f: k Somen, nasar zegt spr., de bewoners wer ken niet Xeede; zij gebruiken deze plaats geheel voor vuilnisbelt. De heer W a zeer onpïnctiseh Weth. Trom p rdam vindt dat hier is gewerkt, zegt, dat de huiseige naar een steenen goot moet metselen om het water te doen afloopen, want met greppel of sloot is het niet te voorkomen dat er vuilnis in wordt geworpen, al zet men er een politicagent bij. Wil de eige naar dit niet dan zal hij er door de ge- meepte toe verplicht worden. De lieer Balkenende vraagt of de boomen bij de f rma Blokhuis niet moeten Avorden gerooid, waarop de Yoorz. ant woordt, dat dit voorloopig nog niet zal plaats hebben. Ook wijst de heer Balkenende nog op een rooster aan den Stationsweg voor het perceel Van den heer Hartman, waarop de Yoorz. de vergadering sluit. De Hanze. In Café Tijssen hield dc Hanzeafdeeling hare jaarvergadering. f)e voorzitter memoreert dat het al'ge- loopen jaar voor den middenstand niet gelukkig is geweest en het thans begon nen jaar in geen gunstiger teeken staat. De secretaris brengt een goed verzorgd jaarverslag uit, en ontvangt daarvoor een woord van dank. Uit des penning meesters verantwoording blijkt een ont vangst van ƒ752.65 en een uitgaaf van 724.26, alzoo een batig saldo van ƒ28.39. De hceren C. Langeveld, J. v. d. Voort en A. J. v. Zeist zien de bescheiden na en bevinden alles accoord, weshalve de. voor zitter den penningmeester dank brengt. Tot bestuursleden worden herkozen Berk hout en Theissen. Beiden nemen de her benoeming aan. Na voorlezing van enkele ingekomen stukken brengt de heer N. v. Rooyen verslag uit van het fonds U. B. O en Jar. v. Zeist van het Santosfonds,-waar voor de voorzitter hun dank brengt. De heer Joh. v. Yelzen wordt als nieuw lid geïnstalleerd- en de hecren A. Wassenaar en Th. Salman als nieuwe leden Aange nomen. De feestavond zal gehouden wor den op 12 Febr.; tot leden van de feest commissie werden benoemd dc heeren Berkhout. Ransdorp, J. v. d. Voort, F. Zwetsloot en Jac. v. Zeist. Na de rond- vrseg sluiting met den Christ, Groet. NIEUWKOOP. Vaecfs^ie. Het totaal aantal koepok inentingen in 1922 bedraagt 58. Bouwvergunning. B. en W. dezer gemeente hebben aan den heer C. van der Helm verlof verleend tot het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer A. Lekkerkerk. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De Raoid dezer ge meente vergadert op Woensdag 7 Febr. 1923, namiddag 2 uur. Te behandelen punten 1, Ingekomen stukken; 2. Benoemingen concierge en vaststelling instructie, secre taris Commissie tot Wering van school verzuim, Gemeente-Geneesheer voor 1923, lid Commissie van Toezicht op Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, Weeshuismeester, Gaetbuismeester3. Overname wegen4. Bouwen noodalacht- plaats 5. Verkoop gemeentegrond6. Contracten Mr. Everwijn; 7. Verstrek king voorschot aan scholen, als bedoeld' in art, 103, L. O. Wet, voor Lager Onder wijs 8. Vaststelling bijdrage voor scholen als bedoeld in art. 103, L. O. wet-, voor vervolgonderwijs; 9. a Gedeeltelijke af lossing van leening ad 166000; b, Wijzi ging begrooting 192210. Marfctgeldver- G-rdcningen11. Wijziging verordening op de levering van water12. Wijziging be- sluit voorschot Patrimonium; 13. Reclame schoolgeld. i, ROELOFARENDSVEEN. Werkloosheid. Zooals reeds bekend is gemaakt, zal hier getracht worden pro ductieve werkverschaffing ter band te ne men, beslaande in het dempen van sloo- ten. Deze werkverschaffing zal, indien daartoe voldoende animo blijkt gesteund