I Leidsole teal" Tweede Blad Zaterdag 21 Ap; il 1923. binnenlaten Lied Regeeringsjubileum. ATaar wij vernemen heeft HM. de Koningin de opdracht aanvaard van een lied ter herdenking van Haar zilveren jegeeringjubileum, getiteld: „Koninginne- lied", muziek van J. P. J. Wierts en woor den van Philip Kruseman. Dit lied zal 1 Mei a.s. zoowel voor piano en zang als j0r gemengd koor in druk verschijnen. Hooge Raad van Arbeid. Vraagpunten betreffende bedrijfsorganisatie, enz. In druk is verschenen het advies van denHoogen Raad van Arbeid over vraag punten betreffende bedrijfsorganisatie, enz. Haar oordeel over die punten samen vallende, schrijft de Hooge Raad, dat hij op verschillende gronden van oordeel is, dal zoowel een wettelijke regeling van con stelsel van bedrijfsorganisatie, in den jeest van het praeadvies van Commissie XH, als en wettelijke regeling van onder nemingsraden ongewenscht of prematuur is, Daarentegen acht de Raad den tijd rijp voor het heffen van een wettelijke rege ling, welke de mogelijkheid opent collec- tiove contracten bindend te verklaren voor fiD geheel bedrijf. Bovendien meent de Raad, dat als middel om to komen tot decentralisatie van de sociale wetgeving bevordering van den socialen vrede (hans bij de wet kan worden voorbereid instelling van bedrijfsraden in som- dge takken van handel, transport, nijver- Êcid en landbouw, welke bedrijfsraden' lanvankelijk in de eerste plaats een advi serende bevoegdheid zouden krijgen. De stemplicht. Devragen van den heer Col ij n. De heer H. Colijn heeft er geen gras r laten groeien en nu reeds aan den oinister van justitie zijn vragen gesteld 1 raarvan wij gisteren mededeeling deden, e „Res." teekent hierbij aan: Het vragen-instituvi«, naar men weet, a kostelijke instelling, vooral omdat q zoo dikwijls naar den bekenden weg ;t. Het wil ons voorkomen, dat deze vra- i ietofwat scherpte inhouden. Dat de aire steeds tegen stemplicht loie ft aren, is bekend. Maar of die omstandig- gii ad reden genoeg is tot zulke vragen, be- IVEffl rijfelen we toch. Ze schijnen ons vooral 8, reemdin den mond van oen partij-leider, eweet, hoe de Kamer en hoe de Regee- er stemplicht denkt. En diezelf feitelijk mede oorzaak is t de stemplicht nog bestaat. Immers ijA; ze week bobben over het amendemént- (timer, dat den stemplicht wilde afschaf- n, de stemmen gestaakt^ terwijl de heer li JÜjnafwezig was. Interparlementaire Conferentie te Kopenhagen. Kaar wij vernemen zal het Eerste /j amerlid Mr. Baron Wittort van Hoog- dfi ad op de Interparlementaire Conferen- l|l l» welke, zooals reeds werd medegedeeld, IHP 15 Augustus te Kopenhagen zal gehou- aworden, de rechten der nationale min- •j roeden verdedigen en de instelling van ii permanente commissie hij den Volken- ad bepleiten. id ledi Ned. R.-K. Middenstandsbond. Men zendt ons het volgende bericht: reeds door enkele berichten in pers is medegedeeld, wordt 1820 Sep- t a.s. te Bern een Internationaal üdenstanclscongres gehouden, w dit congres is ook uitgenoodigd de d. R.-K. Middenstandsbond. Hel Bestuur van den Ned. R.-K. Mid- ojjidw nslandsbond is evenwel niet voornemens "deze uitnoodiging gevolg te geven. Op Se eerste plaats toch maakt de Ned. •K. Middenstandsbond deel uit van de ft- Middenstandsinternationale, het )L hik' sntl H Tc nags" tbidfl geen reeds liet lidmaatschap van een neu trale Middcnstanclsinternationale uitsluit. Bovendien beoogt het congres te Bern do stichting van een Middenstands interna tionale, waarbij alle groepen van do mid- dcnstandsklasse zich kunnen aansluiten, zoodat van een organisatie deel uit zullen maken de vrije beroepen,, kunstenaars, handeldrijvende en induatrieele midden standers, uitgevers en redacties van mid denstandsboden, Kamer van Koophandel en Fabrieken, allerlei publiekrechtelijke colleges, financieele instellingen, enz. Naar de meening van het bestuur is een dergelijke internationale allerminst doel matig voor den Ned. R.