ie Jaargang. ZATERDAG 19 MEI 1923 No. 4150 ®e Eeidbohz&oiiïaMk ^BONMEMENTSPRIÜSbedreagtbii vooruitbetaling #r Leiden 10 eent per week 12.50 per kwartaal. onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal, inco per post 12.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- Égbaar tegen betaling van SO ct. per kwartaal, bij voor- oetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd adagsblad 9 ct. Dit biad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zen- en Feestdagen fl. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TELEFOON INTERC. 935 -i- POSTBUS No. H. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone advertentiSn SO cenf per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. - Kleine adverientiën, van ten boog3te 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop eu verkoop fO.SO. nummer bestaat uit wijf iden, waaronder het Geïl» itreerd Zondagblad. laandag (2den Pinksterdag), zal eLeidsche Courant" niet ver- Ijnen. PINKSTEREN. jij zult in den EL Geest gedoopt worden, men enkele dagen, zoo had Jezus tot je leerlingen gesproken en beloofd, den [sten keer, dat Hij bun verscheen. Hij al hun de stad niet te verlaten, maar Jeruzalem af te wachten, tot de Geest waarheid zou komen, die hun den weg wijzen tot alle waarheid. En, gelijk de ?r zijne belofte en voorspelling had ge ilen, dat Hij, na te zijn gestorven, zou slaan lot een nieuw leven, gelijk Hij woord vervulde: „Nog een weinig la en ge aanschouwt Mij niet meer, at Ik ga heen tot den Vader", zoo ook il de Heer zijn toezegging gestand, dat na zijn terugkeer in het glorierijk van Vader, den Geest als licht en kracht Iroost den leerlingen spoedig zou zen- De vervulling dier belofte van Gods a is do troostrijke, vreugdwekkende krlenis, welke de H. Kerk jaarlijks bet hoogfeest van Pinksteren, met de .Touwing van haar schoonste bruids- li, haren kinderen in herinnering roept met geestdrift viert.'De komst van den jGeest, den Geest Gods, die als een ge bak van den Zoon, weergekeerd tot den een bode van Diens eeuwige w on liefde voor Zijne leerlingen ierkwam uit het wondere rijk van licht lliefde, waarin do Zoon door den Vader «tongen was. Gods Zoon, do groot© Minnaar der men 's, dio ons liefhad tot de dwaasheid den kruisdood, heeft ons gezonden ter tooiing van Zijn liefde-wonderen den Geest, den Geest Gods. Aan de ver- aelde leerlingen en aan Maria ver enen verspreide tongen als van vuur «namen boven ieder hunner plaats. En mid worden allen van den Heiligen PM Ito Geest Gods vervult de geheele aarde, is het licht der waarheid, meer door- pODÓ in?end en lichtend dan het licht' der zon. 4.b. Slicht van de zon daalt neder en dringt "illc hoeken door; het zoekt alle spleten en sluipt er door binnen: door buiging, [kaatsing en verspreiding weet het - .daarheen te komen, waarheen het j» L j.'s den rechten weg niet kan doordrin- en aldus vervult en drenkt het de ge le wereld. Zoo ook de H. Geest van God Ie Geest Gods dringt door in alle men selijk verstand. De mensch moge wonen ile geheimzinnige oerwouden van Bor- of iu de grauwe sloppen der wereld- den, in de felbelichte keetgestoofde sden aan den evenaar of in de kille, blichligo bergruggen van de aardpool, de eenzame eilanden van den oceaan of de rumoerige centra's der industrieën, is Geest dringt er toe door en laat er 'lichtstraal vallen in 's menschen geest in mcnschelijke geest is zoo verborgen verlatenheid, of onbeschaafdheid, geen 'land. zoo bevangen in 's levens rumoer gejaagdheid, of de Geest Gods Iaat er jr de geringste spleten nog sprankels "sn van het goddelijk licht. De Geest si ds brengt licht in de diepste schuilkoc- van het menschelijk hart, een afgrond