Pinksterweek RECLAME-AAMBIEDING m Breng Uwe kinderen mede. Wij verstrekken bij aankoop vsüaf f!,- een PRACHTIGE LUCHTBALLON. Boerderij „MEERRUST" NOORDWIJK. Gemeenteraad. (Vervolg.) Bjj do behandeling van een door alle politic-agenten ondc-rteekend adres, -hou- dendo verdoek terug te komen op do af- Bcliaffijig ven 3 agenten van politie, om dat tengevolge daarvan hun dienst tot het ondraaglijke wordt verzwaard, wordt de bekende polilie-kwëstio weer zeer breed voerig besproken. Do heer Liefferink vindt, dat er maar eens een einde moet komen aau al die on aangenaamheden betreffende de politie en verzoekt den burgemeester zijn eens ge dane toezegging, dat hij 1 agent van po litie zal afschaffen, te handhaven. Hij zal dan den raad voorstellen daarmede ge noegen te nemen om zoo door wederzijd- sche concessies de poliliekwestie uit de wereld te helpen. Dergelijke narigheden zouden in de toekomst voorkomen, kunnen worden, als de begrooting eerst door een raadscommissie werd onderzocht. De heer Van der Wiel vindt, dat de po liliekwestie hier tot een soort sport wordt. Hij is bereid het voorstel-Liefferink te steunen. De heer Krau zegt, dat als de Commis saris van Politie 30 agenten heeft, li ij nog best een dienstrooster kan maken, dat er dag en nacht moet worden gewerkt. Spr. zegt, dat er bij de politie iets niet in orde is. Alle agenten, üic kunnen, verdwijnen. De Voorz. zet uiteen, dat voor onze ge meente een betrekkelijk groot politiecorps noodig is, omdat wij 2 politieposten heb ben, die dag en nacht bezet moeten wor den, een uitgestrekte gemeente en een bloeiend badbedrijf. Spreker wil, hoewel de politiekwestie een onverkwikkelijk ver loop heeft gehad, toonen tot een tegemoet komende houding bereid te zijn. Hij hand haaft de concessie, als door den heer Lief ferink wordt gevraagd, om zoo bij te dra gen tot de rust en orde in den raad. Do heer Alkemade zegt, dat het politie werk veel seizoenwerk is en vraagt of het niet mogelijk is in den zomer op de politie posten burgers te stationneer en, zoodat er meer politie-agenten de straat op kunnen. De Voorz. deelt mede, dat men daarmede in Zandvoort reeds proeven heeft geno men, die zeer slecht zijn uitgevallen. Men is er daar geheel van teruggekomen. Het politiewerk is nu eenmaal een bijzonder vak. D.9 héér Krau is er voor, dat de raad zijn eens ingenomen standpunt handhaaft. Als de politie hier niet kan doen, wat op andere plaatsen wel kan, deugt er iets niet. De heer Van der Meer verzoekt den burgemeester, ongeacht de beslissing van den raad, voor de agenten een betere rege ling te treffen. In andere plaatsen, als Voorburg, Hilïegom en Lisse, kan dit wel met veel minder politie. Hier willen alle agenten weg, of zij er beter van worden of niet. De Commissaris van Politie werkt echter vaak niet mee, als zij weg willen. De Voorz. protesteert tegen deze insi nuatie. Do heer Krau bevestigt de mededeeling van wethouder Van> der Meer. Mr. Gooi wil vaak geen inlichtingen geven. De Voorz. zegt, dat geen. goede informa ties mogen gegeven worden, als daar geen Teden voor is. Dat zou niet fair zijn. De heer Krau vindt ,dat er wel iets van waar zal