-K. Middenstands hond die zich uitsluitend bepaalt tot den handeldrijvenden en industricelen midden stand. UIT DE OIHGEVIIIG HILLEGOM. Modevakschool. r_' Wij bezochten de keurige expositie in de mooi versierde Modevakschool aan het Kerkplein. Wij vernamen er, dat tijdens de tweedaagschc tentoonstelling niet minder dan 418 be zoekers de vaardigheid van hand en naald kwamen bewonderen. Op het gebied van dames- en kinder-onder- en hovenklee- ding zag men, dat de directrice, mej. Schoonderbeek, beschikt over een goeden smaak en een tactvolle leiding aan de leerlingen geeft, zoodat hier menig a.s. huisvrouw wordt gevormd. Ook op het gebied van heerenconfcclie, overhemden enz. wordt veel gep-raesleerd. Hillegom kan trotsch zijn op deze Modevakschool. De Emmabloem. De verkoop van het Emma-bloempjp en van loten voor de Hillegomsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft opgebracht f 617.39 Het is een zeer schitterend resultaat cn het bestuur der Vereeniging brengt langs dezen weg gaarne een woord van dank aan de offervaardigheid der burgerij. Wel animo. In de Ambachtsstraat al hier is een werkmanswoning leeg gekomen Om het huis te mogen betrekken dingen niet minder dan 179 liefhebbers mee. KATWIJK AAN DEN RIJN. Belasting. Do verkoop der meubelen van den eenigsten onwilligen belastingbe taler uit de personen die hiervoor in aan merking zouden komen, ging ook niet door omdat op het laatste oogenblik nog aau don eisch, van den fiscus, betalen, werd voldaan. De kooplustigen moesten dus on- verrichterzake huiswaarts koeren, wat na luurlijk zooveel beter was voor den be trokkene. Bloemenhandel. Hoewel iets vlugger dan de laatste dagen zijn de prijzen van tulpen. Darwintulpen, Muurbloemen nog allesbehalve loonend. Wel worden door meerdere kweekers tulpen van den kouden grond opgetrokken cn geveild, doch dit geschiedt voornamelijk om op deze wijze in de behoefte aan kasgeld te voorzien. In dezen tijd zijn de gelden der bloomen de csnigste inkomsten van den tuinder en de uitgaven zijn velen. Narcissen brengen nog oen redelijken prijs cp, b.v. lange Toelicus Orhalus f0.25 tot f0.30 per 100. Tulpen varieeren van f 1.20 tot f 2.50; ex tra soorten f 3.25. NIEUWVEEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad dezer gemeente ver- gaderclo Dinsdag. Na voorlezing van het gebed, opent de Voorzitter de vergadering. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: dat do heer Hout kamp de benoeming als lid der school commissie aanvaardt; dat de heer Burg graaf van Bodegraven zijn benoeming als veekeuringsarts aanvaardt. Van Ged: Sta ten is goedkeuring ontvangen o.a. van de hondenbelasting en van de verhuring Aschwerf. Vervolgens dat volgens de Vlëeschkeuringswet de huisslachtingen vrij zijn, dat afwijzend is beschikt op de reclame H.O. II. Jonker, dat voor ver goeding voor 't vervolgonderwijs zal wor den uitgekeerd f 420, en dat voor het on derwijs zal worden uitgekeerd f 6540; van don Raad der gemeente Lisse een verzoek om adhaesic te'betuigen tot behoud van den ouden tijd, en van den Raad van Ze venhuizen over de klasse-indeeling der gemeenten. Alle deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van de Rijks warenwet, dienst Leiden, wordt medegedeeld dat voor Nieuwveon als aandeel in de