.en Tweede BladJ len Baron-Bandiet. fit Zaterdag 19 Mei 1923 Boerenbedrog. A Die verkiezingen toch-^ 't is ergernis- ?kkend of.belachelijk, wat 'n re- ijno of propaganda men al niet onder oogen krijgt. |0 Cu nu is het in Leiden nog al stil iq bemerkt weinig of niets van eenige tistochtelijkheid. Dus men bedriegt koelen bloede' ledrog toch b.v. is een advertentie ïn jongst-verschenen blaadje „Liberale imen", orgaan van den Vrijheidsbond, taria lezen we: ^„Belastingbetalers? deed in de laatste Raadszitting een 5*ing om te geraken tot belas ting verla ag? De candidaat vag den Vrijheids- ?UK mi! Eerdmans. Wie stemden er tegen? te Vrijzinnig-Democraat Sijtsma en de Dcialen' Dat noemt men democratie' Slemt dus Woensdag a.s. lijst elf. De isle naam van de laatste lijst". X-, veel 2 Dat is nu boerenbedrog, waarmede de •Itige heeren en dames van den Vrij- mbjidsbond bedot moeten worden' Luistert nu eens, dan zullen we In woorden dat bedrog bloot leggen. Eerstens: De Vrijheidsbond telt in HU 2 Le dschen Raad twee leden, de hee- Eerdmans en v. Hamel. De heer Eerd- ids staat no. 1 op de lijst, de heer v. unel no. 3. De heer Eerdmans was voor retai lastingvcrlaging, de lieer v. Hamel er ;en. Juist als er véél stemmen worden jebracht op den Vrijheidsbond, komt.... Ia»lieer v. Hamel, die no. 3 staat, in den it iad, dus.de conclusie ligt eigenlijk or de hand: stemt Woensdag a.s. in ea geval in zóó 'n grooten getale op de j;t van den Vrijheidsbond, dat er drie !tn zouden inkomen, want dan zou in- le belastingverlaging Eerdmans' invloed :rden geneutraliseerd door v. Hamels an' Maar Vervolgens: 't Kan alleen bij on- dundigen, bij oppervlakkig-oordeelqpde am iiiseben den schijn wekken, alsof wat de Eerdmans in de laatste Raadszitting belastingverlaging isMen zou a wel het vermenigvuldigingscijfer heb- kunnen stellen op 1.5 b.v. inplaats op 1.9. De heer Eerdmans deed een irsfeï, dat hij zóó slecht verdedigen kon, hij slechts één medelid (mevr. v. ïfal- L. -r. Embden) met zich mee kreeg, ter- i! het vorig jaar de heer De Lange voor izelfde voorstel de meerderheid van lol aRaad won' (De heer De Lange stelde 'T Irorig jaar voor, niet 1.1, maar 1; de 1 t Eerdmans wilde nu, niet 1, maar" Als het voorstel-Eerdmans was aan- ekei ijmen, zouden de menschen dit jaar >p sder belasting hebben betaald ja, met als gevolg: een tekort in de ge- rstekas, en dès te erger bloeden het ';«d jaar. Wie de belasting wil verla- e i moet practiscbe voorstellen doen tot :kt Ijmm-vermindering of vermeerdering andere inkomsten. Dat raag belasting- JsfiBg worden genoemd. Maar niet een ■-ïeuk-raak-gedaan voorstel om het aetigvuldigingscijfer voor eeö bepaald ir te verlagen. ,rD{' rJ ie titel boven dit stukje: „Boeren- (e sterk? sol j 'ar BINNENLAND Dc Heilig-Land-Stichting. Administratie der H. Land-Stichting lijft ons: h» gestreng te houden aan de eischen 'wetenschap werd de artistieke advi- «gf P. Gerrits voor een studie-reis en t aanschaffen van belangrijke voor- ïWi naar Palestina gezonden. 3* opgekochte werd uit sympathie voor Pwtsche werk gratis door de Koninkl. fflandsche Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam van Beyrouth naar Nederland vervoerd. Onder hetgeen meegebracht werd uit Palestina is wel hot meest belangwekkende de aartsvaderstent van geitenhaar met alle huishoudelijke artikelen, die gansch het leven der aartsvaders en de gewijde Schriften zoo juist illustreeren. Op het terrein werden nog gemaakt een groote oliepers en twee groote wijnpersen. Nog kwamen tot stand twee groote kun stige mozaïekwerken in en nabij den