We constateeren nu eenïge verslapping in de A. S. C.-gelederen waarvan E. F. C. dankbaar profiteert. Toch krijgen De TJ ui- ter en De Bruin eenige serieuze kansen, die gemist worden. Dan wordt het offensief door roodzwart hervat en als na een vrije schop voor R. F. O. Warns heeft gered krijgt v. d. Mark een kansje; hij schiet in maar een R. F. C.'er trapt uit het doel. Nu belandt he4" leer bij De Bruin die met een laag schot in den linkerbenedenhoek doelpunt 21. Nu komt de inzinking. De backs van A. S. C. trappen onzeker en missen gedeelte lijk. Als de rechtsbuiten der gasten den hal krijgt toegespeeld besluit hij een ren met een ferm schot, dat via de paal in de touwen belandt. Dan komt de rust. Na de hervatting komt R. F. C. meer en meer in den aanval.Blom stopt een schot van links slecht maar tenslotte brengt het geen onheil. In de voorhoede der rood zwarten betwisten Brouwer en Welsenes elkaar den bal en resultaatnihil. De Ruiter sjouwt nog alleen. Verschillen de schoten gaan j'hist over. Bij een vol genden R. F. C.-aanval raakt het A. S. C.- net invalide wat eenig oponthoud brengt. De Bruijn doet dan goed werk om zich om draaiend keurig in te zetten, maar de kee per is op z'n post. Dan fyornt de nederlaag in 't zicht. R. F. C.-aanval van rechts, voorzet en een R. F. C.'er ziet kans alleen staande tegenover Warns en Blom te doel punten 23. Nu is de toestand critiek geworden. Elk A. S. C.-hart klopt onrustig en angstige gezichten verraden vervlogen illusies. Wel senes schiet juist tegen den paal en ver volgens keert Blom uitstekend een kogel van den R. F. C. centervoor. Heel R. F. G. verdedigt en A. S. C. trekt ten aanval, v, d. Mark en Welsenes geven voorzetten, maar het wil-niet lukken. R. F. C. doet aanhoudend vurige uitvallen en als Blom uitgeloopen is wordt de bal overgeschoten. Het publiek schreeuwt om den gelijkma ker, maar in plaats daarvan begaan Warns en Blom nog een fout en 't is 2—4. De R. F. C. linksbuiten ontving den bal echter in biiitenspelpositie, wat den arbiter ontging. De nederlaag is er. En jpist nu komt nog de sensatie. A. S. C.-aanval, hands in bet beruchte gebiedpenalty. Roem schiet en34. Einde. A. S. C. protesteert nu tegen het niet toekennen van een strafschop. Publiek overstroomt het veld en 't duurt eenigen tijd eer het strafschopgebied ontruimd is en Roem andermaal een penalty benut. Het zal echter niet baten! De scheidsrechter was middelmatig. Naast goede momenten gaf hij enkele du bieuze beslissingen terwijl tenslotte het vierde doelpunt van R. F. C. clean off-side Actie tegen de nieuwe competitie- indeeling. Zaterdagmiddag bad, 'naar „De C-rt." meld t, alhier de reeds aangekondigde vergadering plaats van de vereenigingen, die door de nieuwe competitde-indeeling zullen worden gedupeerd. Aanwezig waren de vereenigingen A. *8. O., D. H. C., Zand voort, S. V. V, E, D, O, O. D. S„ Hilversum, A. D, O., en Zeist .Bericht van verhindering was in gekomen van R. F. C. en Xerxes, die adhaesiebetuigingen zonden. De vereeni- ging Z. F. C. deelde mede, niet aecoörd te gaa.il met de actie, terwijl de Spartaan voorloopig van deelneming afzag. Nadat Dr. Brouwer, voorzitter van A. S. C., de--vergadering had geopend', zette de heer Janssen het A. S. C.