Tweede Blad n Zaterdag 12 Mei 1923 BINNENLAND Utij 3 S zesde roomsche districts-dag te gouda. Door de federatie van R.-K. Propagan- lacluba in den Statenkieskring Gouda, serd op Hemelvaartsdag, te Gouda, in de aal „Concordia", den Cden Roomschen Jislriclendag gehouden. De Eere-Voorzitter der federatie, de ZeerEerw. heer P. Stroomer. deken van Gouda, sprak het welkomstwoord en gaf (en uiteenzetting van de beteekenis der districtendagen. De eerste spreker, Dr. L. N. Deckers, |,d van de Tweede Kamer, verdedigde in een helder en gedocumenteerd betoog het ,fleid der christelijke regeering. De Wcleerw. Pater Borromaeus de Gree a O.F.M., hield een rede over: „Hot hoogste goed", in verband met de a.s. neentcraadsverkiezing, dat te bereiken door het voeren van een christelijke politiek- Stemmen op no. 1 der Roomsche üj8t is derhalve een dringende eisch. In zijn slotwoord spoorde de geestelij ke adviseur der federatie, de Weleerw. teer P- J- de Roos, kapelaan te Gouda, de iropagandisten aan, om hij de actie voor Ie a.s. gemeenteraadsverkiezingen vóór illes de liefde te betrachten. Na een dankwoord van den Eere-Voor- tiller ging de schitterend geslaagde 6e toomscke Districts-dag uiteen, onder het lingen van „Aan U, o Koning der eeuwen" 30 De 6 X 5-Actie niet dood! De Perscommissie van het R.-K. Huie- stings-Comité meldt ons: Veertien dagen geleden publiceerden wij f?n artikeltje, getiteld „De 6 X 5-actio k dood?" Dat artikeltje was van de hand van den zeereerw. heer Majoor Huijs. Wij ver- a dippen daar geen geheim mee, want edereen weet dat Majoor Huijs de ziel is Itan deze nieuwe wijze van steunverleo- aing. Dc afgeloopen veertien dagen hebben km het antwoord gebracht op zijn vraag. Neen, de 6 X 5-actie is _niet dood, z« lejft! En ze leeft krachtig. Niet minder dan iH 8 nieuwe giften van f 30 zijn door ons intvangen, tot uit Leuven en Parijs toe! [■latbeteekent, dat weer een kleine honderd ffeensche families iedere maand een bij stand zullen ontvangen, die in kronen om gerekend werkelijk niet gering is. Er zijn er onder die schenkers, die de 130 amper missen konden, maar ze graag gaven voor hen, die zoo ontzaglijk veel Maren moeten. Een zeer treffend voor- leeld is dat hetwelk de Helmondsche po- liliemannen gaven. Onder aanmoediging ran hun" commissaris, den heer G. J. Lo res, is een aantal leden van het politie- lersoneel aldaar overeengekomen om we- :elijks een bijdrage te storten tot steun ier 6 X 5-actie. „Door mijn korps zal naandelïjks 5 maal f 5 worden bijgedra- Zgen", luidde de eerste brief. Maar het eiste girobiljet, dat onze penningmeester nking wees een bedrag aan van f 50, zoo- lat de Helmondsche politiemannen dus de indersteuning van 10 Weensche kinderen mde 6 maanden op zich hebben ge- i. Een prachtige daad van naasten- efde, een schitterend voorbeeld, dat al- in ter navolging moge worden gesteld. r.-K. Maandagochtendblad. Het Noord-Brabantsch Dagblad „Het Huisgezin" zal a.s. Maandag het eerste nummer uilgeven van het R.-K. Maandag ochtendblad. Wij wenscken deze kloeke onderneming veel succes! STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Het speelveld op het Raamland. In de Raadsvergadering van 2 Januari 1922 werd voorloopig een bedrag van f 16000 ter beschikking van B. en W. ge steld voor den aanleg van een speelveld op het Raamland ten behoeve van Hoogere Burgerschool voor Jongens en het Gymna sium, welk werk, gelijk bekend is, in af wijking van de gebruikelijke wijze van uitvoering in eigen beheer door werkloozen is uitgevoerd. Thans, nu. het sportterrein, wat den eigenlijken aanleg betreft, voltooid is, blijkt, dat de totale kosten hebben bedra gen f 31.919.31^, zijnde rond f 16000 meer, dan daarvoor