LeüSGiB Coiii" fweede Blad Vrijdag 25 iei 1923 fso Baron-Bandiet. R geopend werd en dezelfde man bin- j.r,7—A-i-'.f-- -|.,*7.*|BJ rlliJJSE PEHS" N U, O KONING DER EEUy/EN". |g*Cr ooi se he Post schrijft: L Nederlands'che pelgrims te Rome voor Z. H. den Paus het bekende 'jAaa U, o Koning der Eeuwen gczon- 'jn de berichtgevers meldden dat de jq Vader daar zeer me© ingenomen Een musicus kant toekent iu De Tijd iil bericht: Ik hen er niet bij geweest Neet dus niet, hoe zij het hehhen ge- tdlisen. Maar ik koester een sterk ver en, dat zij het gedaan hebben Op de er. zooals het in de laatste jaren |e land© gebeurt op Katholieke ver- leringen on meetings, n.l. totaal ver- Kil! En dat geschiedde tot dusver nier eenïg artistiek gewetensbezwaar, van de verandering in de woorden Pr. Schaepman niet te spreken, valt de stukken der oorspronkelijke parti- van Verhulst te bewijzen, dat men geestdriftige slotkoor van de zoo tref- [le Piascantate verfomfaait tot een ge smeerde psalmwijs. Men neemt het tpo te langzaam, maakt rustpunten, cr niet staan en verdraait de noten laatste bisregels van het lied. Het bo- Jaande wordt bescheidenlijk aan het deel onzer vergadering- en meetipgs- mrders in overweging gegeven. Wie wat onze Heilige Vader wel zou ge- hebben, als hij eens had kunnen hoe in Nederland indertijd zijn Ie sympathieke voorganger Pius IX jngen is door do Katholieke zangers woorden van liun dichter Schaepman line die woorden een Nederlandseh teas wisten op te voeren tot een goest- ü'l, waarvan een Italiaan bedremmeld slaan. Maar die hier nu meestal op Sea gaat! Wij zijn het met dezen mu- volkomen eens. We willen zelfs nog wat verder gaan. Niet alleen het Aan Koning der Eeuwen gaat bij ons 1 op sloffen, maar ook onze andere liederen, als het fiere: Roomschen rijn wij, het lied van den Volksbond worden veelal op zoo'n taaie, slee- wijze gezongen, dat er zelden of eenige geestdrift van uitgaat. Eu is dit te betreuren. Want dergelijke Ito kunnen mits ze goed gezongen heel veel geestdrift verwek- Met deze bedoeling zijn ze toch ook felit en getoonzet. Nu zijn er onder wel, die beweren, dat de toonzetting geestdriftig genoeg is, maar men zal moeilijk kunnen ontkennen, dat de waarop tal van Roömschc vergade- fa gezongen wordt, zelfs do meest on- ïige melodieën tot saaie, taaie wijs- feighrengt. Op deze wijze gezongen, feu ze niet alleen geen geestdrift, brengen ze een stemming vah ver ft? en dorheid. Vereenigings- en club- rea bezitten zeer zeker oen hooge |gandistisehe waarde, alléén echter töd gezongen worden. En daarom |kl niet van belang ontbloot, dat ons ssclie volk allereerst do karakte- i|Roomsche liederen goed leert zin kan alleen geschieden door een en stelselmatige propaganda liéning. Ligt hier geen vruchtbaar én lüfttokt arbeidsterrein voor de R. K. ■el-I Pzangvereeniging daarbij gesteund R.-K. Verenigingsbesturen in 't J.ï J seen? BEKEERINGEN. lorp tegen allerlei hatelijk en fana- gecloe steekt het bezadigde, rustige onzer apostolische priesters af, jrosüg de oude waarheid voordragen [Houwen vorm voor ons hedendaagsch pllioliek volk. dier apostelen is de Jezuïet pater pdrichs, wiens conferenties over het mlicisme („De gouden keten der waar- te Rotterdam en in Den Haag ge- Meer druk werden bezocht. Om die feteiities te vervolmaken, werd voor Tiyaalde groep andersdenkenden, die FEUILLETON (Naar het Duitsch.) [toch niet, ik kon hem nauwkeurig Po7 en wilde u slechts den goeden raad p.Uw vertrouwen in zijn eerlijkheid mogelijk te beperken. 