,1 Leidsehe Couranl" Tweede Blad ■a i i, J. I. A' Woensdag 18 Aprii 1923 Eerste H. Communie. (Ingezonden^ Hoog en blij jubelen do klokken in. den vroegen morgen hun vreugdelied over de stad. Feestelijke rhythmen zwieren door de lucht, ondersteund door donker gonzende vibrato's: een zwaar gebeier, een toenemende deining van breede bas-accoor- den, die jubileerende vreugdezang der üchtere klokkenmelodie nog hooger doet opstuwen, hooger en hooger, als wilde ze zich mengen met het verre gemurmel der engelenscharen om den troon van God. Öp den noodenden klokkenroep spoeden zich herwaarts de kleinen en de grooten. Het is er nu weer zoo mooi. Alles wat intiemer nog in het vroege licht van den morgen. Om het hoogaltaar con schat yan bloemen en groen en vele lichtjes, die als stille sterren bloeien om hot Aller heiligste. Op de voorste rijen de kleine meisjes en jongetjes, de kleine beschermelingen van den grooten heiligen Paus Pius X, dio zoo goed het woord verstond: „Laat de kinderkous tot Mij komen!" Hoe kijken die klare kinderoogen, waar in nu veel meer nog dan anders, een vraag bloeit; oogen, die vol zijn Yan ver wondering over het mysterie, dat zoo ver af is en toch zoo dicht bijoogen, die vol zijn van verwachting, omdat nu weldra het gelukkige oogenblik zal komen, waar op Jezus Zijn woning zal kiezen in hun kleine zieltjes; oogen, die vol zijn van blijdschap en geluk. Zij liefkozen met hun oogen de bloe menpracht om 't tabernakel: hun blikken dwalen naar de goedo heilige gestalten voor en terzijde; ze keeren weer terug tot de zachtgoudige tintelende kaarsvlamme tjes in symmetrische en symbolische reiing jgesteld. En dan rusten ze weer op den mden Monstrans, waar zacht glanzend i Witte Hostie rust. Ze lispelen hun kindergebeden met reine zieltjes, in hun kleine hartjes verwonde ring en stille vreugde. Tijdens den dienst zijn ze een en al aandacht en eindelijk nadert na commu nie des priesters, voor hen het hoogheilige ♦ogenblik. Ik zal mij niet wagen aan een beschrij- ng van dat gebeuren. Te goed herinner ik mij het zeldzaam geluk, dat me ver vulde, toen ik na velerlei dwaling en na «en halven mensclienleeftijd van al maar moeken en zoeken door Gods genade voor het eerst ter Heilige Tafel mocht naderen Het groote wonder immers Iaat zich niet beschrijven. Men staat voor feiteu, waarvan de verborgen zin zoo diep is, dat de mensch er slechts over stamelen kan. Maar des te meer verheugen we ons in het voorrecht der kleinen, die reeds zoo vroeg door den grooten Piux X den weg naar Gods liefdehart vinden en zoo vroeg in den koesterenden gloed van die liefde worden opgenomen. Bruidjes van Jezus en Vriendjes van Jesus. Vandaag zijt gij rein en heilig als de ngelen en als gij op dit oogenblik aan uw ouders ontnomen werd. zoudt gij onmid dellijk in de Zalige Schouwing worden opgenomen. Bidt daarom nu, heden, met al uw kinderlijk geloof voor de zielen van ons, grooto menschen, die het gebed der onschuld zoozeer van noode hebben. Bruidjes en Vriendjes van Jesus, op dezen voor u voor uw ouders ook voor mij onvergetelijken dag een har telijk proficiat! Bid voor u zelf cn voor ons, dat we al tijd in Gods liefde mogen blijven en dat Cods liefde steeds meer in ons moge tomen. UIT OE PESS8 DE VOORKEURSTEM. Het Centrum schrijft: De Limburger Koerier sprak in ver band met den uitslag der Staten-verkie- ziiigen van oen „voorkeurstemmen-plaag". En do- Gelderlander noemde het werkén met voorkeurstemmen een „onkruid", het welk maar slecht kan