kosten der wet is te be talen f 201.34, en dat door genoemd Bu reau 512 monsters zijn genomen, 38 mon sters to Leiden onderzocht, waarvan 5 monsters ondeugdelijk waren. Ingekomen is van de Gezondhoidscomm. dat voor Nieuwvoen is te betalen f 424.68. De heer Quelle vraagt naar de werk zaamheden dier Commissie. Do Voorz. zegt, dat het verslag dier Commissie bij den Raad zal circuleeren. Op verzoek van P. Blom om teruggave van teveel betaalde H.O. wegens militairen dienst, wordt gunstig beschikt. Eveneens op een verzoek van G. de Kuyer om vermindering H. O. wegens ziekte. Besloten wordt, dat de heeren H. v. Eijk en G. Lenting de aschwerf onder dezelfde voorwaarden weer kunnen inhuren. lEen verzoek is ingekomen van de Land en Tuinbouwarbeidersver. om los land in pacht. De Voorzitter zegt,dat de ge- meento geen land in eigendom heeft, en dat hiertoe land voor een tamelijk hoogen prijs zou gekocht moeten worden, waar toe het Rijk een voorschot geeft van 4 terwijl een arbeider geen land in pacht kan nemen tegen hooger prijs dan f 50. De Raad besloot in beginsel naar land uit te zien. De heer v. d. Vlugt merkt op dat zulke grond, onbebouwd, wellicht tot schade voor de gemeente kan worden. De heer Quelle vindt het jammer, dat het al zoo laat is; nu kan er niets meer van ko men voor dit jaar. B. en \V. worden ge machtigd om in deze een regeling te tref fen. Do afdoelingsbeV.uren der R.-K. Land en Tuinbouwarhêiders en Ghr. Land- en Tüinb.arbeiders, benevens van de R.-K. Boiuvvakarb. en Ghr. 'Böuwvakai'b. ver zoeken om eonig productief werk voor workloozcD, of om een steunregeling. Hot prae-adyies van B. en W. is hierop niet in fe gaan, daar de-loonei? tegenwoordig wel zoo zijn, dat men rond kan komen, ook al heeft men eonigen tijd geen werk. De heer Quelle belro-urt het, dat B. en W. zulk een prae-advies uitbrengen, en noemt het een kaakslag in het aangezicht der arbeiders. Hij spreekt zijn leedwezen erover uit, dat het zoo laat i3 gepresen teerd geworden.. De heer Vossepoel zegt: Bij een half jaar zonder werk, hoe zou een arbeider bij den fr-gehwoordigen nog duren levens standaard zooveel kunnen besparen, dat hij rond kan komen, terwijl allerwegen thans de Iconen worden verlaagd. Do heer Quelle vindt het treurig, dat de Raad niet eerder heeft vergaderd. Mis se li ion had men do gevolgen der werkloos heid kunnen stuiten. Hij kan zich niet voorstellen, dat er van zulke loonfh, als hier verdiend worden., overgehouden kan worden voor der. in'er. De heer Rijlaarsdam vindt, dat er ge noeg gedaan wordt mof de werkloozenkas Hij kan zich niet begrijpen, dat men nu nog aan de gemeentekas kan komen. Do heer Vossepoel spreekt over de vreemde werkkrachten, terwijl men eigen arbeiders met huisgezinnen laat loopen. De heer van Rijn zegt: Een ieder kijkt naar zijn voordeek', waarop de heer Quel le: „Dat hebt u altijd gedaan. Je zou de arbeiders ook nog wel liet hemd uit wil len trekkend Dat men niets voor den ar beider voelt, zich niéts van hunne ellende aantrekt, ik vind het verschrikkelijk, zulk een advies te geven 1" Do heer Schetters voelt iets voor steun aan landarbeiders, maar de bouwvakken zou hij willen afscheiden. De heer Quelle stelt voor, alsnog te hel pen, als er werkloozen zijn. De heer v. d. Vlugt vraagt, wat er dan toch gevraagd wordt? De Voorz.: „Productief werk, maar dat is er niet". Do heer v. d. Vlugt zegt: ..Men kan toch niet aan den gang blijven?" De Voorz. zegt, dat de Raad zelf geen middelen heeft, en spreekt over de nut tigheid van een arbeidsbeurs. De heer v. d. Vlugt meende, dat er ook werkloozen zijn, die .altijd werkloos