KORFBAL. Overzicht Steeds meer belangrijke en interessante wedstrijden vullen telkenmale het program ma en zoo krijgt morgen Haarlem een beurt, waar de stedenwedstrijden Haarlem AmsterdamLeidenHilversum gespeeld worden. Dit belooft een mooie korfbaldag voor Haarlem te worden en velen zullen van de zeker fraaie wedstrijden, op het E. D. O.- terrein getuigen willen zijn. Wat het resultaat van deze ontmoetin gen zullen zijn? Gezien de samenstelling der ploegen ter eene en de prestaties der verschillende clubspelers ter andere zijde, gelooven we in de finale de Amsterdammers tegenover dc Leidenaars te zien komen en het resultaat van den eindstrijd is in het geheel niet te voorspellen. Het Leidsche twaalftal is als volgt sa mengesteld Aanval: N. A. C. van Beeck. J. v. Bem- mel, mej. M. Schijfsma en mej. T. de Graa.ff Midden: N. van Ginkel, K. v. Nieuwen- huijzen, mej. A. van Hoort, mej. M. Hoeks. Verdediging: J. C. Schneider, G. Meyer, mej. Tr. Hocks, mej. J. Buijs. Reserve: mej J. Janssen, mej. A. Molt, H. E. Christiaan- se en N. Goekoop. Het Amsterdamsch 12-tal is als volgt samengesteld: Aanval: Gebr. Madsen (D. T. V.), mej. A. van Beek (D. E. V.), mej. T. Abeling (Nausikaa)midden: Ouwe hand, aanvoerder D. E. V.), Siegmund (D. T. V.), mej. v. Burken (D. E. V.). mej. De Vries (Hercules); verdediging: Willemse (D. T. V.), Sieverts D. E. V.), mej. Witvliet (D. E. V.), mej. A. Abeling (Nausikaa). KEBKMBEUWS Pontificale H. Requiem-Mis in de St. Bavo Gistermorgen om half tien is door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, in de kathedraal „St. Bavo" te Haarlem een pontificale H. Requiem-Mis opgedragen voor de zielerust van Mgr. G. J. M. Bottemanne, van den hoogeerw. plebaan Ri'kmenspoel en voorts voor allen, die de laatste 25 jaar als lid der St. Bavo- parochie overleden zijn. Z. D. H. de bis schop werd geassisteerd door den Hoog eerw. heer "Mgr. M. P. J. Möllmann als presbyter assistens de hoogeerw. heeren Mgr. H. J. M. Taskin, president van het groot-seminarie te Warmond en Th. E. Ebbinkhuysen, regent van het seminarie Hageveld als troondiakens en de Zeereerw heeren G. Brouwers, pastoor te Schoten en H. W. v. Beek, pastoor to Aerdenhout, resp. als diaken en sub-diaken. Het zang koor voerde de Gregoriaansche requiem uit. Na de H. Mis, welke door zeer vele ge- loovigen werd bijgodwoond, werd door Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier de absoute ver richt. Nederl. Bedevaart naar Rome. De correspondent van de „Msbd." te Rome seint d.d. 7 dezer: De Nederlandsche pelgrims zijn heden avond 7 uur alhier aangekomen. Zij heb ben een goede reis gehad. Verder seint genoemde corr. d.d. 9 de- ter: Hedenmorgen acht uur droeg Mgr. Mut saers voor de pelgTims een H. Mis op in de Sacramentskapel van de Basiliek der St. Pieter. Woensdag te vijf uur houdt Jhr van Nispen tot Sevenaer, onze gezant bij het Vaticaan, voor de pelgrims receptie. Vrijdagmorgen 8 uur draagt Z.Em. Kar dinaal van Rossum voor de pelgrims in de kerk der Propaganda Fide een H. Mis op. Des middags worden de pelgrims in Pauselijke audiëntie ontvangen. OEiSSEÜWliS Promotie met lof. Eenigen tijd geleden werd bericht, dat de geneeskundige faculteit te Utrecht. had besloten geen cum laude te verleenen bij de promotie en bleek toen, dat ook te Am sterdam een dergelijk besluit zou zijn genomen. In het jongste nummer van het Tijdschr. van Geneesk. bespreekt een Amsterdamsche noogleeraar deze kwestie, die in universi taire kringen nogal opzien heeft gebaard. Hij wijst om te beginnen er op, dat het bericht in dezen vorm niet juist is, daar een