v/eede Blad Jv,; eriiag 14 Ap. il 1923. 1 til PI uit oe osbgevimb '•^n, [ifl 01 f niet te tragisch. p( Centrum schrijft: (e tragisch moet men, dunkt ons, en de tegenstellin gen, welke zich nu bij de voorbe ur gemeentelijke verkiezingen ,«ltlea voorgedaan, of nog voordoen. R7i tuurlijk moet er worden aangestuurd rw iot behoud der eenheid en dient' men ®H toe ook de noodige gematigdheid te n9a aci!(en in woord en toon. jer en daar werd dit wel eens uit het gloren. men vergele niet, dat, Raadsver- ^ngen juist in eigen kring doorgaans meeste stof opjagen, wijl de geschillen een groot deel locale en persoonlijke Jiillen zijn. nek vervolgens bedenke men wel, dat een all: foord, of een rumoerig incident in een [dering hoe ongewenscht op zicb- ook nog geen symptoon is van -uriug, noch een reden of aanleiding, do eenheid te verbreken. slotte gaat het bij die eenheid ook q zeker niet alleen, of in do eerste om gemeentelijke politiek, maar om hpolitiek, niet voornamelijk om een selijk belang van hoeveel beteeke- dit ook zijn moge maar om het ibelang, dat trouwens het belang van gemeenten weer in zich sluit. 't overige zou het wel een wonder n lieeten, wanneer zich in oen grooto io sterk gedifferentieerde partij als do nooit eenige wrijving, of eenig ge- junt vertoonde, en alles altijd op do eil volkomen wijze in pais en vree toe- t is envouclig ondenkbaar, partijen zijn ten slotte niet vol- j menschéiijke fouten en zwakke zij— EflB om van de verschillende belangen a Bj|r niet te spreken, komen erin tot i dit vooral in een cnsis-achtigen en elbaar-makenclen tijd als den onzen, red lichter, heviger en sneller de ge- Ieren in beroering brengt, et komt er nu slechts op aan, dat men D' t weet te houden en de grenzen te be- '-'"I en waarbuiten men niet mag gaan. nuen do grenzen van den eigen kring ifl 11 men de geschillen uit, die buitendien RT, ital voortspruiten uit misverstand, of j ckort aan doorzicht. i it er mceningsverschillen en tegenslel- 1 d zijn, is op zick-zelf geen bezwaar. - ii vormen een krachtig levende partij, reral waar leven is, zullen actie en /Ij* -actie, strooming en tegenstrooming openbaren. ilstaand water mag en moge atholieke partij nooit vergeleken 'I j iat do oppervlakte zich maar eens elen, en het tegenovergestelde van sehe onbewogenheid nog veel duidelij- blijken! kan verfrisschend werken, een men zorge er voor, dat de wie- en woeling geen stormen verwekt, den dijk der eenheid verbreken ware een ramp. red ij hebben het in een vroegere periodo kin? ren en aan den lijve gevoeld. ant het gaat met de politieke een- met den Europeeschen vrede, waren cn zijn beide gemakkelijk te roken, maar uitermate lastig' te her ten sloltot hebben wij kalholiekeu, allen elkander weer noodig, eerstens Iverdediging van dezelfde hooge ge- schappeliike belangen, en vervolgens handhaving onzer positie, die slechts h" bui blijven en die gemeenschap- te belangen verzekeren, zoolang wij breekbare kracht van den saamgo- tden pijlenbundel weten te beseffen bewaren. t De Tabakswet. Een klacht over de toepassing. In een onlangs to Eindhoven gehouden vergadering van de Nederlandsche R.-K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten is, blijkens een verslag in de R.