UÜT DE OMGEWIIiQ LIEFDE OVERWINT. Gewezen wordt op hel saldo dat nog unwezig moet zijn bij 1iet Rijkskantoor van groenten en fruit.Waarom wordt van dit kantoor geen verantwoording gepubliceerd en van deze eventueel© reserves een steun regeling voor tuinders uitgevoerd? Algemeen is de meening van de verga dering dat ton krachtigste op goed gere geld Regeeringscrediel moet worden aan gedrongen. Een motie worrit verzonden aan Ged. Staten van Z.-U. om het goedo voorbeeld van Ged. Stalen van N.-II. te volgen, in zake credielverlecning aan tuinders. Een adres zal worden gezonden aar. do Regeering om een bedrag van anderhalf millioen beschikbaar te stellen voor rc- goeringscrediet. Een 'adhaesie-beluiging zal worden ge zonden aan het door de Kamer van Ivcor- handel, afd. Alkmaar, Zaandam en Hoorn, verzonden adres aan Prov. Staten om de lasten van den watersnood le doen dra gen door de geheele provincie. De hooge belastingen maakten ook een •ernstig punt van bespreking uit. Ver schillende bezwaren worden naar voren gebracht; in overweging wordt gegeven om te trachten de heffing van de inkom stenbelasting van de tuisers over drie jaren aan lo slaan. Daarna wordt met alg. stemmen aan genomen het door het bestuur samenge stelde program van actie. Verder wordt besproken de wijziging in de uitvoering van het kcurings-insliluut. De nadere bijzonderheden zullen in een circulairo worden bekend gemaakt. Een woord van dank wordt nog ge richt aan de vorige leiders van liet kcu rings-insliluut. Daarna sluit de Voorz. de geanimeerde vergadering. HOOG MADE. Greene Kruis. Do afdeeling van het Groene Kruis, gevestigd te Woubrugge, die ook alhier meer dan 80 leden telt, is verplicht een steenen magazijn op le richten tot bewaring der hulpmiddelen. Om de daartoe noodige gelden bijeen te brengen, zal in Mei te Woubrugge een bazar georganiseerd worden, terwijl het tooneel-gezelschau van W.,gesteund door de Mandolineclub zieh heeft aange boden op Maandag 12 Febr. te Hoogmade een uitvoering te geven, waarvan de-op brengst zal strekken tot het boven aan gegeven doel. In de hoop, dat velen dit plan zullen willen steunen, zal a.s. Maan dag een lijst worden aangeboden, waarop ieder kan aangeven hoeveel kaarten hij voor de uilvoering wensclil le nemen. Moge een ruime verkoop van plaats- kaarten aantoonen, dat Hoogmade de werkzaamheden van liet Groene Kruis weet te -waardèeren. HILLEGOM. R. K. Kiesvereeniging. Wij her inneren de R.- K. kiezers, zoowel dames als heeren aan de stemming voor no. 3, 4, 5 en 6 der groslijst voor candidaten voor de Provinciale Sta len. A.s. Zondag is daartoe in café „Flo* ra" ruimschoots gelegenheid. KATWIJK AAN DEN RIJN. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesver. Plicht en Eensgezindheid" hield gisteravond in de zaal Fennes haar jaarvergadering. De voorzitter opent de vergadering waarna de secretaris notu len leest en jaarverslag. Volgens dit jaar verslag telde de vereeniging vorig jaar 306 leden A en 45 leden B, thans 279 le den A en 45 B. Uit de rekening en ver antwoording van den penningm. blijkt dat er op heden een batig saldo in kas is van f 74.52. De rekening wordt nage zien door de heeren Grimbergen en Seij- sener cn in volmaakte orde bevonden. Den penningm. wordt dank gezegd. Tot afge vaardigden voor Kamer-Centrale en Ka merkieskring worden gekozen de heeren C. v. d. Lubbe, N. Oudshoorn, H. Grim bergen en G. M. v. Bemmel. Ingekomen is een .schrijven van de R. K. Kiesver. te Leiden met verzoek bij de eerstvolgende stemming op Zondag a.s. voor No. 3 en 4 te willen stemmen de heeren