zijn als hij alle agenten over de zelfde dingen hoort klagen. De heer Van der Meer zegt, dat de agen ten het ingezonden adres geforceerd ge- teekend hebben. De Voorz. verzoekt den bode den Com missaris van Politie te verzoeken in de vergadering te komen ten einde de noodige inlichtingen te verstrekken. Hij komt ten sterksto op legen de bewering als zouden d9 agenten onder pressie geteekend hebben. Hij heeft zulks op straat aan een paar agenten gevraagd, die hij het eerst tegen kwam. Dez9 ontkenden ten sterkste, ook maar in het minst gedwongen te zijn. De heer Van der Wiel heeft een soort gelijke ervaring opgedaan met een anderen agent, wien hij dezelfde vraag stelde. De heer Van Nes zegt, dat Noordwijk niet met andere plaatsen behoeft vergele ken te worden. Hij wil Noordwijk verge lijken met Noordwijk zelf en wel Noord wijk van 1917 met Noordwijk van 1923. In het zeer drukke seizoen 1917 kon tot geheele tevredenheid volstaan worden met 7 agenten, terwijl nu in een veel slapperen tijd er 12 moeten zijn. De Commissaris van Politie zegt, 'dat sinds dien tijd. de politie op besluit van den raad zelf tweemaal is uitgebreid en wel wegens het stichten van een aparten politiepost te -Noordwijk-aan-Zee en we gens het combineer en in sommige opzich ten van de politie met de brandweer, waar om beide posten dag en nacht bezet moe ten zijn. De hee? Van Nes meent, dat het voorstel- Liefferink, werd dit aangenomen, den raad in een eigenaardige positie zou bren gen. De raad heeft nog pas besloten de gevraagde gelden niet op de begrooting 'te brengen en zou hij nu. in eens veran- ariderd zijn. De heer Krau zegt, dat de uitbreiding der politie geen gevolg is van het toenemen der misdaden, doch van het instellen van het Commissariaat van Politie. Do heer Alkemado stelt voor, dat een 'commissio uit den raad eerst een uitvoe rig onderzoek zal instellen naar de toe standen bij de politie. Dit voorstel komt niet in behandeling, 'daar het niet gesteund wordt. Ten slotte wordt op voorstel van 'den heer Liefferink met 7 tegen 6 stemmen be sloten genoegen te nemen met de eertijds door den burgemeester toegezegde afschaf- ïing van 1 agent van politie, zoodat de raad goedvindt, dat 2 vacatures worden aangevuld. Hiermede is door eenige tege moetkoming wederzijds een einde ge maakt aan de hangendo politiekwestie voor zoover deze betrof de vacatures van 3 agenten. De inspecteurkwestie wordt thans behandeld voor den Raad van State. Tegen het voorstel-Liefferiuk stemden de beeren Van der Meer, Krau, Meyer, 'Alkemade, Vink en Van Nes. Alle overige heeren stom don voor. Ife Siaapkamermatten, 140 X 130 cM. SS ct. Prima Cocps, eersts kwaliteit, 66 ct. p. el Landhuisstof, in moderne strepen ct. Zwaar bedrukt Linoleum, 2 nieter breed 2.98 Tapis Beige Karpetten, zuiver wol, 3X4 24.S0 Zware Gangmatten 89 ct, Cocos prima kwaliteit 52 Mooie Gangloopers Zeil 56 I persoons prima Engelsch Ledikant met spiraal matras 13.50 1 persoons matras, schuin peluw en kapokkussen 24,90 Witte ijzeren Kinder ledikanten, greote maat 6.50 2 persoons spiraal matras, roestvrij 12.90 Zwaar gevulde Bed- steiien, (compleet) 11.75 2 persoons