'j beeft mijn vertrouwen nog niet Daa deed het wellicht een ander ten "jehoeve; ik raad u nogmaals, voor- Ie wezen. wisselaar ging woedend naar bui- ^orn trad zonder dralen weer aan "faster, om zich te overtuigen of de I de versleten livrei nog beneden Rij zag hem niet rneer en reeds hij, als van een drukkenden last ptn, ruimer adem, toen de deur ■«id. R!°e °ogenblikken lang stonden zij Ï'T5 Gikander, zij schenen heiden 1- eel zeker van hunne taak te zijn. lm vreemdeling op Born toe I af valt hier nog te twijfelen, zeide K vastberaden toon; al hebben wij ï|r m veie jaren niet gezien, wij zijn 81 zoodanig vervreemd, dat wij el- ■'i ,n,®t meer zouden herkennen. Roe |H August? Rad haastig terug; hij scheen snerken, dat de vreemdeling hem toestak. pii 1 ^iiot dat beduirlen? zeide hij IJ' '^l!: geeft u het recht, mij op h aan te spreken? ;,meér wilden weten- van het Katholi cisme'', te Rotterdam éen 'vervolgcursus gegeven, waarin de catechismus systema tisch werd uitgelegd. In D e T ij d lezen we daarover: „Deze laatste cursus werd bezocht door 58 protestanten en 23 vergezellende katho lieken. Van deze 81 personen bleven er abso luut weg of kwamen hoogstens vier keer: 14 protestanten en 2 katholieken. Totaal bleven er dus over 44 protestan ten en 21 katholieken. Deze 65 kwamen allen zeer trouw en bleven nooit tenzij om gegronde rede nen - en dan met kennisgeving weg. Deze niet-katb olieken volgden dus 6 keer den voorbereidingscursus in de Boschjes- kerk en daarna 21 keer den vervolgcur sus iu een zaal; telkens ongeveer IK uur. Van de 44 niet-Roomschen werden er 25 katholiek; 6 hunner zijn reeds eerder gedoopt de 19 overigen ontvingen Pink ster-Zaterdag het H. Doopsel. Er blijven dus vau de 14 trouw opge komen niet-lcatholieken nog 19 bezoekers over, die nog niet tot do Katholieke-Kerk overgaan. Bij deze 19 moet er nog één gevoegd worden, dio wel over wil gaan, maar tot zijn groote spijt nog een jaar moet wachten aleer hij kon. Van deze 20 restecrcnde nu zullen er 5 zeker overgaan tot de Katholieke Kerk; 7 denken nog na en komen op een vol genden cursus terug: 4 lieten zich niet over hun plan uit en 4 zagen van over gaan af. Van de 25 bekeerlingen van dit jaar zijn er 12 mannen en '13 vrouwen. Voor waar een interessante en moedgevende statistiek; als wij bidden en werken kun nen de getallen nog gr'ooter woTden." De nood in den Tuinbouw. De credieten verleend aan kweekers, Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Deckers, betreffende het nemen van maatregelen in het belang van de kweekers, die niet in staat zijn de rente van het hun verleende krediet te be talen, hebben de ministers van binnen- landsche zaken en landbouw en van fi nanciën geantwoord: Het antwoord op de in de eerste drie zinsneden gestelde vragen luidt bevesti gend, onder opmerking, dat ten aanzien van de in de tweede zinsnede bedoelde tuinders bij de vaststelling van het te'ver strekken krediet behalve met hun schul den aan de zouterij ook rekening is ge houden met de directe credietbehoeften van hun bedrijven. Het is den ondergeteekenden niet ge bleken, dat kredietnemers genoodzaakt .zijn geworden een deel van hun inventa ris tot schade van hun bedrijf te verkoo- pen, ten eind© de verschuldigde rente over het hun onder Staatsgarantie ver leende krediet te betalen. Wel is in een enkel geval tot inkrimping van het be drijf verplicht, wanneer zulks, mede in het belang van don betrokkene gewenscht bleek te zijn. Aan kredietnemers, van wie blijkt, dat zij inderdaad niet in staat zijn de door ben verschuldigde rente en aflossing ten vervaldage te voldoen, wordt uitstel van betaling toegestaan. Verzoeken om uitstel van betaling zijn o.m. van de