- tie alhier i3 deze week weder ccn. wounwa- 1 genbewoner aangehouden welke nog iets met do justitie te vereffenen had. R. K. Volksbond. Zondag a.s. zal dc afdeeling Woerden van den R. K. Volks bond op plechtige wijze het Encycliokfeest vieren. Onder de H. Mis van half 8 zal «en alg. H. Communie plaats hebben. 's Avonds# half acht is er Feestvergade- ring. De leden worden verzocht zoowel des morgeus als 's avonds het insigne zichtbaar te dragen. Onderscheiding. De Gem. Zangvere niging „Oefening en Stichting", directeur de heer Joh. Maarschalkerweerd, behaalde op het concours te Zeist (Hemelvaartsdag) den 2den prijs in do afd. uitmuntendheid. Bij dc thuiskomst aan het station werden zij door een groot aantal belangstellenden opgewacht, waarna men in optocht naar den „Dubbele Sleutel" ging. Op het torras van dit hofel werden do conccursnummers nog weder eens ten gehoorc gebracht, waarna men onderling nog eenige gezellig bijeen bleef. WGU6RUGGE. Vóór 25 jaar. Vóór 25 jaren, omtrent dezen tijd, werd door B. en W: 'aan den Raad voorgesteld, voor de inhuldigings feesten f 135 toe te staan: de helft daarvan voor do schoolfeesten en het overige voor doeleinden, daarmede in betrekking staan de, w.o. aanschaffing van een nieuw por tret van H. M. de Koningin voor de raads zaal. Een luttel bedrag voor zoo'n grootsch feest, als toen hier werd gehouden. De feestcommissie had zelf gezorgd, alleen het bestuur v. d. historischen optocht (welko véreeniging zelfs Koninklijk was goedge keurd) (Zie Staatscourant van 11 Febr. 1898 No. 35) had een uitgave van f793.31, welko de leden en begunstigers bijeanbracb ten. Dat was de vrucht van het particu lier initiatief. Zal nu zoo'n bedrag weder buiten do gemeentekas bijeenkomen? ZWAMMERDAM. Militie. Van de 29 ingeschrevenen van de militielichting 1924 werden bij de ge houden keuring 19 jongelieden geschikt be tonden; 5 voor goed ongeschikt en twee tijdelijk ongeschikt verklaard. Een was niet ter keuring verschenen, één wordt el- ders gekeurd en een was reeds ingeschre- °n v-or den Vrijw. Landstorm. Land- en Tuinbouw Amerikaansch bezoek aan de Bloembollenstreek. Omtrent het Amerikaansch bezoek aan de Bloembollenstreek (zie ons vorig num mer) meldt men nader: Woensdag jl. beeft de nieuw benoemde Amerikaansche Gezant, de heer Richard Tobin, met den Handelsattaché, den beer Paul Guinn, een bezoek gebracht aan de bloembollenstreek. De uitnoodiging was uitgegaan van den Bond van Bloemb'ollenhandelaren', wiens leden in Amerika een zeer belangrijk af zetgebied vinden voor hunno artikelen, doch waar, zooals bekend is, tengevolge van de maatregelen van den Federal Hor ticultural Board dc vrije invoer van som mige artikelen, in het bijzonder de narcis sen. wordt bedreigd. De bedoeling van dit bezoek was den gezant den zeer gunstigen toestand te toonen waarin zich de culturen bevinden en hem tevens in kennis te brengen met de maatregelen, die door het vak worden genomen ter bestrijding van ziekten in de bollen en in de eerste plaats met het werk van Dr. van Slogteren, den phytopa- tholoog van de bloembollenstreek. Te Leiden werd de gezant ontvangen door dc heeren Van Til en mr. van der Koog, als voorzitter en secretaris van den Bond van Bloembollenhandelaren en door de heeren Arentshorst, Meskers, en Ko ning, als bestuursleden van den Ameri- kaanschen Groep uit dien Bond. Tn een drie-tal auto's werd gereden naar Sa9senheim, alwaar de firma's Speelman en Zonen en Warnaar en Co. werden be zocht en een eerste indruk gegeven van de prachtige collecties darwintulpen, die zich nog in hunne schoonste kleuren toonden. FEUILLETON Een Baron-Bandiet, (Naar het Duitsch.) 