promotie niet plaats heeft voor de fa culteit, maar voor een commissie uit den academischen senaat. Men kan dus ten hoogste spreken van een onderhandsche afspraak van een meerderheid van facul teitsleden om geen voorstel te doen om het praedieaat cum laude to verleenen. Men zie echter niet over het hoofd, dat de wet telijke regeling der promotie uitdrukkelijk de mogelijkheid openstelt om den doctora len graad cum laude te behalen. Een pro movendus heeft dus tot op zekere hoogte recht op die loffelijke vermelding en af spraak om deze nooit te verleenen druischt ■dus rechtstreeks tegen letter en geest van de wet in. Er is veel voor en ook tegen een derge lijke afspraak te zeggen, prof. van Rijn berk zet dat uitvoerig uiteen en dan be sluit hij:' „Blijft de vraag, of de afspraak, de wet niet meer toe te passen en dus alle promo ties tot een gelijkwaardige grauwheid te doemen, de cenige en meest gelukkige op lossing is te achten. Persoonlijk meen ik van niet. Mij dunkt, dat het niet onmoge lijk, zelfs niet moeilijk zou zijn een rege ling te treffen, welke de rechten der pro movendi handhaaft en toch misbruik brei delt. Dit zou het ontegenzeggelijke voor deel met zich brengen, dat het de waarlijk bijzonderen onder de promotie, die een oor spronkeliik werkstuk leveren, op billijke en gerechte wijze zou onderscheiden, zoo als de eeuwenoude overlevering dat eischt en de wet het voorschrijft. Er is toch iets vreemds in het feit, dat dezelfde hoog leeraren, die niet schromen hun beste leerlingen bij het candidaats- en doctoraal examen met het praedieaat cum laude te tooien, het vermogen des onderscheids bij de promotie plotseling verliezen zouden. Vergis ik mij niet, dan hebben de facul teiten bij de voorbereiding van liet- nieu we Academisch Instituut voorgesteld het cum laude bij alle examens geheel af te schaffen. Had de minister dit. voorstel aanvaard, dan ware althans een toestand van wette lijke gelijkvormigheid ontstaan. Thans, nu het wettelijk recht om cum laude te pro- moveeren gehandhaafd blijft, leidt de af spraak te Amsterdam en Utrecht, om de wet niet toe te passen, tot een zeer o.nge- wenschten toestand van onzekerheid. Want niemand kan voorzien, of op een gegeven oogenblik een Jijdelijke meerderheid van andersdenkenden in een promotie-commis sie de afspraak niet zal te niet doen. Het beste ware, indien geen wetten hestonden. Maar nu zij er zijn, is het minste kwaad, ze toe te passen." Gemengde Berichten. Mijnongeluk. De bovengrondsche mijnwerkor G. uit Waubach, is" Maandag op de mijn „Laura en Vereeniging" te Eijgelshoven, tusschen twee spoorwagens geraakt en doodgedrukt De man was ongehuwd. Gverledsn. Vrouw S., die het slachtoffer werd van een Zaterdag j.l. uitgebroken brand in een perceel in de Gouds teeg te Zwolle, is in het Sophia-ziokenhuis aldaar aan de be komen wonden overleden. Het 8-jarig zoontje van den Heer Eisenga te Stadskanaal, dat onder tram wagens geraakte, is aan de gevolgen over leden. Verdronken. In het Kardingerman te Bedum Is de 11-jarige Muller bij het zwemmen ver dronken. Maandagavond half zeven ie de 9-jarige Jan Z. van boord van de klipper Elisabeth, liggende aan de Laakhaven in Den Haa.g, gevallen en verdronken. Even na 10 uur werd het lijkje door den rader opgehaald Te Oudenhoorn is het drie-jarige jongetje van den timmerman H. V. ver dronken. Een gauwdief. 