ïra Tweede E LIEFDE OVERWINT. 81 Donderdag 18 Januari 1923 BINNEN LAND. R. K. Universiteit. De voorbereiding van de R. EL Univer- eiteit is thane zoover gevorderd, dat deze maand daarover een communiqué aan de katholieke pers zal worden verstrekt- In verband met den 6taat van voorbe reiding zal den 27en Januari a.s. te Utrecht een vergadering plaate hebben van <}e leden der Diocesane Comité's van de St. Radboudstichting. Het Spoorwegtarief. Prijsverlaging. Naar wij vernemen, worden op 1 Fe bruari ae. de prijzen der spoorkaartjes voor afstanden boven de 200 K.M. ver laagd. „Msbd." De nood in den Tuinbouw. Het lid der Provinciale Staten van Noord-Holbnd, de heer D. Kooiman te Purmerend, heeft tot Gedeputeerde Staten de volgende vraag gericht: Zijn Gedep. Staten bereid mededeeling te doen, j a. van het verloop hunner onderzoekin gen en overwegingen betreffende leniging van den nood in den tuinbouw sedert de besprekingen dienaangaande in de jongste Statenzitting b- van hetgeen zij zich voorstellen ter zake verder te doen, ook in verband met den nieuwen begrootingspost, dienst 1923: „Bijdragen ter bestrijding van den nood in den tuinbouw," nu een rijksregeling be treffende financieelen steun nog maar steeds uitblijft en het nieuwe seizoen reeds niet ver meer verwijderd is, waarom het voor belanghebbenden dringend noodig wordt voor een behoorlijken voortgang van het bedrijf maatregelen ,als aankoop van meststoffen, zaaizaad en pootgoed, te nemen? Liever laten zorgen dan zelf zorgen! B. en W. van Gouda hebben opsemerkt dat het in den laatsten tijd is voorgeko men, dat leden van werkliedenorganisa- ties, wanneer zij door de betrokken pen ningmeesters werden aangemaand, hun cont ribu ti eschu1 d voor do werkloozenkas aan to zuiveren, het dreigement uitten, als lid van de organisatie te zullen be danken. De werklieden deden dit waar schijnlijk, gerugsteund door de weten schap. dat, indien zij biertoe zouden overgaan, zij bij eventueele werkeloos heid als ongeorganiseerd toch zouden trekken uit, de gemeentel iike steunrege ling, en die steun n'iet belangriik las-er zou zijn dan bet bedrag aan uitkcering [uit (te werkloozenkas. B. en W. hebben gemeend, (hiertegen maatregelen te moeten treffen; zij heb ben, zoo meldt de Grmdsche Crt., in ovfr- jleg met het. burgerlijk armbestuur, aan art. 13 van de bestaande eteunrogeling ,de volgende beoaling toegevoegd: „Geen [steun wordt verleend, indien bh'kt. dat de steunaanvrager. wegens contributieschuld uit de organisatie met werkloozenkas. waarvan hij lid was, werd geroveerd of als zoodanig zonder geldisre reden heeft [bedankt, dit laatste ter booordeeling van het burgerlijk armbestuur". Procedure van onderwijzers tegen den Staat. j Do Verceniging van Hoefden van Scho len in Nederland gaat civiel procedceren tegen den Staat der Nederlanden wegens contractbreuk, betreffende hot vorderen van 8'A pet. pensioenpremie der onderwij zers. wat in strijd geacht wordt met art. 40 van het Bezoïdigmgebesluist. Prof. Schrijnen. Prof. dr. Jos. Schrijnen lis. volgens „Het Centrum", door de literaire faculteit van de Universiteit van Groningen uitge nood! gd tot fiet geven van colleges ïn 3e historische gramatica van de Gnieksehe en Latijnsche taal, R. K. Bond geroyeerd. Volgens „Ons Noorden" is de R. K. Bond van zuivel- en margarinebewerkers door het R. K. Vakbureau geroyeerd. Waarschijnlijk zal een algemeen commu niqué de reden er van vertollen. Ned. R.-K. Journaüstenvereeniging. Zondag 14 dezer bad in hotel Terminus te Utrecht een buitengewone al-gemeene vergadering plaats van do Ned. R.