Mr. Bolsius, cn Th. WHmer te Leiden. Nog is ingeko men een schrijven van den heer A. v. Pa ridon waarin deze meedeelt dat bij we gens hoogen leeftijd niet meer in aanmer king wenseht te komen voor lid van den l«aad. Den secretaris wordt opgedragen den heer v. Paridon schriftelijk dank te zeggen namens de Kiesver. voor al het geen hij in. het belang der gemeente als raadslid beeft gedaan: Dan geeft de voor zitter aan hoe bij de eerstvolgende ge meenteraadsverkiezing de indiening der candidaten moet plaats hebben. Be can- didatenlijsten moeten voor 1 April bij den voorzitter zijn ingediend. Deze lijs ten zullen hoogstens 4 namen mogen be vatten. Het bestuur van „de Hanze" afd. Katwijk-Rijn hoeft 13 Jan. 1.1: aan het bestuur der Kiesver. een schrijven ge richt verzoekende voor 1 Fcbr. een ver gadering te willen houden en aldaar te behandelen de bekende motie betreffen de wijziging der tabakswet. Het bestuur der Kiesver. heeft aan het bestuur van „de Hanze" bericht dat om meerdere re denen het bestuur van meening is dat be doelde motie niet van de Kiesver. kan uit gaan. Ook zou de motie niet schriftelijk in het bezit zijn der Kiesvereeniging. Naar aanleiding dezer weigering vraagt de voorzitter van „De Hanze" het woord en zet uitvoerig uiteen, dat hij de handel wijze van het bestuur der Kiesv. niet kan billijken. Dan wordt door den heer Caspers de Utrechlschc motie gelezen en uitvoerig toegelicht. De voorzitter geeft als zijn meening te kennen dat deze zaak niet in de Kiesver. thuis hoort. Spr. wil hier mede niet zeggen dat hij het beter weet dan de Kiesvereenigingen te Utrecht of Leiden doch blijft bij zijn meening. De Zeereerw. heer Pastoor vraagt of 't be stuur van De Hanze weer niet gewoon bij het begin zou kunnen beginnen waar tegen enkele personen zich verzetten. De zaak eisclit spoed. De voorzitter vraagt of de vergadering zich er bij kan neerleg gen dat óp heden de motie niet in behan deling komt. Het Bestuur van De Hanze wenseht in stemming te brengen de vraag of de motie behandeld moet worden. De Voorzitter zegt dat als dit voorstel wordt aangenomen de motie ook als aangeno men kan worden beschouwd. Volgt stem ming met als uitslag dat behalve een tien tal blanco stemmen alle stemmen zijn voor de motie. De voorzitter zegt dat als in het vervolg zich weer zooiets voordoet hij het niet ongewenscht acht dat 't be- stuus beter wordt ingelicht. Een der le den meent hierop te moeten antwoorden dat voor de gehouden bestuursvergade ring der Kiesver. de motie in 't bezit was van een der bestuursleden van de Hanze en dat nog een lid van genoemd bestuur wist dat de motie in het bezit was van zijn collega. Een minder aangename dis cussie volgt hierop zoodat de voorzitter de besprekingen over deze zaak meent te moeten beeindigen. De heer J. Vreeburg, Caféhouder, be klaagt zich dat nooit vergaderingen bij hem worden gehouden. Volgens het be stuur heeft de heer Vreeburg vroeger, vermoedelijk in een booze bui hiervoor bedankt. Beide partijen kunnen het hier over niet eens worden waarna de voorzit ter toezegt de zaak in een bes tuur svèrga- dering aan de orde te zullen stellen. Dan wordt de goed bezochte vergadering ge sloten door den Voorzitter met den Christ, groet. KATWIJK AAN DEN RIJN. R. K. Kiesvereeniging. De stemming voor no's 3, 4, 5 en 6 der candidaten voor de Prov. Staten, zal bier plaats hebben op Zondag 4 Februari a.s. op denzelfden tijd en plaats als de vorige stemmingen. LANGERAAR. Te water. De koopman B. Sassen had het ongeluk dat zijn voertuig met koopwaren door den wind te water raak te. Zekere S. O. en