-standpunt uiteen. Spr. betreurde, dat door een mis verstand bij A. S. C. het bestuur van den N. V. B. niet aanwezig is. Spr. wees er voorts met nadruk op, dat men de actie is begonnen on het oogenblik, d'at nog niets vaststond over bezetting van de 7de, 8ste en. Sde plaats in den Overgang en de eerste plaats in de tweede klas af- deelingen. Spr. zette daarna- uiteen, dat 't nieuwe besluit van het N. V. B.-bestuur een ern stige schending is van de rechten door verschillende clubs verkregen door het resultaat van de competitie van dit sei zoen, aan de hand van de in September j.l. gepubliceerde promotie- en degradatie regeling. Een aanvaarding van do nieuwe regeling levert een gevaar op voor rechte loosheid iu de toekomst. Dit gevaar is niet denkbeeldig als men eens nagaat, dat het N. V. B.-bestuur op de laatste algc-meene vergadering, het voorstel tot instellen van twee eerste klassen deed. kelderen op grond, van spel-kwa-liteits- overwegingen, en dat hetzelfde bestuur zes m-aanden daarna, ondanks diezelfde Bpc 1 - kwaliteite-kwestie, met een voorstel van twee eerste klas afdeelingen komt. Spr. wij-s-t er met nadruk op, dat de actie niet moet bedoeld zijn tegen het systeem maar alleen tegen het aantasten van rechten. Spr. meent voorts, dat men niet alleen meet afbreken maar ook nuoet aan geven het systeem, dlat men in heb a.s. seizoen zal moeten volgen. Hij beveelt handhaving van den tegenwoordigen toe stand voor het volgend seizoen aan. Spr. wil verdeT, alvorens andere maatregelen te nemen, eerst met het N. V. B.-bestuur eonfereeren. De afgevaardigden van D. H. C., Zancl- voort en E. D. O. verklaren volkomen ac- ooord te gaan met d'eze zienswijze be treffende de rechtspositie. Zij achten ech ter het voeren van de actie via de be langen vereenigingen gewensoht. De afge vaardigde van S. V. V. staat op k- stand punt van handhaving van den tegenwoor- digeii toestand1 voor het volgend seizoen. Hij heeft al eens een bestuurslid vaai de vereeniging Overgang gepolst en kreeg den indruk, dat de belan genvexeen igingen nog slapen, en dat overigens ook daar het vereenigingsbelang een rol gaat s-pelen Het laatste wordt- door meerdere afge vaardigden beaamd. D. H. C. wenscht juist daarom de belangenverenigingen wakker tc maken. Zeist, hoewel geen be langhebbende meer, steunt gaarne -de actie Spr. noemt de houding v-an het bondsbe- stuur sportief bolsjewisme. Hij dringt echter er op aan, om de actie vooral niet te scherp te voeren. Er is al herrie ge noeg in de voetbalwereld. De vergadering gaat met dit- laatste ac- coord. Do afgevaardigden v-an A. D. O. en Hilversum wenschen ook den tege?i- woordigen toestand voor liet ko-mend1 sei zoen te handhaven. Ten slotte wordt met algemeene stem men de volgende motie aangenomen, lui dend: „De vereenigingen enz, besproken hebbende de door het N. V. B.-best-uur gepubliceerde competitiedndeeling, voor namelijk wat betr'eft de maatregelen, die noodig zijn, om tot deze indeeling to komen, spreken er hun afkeuring over uit-, dat door deze te iaat gepubliceerde rege ling, de rechten van vele vereenigingen op krasse wijze worden geschonken, ter wijl deze nieuwe regeling mogelijk een toestand van rechtsonzekerheid' in den N. V. B. kan veroorzaken. Zij besluiten deze motie ter kennis te brengen van het be stuur van den N. V. B. en van de belan- genvereenigingen". De aanwezige vereenigingen besloten voorts een aOigemeene vergadering van de vereeniging „de overgangsklasse" en van de „vereeniging van 2e en 3e klassens" bijeen te roepen ter bespreking van de nieuwe indeeling. Het comité van actie., door de vergadering te benoemen, zal voorts naar aanleiding van de motie een conferentie aanvragen met het N. V. B- bestuur en dé besturen der belangenver- ee nagingen. De uitwerking der plannen werd door de vergadering opgedragen a-a-n een com missie, bestaande uit de heeren J. G. A. Janssen (A. S. C.), J. van Til (D. H. C,) en A. J. G. Strengholt (Zeist.) Artisten— I rtspecteurs. De secretaris van de Amsterdamsehe Artisten Voetbalclub, de heer Ketjen, deelt mede, dat de Artisten op Zaterdag 3 Maart om 2 uur 's middags op het terrein der Po litie Sportvereenigin.g een wedstrijd zullen spelen tegen een elftal der Amsterdamsehe Inspecteurs van politie. Het elftal der ar tisten zal uit zeer bekende tooneelspelers bestaan. „Hbld." De Arnhemsche Stadionplarmen. De kosten te hoog. Naar de „Crt." van welingelichte zijde verneemt, zullen de plannen tot het bou wen van een stadion te Arnhem wegens de hooge kosten, welke daaran verbonden zijn er werd medegedeeld -dat deze kos ten ongeveer f 300.000 zouden bedragen geen doorgang vinden. KORFBAL. Overzicht. De uitslagen van gisteren zijn vrijwel zooals wij Zaterdag verwachtten, alleen kwam hier en daar de sterkte van den overwinnaar somtijds wat meer tot uiting dan wij durfden vermoeden. Excelsior won op het kantje af van H. K. V., zooals de Hagenaars op eigeu grond ten opzichte van Excelsior deden. Vitesse won met goede cijfers van Ad- vendo en hechtte zich dus vaster op haar plaats. De krachten van Nieuwenhuizen en v. Noort blijken toch wel onmisbaar. Kaiser speelde niet mede. D. E. V. toonde weer eens wat meer kracht dan tegen Fluks zoodat Rozen burg, die "de kampioenen tot een gelijk spel wist te dwingen, werd ingemaakt met 11—4. Ready deed H. S. V. de elfde nederlaag lijden. Fluks won in een slappen wedstrijd van Hercules, dat voor het grootste ge deelte uit invallers bestond. Haarlem won met het oneven punt van Swift, Tekca sloeg D. E. D. met flinke cij- -fers en V. en L. won eveneens zooals te verwachten opnieuw, thans van D. K. G. Voor de tweede klasse deed Vitesse zoo wel als S. D. O. onze voorspelling be waarheid worden. Vitesse won met 31 van Rood Wit en wisselde daardoor van plaats met de Hagenaars, zoodat de der de plaats nu bezet is. S. D. O. bleef tot kort voor het einde* met 20 voor op Fluks, doch de rood- witten redden juist voor het eind de eer. Uitslagen. Westelijke le Klasse. A Hilversum: ExcelsiorH.K.V. 54 Haarlem: AdvendoVitesse (L.) 36 B Amsterdam: D.E.V.Rozenburg 114 Ready—H.S.V. G—3 Leiden: FluksHercules 70 Overgangsklasse. Y A Haarlem: HaarlemSwift 10 Amsterdam: D.E.D.—T.E.K.C.A. 2—7 B Dordrecht: V. en L.D.K.C. 41 Westelijke 2e Klasse. F Leiden: S.D.O.—Fluks II 2—1 Vitesse IIRood-Wit 31 ->• Zilv. Eikentakwedstrijden. Amsterdam: K.V.O.