Strooma- trassen, 2 deels 5,00 Katoenen Jongensblou ses, grijs tropical met matrozenkraag 1.25 Aardige Zefier Meisjes jurken, nieuwste modellen, leeftijd 8 tot 10 jaar 2.40 Blauw Cheviot Jongens broekjes, prima Stof 1,75 Katoenen Jongenspakjes 1.75 Dames Onderjurken 2.95 Witte Kinderschorten 1.20 Bij de rondvraag vestigen de heeren Meyer en Van Nes de aandacht van B. en W. op den slechten toestand Yan de "Was- senaarschestraat en den Jan Kroonsweg. De Voorz. zegt onderzoek toe. De heer Balkenende dringt er nogmaals op aan, dat het gemeentebestuur zal trach ten den weg door de zanderij voor het verkeer open te stellen, desnoods door zelf een gedeelte der onderhoudskosten te dragen. De Voorzitter zegt stappen in die rich ting toe. De heer Admiraal informeert of do in de vorige vergadering gevoteerde gelden voor een traktatie van schoolkinderen, ook gelden voor de kinderen te Nooröwijk- aam-Zee. De heer Liefferink bevestigt dit. Het is de uitdrukkelijke bedoeling van bet ge meentebestuur. Vloekverbod. Het gemeentebestuur heeft besloten aan den raad voor te stel len het z.g. vloekverbod ra de politieveror dening op te nemen. Gemeenteraadsverkiezing. Het cen traal stembureau onzer gemeente zal Don derdag 24 Mei, des namiddags 3 uur, op bet raadhuis vergaderen ten einde op te maken den uitslag der op 22 Mei a.s. te honden stemmiug voor de verkiezing van den gemeenteraad. St. 'Joscph-Gezellen-Vereeniging. Gisteren heeft genoemde vereeniging haar eerste vergadering gehouden sinds de aansluiting hij het Centraal-Verband. De Fraeses, de Wel.Eerw. Heer Kape laan Braakman, opende dè vergadering met gebed, waarna de notulen gelezen en goedgekeurd werden. In de vacature Langelaan is met alge- meene stemmen gekozen W. Alkemado Dm, die zijn benoeming aannam. Op voorstel van het Bestuur is besloten een photo te doen maken van alle leden Maandag 2den Pinksterdag; direct na de Hoogmis worden zij daartoe uitgenoo- digd. I De leden zullen zich' scharen rondom den stichter van ons Muziekcorps, Voet bal- en Gymnastiekvereeniging, den Wel Eerw. Heer Kapelaan Braakman; de photo zal getuigen van Roomsch Leven en ons stemmen tot grooto dankbaarheid. Wij mogen met zekerheid verwachten dat allen present zullen zijn. Op voorstel zal op een volgende oonfe- rentio behandeld worden „Het Socialis-: me". Ook wordt de mogelijkheid bespro ken eenige vereenigingsliedcren aan te leeren. Na een krachtige opwekking van den Eerw. Praeses om op Hoogfeesten, zooals le Pinksterdag, zich te Onthouden van het bezoeken van wedstrijden enz., werd de vergadering met gebod gesloten. OEGSTGEEST. Gemeenteraadsverkiezing. Uitgebrachte stemmen 1435; Van 'on waarde 51 stemmen; Geldige stemmen 1384; Kiesdeeler 125 %i stemmen. R. K. lijst 460 3 zetels rest 827" A.-R. lijst 277 2 zetels rest 257" G. H. lijst "r~ '433 8 zetels rest 657" Vrijheidsbond 204 1 zetel rest 787" Er blijven nog te verdeelen 2 zetels. Deze vallen ten deel aan de R. K. en aan de C. H. (Jomdat deze hun lijst verbon? den hadden met de A'. R.) De gemeenteraad zal er nu als volgt uit zien: R. K. 4; A. R. 2; G. H. 3; Vr.-Bond 1; zoodat de R. K. 1 lid zullen vooruit gaan, ten koste 'van den Vr.