Golgothaberg. Wegens den toevloed der bezoekers zijn vóór de monumenten amphitheatersge- wijze groote terrassen aangebracht opdat allen hij do verklaring er van de monu menten goed zouden aanschouwen. De woning der priester-gidsen werd ge heel in stijl opgetrokken. Nog werd het terrein voorbereid, dat voor den tempel van Salomon en voor de Ghaan of Caravan-Sérail bestemd was. Naar het van den beginne af opgezet plan zullen allo voorwerpen van het Bij- belsch Museum langzamerhand in ver schillende monumenten in passende omge ving geplaatst worden. In het Museumrlokaal zullen alle origi- neele plannen on ontwerpen der reeds uit gevoerde en nog uit te vooeren monumen ten onder gebracht worden, welke collectie tevens dient, om het werk der Stichting hl het buitenland bekend te maken. In de Caravan-Sérail zal men allerlei interessante voorwerpen te zien krijgen, vooral betreffende het reizen in het Oos ten, de kleederdrachten, enz., tevens zul len de bezoekers in de Caravan-Sérail een oogenhlik rust kunnen nemen bij de rond gangen over de terreinen. De Caravan-Sérail zal het eerste monu ment zijn van het tweede gedeelte der Stichting, dat den in het openhaar optre denden Christus zet in het Oostersche le ven van Zijn tijd. Het tijdschrift ,,'t H. Land" zal in 1923 worden uitgebreid eu in plaats van om de twee maanden wederom om de maand ver schijnen. Dit jaar zijn in Limburg een vijf en twintigtal lezingen met lichtbeelden gehou den en nog eenige in plaatsen der Noor delijke provinciën als in Haarlem, Utrecht enz. Het plan werd gemaakt in 1923 mot buitenlandsche lezingen te beginnen, lege- lijk met tentoonstelling der origineele tee- keningen en ontwerpen. Verschillende gezanten hebben aan de Stichting een bezoek gebracht als o.a. de gezant van Engeland en van Frankrijk. In het buitenland neemt de belangstel- lig steeds meer toe. Eenige gezelschap pen uit Amerika en Spanje kwamen de Stichting bezichtigen. Voetbal en champagne. In de „Volkskrant'* van 4 Mei 1.1. ïs op vrzoek, het volgende opgenomen, on der den titel: Heidsieck-beker. Door tusschenkomst van de firma Fr. Verbunt en Co. is door het huis Heidsieck en Co. Monopole te Reims ter beschikking van Willem II gesteld een zilveren beker ter hoogte van V: meter, om telken jare tusschen de 4 clubs to worden verspeeld Het Willem Il-bestuur noodigt, in over leg met de heeren Verbunt, de clubs uit, die aan deze wedstrijden zullen deelne- men. De beker moet tweemaal achtereen of drie maal in het geheel gewonnen worden. De clubs, die in de finale komen, ontvan gen elk als herinnering een mandje Heid sieck Monopole Red Top. Het ligt in de bedoeling van do regelingscommissie, de wedstrijden op 10 Mei a.s. ts doen spelen. Er zullen twee Westelijke en één Ooste lijke club worden gevraagd om met Wil lem II om den beker te kampen. Tegen deze opname hebben wij geen be zwaar. Maar wel tegen liet spelen om een mandje champagne. Nu kan men wel beweren, dat de re clame oorzaak is van deze o.i. malle be weging, maar niettemin achten wij het met een gezonde opvatting van sport on- vereenigbaar, dat de winners zich zullen tegoed doen aan het vocht, waarvan ge noemde firma importeur is. .Sport en drankbestrijdingof hoe is het ook weer? Een man een mart De heeren Donnée, Venlo, Bux, Maas tricht, en Pijls, Schinnen, die met voor keurstemmen gekozen waren, hebben ver klaard, tegenover het bestuur van den R. FEUILLETON (Naar het Duitsch.) Het is de waarheid, mevrouw, en 'de i'zal eerst dan verstommen en eene lijmde onderdanige gedaante aanne- I wanneer H hield op; verlegen