden lieb- Met uw verlof, de reden ligt dichter- -|-aja gij denkt. Men heeft mij die me- Ba -el in gen in vertrouwen verstrekt en aen stilzwijgendheid verzocht; had mijn woord van eer tot onderpand dn solen, dan ware ik niet hij machte ge- f u ook slechts één woord te kunnen h'bten. Gij zult inzien, dat ik onder b1 omstandigheden ook op uw stilzwij gt staat maken. Ik mag er dus den baron niet eens schrijven? vroeg Born, die zijne ge- scho -e bedaardheid weldra had terugge- Ik zou het zeer onaangenaam vin- H Ijódien gij het deedt. Ik zal natuurlijk uw naam niet noc- jnlu< Wijziging Woningwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van artikelen 34 en 38 der Woning wet. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend dat aan de bepalingen van 7 der Woningwet niet de onderstelling ten grondslag ligt, dat de gemeentejjL de voor hare toepassing noodige gelden van het Rijk, in den vorm van voorschotten en bijdragen zouden ontvangen. Voor zoover de gemeenten elders kapi taal kunnen krijgen, verdient liet, ter ver mindering van de lasten voor het Rijk, uiteraard alle aanbeveling, dat de toepas sing van de bedoelde bepalingen zonder voorschotten uit 's Rijks kas geschiedt. Zoolang de exploitatie van woningen zon der bijdragen nog niet sluitend kan wor den gemaakt, heeft de gemeente evenwel belang er bij, niet elders dan bij het Rijk te lesnen, omdat zij anders de bijdrage verbeurt. Dit geeft een ongewenschten prikkel om een beroep te doen op het Staatscrediet. Wordt de mogelijkheid ge opend, dat het Rijk alleen een bijdrage geeft, dan zal menige gemeente zonder schade zelf kunnen leenen. Do voorgestel- do wijziging van art. 38 berust op deze gedachten. Leenön de gemeenten elders dan bij het Rijk en krijgen zij geen bijdrage van het Rijk, dan vervalt de tot dusver bestaande controle van Gedeputeerde Staten. Door de voorgestelde aanvulling van art. 84 wordt liet normale toezicht van Gedepu teerde Staten hersteld, voor zoover bij de toepassing van de bepalingen van 7 het Rijk geldelijk niet is betrokken. Rustende Burgerwacht. „Het Vad." maakt melding van do vol gende circulaire, die de inspecteur der Burgerwachten tot de burgemeesters heeft gericht: „Het is mij gebleken, dat het voorkomt, dat bij een burgerwacht de belangstelling in de oefeningen zoodanig is verminderd, dat van een geregeldo oefening, met uit zondering wellicht ten opzichte van enkele leden, geen sprake meer is, terwijl toch voor alle of voor het grootste deel der ge oefende leden oefeningsgelden worden ge declareerd dan wel patronen voor schiet oefeningen worden aangevraagd. Ingevol ge door mij gedane voorstellen heeft de Ministéf* van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mij gemachtigd in een dergelijk geval de burgerwacht ambtshalve rustend te verklaren dan wel dc wapens te doen innemen. Dit laatste zal alleen geschieden, indien op het behoud der wapens geen prijs meer wordt gesteld dan wel de toe standen in do gemeente het ongewenscht maken do wapens in handen van een rus tende burgerwacht te laten. „Uit den aard der zaak zal, voor de een dergelijke beslissing wordt genomen, overleg worden gepleegd met liet bestuur der betrokken burgerwacht en den burge meester der gemeente." Brand te Doesburg. De voormalige oliefabriek afgebrand. Te- Doesburg is Zaterdagavond bet groote complex fabrieksgebouwen van de voormalige oliefabriek een prooi der vlam men geworden. Het parket te Arnhem was Zondagmorgen alhier aanwezig tot het instellen van een onderzoek. Treinbotsing. Zondagmorgen is de trein uit Hoek van Holland, welke te 8.13 uit Haarlem naar Amsterdam moet vertrekken, 'van achteren aangereden door een ledigen trein, komende uit het rangeeremplacemcnt. Het achterste rijtuig van den aange reden trein was de restauratiewagen, waarin door de botsing alles kort en klein werd geslagen. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats, terwijl evenmin vertraging ont stond. Dc oorzaak van dit ongeval.is nog niet opgehelderd. Auto door den muur. Op den hoek van den Kakeberg en de Ezelmarkt te Maastricht raakte een aan hangwagen 'van ceri. verhuisaütomobiel los, reed tegen een café op en drukte de deur en den muur naast het keukenvenster in. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, de chauffeur was er juist op tijd af gesprongen. Dolle koe. Te Noorbeek werd de dochter van een landbouwer door een dollo koe aangeval len. Toen het meisje reeds bewusteloos was kwamen buren aansnellen en konden met groote moeite het wilde beest overmeeste ren. De malversaties te Maasdam. De burgemeester van Maasdam, de heer Klaar, werd j.l. Vrijdag opnieuw alhier door de Justitie gehoord. Het onderzoek werd Zatedarg voortgezet. Thans ver nemen wij, dat de justitie termen gevon den heeft om den burgemeester in ver zekerde bewaring te houden. De heer Klaar is na afloop der verhoo- ren gearresteerd en in het Huis van Be waring alhier ingesloten. „Tel." Diefstal in het station te Grijpskerk. Uit Groningen wordt aan de „Tel." ge meld: Jn den vorigen nacht is ingebroken in het station te Grijpskerk. Door de deur der derde klasse wachtkamer heeft de dief zich toegang verschaft tot het kantoor van den chef. Na verbreking van een hangslot werd een geldlade geopend, waaruit een klein bedrag is ontvreemd. Ook is er een heerenrijwiel en 13 kilo suikerwerken ge stolen. De inbreker is blijkbaar op een in Gro ningen gestolen fiets naar Grijpskerk ge reden. Het rijwiel is ten minste aldaar ge vonden. Edelkarpers. Door de afd. Hillcgersberg. onderafd. der Ned. Heidemaatschappij, zijn ruim 2500 stuks edelkarpers in de Bergsche Plassen losgelaten en in den vijver van de wandel plaats Plaswijck 120 stuks. Thans zijn to taal ongeveer 34000 stuks jonge visschen losgelaten. Zonderlinge dames. Men schrijft uit Barneveld aan het Hbld. Enkele dagen geleden zijn een paar ah verpleegster gekleede vrouwen wegens hun lastig karakter uit hun pension op straat gezet. En aangezien de reputatie dezer da mes, die over voldoende kapitaal schijnen te beschikken, zoodanig is, dat niemand hen in huis wil hebben, zag de politie zich ge noodzaakt aan deze reeds op leeftijd zijn de vertegenwoordigsters van bet zwakke geslacht onderdak in het.... arrestanten- lokaal aan te bieden, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt en waar het hun zoo goed schijnt te bevallen, dat zij per tinent weigeren dit lokaal weer te verla ten. En intusschen staat hun inboedeltje maar steeds onder den blooten hemel. Een S. D. A. P.-candidaat bedankt. Men schrijft uit Wageningen aan de „Geld.": De heer R. S. Ruivenkamp, die candidaat was van de S. D. A. P. voor de Raadsver kiezing heeft als lid dier partij bedankt, omdat hij geen verantwoordelijkheid wil dragen voor de onsocialistische practijken dier partij. Kinderen verqeten. Men. schrijft aan de „Standaard": Als dc getrouwde vrouw als raadslid haar nlicht doet, dan 't Gebeurde in een der grootste plaatsen van ons land, waar een huismoeder van eenige nog kleine kinderen lid is van den gemeenteraad voor dc S. D. A. P. Haar Edelachtbare vervulde haar plicht en bezocht een volksschool. De kinderwa gen met twee kinderen, die zij, hoewel noode, moest meenemen, werd zoolang in het portaal „gestald Vervuld met hare heilige idealen meent zij na eene wijle aandacht een opmerking te moeten maken tegenover den onderwij zer. Deze is daarover weinig gesticht, met het gevolg, dat zij het Hoofd der School op. hoogen toon haar misnoegen hierover ts .kennen geeft. Deze verwijst haar kalm voor de nöodige klachten naar den wethouder van onderwijs (die, o schrik C. H. is), waar over zij in hooge mate gebelgd de school fluks verlaat en naar huis gaat. Thuis ge komen, Vraagt, papa, waar de kleinen zijn ennu blijkt, dat Haar Edelachtbare deze in haar gemeenten ver ..vergeten" heeft en later nog in het portaal der sohool veilig gestald vindt. Het gemeentebelang alzoo voor eigen huiselijk belang. Teckenen voor den nieu wen tijd! De 100.0001 De 100.000 is ditmaal te Rotterdam ge vallen. Een bekend bureaulist van