werden met subsidie van het Rijk, ge meente en particulieren. Reeds hebben een 7-tal eigenaren van grond zich opge geven, doch dit aantal is nog te gering om een behoorlijk werkplan op te maken. Velen verkeeren in de meening, dat door zich op te geven men zich verbindt, doch dit is onjuist. Zoodra de voorwaarden be kend zijn kan men zich nog verklaren of men al dan niet bereid is sloofen te dem pen. Hedenavond zal dan ook in het 'Café van den heer Wagenaar een vergadering worden gehouden, teneinde deze zaak na der te bespreken. Do burgemeester van Alkemade zal de vergadering leiden. Iede re eigenaar van tuinland wordt in zijn eigen belang aangeraden deze vergadering bij te wonen. SASSENHEIM. Ziekenverpleging. Nog nooit hadden wij zoon volle zaal gezien als Vrijdag avond j.l. in hotel „Het Bruine Paard" Wat was er te doen? Dcor B. en W. en alle raadsleden waren de ingezetenen op geroepen cm te komen tot oprichting van een Algemeen Fonds voor dc Ziekenhuis*? verpleging onzer ingezetenen. Te-ruim zeven uur opent de Burgemees ter deze vergadering en zet duidelijk uit een het doel van deze bijeeukomst; hoe dc naastenliefde hier moet regeeren en het eene zaak van allen geldt uit alle stan den en rangen. Niet de bedeeling maar liet gevoel van eigenwaarde moet de mensch opheffen door zelf te zorgen voor onder stand, door lid te worden van een fonds als hedenavond de heer J. Zwaan uit Zand- voort zal propageeren. Dan verkrijgt de heer J. Zwaan het woord en deelt mede hoe het fonds On derlinge Hulp te Zandvoort, waarvan spr. reeds 30 jaar de leiding had, werkte; hoe met een kleine contributie van 10 ets. veel werd tot stand gebracht. Den 24ste Sept. 1892 had met 11 menschen de oprichting plaats en op heden was de contributie voor de mannen 15 ets. met een ledental van 850, voor de vrouwen 10 ets. met een ledental van 650, en voor ieder kind tot een maximum van 3 kinderen, 5 ets. per kind; het kinderledental wos nu 1800. In die 30 jaren van het bestaan werden een 20-tal arbeiderswoningen bezit der ver- eeniging, werd een consultatiebureau op gericht, een muziekkorps en werd de be strijding der T. B. C. ter hand genomen. Aan uitzending naar Sanatoria's werd uit gekeerd de som van f 75.334.Het bezit is nu f 13500.Dit alles was verkregen door plaatselijke samenwerking; want alle richtingen waren er in ondergebracht. De Voorz. brengt dank aan spreker en deelt mede dat hier voorloopig alleen zal onder handen worden genomen dc Zieken- huisverpleging. Daarna geeft de heer J. Zwaan gelegen heid tot vragen stellen. De heer Matzo vraagt of alle verplegingskosten als me dische hulp en verbandmiddele-n door dit fonds werden betaald. Spr. vreest, dat voor een gezin, dat reeds 35 ets. betaalt aan het cloktersfonds en nu bij deze instel ling 40 ets (te zamen 75 ets.) de contribu tie wel wat drukkend kan worden. De heer Le Grand vraagt hoe het fonds zich redde als er meer dan 6 weken ver pleging noodig was, daar maar 6 weken uitkeering werd verstrekt. Spreker beantwoordt deze vragen. Ds. Boeijinga richt zich tot den Voorz. Spr. vindt dat hier door de gemeente aan staatsbemoeiing wordt gedaan. Hij dacht dat de heer Lekkerkerker met de oprich ting van dit fonds was belast. Oolc wilde hij beantwoord zien of alle ondertekenaars leden van den raad, met deze oprichting accoord waren gegaan. Hij kwam reeds in 't bezit van statuten en huishoudelijk re glement, dus de boel was reeds van te vo ren klaar gemaakt. De Voorzitter toont aan, dat de raad hem toestemming verleende en de