overgroot© meerderheid van de in Pijnacker en omgeving gevestigde kredietnemers ingekomen en aanvankelijk toegestaan. Sedert is evenwel gebleken, dat verscheidene hunner wel in. staat zijn hun verplichtingen na te komen. Renten en aflossingen van andere schulden, hy potheken e.d., maar ook van schulden aan familieleden, bleken door velen met nauwgezetheid en tijdig te worden be taald, doch tegenover den Staat aan vaarde verplichtingen werden veronacht zaamd. In verhand met de te dezen aanzien door den Staat op zich genomen verplich ting (garantie van hoofdsom en rente tot 90 pet.), kan daarmede geen genoegen genomen worden en de liquidateur voor de zaken der Regeeringscommissie voor Kweekerscrediet, heeft dan ook te recht, alvorens verzoeken om verder uitstel toe te staan, in gevallen., waarin het onver- mogen tot betalen niet of niet voldoende Ik had mij gedeeltelijk kunnen voor stellen, dat zulk 'n ontvangst mij wachtte, spotte de vreemde luid lachende. Indien men een voornaam heer is, of tenminste meent te zijn geworden,dan kent men zijn oude vrienden niet meer. Maar herin neren zult ge ze toch nog; hier slaat Franz Schmallfuss. Born had zijn kalmte, hoe moeilijk hom dit ook viel, blijven handhaven, hij haalde minachtend de schouders op. En wat nog meer? vroeg hij. Dus geeft gij toe, mij te kennen? Ik heb zoovelen gedurende mijn maat schappelijke loopbaan leeren kennen, aut woordde Born, terwijl een gloeiend rood zijn wangen over toog, maar geen van al len geef ik het recht, op dien toon de voor matige kenhismaking te hernieuwen. Let hier wel op, Schmallfuss, onze wegen heb ben zich reeds lang gescheiden; zij moe ten het ook voortaan blijven. Zij moeten het. Dat zullen wij zien, bromde Schmalfuss. die inmiddels op de sofa plaats genomen en zijn vuile pet. op de tafel gelegd bad. Welken weg gij be treden hebt, weet ik nog niet; maai* ik zal het vernemen. Het kwam bij u reeds vroe ger op de middelen aan, wanneer Wilt gij mij noodzaken, je de deur uit te smijten? riep Born in toorn. Ik hen evenmin je kamerhad als je vriend; met lieden van jouw slag maak ik korte wet ten. Zoo zoo, de gemeenzame toon bevalt je dus ook niet. raeoi'? zeide Schmallfuss met een grijnslach. Wees niet al te hoog moedig; er kan een tijd komen, waarin ge gaarne de hand zoiuL aannemen, die ge nu hebt terugges tooien. Toen wij nog duidelijk bleek, mede in het belang van de 'crediëtnemers^ maatregelen getroffen om de regelmatige betaling te verzekeren. In geval van onvermogen is niet tot toepassing van rechtsmaatregelen overge- - gaan. In hot in de zesde zinsnede klaar blijkelijk bedoelde geval is dan ook het faillissement niet aangevraagd. Toen de belanghebbende, die aanvankelijk de uit- noodiging tot betaling onbeantwoord liet, bleek inderdaad niet te kunnen betalen, is hem uitstel verleend tot 15 Juni a.s. Het is den minister gebleken, dat de licfuidateur voornoemd pp zakelijke wijze de credieten aan kweekers en tuinders be handelt en, met verzorging van het gelde lijk belang van den Staat, de belangen van de bona fide crediétnemers niet uit het oog verliest. Dat het doel der crediet- yerleeniug door dit. optreden zon worden gemist, behoeft niet te worden gevreesd. De zorg van staatswege voor het wel zijn der tuinders en kweekersbedrijven kan echter alleen dan doeltreffend zijn, wanneer de direct belanghebbenden hun verplichtingen naar hun vermogen nako men. In verband met hot vorenstaande be staat er geen aanleiding voor het treffen van bijzondere maatregelen. De R.-K. Rijkskieskrsngver. fe 's-Gravenhagc. De R.