een groot theater op den Coolsingel is de ge lukkige. Geen geluk is echter zoo groot of or komt een ongeluk bij. Den avond te voren, tweeden Pinksterdag, had de gelukkige eigenaar van bet geheele lot een venvoede handel gedreven in twintigjes. Clubjes van vijf en zes man, gezellige bittertafels koch ten grif do twintigjes, want de ton zat er nog in. Toen de bureaulist den volgenden dag iii zijn bespreekbureau de blijde tijding kreeg, becijferde hij, dat er f 14.000 op zijn portio kwamen. En ruim f 70.000 is verdeeld door de vrienden van de bitter tafels. Er worden vandaag nog rondjes op gegeven. „Tel." üuifenl. Berichten Pestverschijnselen. Te Parijs heeft gisterochtend het ver ontrustende gerucht de ronde gedaan, dat te Saint Üuen, een der voorsteden van Parijs een pestepidemie zou zijn uitge broken. Nadere informaties hebben gelukkig een zoo slechte tijding niet bevestigd. Wel hebben zich in een huisgezin pestver schijnselen voorgedaan. In dat gezin zijn twee gevallen met doodelijken afloop, n.l. de moeder en een van de kinderen, ter wijl de heide andere zieken, die onmiddel lijk geïsoleerd werden, buiten gevaar zijn. Niettemin zijn uitgebreide maatregelen genomen, om het besmettingsgevaar te voorkomen. „Msbd." Brand in een Berlijnsch ziekenhuis. Zondagnacht werd te Berlijn het dak van een groot ziekenhuis door brand ver nield, dat in het Röntgenlaboratoriura uitbrak. Zeer veel wetenschappelijke in strumenten van hooge waarde zijn verlo ren gegaan. Lijkenschennis. Op het St. Michaplskerkhof te Berlijn, heeft een ongewoon geval van lijkenschen nis plaats gehad. Toen de moeder van een 21-jarig meisje, welk lijk in de rouwzaal van het kerkhof stond opgebaard, op den dag vóór de begrafenis haar doode doch ter nog eenmaal wilde zien, ontdekte zij tot haar ontsteltenis, dat het wit kanten kleed, dat het lijk omgaf, en dat een waar de had van 300.000 Marlc, evenals de an dere kleederen van de dooden verdwenen waren.- Men heeft den dader tot nog toe niet kunnen ontdekken. Een machinefabriek afgebrand. Te Rochester (New York) zijn een fa briek en een garage van de Maj'er Machine Company door brand vernield. De gasoline en zuursfcofhouders ontploften. De schade wordt geschat op 100.000 dollar. Achttien in het gebouw aanwezige personen konden ternauwernood ontsnappen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Yoor de openbare zitting komen 91 za ken op de rol, voor nict-openbare behande ling 3 zaken. I. B., verlofhouden te Leiden, is ge dagvaard voor verkoop van andere dan sterken drank, met een te hoog gehalte (18 i)ct.). Dr. van Eek wordt ic. deze zaak gehoord om zijn meening te zeggen of een gehalte van 18 pet. sterke drank is of niet. Getuige heeft dezen drank niet onder zocht, doch wil wel als zijn meening ver klaren, dat 18 pet. zeker sterken drank ge noemd kan worden. De Kantonrechter heeft hier onlangs nog gehoord een verklaring van een des kundige, ie beweerde, dat beneden 35 put. geen sterken drank is, terwijl in hoogste uitspraak dit gehalte al eens op 22 pet. ge bracht was. De Inspecteur Eskens hoopte in 't belang van de beambten, belast met de opsporing van overtredingen inzake do Drankwet, dat hierin een uitspraak zal worden go- daan De Directeur van den Keuringsdienst te Groningen, heeft volgens do kranten be paald, dat beneden 35 pet. geen sterketf drank is, wat ook verklaard is door een deskundige. Do zaak werd aangehouden voor nader onderzoek, waarover dan Dr, v. Eclc rap port zal uitbrengen. Beklaagde hoeft het gekocht ïn de vev- onderstelling dat het 18 pet. althans min der dan 20 pet. sterkte was. L. van E., landbouwer te Leiderdorp heeft een kalf doen slachten, zonder den keuringsdienst er kennis van te geven. De keurmeester Den Hertog, was dets slager tegengekomen, die een kalfsvel in een zalc had, waardoor hij aan dc weet kwam, waar de overtreding plaats gevon den had. Dc zaak werd aangehouden om getuigen te hooren. P. S., koopman te Leiden, is aange klaagd onvoldoende uitgeweken to hebben op den weg onder de