heer Lekkerkerker de oprichting aan hen over droeg; statuten en huishoudelijk reglement waren slechts een ontwerp voor leiddraad. De nasatenliefde gaf hier den juisten weg aan. De heer Dwarswaard wil eerst dit ontwerp in de respectievelijke vereenigin- gen bespreken. Andere wenschen nu te be sluiten en zijn niet voor uitstel. Tenslotte wordt besloten over 8 dagen nog eens bij elkaar te komen en dan na bespreking in verschillende Afd. tot oprichting over te Land- en Tusnbaiii» De veestapel in Duitschland. Das Echo meldt, dat- de rundveestapel in Duitschland thans 15 pOt. minder is dlan in 1913. Varkens zijn er 40 pCt. min der. Neg veel sterker dan de hoeveelheid is de hoedanigheid van het vee gedaald. De jaarlijfksehe mclkoipbrengist van een koe bedraagt thans 1200 a 1400 liter, bij uitzonde-ring 1500 L., terwijl in 1913 het algemeen gemiddelde bjoven de 2300 ±i. kwam. De melkproductie in Duitschland bedroeg in 1913 ruim 26 milliard! L. Deze daalde in 1920 tot beneden de 10 milliard L. en kon in 1922 nog geen 8 milliard L. halen, 't Gevolg is, dat de melikvoorzie- ning, vooral der groote steden, erbarme lijk: is geworden en dat daarnaast ook 't stijgend vet-tekort steeds grooter en drei gender afmetingen aanneemt. De vetpro- diuelie is ruim de helft minder dan in 1913 Kaas en eieren, vroeger volks voedsel, be-, hoeren thans tot de duurste weelde artikelen. De tuberculose neemt tenge volge viafli de ondervoeding onrustbarend snel toe. Ook vermeerderen de gevallen van overlijden tengevolge van volslagen uitputting. HET Ml J MO N"G EL UK !N DE HEIN1TZGRUBE Bi; BEUTHEN0 De „Eerste Hulp" tracht de levensgeesten bij de slacht offers weer op te wekken. Bloembollen in De Streek. Men meldt ons uit De Streek De verbouw van bloembollen, voor namelijk tulpen, breidt zich hier zeer uit. Op de vergadering van de veiling vereenï- ging „West-Frisia" bleek, dat er in 1922 6.740.110 stuks verhandeld zijn en 37.291 K.G. postgoed, te zamen tot een waarde van 233.225.34. De vereenigdng besloot te Bo venkarspel een eigen vcdlingsgcbouw op te richten. RECHTZAKEN Een drietal dames, dat niet praten wilde. Kees Boeke, de idealist van Bilthoven, zit oogenblikkelijk eenige dagen (al of niet) te brommen in het Huis van Be waring te Utrecht, diaar hij in den afge- loopen zomer niet heeft willen stemmen voor de Kamerverkiezingen. Zijne ecktgenoote plus twee andere dames vonden het noodig hem in zijn een zaamheid wat te gaan opfleuren, waarom zij Donderdagavond aan den oever van den krommen Rijn een zanguitvoering gingen geven onder de ramen van het Huis van Bewaring. De politie vroeg den dames, die een. op stootje verwekten, of zij permissie hadden voor deze uitvoering. Neen, dat niet, zeiden zij. Daarop vroeg de politie hare namen. Daar antwoordden ze heelemaal niet op Toen nam de politieman haar mee naar het politiebureau, waar zij ook weigerden hare namen te noemen en daar gratis logies .kregen. Vrijdagmorgen werden ze maar aan stonds voor den kantonrechter geleid,-die stuk voor stuk den dames hare namen vroeg, doch geen antwoord kreeg. De politde-inspeoteur van den Bilt, die de drie dames kende, noemde daarop do namen der dames. Toen riep de kantonrechter een voor een die namen af en vroeg de draagster van dien naam naar voren te komen. Ze bewogen zich echter niet Waarop achtereenvolgens alle drie wer den veroordeeld tot 1-5.boete sub-s. 30 dagen hechtenis wegens overtreding der straatpolitieverordening. Ten slotte stond de jongste dei* drie dames o.p. Wij hebben