G. v. d. P. wisten ech ter alles spoedig op bet droge te bren gen; jammer dat bet voor hem nog al een schadepost was. R. K. Landarbeidersbond. Op den aangekondigden feestavond van den R. K. Landarbeidersbond zullen ook niet-leden toegankelijk zijn. LISSE. Ongeval. Door het nemen van een te korten draai viel gisterenmorgen een wa gen fruit om zoodat de weg bezaaid lag met appelen, nootjes, bananen enz. enz. De voerman alsook paard en wagen kwa men er zonder letsel af. Rappe banden hielpen de man zijn affaire weer opladen. NIEUWKOOP. Vleeschkeuringswct. Ingevolge de vleeschkeuringswet werden gedurende de maand 'December 1922 in deze Gemeente afgekeurd wegens tuberculose 6 runderen en wegens ingewandsziekte 1 rund, 1 kalf. 1 eenhoevig dier- cn 2 varkens. Het aantal keuringen bedroeg van run deren 17, eenhoevige dieren 2, varkens 21, kalveren 3. NOORDEN. R. K. Kiesvereeniging. In de vacature H. Meester, van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging is gekozen do heer N. Vink. De aftredende leden Mej. Pieterseu- Bos, de heeren A. J. den Hartog cn S. Splinter zijn herkozen. NOORDWIJK. Gezellenvereeniging. De toetreding der Gezellenvereeniging in het Centraal Verbond der Jozefsgezellen, zou eerst door de leden worden herdacht, door een uitvoering van do verschillende onderafd. der Gezellenvereen., waarna nog eenige avonden zouden worden gegeven tegen entree. Deze opzet is echter door omstan digheden gewijzigd. Wij hebben eerst de twee avonden gehad voor de belangstel lenden, welke zeker over deze avonden ten volle tevreden zullen zijn, Dinsdag a.s. zal nu de avond gegeven worden voor de leden, waarbij besturen der ver schillende Corporaties zullen worden uit- genoodoigd om de feestelijkheden bij te wo nen. Tevens zal er nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar gesteld worden te gen entree; dus laten zij. die het Jeugd werk waardeeren en deze uitvoering nog niet hebben bijgewoond, hunne be langstelling tocnen. Gemeenteraad. Ingevolge liet niet uitvoeren van een Raadsbesluit, genomen in de laatst© Raadsvergadering om n.l. voor 20 Jan. 1923 weer een Raadsvergade ring te houden, hebben ue heeren H. Buize, L. A. Vink en A. Meijer, gebruik gemaakt van hun recht, omschreven in de Gemeentewet en een Raadsvergadering aangevraagd. NOORDWIJKERHOUT. Bloembollencultuur. In het café „Do Zwaan" had eenc gecombineerde vergade ring plaats van de afdec lingen Noordwij- kerhout van Bloembollencultuur en Kwee kersgenootschap. Doel dezer vergadering was te komen tot het oprichten van eene afdeel ing van de vereeniging „De Narcis". Door den voorzitter van Bloembollencul tuur, den heer E. Oostdain Jac.zn. werd op verzoek deze Vergadering, welke hoofdza kelijk was bezocht coor narcissenkwee- kers geleid. Deze begon met uiteen te zetten, waar om het van belang was voor de kweekers, zich bij deze vereeniging aan te sluiten. Door de Amerikaansche regeering zullen maatregelen worden getroffen, dat alleen goede kerngezonde bellen van uit Holland zullen worden ingevoerd. De vereeniging „de Narcis" .heeft een keuringsdienst inge steld. welke nét gewas .verschillende malen op het land zal komen keuren en dan een bewijs van geschiktheid tot uitvoer uitrei ken aan de kweekers, die hunne bollen moeten verkoopen aan de buitenlandsche handelaren. Zoodoende zal men trachten het verkoopen van bollen met de gevrees de ziekte, de z.g. vlieg, te beletten. Vooral spoorde spreker de aanwezigen aan zieh aan te sluiten bij den keuringsdienst, wat voor vele kleine kweekers ook in het vervolg onmisbaar zal zijn. T)e heer