zijn. De Voorz.: „Er moet dan een crediet geopend worden, daar de Raad anders ceen middelen heeft. Er had een van de arbeiders moeten komen om hun verzoek toe te lichten". De heer Quelle meent, dat dan de ver- cenigingen kunnen worden aangeschreven en dan zoo noodig een crediet kan worden De heer van Leeuwen zou de werkloo- zenuitkeering willen verlengen, maar wil niet veel toestaan, anders zou men geen arbeiders meer kunnen krijgen. Do heer Rijlaarsdam zegt, wel te hoo- ren van failliete boeren, maar niet van failliete arbeiders. De heer Quelle: „Zij kunnen niet failliet gaan!" De Voorz. vraagt, hoelang de werkloozenkas dan meer steun zou kunnen geven, 3 weken b.v.? De heer Quelle stelt voor om ook onge organiseerden daarin to laten declen. Het voorstel-Quelle om te doen, zooals men te Zevenhoven heeft gedaan, n.l. drie weken verlenging uit de gemeentekas, wordt aangenomen. Op het verzoek a-an do Wilhelmina-Ver eeniging om subsidie voor feestviering, stollen B. en W. voor f 250 toe to staan, hetgeen wordt aangenomen. Een verzoek van de directie der Leid- sche „Ele-ctra", cm nog een kabel te mogen loggen om een ringlijn te vormen om even- tueele storingen te voorkomen, zonder kosten voor de gemeente, wordt toegestaan onder de voorwaarde, dat zulks vóór den winter zal geschieden. 1234 gld. moet teruggegeven worden van de 100 To H. O. geheven in 1921. De Voorz. slelt voor dit to doen uit de f 1900 batig saldo van 1921, waartoe wordt be sloten rnc-t cenige af- en overschrijving over 1922. In de SchaUingscomm. worden de af tredende leden herkozen. Do Voorz. stelt voor om, bij de a.s. ge meenteraadsverkiezing het stembureau te verplaatsen naar dé openbare school, waar meer ruimte beschikbaar is. Conform be sloten. Een voorstel van de Johannësstichting, vroeger reeds ingekomen, om reductie voor eloctrische verlichting. De Voorz. begint met eerst den loop der eloctrische verlichting toe te lichten, n.l. dat zulks f 1370.65 heeft opgebracht, dat f 9596.25 is uitgegeven, alzoo een batig saldo van f 4166.40, dat met aftrek van rente een zuiveren winst geeft van f 3066. Daarvan wordt f 1800 bestemd voor aflos sing. Vervolgens wordt voorgesteld den stroomprijs van 50 cent op 45 cent te brengen, en om de Stichting een reductie toe te siaan van f 250. De heer Quelle vindt f 250 zeer schraal; hij had zeker f 500 verwacht. Ook vestigt spr. de aandacht op de gratis-lichtpunten, daar de Stichting als gezin een 50-tal ge zinnon vertegenwoordigt. De Voorz. licht toe, dat do meterhuur winst oplevert en dat 50 gezinnen zeker ook een winst moeten geven voor de Stichting en daarom ontraadt hij dit voorstel. Wordt ten slotte besloten f500 aan de Stichting too te staan en den stroomprijs vanaf 1 April op 45 cent te brengen. Vaststelling rooilijn hij de R.-K. school en de "Wit en Schreudor. Bij de R.-K. school komt een nieuw hek, dat achter uit zal worden gebracht, waardoor het voetpad verbreed wordt, De heeren De Wit en Schreudor willen wel den grond afstaan, maar willen aan de gemeente de kosten van 't plaatsen van een hek als af scheiding ffverlatcn. Dit. hok, lang 39 W., zal per M. kosten f 5.50. De Voorz. stelt voor hiertoe over te gaan om zoodoende verruiming van de straat te verkrijgen. Aldus wordt besloten. De Voorz. deelt nog mede. dat het onge val met de auto van Gersie, n.l. het omrij den van den lantaarnpaal op den hoek, f 100 heeft gekost; dat aan Gcrsie en van Eijk was voorgesteld voor f50 deze zaak te schikken, doch dat zij ongenegen wa ren deze schikking aan te nemen, waar over de Voorz. liet oordeel van den Raad vraagt, of men al