-K. Werkge ver. algemeen geklaagd over do gebrekki ge toepassing van de Tabakswet. In 's-IIertogenbosch neemt het thuiswerk, in plaats van te verminderen, meer cn meer toe. Massa's ongebanderoleerde sigaren worden daar nog in den handel gebracht en langs de huizen verkocht; zelfs zijn er tabakshandelaartjes, die bij de tabak ook zegels verkoopen, om zoodoende aan niet- vergunninghouders de gelegenheid te ge ven tot fabriceeren. Ook door fabrikanten' worden duizenden zegels verkocht aan niet-vergunninghouders. De vergunningen worden daarenboven veel te gemakkelijk gegeven. Aangedrongen werd op een betere toe passing van de wet. Na eenige discussie werd met algemee- ne stemmen besloten het volgende telegram aan Sen minister van financiën te verzen den: De Nederl. R.-K. Vereeniging van Si garenfabrikanten, uit de bladen kennis genomen hebbende van de geruchten om trent een eventueele wijziging in de uit voering van de huidige Tabakswet, ver zoekt, ofschoon zij den tegenwoordigen vorm van tabaksbelasting nog steeds na- deelig en (en zeerste belemmerend acht voor do sigarennijverheid en de voorkeur blijft geven aan een recht op ruwe tabak, om zoolang deze wet bestaat het bandero leeren uitsluitend van de kistjes niet in te voeren, omdat zij overtuigd is, dat hierdoor de fraude wordt in do hand ge werkt, en dringt er bij Uwe Excellentie op aan, geen wijzigingen in het huidige systeem tot stand te brengen, alvorens ook advies to hebben ingewonnen bij de betrokken vereenigingén van sigarenfabri kanten. Een autoweg tusschen Amsterdam en Den Haag. V oor bereidende maatregelen. De heer S. ten Bokkel Huinink, conces sionaris voor de drooglegging van den Westeinderplas bij Aalsmeer, heeft aan de Koningin concessie gevraagd voor den aanleg van een autoweg voor snelverkeer tusschcu Amsterdam en Den Haag, over Nieuwer Amstel, Aalsmeer, Den West- plas, Lóimuiden en Leiden. Bij de daarbij betrokken gemeenten is de zaak ingeleid, en aan het departement van oorlog heeft reeds een bespreking plaats gehad. Overwogen wordt nog, deze rechtstreck- scbe verbinding tot Rotterdam door te trekken. De Staatsloterij. Een advies van Broekhuijs. Naar men verneemt heeft de heer Broekhuijs uit Brussel het volgende tele gram gezonden aan den minister van Einanciën: „Met leedwezen heeft onderge'eekende nit Uw mededoelingen aan de Eerste Ka mer vernomen dat Staatsloten minder goed verkocht worden en dientengevolge wordt overwogen het aantal collecteurs te beperken. Met gepaste vrijmoedigheid wijst ondergeteekende echter op het feit dat hij uw ambtgenoot van Justitie reeds maanden geleden een voorstel heeft ge daan tot reorganisatie der Staatsloterij, waarbij het aantal collecteurs zou moeten worden uitgebreid en de schatkist mil- "lioenen zou ontvangen, een en ander on der aanbieding van een zekerkcidsstclling van zijn zijde van twee millioen gulden, welk bedrag zou vervallen ton bate van den Staat indien zijn reorganisatieplan nen niet liet beloofde finaneieelc resultaat zouden opleveren. Onder belofte de onder zijn commissa riaat werkende vennootschappen onmid dellijk stop te zetten indien zijn reorgani satieplannen worden uitgevoerd en onder aanbieding van eon verhoogde zekerheids- stelling groot vijf millioen gulden, deelt hij Uwe Excellentie mee dat hij in het be- FcUi:.t.ETON 11 en Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) Ik ken slechts één mogelijkheid, oordde von Bremen op somberen waar daaromtrent laten zich slechts wdens uilen, en ik vrees, dan wij er 111 zullen slagen, zekerheid te ver- ea' Heeft een twist tusschen hen [Li jonden, dan zij er ook woorden gevallendie onwillekeurig tot oene moesten leiden. Beider weder ei e 'laat doet deze onderstelling als HWaarschijnlijk voorkomen. pjH gelooft toch niet, dat Gustaaf, 11 deze uitdaging zich te onltrek- ^Hooi zou ik dat kunnen gelooven, an Bremen den ontroerden vriend in terwijl Ida's gloeiende blik vol v°nvachting op hem rustte. '!