hier heel den mor gen moeten gehoorzamen omdat U van uw geweld gebruik maakt...., wij ge bruiken geen geweld Na welke verklaring de -kantonrechter haar deed weggeledden. De dames waren mevr. Beatrice Bocke- geb. Cattbury, mej. Willy Bosman en mej. A. E. Giesbers. Gemengde üesnehten. Da-da. In „Het Vaderland" geeft de Haagscho voorman der dadaïstische beweging de heer Theo van Doesburg een verklaring van heb woord dada. Lees 't en begrijp 't: „En ook dit woord: DADA, hetwelk men toevallig in een dictionaire vond, betee- kende niets. Het was geconstrueerd uit de gevoeligheid in een bepaald oogenblik. Men had behoefte aan een parool, dat oogenblikkelijk een geheele wereld in de verbeelding opriep." Nu weten we het precies (De „Dada-avond" in den Leidschen Schouwburg zal niet plaats hebben op Vrijdag 9 Februari, doch op Woensdag 11 Februari a.s.). Sterke aardbeving. W-'-ff- Men meldt uit De Bildt: Zaterdagmiddag omstreeks half 5 is aan 'het Meteorologisch Instituut een buiten gewoon sterke aardbeving op grooten af stand geregistreerd. Zijn vader vermoord. In de bovenwoning van den 52-jarigen visscher M. in de Molenstraat te Vlissin- gen hadden den laatsten tijd dikwijls hui selijke onaangenaamheden plaats, welke meestal over de kinderen liepen. Op de be nedenwoning woonde de 27-jarige zoon, die zich nu en dan in de twisten tusschen zijn vader en moeder mengde, ook omdat hij vermoedde, dat zijn vader zijn moeder mishandelde. Zaterdagavond omstreeks half tien ontstond weer een dergelijke twist. De zoon hoorde het rumoer boven zieh en vreesde, dat zijn moeder zou worden geslagen. Hij nam uit zijn woning een dolkmes mede, waarmede hij naar bo ven rende en als een wildeman met het mes op zijn vader toestormde wien hij in de borst ter hoogte van het hart een zes tal steken toebracht. Dóodelijk getroffen stortte de vader ne der. De zoon vluchtte daarop het huis uit cn begaf zich naar het politiebureau waar hij een volledige bekentenis aflegde. De vader is aan de bekomen messteken over leden. Gasverstikking. Naar het „IJ. D." verneemt, heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een geval van gasverstikking voorgedaan "'n de strafgevangenis aan het Wolverplein te Utrecht. Gedurende den nacht bemerkte een der beambten die controle oefende in de ge vangenis, in een der gangen gaslucht; bij een direct ingesteld onderzoek werd men gewaar, dat een der gevangenen in zijn cel bewusteloos lag en dat dit vertrek zich vol gaslucht bevond. Tevens wees het on derzoek uit, dat deze gastoevoer niet ver oorzaakt was door eenig lek in de leiding, doch door het open staan van een kraan, buiten de cel. De bewustelooze gevangene werd direct naar het Algemeen Zieken huis vervoerd, waar hij weldra bijkwam. Door de schuld van een gevangenbe waarder moet de kraan buiten de cel niet goed gesloten zijn geweest. Te Domburg is een 14-jarig dienst meisje gedurende de afwezigheid van haar mevrouw door gas bedwelmd, dat uit een openstaand kraantje ontsnapte. Zij wer-:l dood gevonden. Zaterdagmorgen is de 26-jarige P. K., clie op kamers woonde in het pand Paulus Potterstraat 114, te s-Gravenhage, dood op bed gevonden. Het bleek, dat er een gaskraan was blijven openstaan op zijn kamer en gasverstikking een eind aan zijn leven had gemaakt. Doodclijk ongeval. Op den Tilburgschen weg werd Donder dag bewusteloos naast zijn motorfiets ge vonden dc heer J. Taudin Cliabot uit Breda. Hij werd opgenomen in het St. Elisabethgastkuis te Tilburg, waar hij overleden is. Doodelijke val. Te