-K. Journalist-en verceniging ter bespreking van de stellingen door den ZeerEerw. pater B. Kruitwagen, adviseur der ver- e^niiging, opgesteld in aansluiting aan zijn rede, gehouden op het Nijmeegsöhe Pers-congres. De vergadering was vrij goed bezocht. Naar aanleiding van de verschillende stellingen. een achttal van pater Kruitwagen, ontwikkelde zich een leven dige gcdadhtenwisseling, met name over het polemiseeren en over de opleiding va-n den journalist. Waar het niet in de bedoeling lag de meening van de verga-dering vast te leg gen, werden op de stellingen geen amen dementen voorgesteld en werd er niet over gestemd. De besprekingen bepaalden zich tot een in hoogst aangenamen toon eehouden iiitwis-sding van meeningen en zienswijzen. Uit de Omaevina. ALPHEN a.d. RIJN. Ongeluk. Maandagmiddag bad de landbouwer J. V. in den Ridderbuurt bet ongeluk aan zijn rechterhand gegrepen te worden door de driefriem van de in werking zijnde dorsckmachine. Het ge volg was, dat zijn arm op twee plaat sen brak, zoodat hij zich te Leiden onder geneeskundige behandeling moest stel len. BODEGRAVEN. R. K. Kiesvereeniging. Maandagavond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging te Bodegraven. De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze geopend door den w.n. voorziter den heer C. de Groot, die na een woord van welkom zijn bevreemding er over uitte dat slechts zulk een gering getal leden aanwezig was, terwijl de vereeniging 360 leden telt. Spreker brengt vervolgens een eere-sa- luut aan de keeren Boogaard en Briedé voor het vele in het belang der kiesvereeni ging door hen verricht. Door den penningmeester werd verslag uitgebracht van den finantieelcn toestand, waaruit bleek, dat een batig saldo van f 14.62 aanwezig is. De rekening wordt door de heeren Stolwijk en Roest nagezien en accoord bevonden. De penningmeester merkt op dat de pro paganda voor de verkiezingen met Zwam- merdam,werd gecombineerd, terwijl hier voor door Bodegraven twee derde in de on kosten werd bijgedragen. Spreker vraagt vervolgens of de leden er mede accoord kunnen gaan dat in het vervolg bij gecom bineerde vergaderingen eveneens twee der de .in de kosten wordt bijgedragen. De heer Kelfkens acht Bodegraven groot genoeg om op eigen beenen te staan. Bij het optreden van een spreker acht spreker dit een ander geval en is hier dan ook wel voor bij candidaatstellingen meent spreker evenwel dat Bodegraven zelfstandig moet blijven. Met de opmerking van den heer Kelfkens zal rekening borden gehouden. Onder ingekomen stukken zijn mededee- lingen omtrent bedanken van de heeren Boogaard- en Briedé, deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt de verkiezing van een voorzitter alsmede van een Bestuurslid. Candidaten zijn niet gesteld. De heer Wcssels stelt voor den heer A. de Vos als voorzitter candidaat te stellen. De heer De Groot stelt den heer Timp vcor, die evenwel niet in aanmerking wenschfc te komen. De heer Twaalfhoven stelt alsnog de heer Kelfkens voor. Ook deze candidaat wordt door de vergadering overgenomen. Na gehouden stemming blijkt de heer A. de Vos met 18 stemmen te zijn gekozen, terwijl op den heer Kelfkens 13 sïeeimeri werden uitgebracht. Bij verkiezing voor een Bestuurslid, zijn op den heer Kelfkens 22 stemmen uitge bracht, die hiermede is gekozen, terwijl 11 stemmen op oenige candidaten verspreid werden uitgebracht. De heer Kelfkens neemt zijn benoeming aan. Bij de rondvraag vestigt de heer de Haars de aandacht op de Bteeds in de bladen verschijnende opgaven van geves tigde personen. Spreker acht het gewenscht hiermede voordeel te doen door te