voorloopig was toegestaan, Dat de aanleg van het sportterrein de gemeente zoo belangrijk veel meer heeft gekost, dan bij een normale wijze van uit voering het geval geweest zou zijn, is een noodzakelijk uitvloeisel van de bij dien aanleg gevolgde werkmethode, doch de overschrijding van de raming mag niette min niet voor de volle 100 c/« op rekening van de werkverschaffing gesteld worden. Bij de uitvoering hebben zich namelijk eenige onvoorziene omstandigheden voor gedaan, die tot prijsverhooging hebben geleid, terwijl daarenboven de eigenlijke aanleg van het speelveld gevolgd is door de afwerking en de verbetering van het bezode oppervlak, waarop bij de begroo ting niet was gerekend. De deswege ge- dano uitgaven moetën dus van het kosten- bedrag worden afgetrokken, wil men een juiste vergelijking kunnen maken tus- schen de resultaten van de veronderstelde en de feitelijke wijze van uitvoering. Er blijkt dan, dat de kosten van uitvoering zonder de bedoelde uitgaven f 26509.26 hebben bedragen, d.i. f 10509.26 of 66 meer, dan de aanvankelijk toegestane som, zoodat deze vermeerdering van kosten mitsdien aan de bij dit werk gevolgde werkwijze is toe te schrijven. In verhouding tot de som, waarvoor het speelterrein onder normale omstandighe den gemaakt had kunnen worden, is ook laatstgenoemd bedrag der werkelijke kos ten nog zeer hoog, doch tegenover dit gel delijk nadeel staat, dat dit werk waar van de uitvoering in de eerste plaats is beschouwd uit een oogpunt van werkver schaffing en waarvan de opzet derhalve niet is geweest om naar een zoo goedkoop mogelijke uitvoering te streven, maar om aan vele handen werk te verschaffen 1 inderdaad aan het doel, dat er mede werd beoogd, heeft beantwoord. Het was daar-» bij onvermijdelijk, dat vaak op eene op zichzelf onproductieve wijze werd gewerkt, waardoor vorliooging van kosten niet kon uitblijven. Alvorens het terrein in allen deele als bespeelbaar kan worden beschouwd, zul len er nog enkele bijkomende werkzaam heden aan moeten worden verricht. Zoo kan de bestaande prikkeldraad-afschei ding niet behouden blijven; zij is niet al leen gevaarlijk voor de gebruikers van het veld, maar ook ondoelmatig, aangezien ballen en andere voorwerpen, die er tegen aan worden geworpen, terstond worden beschadigd. De beste afschering is een net van gevlochten ijzerdraad tusschen ijzeren stijlen, zooals ook het sportterrein aan den MIRJA. eerste bedrijf praeludeert in een sonaard van verwachting. Jeftha, de over vaar op de Ammonieten, Israel's be- V hjder, wordt in de hoofdstad Maspha gewacht. Er is verwachting in allerlei Eiiaseeringen: bloesemend van blijheid of «armoedig wrokkend, zegenend of ver- wekeml, maar steeds verwachting. Nie- ^<1 laat Jeftha's komst onverschillig. naam van den held, die aan den kop 1 het zegevierend leger in aantocht is, No 5 !Üf ^°.or rï® ducht, als een belofte of een «eming, op een ondergrpnd. van fees- n dijk gerucht: het opgetogen volk, dat .u oprit naar den triumphator. T twee Ammonitische slaven in Jeftha'a "is, vroegere heerschers door Jeftha on- ^orpen tot slavernij, leiden de hande- in met een expose van den toestand, jr tegelijk met een openbaring van de 9ndige gevoelens, die mokken en gis- de door Jeftha geknechte heidenen. '3 is de onbehouwen rebel, die op r Ve Wecken van den opstand wacht, Ll kromt zich bangelijk onder het Ta.n ^en Joodschen dwingeland. Hun W «rf1118 ,van vorwaehf.ing is: vlammend ik C r- eü k*eeke vrees. De gevoelens van ill »„am. 611 Tamar: minachtende spot en p'eke vervoering. «■Bi JV^^elde stemmingen botsen in n tusschen den zoon en de dochter (1i hn vrüeaf> het aristocratische stadshoofd y. iV Jeftha is ook ihet middelpunt 4 11 ^ktgesprek, warin de resolute nde# ür ?Gt baar vechtlustig karakter en W Tobpn i heldenvereering vonken to r te ketsen uit den sloomen, droo- Vetf- PJ®» "werkeloozen Gersam. uCCiijj uti» f® bbiR ongenaaktbaar voor haar it dit1' do hÏÏ!?ain€ntï hi-* 81)01 cynisch en 'josrf w«pi, -?e op Jeftha, en geeft zijn le- og van 1 Zi!3n doelloosheid een hou- m hooghartigheid. Maar inderdaad 'DneSw?? b®kJemd en onzeker; zijn !tus!ft r?acbt hunkert naar een doel- iii I v,v dweept in stilte reC 4»Sjaii.maar zijn liefde is nog niet F Itn ÏLÏ slrijdbaarheid. Hij heeft een 1$ haen noo^ig' om tot bewustwording i hlThtner,Wacb' op 7*ijn manier Jeftha: W kart der verwachting is Mirja, Jeftha's dochter. Voor haar is de ver wachting veel inniger; ze bejubelt den held, maar verlangt naar den Vader. Ze is het argelooze kin dm eis je, dat even gemakkelijk en even oprecht schreien kan als lachen, lachen door haar treinen heen. De stormachtige teederheid van haar ge voelsleven, vol broze en breekbare jonk- vrouwelijkheid, loopt grillig het hcele gamma door van vreugde tot smart. Ze danst en dartelt van uitgelaten blijdschap om even later schreiend van medelijden zich neer te buigen over het leed van haar slaaf Mennith, en nog met betraande oogen weer op te veeren in ongedwingba- ren jubel over de komst van haar Vader. Mirja moet de eerste zijn, die haar Va der uit zijn eigen huis tegemoet komt. De kinderliefde brengt Jeftha's roekelooze ge lofle tot de verschrikkelijke consequentie: Jehove vraagt dus van Jeftha zijn eigen kind als offer. Er springt een barst door het feestru moer. Al het zachte, dat Mirja van haar vader wist, vergaat voor de schrikwekken do werkelijkheid: den dwingeland, die met snijdende vinnigheid het tooneel leeg striemt. Het stadshoofd Oneas, die zijn opwach ting kwam maken, wordt hondsch de deur gewezen, de slaaf Chamos wordt wegge- zweept, Gersam en Tamar, Mirja's kame raden, bruusk afgewimpeld. Maar niet zonder dat eerst in een kort woordduel Gersam getuigenis heeft afgelegd van zijn ontwakende mannelijkheid. Dan blijven achter Jeftha en Mirja: of feraar en offerande. Mirja wil troosten en getroost worden, ze zoekt den Vader. Jeftha wil geen Vader, maar Offeraar zijn en windt zich met sprongen op tot een waanzin van gevoelloosheid. Eerst na zich geforceerd te hebben tot den oppersten hoogmoed, vindt hij den moed tot de be kentenis van zijn gelofte. En stort dan in een tot enkel Vader, beklagenswaardig rampzalig. Naast elkaar liggen Jeftha en Mirja, niet als offeraar en offer, maar als Vader en kind. Mirja aanvaardt den dood, gelaten, haast blijmoedig. Maar het is een heel voorloopige offervaardigheid, bijna een kinderlijk© luchthartigheid. Haar ster vensbercidheid zal nog smartelijk moeten rijpen, door bittere beproevingen heen. Nu zegt ze haar kinderlijk fiat, omdat ze Zoeterwoudscken Singel is afgerasterd. De kosten van een dergelijke omheining rond om het geheele veld, ter lengte van 250 M., komen op ongeveer f3000. Voorts is het noodig ten dienste van de leerlingen van Hoogere Burgerschool en Gymnasium een houten loods in te richten als berg plaats voor speelmateriaal, welke loods te vens eenige kleerkasten, een W.G. en een eenvoudige waschinrichting kan bevatten. De kosten van een en ander worden be groot op rond f 2500. Alles bijeengenomen zullen de kosten van het sportterrein derhalve bedragen f31.919.31i f 3.000 f 2500.— f 37.419.31$ of, in ronde som, f 37.500.—, van welk bedrag door den Raad intusschen reeds f 16000.—beschikbaar ia gesteld. De betrokken begrootingspost zal dus nog met een som van f 21.500.