Millingen is de vrouw van P. zooda nig van een trap gevallen, dat de dood onmiddellijk intrad. De 3-jarige J. V. uit de Westerbaan- straat in Den Haag is Zaterdagavond in de Vleerstraat aldaar onder een motorwa gen van lijn 2 geraakt. Spoedig daarna i? het jongetje aan de bekomen verwondin gen overleden. Een aardappelmeelfabriek verbrand. Uit Hoogezand wordt gemeld: Zaterdag middag is dc groote aardappelmeel-, dex trine- en stroopfabriek van de N. V. "Wil- helmina te Foxholsterbosch in vlammen opgegaan. Groote voorraden dextrine en aardappelmeel gingen verloren. De oor zaak is onbekend. Dc fabriek was verze kerd op beurspolis. De brand is ontstaan door onbekende oorzaak in de dextrinefabriek. Om 3 uur wewl hij ontdekt en drie kwartier later aa as deze fabriek reeds een mine. De brandbare voorraden boden het vuur tig voedsel. De machines cn appai vielen met een zwaren plof neer en bij di hevigen wind Avas het voor de brandspij ten van Hoogezand een onbegonnen het vuur te stuiten. De wind dreef vlammen naar de stroopfabriek, waar eens veel brandbare Avaar als stroop, en suiker opgeslagen lag. Tal van vate met stroop Averden een proci der men. De brandkast viel orn cn kon Avorden verwijderd. Wel gelukte het bureau, waarin belangrijke correspon tie uit het hoofdkantoor geborgen verwijderen. De beide fabrieken en de kantoren mt inventaris zijn \*erwoest. Een radio-schandaal? Voor, eenigen tijd hield de politie Apeldoorn een jongmensch uit Asselt M. K. geheeten, in %'erband met een die! '"h stal ten bedrage van f 300 bij den heer B De aandacht was op dit jongmensch vallen, doordat hij meer geld uitgaf, met de inkomsten uit zijn werkzaamhedei -in overeenstemming was. Bij het verhooi van M. K. bleek evenwel, dat hij met dei 5? gepleegden diefstad niets had uit te staan maar hij bekende, geld te hebben van keren Q., hoofdopzichter van Radio-Ass voor het plegen van niet nader te nee onzedelijke handelingen. u Deze bekentenis had ten gevrige, i'at ■I!?! Radio een onderzoek ingesteld en dat (J werd gearresteerd. Hij bevindt zich da; ',ez( ook thans te Utrecht in A'oorloopige hecii tcnis. I-. was>fU3i I G ,f aap f nu luit Gebleken is tevens, dat op financieel bied verschillende frauduleuze handeling, en verduistering op groote schaal ten kosu ;j\i van den staat hebben plaats gehad. Hol onderzoek, dat geleid wordt door een refe rendaris van het Ministerie van Wati staat, is nog in vollen gang. Verschillende personen zijn reeds dooif' de justitie gehoord en eenigen van he! personeel op Radio zijn ten gevolge daar- van ontslagen. ,,De Crt." vel bre De rivieren wass?. en Waal zijn in de laatste dage gedee! L] nder ,vata ip| Ma a sterk gewassen. De Maas heeft te van Heugem bij Maastricht gezet. Ook meer naar hoven zijn de uiter- iar( waarden onder water! geet. De laagstgelegen weilanden langs Waal te Tiel zijn overstroomd. Vrijdagavond kon de tram, Avelke streeks aclit uur vertrekt uit Vaals, verder dan den rijksweg Maastricht. .Vaals nabij Gulpen wegens de overstrooming van ^je! de Geul. Bij Wijlrc en Rothem trad Zater dagmorgen deze 'rivier zoodanig buitel haar oevers dat het gedeelte van den pro vincialen weg tusschen Geulle en Klein- Geul onder Avater Averd gezet en het watei een hoogte bereikte van plusminus 40 cy --- Verwacht wordt dat het gedeelte van di rijksweg MaastrichtNijmegen bij de pierfabriek te Weurt—Meerssen evene door de Geul zal wordèn overstroomd. Buskruit in de steenkool! Een kolendrager te Alkmaar vond dez dagen een brok steenkool, waarin