onder zoeken welke personen daarvan R. K. zijn en te trachten deze als lid der Kiesvereeni ging te winnen. Na eenige bespreking waarin men van de waarde dezer propaganda overtuigd blijkt te zijn, wordt verzocht dergelijke personen bij het Bestuur op te geven opdat zij dan bewerkt kunnen worden. De heer Kelfkens wijst er op, dat op de R. K. Kiesvereeniging van Bodegraven te vergeefs naar de aanwezigheid van een der H.H. Geestelijken wordt uitgezien. Spreker acht dit ook voor het vergaderinghezoek van het grootste belang. De Voorz. merkt op dat bij vergaderingen in de Meije 3e Zeereerw. Heer Pastoor altijd aanwezig is, bij vergaderingen te Bodegraven niet. Spr. verzoekt deze opmerkingen in de notulen op te nemen en bij een volgende gelegen heid een speciale uitnoodiging aan de H.H. Geestelijken te zenden. De vergadering wordt hierna op de gebruikelijke wijze ge sloten. Brand, Dinsdagmorgen circa 4 uur brak een uitslaande brand uit in de melkinrich ting van den heer T. te Nieuwerbrug. Het gebouw, geheel t an hout opgetrokken, bene vens een tweetal aangrenzende woonhuizen werden een prooi der vlammen. De voor het brandende perceel staande gebouwen konden door den brandweer behouden wor den. Omtrent de oorzaak schijnt men in hot duister te tasten terwijl ons ook als oorzaak kortsluiting werd genoemd. Uitvoering. De R. K. Tooneelvereeni- gine ..Eendracht", onderafd. van den R. K. Volksbond, geeft op 23 en 25 Januari a. s. hare gewone iaarliiksche uitvoering in het patronaatsgebouw. Opgevoerd worden: Ba ron van Trosehbein of het levend portret, blijspel in twee bedrijven, benevens de klucht in twee bedrijven: De mislukte er fenis. De aanvang is gesteld op 7.30 uur. NIEUWKOOP. Nogal goed afgeioopen. De kiezers in deze gemeente, die bij de gehouden Kamerverkiezingen zonder wettige reden, hun kiesplicht verzuimden, werden door den Kanton echter veroordeeld tot 1. boete of 1 dag hechtenis Tuinderij. In 1922 is door de tuinders van Nieuwkoop en Noorden aan de vei ling te Vinkeveen geveild voor een waarde van 40810.74 of wél 21189,25 mandor dan in 1921, uitsluitend als gevolg ran de geringe waarde der producten. Het aantal tuinders van Nieuwkoop én Noorden, welke in 1.922 të Vinkeveen hun producten, veilden, bedroeg 33. Ondanks het feit, dat de omzet dier ge- heele veiling 80.000 minder is dan in het jaar 1921, zullen de veilingskosten tot 5 pCt. kunnen worden verlaagd. 0UD-ADE. Kiesvereeniging. De. stemming voor de groslijst voor de P-rov. Staten wordt, vcor de Parochiale Kiesvereeniging Oud- Ade gehouden op Zondag 21 Januari bij den heer J. van der Hulst vanaf na de - Vroegmis tot aan de Hoogmis en vanaf na de Hoogmis t-ot half een. Door liet bestuur worden behalve de aftredende ook aanbevolenBurgemeester "Fosters, Re-el of a-ronds veen en Jos. Pen ning de Vries, Oudewetering. RIJNZATERWOUDE. R. K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond a.s. te 7 uur zal in de voormalige jon gensschool de jaarvergadering worden ge houden van de R. K. Kiesvereeniging Lei- muidenRijnzaterwoude. De stemming voor de defi nitieve groslijst der Prov. Staten zal plaats hebben op Zondag 28 Januari. En wel van de Vroegmis tot aan de Hoogmis, na do Hoogmis tot half een, en na het Lof tot 5 uur. Stembureau te Pulmot van 2 tot 4 uur bij den heer Joh. van der Zon. Straatverlichting. De straatverlichting welke wij thans in ons dorp hebben, kan niet anders dan. schitterend genoemd wor den. Terwijl wij voorheen maar op goed ge luk aan door dik en dun heen moesten ba den, is nu een wandeling in den avond geen bezwaar meer, Maar aan het Molenpad, waar steeds nog een Egyptische duisternis heerscht, wanneer zal daar verlichting wor den aangebracht? We zullen hopen van spoedig. SASSENHEIM. „Herwonnen Levenskracht." Woensdag 17 Januari a.s. wordt alhier door tusschen- komst van het PI. Comité van H. L. en den Ned. R. EL Volksbond het tweede patiëntje uitgezonden naar het Sanatorium Borg en Bosch te Apeldoorn, n.l. de jongejuffrouw M. Witteman. Bevolking. Bevolking over 1922 van de gemepnte was als volgt: 31 Dec. 1921, 1958 m. en 1947 vr. Geboren werden. 