sloeg hij voor "Machtenden buik der dame de wim- liew. Welnu, wanneer? vroeg mevrouw A vatte hare hand en zonk met een I Mgebaar voor haar op de knie. y 'Wanneer gij mij de rechten van heer ■uizes. verleent, Marie, zeide hij J hoorbaar. toestand zoo grappig, of wilde .j* Blote hem de overwinning niet juuji JJMk maken? Zij lachte luidkeels ^haastig hare hand uit de zijne, rijt een te vurig huwelijkscondl- jj J^nheer von Born, zeide zij met spotternijik verzoek u op te staan leer mijne dochter ons verraste »ïïri0' ameek om uwe beslissing.^ .Gij krijgt haar niet, alvorens het m geheel bij u is teruggekeerd. Noemt gij het onverstandig wanneer de schoonste vrouw van het Duit- .."jk kniel, om haar mijne hulde te Jk verzoek' u nogmaals verslandigte JDö jaren der romantische dweperij wij beiden immers reeds achter "fc Ik kon begrijpen, dat het zooyer zou komen: maar wij zullen er verstandig over spreken. Komaan neem plaats. Met een zegevierenden blik was Born opgestaan en had aan het herhaald ver zoek gevolg gegeven, zij wilde verstandig met hem spreken; zij was dus er op voor bereid en daar in haar antwoord geen af wijzing lag, meende hij met tamelijke ze kerheid op de overwinning te mogen reke- nen. 4 Zijt gij familie van generaal von Born? Hij zag verbaasd op; die geheel onver wachte vraag moest hem zeer verrassen; maar reeds in meer moeilijke gevallen had hij zijn tegenwoordigheid van geest ge bruikt; hij maakte ze zich ook nu ten nutte. M Waarschijnlijk, antwoordde hij; zoo nauwkeurig weet ik het niet. Kent gij den stamboom uwer familie niet? Met uw welnemen, mevrouw; daar mede staan bijzondere aangelegenheden in verband. Met dien sïamhoom of met uw onwe tendheid? vroeg mevrouw Blote, op wier voorhoofd zich rimpels vertoonden. Maar Bom liet zich door dien spot niet op een dwaalspoor brengen. M Mijn overgrootvader was een 'dier populaire dwepers, die in alle lijden en alle landen slechts op het gunstige oogen- blik wachten, om zich als de martelaren hunnei^denkbeelden op to werpen. Toen de Fransche omwenteling uitbrak, maakte mijn overgrootvader 2ich van den adel los, en zoolang hij leefde duldde hij niet, dat een zijner nakomelingen zich ooit weder met den adel verzoende. Nu had K. Limburgsclien Kiezersbond, do benoe ming te zullen aanvaarden. Voor de verkiezing hebben zij verklaard, een verkiezing met voorkeurstemmen niet to zullen aannemen. De dure suiker. De Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen heeft zich tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gewend, naar aanleiding van do groote stijging, die in de laatste maanden plaats heeft gegrepen in de suiker. Het is bekend, dat do suiker, die bier wordt gebruikt, niet van overzee wordt in gevoerd, dat de voorraad in de laatste campagne verwerkt, voor binnenlandsch gebruik alleszins voldoende is, en dat de kostprijs der suiker voor den handel een voldoende winst overliet bij de prijzen, die voor deze stijging golden. Do eenige oorzaak van dé stijging Her te lande is, dat men gebruik maakt van de hooge noteeringen op buitenlandsche speciaal Amerikaansche markten, om hler ook meer te vragen. Op deze wijze maakt men een bovenmatig groote winst ten kos te van het toch reeds zoo zwaar gedrukte publiek. Naar aanleiding hiervan verzoekt de ver eeniging te willen overwegen of bet niet in 's-lands belang is, ten spoedigst© van overheidswege maatregelen te nemen, die aan deze uitbuiting van de bevolking een eindo maken. IJSHEILIGEN. Wat is er de laatste dagen gemopperd en geklaagd voer bet koude, natte weer, wat is er gescholden op