N. C. van der Zalm, gaf hierna als bestuurslid der vereenigir.g „de Nar cis" eene duidelijke uiteenzetting van de wijze waarop deze vereeniging denkt werk zaam te zijn en overtuigend aangetoond, dat het voor eiken kweeker van narcissen werkelijk noodzakelijk is lid dezer vereeni ging te worden. Van de gelegenheid tot liet stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt, en allen werden naar genoegen door den voorzitter op den heer N. C. van der Zalm beantwoord.. Hierna was er gelegenheid, om op lijsten te teekenen, waardoor men te kennen gaf zich bij den keuringsdienst aan te sluiten. Door bijna alle aanwezigen werd hiérvan gebruik gemaakt. Besloten werd nog, dat de besturen der beide vereenigingen de niet aanwezige kweekers zullen bezoeken om hun gelegen heid te geven -zich alsnog als lid aan ie sluiten. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitterdeze zeer zakcli.kc vergadering op de gebruikelijke wijze. Militie. Voor de militielichting 1924 hebben zich in deze gemeente 42 jongelui aangemeld. Tuindersvereeniging. Hedenavond zal om 7 uur de Tuindersvereeniging „De Eensgezindheid" eene algemeene ledenver gadering houden in het café De Zwaan. Op de uitgebreide agenda, slaan verschil lende voorname punten, o.a.: Verslag 1922 Bespreking erwtenteelt 1923, Bestuursver kiezing enz. Eenc belangrijke, vergadering dus en trouwe opkomst dus zeer ge- wenscht. OEGSTGEEST. R.-K. Kiesvereeniging. De 'leden van de R.-K. Kiesvereeniging worden herin nerd aan dc gelegenheid Zondag 4 Fcbr. te stemmen vonr nummers 3. 4, 5 en 0 voor de candidalenlij&t Prov. Staten op de bekende plaatsen en tijd. Denk er aan niet meer en niot minder dan vier hokjes zwart maken. RIJNSBURG. Woning houw. In dc Brouwer-straat is een woning van den lieer D. v. Rhenen zoo goed als klaar; beneden een meubel makerij en boven woning. We kunnen als een bijzonderheid hieraan toevoegen, dat v. R. deze woning zelf heeft gemaakt Tulpentrckkorij. Met dc tulpentrek- kerij gaat 't iels beter dan vorige weken Vooral de La Reine die in groote hoeveel heden aangevoerd wordt, moet nog heel wat in prijs oploopen, daar deze nog steeds veel verlies afwerpt. SASSENHEIM. Verloting. Donderdagavond werd in de zaal van café „De Oude Post" vanwe ge het comité van „Hulp in Nood" alhier na opening der enveloppe de naam be kend gemaakt van de pop die kon wor den geraden legen eene vergoeding ten bate van dit comité. Hare naam luidde Krien. Na voorlezing bleek niet één dezen naam geraden te hebben en er werd nu. besloten de pop te verkoopen. Ieder zal tot Zondag 18 Febr. in de ge legenheid worden gesteld bij inschrijving bij de heeren A. v. d. Meer, Th. v .d. Meij en C. Franken een prijs te bepalen. Aan den hoogsten inschrijver zal de pop worden uitgereikt. R.-K. Volksbond. Deze organisatie hield Donderdag liaar jaarvergadering in Hotel „Het Bruine Paard". De Voorzitter de heer W. Kroin opende op de gebruike lijke wijze. Drie nieuwe leden werden overigenomen en vier werden geinstaMeerd De secretaris gaf een keurig verzorgd jaarverslag. Met groote meerderheid van stemmen werd de heer Th. v. d. Meij her benoemd aks bestuurslid ■Commissie „Hulp in Nood" nJ. 95 van de 1Ó3 uit gebrachte stemmen. Ingekomen stukken van het C. B., als Landarbeiders wet 1918 cn Inkoop-kolen- bureau worden door den Voorz. toege licht. Besloten wordt eenc Brandstof fen- Commissie op te richten als onderdeel van den Bond als commissieleden wor den benoemd de heeren Schrama, secre taris N. v. d. Zwaan, voorzitter, W. Krom penningmeester en J. Kertekaas en A. Elferink. Een kleine regiem* i its wijziging betref fend art. 16 laatste alinea wordt goedge keurd. Door twee leden zal worden gewerkt cm leden te werven voor eenc retraite doer C. B. uitgeschreven. Nu volgt be s tuu ra verkiezing als be stuursleden worden gekozen de heeren Ph. Langelaan, aftr., met 92 sfc., J. Zand vliet met 8G &t.. G. Boogaards met 82 st., J. Zwaan met 75 st. en W. Olieslagers met 62 st. Als Voorzitter.