geen stoffelijk licht kan doordringen Waarheen zou ik gaan voor uwen Geest svaarhèen vluchten voor Uw aangezicht Mng reeds de koninklijke psalmist, ik ten hemel opstijg, zijt. Gij daar; [l ik ter onderwereld, Gij zijt er. Ver- 'k mijne wieken bij do morgenscheme- j? en zet ik mij neder aan de grens- der zee. toch zal ook daarheen Uwe 5'l mij leiden. Voor U is de duisternis donker on de nacht zoo helder als de En door dit licht leeft er in iedere pchenziol een vonkje, dat uit de liemel- (EK 5 hoogten stamt. De menschenzielen, 3®illioenen en millioenen, die geleefd wn eu nog leven, zijn een lichlrijk, )onor dan de sterrenhemel. Bij rail- zijn de sterren door God met kwis- -H k'd .uitgestrooid in de eindelooze ruim- fn zij verheerlijken God als den Vader 'lichten, en als de sterren aan den zijn, de menschenzielen uit Gods gekomen en uitgestrooid over de ™a en zij allen zijn ontstoken aan het :«lijk licht. Dit licht is de H. Geest. "ader der lichten evenwel beschikt J veelsoortig licht, verscheiden in lea helderheid. Wij vieren de komst den H. Geest op Pinksteren als de a v&n het bovennatuurlijk licht, dat JDenschelijken geest doet schouwen de are waarheden, geleerd door «u en (j001. je Godsgezanten, die z'jn voorafgegaan en volgen. Dit licht deed de Profeten schouwen dingen, welke hij geen felsten brand Yan zonne licht aan liet oog worden ontdekt. De H. Geest was het, die als een scher pen flits van bliksemlicht wierp over de toekomstige eeuwen, welke alfeen voor den Geest Gods open liggen. En bij dit licht van den H. Geest zagen de profeten, wat voor ieder schepsel verborgen was: de ver verwijderde toekomst tot aan het Godsrijk op narde, ja tot aan het einde der eeuwen. Dat heldere licht verteerde den sluier, welke hing over al de komende tijden, ver scheurde zelfs het voorhangsel van het heilige der heiligen, het Godsrijk van glo- rio, waar God zetelt in het ongenaakbaar licht en liet de profeten klaar zien de ge heimen, die zo aan de menschen moesten openbaren. Do H. Geest is het, die gespro ken heeft door de profeten. Dat bovennatuurlijk licht van den H. Geest straalt ook in den geest van iederen gedoopte. Bij het heilig Doopsel wordt door den H. Geest in den kindergeest, zich zelf nog niet bewust, een hemelsch licht ontstoken, het bovennatuurlijk geloof, waardoor het kau oordeelen en erkennen, wat waar, wat goed, wat heilzaam is. En binnen kor Ion tijd erkent het kind bij dit goddelijk licht, hoogverhevene, diepzinni ge en ondoorgrondelijke waarheden, wel ke het met zekerheid omhelst. Met dit god delijk licht van den H. Geest vindt de mensch, de arme banneling, met gerust heid en zekerheid den rechten en veiligen weg naaj' het huis van God, zijnen Vader. Bovenal gedenken en vieren we het licht van Gods Geest, ontstoken en eeuwig brandend in de IL. Kerk. Ik zal den Vader bidden en een anderen Helper zal Hij u geven, om bij u to blijven in eeuwigheid: den Geest der waarheid; zoo had de Heer in zijn afscheidsrede gesproken. Die Geest der waarheid is op het Pinksterfeest over de apostelen gekomen. Hij leeft en leert tot nu toe in hen, die de apostelen zijn opgevolgd en Ilij zal het licht blijven der H. Kerk tot het einde der gesckiedeuis van het menschdöm toe. Nauwelijks was het wonder der ncderkoming van den Geest der waarheid geschied, of vervuld was ook de voorspelling des Heeren: De H. Geest, dien de Vader zenden zal, die zal u alles onderwijzen en u herinneren 'alles wat ik u gezegd heb. Petrus, ver licht door den H. Geest en de andere elf vingen dan ook onmiddellijk aan te onder wijzen en te spreken, niet naar eigen ver nuft of geleerdheid, maar naar de Geest «hun ingaf zich te uilen. En het was alsof vuur stroomde uit hun mond, dat allen aangreep, die naar hen luisterden. En aan de verbaasde, onthutste en in span ning luisterende menigte verklaart Petrus zelf, dat het de H. Geest is, die door hen spreekt. „Jezus", zoo zegt hij, „door de rechterhand Gods verheven, ontving van den Vader den beloofden Heiligen Geest eu stortte Hem uit, 'zooals gij ziet en hoort!'