de „wunderschöne Monat Mai". En wat hebben die „Novem berdagen" in Mei aan pret en genoegens bedorven op Hemelvaartsdag niet alleen, maar ook wat een schade hebben ze aan velen berokkend. Wie de kachel, vanwege de schoonmaak, al had opgeborgen, heeft ze weer gauw naar beneden gehaald, of zich op andere wijze warmte bezorgd. Zonder kachel was het gewoonweg niet ie doen. En dat na zoo'n hitte als voor een paar weken geleden. Zooals 't nu is gegaan de laatste dagen, gaat het telken jare, al zijn we het dan ook weer vergeten, dat het verleden jaar „uet zoo" was. Bijna altijd komt er zoo'n nawintertje in Mei; haast elk jaar gaat de zoele Mei een dag of wat op den loop voor de ijsheiligen. En het is geen pfaatje van den almanak, die periode van koude welke bijna ieder jaar in 't tijdperk van 1015 Mei valt, want het onderzoek der geleerden heeft het bestaan van deze koude periode, welke we kennen onder den naam van de IJsheiligen, (Mamertus, Pankratius en Servatius), bevestigd. De meteorologen hebben zich reeds lang bezig gehouden mt dit verschijnsel, waar van zij pas na langdurige onderzoekingen de oorzaak hebben gevonden. Gaan wij den nu Jieerschenden weers- (oestand in Europa na, dan zien wij dat deze zeer gunstig is voor koud weer in onze omgeving. In 't Westen van Europa en boven den Atlantischen Oceaan heeft zich een gebied van hooge luchtdrukking ontwikkeld. Diepe depressies komen uit het Noordwesten op, zoodat over de Noord zee en onze omgeving, alsmede over do Britsche eilanden een krachtige Noorde lijke luchtstroom waait, die groote mas sa's koude lucht uit het hooge Noorden hierheen overbrengt. Hierdoor ontstond een sterke afkoeling. Het is juist deze algemeene weerstoe- stand, die bijzonder gunstig is voor koud weer, dat zich met de verplaatsing van de depressie van Noordwest naar Zuidoost- Europa voortbeweegt. Op die manier schrijdt een koude luchtgolf over Europa. Het verschijnsel duurt eenige dagen, vol gens de overlevering drie,, en treedt in Noordwest-Europa een dag vroeger op dan in Zuid-Oost-Europa. Volgens deze overlevering zouden wij dus met drie dagen door de grootste koude heen zijn. Het is echter niet voorzichtig zich naar dit bijgeloof te richten, daar de ervaring leert, dat de koude meermalen langer duurt dan de bewuste drie dagen. AVe hebben toch te maken met een over gangstoestand tusschen den winter met lage luchtdrukking in het Westen, hoogen druk in het Oosten, en den zomer, waarin deze luchtdrukverhoudingen omgekeerd zijn. In den voorzomer ontwikkelt zich ook hooge druk in het AVestcn. waardoor zich over AVest-Europa Noordelijke luchtstroo- men vormen, die hier soms tot ver in Juni koel weer veroorzaken. Het is dus altijd gewaagd zich een meening te vormen over het verder verloop van den toestand, m. a.w. een verwachting uit te spreken over den komenden zomer. Volgens de theorie van Ney is de lage temperatuur in dezen tijd toe te schrijven aan de vroege vegetatie met haar groot water- en warmteverbruik. Dit zou dus inhouden, dat in jaren met een vroeg voorjaar, met hooge temperatuur in Fe bruari, Maart en April, de IJsheiligen in volle strengheid zullen regeeren, terwijl zij in 't geval het vroege voorjaar koud ls, zullen wegblijven. Zoo waren b.v. in 1918 de IJsheiligen zeer streng, terwijl de tem peratuur in Februari, Maart en April dan ook 2 gr., 1 4 gr. en 2 5 beneden normaal. Ook het jaar 1923 bevestigt den regel van Ney. Februari, Maart en April waren boven het gemiddelde, vandaar dat we thans loopen te bibberen onder de heer schappij der IJsheiligen. Tal van versjes zijn op de IJsheiligen in omloop: De Duitschers zingen: Mamertus, Pankratius, Servatius Bringen oft Kalte und Verdrusz. En de Franschen: Saint Mamert, Saint Pancras et Saint Servais, Sans froid ces saints de glacé Ne vont jamais. We hebben den laatste der IJsheiligen gehad. We hopen, dat nu maar in ver vulling gaat: Lieve Lente kom o kom, Strooi uw bloemen allerwege..