58 m- en 08 vr. totaal 128. Gevestigd 95 m. en 125 vr. totaal 220. Overleden 18 m, en 26 vr. totaal 44. Vertrokken 105 m. en 131 vr. totaal 236, eene vermeerdering aldus van 30 m. en 38 vr.- totaal 66, zoodat op 31 Dc-c. 1922 do bevolking bestond uit 1983 m. en 1983 vr. totaal 3971 personen. VOORSCHOTEN. Cursus. Dinsdagavond is de cursus in bomestingleor ge-geven door de afdeeling Voorschoten van de Hollandschc Maat schappij van Landbouw en gehouden in één dc-r lokalen van de openbare school (Dorp) onder leiding van den heer Feen- stra to 's-Gravenliage geëindigd. Bij af wezigheid van den voorzitter der afdee ling sprak de vice-voorzitter de heer C. J. A. Boom een woord can dank aan dea leeraar. Namens de cursisten spralc de heer A. Anker den leeraar toe en overhan digde hem een stoffelijk blijk van waar- deering. Ongeluk. Bij het opladen van rails had Leden de werkman J. Nouwens het on-geluk één zijner vingers zeer te knellen Hoo-gstwaarschijnlijk zal hij een deel of den gehecilen vinger moeten mis-sen. WASSENAAR. De tram naar Wassenaar. Naar aanleiding va.n oen stuk in het „VacL" over Ix-vengenoemden trama-anleg (overgenomen in ons nummer van Zater dag) schrijft, een inzender in genoemd blad „Overtuigd dat ik de tolk ben van zeer vele inwoners van Wassenaar, èn van an deren, verzoek ik u beleefd opneming van het volgen-de, als protest tegen een uit lating van uw opgetogen modewerker, waar liij het heeft over den nieuwen tram-aanleg. Deze zegt„De S-toeplaan is mede een flink stuk breeder .geworden. Men heeft hier een rij boomen geofferd, maar wie het. niet weet kan bet niet zien. Zoo rijk is de boc-menweeldie hier. „Met genoegen hebben wij vastgesteld, dat de aanlegger van de tram de natuur met zorg heeft ontzien. Eigenlijk heeft alleen aan de Stoeplaan een partijtje boom en het leren moeten la.tenoverigens bleef het rooien beperkt tot een zeer en kelen woudreus. Op een paar plaatsen zijn -de eigenaars, niet d-e directie, aan het (in ruimen van wat boomen gegaan, om-dat ze deze te oud en verworden van verder leven aohbten. Sta-in-don-wegs voor d-e Train waren liet niet". Mijnheer de Redacteur, dat uw mede werker zoo enthousiast is over het verleg gen van sloten en het boren van viaduc ten. enz. vinden we best, maar dat hij in z'n juichende opgetogenheid het vernie len van zooveel natuurschoon als een ba gatelle behandelt, dat prikkelt ons tot protest. Of uw medewerker kende Wasse naar niet en heeft zich wat laten wijs maken, èf hijmoot niet. meepraten over dingen, waarvoor hij blijkbaar geen oog heeft. Al weken lang bloedt.ons 't liairt, als we zien, hoe dagelijks met ruwe hand heerl ijke plekjes worden geschonden, li on ontelbare mcoïe boomen (o a. van die oude, kromme, taaie strijders tegen den zeewind, die echter ieder rechtgeaard ste deling. opgevoed dcor Plantsoenen, helaas wel erg leelijk zal vinden) geveld worden, hoe vele andere cm plaats te maken voor de draden hun halve kroon zullen moeten missen Neen, M. d. R-. als de tram rijdt, dan zAïilkn -de velen, die te lui waren om voor het genieten van natuurschoon zich wat moeite te getroosten, kunnlen zien, hoe mocï hét wroéger ia hqfc' toch wel moet geweest zijn maar zij zullen te laat zijn". Personalia. De voordracht ter benoe ming van een onderwijzeres aan do O. IL school no. 1 luidt: 1. Mej. L. G. van Pook voorde te 's-Gravenhage (inmiddels be noemd to 's-Gravenhage)2. Mej. M. CL Stofberg to Sluis, 3. Mej. H. W. Bachofoc Wassenaar, 4. Mej. A. Pannokoek, to Vak kenburg Z.