worclen uitgeroeid". Eerstgenoemd blad constateerde, dat Limburg vooraan gaat op den weg van deze onorganisatorische handelwijze. Bit was ook verleden jaar het geval bij de Kamerverkiezingen, toen in Limburg ruim 9000 voorkeurstemmen werden uit gebracht, terwijl bijv. Drente er maar 77 bad! - En de L. K. verzekert, dat de .voorkeur stemmen „voor de katholieke politieke or ganisatie een ramp zijn goworden, waar van de juiste beteekenis niet aanstonds door iedereen gevoeld wordt". Nu is dit misschien wat al te scherp ge zegd. Men weet, dat het thans niet meer zoo gemakkelijk is, door voorkeurstemmen verandering te brengen in de volgordo der candidaten. Waren vroeger enkele stemmen vol doende, thans moet een „bevoorkeurde" minstens de helft van den kiesdeeler heb ben verkregen, om gekozen te worden. En de voorkeurstemmen komen dus al leen tot haar recht, wanneer zij in aan zienlijken getale, gelijk thans weer in Limburg het geval blijkt te zijn geweest, worden uitgebracht. Moet men deze vrijheid der kiezers nog verder inperken, of zelfs geheel opheffen? Wij zouden dezo vraag niet bevestigend durven, of willen beantwoorden. Zelfs gaan er in den laatsten tijd stem men op, om tot den ouden toestand terug te keeren en aan de voorkeurstem weer grooter effect te verbinden. Dat waro echter, o.i. zeer ongeraden. Het was toch niet goed te keuren, of te verdedigen, dat één of enkele kiezers ge heel willekeurig de volgorde konden wij zigen, na herhaalde stemming door de partij-organisatie dóór duizenden stemge rechtigden vastgesteld. Dat daarvoor vijftig procent van den kiesdeeler wordt vereischt, is niet onrede lijk te noemen. En al gebruiken nu do Limb. Koerier en de Gelderlander wellicht te sterke uitdruk kingen ter qualificeering van de voorkeur stem, beido bladen hebben in zóóverre ge lijk, dat bet niet in het belang der organi satie is, een dergelijke stem uit te brengen Vooral niet, wanneer dit door velen ge schiedt. Men kan zeggen, dat de wijze van can- didaat-stellen in onze partij over 't geheel op democratische wijze plaats heeft. Er worden groslijsten opgemaakt; met dio groslijsten a!s basis wordt een advies uitgebracht; cn dan aan de leden der kiGS- vereenigingen gelegenheid gegeven, te be slissen, 'hoo do volgorde zal zijn. Wie meent, dat het anders en beter kan, moge het zeggen. En waar zoo de toestand is en de ge organiseerde kiezers dus het eerste en liet laatste woord hebben bij de candidaatstcl- lmg, lijkt het alleszins redelijk, dat men zich bij de stemming houdt aan de een maal vastgestelde regeling der volgorde, waarmede bovendien de candidaten heb ben verklaard genoegen te nemen. Wie daartegen ingaat werkt zeker niet mee tot versterking der organisatie, en dreigt bovendien tusschen candidaatstel ling en stemming een strijd te ontketenen in de eigen partij, welke geenszins zondpr gevaar is. Wij gelooven niet, dat het wenschelijk zou zijn het element der voorkeurstemmen uit onze kiesrecht-regeling te verwijderen. Maar wij gelooven wel, dat het raad zaam is, er zoo spaarzaam mogelijk en slechts onder bepaalde omstandigheden gebruik van te maken. Regel zij en blijve, dat men zijn stem uitbrengt op nummer één der lijst, een regel, waarvan trouwens in het midden- en noordelijk gedeelte des lands de katho lieke kiezers het minst plegen af te wijken te wijken. R.