- wordt gekozen de heer J. Korlekaas, die zijn benoeming 15 dagen in beraad wil houden wordt aldus besloten, de ex-voorzit ter zal zoo lang in functie blijven. Het financieel verslag 1922 luidde aan inkomsten 1371 87 en uitgaven 1328.90 Dc begiroofing sloot met een ontvangst en uitgaaf van 1257.50. De heer Franken gaf een mooi overzicht van „Hulp in Nood". Als kasnazieners voor een jaar worden benoemd de heeren N. Noordermeer Cz., B. Bost. en H. de Groot. Aan de rondvraag worden nog eenige huishoudelijke zaken behandeld sluiting ap de gebruikelijke wijz? De Hanze. De Hanze hield dag in Café „Oude Post" liaar gade-ring. Bij afwezigheid van den V, opende dc secretaris de vcrgadeii Het jaarverslag gaf een ledei op 31 Deo. 1922 van 33; (l trad bedankten). De rekening van den pennin sloot met een batig saldo van verificateurs werden benoemd de J. «£wa-rt en W. Hooijmans, die m den penningmeester décharge veil De directeur der Hanzobank S'énheim gaf een overzicht van hel door de Bank in dc 4 maanden bestaan als bijkantoor is verhand den leden werd in overweging gezien de goede resultaten nog gebruik van deze instelling te ma In de Santos commissie werden 1 de heen-enJ. Zwart en W. Hc die met den Geéstl, Adviseur als ter deze zaak verder zullen uitwe De 2de voorzitter en 2dè secret» den bij acclamatie herkozen. Een commissie werd benoemd organiseeren van een feestavoj commissie bestaat uit de heen-en nen, J. Zwart, P. W. van Niekerl Voor de commissie Kerkorde benoemd de heeren J. Zwart, Th. W. Hooijmans, Th. Reeuw ijk. M. W. Bemclman, P. IJss-ehnuidcn Wesseling. „Hulp in Nood." Op dc eist gehouden jaarvergadering van de Volksbond werd verslag uitgebra< den penningmeester van „Hulp ia eerst over he.t laatste kwartaal bleek dat. er was in,gekomen 1 uitgegeven 44.74, a l zoo een bat van 78 52. Nu volgde het jsa waaruit bleek dat er een zuivere was van 330.92l/. en een zuil gaaf van 143.92, batig saldo In 't geheele jaar werd verstrekt melk, 184 eieren en 1 y2 K.G. vli bijgedragen werd aan steun zie verpleging 51.Nog werd d< penningmeester medegedeeld dat eenige weduwen en ouden brandstof was verstrekt; in 't be Januari van dit jaar. Ds penningmeester besloot zijn met een woord van dank aan al ,,Hulp in Nood" financieel en het afgeloopen jaar hadden geste TER AAR. Gemeentesecretarie. Voor king van ambtenaar ter Secr Ter Aar hebben zich 50 personen meld. Door B. en W. is benoemd F. J. M. van Liempt. WARMOND. Personalia. Onze plaatsgeno heer J. v. d, Berg, eertijds liier station •werkzaam, slaagde in zijn woordige standplaats Amersfoort hét examen van Ambtenaar bij grafie. De stationschef ten, Kaïn naar wij vernemen, overgeplanlsf bij den stationsdienst te Delft Tot ^ecrëlaris-penningmeeetc den Zwanenburgerpolder is gekoz- plaats van den heer N. v. .d Wïlti. zoodanig bedankte, de lieer J. C. v WOERDEN. Uitvoeringen. De looneelver ..Sir Anlonius', onderafd. van Jongelingsver., geeft 36 en tl F» drietal uitvoeringen. Ditmaal sla uitvoeringen weder onder de leiding van den heer A. Streef tan eenige oud-leden werken weder Hel alhier voor eenigen lij richtc strijkje onder leiding van J. v» Beek. hoopt Dinsdag a.s. „De Dubbele