—* moeten wor den verhoogd. Vergunning voor motorschuiten. De Commissaris van Politie vestigde er de aandacht van B. en W. op, dat er in de laatste jaren des zomers gelegenheid wordt geboden, met name door onderne mers van motorschuiten, om tegen gerin gen prijs vaartochtjes naar Katwijk, Noordwijk, enz. of rondvaarten over de meren le maken. Vooral in de vacantia wordt daarvan, zooals te hegrijpen is, door moeders met kinderen een druk gebruik gemaakt. Nu zou hier niets tegen zijn, ware het niet, dat aan de gevaren, welke een te vol geladen vaartuig voor de pas sagiers oplevert, door de ondernemers van de hierbedoelde vervoermiddelen blijk baar niet altijd voldoende aandacht wordt geschonken. Meermalen toch wordt met dergelijke, veelal voor goederenvervoer be stemde, vaartuigen een naar verhouding zeer groot aantal personen voor het mee- rendeel kinderen vervoerd. Het behoeft geen betoog, dat de kans op ongelukken onder die omstandigheden allesbehalve denkbeeldig is en dat bijv. het omslaan van zulk een vaartuig de ernstige gevolgen met zich zoude sleepen. Waar nu ten aan zien van het hierbedoelde personenvervoer de ondernemer niet aan wettelijke voor schriften ter verzekering van de veiligheid der opvarenden is gebonden, bestaat er r.aar onze meening wel aanleiding, om bij plaatselijke verordening te dezer zake maatregelen te nemen om het gevaar voor ongevallen zooveel mogelijk te voorkomen B. en W. hebben daartoe eene bepaling ontworpen, als artikel 25bis in de verorde ning op de Wateren in te lasschen, vol gens welke het verboden is zonder vergun ning van Burgemeesters en Wethouders in de openbare wateren een vaartuig te ge bruiken of te doen gebruiken tot het tegen betaling of eenige andere vergoeding ver voeren van personen. Aan de vereischte vergunning knunen Burgemeester en Wet houders krachtens genoemde verordening voorwaarden verbinden, welke in dit ge val uiteraard op de veiligheid van de rei zigers heirekking zullen hebben, met na me op de deugdelijkheid en den diepgang van het betrokken vaartuig, alsmede op liet voorkomen van overboord-vallen van kinderen. De bovenbedoelde bepaling zal niet van toei^assing zijn op de vaartuigen, welke reeds ingevolge de wet op de openbare middelen van vervoer onderworpen zijn aan voorschriften tot verzekering van de veiligheid der passagiers, terwijl ook plei- zierjachten e.d. in eigen gebruik buiten de verordening zullen vallen, aangezien het nieuwe artikel spreekt van het „tegen be taling" vervoeren van personen. Volksbondsnïeuws. Een goed lid bezoekt de vergadering en het bestuur zorgt, dat deze actueel zijn Dat werkelijk dit laatste het geval is met do ledenvergadering op Vrijdag 18 Mei, mogo blijken uit het volgende: Behalve de gewone huishoudelijke zaken, zal verslag worden uitgebracht van de Centrale Raadsvergadering. Als punt van bespreking komt dan aan de orde 't Ency- cliekfeest te Wassenaar, te houden op 27 Mei. Het bestuur stelt zich voor een boottocht te organiseeren, waaraan tegen een kleine vergoeding kan worden deelgenomen. Voorts zullen er eenige autobussen op Wassenaar rijden tegen een extra-laag tarief, terwijl het bestuur de hoop koes tert, dat er ook een flinke fietstocht zal worden gehouden. Dan zullen eenige zeer belangrijke me- dedeelingen worden gedaan inzake de zie- kenhuisverpleging. Daar dezer dagen dit punt wederom aan de orde is gekomen, is het zeker van groot belang, dat de le den opkomen om met het bestuur deze zaak grondig te bespreken. Voorts zijn er nog pogingen in het werk gesteld om de aantrekkelijkheid dezer vergaderingen te verhoogen, waarop, zoo dezo een gunstige uitslag mocht hebben, een nadere mededeeling zal volgen. Wanneer men deze punten beziet, zal men moeten toegeven, dat het bestuur heeft gezorgd voor een actueele agenda. En wat zullen do leden doen UIT DE D^DEVING BODEGRAVEN. Te water. Dezer dagen geraakte het zoontje van de wed. M. in een onbewaakt oogenblik in den Rijn. De Heine was reeds naar het midden van- den feijn afgedreven en werd met groote moeite gered." KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemenhandel. 