-K. STAATSPARTIJ. Zaterdag heeft te Utrecht ecne verga dering plaats gehad van het Bestuur van den Algemeenen Bond vau Rijkskieskring organisaties. „Het Nieuwsblad v. b. Zuiden" en 't „Dagblad, van Noordbrabant" bevatten, blijkbaar uit deze vergadering afkomstig, eenige mededeelingen omtrent hetgeen al daar is verhandeld. Zij komen op het vol gende neer: Vooreerst is de algemeene Bondsverga dering bepaald op 2 Juni cn heeft de heer Van Wijnbergen zich opnieuw voor het voorzitterschap beschikbaar gesteld. Het rapport der commissie-Barge wordt tegen 19 Juni verwacht en zal op een ex presse Bondsvergadering in Augustus worden behandeld. Getracht zal worden met de „R.-K. Journalistenvereniging" door middel van een contact-commissie in blijvende ver binding te komen en voorts om zoo moge lijk, een Partijbureau te stichten en daar voor een commissie te benoemen. Op de Bondsvergadering van 2 Juni zal de doelmatigheid van ons uitvoerig ver kiezingsprogram worden besproken en zal er gelegenheid zijn voor gedachten wisse ling over de Tabakswet met haar banderol len-stelsel. Nu deze bijzondorheden zijn gepubli ceerd kan „De Tijd" er nog wel bijvoegen, dat ook de klachten zijn besproken over de hooge eischen, die sommige katholieke sprekers stellen om in onze vergaderingen en meetings op te treden. Uii het meubclmakersbedrijf. To Zaandam. Te Zaandam duurt, ondanks de getrof fen overeenkomst, de staking van de meu belmakers nog voort. De directie van de Nederl. Meubel- en Houtwarenfabriek had te kennen gegeven, slechts een beperkt aantal der stakers weer in dienst te kun nen nemen; men kon zich schriftelijk bij haar aanmelden. De stakers wensebten hierin niet te treden; voor hen gold het parool: allen of geen enkele. De eerste dame aan de effectenbeurs. Hel was een gedenkwaardige dag in de geschiedenis van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs. H. M. de Vrouw deed haar intrede in den tempel, die tot nu toe het onbetwiste terrein van den man is ge weest. De Beurs, die haar eerste vrouwelijk lid op waardige wijze wist to ontvangen, mag zeker met die gebeurtenis geluk ge- wenscht worden. Mej. H. W. Detctding, die haar vader na diens overlijden opvolgde als iirmante van de firma Braat cn Co., welke firma daarna werd omgedoopt in Erven Jacob Deterding, had reeds vroeger haar voor nemen te kennen gegeven, mettertijd op de Beurs te komen. Thans heeft zij aan dit voornemen uitvoering gegeven. Mej. Deterding werd door den voorzit- zitter, den hoer W. G. Wendelaar, en eenige andere bestuursleden binnengeleid, terwijl namens de Beurs aan mej. Deter ding een bloemenhulde werd aangeboden, die zij dankbaar aanvaardde. KEglKMIEUWS Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw. heer H. van den Brink, kapelaan te Wijk-bij-Duurstede om gezondheidsredenen tijdelijk eervol ont slag vcrlee-nd uit de geestelijke bediening en heeft benoemd: tot kapelaan te Wijk bij-Duurstede den weleerw. heer J. M. Verhoef en tot kapelaan te Goor, den weleerw. heer F. J. M. Banning. LSJCHT¥AART Een directe verbinding tusschen Amsterdam en Parijs. Het is zeer waarschijnlijk dat spoedig een directe dienst zal worden geopend tus schen Amsterdam en Parijs. De moeilijk heden die reeds eerder het ten uitvoer brengen van dit plan onmogelijk maak ten, ziju thans uit den weg. geruimd. Wan neer de besprekingen die de K.L.M. thans nog voert met do Fransche Cie des Messa- geries Aéreiennes, het gehoopte resultaat hebben, zullen beide maatschappijen in samenwerking het geheele Amsterdam— Parijs-traject, v.v. in exploitatie nemen. Tot nog toe vliegt de Fransche onderne ming alleen tusschen Parijs en Brussel