—D.T.V. 3—12 Zilv. N. v. d. D. balwedstr. Amsterdam: D.E.V. IIReady II 100 Fluks IHercules 70. Fluks verscheen met Buys voor v. d. Reyden. Hercules telde niet minder dan vijf invalsters en drie invallers. Als te half drie begonnen wordt is Fluks begrijpelijkerwijs direct overwe gend sterker en binnen enkele minuten maakt Christiaanse het eerste punt. Bom mel volgt spoedig met het tweede. Het volgende vak brengt Schneider in don aanval, die voor nummer drie zorgt en als mej. M. Hoeks het vierde punt maakt, on zichtbaar zoowel voor publiek als scheids rechter, zoo vlug ging de bal door den korf, is er een half uur gespeeld en liet 't zich aanzien dat Hercules ör dik in zou gaan, ondanks vele goede momenten. Voor den korf was het echter een hope loos gespeel, de gemakkelijkste kansen (soms werd er maar niet eens door Fluks verdedigd) bleven onbenut. Door den grooten voorsprong werd het Fluks-spel slapper en langzamerhand naderde de rust, nadat'de lieer Buys er 50 van ge maakt hadr Na de rust viel er een nog grootere in zinking waar te nemen. Een punt van Meyer werd wegens loopen afgefloten, doch even daarna maakte hij toch het zesde. De laatste aanval knoeide hope loos, Christiaanse schoot in allerlei stan den. Bemmel maakte, ten slotte 70, waarmee het einde kwam. S. D. O. I—Fluks II 2—1. Als scheidrechter Koek beginnen fluit, stellen beide partijen zich op, S. D. O. met 3 invallers. Direct na den uitworp ontwikkelt zich een vlug spel met Fluks iets in de meerderheid. De aanvallen lijden echter grootendeels schipbreuk op de hechte S. D. O.-verdediging. Als de in vallers beter ingespeeld zijn, werkt het middenvak echter goed door.Ook de Fluks-verdedigiug weet niet vain wijken, maar toch weet Planje met een onver wacht, maar zuiver schot aan S. D. O. de leiding te geven. Fluks laat zich niet ont moedigen, maar het valt niet te ontken nen, dat S. D. O. tamelijk in de meerder heid was. Haar aanval heeft volop werk en Planje ziet kans met een keurig doel punt de meerderheid ook op deze wijze uit te drukken. Direct daarna is het rus ten. Als weer begonnen is schijnt Fluks zich te willen herstellen, maar de kansen die de aanval krijgt zijn meest van verre en daardoor ongevaarlijk. De S. D. O.-aan- val loopt hopeloos naar zijn schot te zoe ken en mist zelfs heel gemakkelijke kan sen. Eindelijk weet Mej. Meyer voor Fluks te scoren 21. Hoewel van beide zijden nog hard gezwoegd wordt voor een puntje, blijft de stand onveranderd en heeft S. D. O. verdiend gewonnen. Scheidsrechter Koek leidde uitstekend. SCHERMEN. Zaterdag werden de competitiewedstrij den van den Ned. Amateursehermbond ge houden in de sehermz/.al Doelenkazerne. De uitslagen luiden: Wedstrijd floret: Den Haag: Ritmeester der huz. Wirix, Kapt. Inf. O. I. L. Mauren- brecher, le luit. Gren. Mijsberg, 'en le luit. Jagers Dommers; Leiden: Kap. 6e R. V. A. De Jong, le luit. 6e R. V. A. Liera, le luit. kw. 6e R. V. A. Bruins en den heer Henny. Gewonnen d-oor Dén Haag met 11 partijen (Leiden 5 partijen). Wedstrijd Degen: Den Haag: Wirix, Kap. Inf. De Jong, Maj. Gen. Staf O. I. L. Scheffer en Mijsberg; Leiden: Kap. 6e R. V.A. De Jong, le luit. 6e R. V. A. Liera, lo luit. kw. 6e R. V. A. Bruins en den heer Henny. Gewonnen door den Haag met 11 partijen. (Leiden 4 partijen). Wedstrijd sabel: Met het oog op den tijd gestaakt; wordt op nader te bepalen datum voortgezet. WIELRENNEN. Lcidsehe Ren- en To^rist-Verecuiging „Swift". Gistermorgen liet „Swift" haar 40-K.M. wedstrijd der wintercompetitie verrijden, waarvoor 'n mooie zoroersche dag was uitgekozen en veel belangstelling. Precies 10 uur vertrokken van den start A. Hen?, W. Boezelijn, K. Borsboom, H. Vogelezang, en R. v. Weeren. Direct vanaf de start deed Hens 'n poging om aan den kop le komep, waarbij hij