dan niet tot vervolging zal overgaan. Wordt besloten om tot vervolging over te gaan. Bij de rondvraag vestigt de heer Vos sepoel de aandacht op verbreeding van den weg naar het Station. De heer Quelle wenscht een keer meer te vergaderen, opdat er dan niet zoo'n overlading van werkzaamheden zou zijn. Do vergadering wordt daarna gesloten. NOORDWIJK. Het telephounnct Lisse. Donderdags avond vergaderde in „Hotel Royal" do afdeeling Noordwijk van de Algein. Ver eeniging voor Bloembollencultuur. Daar do voorzitter verhinderd was, leidde de secretaris, do heer G. Verweij de verga dering. Hij herinnerde eraan hoe 15B.G. reeds langen tijd actie heeft gevoerd om zoogenaamd kostelooze gesprekken te voo ren met de aangeslotenen van het lele- phoonnet Lisse. Twee jaar geleden was het bijna voor elkaar, maar door een te genactie van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer en Vereen. „Zeehad" (om reden, volgens het toen voorgestelde sys teem velen, die er geen gebruik van konden maken, evenveel zouden moeten betalen als diegenen die er wel van profiteerdeo), kantelde het verzoek weer. Het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie is ech ter bereid aan het streven van de afd. Noordwijk van de Algem. Vereen, voor B B.C. tegemoet to komen door bevorde ring van een regeling, waarbij de gcabon- neerden van het locale Rijks telefoonnet Noordwijk, dio zulks wenschen, in de ge legenheid worden gesteld, behalve met de aangeslotenen aan dat net, tevens met die aan het net Lisso zoogenaamde kosteloo ze locale gesprekken te voeren. Onder do aangeslotenen aan het net Lisse zijn li ier mede begrepen do aangeslotenen te Ben- nebroek, die locale gesprekken mogen voeren met het net Lisse. Het jaarlijksch abonnement, dat recht geeft op locaal verkeer met de netten Noordwijk en Lisse zal vermoedelijk worden vastgesteld op een bedrag dat f 15 hooger is dan het voor Lisse geldende abonnement en zou thans derhalve f 75 bedragen. (Het abon nementsgeld te Lisse bedraag f 60. Voor perceelen, op verderen afstand dan 1000 Meier van het telefoonhureel te Noordwijk gelegen, wordt dit minimum-abonnement met het gewone afstandsgeld verhoogd. Voor do geabonneerden le Noordwijk, die alleen met de aangeslotenen aan het net Noordwijk locale gesprekken wenschen te voeren, blijft het voor dat net geldende abonnement van kracht. De totstandko ming van vorenbedoelde regeling is oen ter afhankelijk van het aantal gegadigden Do Directeur-Generaal noodigt daarom 't besluür van B.B.G. uit, hem van degenen, die een abonnement voor locaal verkeer met de netten Noordwijk en T.isse wen schen aan te gaan, een desbetreffende schriftelijke verklaring te doen toekomen De secretaris had reeds een -lijst onge maakt, waarop gegadigden hun handtec- kening konden plaatsen. Een twintigtal teekenden reeds ter'vergadering deze lijst, terwijl men met degenen die niet ter ver gadering aanwezig waren, maar Tceds toegezegd liehhen, wel een dertigtal zal hereiken. De Directeur van het Postkan toor die ook ter vergadering aanwezig was lichtte een en ander toe en beant woordde enkele vragenDegenen die aan sluiten zullen een dubbel toWounnrmmer krijgen. De voorzitter wijst de aanwezigen er nog cp welk een groof belang het is met het middelpunt van de bollenstreek verbonden te zijn, niet onkel om zelf op te bellen, maar nog veel meer om vanuit Lisse en Omstreken opgeheld to kun nen worden. Het eenigsto punt van de ag r.da was hierbij afgehandeld. Do waarn. voorzit ter dankte den heer de Jong'» voor zijn inlichtingen, alsook den heer Hartman en sloot de vergadering. Men kan zich