-H., 5. Mej. J> M. van Daalcn té Oegstgeest. Regeeringsjubileum. Aan de oproeping van het Hoofdcomité voor de viering van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. ML de Koningin tot bijwoning van een bijeen komst ter verkiezing van een Uitvoerond Comité hadden Maandagavond eenigo hon derden mannon gehoor gegeven. De ruime zaal in de Schoolstraat was tot in de hoe ken bezet. Do Voorzitter van hetx Hoofdco mité, de Burgemeester, heette do aanwe zigen hartelijk welkom. Hij maakte daaruit op, dat allen van liefde gloeien voor ons Vorstenhuis en memoreerde het doel van deze bijeenkomst. Do slotwoorden van zijn inleiding: Lang love H. M. de Koningin, werden met applaus onderstreept. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat hij een Uitvoerend Comité had saarnge- steld, waarin zoowel het Burgerlijk Be stuur als de Kerkelijke gezindten waren vertegenwoordigd en dat het Hoofdcomité hem met het Voorzitterschap had bela9fc» Thans was het zaak een Comité te kicze» en het hoofdcomité had geoc rdeeld, dat daaraan ieder moest kunnen medewerken. Het Hoofdcomité had echter gemeend eeni ge leiding te moeten geven cn daarom wa ren er borden in de zaal waarop een 36-tal candidaten waren voorgesteld. Nadat de aanwezigen in de gelegenheid waren ge steld, daaraan namen tce te voegen, werd overgegaan tot stemming. Er waren nu 55 namen genoemd en daaruit moesten een 25-tal personen worden gekozen. Tijdens do stemming werd op het orge! het Wilhelmus ingezet, waarvan de beide- eerste strophen door de aanwczi'cen staan de werden gezongen. Nadat, dc stemming was afgeioopen en de bus was verzegeld, deelde de Voorzitter mede, dat Donderdag a.s. de opening der briefjes zou plaats hebben, waarna onmid dellijk de uitslag zou worden bekend ge maakt. Nadat de vergadering door applaus zijn instemming hiermede had betuigd, nam de Burgemeester wederom bet woord, om allen op te wekken tot een waardige grootsclie feestviering. Hij twijfelde daar aan niet, waar de Gemeenteraad reeds een mooi bedrag had gevoteerd en van particu liere zijde reeds ruime toezeggingen wa ren gedaan. Met eenige hartelijke woorden van opwekking voor de liefde tot ons Vor stenhuis besloot spreker. Verduistering. Door de politie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een paar Katwijkers wegens verduistering van stranl goederen. ZOETERWOUDE Arbeidsbemiddeling. Gedurénde 1922 hadden cr bij hot correspondentschap der arbeidsbemiddeling 68 inschrijvingen van werkzoekenden plaats. Er konden 9 man nen gedurende korten oE langeren tijd ge plaatst worden. Ecne aanvrage van een werkgever moesi worden afgewezen. Gemeentepolitie. Door de gemeente politie is tegen de dadera van de vernieling der brugleuningen bij O. J. W. en J. V. proces-verbaal opgemaakt. Het zijn P. J. van II. en W. v. d. E. Plotseling dood. J. B.. petrolcumventer cn groentenhar.delaar alhier,zakte Maandag toen liij met zijn kar op stap zou gaan, bij zijne woning plotseling ineen en was een lijk. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente zal a.s. Maan dag, des namiddags te twee uur vergade ren. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van zes leden der Plaat selijke Schoolcommissie. 