Sleutel" haar eerste ring te geven. Enkele solisten hunne medewerking. De Sociëteit „De Katli. ganiseerl Maandag a.s. in Café haar jaarlijkschen feestavond. Te water. Gisterenmorgen bij de hoeve ..Morgenstond" door feci aan de stuurinrichting, water. De chauffeur bekwam gce WOUBRUGGE. Wegverbrceding. Deze week grondstoffen, voor het. verbreedetl rijweg naar Hoogmaie, wissel of FEUILLETON j3) Karei keek over den schouder van zijn vader. Dat is in 't geheel geen wissel van anijn broeder, riep hij uit en keek niet accl vriendelijk naar den heer Vogel om, Maar deze liet zich niet uit het veld slaan. Uw broeder heeft geëndosseerd, ver klaarde liij, geaccepteerd heeft de heer v. Markwold. De heeren schijnen geen geld te hebben. Mijnheer Koster, wan neer gij van uw zoon houdt, zult gij mij betalen, wat de advocaat mij schuldig is. Vader Koster maakte een handbeweging als wildo hij den wissel ineen frommelen, maar hij bezon zich nog bijtijds en ver genoegde zich, het ongelukspapier toor nig naar den geldschieter te werpen. ■r—> Niets betaal ik., geen cent, riep hij, bevend van ergernis; zijn bleek gelaat ^erd vuurrood. Vogel bukte haastig en raapte de pa pieren, welke over den vloer verspreid lagen, met angstvallige zong op; zijn blikken verrieden ergernis en angst, zijn gelaatstrekken waren verwrongen en maakten hem nog leelijker, dan hij reeds jvas. Hoe? riep hij uil, schijnbaar verwon <lerd, maar zeer onrustig. Gij zoudt uw zoon in don brand laten, gij wilt zijn ge heele schoone loopbaan vernietigen? De oude staarde hem wezenloos aan. Karei deed onwillekeurig een stap naar den spreker. Juffrouw Koster behcersch- te haar zwakheid; zij wendde zich met een gelaat, waarop de angst gelcekend lag, naar den geldman en vroeg dan sta melend: Hoeveel is hij aan u schuldig? Vogel keerde zich met een vriendelijk lachje naar dc vrouw om, en beleefd antwoordde hij: O, mevrouw, een drieduizend gulden tjes maar... drieduizend gulden. Het oudje deinsde terug en zou gewis op den grond gevallen zijn, wanneer He lena niet spoedig een stoel had toegescho ven en de arme moeder daarop liet neder- zitten. De oude Koster, schreeuwde op onna- tuurlijken toon: Slechts 3000 gulden, en gelooft gij, dat ik u mijn zuur bespaarde centen in uw opengesperde beurs zal werpen? Vogel trok een bcleedigend gezicht. In mijn beurs? vroeg hij. Waarom in mijn beurs? Heb ik uw zoon het geld niet gegeven heeft hij het niet voor zich noodig gehad? De vuisten van den ouden Koster bal den zich; toornig fonkelden zijne oogen. De oude man was g"eheel veranderd; elk zijner spieren beefde van woede. Wie beval u, schreeuwde hij, den lichlzinnigen horst met uw geld te on dersteunen? Gij moet weten dat hij nog niets verdient. Zie zelf maar, hoo gij we der aan uw geld komt, van mij hebt gij niets te verwachten... niet zooveel- Vogel zag angstig vragend om; maar niemand beantwoordde zijn blik. Zijn ge zicht werd aschgrauw: zijn trekken weer spiegelden woede en haat. Goed zeide hij, en slak de wissels in zijn borstzak. Wanneer gij dan niet an ders wilt, wanneer gij dan geen medelij den hebt met uw eigen zoon., goed. Maar dan zeg ik u, wanneer ik mijn geld ver lies, dan zal ook uw zoon er aan geloo- ven. Daarvan kunt gij verzekerd zijn. De oude Koster maakte een gering schattende handbeweging. Vrouw Koster zag don geldman angstig aan; hare han den rustten in haar schort; uit haar borst welden benauwende zuchten op. Wat meent gij daarmee? vroeg Ka- rel, on zijn voorhoofd rimpelde. Wat ik meen? Zeer eenvoudig. Wan neer ik mijn geld niet binnen de 24 uren ontvang, dan zeg