nog enkele dagen, opgeven hij den secretaris van B.B.C., den lieer C. Wrwey, Gooweg, no. 6. WOERDEN. Diefstal. Deze week is uit den tuin van het Patronaatsgebouw de fiets ont vreemd van den burgemeester dezer ge meente. De vermoedelijk dader is een >euim 30-jarig persoon, met mottig gezicht, >rieft oen spraakgebrek, was gekleed in licht grijs costuum en donkeren gleufhoed. Jubileumfeest. De Ver. „Koningin nedag" is druk bezig haar plannen uitte werken voor de a.s. jubileumfeesten, cn die plannen zijn grootsch epgezet. Als nummer één prijkt vanzelf op haar pro gramma een schoon kinderfeest, verder diverse volksspelen. Dan zullen er schit terende historische en allegorische ootoch ten worden gehouden. Dp voorbereiding FEUILLETON Een Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) Ik weet dat niet, zei hij op deelne men toon; ^iij zal schulden op schui lden, tot de bodem onder zijne voe- ■Astort. Reeds daarom gun ik hem van !te' "kt hij weldra de echtgenoot van |°nes Ha wordt; vrijheer von Stein- p is zeer rijk; hij zal het wapen van schoonzoon nieuwen luister bijzetten eene buiging vertrok hij na deze het aan de dames overlatende, .geldelijke aangelegenhen des barons te Sij hid zijn doel bereikt, hem kon von n nu geen schade meer berokkenen het geval mevrouw Blote nogmaals i aanraking kwam. De rijke hechte zeker geen waarde aan het ten van een man, van wien men J"®® wist, dan dat hij een met schul Toe L- ge^u^zoe^er was- 8 Jnj de trap afging, om den schil- iclük zoe'cen> ontmoette deze hem in hot irVan Gen kellner; de eerste blik I»»,,., o, sombere aangezicht van den Q liet hem erkennen, dat hij al- Bhrank.J e,eQ vriendelijke bejegening te ft}* bad. De taak ,die hij eenmaal 8 volbracht111011 ^a<1' moe3t echter wor taf Was reeds bekend, dat u de hnd r°Ufï ^ergeven worden, zeide hij, En d f vroeger tfioeton geschieden, waagt gij mij te zeggen? viel de jongeman hem verbitterd in de rede: zijt gij niet de vriend van mevrouw Blote? Kom, houd uwe gewone bedaardheid; gij hebt er alle reden voor. Mag ik u ver zoeken, mij in mijne kamer te vergezel len? Wat heb ik er te doen? Heeft men een nieuwen diefstal ontdekt, waarvoor men mij aansprakelijk zou kunnen ma ken? Ik ben hier gekomen om mijne goe deren te halen, en daarna het vrije Zwit serland den rug toe te keeren, en hoe eer ik dit kan, des te aangenamer het mij zal zijn. Ik begrijp zulks, knikte Born; niet tegenstaande herhaal ik mijn verzoek. Hij schreed vooruit; de schilder volgde hom en de kellner vergezeldo beiden. 1 Wat verlangt gij? wendde Born zich tot den kellner, toen hij voor de deur zij ner kamer stond. Dat vraagt gij nog? spotte de schil der. Hij moet de wacht over mij houden, opdat ik niet in een vreemde kamer ver dwaal. Ik heb den last ontvangen, mijnheer zijne bagage te overhandigen, zeide do kellner. Gij kunt dit later doen, antwoordde Born, voorloopig hel) ik met mijnheer nog het een en ander te hespreken. Hij sloot de deur en bood het jonge mensch een stoel aan. Ertman wees hem af. Gij zijt verbitterd, begon Born, dit valt te begrijpen: wanneer gij echter la ter bedaard over het voorval nadenkt, dan zult gij zelf moeten beseffen, dat gij op mij en de beide dames niet kwaad moogt wezen. Bedenk toch wat gij zelf zoudt ge daan hebben, wanneer men u uwe have ontstolen had. De houder van uw hotel weigert elke schadeloosstelling, wat blijft er anders over dan zich tot de politie te wenden? En den eerste den beste valsch te op geenerlei wijze geschiedt; juffrouw in het midden. Met uw verlof, van onzen kant is dit gij zult mij niet kunnen overtuigen, dat Blöle