40) - Tevreden? Ja als 't niet anders kan, zal het wel moeten, antwoorddo hij, ter wijl hij het biljet beschouwde; maar kunt gij mij nog twee exemplaren geven? Ik zal mij die moeite getroosten; mis Bcbien moet ik een ietwat hoogeren koers berekenen. O, gij hebt altijd uw bronnen. Waar dit bankbiljet was, zullen er ook nog wel meer zijn. Dat geloof ik niet, zeido Nathan, met een ongeloovigen lach, of de belang hebbenden moet uit do loterij gewonnen hebben. Zeldzame bewering. Een arme drom mel kan u het biljet immers niet gebracht hebben. r— Hoe bedoelt ge? Meent gfj, dat mijn heer Bom een rijk man is? Hij zal met een Franschman gespeeld hebben. Wat deert het mij? Ik heb het hem niet ge vraagd, en behoef het ook niet te weten; ik heb het biljet in betaling genomen yoor een wissel, die vervallen en reeds drio maanden geprotesteerd was. Geprotesteerd? vroeg Von Bremen Verbaasd. Ik dacht altijd, dat gij do wis sels uwer begunstigers prolongeerdet? *-* Ik heb het gedaan, antwoordde de Wisselaar met gefronste wenkbrauwen, ik heb van jaar tot jaar op mijn geld ge wacht; maar mijn geduld liep ten einde. Men zegt, dat hij een echtverbintenis wil aangaan met de weduwe van den rijken Vandaar werd gereden naar Lisse, een be zoek gebracht aan het laboratorium van Dr. van Slogteren, waar de gezant met zeer veel belangstelling kennis nam van de werkzaamheden, die hier worden verricht, terwijl daarna werd bezocht de kweekerij van de firma H. de Graaff en Zonen. Vervolgens werd in café dc „Nachtegaal" aan de heeren een lunch aangeboden, waarbij do gelegenheid werd gevonden do belangrijke punten aangaande den invoer in Amerika te bespreken. In den namiddag begaven de heeren zicli naar de firma Grullemans Zonen om verfolgens in Hillegom de tuinen van de firma Van Zanten en Co. in oogenscliouw te nemen. Na afloop daarvan werd lang3 den Achterweg en over Sassenheim naar Oegstgeest gereden, waar de tqcht werd besloten met thé in „Het Witte Huis". Zoo wel de gezant als de handelsattaché ga ven voortdurend hunne bewondering te kennen over hetgeen de heeren hadden ge zien; de indruk die het bloembollenbedrijf op deze vertegenwoordigers van Amerika beeft gemaakt, was zeer gunstig. BEGHTZ&KEH Een geschil fusschen Persbureaux. Het Persbureau M. S. Vaz Dias te Am sterdam heeft een aanklacht ingediend te gen het Hollandsche Nieuwsbureau te 's- Gravenliage wegens de volgende kwestie: Met het Nieuwsbureau Trans Ocean te Berliin is een overeenkomst gesloten, vol gens welke het Persbureau Vaz Diaz bet uitsluitend recht heeft om in Nederland alle draadlooze persberichten te versprei den. welke Trans Ocean van het radio-tele grafische station Eilvese verzendt. Genoemd station begint zijn radiagram- men met de mededeeling, dat ze bestemd zijn voor alle stations, behalve in Neder land alleen voor het persbureau Vaz Dias, in Roemenië voor Rador cn in Bulgarije voor Dvevnik. Nu heeft het Hollandsch Nieuwsbureau herhaaldelijk zulke telegrammen toch ver spreid. Heel duidelijk is dat geworden, toen een paar malen opzettelijk in beurs berichten een fout ciifer werd opgenomen en het Hollandsch Nieuwsbureau die be richten met de fout erin verspreidde. Laatstgenoemd bureau is evenwel van meéning, dat de mededeeling „bestemd voor alle stations" haar het recht geeft die berichten or> te vangen. In kort geding is de zaak Woensdag voor de Haagsche Rechtbank behandeld. Er werd gevorderd schadevergoeding voor elke maal, dat het Hollandsch Nieuwsbu reau een voor het Persbureau Vaz Dias bestemd bericht naar inhoud of strekking aan derden hekend maakt, welko vergoe ding per keer wordt gesteld op f 25 of zoo» veel minder als de president zal bepalen. Uitspraak Maandag a.s. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagsche Rechtbank heeft van daag terecht gestaan G. V., werkman to Leiden, gedetineerd, wegens poging tot moord op den los werkman G. J. Marsé uit Alphen. Subs, was den bekl. mishande ling van dien man ten lasto gelegd, tenge volge waaraan deze bloedend werd ver wond aan den pols. Bekl. vertelde, dat hij te Leiden met een vrouw samenwoonde. Hij dacht, dat deze vrouw ook wel met anderen uitging en speciaal wel met genoemde Marsé. Bekl., die van de vrouw hield, kon dat niet velen en hij werd dan ook zeer jaloersch. De vrouw zei tegen hem, dat het hem niet aanging. Bekl. antwoordde, <dat zij het laten moesten, anders zouden er ongeluk ken gebeuren. Den 19den Maart zou do vrouw met M. naar Den Haag gaan en be kl. trachtfe haar te bewegen dit niet te doen. Indien zij het evenwel toch mocht doen, dan zou bekl. M .„hartstikke dood steken". Bekl. ontkende, dat hij deze be doeling gehad zou hebben. Hij uitte de woorden alleen om de vrouw bang te ma ken en haar alsnog te bewegen niet met M. uit te gaan. De vrouw begaf zich ver volgens naar het station en bekl. ging enkele cogenblikken later achter haar aan Aan het station zag bekl. do vrouw in ge zelschap van M. Nadat hij even met de vrouw had staan praten, ging bekl. op M. af en stak naar dezen met een mes, dat hij in huis in zijn zak had gestoken. M. werd geraakt in den pols. Bekl. ontkende, dat hij gestoken zou hebben in do richting van het hart. De getroffene, als getuige gehoord, be vestigde dat hij met de vrouw in kwestie naar Den Haag zou gaan. Zij had tegen hem niets gezegd van het dreigen van den bekl. Wel zeide zij, dat hij getuige maar een eindje vooruit moest loopen, om dat bekl. wel eens kon komen. Enkele oogenblikken daarna was deze dan ook aan het station gekomen. Er ontstond een woordenwisseling tusschen bekl. en de vrouw. Get. had zich hiermede niet be moeid. Plotseling kwam bekl. op getuige af en maakte een stekende beweging in diens richting. Met zijn hand ving ge tuigen den steek ter hoogte van de borst op. Get. had het mes niet gezien en kon ook niet zeggen, of do bedoeling van den bekl. was geweest om hem in de borst te raken. Vervolgens werd als getuige gehoord de vrouw, om wio zich de ruzie had afge speeld. Zij deelde mede, dat de bekl. als commensaal ten haren huize vertoefde. Get. woonde met bekl. samen, terwijl haar man daarvan op de hoogte was. Den 19den Maart had zij tegen bekl. gezegd, dat zij „op stap" ging. Bekl. was kwaad geworden en had gezegd, dat hij dan toch net zoo goed mee kon gaan als M. Getuige herinnerde zich niet meer of de bekl. gedreigd had if. te zullen doodsteken De President merkte op, dat zij zoowel voor de politie als voor den Rechter commissaris verklaard heeft, dat bekl. al dus gedreigd had. Getuige zeide, dat zij bij die verhooren van streek was geweest. De President wees de getuige er op, dat zij in deze zaak met vuur heeft gespeeld en dat als gevolg daarvan de bekl. thans in het beklaagdenbankje zit. Getuige: Ik heb met dien man heelemaal niets to maken. Het O. M., waargenomen door mr. Her mans, achtte door de verklaringen van den bekl. en de tweede getuige bewezen, dat de bekl. bet voornemen heeft gehad, M. van het leven te berooven en dat hij derhalve schuldig moet worden verklaard aan po ging tot moord. De omstandigheden in aanmerking nemende, waaronder een en ander gebeurd is, eischto spr. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Bekl.'s raadsman, Mr. Tels, pleitte vrij spraak ten aanzien van het primair ten laste gelegde. De mishandeling is bewezen, maar, waar bekl. door het gesar en geterg van de vrouw zeer opgewonden is gemaakt meende pl. dat bekl., die nog nimmer met de politie in aanraking is geweest, voor een voorwaardelijke veroordeeling in aan merking kwam. Schreiende vroegbekl. zelf ook een voorwaardelijke slnaf. Uitspraak Donderdag a.s. Gemengde Berichten. Spoorweg-ongeval De trein, die Donderdagavond te 8.32 u. van het station D. P. (e Rotterdam naar Maassluis vertrok, geraakte kort na het vertrek door verkeerden wisselstand op een nieuw spoor, tengevolge waarvan de tweo laatste wagons derde klasse in het oude bleven steken cn omgetrokken werden. Er bevonden zich eenige passagiers in de wa gens. Twee dames werden echter slechts licht gewond en konden door het trein personeel ter plaatse verbonden worden. Do omgevallen wagens werden afgehaakt en de reizigers namen in het voorste ge deelte van den trein plaats, die naar Maas sluis doorstoomde. Scheepje gezonken. Omstreeks half twaalf Donderdagavond is in den Steiger te Rotterdam, ter hoogte van de sluis, door onbekende oorzaak ge zonken het met zevenduizend steenen be laden aakscbeepje „De Hoop", uit Schip luiden. De schipper A. de B. en zijn 19- jarige knecht W. A. B. S., die in het ach teronder sliepen, konden zich nog juist bijtijds in onderkleeding redden langs een zich in de nabijheid bevindende ladder. Berucht inbreker gesnapt. Toen de caféhouder P. J. L. T., wonende Goudsehesingel te Rotterdam, zich Don derdagavond uit hel café naar boven begaf, trof hij in de woonkamer voor liet. buffet een onbekenden man aan, die dadelijk on de vlucht ging. T. rende den inbreker ach terna, do trap af en volgde hem door do Alkemadestraat. De man werd in de Von delstraat door een burger gegrepen on overgeleverd aan de inmiddels ter plaatse verschenen politie. Hot was de schoenma ker E. v. d. K., die kort geleden na een straftijd van acht jaar uit de gevangenis is ontslagen. Het heerschap heeft ruim twintig jaren achter de tralies doorge bracht. Een oplichtcrsbende. De Rotterdamsche recherche heeft vijf oplichters en flesschentrekkers aangehou den, die hun zaken in het groot deden, meermalen gecombineerd, en Rotterdam sche, Schiedamsche, Haagsche, Amster- damsche en Londensche handelaren hebben opgelicht voor schrijfmachines, stofzui gers, groote partijen wijn en gedistilleerd, vloerkleeden en karpetten, fietsen, ameu blementen en costuums. Door advertenties kwamen ze met deze firma's in relatie. On der de gefleschte goederen bevond zich ook een amtiek vaasje, gemerkt Kien Lung, dat door een vorigen Chineeschen Keizer aan een Engelschen verzamelaar was vereerd. Op allerlei wijze werden de leveranciers tot afgifte van goederen bewogen. Een partij wijn en gedistilleerd wist een van het vijftal o.a. geleverd te krijgen door voor te 'geven, dat hij in Den Haag een café zou beginnen. De leverancier van deze goederen deed ten slotte aangifte bij do politie, waardoor ook de overige flessche- trekkerijen aan het licht kwamen. Van de rest der goederen werd gewoonlijk een af- betalingscontract gemaakt, maar na beta ling van den eersten termijn, kreeg de leverancier geen geld meer. Het bedrag, waarvoor de leverende firma's benadeeld zijn, is nog niet vastgesteld kunnen wor den, maar loopt in de duizenden. De hee ren leefden er natuurlijk goed van en een vanr hen was juist bezig een groot huis op de Schiekade in te richten. Kerkrade in Duitschland? De Chef de Bureau van den Raad van Arbeid te Breda verzoekt de „Msb." op name van bet volgende: In uw ochtendblad van Woensdag 9 Mei j.l, komt onder „Gemengd Nieuws" een be richtje voor (ook door ons overgenomen. Red. „L. Crt."), waarbij