-K. kiesvereeniging „Rijkskies kring 's-Gravenhage", hield Woensdag avond in Veritas, Westeinde, een leden vergadering. onder voorzitterschap van den heer G. W. Hystek. De voorzitter deeldo mede, dat Wt be stuur ais afgevaardigde naar het Bonds- stuur heeft aangewezen prof. Veraart, die deze benoeming heeft aanvaard. Aan de orde was de bespreking van de agenda voor de algemeene Bondsvergade ring in Utrecht. Daar zal o.a. aan de orde komen een voorstel te doen aan de R.-K. Journalisten-Vereeniging om te geraken tot de vorming van een contact-commis sie tusschen de R.-K. journalisten en de Staatspartij, ter wederzijdsche inlichting telkens als deze gewenscht voorkomt. Do heer Guit vroeg op welke wijze het contact zal worden uitgewerkt. De redac ties van de bladen mogen zich niet gebon den achten door de meening van het be stuur der Staatspartij. De secretaris, de heer Bon, antwoordde, dat de R.-K. Journalistenvereeniging er zeer zeker voor zorgen zal,, dat niet wordt ingegrepen in de zelfstandigheid van de Katholieke pers. Besloten -werd opdracht te vragen van de Bondsvergadering een commissie te be noemen tot voorbereiding der oprichting van een Partijbureau. Wil de R.-K. Staats partij in haar organisatie de bij haar aangesloten Rijkskieskringen sterk leiden, voorlichten en steunen, 'wordt de vorming van een Partijbureau noodzakelijk ge- ach t. De candidatuur van voorzitter van den Rond werd vervolgens besproken. Baron v. Wijnbergen is herkiesbaar. Do heer Guit wees er op, dat do sym pathie voor den huidigen Bondsvoorzit ter bij groote groepen der Katholieken niet zeer groot is. Iemand die een dusda nige functie bekleedt, moet gewenscht wor den door de overgroote meerderheid van de kiezers. Vooral de arbeiders wenschen den heer v. Wijnbergen niet.. Spr. stelt voor, als candidaat voor te stellen den heer Van Schaik. Do heer Kouwenhoven wil den heer v. Wijnbergen handhaven. Deze gaat niet met alles mee, maar bekleedt toch nog een voorname plaats in Katholiek Neder land. De heer Bon sluit zich aan bij wat de heer Guit mededeelde. De heer Kolkman ziet geen reden den heer v. Wijnbergen opzij, te zetten. De heer van Wijnbergen is een man van ka rakter en dien hebben wij noodig voor onze partij, waarin lieusch niet altijd die eensgezindheid heerscht, die wel eens wordt voorgesteld. Een „bedaagde dame" hebben wij als voorzitter niet noodig. Spr. - beeft niets tegen den lieer v. Schaik, doch goeft de voorkeur aan den huidigen Bondsvoorzitter. De heer Guit verwacht niet, dat de heer v. Schaik stee-as de gehecle partij met zich zal hebben, doch wat de heer v. Wijnbergen do-et, heeft nooit de svmna- bij den Silezischen graaf waren, heb ik je menigen dienst bewezen. Herinnert ge u nog de geschiedenis met den papegaai die ge den hals hebt omgedraaid? Het had leelijke gevolgen kunnen hebben, indien de waarheid ontdekt ware. Mijn getuige nis redde je; want de graaf was mij bij zonder genegen. Dan begrijp ik niet, waarom je niet bij hem gebleven zijt. Omdat hij een paar jaar geleden ge storven is, en de erfgenamen hebben paarden cn rijtuigen verkocht, zoodat de koetsier tegen wil en dank een heenkomen moest zoeken. En sedert zijt ge buiten betrekking geweest? Hm. Ik had er zelfs drie, maar de menschen bevielen mij niet. Of je beviel hun niet? 