zich e> boorgat met buskruit bevond. Onder li ding van een luitenant der Cadettenschool |en- en een onderofficier der genie zou ^■oo: buskruit door eleetrische ontsteking ontploffing worden gebracht. Doch de out [a^ ploffing bleef uit, want het buskruit blcel len nat. Vrouwenhandelaar gearresteerd. In de grensplaats Boclio.lt 1 A lïtie een Hollander gevangen genomen 'lil als meisjeshandelaar gesignaleerd Ava-sfepo Hij wilde juist mét een meisje uit Ober- om hausen naar Holland oversteken. lijn eer Jeneversmokkelaars. De commiezen te Baak hebben een partij gesmokkelde jenever van 361 liter in be slag genomen, benevens paard en wagen, aarmede het clandestien vervoer ge a schiedde. ^cn Te veel belasting betaald. De Limb. Koer. deelt mede, dat in d-,:[VrPfl raad van Meerssen is aangetoond, dat het dienstjaar 1921—1922 aan belasting i' ontvangen f 67.000, terwijl slechts f 40.1 noodig was. Er werd voorgesteld f 13.1 terug te betalen aan de ingezetenen f 14.000 te besteden aan werkve waardoor tijdelijke Avcrkeloozen - beid worden geholpen. Het terugbetalen is echter verworpen met 4 stemmen tegen 3oir :eng 'V'' ige Ar pj- ,ie 'ach; affinrH' ar nl i Onveilig strand. Het strand tusschen Scheve: n ge n j Min De Martelaren van Alkmaar. (Vervolg). Hij riep den dijkgraaf van Medemblik jWiggert Albertz. van Egmond, die zijn roos lag uit te slapen. Brederode had een lang gesprek met Wi^gert en vertelde hem zeker het gerucht, dat Pater Corne ll's van Diest gezegd zou hebben: „Ik hoop, dat Brederode binnen een maand aan een diefsche galg worde gehangen." Na met Wiggert te hebben afgehandeld sprak Brederode nog heimelijk met Gui- laume Mostert. Dat men niet veel goeds van Bredero's geheim onderhoud met dezen en genen verwachtte, blijkt wel uit de vraag, door Dirk van Teijlingen, rent meester van Egmond, gesteld aan Maxi- miliaan van Blois, die bij hem op „het hooge huis" aan de Nieuwesloot gelo geerd had. TerAvijl Max te paard zat, ge leed om te vertrekken, vroeg van Teijlin gen nog gauw, of er iets van aan was dal men het Minderbroedersklooster zou verwoesten. Het antwoord luidde ruw: „Wat zou daaraan bedorven zijn, al wer- flen ze allen gedestruëerd?" De rector, die goed met P. Cornells van Diest bevriend was, begaf zich, zoodra Brederode met de zijnen vertrokken was, aanstonds naar het Klooster en zal den Kloosterlingen wel de bedreigingen der edellieden hebben medegedeeld. De Paters waren trouwens reeds cenigszins op de hoogte van liet gevaar, dat hen dreigde. De gardiaan had daags te voren van een jongen gehoord, dat men met een verzoekschrift rondliep, om de Kloosterkerk voor de Hervormden op te eischen en had uit. voorzorg de kelken en andere voorname zaken bij een vriend geborgen, mogelijk bij Meerhout, die ook een groot schilderstuk en boeken van het Klooster in bewaring had. Toen Meerhout van het' Klooster thuis kwam,' vertelde men hem, dat Philips Gornelisz, met 2 hamers was voorbijge gaan en tegen Augustein van Teijlingen gezegd had: „Welaan wij zeilen totten Irroers gaan" daarmede de Minnebroe- derskerk bedoelende. Deze Philip Gorne lisz, bijgenaamd de groote Flip, stond be kend als een vriend der hervormde predi kanten, die hij meermalen binnen de stad bracht. Behalve deze twee begaven zich nog een troepje andere gewapende bur gers naar het Klooster. De schoonzoon van den stadsecretaris Frans van Teijlin gen, Pouwels Adriaansz van Texel, sloeg met zijn zwaren hamer de kerkdeuren in, die weldra in stukken vloog. De monni ken luidden hun