den Raad van Arbeid te Breda onvoldoende aardrijks kundige kennis wordt aangewreven. Een verzoek om inlichtingen omtrent een per soon zou namelijk naar het Gemeentebe stuur van Kerkrade (Duitschland) gezon den zijn. Ter wille van de publieke opinie, waaraan dergelijke ambtelijke notes-gaies helaas nog steeds en al te vaak voor barig worden prijs gegeven, diene do volgende toelichting. Een rentekaart wordt aangevraagd voor een meisje, dat bij haar schriftelijke aan melding opgeeft Duitsche to zijn en gebo ren te Kerkerade (niet Kerkrade). Naam en voornamen waren in optima forma Duitsch. Dat een en ander den betrokken ambtenaar aanleiding gaf tot de veronder stelling, dat de persoon in kwestie niet in Kerkrade (Nederland) geboren was, m^g voor wie het wil, een gebeurtenis geacht worden, voldoende voornaam om wereld kundig gemaakt te worden. Ernstig ongeluk to Sabang. Vneta seint uit Weltevreden: Do haven loods te Sabang, Bakker, is bij het vast leggen van de „Pollux' uitgegleden en tussehen het schip en den steiger doodge drukt. Buiten!. Berichten ZALIGVERKLARING VAN DEN EERBIEDW. GARICOITS. Op Hemelvaartsdag heeft in de Vati- caansche basiliek do plechtige zaligver klaring plaats gehad van den eerbiedwaar digen Michael Garicoits. Dit was juist de dag, waarop de eer biedwaardige voor zestig jaren door God van deze aarde werd opgeroepen. Talrijke vertegenwoordigers van de Congregatie der priesters van het H. Hart van Betharram, waarvan de eer biedwaardige de stichter en eerste over ste was, waren bij de plechtigheid tegen woordig, die hetzelfde verloop had als die van de zaligverklaring der kleine There sia van het Kindje Jesus. Het meest belangwekkend was wel het feit, dat mede naar Rome was gekomen tot hijwoning der beatificatienlechtighod? mevrouw Maria Labadais, die in 1880 - zij was toen vijf jaren oud door de voorspraak van den eerbiedwaardige plot. seling werd genezen van een ruggemerj;. ziekte. Dit was één van de wonderen, wi" ke voor de zaligverklaring zijn voorgesteld Wat de specialo versiering voor deze beatificatie-plechtigheid betreft, valt het L volgende te vermelden: In do „gloria" was de gelukzalige afgo. beeld temidden van wolken, voorstellende het oogenblik, dat de hemelpoorten zich voor hem ontsluiten. Hij draagt het kleed zijner Congregatie. Van de loggia aan den buitenkant basiliek af kon men den zalige afgesL^.. derd zien op doek, terwijl daardoor het heiligdom van Betharram, alsook dil plaatsje zelf, waren afgebeeld. Van de binnenpoort der basiliek af ge, zien, kon men een beeltenis van den zali ge waarnemen, waarbij bij wordt vooq steld aan de voeten van de Madonna y, Betharram, op het oogenblik, dat hij e>. hemelsche ingeving kreeg om de Congrj! gatie der priesters van het H. Hart Ie stichten. Bij de loggia's van de H. Helena en dj H. Veronica zag men twee tafercelen, vot? stellende de twee wonderen, welko vcor de zaligverklaring zijn voorgesteld. Het eeno tafereel is een afbeelding da genezing van zuster Marv Theodor, van de Congregatie van het H. Kruis, peni. tente v.an den eerbiedwaardieen Garicoiti, welke zuster, na op zijn graf gebeden Ij hebben, plotseling genezen werd van kan- ker in den wijsvinger der rechterhand. Dit wonder geschiedde in 1863, korts tijd na den dood van den thans gclnha. lige. Zuster Theodor is reeds overleden Het tweede tafereel stelt de genezinj voor van het vijfjarig meisje Maria la- bedais, thans als mevrouw Labedais tol bijwoning der plechtigheid naar Rome gf- komen, zooals gemeld, en in 1880, geüfl men weet, op voorspraak van den gelui, zaligo van een ruggemerkziekte genezei Ook bij de namiddagplechtigheden va de