* UIT DE OMGEVING BOSKOOP. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Aroorzittcr de heer P. A. Colijn, Burge meester. Secretaris de heer C. van Heeson. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De V o o r z. doet mededeeling van do ingekomen stukken, w.o. verschillende ver slagen van vereenigingen uit deze gemeen te, die bij de gemeenteraadsleden zullen circuleeren. Op heb verzoek van de Besturen der be waarscholen om een subsidie van f 3.per leerling gedurende 1923 te verleenen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en AV. gunstig bescHkt. Over het adres van de „Loge door Een dracht Hooger", houdende verzoek om gedurende de feestdagen ter herdenking van heb ambtsjubileum van de Kroon een tapverbod in het leven te roepen, ontspint zich een discussie. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken. De heer V e r k a d e bestrijdt dit, z.i. hebben bij alle feesten uitspattingen plaats door het gebruik van sterken drank. Juist door het te verbieden slaat men den weg in om de menschen op een hooger peil te brengen. De heer Brand wijst op bet gevaar dat zou kunnen ontstaan, indien men niet tot een tapverbod besloot, terwijl de omlig gende gemeenten zulks wel zouden doen. De menschen uit die plaatsen zouden dan hier komen. De heer V. Kleef is een tegenstander van een tapverbod. AVanneer de menschen weten, dat op die dagen niet getapt mag worden, dan zullen zij te voren hun inkoo- pen doen, en het gevolg zal zijn, dat er dien dag juist meer zal worden gedronken. Spr. zou met het nemen van een beslis sing willen wachten, totdat de omliggen de gemeenten een beslissing hebben geno men. De V o o r Zr meent dat men de zaak zelfstandig moet behandelen en niet af wachten wat een naburige gemeente wel zal doen. Volgt die gemeente dezelfde tak- tiek, dan kan men geen beslissing nemen, en blijft de zaak hangende. Na nog eenige discussie wordt het ad vies van B. en W. verworpen met 6 tegen 5 stemmen. B. en AV. doelen mede, dat de zomertijd blijkens mededeeling van.den Mini-sier vart Binnenlandsche Zaken 1 Juni 1923 ingaat. Naar aanleiding hiervan meenden B. en Wl geen verdere stappen te moeten nemen, in verband met de in de vorige vergadering door den heer Guldemond gedane vragen. Voorts deelen B. en W. mede, dat blij kens mededeeling van den Voorzitter van' de woningbouwvereeniging „Onze Woning** geen verhoogd voorschot noodig zal zijiï,' De heer Verkade deelt ter verduid©- lijking^mede,' dat ook van de woningbouw vereeniging geen verzoek om een verhoogd voorschot is ingediend. 'B. en AV. stellen voor om het raadsbe sluit van 28 December 1922, tot verhaal van pensioensbijdragen van gemeente-amb tenaren, in te trekken, alsmede om te be sluiten tot toepassing van het, ingevolgd de Pensioenwet 1922, geoorloofd verhaal op nieuw aan te stellen ambtenaren. De heer v. Kleef heeft met groote te leurstelling van dit voorstel kennis geno men. B. en W. zeggen, dat geen beroep op de Kroon mogelijk is, omdat een wethouder va.n aan Rijn dit nu beweert. Z.i. is dit geen autoriteit. Spr. leest in d« gemeentewet, dat van een bèsluit van den! Gemeenteraad, dat Ged. Staten weigeren, goed te keuren, wel degelijk beroep open is