°S nimmer van dat tweegevecht hobh ^en Amerikanen to dan- Ho tegenstanders spelen om en> en wie het spel verliest, moet ?en den dood geven. ,i* van dueileeren is even 1 a'3 rampzalig, daar dè duel- e als een zaak van eer beschou- r°den van den zelfmoord blijf? u<*en> zo°dat de wet machte- ,^UfVu?. "^eIsen acht ik daartoe in om ••Van middel zich bediend uiiiipn 21 si medeminnaar uit den weg 1 Zeido Ida-schielijk. Hij dacht 00j zeker, dat na dit heldenfeit mijne hand hem behoorde, daar zij hem immers door mijn vader was toegezegd; maar hij zal buiten den waard gerekend hebben. En toch kan ik niet gelooven, dat Gustaaf dit tweegevecht zou goedgekeurd hebben Freule, er zijn omstandigheden, waaronder men alle eischen eens gehaten tegenstander inwilligt, vervolgde von Bre men, en ik zeg immer niet, dat rn'n vormoe den juist moet zijn; ik beweer slechts dat het waarschijnlijk is. Wist ik een andere oorzaak te vinden, dan zou ik zelf aan dit vermoeden geen geloof hechten; on der de gegeven omstandigheden echter ben ik genoodzaakt slechts hieraan te ge looven. Hebt gij kort geleden nog een brief van Gustaaf ontvangen? Ida knikte bevestigend. Wist hij dat gij hierheen kwaamt? Neen. Het besluit tot do reis kwam plotseling in mijn vaders brein op. Ik wil de Gustaaf er geen kennis van goven, om hem door mijn plotselinge aankomst een verrassing te bereiden. Misschien ware het beter geweest, wanneer ik hem ge schreven had. En vondt gij in zijn brief niets wat u verontrustte? Niet het minste, antwoordde de ba rones. Hij schreef zelfs zeer vergenoegd; zelfs de klove tusschen hem en mijn va der scheen hem geen bezorgdheid meer in te boezemen, want hij schertste er me de cn sprak daarbij vol vertrouwen de hoop uit, dat wij weldra ons doel zouden bereiken. Hetzelfde schreef hij ook mij, zeide graaf Wilhelm. Zijne brieven aan mij be vatten nictc3 waar-uit lcvcasïuêeheid pf lang van den Staat zijn absoluut belang loos plan dat alle particuliere, tegen het' rijk concurreerendo vennootschappen yer- nietigt, handhaaft". Uit de steen industrie. De heer Haazevoct heeft den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vra-; gen gesteld: Is do Minister bereid aan de Kamer mede te doelen of door een of meer der partijen bij de dreigende uitsluiting in de steenindustrie reeds zijn bemiddeling verzocht is en of dit verzoek in gunstige overweging is genomen? Indien door een of meer dezer par tijen geen verzoek tot bemiddeling is ge daan, is de Minister dan niet bereid, zijn bemiddeling zoo mogelijk nog deze weefk aan te bieden, ten einde een ramp van zulk een omvangrijk conflict en een be langrijke stagnatie in den woningbouw te voorkomen? De heer Arntz beeft den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen ge steld: Is het den Minister bekend, dat ten ge volge van de malaise in de steenindus trie en de dientengevolge ontstane lage loonen, dio de fabrikanten moeten geven om nog te kunnen doorwerken, een groot deel der fabrieken stil ligt wijl de arbei ders voor die loonen niet willen werken? Is het den Minister verder bekend, dat liet mogelijk is, dat nog meer fabrieken komen stil te liggen? Is het den Minister bekend, dat een en ander het gevolg is van de door den Mi-_ nister gevolgde betonpolitiek, namelijk den betonbouw te beschermen? Is do minister bereid, ten einde weer een normalen toestand in de steenind'us- trie te krijgen en de werkloosheid