't Is niet Onmogelijk; in den regel is het immers wederzijds, antwoordde Schmallfuss onverschillig. En nu moet ik je vermoedelijk uit de verlegenheid helpen? spotte Born. Dan ben je ten tweede male aan het verkeerde kan toor gekomen: ik heb genoeg te doen om voor mijzelven te zorgen. Dat weet ik beter, August; ik laat mij geen knollen voor citroenen verkoopen. Reeds voor eenige dagen heb ik je aange troffen; ik herkende je terstond. Je zaagt mij niet, of je wilde mij niet zien. Ik heb toen nauwkeurig naar je positie geïnfor meerd en weet dat jo op weg zijt, je for tuin te maken; maar zonder mij maak je ze nu niet meer. Dreig je mij? vroeg- Born, wien het bloed naar liet hoofd scheen te stijgen. Wat zou je mij dan voor hinderpalen in thie van de groote meerderheid. Spr. wijst o.a. op het 7e leerjaar, dat de heer v. Wijnbergen aan den Minister teruggaf, waardoor vele kinderen een jaar vroeger naar de fabriek moeten gaan. De heer Kolkman begrijpt het verwijt niet, dat de heer v. Wijnbergen de onder- wijsbelangen niet voldoende zou hebben behartigd. Hij is het juist geweest, die "hard gestreden heeft voor do gelijkstelling Tegen het 7e leerjaar heeft hij zich ver klaard op initiatief van den Minister zelf. De heer Spit begrijpt niet, dat baron v. Wijnbergen nog verdedigers vindt na hetgeen in de Kath. Staatspartij is ge beurd. Indien door zijn candidatuur een referendum in Den Haag werd gehouden, vreest spr., dat hij zijn gezicht hier niet meer zou durven laten zien. In ieder geval lijkt het spr. gewenscht een tegencandidaat te stellen. Men kan anders niet weten welke positie baron v. Wijnbergen inneemt. De beer Bon stelt voor aan den afge vaardigde op te dragen de candidatuur-v. -Wijnbergen niet te steunen en een blanco Volmacht, mede te geven ten aanzien van een tegen-candidaat. In de eerste plaats zal liij den heer v. Schaik hebben te steu nen. Dat was ook bet bestuursvoorstel. In stemming gebracht, werd dit voorstel aangenomen met 40 tegen 24 stemmen. De weuschelijkheid werd uitgesproken, dat de Kamerleden meer contact zouden zoeken met de kiezers, b.v. door te ver schijnen op vergaderingen der kiesver- cenigingen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren Bon en Guit. Bij dë rondvraag werd een motie voor gesteld, waarin werd uitgesproken, dat de vlootplannen van de regeering niet kun nen worden verwezenlijkt met liet cog op den financieelen toestand van Nederland. Ook werd een motie voorgesteld waar hij de Katholieke Eerste-Kamerlcden wor den herinnerd aan het Katholiek program dit naar aanleiding van hun optreden bij de behandeling der Arbeidsgescbillenwet. De eerste motie werd in handen gesteld van het bestuur. Do tweede kwam niet in behandeling. De vergadering werd hierop gesloten. Zuiderzeeraad. Benoemd zijn tot resp. lid en onder voorzitter en lid van den ZuiderzeeTaad de heeren H. Golijn, oud-minister van oorlog, lid van de Tweede Kamer en dr. Th. van der Waerden, lid van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Invoerrecht voor vlsesch. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor het invoer recht op versch en gekoeld vleesch in ha re vergadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- on kalfsvleesch, versch of ge koeld, 100 K.G. f 100; paarden en ander vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 55. Gedurende de maand Juni 1923 zal mitsdien hot invoerrecht voor de hierbo ven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pet. van do biervoor vermelde waarden. UIT DE fSüQEWiiSe ESi 5 E U W E -WETERING. Ongeluk. Donderdagmiddag hield een afdeeling militaire motorrijders uit Den Haag met eenige vliegtuigen alhier een oefening. Hierbij is een ernstig ongeluk gebeurd. Een motorrijder werd n.l. bij het nemen der bekende scherpe bocht bij de woning van den heer Straathof van zijn motor geslingerd met gevolg, dat hij een been brak. De man werd hij den heer Straathof binnengedragen en later naar Haarlem vervoerd. SMGORDWS JK. Gemeenteraadsverkiezing. Gistermid dag kwam het Centraal Stembureau dezer gemeente bijeen en stelde den uitslag der verkiezingen vast, zooals reeds roorloopig is medegedeeld. Als plaatsvervangers voor do R.