op do Kroon. Z.i. liadden Ged. Staten het besluit wel goedgekeurd, indien zij wisten welke de redenen waren, die de Gemeenteraad tot dit besluit lia-dden ge leid. Spr. somt op de hooge belastingen, de opoenten op de verschillende rijksbelas tingen. Duur gas en water. Bovendien is deze regeling getroffen in overleg met de ambtenaren en werklieden. Spr. dient dan ook een motie in, waarbij wordt voorgesteld B. en W. te verzoeken om het raadsbesluit weder opnieuw bij Ged. Staten in te dienen met vermelding van de gronden en redenen, die het nemen van een dergelijk besluit dan wel zullen goedkeuren. De heer N o e st zal tegenstemmen, om dat hij ook geen verhaal van pensioens bijdragen op nieuw aan tc stellen ambte naren wcnscht te zien toegepast. Do V o o r z. antwoordt, dat de brief van den wethouder van Alphen aan den Rijn niet is zijn oordeel, doch de ondervinding in die gemeente opgedaan. Bovendien is de wethouder dier gemeente niet de eenige raadgever in dezen geweest. Spr. wijst er op, dat het nieuw ter sprake brengen van! dit onderwerp toch op niets uitloopt. Het geeft alleen vertraging. De motie van den heer van Kleef wordt vervolgens aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. B. en AV. adviseeren om aan de gemaakt-a opmerkingen door Ged. Staten op de be grooting voor 1923 te voldoen. De heer v. Kleef wenscht de post sub sidie aan de Handelsdrukkerij wegens het publiceeren van het raadsverslag f 250.— gehandhaafd te zien. Deze drukkerij geeft immers een ruim en uitgebreid verslag, hetgeen door het publiek op prijs wordt De heer Noest onderschrijft deze mea ning. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en AV. aangenomen met 7 te gen 4 stemmen. Tot lid der Commissie van Toezicht, op het algemeen vormend lager onderwijs wordt benoemd de heer P. Zijderveld. B. en AV. adviseeren maatregelen te ne men tot beteugeling van het misbruik ma ken van Gods Naam en wel door aanbren ging in de openbare gebouwen en enkele wachtlokalen en hotels, van cartons, waar in op dit euvel wordt gewezen. De lieer Brand wenscht de aanbren ging van deze cartons uitgebreid to zien' tot alle café's, enz. De heer Spruijt acht het aanbrengen in de openbare gebouwen meer dan vol doende. De heer Y er ka do vreest, dat het meer de tegenovergestelde uitwerking zal hebben. De V o o r z. zegt, dat B. en AV. zich moesten bepalen tot de twee grootste ho tels Her, omdat deze gebouwen het meest voor het publiek verkeer worden gebruikt. Spr. is een andere meening over bet pu- bliok uit Boskoop toegedaan dan de heer Verkade. De heer Guldemond doet het genoe gen, dat bijna alle raadsleden over dit on derwerp het woord hebben gevraagd. Heb betoog van den heer Brand heeft zijn volle sympathie. Spr. heeft echter geconstateerd die man, tot ongeluk zijner familie, het zeldzame geluk, een zeer hoogen leeftijd te hereiken en tot zijn laatste oogenhlik krachtig van lichaam en helder van geest te blijven. Ik heb hem nog zeer goed ge kend; ik vreesde hem, en het was een zeldzaamheid; wanneer hij mij een tee- ken zijner liefde gaf; hij was, indien ik mij zoo uitdrukken mag, de dwingeland der geheele familie. Toen hij het tijdelij ke met het eeuwige had verwisseld, dacht mijn vader er niet meer aan, tot den adel stand terug te keeren, hij was reeds te pud geworden, dan dat dig. stap hem nog voordeel had kunnen aanbrengen. En gij vroeg mevrouw Blote koel. Ik heb er ook niet over nagedacht, antwoordde hij. Daar mijn overgrootva der destijds zoover gegaan is zijn adel brieven den koning voor de voeten te wer pen, zou ik, om ze