. Door dit goddelijk licht is de duisternis van dwaling voor goed verjaagd buiten het Godsrijk op aarde. De Geest der waar heid, eeuwig wonend in Christus' Kerk, spreekt en leert door alle eeuwen heen de goddelijke waarheden, welke heimwee wekken in ons hart naar God en naar Zijn paleis van licht en vreugde. Dit licht brandde in den geest der kerk vaders en kerkleeraars, die de leer der Kerk uiteenzetten en den geloofsschat ver dedigden met eene overtuiging en e'ene welsprekendheid, die de bewondering van alle eeuwen zullen ontvangen. Ditzelfde licht versterkt het verstand van al de Bisschoppen en het Hoofd der Kerk, om naar recht en waarheid de kinderen Gods te richten en te leiden. Zoo is het de gave van den Heiligen .Geest, dat we, gaande den weg naar God, omgeven zijn van bo- venaardsch en helder licht. Zoo vieren wij den H. Geest als Schep per van een lichtrijk van bovennatuurlij ke orde, schitterender dan de lichtzee van het firmament, kleurrijker en meer be- tooverend dan het lichtspel der zomerzon- ne in de herrezen natuur. Pinksteren. Dat is het licht Gods, ons menschen, kinderen van God, leidend en lokkend naar de hemels tad Jeruzalem, waar licht is zonder schaduw en glorie zonder kruis. Warmond. J. H. VISSER, Pr. BUITENLAND De bezetting van het Ruhrgebied NAAR EEN WAPENSTILSTAND'? Een nieuwe phase in de onverkwikke lijke Ruhrgeschiedneis wordt ingeluid door geruchten over een mogelijken wa penstilstand. Dit denkbeeld werd, naar uit Parijs aan de „Times" wordt gemeld, in de wandelgangen der Kamer besproken. Zulk een wapenstilstand zou het waar schijnlijker maken, dat het te verwachten nieuwe Duitsche aanbod ernstig wordt on derzocht. De correspondent noemt liet van béteekenis, dat oen van de Fransche Ka merleden, die over het denkbeeld heeft gesproken, een industrieel is, die hijzon der goed ingelicht over de Duitsche bedoe lingen mag worden geacht. Gelijk de meeste denkbeelden van dit soort is ook dit denkbeeld nog vrij vaag en de voor waarden voor zulk een wapenstilstand kunnen nog niet precies omschreven wor den. Zeker is, dat Frankrijk voldoening zal moeten krijgen ten opzichte van zijn eisch, dat het „lijdelijk verzet" in de Ruhr ophoudt vóór het eenigerlei Duitsch voorstel in overweging neemt, hoe goed dit ook mocht zijn- De „Times"-correspondont acht het denkbeeld van een wapenstilstand bijzon der gelukkig. Het verdient z.i. in alle lan den, die bij de zaak gemoeid zijn, ten ern stigste overwogen te worden. De voor waarden voor dezen wapenstilstand zou den volgens liem als volgt kunnen luiden: lo. Dat Duitschland van zijn kant alle ver ordeningen, hesluiten en geheime instruc ties intrekt, die het staken van den arbeid door mijnwerkers en spoorwegpersoneel en het weigeren om steun le verleenen door Duitsche offieieele personen in de Ruhr ten doel hebben: -2o. dat arbeiders en ambtenaren hun gewone werkzaamhe den zullen hervatten en geen obstructie zullen plegen tegen de levering van kolen volgens het verdrag van Versailles; 3o. dat Frankrijk van zijn kant, hoewel het noch zijn troepen, noch zijn ingenieurs terugneemt, slechts een toeziende houding aanneemt, en voor zoover mogelijk de be zetting meer passief dan actief zal ma ken; io. dat deze hervatting van het nor male industrieele en civiele leven in de Rulir zal voortduren