1 De Maatschappij de Korenschoof te Rot terdam aan het Vasteland had een loo- per in dienst, dien men verdacht verschil lende diefstallen te plegen. Hij was o. m. belast met het rondbrengen van brood aan de filialen. De filiaalhouders nu hadden herhaalde malen geklaagd, dat als de man bij hen was geweest, ze steeds geld uit de toonbanklade vermisten. Men besloot ten slotte de proef op de som te nemen. Gis termorgen moest hij brood bezorgen bij het filiaal in den Hang. Een chef der maat schappij verborg zich van tc voren in de achter den winkel gelegen kamer, nadat hij in de toonbanklade een gemerkt biljet van tien gunlden had. gelegd. Toen de man binnenkwam, verwijderde de filiaalhoud ster zich volgens afspraak even naar bui ten. Hiervan maakte de broodbezorger gebruik om de toonbanklade open te trek ken en zich het biljet dat vooraan lag, toe te eigenen. Hij werd toen door den chef op heeterdaad betrapt. De man, F. S. ge naamd, is aan de Groote Paauwensteeg in verzekerde bewaring gesteld. Opgespoord. De 56-jarige boschbaas te Baarn, die sedert 28 April werd vermist en wiens op sporing door de politie was verzocht, is dolende op de Leusderheide nabij Amers- foyfc aangetroffen. De inbraak in hef postkantoor te Steenwijk Gisteren zijn nabij Veenlust aan den Coevorderstraatweg te Hoogeveen opgegra ven een revolver, geldkist, tasschen, brand- kastsleutel, boeveelheid postzegels, alles afkomstig van den inbraak in het postkan toor te Steenwijk. Smokkelhandel. Men schrijft ons: In den laatsten tijd werden enorme hoe veelheden Persil, een waschmiddel, van over de Duitsche grenzen hier to lande binnengesmokkeld, totdat het, einde vorige week gelukt is de voornaamste smokke laars te ontdekken. Eon aantal wagens, ter waarde van niet minder dan 143 mil- lioen Mark, werd door de douane-amb tenaren te "Weener bij Nieuwe Schans, in beslag genomen en de heele zending ten ten gunste van het Rijk verbeurd ver klaard. Er werden van de bij dezen smok kelhandel vermoedelijk betrokken zes a acht prsonen, Duitschers en Hollanders, op staanden voet twee gearresteerd, terwijl men nog tracht de overigen te achter halen. Gespleten bankbiljetten. Bij de politie te Maastricht is weder een bankbiljet van f 10 gedeponeerd, dat door een winkelier hier ter stede van een on bekende in betaling was aangenomen. Het biljet is echt, doch slechts de helft van een bankbiljet, n.l. de voorzijde. Blijkbaar kunnen deze bankbiljetten, die van min derwaardig papier zijn vervaardigd, in twee helften, voor- en achterzijde gespleten worden. Daar men -vermoedt dat er nog meerdere van, deze „gespleten" bankbil jetten in omloop zijn, wordt de grootste voorzichtigheid aanbevolen bij het in be taling ontvangen. Kerkrade in Duitschland? Men schrijft aan de ftMsb.": Het Standesamt der Gemeinde Kerkrade (Deutschland) ontving van den voorzitter van den Raad van Arbeid to Breda een brief, waarin verzocht werd om inlichtin gen omtrent een persoon. Enkele honder den marken waren bij het schrijven ge voegd, om 't antwoord te frankeeren. Ge lukkig is de brief niet naar Duitschland gezonden, doch rechtstreeks, dank zij dit maal de post, naar de ongeveer 30.000 inwoners tellende belangrijke gemeente Kerkrade in de mijnstreek, waar reeds voor eeuwen steenkolen door de Rolduc- sche monniken werden gedolven. Voor aardrijkskunde krijgt de Breda- sche Raad van Arbeid beslist onvoldoende. Kras. Een 85-jarige gebrekkige kleermaker 'A. v. Ham te Oud-Gastel (N.