1 Tengevolge van het koude weer is de aanvoer der verschillen de soorten bloemen aanmerkelijk kleiner dan v. week. De prijzen zijn hierdoor aan merkelijk opgeloopen. Voor sommige soor ten worden beste prijzen betaald. B.v. Le lietjes der Dalen gaan tot f 1.50 per 100. 'Goede Darwintulpen brengen ruim f 2 per" 100 op, terwijl Pyrethrums gaan tot f 4 per 100. De eerste Pioenen gaan van f 5 tot f G.50 per 100. De prijzen zullen wel eeni ge dagen zoo' blijven. LANGERAAR. Brand. Een begin van brand is ont staan bij zekeren J. S., die 'n nachtlampje brandde, hetwelk in de nabijheid van een ledikant was geplaatst. De vlam kwam in aanraking met een deken. Gelukkig was een der" bewoners tijdig uit den slaap ont waakt, waardoor erger werd voorkomen, en de brand bijtijds door de bewoners werd gebluscht. Een mooie groei. Sedert de gehouden propaganda vergadering voor den Land- en Tuinbouwbond werd de afd. met ruim 150 leden vermeerderd. NOORDWIJK. De politie. Zooals reeds medegedeeld, is aan den Raad der Gemeente Noordwijk, door de tien politieagenten alhier een adres gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen agent van Politie te Noordwijk, dat zij met belangstelling kennis geno men hebben van het besluit van den Ge meenteraad van Noordwijk in zijn verga dering van 27 April 1923, om geen gevolg te geven aan hot verzoek van Ged. Staten, om alsnog op de begrooting voor 1923 gel den beschikbaar te stellen voor het aan stellen van een Inspecteur en drie ageuten van Politie; dat het dientengevolge te verwachten Is, dat het bestaande 'conflict tusschen 'den Gemeenteraad eenerzijds en Ged. Staten, resp. het Hoofd der Politie anderzijds slee-- pend zal worden gehouden tot bij tijd en wijle een definitieye beslissing van do kroon zal zijn uitgelokt; dat deze aangelegenheid ondergeteeken den koud zou kunnen laten, indien het hun niet kort na Uw besluit van 29 April 1928 maar al te duidelijk was geworden, dat zij en zij alleen van dit besluit do dupe zullen worden; dat hun toch spoedig daarna door den Commissaris van Politie werd medege deeld, dat nu de Gemeenteraad blijft wei geren geld beschikbaar te stellen voor het politie-personeel, dat voor de bewaking van Noordwijk noodig is, en nu de defi nitieve beslissing nog maanden kan uit blijven, maatregelen dienen te worden ge nomen om de noodige politiediensten tê vervullen met het bestaande personeel en dat het daarom noodzakelijk zal zijn niet alleen de diensturen te verlengen, maar ook althans gedurende het zomerseizoen alle vrije- en verlofdagen in te trekken. (Kan een Commissaris dat zoo maar doen? Red. „L. Crt."). dat ondergeteekenden naar aanleiding daarvan -de vrijheid nemen Uwen Raad mede te deelen, dat hun diensturen reeds thans abnormaal lang zijn in verhouding tot den werktijd van alle overige gemeen te-ambtenaren en -beambten; dat zij immers gemiddeld en zonder verschil of het dag- of nachtdienst betreft reeds nu 10% uur per etmaal dienst moeten doen; dat dus diensturen in bijzondere geval len o. a. bij onderzoek van diefstal, ver duistering, o'- chting, bedrieglijke bank breuk, brandstichting, inbraken, verschil lende zedenmisdrijven en dierenmishande ling, hetgeen herhaaldelijk voorkomt, zelfs belangrijk worden opgevoerd als bewijzen waarvan ondergeteekenden de volgende feiten van récenten datum in verbind met een opzettelijke brandstichting vermelden: Hier