weder te verkrijgen, een verzoekschrift moeten indienen. Gij hadt dit reeds lang moeten doen, viel mevrouw Blote hem in de rede; wil- det gij dat niet, dan bezat gij ook geen recht den naam von Bom weer aan te ne- men. Born staarde haar verbaasd aan, maar vond geen tijd tot een antwoord; de bin nentredende dienaar stelde de dame een kaartje ter hand, met de mededeeling, dat een heer buiten wachtte en zijn persoon lijke opwachting wenschte te ihaken. Verzoek mijne dochter hierheen te komen, zeido mevrouw Blote, toen eerst wierp zij een blik op de kaart. Rudolf Ertman, schilder, las zij halfluid, en vragend aanschouwde zij haar vriend, die blijkbaar verlegen en haastig opstond. AVijs hem af, fluisterde hij. Hoe durft die man het wagen, den, drempel van uw huis te overschrijden. Dat willen wij van hem zelf verne men, antwoordde mevrouw Blote kalm. Laat mijnheer binnenkomen, wendde zij zich tot den bediende. Eenige oogenblikken later trad de schil der het smaakvol gemeubeld salon binnen Hij verbleekte eerst toen hij Born ont- waardde, maar op hetzelfde oogenhlik trad Bella van achter de portière te voor schijn, en een gloeiende blos overtoog zijn wangen. M Ik kom u mijn dank" beluigen voor het vriendelijk aanbod, dat gij mij te Lu- zern liet doen, zeide hij, mijnheer von Bom zal u indertijd de beweegreden ge noemd hebben, die mij noopten bet van de' hand te wijzen. En zijt gij heden geneigd het aan te nemen? vroeg mevrouw Blote, met een uit noodigend gebaar op een stoel wijzende. Neen, mevrouw, die beweegredenen maken mij de aanvaarding nog altijd on mogelijk. M Misschien wenscht gij een schilderij te verkoopen? zeide Bom op spottenden toon. AVelk voornemen gij ook mocht hebben, spreek het openlijk uit; ik zeide u immers reeds toenmaals, dat mevrouw volgaarne genegen was u in elk opzicht volgaarne van dienst te zijn. De schilder richtte zich hoog op; zijn van toorn vlammende blik trof zijn tegen stander, die met een sarcastischen lach de punten van zijn knevel draaide. Niet met u spreek ik, maar met me vrouw Blote, antwoordde hij met verhef fing van stem; ik meen u reeds eenmaal gezegd te hebben, dat ik op uwe bemidde-' ling geenszins gesteld ben. Ik ben cok niet gekomen om een aalmoes af te smee-i ken, maar om mijne heiligste rechten, mijn eer, van een smet te zuiveren. Me-; vrouw, het is u bekend, dat de aanklacht' tegen mij slechts daarom word ingetrok ken, omdat men geen overtuigende bewij zen kon vinden; het vermoeden, de daad te hebben bedreven, rust dus nog altijd op mij, en dat vermoeden '.al eerst dan ophouden te bestaan, wanneer de Averke- lijke dief ontdekt is. Zoudt gij ér in geslaagd zijn, hem! to ontdekken? vroeg Bella in gespannen verwachting. AYees in dit geval overtuigd* dat wij u met alle krachten willen bij-* staan, om door de vervolging en bestraf-i fing van den dief u volle voldoening te velt schaffen. Deze voldoening moogt en moe£ gij eischen; wij zijn a'erplicht haar u te geven En is meA'rouw Blote ook niet ver plicht. alles te doen, wat de ontdekking van ae& dief kan bevorderen? zeide Ru dolf op verwijtenden toon. Ik ben zo vrij, mevrouw, u te vragen, wat gij tof bereiking van dit doel verricht hebt. Gij hebt geen recht, deze vraag té stellen, en mevrouw is niet verplichf haar te beantwoorden, zeide Bom. Dé overheid is van het feit verwittigd; zlf ,t moet den dader op het spoor komen; eïï beschouwen wij de zaak uit onpartijdig oogpunt, dan moeten wij erkennen, dal het gerecht in alle deelen zijn plich|. heeft gedaan. (AVordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7