tegen te gaan, in tegenstelling met de thans gevolgde politiejk den baksteenbouw uit sluitend to subsidieeren? Boerenliedrog. De Telegraaf wil steeds „actueel" zijn; de wijze, waarop, komt er minder op aan. Het blad bevatte gisterenmorgen een foto van een langen stoet kloosterzusters in een der straten van Heerlen. En het pikante onderschrift luidde: „De verkiezingen voor de Provinciale Staten in hot Zuiden des kinds. Een foto, gemaakt op het oogenblik,. dat de zusters uit een der kloosters te Heerlen geza menlijk haar stomplicht vervullen". We vroegen inlichtingen in Heerlen, omdat de foto ons aanstonds zeer verdacht voorkwam, wijl er aan de huizen de vlag gen wapperden en de zusters allen den rozenkrans in de hand hielden. En liet was zooals we dachtende T e 1. heeft liaar lezers weer eens bedot: 't is een oude kiek van de H. Sacramentspro cessie in 1922. Maar de Tel. hindert dit niet. Haar be doeling was immers haar .lezers to laten zien, boo de Roomsehen in Limburg een zetel gewonnen hebbéh: doorliet zwarte nonnengevaar! De „Msb." van gis lerenavond heeft 't bedrog eveneens ontdekt en signaleert dit boerenbedrog naar verdienste. De verlichte mensbhen in1 Nederlands hoofdstad schijnen zoo gemakkelijk beet genomen le kunnen worden. Zij zullen wel gerild hebben bij het zien van al die zwarte nonnenkens! Ga nooit boos weg van iemand, dien ge liefhebt. Stel u eens voor, dat ge hem nooit terug zaagt. Go zoudt het u zelvon nooit vergeven. Een bankroel. In de Russische Sovjet-pers in een merk waardig artikel verschenen, door Lenin kort voor zijn ziekte geschreven. Het houdt, kort en goed, de erkenning in van het bankroet der communistische beweging. De „Volkskrant" vertelt er dit van: ,.Op' de eerste plaats wordt erkend, dat de proletarische beweging in West-Euro pa (ondanks Wijnkoop, maar dit staat er niet bij) niet zoo'n snellen voortgang maakt als aanvankelijk in Rusland ge dacht was. Op de twoedo plaats wordt erkend, dat bet met het staatsapparaat in Rusland een janboel is. Z'óó vierkant staat het er niet: het heet in meer officieelen stijl, dat het staats apparaat in Rusland niet in alle opzich ten voldoet aan de daaraan te stellen eischen: in politiek opzicht niet, in zoo verre het niet zorgt voor een goede scha kel tusschen bet proletariaat en den boe renstand, en in economisch opzicht niet, omdat het apparaat juist de krachten op slokt, die noodig zijn tot herstel der in- dustrié. Het staatsapparaat, zegt Lenin, moet op groot schaal worden gezuiverd. Zoowel het sovjet-apparaat als de par tij is verburcaucratiseerd; er is een veel te veel hangen aan den letter,veel te weinig leven, frischkeid en oorspronkelijkheid. Wijnkoop heeft hier de menschen trachten wijs te maken, dat men in het nieuw Rusland als in een paradijs leefde, dat daar alles volmaakt was, en dat heel de wereld gelukkig zou zijn als ze het voorbeeld van Rusland volgde. In de diplomaten-taal uit de oude school erkent Lenin zelf, dat het mis is, dat heel de inrichting politiek en economisch te kort schiet, dat heel do bewpging verbu- reaucratiseerd is. Gelukkig, zou men willen zeggen, dat het met een proletarische beweging, die tot dergelijke resultaten leidt, in West- Europa niet vlot. De toestand is hier ongetwijfeld niet schitterend, maar voor do ergste dingen, die in Rusland vertoond worden, blijft men althans gespaard". En dan spreken wc nog maar niet van de willekeur en de tirannie, die in Rus land heerschen en tot de afschuwelijkste rechtsverkrachtingen en misdaden leiden. Men hoeft er waarlijk niet op gesield te zijD, die bij al de overige heerlijkheden in andere landen van Europa burgerrecht to zien krijgen. KATWIJK. Gemeenteraadsverkiezing. Aan de hand van den uitslag der verkiezingen voor Prov. Stalen is een voorloopige be rekening te maken voor de gemeenteraads verkiezing op 22 Mei a.s. Daaruit is af te Leiden, dat onze beschouwing van 14 da gen geleden wel ongeveer juist kan zijn. Uitgebracht zullen vermoedelijk worden ongeveer 4500 st,. kiesdeeler dus 300. De R.