-Bond of van 1 de S.D.A.P. Ook uit deze gemeenteraads verkiezing blijkt" alweer de waarde van WARMOND. theetuin - restaurant - pension. Groot Terras aan de Leede. Vrije aanlegplaats voor Zeil- en Motorjachten. Opening Zaterdag 19 Mei, n.m. 3 uur. THEECONCERT. 8694 de enkele stem; hadden slechts 5 katho lieken minder gestemd, dan was de zetel, die nu den R. K. ten deel valt, aan den V. B. gekomen. Een woord van hulde past hier zeker aan de leden der R. K. Propaganda-Gluh, die door hun schitte rend werken dit resultaat wisten te he reiken. Gekozen: R. K.: Rubenkamp; Nijssen; v. d. Hulst, en Schdonderwioerd; A. R.: A. van Egmond, G. de Graaf; Chr. Hist.: J. Uittenhocgaard, G. Spaargaren, N. Zandbergen, L. Verhaar; Vrijheidsbond: G. Bakker, zen). De Raad was samengesteld uit 3 R. K.; 2 A. R.; 8 Chr. Hist.; 2 Vrijheidsb.; 1 S. D. A. P. (De heer v. Eek, wiens vaca ture na diens vertrek naar Leiden niet was vervuld, doordat de lijst was uitge put. Red.) WQUBRUGGE. Gemeenteraadsverkiezing. Do uitslag van de gisteren gehouden verkiezing voor den gemeenteraad, alhier, is als volgt: uitgebracht 918 geldige stem mer), waarvan op lijst 1 (Lib.) 93, lijst 2 (R.-K.) 371, lijst 3 (G.-H.) 72, lijst 4 (A.- R.) 248 en op lijst 5 (W. A. Boot) 134. Do samenstelling van den Raad zal nu zijn: 3 A.-R., n.l. de heeren A. Wisman, W. G. van Dam en W. van 't Riet; 3 R.-K. G. W. Lieverse, J. P. v. Leeuwen en D. de Vette, terwijl de 7e zetel aan den heer W. A. Eoot komt. De G.-H. verliezen een zetel, daar de heer G. van Rijn niet herko zen werd en de liberale partij een zetel met dien van den heer F. Kroes. De bazar. *-» Tijdens de bazar heeft de Mandolineclub des avonds een uitvoering gegeven, die zeer in den smaak viel. De eerc-voorzitter van de bazar, de heer J. G. Boumann, burgemeester, heeft uit er kentelijkheid aan het Koor een fraaie lauwerkrans met attribuut geschonken en hield daarbij een toepasselijke toespraak. ALKEMADE. Gemeenteraadsverkiezing. Gekozen zijn 9 R. K.: P. G. G. van Dod- ren, P. de Jong Czn., E. J. Rodewijk. G. H. Rotteveel, J. de Vette, J. v. d. Geest, A\ Bouwmeester, J. 'J. de Koning, W. Rietbroek. 1 G. H.: J. N. Los èii 1. rA'. RV: 'J. Verweij. De zetels zijn als volgt verdeeld: 5 voor Roclofarendsveen: 5 R. K. 2 voor Oudewetering 1 R. K. en I. Chr. Hist.; 2 voor Nieuwe Wetering: 1 R. K. en 1 R. 1 voor Rijpwetering R. K. en 1 Voor Oud Ado en do Kaag R. K. HAARLEMMERMEER. Geslaagd. Aan de Universiteit te 'Am- Sterdam werd bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „Les mots francais et les Gallicismes dans le Hollandsche Spectator de Justus van Effen" de heer J. J. B. Elzinga, geb. al hier. ZQETERMEER. Uitslag Gemeenteraadsverkiezing. Aantal stemmen wejke uitgebracht kon den worden 679; aantal uitgebrachte st. 608; van onw. 8; geldig aantal 600. Kies deeler 85 5/7. Lijst 1: Herv. Ger. Staatspartij. M. Bos J.Az. 74, P. Bos Wz. 10, A. van Puffelcn 2, P. v. d. Wees 0, totaal 86. Lijst 2 Vrijheidsbond I J. v. Staalduinen 18, Mr. Huysman 3, Joh. v. d. Marei 0, A. J. van Eek 1, totaal 22. Lijst 3 Katholieken. J. W. Groenewegen 222, N. Duinisveld 7, J. P. Boonekamp 