volgen dan eenige der bedoelde feiten. En na betoogd te hebben, dat een niet te zware dienst van de politie in het belang der gemeente is, besluiten adressanten: Redenen waarom ondergeteekenden mee- nen niet te mogen nalaten beleefd, doch zeer dringend de medewerking van Uwen Raad te vragen ten einde een houdbaren toestand voor lien in het leven te rocpeD, met het oog waarop zij Uwen Raad ver zoeken: of terug te komen op zijn besluit van 27 April' 1923 en alsnog op de begrooting van 1923 beschikbaar te stellen de gelden, noodig om het politiecorps op zulk een sterkte te brengen, dat aan de agenten ook bij voortduring geen overmatige dienst tijden behoeven te worden opgelegd en hun een behoorlijken rusttijd kan worden ver zekerd; of althans zulke maatregelen te nemen, dat hangende de beslissing van do Kroon behoorlijke toestanden op dit gebied mogelijk zijn. NOORQWIJKERHOUT. Onderwijs. Tot onderwijzeres aan do R. Iv. Bijzondere School Sb. Jozef alhier, is benoemd mej. C. Th. M. Visser. WOERDEN. Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken bij den vee houder v. W. cn B. wonende Breeveld gem. Woerden. De dieven hebben medegenomen twee nieuwe fietsen voorts verschillende siera den waarvan enkele van de Duitsche dienst bode, eenig geld en een biezenhoffertie. Hoewel onze gemeenlepol lie spoedig eem nauwgezet onderzoek instelde is van do daders nog weinig spoor te vinden. Aangehouden. Door de gemeentepoli- weer haar Vader naast zich voelt, en zich hij hem veilig voelt voor alles, óók voor den dood. Do volgende drie bedrijven hebben ach tereenvolgens elk een der hoofdpersonen als dominee-rende figuur; het tweede be drijf Gersam, het derde Mirja, het vierde Jeftha. Door het tweede bedrijf heen voltrekt zich de ontwikkeling van Gersam van man tot intrigant, zooals hij in het eerste be drijf van knaap tot man werd. Zijn liefde voor Mirja is opgeschrikt uit zijn wezen- looze verheerlijking, en van droom ge worden vuur en daad. Hij is man gewor den, en een ridderlijk man.Hij zal opstaan tegen Jeftha, en Mirja het leven redden, maar langs open wegen. Daarom vervloekt hij fel zijn Vader, Oneas, die met slinksche middelen slui pend hetzelfde wil bereiken, en verzonnen praatjes over Jeftha en Mirja als gif het volk indruppelt. Gersam zal het anders doen. Opgewonden van vedhtlust en bra- vour, roept hij Jeftha rechtstreeks, nog in oog, ter verantwoording, en vermeet zich een meedoogenlooze aanklacht tegen over hem. Doch juist dat, die krankzinni ge durf, verteedert Jeftha's soldatennatuur Er is bewondering in de edelmoedigheid waarmee Jeftha den dapperen waaghals van alle straf ontheft. Gersam ziet die barmhartigheid heel anders: als een val- sche klerneerende pose, om hem te kwet sen. Hij wil man zijn, waagt als man het vermetelste, en er wordt niet eens notitie van hem genomen! Hij voelt zich vechten in het luchtledige; en toch moét hij Mirja redden. Het afscheid van Mirja, die twee maanden naar de hergen gaat om zich voor te bereiden op den dood, herinnert hem deftiger aan zijn hoogste taak. En als dan ook zijn zuster Tamar hem, den held-van-heden, als den droomer-van-gis- teren uitjouwt, is Gersam murw en intri gant. Mirja redden, dat is zijn ridderlijke droom; kruipen en sluipen, rebelleeren en samenzweren, zijn onridderlijke weg.Voor Oneas, aan wiens zijde Gersam zich met tegenzin als helper schaart, zijn middel èn doel onridderlijk. Hij wil Jeftha in een hinderlaag vangen, enkel om hem ten val te brengen, uit eigen baat. Oneas is het type van den voornamen Jood, die in Jeftha den barbaarschen basterd en den rooverhoofdman ziet. Zijn aristocratisch bloed v/rokt tegen den volksman, die met democratische verachting de