-K. brachten uit op li April 234 stem men, geldige en drie van onwaarde. Als de R.-K. dan evengoed opkomen als op 31 April zal de kiesdeeler dus, op enkele stemmen na, behaald worden. Doch dan ook allen op! 't Mocht anders eens ge beuren, dat een andere partij dichter bij den kiesdeeler zou zijn. Want den vollen kiesdeeler halen we waarschijnlijk niet. En daar zit gevaar in. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemenhandel. Geweldige aanvoeren dé laatste dagen van getrokken tulpen en k oud-grond Narcissen en Hyacinthen. Voor sommige soorten zijn dientengevolge de prijzen bespottelijk laag, vooral voor vroege tulpen. Darwinnen uit de koude kas gaan iets heter. Narcissen, vooral de soorten als Sulpher Phenix, Lucifer, bren gen in verhouding der andere bloemen re delijke prijzen op, Het kost den trekkers de laatste dagen kapitalen. De eerste snij- bloemen van den kouden grond worden aangevoerd als Arabis, Troliums, Muur bloemen. Muurbloemen zijn ook laag in prijs. Het is voor de trekkers op heden niet bemoedigend. NIEUWVEEN. Onzo kiezers. Van de 629 kiesgerech tigden zijn er bij de jongste verkiezing 659 opgekomen; alzoo 170 personen hebben van hun stemrecht geen gebruik gemaakt, waar onder 20 R. K. zijn, van wie echter het meerendeel door ziekte was verhinderd. RIJPWETERING. P. Kckshcorn t Dinsdagmiddag overleed na een korte ongesteldheid de heer P. Kokshoorn, een der meest achtenswaardige ingezetenen. De overledene was gedurende een 20- tal jaren lid van den Raad van Alkenjade en 36 jaar lid van het Parochiaal Kerkbe stuur, alhier. Hedenmorgen le half tien had onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats. De overledvjm ord door de raads leden grafwaarts gedragen Ouder do velen die van hun achting i j.ïsy-Mthie voor den overledenen blijk gaven, was ook do burgemeester van Alkomade, do hoer Vos* ters. VOORHOUT. Ziexenfonds. In café „Eigenzorg" van den heer C. v. Velzen hield gister-, avond het onderlinge ziekenfonds „Plicht en Recht" een algemeene vergadering, welke zeer goed was bezocht. Nadat do Voorz. met een kort inleidend woord do vergadering had geopend, kwam het agen* dapunt, rekening en verantwoording van den Penningmeester, aan do orde. Heb vorig saldo was geweest f 1191.36, waar van was uitgegeven f 34.88.. De ontvangsten hadden sindsdien f 182.61 bedragen, zoo dat het totaal bezit gestegen was tob f 1319.29. De zeer „gezonde" toestand van de kas van het Ziekenfonds gaf aanlei ding, dat voorstellen werden gedaan en ook aangenomen, om tijdelijk do uitkee- ringen hooger te doen zijn, welke dan ook bepaald werden voorloopig op f 6.60 voor enkele en op f 13.20 voor dubbele uitkee- ringien; echter met dien verstande, dat het reservefonds niet verder mag terug loop-en (door do verhoogd© uitkeeringen), dan voorloopig tot f 1000. Dit mot het oog op een niet te hopen, doch mogelijke epi demie, welke wel eens zoo groote uitga ven kon vorderen, dat niet alle deelne mers meer voldoend© uitkeering konden krijgen, waarmede de vergadering