basiliek weer vol. Om 5 uur versehê- nen de kardinalen. Met bet gebruikelijke ceremonieel veH i! de Paus, gezeten op de sedia gestatoril plechtig de St. Picter binnengedragen, tok waar hij den nieuwen gelukzalige kwaa S 0 ie ENJ aid ofcaer Iiii; vereeren. Neerknielend voor de beeltenis en de liquie van den gelukzalige, bleef de H. Yi- der eenige oogenblikken in gebed verzon ken. Vervolgens werd door een der bissc!j| pen den zegen met het Allerheiligste geven, nadat do Paus zelf tc-voren Allerheiligste had bewierookt. Alsdan bood de postulator voor zaligverklaring, pater Sauhat, den Y» i H der een exemplaar der levensbeschriira|E Ai van den gelukzalige aan, alsook een bf tenis, op zijde bewerktmet bet vap boog der Congregatie, en een bouquet van hm ie z bloemen. Do bisschop van Bavrnn*1 rrr^. Giour^OEf zegende deze beeltenis en hot bouquet. ft (al Bliksem op den Eiffeltoren. Luisteraars op de draadlooze landsi* tions aan boord van schepen en radi> amateurs zullen zich verwonderd hebba over het uitblijven van de draadlooze emissies: tijdseinen, weeife richten enz., van den Eiffeltoren, en gi- meend hebben, dat bun ontvangtoestel^ niet in orde waren. De oorzaak van dit iuccnveu-cnt is tè ter geen andere dan de bliksem, d.c zesdraadsantenne van 370 meter gctrol en vernield heeft, zoodat een deel der da den met isolatoren incluis aan den vod van den Eiffeltoren neerkwamen. Slechts één van de zes draden is inbJl, gebleven. Alle draadlooze emissies ten echter gestaakt worden. Ofschoon de toestellen niet „op nsnw stonden, toen do bliksem insloeg, zijn ze zelf, alsmede de bijbehoorendc wadsj nes, toch niet beschadigd. Met ijver wordt aan de reparatie antenne gewerkt. Intusschen worden weerberichten door het station Ssp Pierre-des- Corps bij Tours, uitgezond^ dat direct van Parijs uit bediend worat bankier Blote. Ik weet wat van zulko hoopvolle plannen moet gedacht worden, en toen hij mij op straat ontmoette, zonder mij te groeten, toen ben ik tct hem gegaan en heb tot hem gezegd: Nu of nooitI of gij betaalt mij, wat gij schuldig zijt, of ik be geef mij tot mevrouw Blote. Wreed en onverbiddelijk menscb. Welnu, bij is gekomen en heeft mij het geld gebracht. Hoo groot was uwe vordering? Vijfhonderd talers, zonder de renten. *-* En die geheele som heeft hij be taald? Nathan knikte bevestigend, en een sluwe glimlach gleed over zijn gelaat. Hij heeft betaald, zeide hij verge noegd, en wanneer hij het niet gedaan had, dan had ik mij bij mevrouw Blote vervoegd. En gelooft gij dat doze dame u het geld zou gegeven hebben? 11 Neen, maar gij gaaft zoo even het met eenigszins verbaasden blik. Gij weet er dus meer van? Wanneer zij met den voornamen heer hier wil huwen. Wie zegt, dat zij het wil? Welnu, komt bij niet dagelijks bij haar in huis? Spreken niet reeds de dienst boden van de bruiloft. Hij kan geen betere zaak doen; maar hetgeen zij daarbij zal profiteeren, is mij vooralsnog onbekend. Gij kent immers het spreekwoord, edele heer: de vos verliest wel ziju haren, maar niet zijn streken. In gedachte verdiept beschouwde von Bremen het biljet van duizend francs. Was dit biljet een van die, welke men aan mevrouw Blote had ontstolen? Kon men er de schuld van Born mede bewij zen? Ja, wanneer men slechts de num mers der ontvreemde biljetten gekend had Wellicht bezit mijnheer Born nog zulk een biljet, zeide hij, uit zijn gepeins ontwakend; bet ware immers mogelijk dat bij bij bet spel meer dan die duizend francs had gewonnen. Bij het spel? vroeg de geldwisselaar verbaasd, docli gaf daarbij bet vermoeden tc kennen, dat hij het bank biljet slechts langs dezen weg kon ver worven hebben. Ja, ja, het is waarschijnlijk; maar zou hij mij dan ook niet het tweede gege ven hebben. Zijne kleine glinsterende oogen rust ten Yast met loerenden blik op den edel man, die verscheidene geldswaardige pa pieren uit zijne portefeuille baalde, om het biljet van duizend francs te betalen. Hebt gij er belang bij, om te verne men of de heer nog een biljet bezit? vroeg hij. En indien dit zoo ware? antwoord do von Bremen ontwijkend. 