en de K.L.M. tusschen Amsterdam en Brus sel. Intljen de besprekingen met do. C. M. A niet tot een gunstig resultaat mochten leiden, is hot vrij zeker dat de K.L.M. de verbinding Amsterdam—.Parijs voor eigen rekening zal onderhouden. „Tel." Land» Tuinbouw Het congres der internationale tuinbouwfederatie. In de gistermorgen te Gent gehouden zitting van het congres der Internationale Federatie voor den beroepstuinbouw werd o.a. de volgende motie aangenomen. Het congres der F. H. P. I„ gehoord de afgevaardigden van verschillende Europee sche delegaties; spreekt de meening uit, dat het in het belang is van den beroepstuinbouw om maatregelen van verweer en bescherming te nemen tegen den invoer uit Duitschland van tuinbouwproducten, welke een gevolg is van de groote depreciatie van het Duit- sche geld; noodigt de ten congresse vertegenwoor digde naties uit, dio tijdelijke maatrege len van verweer te nemen welke zij nuttig en noodig achten voor het bestaan van haar tuinbouw. De motie werd goedgekeurd door Enge land, België, Frankrijk en Luxemburg. Nederland stemde tegen. LIS&E, 14 April. Veiling. Veiling van te vaid staande gewassen van Holland's Bloeigbollec- hiiie: E.N. Ornatos Max. 0.22; E.N. White Em3>I«m 70,EN. White City 45,E.N. St. Olaff 0,64; E.N Patrrsiaai 47,—; E.N. "White Max 7,51; EN. Ernpere 15,—; E.N. Macebaer 4,75; E.N. Helios 117,E.N. Mass Wilmot 2,50; E.N. King Leo 0,50; E.N. Sunriso 2,70; E.N. Cleopatra 4,- E.N. Brilliancy 7,76; DN Creosus 20, EN. Bernardino 6,50; E.N. Weardalo Per fection 1,75; E.N. Whitftwell 2-35; E.N. Will Scarlet f 1,50; E.N. Oneen of the Nort 1,05; E.N. Bedolne 0,72; E.N. King George V 8,75; E.N. Homespun 0,80; E.N. Fantasie 0,47; E.N. Majestic 36,EN. Imperator 247,E.N. Edison 0,56; EN. Mésterpiede 1,75; E.N. Epicure 0,80; E.N. B. K. XV 36,—; EN Early Giant 60,—; E.N. Posticus Laat 6,E.N. Lady Mac. Boscawen 3,50; E.N. Treserve 3,60; E.N. Due of Bedford 0,57: E.N. Horace 2,10: DN. Tho Pèavl 0,85; E.N. Poetaz Admica tion 0,80; EN. Laurens Koster 0,63; EN. Gervanthus 0,04; E.N. C. J Backhouse 0,30; EN White Lady 0,82; E.N. Poeta* La Ci- troeniore 0,36; EN. Empieure 1,EN. White Sla-w 0,43; EN. Charles 0,37; 'DN. Holland's Glory 236,E.N. Nobility 43, alles per regel; EN. Beat All, 3 planten, 6,' EN. Empress© 16,EN. Emperor 16, EN. Glory of Leiden I".—; E.N Ornatus 11,alles per bod a 2 '■■2 R.R.. Gewas zeer goed. Gemengde Berichten. Vermist. To Deventer worden sinds Zondag drie jongens vermist, die met elkaar waren uit gegaan. Onder de tram. Te Barger Compascuum is een zeven jarig kind van een aldaar met zijn schuit liggenden schipper onder de Dedemsvaart- sche Stoomtram geraakt en onmiddellijk gedood. Lijkwagen in een sloot gereden. Gistermiddag om drio uur reed over den Haarlemmerweg te Amsterdam, een auto lijkwagen, komende uit de richting Haar lem. Nabij den uitweg brak plotseling de stuurinrichting, zoodat de wagen van den weg in de sloot raakte. Binnen zaten vier aansprekers die met moeite uit hun be narde positie bevrijd werden. Twee hunner liepen ernstige hoofdwonden op. Meisje verdwenen. Dc 21-jarige Anna Gehlmann uit do Bus ker Huctstraat te Rotterdam ging Maan dagavond per motorrijwiel een tochtje ma ken. met haar verloofde, een onderwijzer, wonende in do buurt van den Plantageweg. Het meisje was gisterenmorgen nog niet in de ouderlijke woning teruggekeerd, de ouders verkeerden in denkelijke .ongerust heid cn deden aangifte bij dc politic, waar ze tevens vertelden van den