2o. Benoeming van een lid der Commis sie voor de Bewaarscholen. 3o. Benoeming van een Directeur der FEUILLETON 3 Nu, mijn jongen, nu ziet ge er netjes uit. als een graaf. Wat. moeder, kan iemand het den jongen aanzien, dat zijn vader maar een eenvoudige kassiers knecht is, ei? De man deed nog eenige streken met den grooten kleederborslcl, dien hij in de hand hield, over de fonkelnieuwe jas van den tegenover hem slaanden jongen man en zag dan lachend de vrouw aan, die naast hem stond. In de oogen van de kleine, slanke vrouw die zich naast den groolen. brcedgeschou- derden, krachtigen en ouderen man zeer onbeduidend vond, schitterde een blijde glans, terwijl ze haren zoon in het roode, verhitte gelaat, zag. Plotseling ging zij op 'hare tecnen staan en rekte de armen uit. Lieve hemel, zeide zij en greep met beide handen de punten van zijn witte das, waarachtig zij zit geheel en al scheef. Hier, geef maar hier, vader. Zij nam den vergenoegd voor zich uitzienden den kleederborsfel af, greep met de ankerhand naar dc-n. volgens den kaat sten smaak broeden jaskraag van den jon- |en en borslelde met kracht daar over heen. Dcli- laat het toch, moeder, zeide de [Jonge man afwerend en trad een schrede achteruit; hij nam zijn zakdoek en streek aarniee, luid puffende, over gelaat en Worhoofd. De vrouw liet hare handen 9 nken en het Lot nu stralende, gelukkige uitzicht in hare oogen veranderde in lief devolle bezorgdheid. Is er iets, Otlo? Wilt gij een glas water, of wil ik liever waf spuitwater halen? De zoon mnakto een afwijzend gebaar, maar de kleine bedrijvige vrouw was reeds aan de deur, om in allerijl naar den koopman te loopen. Toen zij terugkwam, vond zij haar oudsten zoon in de kamer; zij beantwoordde zijn vriendelijken groet met een vluchtig hoofdknikken, nam toen een glas uit de kast en bood den jongste 'den spoedig ingeschonken bruisenden drank aan. Terwijl de jonkman, het glas in lange teugen ledigde, sloeg de andere, die ongeveer vier of vijf jaar ouder kon zijn dan die in de jas. lachend met zijn sterke vu iet op zijn knie. Wel donderdag, wat? riep hij uit, den drinkende aanziende. Gij schijnt nog al bang te zijn, hè? Voordat de geplaagde jongen nog eenig antwoord kon geven keerden de beide oudjes zich tot den lacher. Laat die domme ongepaste scherts toch, riep de vader. Gij moet u schamen, riep nog toor-' niger de moeder, dat gij op zulk een dag niets beters kunt, dan uw armen'broe der te sarren, wien toch al zoo iets moei lijks te wachten staal/Wanneer gij gevoel hadt, zoudt gij hem een goed woord geven en God bidden, dat Hij uw broeder geluk kig door het zware examen helpt. De oudste hief cr willekeurig zijn han den op. Nu. nu. ik misdoe uwen Benjamin toch niets, zeide hij met eenige bitterheid ia zijn stem, men zai toch een klei ne onschuldige scherts mogen maken. Hij trad'de keuken binnen, om zijn ont bijt te halen, maar hij was nog niet over den drempel, als zijn broeder hem hef tig nariep: Wanneer mijn eerzucht niet verder reikte dan tut blikslagersgezel dan zou ik geen examen maken cn niet bevreesd be hoeven te zijn. De oudste snelde heftig terug; het bloed steeg hem naar het hoofd en kleurde het volle, frissche gezicht tot. aan het voor hoofd; een toornig antwoord scheen op zijn tong te zweven, maar hij gehoorzaam de zijnen vader, die. hem goedig met de hand wenkte. Hij draaide zich zonder tj spreken weder om, zijn gevoelens meteen geringschattend schouderophalen te ken nen gevende. Toen hij na eenige minuten, met het overschot van zijn boterham nog in dc hand, de kamer weder binnentrad, bond