5 Zoudt gij mijne of zijne belangen behartigen? Mijnheer, hoo kunt gij mij een dus danige vraag stellen. Wat deert mij die man, wien ik niet voor een stuiver crediet geef? Waarom wilt gij weten Daaromtrent kan ik u geen ophelde ring geven, viel von Bremen hem schie lijk in de rede. Verbeeld u, het is niets meer dan een luim, of ook do wensch, om trent de finaneïeelo middelen van dien man zekerheid te erlangen; denk er over, hoe gij wilt; alleen zou ik u willen verzoe ken, mijn wensch te vervullen. Staat gij nog mot hem in verbinding? Neen, antwoorddo Nathan, terwijl liij berekende wat de edelman hem te betalen had; wij hebben alles glad ver effend, maar bet is niet onmogelijk, dat hij weder in verlegenheid raakt en dan zal hij zich zeker tot mij wenden. 1Daarop kunnen wij niet wachten. I)an zal ik iemand tot hem zenden en hem laten vragen. Dat kon zijn argwaan opwekken, en het is beter, dat dit vermeden wordt. Het is toch niets gevaarlijks? - Misschien; ik weet het zelf niet, en ik zou niemand in achterdoeht willen brengen, zoolang ik geen bewijzen heb. Daarin zult ge mij gelijk geven, en ik hoop, dat gij er in slagen zult, mij zeker heid te verschaffen, zonder eenige achter docht op te wekken. Gij moogt hem niet eens zeggen, dat ik dit biljet gekocht heb; reeds dit zou hem wantrouwend maken. Nathan knikte toestemmend; de sluwe glimlach zweefde weer op zijne lippen. Ik zal er over nadenken, zeide hij, wanneer gij morgen weder voorbij komt, kan ik u misschien een antwoord geven. Daarmede moest von Bremen zich voor loopig tevreden stellen; hij had trouwens reeds meer bereikt, dan hij verwachten kon. De avond viel, toen hij het huis van den wisselaar verliet; hij sloeg den weg naar zijn eigen woning in. Kort na den dood zijns vaders, die als generaal door een beroerte was getroffen, had Heinrich von Bremen in een aristocra tisch gedeelte der stad een klein hotel ge kocht en het rijk en smaakvol ingericht. Hij bewoonde dit huis met zijn jongste de ff. fe bi Isizer ilijl s di in üi Ie! is 1 tffoO! Chr 'f wordi Ti hare to®8 zuster, de eenige bloedverwante die bezat; broeder en zuster hadden bier cs stil genoeglijk leven waarvan dc c® dracht nimmer door een wanklank vergald. Erailie von Bremen was een lieve tuur, edeldenkcud en braaf, bemind allen, die met baar in aanraking kwa$ Met slralcnden blik kwam zij 1mm gen, toen hij haar boudoir binnentrad, een vroolijk lachje gleed over zijn stigc trekken, toen hij in hare k oogen zag, waaruit een overvloed yanP luk straalde. "Waart ge op Fallcrsleben'- n zij, hem vol verwachting aanziende. Hij hield liaro hand in de zijne-j knikte bevestigend; daarna voerde haar terug naar hare plaats aan bet f ster. a Maar Emilie nam geen plaats; ?jj naast den stoel staan, en ondanks schemerlicht bemerkte von Bremen dat een sombere gloed haar wangen toog. Heeft Wilhelm u niets gezegi vroeg zij en de toon barer stem vast. Zeldzaam, antwoordde von men, Wilhelm vroeg mij of ik he®» mededeeling had te doen, en nu ric dezelfde vraag tot mij. En gij vermoedt ook niet, deze vragen betrekking hebben- Hoe kan ik dit? Hebt gij 2eliel1"! fepra Maar dit geheim kunt gij 1 (Wordt Jj» .teelii

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 8