-Br.), maakte dezer dagen voor de 71 maal de voet processie van Gastel naar Dorst (nabij de Belgische grens) mede. De boomgaarden in den Beemstcr. In den polder De Beemster hebben de boomgaarden al weer op z'n mooist ge bloeid. De fruitoogst zal er dit jaar niet groot zijn. Men meent, dat dit hoofdzakelijk een gevolg is van den overvloedigen oogst in het vorig jaar. Echter zijn er ook wel soorten, die het vorig jaar weinig oplever den en nu ook „slecht dragen". Buiteisll. Berichten De treinoverval in China. N a d e r e bij zond er heden. De roovers, die dezer dagen een trein aanvielen, vormen een afdeeling van een 4000 man sterke rooverbende, die in de naburige bergen een versterkte schuil plaats hebben. De roovers hadden de rails opgebroken, maar de machinist van den trein remde tijdig, zoodat slechts twee wagens ont spoorden. Vrijgelaten reizigers, die in Tientsin aan kwamen, deelden mede, dat do roovers het vuur openden, voordat de trein derail leerde'. Toen de trein stopte, bestegen de aan voerders van de bende den trein, waar ze de reizigers van alle kostbaarbeden beroof den. Tot driemaal toe keerden ze, om nieu wen buit te balen, in den trein terug. Na twee uur lang hun bedrijf te hebben uitgeoefend, trokken de roovers zicb terug, de passagiers met zicji meevoerend en ben dwingend mijlen ver barrevoets over een oneffen terrein te loopen. Eenigen ontsnap ten in de duisternis. Alle postzakken en bagage werden wegge voerd. Het aantal reizigers bedroeg 71, waaronder 31 vreemdelingen. Volgens de laatste berichten zijn 10 vreemdelingen en 20 Chineezen in veilig heid. De elf vrijgelatenen, die in Tientsin zijn aangekomen, zijn meerendeels vrouwen. Een later bericht uit Sjanghai zegt, dat de postzakken ongeschonden in Feking zijn aangekomen. Dreigement van Amerika. Naar aanleiding van den treinroof in de provincie Sjantoeng, waarvan verscheidene Amerikanen het slachtoffer zijn geworden, deelde de minister van oorlog mede, dat het oorlogsdepartement gereed is, om met gewapende macht, eventueele beslissingen door het staatsdepartement of den gezan- tenraad ta Peking te nemen, af te dwingen. De toestand, door den treinroof ont staan, wordt hier ernstig geacht. De ver standhouding tusschen Amerika en China wordt door deze incidenten bedreigd. Naar verluidt heeft de Amerikaansche gezant te Peking, Sherman, op eigen ver antwoording informeel bij de' Chineesche regeering opheldering verzocht. Verwacht wordt, dat zijn regeering hem zal opdragen, een zeer strenge gedragslijn te 'volgen, teneinde do gevangenen in vrij heid te doen stellen. De regeering t-e Peking betuigt haar leedwezen. De Engelsche, Amerikaansche, Franscho en Italiaansche legaties hebben zich Maan dag tot de Chineesche regeering gewend in verhand met den treinroof in de provincie Sjantoeng, en verklaard, dat de regeering verantwoordelijk zon worden gesteld. De regeering heeft een manifest gepubli ceerd, waarin zij uiting geeft aan haar leedwezen over het incident. De civiele en de militaire gouverneur van Sjantoeng zul len gestraft worden, terwijl do verant woordelijke* militaire commissarissen ont slagen zullen worden. Aan d© militaire bevelhebbers in de na burige provincies zal worden gelast de snelle vrijlating "van de gevangenen en het onschadelijk maken van de roovers to be werkstelligen'. Een ontzettend ongeluk. Te Gastro, in het kanton Tessino, hield kapitein Locher uit Bazel een oefening met zijn compagnie mitrailleursoldaten. De kapitein stond voor een der mitrailleurs, toen deze eensklaps door een onbekende oorzaak begon te vuren. Kapitein Loclier werd getroffen door dertig kogels. Het hoofd werd hem van den romp geschoten. Oproer In een gevangenis. In do Brandenburgsche strafgevangenis is Maandagavond 11 uur een opstand on der de gevangenen uitgebroken. Zij waren sedert eenigen tijd ontevreden over de voeding. Maandag verzochten zij den di recteur vrijheid om te rooken. te lezen, pm zich