tot op het oogenblik. waarop eenschikking wordt bereikt of waarop de poging tot een schikking op nieuw wordt gegeven. In Fransche offieieele kringen, zoo zegt de correspondent verder, wordt ernstig aangenomen, dat Duitschland van plan is voorstellen te doen. die gewichtige wijzi gingen zullen inhouden van die. welke in liet begin van deze maand zijn ingediend, en waarhij rekening is gehouden met de critiek in de geallieerde landen. Volgens de inlichtingen aan de Quai d'Orsay ont vangen zou het kahinet-Guno voor het oogenblik nog aanblijven en heeft liet be sloten het nog eens te proheer en alvorens het veld voor een opvolgef te ruimen. Het proces-Krupp. Do verdedigers in het Krupp-proccs hebben do motiveering van de revisie-aan vraag hij generaal Degoutte ingediend. Zij is in de eerste plaats gebaseerd op de on bevoegdheid der Fransche krijgsraden in het bezette gebied en verder op nog een tiental andere overwegingen. Het gerechtshof in het groote Fransche hoofdkwartier te Dusseldorf heeft het verzoek om revisie van het vonnis in het Krupp-proces van 8 Mei, voor zoover het betrekking heeft op den heer Krupp von Bohlen und Halbach en de directeuren Bruhn, Har twig en Oesterlein. verworpen: het vonnis tegen het lid van den bedrijfs- raad Muller werd vernietigd en zijn zaak voor een nieuwe behandeling naar Dussel dorf verwezen. Botsingen te Dortmund. Te Dortmund is de communistische mijnwerkersstaking lot de mijnen „Scharn horst" en „President Stein" uitgebreid. Bij een demonstralie kwam het tussclien betoogers en politie lot bloedige botsingen. Op de mijn „President Stein" werd een arbeider ernstig gewond, ook op de mijn „Scharnhorst"* werden enkele personen gewond, terwijl een communist werd dood geschoten. Gistermorgen werd opnieuw betoogd. ..Bloed moet. er vloeien", zoo ging de roep De stemming onder de bevolking is zeer opgewonden. Hei optreden der bezetting. De Franschen hebben gisteren met ge weld do boete ingevorderd, die aan de stad Dortmund was opgelegd wegens sa botage van do telefoonlijnen Dortmund1 Brakel, en Dortmund—Scharnhorst. Deze boete beliep 365 dollar, of volgens den stand van den dollar op 2 Mei 10.000.000 mark. Gistermorgen, kort na 9 uur, kwamen 5 officieren met 72 man en 2 Franschen in burger op het stadhuis, waarvan zij de toegangen bezetten. Enkele Duitsch-spre- kende Fransche soldaten gingen met de twee Franschen in burger naar het lokaal waar de brandkast zich bevindt, waar een bedrag van ongeveer 150 millioen mark voor uitbetaling van salarissen aanwezig was. Van dit geld namen de Franschen een bedrag van 15.525.000 mark, aange zien de waarde van de Duitsche mark se dert 2 Mei, toen de boete betaald moest worden, gedaald is. Zij gaven den stadsontvanger een kwi tantie en bovendien een schrifte lijke verklaring: „De directeur van de stadskas te Dortmund heeft slechts onder dwang de boelo betaald, die de comman- dccrende generaal aan de stad Dortmund op 23 April heeft opgelegd. De directeur heeft geprotesteerd. Hem is een kwi tantie overhandigd, door den onder-in tendant der derde infanterie divisie". Een Duitscher neergeschoten. Gistermorgen is de Duitsche politie agent Raub bij de Neckarbrug door Fran sche soldaten aangehouden en vervolgens naar het wachtlokaal in het stadion over gebracht. Hier moet hij een poging tot ontvluchting hebben gedaan, waarop de Franschen vuur gaven en ongeveer 12 schoten losten, waardoorRaul) zwaar ge wond werd. Spoedig daarna is hij ge storven. Spoorweg-ontploffing. Men meldt aan de „Msbd.": Te Kerkrade werd des avonds tussclien half elf en elf uur een zware slag ge hoord, zóó hevig, dat in sommige straten de ruiten dreunden. Later bleek, dat er een