-K. lijst zijn aangewezen de heeren A. Gaspers, Job "Vink, H. J. Bakker, C. v. d. Poel, G. Gaspers, J. W. Augustinus. den weg kunnen leggen? Met je bedreigin gen kan je slechts je zelven in een spotte- lijk daglicht stellen. Zoo, cn wat denk je dan, dat er ge beuren zou indien ik mevrouw Blote de noodige ophelderingen omtrent je ver schafte? Goed, dat je me daar opmerkzaam op maakt, ik zal er zorg voor dragen, dat de deur van haar huis voor je gesloten blijft Integendeel vriend, jij zult zorgen dat ze mij geopend wordt. In geen geval. En ik zeg'van ja. Mevrouw Blote zoekt een koetsier, ik heb mij reeds eenige dagen geleden aangemeld, maar het schijnt, dat zij een ander wil nemen. Jij moet mij deze betrekking verschaffen. Ik was wel dwaas, als ik dat deed. Je zoudt een dwaas zijn, als je het niet deedt, zeide Schmallfuss bedaard; ik zou mij in dit geval op je getuigenis be roepen. Ik zou aan de dame zeggen of schrijven, dat je bij denzclfden graaf, in wiens dienst ik was, den post van kamer dienaar hekleed hebt, begrepen? August Bom stampte met den voet op den grond en een kreet van woede ont wrong zich aan zijn saamgeperste lippen. En wat zou dat baten? vroeg hij. Ik zou den hoogmoed gefnuikt hebben van een man, die zich bevoegd acht, met minachting op zijn vrienden van weleer te mogen neerzien. Wij zijn nu eenmaal goede vrienden geweest en stonden elkan der in lief en leed trouw ter zijde; waar om zouden wij het thans niet meer doen? Omdat jij een voornaam heer zijt gewor den? ïk geef er niets om; de oude kamer dienaar verraadt zich toch in al je handel- Gndqi'.v:;j. zijn B. en V/. vo.rncr.iem; mui clcn ra:ut voor te stellen thans ever te gaan tot ophef fing van de openbare school te Noordwijk aan Zee. De kinderen van deze schoep, zouden dan kunnen worden overgeplaatst naar de openbare school te Noordwijk^ Binnen. J Werkloozen. Door het Gemeentebej*' stuur is besloten de steunregeling voor d« werkloozen 1 Juni a.s. te beëindigen. Regeeringsjubilcum. De festiviteiten, ter eere van het regeeringsjubileum van' Hare Majesteit de Koningin zullen worden'" gehouden op 11 en 12 September e.k. Naai wij vernemen zullen alsdan op het Lin-; denplein en de Voorstraat worden ge plaatst een draaimolen, een zweefmolen^' een poffertjeskraam en verschillende kram men meer. Het strand. Het aantal hitten op hot strand ten behoeve van de jeugd, dat eerst onbeperkt was, is thans vastgesteld op 6, zulks om tegemoet te komen aan ge uite bezwaren in zake verontreiniging van het strand. NGORDVV IJKER HOUT. Vergunning. Door B. en W. is aan A. IT. van Noort vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woning aan den Schulpweg en aan A. van Kampen idem voor zijn woning, gelegen aan den Dclf- weg. Kiezerslijst. De op 15 Mei j.L van v kracht geworden kiezerslijst wijst 1673 kiezers aan voor de Tweede Kamer, 1632 voor de Prov. Staten en 1578 voor den Ge meenteraad. Boerenleenbank. In cafó'v. d. Berg vérgaderde dezer dagen de Coöperatieve Boerenleenbank De Voorz., de heer W, Heil Sengers, opende op de gebruikelijke wijze de niet schitterend bezochte verga dering en heette de aanwezigen welkom. Spr. memoreerde in het kort de werk zaamheden en het nut van de bank in het afgeloopen jaar en wees er op, dat de bank een instelling is, welke door de inwoners noo.de zou gemist kunnen worden, Bij de verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht en van een lid van het Bestuur wegens periodieke aftreding van do hee ren G. Heemskerk en W. Ruigrok, werden deze beide heeTen met bijna algemeene stemmen herkozen. Het voorstel van het bestuur tot wijziging van art. 4 van het huishoudelijk reglement, waardoor het mogelijk wordt, dat door het bestuur f 100.000 en met goedvinden van den Raad van Toezicht f 150.000 bij de Ucntr. Bank mag worden opgenomen, in plaats van f 80.000 en f 120.000, wordt bij acclamatie aangenomen. Punt 4 betrof vaststelling rekening en balans over 1922. Hieruit stippen we hot volgende aan. Aan spaar gelden werd in 1922 ingelegd f 174.037.14, terugbetaald f 137.077.44. Aan nieuwe voorschotten werd verstrekt f 75.830, te rugbetaald f 85.475.50. De verkorte balans gaf een actief aan van f 262.046.26, ter wijl ook een passief van deze som aan wezig was; het reservefonds gaf een be zit aan van f 10.0S1.49. Over 1922 bedroeg de rente der spaargelden in het eerste halfjaar 5 pGt., in het laatste, half jaar 4 lA pGt. De rente, die van voorschotten, moest worden betaald, bedroeg in het eerste half jaar 6 pGt., in het laatste halfjaar 5 'A pGt. Over 1928 is het tot heden, als in het laatste halfjaar van 1922. In hec afgeloopen jaar traden li leden tot de Vereeniging toe; door overlijden, vertrek, enz. verloor de Vereeniging' 15 leden. Het ledental bedraagt thans 255. Nadat tot vaststelling der rekening en balans was besloten, werd door een lid voorgesteld het salaris van don kassier te verminderen. Het bleek echter, dat zulk een voorstel, staande de vergadering, niet behandeld kon worden, zoodat hierop niet kon worden ingegaan. Een ander lid stelde voor om den rentevoet der voor schotten met een pGt. te vrlagen. Na uiteenzetting door den kassier bleek, dat dit zeer bezwaarlijk gaan zal, maar dat het bestuur zich hieromtrent in verbin ding zal stellen met de Centrale Raak te Utrecht. Hierna sluiting door den Voorz. op de gebruikelijke wijze. Pdilitie. Do ingeschrevenen der lich ting 1910, 191.1 en 1912, voormalige land weerlichting '17, 'I8a en '18b, zuilen op Dinsdag 5 Juni a.s., des voormiddngs te 10 uur, in de Bronckhorststraat, voorma lige werkinrichting, te Noordwijk, moeten verschijnen in verband met.de inspectie over wapenen en verdere uitrusting- wijzen. En schatten heb 'je ook niet ver worven; je bent nog altijd een arme kerel, die waarschijnlijk meer schulden heeft dan maar daar wil je niet naar hooren. Je behoeft tegenover mij anders niet te pronken; ik ken je omstandigheden im mers precies. Ja, indien het je gelukt, de rijke dame tot c-en echtverbintenis over te halen, dan ben je geborgen; maar het moet schielijk gebeuren. Mevrouw Blote kon plotseling iets omtrent je vernemen, wat de vervul ling van je wenschen onmogelijk zou maken. De armen op de borst gekruist, stond August Born in gedachten verdiept aan het venster. Wat moest hij doen? Wees hij dien man de deur, dan kon hij zich op het ergste voorbereid houden. Schmallfuss kende zijn verleden te nauwkeurig; hij mocht het niet wagen zich zijn vijandschap op den ho.ls te halen. Aan den anderen kant kon hij wellicht, wanneer hij hem een dienst bewees, een bondgenoot aan hem winnen, een spion, die hem kon onderrichten omtrent hetgeen hij wenschte te welen en de gedachten aan de voordeelen, de daaruit ontstaan konden noopte hem, teederder snaren aan te roeren. Er bleef hem immers niets anders over, nu hij dien man weer op zijn weg had- aangetroffen, moest hij ook besluiten, tegenover hem een bepaald standpunt it to nemen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3