onderwijzer een telegram le hebben out vangen ..alles in orde Ook dc moeder van den jongen man had een dergelijk telegram gekregen. Do onderwijzer zou gistermorgen met geseheur dc cn bemorste- kleeren in de stad zijn ge zien. Van zijn motorrijwiel was echter niets te ontdekken. Men acht .do mogelijkheid niet uitgesloten, dat het meisje -een onge luk is overkomen cn dat haar verloofde het treurige^ nieuws niet durfde overbrengen. In de ziekenhuizen in Rotterdam of omge ving is zij echtèr niet opgenomen. Reden om wat ergers te denken schijnt er niet te zijn. Verscheurende honden. Een fokker te Kampen had in een hok 35 eenden tijdelijk opgesloten. Toen hii zich verwijderd had, verschenen twee groo te trekhonden op het terrein, die op het hok een aanval deden, met gevolg dat de eenden'houder bij zijn terugkomst geen der vogels meer m leven vond. Een schade van f 180. „Hbld," Zware brand te Maartensdijk. Maandagavond laat ontstond brand in een hooischelf, staande op het erf van den landbouwer Meyers, te Maartensdijk (Utrecht.) Aangewakkerd door den vrij sterken Noordenwind sloegen da hoog- oplaaiende vlammen over op een tweeden hooiberg en tastten woldra de met een rieten dak bedekte boerderij aan, die eveneens spoedig in volle vlam stond. Hierdoor ontstond vrees voor het behoud van het aangrenzende, aan den straatweg 'AmsterdamUtrecht gelegen raadhuis. Hulp werd daarom gevraagd aan naburige gemeenten, zoodat na korten tijd het vuur kon worden aangetast, behalve door de spuit van Maartensdijk, door een motor spuit uit Utrecht en een uit Bilthoven. Met kracht werd toen de felle brand, die uren in den omtrek te zien was, en waarvan de gloed den donkeren hemel in rossen schijn zette, bestreden. Allereerst werd op het behoud van het reeds vlam gevat hebben de raadhuis gewerkt en na buitengewone krachtsinspanning kon geconstateerd wor den, dat het oude mooie raadhuis met zijn' interessanten antieken trnrxrcvél behouden zou blijven. Behalve eenige brandschade aan het dak kréég het gebouw echter zware waterscha de. Het was van binnen een smerige klcd- derboel geworden, waarin acten en gedruk te stukken dreven. Het voornaamste deel der gemeentelijke adminisiratie, beuevens het archief, kon ongeschonden naar buiten worden gebracht. Het antieke gebouw zelf is zoo goed als intact gebleven. Dc boer derij van Meyers ging geheel in vlammen' op. Het vee, dat in een naburige stcenen stal was gehuisvest, kon naar buiten wor den gedreven. Alles was verzekerd. Eerst tegen den morgen was de brand geheel geblitscht. De oorzaak liet totaal in het du:ster. Het allerwaarschijnlijkst is, dat een vonk van een voorbijgaande locomo tief d^n brand veroorzaakt heeft. üoodeüjk ongeluk. Op de scheepswerf „De Liesbosch" aan den weg naar Jutphaas, heeft een tragisch ongeluk plaats gehad, meldt het „U. D.'\ Een van de arbeiders was bezig met een tank, die onder een vrij hoogen druk stond. Hij ontdekte een lek in den wand en probeerde het gat dicht te slaan. Het gevolg was, dat de tank uit elkaar sprong en de betrokken arbeider opzij werd ge- j slingerd en tegen een loods gedrukt. Hij werd inwendig sterk gekneusd en kort nadat men hem opgenomen had, con stateerde men den dood. De ongelukkige is de 27-jarige Goos- sens, gehuwd en vader van één kind, wo nende aan den Liesboschweg. Niet geheel juist! - Een ingezetene van Gendringen ontviug van het bestuur der Rijksverzekeringsbank bericht, dat hij wegens het overlijden van zijn moeder, die verzekering had genoten, een som van f 100 aan het postkantoor per kwitantie kon afhalen. De geadres:*<vde heeft dé ontvangen stukken ten -forikan- tore terugbezorgd, doch zonder de be doelde f 100 in ontvangst te nemen, daar zijn moeder in' blakcndo gezondheid ver keerde. F£(jll.l.!