noodklok je, maar er daagde geen voldoende hulp op. De me nigte drong naar binnen. Pater Maerten probeerde hen toe le spreken, maar te vergeefs. De andere kloosterlingen waren gevlucht, over den muur, zooals de oude Leenart Antoniusz of zooals van Die^t door het water of met een schuitje over de gracht. De burgemeester Gerrit Pie- tersz trachtte de woestelingen te bedaren maar kreeg een steen tegen het hoofd. Anderen zei de hem: „Borgemeester, wat doedij hier, de luiden zijn razende ende dul". De oud-Burgemeester Baert Si- monsz vertrok, ziende, dat hij deze ra zende lieden niet kon kalmeeren. De schout zooveel als thans de commissa ris van politie bleef afwezig. Was hij het misschien eens met de beeldslormers? Altaren, biechtstoelen, beelden, alles werd A'ernield. Jan van Campen moedigde de kerksinijters aan, maar deed zelf niet mede. Een schuitenvoerder op Egmond en Bergen beroemde er zich op, dat hji nog nooit zoo'n kracht bezeten bail als toen. Een timmerman smeet per abuis het Kruis Ons Heeren in stukken; toen er niets meer te vernielen was, en de beeld-1 stormers naar bun huizen teruggegaan waren, toen eerst keerde de rust weder. Mogelijk dat hiertoe bijdroeg het ver schijnen .van den schout. Deze verklaar de althans, dat hij de kerlcsmijting eerst vernomen had, toen het bijna afgeloopen was. Hoe dit ook zij, den volgenden dag werden de gevluchte kloosterlingen door burgemeesteren en het gerecht weer in hun woning teruggevoerd, zooals een oud handschrift getuigt: „Die Burgemeeste ren met die gerechte hebben haar des an deren daechs wederom ingelijt." Burgemeesteren schreven aan dc Land voogdes, dat zij de heimelijke hevelen tot straffen van hen, die aan de gebeurde on geregeldheden schuldig waren, niet naar rechten konden uitvoeren, daar zij, om het vluchten van velen te beletten, bij ge schrifte had doen afkondigen, dat de Ko ning als een goedertieren en genadig Vorst in den lande zou komen, en zij Avel niet in strijd met deze belofte konden handelen, doch zij antwoordde, dat men zonder genade moest te werk gaan. De Vroedschap schijnt bevreesd te zijn ge weest en ontbood daarom een der voor naamste belhamels Philips Gornelisz op liet stadhuis, waar hij moest verklaren Katwijk zal Dinsdag, Woensdag, Dondcr-I dag en Vrijdag onveilig zijft Avegens* lid schieten met ^geschut. pijzi gehandeld te hebben zonder toestemmin.' ^z'n der burgemeesters. Van dit verhoor Avcri e het volgende proces-verhaal opgemaakt ^ie' Op liuyden den vijfden Septembris XVG (-1500) sessentsestich is plis cor- [«tie telisz ontboden geweest te comparceveu et voor Burgemeesteren milto gerechts ilan loirsz (voornoemde) beleden als dat zij" 'S'L consorten gheoiv consent gehadt hel>te J®n 1 /an Burgemeesteren om 't doester van<Wurl minrebroeders te spoliëren. Actum tot alemaar op Burgemeesters tervii earner ten dage als boven in kennisse vaf kken mij F. DE TEIJLIMG^ ekk 1) Wij vinden dit vermeld hij Bt^jj kamp, Alkmaar blz. 152, maar eveninjj in de door hem nagelaten papieren als Ji het stedelijk archief is 'h zoodanig schril- van vv.m de Landvoogdes voorbande11 I3oor Gachard is hare briefwi sselid slechts tot Februari 1565 uitgegeven, al' schriften van een te Weenen bewaard' r J bundel van 1563 tot 1568, door Bakhui- ge. zen van den Brink vervaardigd en V'c gens liet voorbericht van Gachard's r"'™ gaaf aan het archief te Brussel gesclio1 ken, zijn noch in de Kon. Bibliothd' noch in de algemeenc Rijksarchief aanwezig.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6