al gauw 'n voorsprong op de andere kreeg, en deze tot aan 't eind - toe behouden beeft, en zonder verderen, strijd dezen wedstrijd won. De eerste 20 KM. (Haag- sche SchouwRoomhuis en terug) werd door Hens gereden in 37 m, 7 s. Wat het rijden van de andere, tenner? betrof, deze hebben geen van. allen 'n poging-gewaagd om bij 't wegloopen van Hens hem weer in te halen, zij hebben de 40 K.M. gere den in 1 uur 38 mi.n-43 s. De volgorde van den uitslag is gewor den: le A. Hens, 2e H. Vogelezang, 3. K. Borsboom, 4e. W. Boezelijn, 5© R. v. Wee- ren. Zondag a.s. wordt de laatste wedstrijd der wintercompetitie gereden, welke gaat over 40 K.M.; deze moet in 80 min. gereden worden. Gemengde Berichten. De kwakzalverij. „De zoons" van het Staphorster boertje. 't Vorige jaar overleed P. Stegeman te Staphorst, het bekende „Staphorster boer tje", de ervaren plant- en kruidkundige. Na zijn overlijden zetten een paar zoons van hem „de zaak voort" en maakten veel reclame. Middelen voor alle mogelijke kwalen werden aangeprezen, met de toe voeging, dat ze in den handel werden ge bracht door „den zoon en opvolger van* het Staphorster hoertje". Overal werd zitting gehouden en overal stroomde.het lichtgeloovige publiek toe. Thans wordt door de Gezondheids-Com missie te Meppel bekend gemaakt, dat liet Rijksinstituut voor geneesmiddelenonder zoek te Leiden o.a. de kruiden voor lever, en galsteen, 't asthmapoeder, de maagkrui den, de borstkruiden, de kruiden voor schele hoofdpijn, de kruiden voor long aandoening cn die voor nier- en blaasaan- doeningen heeft onderzocht. Gebleken is, dat het tegenwoordige „Staphorster boer tje" zijn geneesmiddelen tegen de meest uiteenloopendc. ziekten vrijwel uit dezelfde bestanddeelen samenstelt (zoethout, gem ber, zwavel, dubbelkoolzure soda, kina bast en absinthhloempjes. Het Instituut acht verdere toelichting overbodig en meent dat het duidelijk ia, hoe gemakkelijk het valt, van het lichtge loovige publiek geld te innen voor waarde- looze kruiden. De vechtpartij te Coevorden. Omtrent de ernstige vechtpartij te Vlieg- huis nabij Coevorden, wordt ons nog be richt: In de school te Vlïeghuis had Vrijdag avond het jaarfeest plaats van de IJsver- eeniging. Tegen twaalf uur kwamen dé 24-jarige commies G. Nevels en de 25-jarige commies G. Fryling op het feest. Zij wei gerden entree te betalen, waarop een twist ontstond tusschen hen en den con troleur, den 17-jarigen J. Wiltshaar. De commies G. Nevels trok onmiddellijk zijn revolver en trof J. W. levensgevaarlijk in den buik. Diens broer, de 20-jarige Hen drik W.f snelde zijn broer te hulp. N. lostte een nieuw schot en raakte Hendrik W. in het hoofd, zoodat deze onmiddellijk dood neerstortte. Een derde persoon, die hun te hulp kwam de 22-jarige J. H. Halties, kreeg een schot in den hals, doch werd niet levensgevaar lijk gewond. Hij is, evenals de andere ge wonde, naar huis vervoerd. De tweede commies Freyling is onmid dellijk weggegaan om de maréchaussée te Schoonenbeek te waarschuwen. De opper wachtmeester ging onmiddellijk naar de plaats des misdrijfs. De dader is gearres teerd en de politie zet het onderzoek voert. Hedenmiddag heeft de gerechtelijke schouwing van het lijk plaats. De wonderbare reizen van een briefkaart. 