heeft nog in het oogenblik uwer ar restatie beweerd, dat het feit door u niet bedreven kon zijn. Een gloeiende blos vertoonde zich op het gelaat des jongelings, maar zijne lip pen krulden zich tot ccn trek van spot. Ik ben do jonge dame voor deze goe de meening zeer dankbaar, zeide hij, maar gij zult mij niet kunnenn overtuigen, dat de moeder die deelt. Nu misschien toch wel, vervolgde Born kalm, maar toen was het bewijs te gen u. Een schijnbewijs, waardoor men op mij den argwaan liet vallen. En niettemin een bewijs, dat men als zoodanig moest laten gelden. 1 Niet wij haddon het gevonden, maar de politiebe ambte; hij was het ook, die het eerst de geopende deur ontdekte; geen van ons dacht er aan, hem daar opmerkzaam op te maken. En toen nu de ring in uwe ka mer gevonden werd, moest men loon niet als bewezen aannemen, dat gij de dief waart? Ertman had zijne wenkbrauwen dicht bijeen getrokken: steeds onheilspellender werden do onweerswolken, die zich op zijn gelaat afspiegelden. Men gelooft het nog, zeide hij. Men heeft hot onderzoek tegen mij slechts daarom, achterwege galten, omdat er geen bewijzen waren; de achterdocht bb'jft toch op mij rusten. Daaromtrent kan men denken, wat men wil, antwoordde Born, eenigszins gramstorig; wat mij betreft, ik geloof niet aan die achterdocht, en juffrouw Blote is van uw onschuld overtuigd. En wanneer gij werkelijk onschuldig zijt, dan achten wij het in zekeren zin een plicht, u voor het aangedane onrecht schadeloos te stellen. Gij wenscht eene studiereis naar Italië te ondernemen, wilt gij ons veroorloven, u te ondersteunen? Een straal van toorn glinsterde in de oogen des jongelings, maar hij bedwong zich; slechts liet krampachtig trekken zij ner lippen verried -den storm der veront waardiging die in zijn binnenste woedde. Wie doet mij dit aanbod, gij of me vrouw Blöto vroeg bij met bevende slem. De dame verzocht mij als tuschenper- soon op te treden. En wat meent men daardoor te berei ken? Gelooft men met geld mij voor het verlies mijnor eer schadeloos te kunnen stellen? Dacht men, dat ik uit de hand, die mij mijne eer ontroofd heeft, een aal moes zou aanvaarden. Gij neemt alles zoo zwaar op, ant woordde Born misnoegd. Hoe kan mevr. Blöte het verwijt treffen, dat zij u uw eer ontstolen heeft? En wat geeft u het recht, de u aangeboden ondersteuning een aal moes te noemen? Ieder kunstenaar, wan neer hij niet over nocmenswardigc mid delen te beschikken heeft, heeft behoefte aan gelde!ijken steun. Ik niet, mijnheer, stoof het jongo mensch op, Ik verlaat mij op mijn eigen kracht. En niettemin zocht gij Ik zocht een reisgenoot, wien ik voor hetgeen hij mij gaf, vergoeding kon ver schaffen. En om welke reden wilt gij hel aan bod der dame van de hand wijzen? Hoog moed en misplaatst eergevoel voeren vaak tot een overhaasten stap, dien men later betreurt; bedenk dat wel. Gij beweert, dat door uwe arrestatie oen smet op uwe eer is gevallen, die niet meer uilgewischt kan worden; ik meen, dat hij het best daardoor vernietigd wordt, dat mevrouw Blöto u de tot uwe reis benoo- digdo middelen aanbiedt Een andere oorzaak noopt do damo tot dit aanbod, viel Ertman met klimmen de drift hem in de rede. Men wil mij hot zwijgen opleggen; men vreest, dat ik wraak zal nemen en met gloeiend haat hen vervolgen, die Deze vermoedens zijn niet juist. Wij hebben geen aanleiding uw haat of uw wraak te vreezen. Het jonge mensch was dichter bij hem gekomen; zijne glinsterende oogen rustten met doordringenden blik op het vcrblce- kend gelaat van Born. (Wordt vervolgd?

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7