£T0;!N Een Baron-Bandiet. (Naar het Duilsch.) II) Foei, waarom wilt gij mij bedriegen? "Ma, want ik weet maar al te wel, dat gij J!00" edelgesteenten bezeten hebt; boven den behoeft men geen bijzonder kenner e ff°zen, om te erkennen, dat de zaken nieuw zijn. Kunt gij mij duizend bancs leenen? 0.7 ^'s reismaarschalk van vrijheer von teinfels beschikt gij over eene som, die.... Laat dit, beantwoord mijno vraag. Dc kan de som niet goed missen. Dwaasheid, tast in uwe portefeuille Seef nüj een biljet; gij hebt er im- ors genoeg. Born staarde zijn vriend aan, die met armen op de leuning van een stoel 3tcunde. - Gij denkt misschien, dat ik over on tembare schatten beschik? vroeg hij Den nog niet de gade der v,|, bankiers weduwe en heb voorloopig 7 e z°rg voor mijn eigen bestaan ge- k'd°en. Maar de helft der verlangde wj ik u geven tell e(L ik neem ook deze in mindering >in„ uoemt deze leening een minde- ^gstermijn? vano f3' restant bom ik later in ont- een t norneil> antwoordde de baron op die als boosaardige spotternij deniover He beruchte- roofgcschie- !nis Bevorderd? Zij zal wel met een sisser afloopen, zeide Born, den blik zijns vriends weder om ontwijkende; de gearresteerde loo chent, en verdere bewijzen heeft men te gen hem niet kunnen vinden. Dat moet u ver van aangenaam zijn. Mij? wat gaat het mij dan aan? Hm, waart gij het öiot die de achter docht het eerst op den schilder gevestigd hebt? De hemel beware mij; de politiebe ambte deed het.~ Maar gij waart tegenwoordig, zeide de baron en zijne stem klonk steeds meer snijdend en scherp. Do valschelijk be tichte zal dit niet vergeten. Een hoogmoedige trok gleed over het gelaat van Born; hij opende zijn porte- monnaie en teldo 25 Napoleons op de ta fel; de haast waarmede hij dit deed ge tuigde, dat hij niet zoo kalm was, als hij zich wel den schijn had willen geven. Wat had ik van dien man te vree zen? zeide hij verachtelijk. En welk ver wijt kon hij mij maken? Of hij nu de daad al dan niet bedreven heeft, een be wijs werd gevonden, dat de achterdocht bevestigde; naar aanleiding daarvan lieeft (le ambtenaar dc arrestatie voltrokken. Ik vraag nogmaals: wat heb ik er mee te ma ken? Hm, gij weet dat beter dan ik, ant woordde de baron, terwijl hij de goud stukken in zijn zak liet glijden; tot nu toe kan ik slechts vermoeden, maar in den loop des tijds zal ik de waarheid wel ver nemen. Wat moet dit beduiden? Niets. «-* In uwe woorden vind ik cene bedrei ging, waartoe gij geenszins het recht hebt Inderdaad? spotte de baron. En wat, als ik u vragen mag, geeft u het recht, den steen te behouden, die immers mijn eigendom is? Geef hem mij terug, dan wil ik de nasporingen, die u schijnen te ver ontrusten, achterwege laten. Bah, wat gij ook doen moogt, mij ver ontrust niets, antwoordde Born op den zelfden toon. Ik bewaar den steen als ge dachtenis aan dien avond, en mocht ik werkelijk eenmaal in de noodzakelijkheid verkccren, er door uwe handelwijze ge bruik van te maken, dan bezit ik tegen u een wapen, dat nimmer zijn uitwerking zal missen. Von Felsen word toornig, zijn gloeien de blik rustte doordringend op het roode gezicht zijns vriends, die hem half uitda gend aanzag. Waartoe dit alles? zeide hij. Vergeet mijne waarschuwing