oude geslach ten vertrapt. En zijn wrok vindt de on edele list: hij zal in 't geheim het verzet organiseeren van de slaven en van Is rael's broederstammen tegen Jeftha. In het derde bedrijf is het conflict ver innerlijkt, en samengetrokken op de ziel van Mirja. Een adagio en een lamento van ziele- vrede en zielestrijd. Mirja, haast aan het einde van haar tweemaandelijksch verblijf in de bergen, voltooit haar inwendige worsteling met den flood. Door de loutering van de smart bereikt ze de haven van do gelatenheid. Slag op slag komt neer op haar gekneusde ziel; en eerst uit de allerdiepste diepte der menschelijke ellende ontbloeit de hemel- sche vrede. Tamar martelt met haar wildschuimend levensverlangen. Mirja's broze berusting, die nog niet geheel met het leven heeft af gerekend. Met haar roode begeerte naar levensge- nieting en haar zeHzucht ontvluoht Ta mar den schaduw van den dood, en laat Mirja alleen achter. Gersam komt, om Mirja te bewegen, de vlucht te nemen. Hij vergeet zichzelf, en verdwaasd door Mirja's standvastige wei gering, ontlast hij al zijn angst en zijn hoop in de grofste verwijten, en omsingelt haar bevende ziel met schrikbeelden. Haar beproeving klimt tot de climax. Jeftha, die zijn dochter komt bezoeken, betrapt den wegsnellenden Gersam, en spreekt voor Mirja het verschrikkelijkste vermoeden nit. Dat is Mirja's derde kruis- val. Maar in'' die laatste opperste smart is haar berusting gerijpt. Het hoogste leed opent de Hemelpoort. Mirja is niet lan ger van de aarde. Een sfeer van bovenaardschen vrede hangt om Mirja in de afscheidsscène vóór het offer in het vierde bedrijf. Ze is de triurnfeerende martelares, onaantastbaar in haar vredige offervaardigheid, en pre dikt haar boodschap van barmhartigheid. Jeftha daarentegen wordt rusteloos heen en weer geslingerd ia een tragischen tweestrijd tusschen den Rechter en den Vader. Een priester komt nog eens trachten, den Rechter van het offer af te houden, maar Jeftha, in zijn trotsche ziel van na ture geprikkeld door weerstand, zweept zich zelf op tot een matelooze gewetens- hoovaardij, een geweldigen hoogmoed. Jeftha rechtstreeks de plaatsvervanger van Jehovah op aarde, de belichaming van Jehovah zelf onder de menschen! Voor hem, den soldaat, is er geen verzoe king mogelijk tusschen zijn geweten en zijn zwaard. Maar van de hoogste opwin ding stort hij neer tot de diepste ramp zaligheid: de Vadersmart. En ten slotte is het Mirja, die hem naar de Offerplaats meevoert. Hij is enkel de gebroken Vader, getuchtigd, gekromd onder den geesel van den noodloltigheidsdwang in zijn borst. Het vierde bedrijf eindigt in onzeker heid. Gersam, nadat hem Godslasterlijke con cessies door de heidenen zijn afgedwongen stelt zich aan het hoofd der opstanding, om Mirja's offer te verhinderen. Die poging faalt. Mirja is geofferd en Gersam gevangen genomen. Tamar ver dwaasde in haar vorstand en Jeftha ge folterd door berouw. Het vijfde bedrijf geeft de geestelijk# oplossing van het conflict. Het is de mys tieke triumf van Mirja, wier doodsurn op, het achterplan van het tooneel als een mysterieuze Derde den voortgang der ban deling bewaakt, en de twee verdwaald# zielen, Jeftha en Gersam, tot zichzelf en' tot elkaar brengt. Stuk voor stuk wordt hun hoogmoed vergruizeld: eerat die van Jeftha, ten slotte die van Gersam. En het slot van het drama brengt hoi ootmoedig geknield gezamenlijk aan dca voet van Mirja's doodsurn. Mirja blijft tot het einde de bindend# hoofdfiguur. De triumf van den Ootmoed k hetgMi telijk Leitmotiv van het spek Zooals Jel- tha het drama besluit: „Want Ootmoed is de eleatd yan hm geluk", BERNARD VERHOEVEN.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7