kon instemmen. Na het bespreken van nog ©enige huishoudelijke zaken en do gebrui kelijke rondvraag Bloot de voorzitter do vergadering met dank voor de opkomst cn de beste wensehen voor den geregelden bloei van het fonds. WOERDEN. Expositie. Bij de N. V. Nederland is I oen schilderstuk geëxposeerd voorstellen de het oude Btadhuis te Woerden van den Woerdensche portretschilder J. P. van Rooijen. Met de expositie van dit stuk laat de heer v. Rooijen ons zien niet al leen een goed portret te kunnen maken maar cofc in een ander genre een mees ter te- zijn. Ons oude stadhuis met zijn fraaie an tieke gevel welks behoud en restauratie v.-ij altijd nog danken aan onzen bekenden bewaarder van kunstschatten, wijlen Jhr. victor Stuers is reeds door menig tee kenaar en schilder vereeuwigd. Ook me nig geïllustreerd blad nam photo's van op. Zelfs op de oud Hollandscho tentoon stelling te Londen stond een nagebootst stadhuis van Woerden. Een woord van hulde aam onzen kunstzinnigen stadgenoot Yoor zijn mooie weergave van ons eenig monument is zeker hier niet misplaatst Misgeraden. De firma J. J. alhier had als attractie in zijn etalage een paal met geld geplaatst. Ieder kobper mocht raden welk bedrag zich er in bevond; op oen vastgestelden dag zou het geld wor den geteld c-n hij of zij die liet bedrag het dichtst nabij geraden had, zou dit ontvan gen. Doch men had buiten den waard in casu onze rijkspolitie gerekend. Voor den; gestelden dag werd 'de paal in beslag ge nomen en proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der loterijwet. De Emmabloern. Op verzoek van het bestuur der vereeniging tot bestrijding der Tuberculose afd. Woerden en Omstr. deelen we mede, dab a.s. Donderdag 19 April wederom gelijk vorige jaren de Em mabloern collecte zal gehouden worden te Woerden, Waarder, Rietveld, Barwouds- waarder. Waar deze collecte jaarlijks in April plaats heeft en ook ingeburgerd is mag het overbodig heeten nog een warme aanbeveling te geven. Het bestuur heeft 4000 van deze Aprilbloempjes besteld en vertrouwt dat de schare jonge meisjes die tot verkoop bereid werd gevonden niet veel moeite zal hebben om ze kwijt te raken. De minimumprijs van het bloem pje is een dubbeltje. Dat is weinig en toch hoeveel wordt er bereikt met deze collecte over het gcheele land. Terwijl in 1910 coen dé tuberculosebloem voor het eerst in ons land werd verkocht de op brengst f 47.000 bedroeg steeg dat be drag in 1921 tot f 116.000 en in het afge- loopen jaar tot ruim f 126.000. Dat moet evenwel zoo verstaan worden. De eigen lijke collecte, die gestort wordt in de kas sen van do plaatselijke afdeelingen bracht op f 109.755.32. In de verkoop van do bloempjes aan do besturen werd een, winstpercentage gemaakt van f 1G.483.50. Die winstpercentage v/ordt zoo verdeeld zinsverbijstering sprak; integendeel, de sombere stemming, die hem vroeger zoo vaak beheerschle, scheen hij geheel mees-' ter te zijn geworden. Maar zouden wij niet eens onderzoek doen in zijne nalaten schap, of wij daarin de gewcnschte in lichtingen kunnen vinden? Von Bremen stond op en legde eenige kleine sleutels op de tafel. Ik heb de bagage van Gustaaf nog gisteravond in mijn kamer doen brengon, antwoordde bij, een koffer aanwijzende, die in den hoek stond. Von Felsen kwam reeds papieren opeiscben. Op last mijns vaders, viel Ida hem in de rede: het was mij aangenaam dat gij ze hem niet ter li and hebt gesteld. Al wist ik niet, wat mij aanleiding kon ge ven, mij no verloving met Gustaaf geheim te houden, toch zou het mij