zij hem een verrassend schouwspel. Zijn broeder Otlo had den eenen voet op den voor hem slaanden stoel gezet. Moeder en vader stonden bij hem. De eer ste hield een schocnborslelkaslje in hare handen, terwijl de vader, diep vooroVer gebogen, ijverig met den glanshorstpl de schoenen van zijn zoon poetste. Verstomd stond Karei stil, wederom werd hij rood van gramschap. Schaam u, Otlo, barstte hij uit. Gij laat u als jongmonsch door uwen ouden vader bedienen? De oude richtte zich met een plolsclin- gen ruk in de hoogte: hij wierp den schoenhorstel in het kastje en wendde zich naar de tafel, waarop zijn onaange roerd ontbijt stond. Oflo maakte een verlegen beweging naar het kastje. Moeder was hern echter voor, Laat dat Otje, zeide zij en greep zelfs naar den borstel. Gij zult uw vingers toch niet vuil maken, laat liet toch. Ik doe het zoo gaarne. De dag ging voor de vrouw van den kas siersknecht veel Le langzaam om. Einde lijk was het vier uur geworden; de be zorgde moeder ging van de eene kamer der kleine woning i:aar de andere; elke minuut snelde zij naar liet venster, om ver or uit gebogen de straat op to zien. Komt hij nog niet? Vrouw Koster zette zich in een stoel aan het venster neder, vouwde de handen en zuchtte stil. Zij dacht aan vervlogen tijden terug. Hocvcle offers cn strijd had het niet gekost, den lievelingszoon zoover te doen vorderen. Reeds toen er sprake was hem op liet gym nasium te brengen, stélde zij zich nog voor. dat de vader cr tegen was. Maar zij had zijne bezwaren overwonnen en haar wil doorgedreven, zij had zich zelve alle moe ito getroost, en door hare bemoeiingen had Otlo een „beurs" hekomen. Zeker, de dure hoeken moesten zij zeiven zich aan schaffen, en hij iedere verplaatsing'naar een lioogere klasre, bromde de vader. Merkwaardig, dat de man geheel geen eerzucht bezat; dan ware hij zelf vroeger iets 'beters geworden. Hij liad een zaakje gehad, maar de jarenlange ziekte van zijn eerste vrouw en eindelijk haar dood had den licm geldelijk zoor achteruit ge bracht. Spoedig had hij de zaak opge heven, nadat hij :v zijn -"' uMcn. tot den laatsten cent toe. betaald had. Een pijn lijke zekerheid was net. dat hij zoo arm ais nooit le voren was, maar het was zijn trots, Levens niemand iels schuldig te zijn Toen Frieda hem. den weduwnaar, trouwde, had hij röèds de betrekking van kassiersknecht bij de hankfirma Jacobs cn Co. In den loop van jaren, had hij, dank zijne en hare spaarzaamheid een paar duizend gulden kunnen overleggen; toch ■had hij steeds met heftige stelligheid zijn vrouw tegengesproken, zoo dikwijls zij hem den voorslag deed. nogmaals een kleinen winkel op te zei ten. Zeer zeker, zeide hij ik weet nu ten minste. wat ik ontvang, en behoef mij over niels bezorgd te inaken. Hierbij was hot gebleven, cn zij had zich daarbij moeien neerleggen hoe zwaar 't haar ook viel hare droomen van een schitterende toekomst op te geven. Het streven naar hc-oger lag in het ka rakter van die kleine vrouw: haar vader was griffier aan 't. kantongerecht geweesC Hare ouders waren echter ongelukkiger wijze vroeg gestorven, cn zij. de wees, al leen staande en zoo geheel jong niet meer moest blijde zijn, toen de weduwnaar haar tot gade begeerde. Al haar eerzucht' vcreenigde zich rui op haar jongs!c-n, haar eenigen zoon, want Ivarel. de oudste, was een kind van haar man uit het eerste hu welijk. Het geluk wilde, dat Otlo van af zijn vroegste kindsheid een groolen lustij tot leeren en een goed geheugen had, zoo dat hij «leeds tot de eersten van zijn klaa behoorde. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5