1, J. Verwer 1, G. F. Weslerman 0, J. van Diem'en 0, H. Reeu- wijk 0, G. P. Nederpelt 5, totaal 236 Lijst 4 Chr. Historischen. P. Baxmeier 34, J. N. Reeuwijk 5, A. X. Bos 2, J. Dijkshoorn 0, totaal 41. Lijst 5 Anti-Revol. J. Scheer 61, L. Karens 7, A. van Bree- schoten 0, B. Brinkers 3, J. Pars 8, totaal 74. Lijst 6 Vrijheidshond II. L. Facee Schaeffer 137, P. H. Groen heide 3, 9. Gliijnis 0, A. Horst-geb. Oost- meijer 1, totaal 141. Nieuwe Oude raadszetels Herv. Ger. Staatspartij 1 Vrijheidsbond 2 1 Roomsch-Katholieken 3 3 Chr. Historischen J O 1 Anti-Revol. 1 2 U Totaal 7 •N33ASaN3aVd0130a De veiling. Vandaag zijn ter veiling de eerste peulen van den kouden grond aangevoerd, 't Is acht dagen vroeger dan verleden jaar. 8TABSM1EUWS Gemeentelijke flan kon GEMEENTELIJKE VISCHVERKoop Aan den gemeentelijken visjgwik Vischmarkc 18, tel. 1225, is ZATElipi verkrjighaar SCHOL a f 0.20 per pond f 0.40, SCHOL k f 0,20—f 0.36 per p0ll, N. G. DE GIJSELA AR, Burgomecsl Leiden, 18 Mei 1923. Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer. Gisterenavond hield V. V. V. de jaar- lijksclie algemeen© vergadering in café Neuf. De heer OH. van Spall, voorz., heette de aanwezigen hartelijk welkom. De notulen dor vorige vergadering^ door den secretaris, den heer E. W. Wichcrs Rollandet, voorgelezen, worden onveran derd vastgesteld. Aan het jaarverslag, hierna uitgebracht, is het volgende ontleend. Hoewel de ver eeniging naar huiten niet veel werkt en velen te Leiden alleen weten, dat de Ver. bestaat door het Informatiebureau en de rijwielloodseü op het Stationsplein, hoeft de ver. toch niet stilgezeten en is zij steeds werkzaam geweest iu_ het belang van de Vreemdelingen, die Leiden bezoe ken en ook in het belang van do inwoners van Leidon. Het bestuur uit bij monde van den. se cretaris den wensch, dat hot werken der -ver. meer moge gewaardeerd worden en de ingezeten van Leiden zich opgaven als lid der vereeniging, waardoor meer dan tob nu toe voor de vreemdelingen gen zou kunnen worden. Op verzoek van V. V. V. werd door R. én W. van Leiden, eenc verordening vast gesteld, dat stationeerende automobielen aan heb station voorzien moeten zijn van een taximeter, waardoor een eindo is ge- Katholieke LEIDEN. Vrijdag, Ledenvergadering R. K. VolV. I bond, te 8.15 uur. ALPHEN AAN DEN RUN. Vrijdag: Vergadering R.-K. Pronagp.ivj, «o club „St. Paulus", te acht uur. ALGEMESHE flGEN0fl Maanc'ao. Leerlingen enz. v?n den heer] ïW J. van Leeuwen, Foyer Stadjg hoorzaal, te 8 uur. 'Apotheken die tot en mc.t 'Zondag Maandagmorgen- eiken nacht en des 1% da es geopend zijn: D. J. van Driesnm, L. Mare 76. Tel, W. Pelle. Kort Rapenburg 1?. £o; De apolheek van het. Ziekenfonds Huln der Meoschheid is sterds geo Cocli alleen voor leden van dit Fonds. Telegrafisch Weertosr-cchl volgens waarnemingen verricht in gen van 18 Mei 1923, medegedeeld oor door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst,: 768.1 Biarritz. Laagste Barometerst.: 747.3 Roest. Verwachting tot den avond van 191! Meest matige Noordwestelijke tot Züi wli westelijke wind, afwisselende bewollïii waarschijnlijk enkele regenbuien, zachter. Bill