niet; een onbedacht woord is schielijk gesproken, en door een dusdanig woord kondet gij u zelf in het verderf storten. Hoe lang zult gij nog hier blijven? Dan hangt af van hetgeen mevrouw Blote doen zal. Zijt ge reeds haar slaaf geworden? Dwaasheid, ik houd vast, wat ik heb Voortaan zal ik dc dame vergezellen, tot ik tijd en gelegenheid vindt, do beslissen de vraag tot haar te richten. Van de be antwoording dezer vraag hangt dan na tuurlijk al liet overige af. De baron had de armen over den rug geslagen; hij wandelde langzaam heen en weer en zijn gerimpeld voorhoofd bewees duidelijk, dat zijn gedachtenloop zich met zeer ernstige dingen bezig hield. Het zou mij aangenaam zijn, wan neer gij naar huis wildot reizen, zeide hij na eene poos. Von Bremen haat mij; hij heeft vroeger eenmaal zelf een oog op Ida geslagen. Moet ook dezo medeminnaar uit den weg worden geruimd? viel Born hem sar castisch in de rede. Ik geloof niet, dat ik hem als mede minnaar te vreezen heb, en zoo gemakke lijk zou hij zich niet onschadelijk laten maken; want op het punt van eer is hij niet zoo gevoelig cn spoedig kwetsbaar, als gene. Maar ik houd het voor noodzakelijk, dat men hem gadeslaat; want ik ben over tuigd dat men moeite noch kosten zal ontzien om het raadsel te ontcijferen, dat met den dood zijns vriends in verband staat. Daarom zou ik wenscben dat gij in zijne nabijheid bleef cn mij onderricht van al hetgeen hij verneemt. En mijn persoonlijke belangen zou ik daarom moeten verwaarloozcn? Gij ver langt toch wat te veel; tot mijn spijt kan ik dien wensch niet vervullc-n. Voor het geval mevrouw Blote do lust bekroop, van hare verdere reis af te zien en naar hare woonplaats terug te keeren, zal ik haar daarheen vergezellen, en daar zij dezelfde stad als von Bremen bewoont, kon ik dit, maar ook alleen in dit geval, aan uw ver langen begin van uitvoering geven. Voorts moet ik u wel in overweging geven, dat de rol van spion evenmin gemakkelijk als aangenaam is. Gij hebt haar zoo vaak gespoeld, dat gij er wel eenige oefening in zult verkre gen hebben, sprak de baron, en mij kunt gij dien kleinen dienst niet weigeren; de cenc hand wascht immers de andere schoon. Ik zal u steeds schrijven, waar uw brie ven mij aantreffen, en ik verwacht, dat gij mij alles mededeelt, wat voor mij van meer of minder belang is. En nu willen wij afscheid nomen, want de vrijheer verwacht mij; wij dine eren in zijne kamer cn breken terstond na tafel .op. Op een vroolijk wederzien, August; ik hoop dat wij dan beiden van dc zorg voor dc toekomst ontheven zijn. Vaarwel Vaarwel, cn neem u in acht voor de strikken, die barones Ida u leggen zal, .antwoordde Born, den vriend de hand drukkende; van haar hebt gij meer te vree zen dan van dien von Bremen, die de be langstelling in do oplossing van bet raad sel spoedig verliezen zal. Ik zal uwo waarschuwing niet ver* geten; vaarwÖ. Born zond zijn vriend een blik na, die do oprechtheid zijner vriendschap sterk betwijfelen liet; daarna trad hij weer voor den spiegel, om een laatsten blik op zijn toilet te slaan, alvorens hij zich in de eetzaal vervoegde. VL De schilder Rudolf Ertman was inder-7 daad gearresteerd, maar het onderzoek tegon hem had tot niets geleid, wat tot zijne ichechtenishouding kon rechtvaardi gen. Hij hield vol niet te weten, hoe de ving in zijn kamer gekomen was, en dat hij ten cencnraalo van het bestaan van kistje en inhoud geen kennis had gehad. (Wcrdt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3