ik het aan den presi dent van liet gerechtshof; ik leg hemden wissel voor; ik vertel hem, dat men fles- schentrekkerij gepleegd heeft. Wat ge schiedt er dan? Uw broeder is nog niet aangesteld, uw broeder is nog geen staats beambte, zonder disciplinair onderzoek, eenvoudig op voordracht van den presi dent kan hij met schimp en schande weg gejaagd worden. Enn dat het geschieden zal, daarvoor zal ik wel zorgen. Wat zal het gevolg zijn? Dc geheele schoone toe komst van uwen broeder is... voort, en hij kan hoogstens nog een advocaatsprak- lijkje beproeven. En waarom dit alles? Omdat die heer daar een onmensch is, die geen hart voor zijn zoon heeft. Do oude Koster viel den spreker in de rede en hield den geldschieter zijn ge balde vuist voor. Er uit! schreeuwde hij, terwijl hij tegen den brutalen man een dreigende bc beweging maakte. De heer Vogel stond opnieuw voor dc deur en pakte reeds den deurknop vast; maar evenzoo spoedig was vrouw Koster opgesprongen; alle zwakheid zette zij Ier zijde. Met een wonderbaarlijke kracht, welke haar de liefde voor haren zoon, de angst voor zijn ondergang haar ingaven, drong zij haren man terug. Iaat af! riep zij hem smeckend toe. Wilt 'gij dan uwen zoon in het ongeluk storten? Dc schoft, de verkwister, de schul- donmaker, tierde dc oude, niet in staat zijn gerechtigden toorn in to houden. Vrouw Koster hoorde het echter niet; zij was naax den geldschieter gegaan, en hem bij den arm nemende, smeekte zij: Ik betaal... alles zal ik u betalen... niets zult gij verliezen, geen cent Wanneer gij maar een weinig geduld hebt. Ik betaal u iedere maand twintig, neen dertig gulden. Dag en nacht zal ik werken, maar geef mijn zoon niet aan Vogel, die zich bij de eerste woorden zeer beleefd tot het moedertje gewend had maakte nu een gebaar als hij iets beters verwachtte, on schudde met een verach telijk gebaar den arm der vrouw van zich af. Ga heen met zulke aanbiedingen! zeide hij grof; gelooft gij dat ik een ma gazijn van afbetalingen heb? Of me dat zou helpen, dertig gulden per maand. Dan zou ik ruim acht jaar moeten wachten.. Vier en twintig uur geef ik u den tijd en geen minuut langer. Heb ik morgen middag oni 1 uur mijn geld niet, dan is reeds om 2 uur aanzegging bij den pre sident gedaan. Hij deed haastig dc deur open en ver wijderde zich snel, want hij had een ver klaarbaren groot cn angst dc trap gesmeten te worden. Een 'oogenblik heerschte er kle'md stilzwijgen in de kamer. Helena, had een inwendigen sin voeren; zonder liet lo willen, was tuige van een intieme -familiescêi weèst, gaarne wilde zij zich wogi maar medelijden met de zwakke, arme vrouw, hield haar terug. Deze was op een stoel, welke van do deur stond, alwaar de uit weggesneld was, nedergezonkc angst gaf zich in bange zuchten lu angst, zoo lang onderdrukt en (li allo hevigheid zich ecnen uitwe? De oude Koster wroette mot bei den in het haar; zijn wandeling kamer had, hij wederom hervat;' pon ontsnapten half luido vcrw gen. welke deels Olto, deels Vog< Zulk een uitzuiger... zoo'n zoo'n schoft. Helena hoog zich lot vrouw K(* legde haren ami om den schouder 'onophoudelijk steunende vrouw, hevige aanvechting om lroo9t 1 brengen, fluisterde zij de all&i troostredenen, zoo dikwijls in daar waar schier geen troost gen is. Wees nu verstandig, juffrC zal zoo'n vaart niet loopen. Karei stond dicht bij de tafel dc daarop met de eenc hand; W was op de borst nedergczonkefll onder de halfgesloten oogleden zweefde zijn blik naar zijne m,( zijn trekken kwam eenige vctf (Wordt'V#

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4