gemeente Stomp wijk, waardoor een handwagen in het water ge reden werd met zich nemend den bestuurder dier wagen, een 14-jarigcn jongen. Beklaagde beeft wel den wagen aangere den, doch reed half spoor, terwijl de jon gen niet ver genoeg uitweek. Hij heeft zijp. plicht gedaan door de jongen uit het wa ter te halen, in de kar te gooien en op een nabijgelegen molen to brengen. Het 14-jarig ventje, dat bet ongeval ge troffen had, gaf een omstandig verhaal van het gebeurde, wat wel wat afweek van de verklaringen van beklaagde, waarna nog een getuige gehoord werd. Om een niet- verschenen getuige te hoo ren, werd de zaak aangehouden tot over 14 dagen. Hierna kwamen aan de orde een 25-tal zaken van gedagvaarden, die niet versche nen waren voor de keuring van de Nat. Militie. Een achttal was verschenen, waaronder vcrgeetachtigej, verhinderden 4 en te laatgekomenen. Als getuige was aanwezig de kanitein- secretari3 van den keuringsraad W. K. van' Hasselt. Voor de niet opgekomenen werd geëischt f 5 of 5 dagenvoor die welke te laat kwamen f 3 of 3 dagen. J. Z., arbeider te Leiderdorp, 'ós beklaagd dat bij eeil paar meisjes van de Oudewetering afkomstig heeft gegrepen van een f;ets, waardoor zij Iwnmon te val len. J. B., militair thans in dc Harskamp heeft er aan medegedaan, doch het was louter een lolletje. Eisch f 15 of 5 dagen. A. van Sch., te N o o rd w ij k, heeft met zijn vrachtauto een jongen met een hand kar aangereden. Uit het getuigenverhoor blijkt dat beklaagde voldoende gewaar schuwd heeft, waarom de ambtenaar vrij spraak verzocht. Beklaagde bad niet verwacht dat bet j nog een rechtzaak zou zijn geworden, want, els ze naar hem toegekomen hadden, was i hij niet ongenegen geweest, de schade aan" de wagen te vergoeden. De Kantonrechter merkte op dat hij zulks nog kon doen. Hiervoor verklaarde beklaagde nu fees telijk te bedanken. Tegen B. Sn., chauffeur te 's-Gravenhago die in do bojht bij het Groene Kerkje een andere auto had aangereden, werd vrij spraak gevraagd, wegens eebrek aan be wijs. Tegen W. J. v. N., te N oord w ij ker- hout, niet verschenen, werd wegens het rijden op een fiets, meevoeren van een paard aan een te lang touw f 5.of 5 dagen geëischt. Th. v. W., kweeker le N o o r d w ij k, heeft zonder vergunning met prikkeldraad zijn eigendom langs den weg afgezet. Nu heeft hij vergunning. Eisch f 2.of 1 dag Joh. v. Z., te Leiden, hoorde f 4.— of 4 dagen tegen zich eisch en. P. R., bloemk\Veeker te Warmond, is bekeurd, omdat hij zonder vergu"jiing heeft gepeurd. Het blijkt dat bekteagde wel degelijk vergunning had, doch dat hij zonder acte. had gevischt Hierop volgde vrijspraak, doch de Amb tenaar kon nog wel eens pen andere dag vaarding zenden. Dit ware mij om het even, ook al had ik geen stilzwijgen beloofd. De baron zal na ontvangst van uw brief zijn vriend met verwijten overladen en die verwijten val len dan op mij terug; ik zou u zeer drin gend willen verzoeken, mij van zulke-on aangenaamheden te verschoonen. Maar ik kan immers tegenover boos aardige lasteraars het zwijgen niet bewa ren. Dat mag niemand verlangen; gij zoudt in mijne plaats u even goed daarte gen verzetten. Ik zou den lasteraar geen woord waard achten, maar met open vizier op treden cn hem het laaghartige zijner da den onder bet oog brengen. Ja, dat is gemakkelijk gezegd, ant woordde Born hoofdschuddend; hoe kan ik dat bewijs leveren? Hij klaagt mij aan; daardoor ben ik in zekeren zin gedwon gen, mij van die aanklacht te zuiveren, en hoe kan ik dat? Moet ik de menschen zeg gen, dat dc dief mij onbekend is? Zij zul len mij antwoorden, dat zij het niet ge- looven zoolang ik een en ander niet met bewijzen gestaafd heb. Dat zou dan ook niet de rechte weg zijn, zeide von Bremen bedaard; gij moet juist do menschen overtuigen, dat het karakter van den baron op geene achting aanspraak kan maken. Slaagt gij daarin, dan hebt gij reeds veel gewonnen. En waardoor zal ik dit kunnen he reiken? - Maak gebruik van het wapen. Dat kan ik nu nog niet. Wat belet het u? Zichtbaar