14 September 1922 werd uit Meppel naar Steenwijk een briefkaart verzonden met het volgende zeer duidelijke, goed lees bare adres: „De firma Thijs Rijkmans en Zn., stoomtabaksfabriek „Mexico", Kalver- straatje te Steenwijk." Door slordigheid van een postbeamte maakte bedoelde kaart de reis naar Mexico Zuid-A merika, deed daar een rondreis, het geen uit de verschillende poststempels is te zien, werd eindelijk als onbestelbaar naar ons land teruggezonden en kwam 8 Febr. jl. in handen van den geadres seerde. Letteren en Kunst Van school naar huis. Dragende bovenstaande titel ligt voor ons ter beoordeefling een boekje me>t 20 lie dekens voor jong en oud, muziek van Theo Bosman, het in de muziekwereld bekende hoofd van de R.-K. School te Oud-Bei jer la nd De woorden zijn van diverse dichters, 't Is een handig en dootr dé drukkerij van het R.-K. Jongens weeshuis te Tilburg goed verzorgd boekje. De bedoeling van dit bundeltje is via de school -invloed uit te oefenen op den zang in het gezin en daardoor de bevor dering, verbetering en veredeling van den Volkszang. Hoe groot strijder voor den volkszang Theo Bosman ook is, toch mee- nén we dat hij hier wel eenigszins T doel is voorbij gestreefd. En dit springt te meer in 't oog, als we meerdere liederen vergelijken met wat zoo al door dén tijd met hetzelfde doel door anderen is ge geven, Er zijn zeer mooie en gemakke lijk te zingen melodieën bij, die zeker met graagte zullen worden gezongen en door hun melodisehen bouw ook wel zul len blijven; voortleven in de gedtiéhten van kinderen en grooteren, die ze gaarne zullen overnemen. Mij dunkt we hooren ze reeds in de gezinnen zingen cn zien de graagte waarmede men ze vol ijver verwerkt.. Echter er zijn er ook bij die èn dóór hun melodisehen bouw èn door hun rhythmieche indeeling inderdaad moeilijk zullen blijken te zijn en 't nooit tot popu lariteit brengen. Omdat 't boek zeker niet bevorderlijk is voor vlug aanleeren en vlot zangen als er telkens wisseling in de ma-at komt, /vooral als do liederen moe ten worden gezongen zonder deskundige leiding; dan zal men tobben moeten en 't niet zoo vlot snappen met gevolg een wrevelig naast zich leggen. Er zijn er oolc een paar bij. die door de zetting in krui zen en mollen moeilijkheden geven, ~Rie o. i. geanakkelijik hadden kunnen worden vermeden. Is het boekje daus behoudens eenige ondergeschikte o-pmerkingen onze aanbe veling ten volle waard en wenschen wij 't een ruim debiet toe, omtrent de tek- e,ten moet ons neg van het hart, dat wc- van een R.-K. Musicus-Paedagoog had den mogen verwachten dat hij als zc tenminste voor R.-K. zijn bedoeld wat meerdere gedichten had gekozen en be werkt, waarin het religieuse element een plaats is geschonken. Er zijn toch heuseh wel kinderlijke liedjes genoeg zie de R.-K. Jeugdtijdschriften b.v., waarin de door ons bedoelde -gedachte ngang ver werkt is. Nu vinden wij er slechts een waarin het betrouwen óp God aandacht vindt. Ga dan nieuwe vrucht van ijver voor jen toewijding aan den Volkszang de wijde wereld in en vindt er een gul ont haal. Sp. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Stompwijk, 3 Febr. 1923. Mijnheer de Redacteur. Mag ik naar aanleiding van de in Uw blad van 5 Februari voorkomende driestar „De stemming in den Statenkiéskring da voor de samenstelling van de Kateebt ke lijst", eenige plaatsruimte vragen in Uw blad, opdat de lezers kunnen beoordeelen of d'c alhier heerschende ontstemming ten opzichte van het Statenlid üy von Fiscnne al dan niet gerechtvaardigd is. Bij voorbaat wil ik opmerken, dat het hier nu direct niet de bedoeling was ge noemd Statenlid to „wippen", dan was er wel meer actie naar buiten gevoerd, doeh men wilde enkel en alleen duidelijk doen uitkomen, dat men bier over zijn leiding in waterschapsbelangen hoogst onvoldaan is. Tevens zij er op gewezen, dat het hier niet geldt ééne uitspraak, maar een reeks van beslissingen gedurende de laatste 4 jaren Toen in '19 de prijs van bet veen zoo hoog was,, dat zelfs fortuinzoekers tier mo- bilisaliejaren er aan dachten om te gaan vervenen, is vergunning aangevraagd bij Ged. St.. om eenige pereeelen, gelegen in do Koelanden van den Huiszitter en Mees. louwerpolder te vervenen. Deze Koelanden, waarvoor geen bedijkingskosten werden betaald, liggen plus 'minus 2 M. hooger dan de droogmakerij, waarvan zij geen deel uit maken en worden in'hun water gehouden door een waterdijk, aangelegd door inge landen van dc droogmakerij. Moclitcn-dezc landen later verveend worden, dat moet volgens het bijdijkingsreglemenl deze ver vening nat geschieden en de landen builen de bedijking, tenzij stuur en.ingelanden vergunning gevcii. Drie maanden voordat concessie verkregen, was de vervening, trots tal protesten van do zijde van liet poldorbc. stuur bij Rijnland, dat toezicht op de ver vening had, in vollen gang, en ofschoon de wet op vervening belanghebbenden dagen gunt om in booger beroep le gaan liet men den vervener ongemoeid doorgaan' Dat het dezen enkel te doen was om winst bleek bij ons bezoek aan de veenderij, toen we tot. de ontdekking kwamen, dat scheisloot, in strijd met het eigendoms recht zonder vergunning was verveend d© waterdijk ruim 22 M. uit het water lag Daarenboven werd de waterdijk gedeelte lijk verveend, niettegenstaande dit dermans eigendom was, en er geen vergun ning voor wa? aangevraagd. En om kroon op het werk te zetten was de water dijk zonder eenige vergunning op 5 plaat sen doorgestoken. Nieuwe protesten bleven niet uit, maar hadden geen ander resul taat, dan dat de vervener verklaarde, liij in de droogmakerijwenschte te wor opgenomen. De vergadering van ingelanden stelde hem dezelfde eischen, als bij vroe gere verveningen waren aangenomen, overeenstemming met liet bedijkingsrègle merit, en destijds door autoriteiten goedge keurd en ofschoon tegen dergelijke ver gunning geen hooger beroep open sta autoriteiten en vervener met deze voor waarden in kennis werden gesteld maand, vóórdat concessie word verleend, enuit het door hem bewaarde stilzwij hier werd aangenomen, dat men href deze voorwaarden accoord ging\ werd oii9 maand of 3 later door Rijnland mee deeld. dat de polder geen recht had van den vervener te eisehen. Uit do voor waarden der vergunning,waar vervening tot in de scheisloot wérd toegestaan, meen den we te mogen opmaken, dat onze voor waarden wol waren geaccepteerd, en bleek dat men in Den Haag de voorwaarden had opgesteld in verband met de reeds; geniaal te fouten. Toch schreven ze ook voor, de vervener zich stipt had te houden 'aan de bepalingen van het bedijkingsreglemgnt; We ei9cliten dan ook natte vervening dicht make'n van den waterdijk. Mot. pol- derkeur en bedijkingsreglement in de hand dachten we, dat dit püw zou beslist zijd Het duurde echter bijna een