onploffing heeft plaats gehad op do spoorlijn tusschen Kohlscheid en Aken, op het oogenblik dat een trein, bediend door Belgisch personeel, passeerde. De vernieling was niet groot. Het ver keer is weer hersteld. De daders konden niet worden achterhaald. In de gemeente Kohlscheid en Richterich is in verband met dezeif aanslag alle verkeer van voet gangers, auto's en rijwielen verboden door de bezettingsautoriteiten. België. DE STAKINGSBEWEGING. Een votum van vertrouwen in de regeering. De Kamer heeft gisternamiddag over de motie van vertrouwen gestemd, die door Carton de Wiart was ingediend na de be handeling van de socialistische interpella tie over de maatregelen door de regeering in verband met de staking van de spoor wegarbeiders en van liet P. T. T.-personeel genomen. De motie, waarin de door de regeering afgelegde verklaringen zonder meer wer den goedgekeurd, is met 103 stemmen (die der liberalen on katholieken) tegen 4 (die der Frontpartij aangenomen. De 57 aanwezige socialisten onthielden zich van stemming, en hun woordvoerder verklaarde, dat zij niet togen do motie hadden gestemd, omdat de regeeringsver- klaring uitzicht bood op een verbetering in de naaste toekomst van de loonen van zekere categorieën, van liet spoorwegperso neel. Kans op een spoedige opheffing der staking? De slaking der spoorweglieden heeft zich uitgebreid. Een groot gedeelte van het per soneel aan het gooJerenstation van Schaer- herk hij Brussel Leeft liet werk neergelegd De postbeambten te Gent hervatten daar entegen den aracid. De Waden verspreiden liet gerucht, dat er in den loop van den avond order tot het opheffen der staking zou worden gegeven, teu gevolge van den üilnemenden indruk, die de rede van minister-president Theunis gisteren in de Kamer zou hebben achter- gelalen. Egd optimistische verklaring van burgemeester Van Cauwelaert. De staking der postbeambten en spoor weglieden te Antwerpen heeft in het bui tenland aanleiding gegeven tot fantastische geruchten over den toestand in do haven van Antwerpen. De burgemeester van Antwerpen ver strekt ons (B. T. A.) de volgende inlich tingen daaromtrent: „De staking heeft nimmer, zelfs lo Antwerpen, iets anders dan een partieel karakter gedragen. Ge durende eenige dagen werden de -postbe stellingen en de per spoor verzonden goe deren niet geregeld naar de havenkaden vervoerd, doch de orde werd nooit ver stoord. Geen enkele ernstige inbreuk werd gemaakt op de vrijheid van arbeid, en do activiteit in de haven heeft geen enkel oogenblik opgehouden, daar de transporten naar en van het binnenland langs de waterwegen waren verzekerd. Het leven in de stad heeft steeds zijn normaal ka rakter behouden. Sedert Donderdagoch tend zijn de postverbindingen volkomen hersteld en de uitwerking van de maat regelen der regeering om het goederen transport. per spoor te herstellen begint zich (0 doen gevoelen. Alles doet voorzien dat de staking deze week geheel zal zijn geëindigd. De buitenlandsche expediteu ren kunnen dus zonder eenige ongerust heid voortgaan met hun zendingen naar Antwerpen". Engeland. De toestand van Bonar Law. Sir Thomas Horder, een bekend Lon- densch specialist en dokter van den prins van Wales, is naar Parijs ontboden om Bonar Law te onderzoeken. In verband met de geruchten over het aftreden van Bonar Law geeft men voor dit geval Gur- zon een goede kans en verwacht men, dat dan levens een reconstructie van het ka binet zal plaats hebben, aangezien ook de positie van Bridgeman, den minister van binnenlandsche zaken, door de zaak HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Geruchten over een mogelijken wapen stilstand in het Ruhrgebied. De staking in België kan