verlegen wendde Born het hoofd af. Ik zou daardoor mij zei ven in op spraak brengen, zeide hij na een korte poos. En er zijn velen, die slechts op eene gelegenheid wachten, mij bij mevrouw Blote zwart te kunnen maken, die wil ik hun niet verschaffen. Wanneer ik de echtgenoot dezer dame ben geworden, dan kan ik het wagen, met allen af te rekenen, die zich vijandig jegens mij betoond heb ben, maar tot zoolang moet ik alles ver mijden wat aan do lastertongen stof tot praten kan geven. Ook de voorzichtigheid kan men te vér drijven. In dit opzicht bezwaarlijk, mijnheer von Bremen. Dan moet gij het ook dulden, dat de baron u zelfs bij dc door ons bedoelde da me belastert. De mogelijkheid daartoe heeft hij zich zeiven ontnomen. Waardoor? Eenvoudig daardoor, dat hij zich te Luzern tegenover mevrouw Blote onbe leefd gedragen heeft. En daarmede stelt gij u gerust? zei de von Bremen, die onafgewend, hoewel met schijnbare onverschilligheid, Born gadesloeg. De woorden des lasteraars vinden steeds een gewillig oor; men let daarbij minder op den persoon, dan op de zaak zelve. Daarom raad ik u aan: wees de aan vallende partij, deze heeft altijd Alles goed en wel viel Born hém on geduldig in de rede, maar ik herhaal: nu kan ik liet nog niet; ik moet daarmede wachten tot do aanval mijzelf niet meer benadeelen kan. Kent gij den schilder Ertman? De vraag kwam onverwachts maar van Bremen behield zijne onverschillige kalm te. Jawel, gaf hij ten antwoord, het jonge mensch is een talentvol schilder; ik heb stukken van hem gezien, die veel voor de toekomst beloven. De loerende oogen van Born rustten doordringend op hem. Kent ge hem persoonlijk? vroeg hij. Ik heb hem eens vluchtig gesproken. Sprak hij ook van mij? Ik herinner mij niet Zeg mij de waarheid; heeft hij aan von Felsen geschreven? Neen. Dus van hem hebt gij de raededee- lingen niet? Wel neen; ik weet niet eens of hij met den baron bevriend is. Hoe komt gij overigens aan deze vraag? Hm. voor den schilder was het van het allergrootste belang, zeide Bom, ge rustgesteld en ik geloof ook, dat de baron dit weet, hij heeft er dus met u niet over gesproken? Over mededeelingén, die hem door den baron zouden verstrekt zijn? Neen, en ik weet ook niet, wat hem daartoe aanlei ding zou kunnen geven. Maar het is tijd om aan tafel te gaan vervolgde hij op staande; gij eet waarschijnlijk in het hotel Ik raad u nogmaals: neem mijne waarschuwing ter harte en wacht niet tot het te laat is. Wanneer ik u met iets van dienst kan zijn, zult ge mij daartoe bereid vinden. Ik dank u voor het vriendelijk aan bod, waarvan ik waarschijnlijk geen ge bruik zal maken. Von Bremen scheen den verachlelijken toon, waarop dit antwoord gegeven werd, niet te hóoren, of hij wilde er ^een acht op slaan. Na een korten beleefden groet, en nadat hij nogmaals de hoop op een spoedig wederzien had te kennen gegeven, ging hij heen, en eenige oogenhlikken later verliet ook Born het huis, om zich naar zijn hotel te begeven. xni. Op het kasteel Fallersleben vierde graaf Wilhelm het feest zijner verloving met Emilie von Bremen. Alleen «Emilie's broeder nam deel aan dit feest, het gelukkige bruidspar had volstrekt geen behoefte aan een schavc van gasten en rumoerige feesten om zich fri de verwarmende stralen van hun geluks zon te kunnen koesteren. En indien ook een gevoel van wangunst zich hij hem wilde openbaren, toch verheugde zich von Bremen in het geluk van zijn zuster en zijn vriend, en hij gaf dit kort, maar kern achtig te kennen in den vorm van een heildronk toen na de maaltijd het dessert was opgedragen en de schuimende cham pagne in de lokalen fonkelde. Emilie wierp hem een dankbaren blik toe en reikte hem heide handen; daarna verliet zij de zaal, om in de schaduwrijke dreven van den tuin zich door een kleine wandeling te verkwikken. De heide vrienden waren achtergebleven in gedachten verdiept; von Bremen staar de zijne zuster na, wier slanke gostalto zich weldra aan zijne blikken onttrok. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3