levensmiddelen te doen toezenden, verhooging van het arbeidsloon tot 1000 mark per dag en een aanzienlijke verbe tering der verpleging. Toen jezo eischen van de hand werden gewezen, brak om 11 uur de opstand uit. Do gevangenon pleegden vlug overleg en onmiddellijk be gon een geweldig tumult en gebrul, zij sloegen meubels en ruiten kapot, poogden en gat in een muur te maken en wierpen de bedden en tafels door de ramen op da binnenplaats. Een aantal gevangenen klom daarop naar boven en begonnen het dak van de gevangenis te verwijderen. Be beambten waren tegenover de circa 700 gevangenen volkomen machteloos en eerst toen politieversterking was aangekomen, konden de omliggende straten worden af gezet. Tevens werd den ganschen nacht 't dak der gevangenis, waarin do gevange nen een gat hadden gemaakt, onder ge- weervuur gehouden. Een man werd daar bij getroffen. Gistermorgen was de toestand in verre verbeterd, dat voor een uitbraak der gevangenen niet meer gevreesd behoefde te worden. In de slaapzaal hebben 600 gvangenou zich gebarricadeerd en het zal niet ge makkelijk zijn, ze weder naar hun cellen terug te brengen. UIT DE OflflGEVSSSG WOERDEN. Gemeenteraad. (Vervolg.) s 10. Het percentage plaatselijke Inkom stenbelasting wordt vastgesteld op 2 11. Straatverlichting. B. en \V. stellen voor deze geheel voor rekening van de gemeente te nemen en heb restant der leening van f 57.000 van het bedrijf over te nemen. 12. Lichttranssparanten. Wordt goedge keurd om aan de verzoeken van ©enige' fir. ma's te voldoen voor aanbrenging licht transsparanten. 13. De uitbreiding der huurinstallaties wordt goedgekeurd. 14 Wijziging electriciteitsvcrordeninr z. b. at. goedgekeurd. 15. Aankoop electriciteitsmeter z. h. st goedgekeurd. 16. Uitbreiding gas en waterleiding Utrechtsche straatweg en v. d. Valk Boot manlaan. Wordt besoten, dit toe te staar indien de bewoners 10 verbruik garar deeren der aanlegkosten. 17. Standplaats poffertjeskraam. Op de zelfde voorwaarden als vcrig jaar wordt aan fa. v. d. Steen weder de plaats toege staan bij het politiebureau en aan de fa, Mulder te Rotterdam bij het Stadhuis. 18. Schoolgeldverordening z. h. st. goed gekeurd. 19. Kohier Hondenbelasting z. h. st goedgekeurd. 20. Veilingsgebouw. B. en W. stellen voor een veilingsgebouw te stichten waarvan de kosten zullen zijn c.a. f 8G0C. De veilingvereen. W. I. K. heeft aangek i: den dit te exploitecren en hiervoor te storten een bijdrage van f 2000. Verde* ontvangt de gemeente jaarlijks bij omzet van f 25000 1 tot f 50.000 3/4 'SfciS' daarboven i met een minimum f 300 per jaar. De heer Smorenburg raad: aan met deze veilingsvereen. Toorzichtif te zijn. Ongeveer een half jaav hebben zij zich niet kunnen bedruipen. W. I. K. *3 de boeren van de veiling verdringen ei de kooplieden' minder veilingskosten late betalen enz. De heer Snel vraagt of ds vereen, koninklijk is goedgekeurd of ci naar samenwerking der twee veilingsvei is gestreefd en of er goede controle overdt i' administratie is. De heeren Rooz^boois J en H. Brunt achten W. I. K. niet betroul Lj. baar, vooral hun voorzitter niet. Welt Hendricks betoogt breedvoerig, dat B. e W. alle goede maatregelen zullen neme ,D d doch zich niet met onderlinge ruzietjes o: a persoonlijke verdachtmakingen kunnen b? moeien. Spr. betoogt verder het grooü :or^ nut van een flinke veiling. Na nog breei discussie wordt het voorstel van B. en ft ome aangenomen. Tegen de heeren Roozebtxs Ccsf en H. Brunt'. t,e| 22. Adres Nut en Sport medaille b« tonlai schikbaar stellen voor pluimveetentoo:' stelling. B. en W. stellen voor afwijzeri $pg| te beschikken daar deze tentoonstelt geen algemeen doel heeft. De heer Sa is voor verleening van - een klein bedrs een -nationale tentoonstelling kost te geld. De heeren Roozeboom, de Kruif, Jee ag< BERG FgUJU.ETOM Een Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) 38) "Weldra echter vernam ik enkele woor den, die mijne belangstelling opwekten. Het betrof een zaak van eer, doch de sa menhang werd mij niet duidelijk. Ik ver nam beleedigende termen, die mij, den on partijdige, 't bloed sneller door de aderen joeg. Eene uitdaging volgde aan den eenen kant, maar het antwoord des tegenstan ders was een sarcastisch lachen. Het werd stiller, en men sprak met gesmoorde stem, slechts eenmaal nog hoorde ik eene stem toornig roepen, dat de aarde voor hen bei den te klein was. Een moest voor altoos van do wereld scheiden. Wederom verliepen eenige minuten; toen trof mij het geluid van dohbelsteenen, en daar ik mijne nieuwsgierigheid ten op zichte der personen toch niet bevredigen kon en mij ook de zaak niet aanging, ver liet ik weinige oogenhlikken later 't koffie huis. Maar toen Born met mij sprak, her kende ik plotseling zijne stem. Hij was dien avond een der beiden geweest, van welken ik u daar juist verhaalde. Onbeweeglijk en strak rustte des graven blik op den jongen man; zijne oogen gloei den, de smalle lippen persten zich var,; op elkander opdat geen geluid het gevoel zou kunnen openbaren, dat hem geheel be- heerschte. Von Bremen was opgestaan; hij wan delde rusteloos op en neer, om zijne ge moedsbeweging meester to worden* En wie waren de anderen? vroeg graaf Willem met bevende stem. Ik kende ze niet. Gij hebt geen van hen gezien? M Neen. Slechts den naam ben ik ant woordde Rudolf; ik meen dat de kell- ner mij zeide, dat Born een vriend van hem was. 1 Hebt gij ook nimmer zijn stem ge hoord? Neen. Nu bestaat er voor mij geen twijfel meer, dat onze vermoedens gegrond zijn wendde zich von Bremen tot zijn vriend, die in koortsachtige haast zijn glas had uitgedronken. Deze Born was getuige; hij kon bij al wien hij wilde, ons do ge- wenschte opheldering verschaffen. Wilhelm knikte toestemmend; steeds dieper werden de rimpels op zijn voor hoofd. Hij kon het gaf hij ten ant woord, maar terwille van zichzelven zal hij zich daarvoor in acht nemen. Gij be grijpt dit alles niet wendde hij zicli tot den schilder, gij vermoedt misschien niet, hoe nabij, uwe mededeelingen ons be treffen, en daar ik geloof, dat wij u ver trouwen mogen -wil ik u met het ontzet tende geheim bekend maken. Ik houd dit zooveel te meer voor raadzaam, omdat gij eenigermate bestemd schijnt te zijn ge meenschappelijk met ons te werken; of draagt mijn voornemen uwe goedkeuring niet weg. Heinrich? f—Wel zeker, mijnheer Ertman zal van ons vertrouwen geen misbruik maken, voornamelijk, nu zijne persoonlijke belan gen er mede in verband staan. Deelt gij hem dan die gebeurtenis mede. Zonder dralen gaf von Bremen gevolg aan die verzoek; hij verhaalde hem niet alleen den zelfmoord van graaf Gustaaf, maar ook alle vermoedens, die oon dit ge val hun ontstaan hadden te danken. Rudolf had- aandachtig geluisterd. Nu eerst werd het hem duidelijk hoe gewich tig het wapen was, dat hij tegen Born meende te bezitten. Maar ook hij twijfelde er aan, dat Born mededeelingen zou verstrekken, en er be stond ook geen middel, waardoor men hem daartoe zou kunnen dwingen. Zooals do kellner mij ook mededeelde moet do vriendschap tusschen mevrouw Blöte en Born zoo hoog gestegen zijn, dat men reeds toen hun verloving mocht ver wachten zeide hij, Wanneer het hem gelukt de echtgenoot van deze rijke dame te worden, dan zal hij zooveel te meer zich in acht nemen, zijn aandeel aan die ge beurtenis te verraden; daarom moet mijns inzien dit huwelijk onmogelijk gemaakt worden. En waardoor denkt gij dit te' kunnen bereiken vroeg Wilhelm uit zijn peinzen ontwakend. Door de dame te waarschuwen. 