jaar, voordat don vervener er op werd gewezen door een Commissie uit Ged. Staten, dat. nog niet den voorwaarde der vervening was nageko men; dat de verklaring, dat hij zich aan de gestelde voorwaarden zou onderwer- pén, en die vóór de vervening moest zijn ingezonden, de Prov. Griffie^ nog niet had bereikt, dat de dijk van Loose zon der vergunning gedeeltelijk was verveend cn op 5 plaatsen doorgestoken. Toen werd den vervener gelast den dijk in'den kortst, mogclijkcn tijd Ie herstellen, wat hij dan ook beloofde. Hoe ernstig deze dracht en ook die belofte gemeend wa ren, bleek al spoedig toen liet bestuuc werd meegedeeld, dat men 's morgeus vroeg nog steed? met vervenen van den dijk doorging, wat daarop door liet be stuur is geconstateerd en aan Ged. Sta ten meegedeeld. Als antwoord hierop ontving het bestuur een verzoek om ver gunning tot vervening van den dijk; hoewel liet .bestuur, deze aanvrage niet in behandeling wiluo nemen alvorens vervener aan zijn verplichtingen als inge land van de droogmakerij had voldaan hooger beroep tegen dat besluit niet open sLond, gaven Ged.. Staten, die wisten wat er was voorgevallen, zonder bel be stuur te hooren, door telegrafische me dédeeüng, verlof om le beginnen, iets wat het bestuur reeds bekend was. vóór dat het, telegram was afgezonden. Het bestuur, dat zich tot nu tee mei alle kracht had verzet tegen hel verve nen van den dijk als in strijd met de wel en eigendomsrecht ondernomen, in strijd vorder met polderkeur en bed ij kings reglement, werd onder hoongelach van veenlui in een hoek getrapt. Een uil spraak van Rijnland, die in flagranieo strijd was met een uitspraak van dal zelfde lichaam in 1870, kwam ons' I® ©lotto-melden, dat het rapport van 4870 op een vergissing berustte, wat dan ver der bewezen moest worden door een brief van liet loenmal.gc polderbestuur, Niettegenstaande de rekeningen van 1870 1893 duidelijk aantoonen, dat Rijnland het nu weer mis heeft, zulks aan Rijn land en Ged. Stalen is meegedeeld. blijH die uitspraak gehandhaafd en ondaniü het recht dat het bestuur heeft om bief legen in hooger beroep te gaan, word! het den pas afgesneden door spitsvoudig' heden van hoogere autoriteiten. En waa om? Om abuizen, misschien fouten, door hoogere autoriteiten begaan; die reedt begonnen toen bennlbtcn van Rijnland den eigenaar van den waterdijk verpik!' ten dezen le laten vervenen onder bcdrc ging hem anders droog te zetten. Doch nu vragen wij ons af: Hoe >sb« mogelijk, dat hot bestuur, dat, volg® voorschrift in liet algemeen poldcrreglc ment vóór de aanvaarding zijner fund'5 den eed moest afleggen, de belangen polders to behartigen, dien eed kan stand doen? Of moet hot dien eed aan zijn laars lappen, wanneer dit sji'o»5 met het oordcel van hoogere auloritci''1 en in het geldelijk'belang is van een vencr? 1 Waar de leiding der waterschapsaaPft legenheden bij Ged. Staten in i'an®c was gesteld van Jhr. Mr. von Fis enne, zen als afgevaardigde van dit dis® meermalen dc belangen en rechten B' polders zijn duidelijk gemaakt, bij komende gelegenheden is gevraagd advios, zonder het minste succes, i" ontevredenheid der ingelanden v|;il)iT|1 legen' gönoémd Statenlid en ltijrilanu ?j kant. J Onder dankzegging, voor dc VCl; j plaatsruimte. Het Les!uur MY oC Meesh'.UNverpo'.dcr.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4