ver van aan genaam zijn, indien de brieven, die ik hem geschreven heb, in de handen mijns va ders vielen. Graaf Wilhelm had intusschen den kof fer geopend; hij overhandigde Ida een ver zegeld en van haar adres voorzien pakje; daarna opende hij de portefeuille zijns broeders, waarin hij een aan homzelven geadresseerden brief vond. Von Bremen sloeg heiden gade, terwijl zij lazen; de gespannen verwachting in hunne trekken maakte weldra plaats voor eene uitdrukikng van teleurstelling; oogen scliijniijk vonden zij in de brieven niet, hetgeen zij zochten. Ida bedekte de schoone oogen met de hand en bleef geruimen tijd in gedachten verdiept; maar geen geluid van smart ontglipte haar. hiiGls, zeide graaf [WühehBa het hoofd schuddend. Kij schijnt ook mij, dat de eer hem noodzaakte, aan zijn hoopvol leven een eind le maken, en dat hot hem niet vergund was, de oorzaken te noemen De overige inhoud van den brief heeft betrekking op onze goederen, over wier bestuur h mij eenige inlichtingen meende te moeten doen, en de geheele brief is zoo verstandig en kalm geschreven, dat liet dwaasheid zou zijn, wilde men aan de mogelijkheid cener zinsverbijstering ge loof slaan. Niet aldus de brief aan mij, ant woordde Ida, on eon levendig vuur glin sterde in haro van tranen doorweekte oogen. Wel vind ik ook in deze geen rede nen, niet eens een uitgangspunt voor de noodlottige daad; maar de geheele inhoud is zoo jammerlijk en treurig gesteld, dat het aan geentwijfel meer onderhevig is, dat Gustaaf niet vrijwillig, maar gedwon gen het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. En welk een dood; zeide von Bremen verbitterd. Ware hij op het slagveld ge vallen, dan kon men hem beklagen, maar de gedachtenis aan hem zou ons niet een stille huivering hebben aangejaagd. Ida was van hare plaats opgestaan; hoog opgericht, met vastberadenheid in de mooie gelaatstrekken, stond zij voor de beide heeren. Ik deel thans ook in uw vermoeden, mijnheer von Bremen, zeide zij: dit raad sel laat zich immers anders niet oplossen. Gustaaf kan onmogelijk een daad bedre ven hebben, die zijne eer in gevaar bracht en hem gedwongen had zich aan dit ge vaar door den dood te onttrekken. Dat is ondenkbaar, zeide graaf Wil helm. Mijn broeder was een man van eer en ridderlijko gezindheid; zelfs niet in gedachten had hij tegen de eischen dor eer kunnen zondigen. Dat is ook mijne overtuiging, zoidc von Bremen, hoe echter zullen wij de juiste waarheid ontdekken. 'Von Felsen moet tot eon bekentenis gedwongen worden. Gelooft gij dit to kunnen bewerken? Ik dacht, dat gij dien avonturier beter kende. Vergeving, freule, het is de vriend uws vaders. En het doet mij van harte leed, mijn heer von Bremen, dat hij het is. De geslepen baron zal onzo vraag met een geheimzinnig gelaat of uitdagen de beleediging beantwoorden. Dan daag ik hem op den degen, riep graaf Wilhelm. En welk voordeel zouden wij daar mede behalen? Niets; op den rechten weg valt hier niets te bereiken; wij moeten tot andere middelen onze toevlucht nemen. Een intiem vriend van den baron logeert eveneens in dit hotel, oon zekere Born, dien ik vroeger reeds heb aangetroffen, en met wien ik iedere nadere kennismaking^ zou willen vermijden. Ik wil mijn weerzin1 tegen hem bedwingen en poolshoogte bij hem nemen; zulk lieden zijn tot alles in staat jmisschien verleidt hem de klank van hot goud, zijn vriend te verraden. 1 Aangonomen, dat bij het raadsel kan oplossen, bracht de graaf in het mid den. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7