11 Zal zij aan deze waarschuwing geloof slaan? En wie moet haar waarschuwen? Gij moogt het niet, en wij kunnen het niet. omdat ons de bewijzen ontbreken. Von Bremen schudde nadenkend het hoofd. Gij hebt gelijk; zoolang wij de be wijzen niet in handen hebben, kunnen wij niet met open vizier tegen dien man op treden, zeide hij, maar nadat deze achter docht eene zoo krachtige bevestiging heeft gevonden, mogen wij ook niet de handen in den schoot leggen. Voor alles zal ik er naar streven omtrent do tegenwoordige positie van Born nauwkeurige inlichtingen in te winnen. Wellicht gelukt het mij een zwakke plaats te vinden op welke wij den aanval 't zij met list of geweld kunnen beproeven. Slaagden wij er in zijne vij andschap met baron von Felsen te be werken, dan ware reeds veel gewonnen. De baron is in Italië liet Wilhelm zich hooren. En barones Ida schrijft mij ook niet vervolgde von Bremen in gedachten ver diept. Ik moet daaruit afleiden, dat zij nog niets bereikt heeft. En ik vrees, dat zij ook niets berei ken zal antwoordde de graaf. Von Felsen is te 6lim dan dat hij zich in een valstrik zou laten lokken. Zoudt gij het van u kunnen verkrijgen mevrouw Blote een bezoek te brengen? wendde hij zich tot den schilder. Ik weet wel, hoe moei lijk u dit zal vallen, maar ik geloof wel, dat wij ons daardoor een weg banen, waardoor wij ons doel kunnen bereiken. Gij maakt de dame uwe opwachting, om haar te danken voor het aanbod en haar de beweegredenen te noemen, die u noop ten, het af te wijzen. Gij informeert voorts, welke stappen er gedaan zijn om den waren dief op het spoor te komen. Deze redenen rechtvaardigen uw bezoek genoeg, en ik geloof niet dat men u zal afwijzen. Geschiedde het, dan zou ik mij ook daarmede tevreden moeten stellen 1 zei de het jonge mensch op wiens voorhoofd sombere wolken zichtbaar werden Maar ik begrijp niet, wat wij zelfs in liet stigste geval konden bereiken. Mevroi zal mij niet uitnoodigen, mijn bezoek herhalen en wildo ik reeds bij dit eeö :even I No. ER BI direct kt r. IR 81! p ma 5 h'ni K. B tonnen bezoek Born verdacht maken dan. Dat moogt gij zeker niet, bracht majoraalsheer in het midden; daaraf zoudt gij alles bederven. Hoor hetgeen! vronw zegt, treedt tegenover haar kata? i en mocht go Born bij haar aantreffen,^ ta, g, zijn immers eenige woorden toereib" om hem te laten gevoelen, hoezeer gij veracht. Born zal zonder twijfel doorwond bezoek zich zeer verontrust gevoelen; ®- schien zoekt hij u op, om u een _nj* iic voorstel te doen, hetwelk gij schijn^ kunt aanemen, om hem op een dnf- spoor te brengen. Ik weet niet of dit wel de juiste is, zeide von Bremen, maar wilt g'i betreden, jonge vriend, bedenk ook "vooraf wat gij bereiken kunt. Al ven moet daarop gevestigd zijn, eene bekentenis te nopen. Ware ik zern niet zoo barsch tegen hem opf den, dan kon ik nu nogmaals eenePj wagen. Maar wat deert mij dat,-^' zichzelven in de rede; Born heeft j geen bijzonder teergevoelig karakttf!) kan zulken menschen veel zeggen j zij vergeten 6poedig eene beleedig® neer het slechts in hun belang is- En zoudt gij werkelijk kufij -6, sluiten tot eene toenadering tot dien vroeg de graaf verbaasd. (Wordt vervfitf l(^ "tUo 5( lïWSK anela '"retret Mis.,

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4