als mislukt worden beschouwd. Hernieuwde geruchten over een aftre den van Bonar Law. Bij een grooten brand op een school feest in Carolina kwamen meer dan 70 personen om hei leven. BINNENLAND. Aanleg van een tuinbeplanting in een der koninklijke paleizen in Zweden door Nederlandsche tuinders. Eerlang is de benoeming te verwachten van oud-minister König tot directeur-gene- naar der Posterijen en Telegrafie. Verschenen zijn het voorloopig verslag op het wetsvoorstel-Rutgers tot wijziging der Drankwet, én de Mem. v. Antw. op het ontwerp tot wijziging der Pensioenwet. Nieuwe luchtpostverbinding met Enge land en Duitschland. De ministers van Buitenl. Zaken en van Financiën dienen het ontwerp tot steun van Oostenrijk opnieuw in. LEIDEN. Er wordt een vergadering aangekondigd van de afd. Leiden van den Bond voor groote gezinnen (zie 2de blad). UIT DE OMGEVING. Uitslagen van gemeenteraadsverkïezfi»- De gemeenteraad van Voorhout heef! het heffingspercentage H. O. vastgesteld' op 3 (vorig jaar 3.5); die van Lisse op 1.25 (evenals vorig jaar). O'Brien, wel eenigszins geschokt is. In verband met zijn ziekte-toestand heb hen opnieuw de geruchten ernstig geloo- pen, dat Bonar Law's aftreden aanslaan de is. Naar men in gezaghebbende krin gen meent zijn de berichten sterk over-, dreven. Ofschoon de genezing van Bonar Law's keel langzaam vordert, is de alge- meene toestand uitstekend. BIHHEWLAiüSE Plaatselijke Keuze. Vo 0 r 1 o 0 p i g Verslag. Aan het voorloopig Verslag op 't wels- voorstel-Rutgers c.s. tot wijziging van da Drankwet is het volgende ontleend: Vele leden, waaronder ook, die met het beginsel van het wetsvoorstel instemden, verklaarden niet te kunnen goedkeuren. dat dit wetsvoorstel opnieuw werd inge diend, nadat het kort te voren door do Eerste Kamer was verworpen. Zulks te meer, omdat de Regeering in de jongst© openingsrede een wetsontwerp tot wijzi ging van de Drankwet heeft aangekon digd. Onder die omstandigheden hadden de voorstellers de indiening van 't wets ontwerp dienen af te wachten, en, indien daarin het beginsel van Plaatselijke Keu ze niet was opgenomen," kunnen overwe gen, of daarin door liet indienen van amendementen was to voorzien. Verschillende andere leden achtten deze critiek ongegrond en 'juichten de weder- indiening toe. Waar het in 1919 inge diende voorstel in dezo Kamer een goed© meerderheid verwierf en in de ander© Kamer met slechts één stem meerderheid werd verworpen, terwijl sindsdien d© beido Kamers opnieuw werden samenge steld, oordeelde zij' wel degelijk gewijzig de omstandigheden aanwezig, die de wo- derindicning rechtvaardigen. En wat da aangekondigde herziening van de Drank wet betreft, waren zij met de voorstellers van oordeel, dat in ons land moeilijk een stelsel van drankwetgeving denkbaar is, waarin het systeem van Plaatselijke keu ze niet een plaats zou kunnen vinden. Verscheidene leden, die zich tegen de strekking van het wetsvoorstel verzetten, betoogden, dat de drankbestrijding moet steunen op zedelijke overtuiging en dat dwang hier niet het gewenschte middel is. Eenzelfde minder gunstige ervaring in Amerika met de z.g. drooglegging, heeft men in ons land in sommige plaatsen met lret tapverbod opgedaan. Vooral het stel sel van Plaatselijke keuze zou als dwang- middel ondoeltreffend blijken, daar dit stelsel het kwaad alleen verplaatst. Men vreesde voorts, dat vooral in kleinere ge meenten Plaatselijke keuze een bron zov* worden van voortdurende onrust en agé latie. Einddoel van het ontwerp is verde» kunstmatige drooglegging en de leden hier aan het woord, verklaarden zich nü, bereid de voorstellers te volgen op den

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1