It gei iioj fen .De Sae, 1tc nj all u de der maakt aan de groote willekeur bij het rekenen van een rit. Met de rijwielbewaarplaats CTto i een overeenkomst gemaakt, waardoo! tarieven van de Cito en de V. V. V. elkaar in overeenstemming zijn gelrai Uitvoerig wordt gememoreerd het zoek van de buitenlandsche journali? g-ei die ter gelegenheid van de zitting van internationaal Hof van Justitio een zoek aan Leiden brachten. V. V. V. was vertegenwoordigd in comité tot het brengen van een aan den burgemeester Jhr. de Gi:( Ier gelegenheid van zijn 12J4-jarig meesterschap, terwijl de voorzitter V. V. V. weder zitting heeft in het. c< ter herdenking van het zilveren rings jubileum van H.M. de Koningi: De ver. leed een groot verlies doffij overlijden van den heer Huismans, zichter van weg en werken der H. M., die steeds bereid was het lest' helpen of van voorlichting te dienea dra de belangen van V. V. V. en IJ. S. M. te zarnen gingen. Heb informatiebureau on het Rtati plein werd weer druk bezocht vreemdelingen vonden er Me;, fichuyt; steeds bereid de noodigo inliclitingu verstrekken. Informaties werden verstrekt aan Nederlanders, 894 Leid ena ars, 121 schers, 17 Fransehen, 268 For-V-W» j Indiërs, 87 Amerikanen, 8 Afrüx.K j^;. Oostenrijker, 1 Belg en 2 Denen, 5292 inlichtingen. In dien tijd werden verkocht G13 e van Leiden, 141 platte gronden v den, 184" kaarten en pensiongidsen Nederland en 140 kaarten en gidsen het buitenland en enkele kleinere jg De ontvangsten in het informatif bedroegen in 1922 f 511.69 tegen fS in 1921 en f 180.01 in 1920. Het uitvocrigo jaarverslag van fkn jfteii ningmeester, den heer den Hnli geeft aan inkomsten en uitgaven drag van f 8012.54 aan. De heer Cabetf brengt namen*? commissie verslag uit van haar bcw gen en adviseert tot goedkeuring tad beheer van den penningmeester, hij echter den wensch uit, dat ei 13 vervolge meer publiciteit groeven aan het beheer der rijwielloods, hij verlaging der tarieven h?p!e:t o?") andere punten wens 'c spr ringen aangebracht te zien en k'1 de aan tot meer activiteit en tot leven, o.a. door het organ i sec ven ww ten. Aa-n de weinige activiteit in ('f eeniging wijt BDr. de aehteruitgaiiï'!] ledental, dat hij gekend heeft <i'-s terwijl het thans even 400 bedraad De voorzitter wijst hierbi1 on cc lijko positie, .die <k vereerlimn? zicht e van de rijwielloodsen hm--®. Indien de H. IJ. S. M. c. v. een station g'.afc bouwen, dan moet w eeniging financiën hebben om nio*s wi'ölioodsen te kpnnen bouwen. 1° der tarieven acht spr. cvmuuin temeer wijl in het afge'loopen P3 een overeenkomst mét Üito is Wat betreft do woimVa activijjr het bestuur, antwoordt do er vroeger wel feesten zijn gc.-c dat hot volk er nu blijkbaar rcc»; voor heeft, zulks cedceltcli.'k i«g van heb 3 Octoberfecst, waarop dacht steeds gevestigd is. Hjj ren van feesten brengt daarin] t kosten medé. n- Do penningmeester geeft hierna overzicht van do exploitatie r?in U vrsi ill lil. vv..» wielloodsen, waarna de heer U I repliek o.m. zegt, dat de u. 4 houw van een nieuw slafian. rijwielbergplaata kan bonwen, itei en

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2