55 Vrijrdag 29 December 1922 HET JAAR 1922. Het algemeen uitzicht, dat 1922 oplevert, onderscheidt zich niet kenmerkend van dat van een voorgaand jaar. Ook 1922 geeft een beold van verwarring, van strijd, van tegen elkander aanbotsende belangen, van een gemis aan ovenwichtigheid, waaronder de wereld sedert het uitbreken van den oor log onmerkbaar, sedert de beëindiging van dien oorlog merkbaar lijdt. Dat de taak van de Rogeeringen in deze omstandighe den, nog gekoel afgescheiden van de bij zondere moeilijkheden, die de verschillende nationale toestanden met zich brengen, zwaar is, behoeft nauwelijks te wordeu ge zegd. Die moeilijkheden liggen in de eerste plaats opgesloten in het met elkander ver zoenen van scherp tegenover elkandor staande belangen. Maar niet minder in da financieele bezwaren, die 1:,: :ia elk Regee- ringsbeleid doan wanhopen :-:in con goede oplossing. Zelfs Amerika, welks dollar bui len^ woon hoog staat, zelfs Engeland, Aveftrs pond goud in papierwaarde nauwe lijks is gedaald, ondervind' %'cze moeilijk heden. Engeland is op het punt van finan cieele bezuiniging een voorbeeld voor alle andere landen geworden; de druk van do bekendo commissie-Geddes heeft zich merkbaar doen gevoelen, ook in do eindcij fers van.de begroeting. Maar, dat hot niet alleen de financieele quaestie is, die ver entrusting brengt, leert ons dat zelfde Engeland. Er is politieke onrust overal, er is economische strijd, er is sociale regenstolling. Het aantal stakingen, het moge dit jaar geringer zijn dan in 1920 of 1921, het aantal 9takingsi" n moge min der zijn dan de statistiek' over do voor gaande jaren aangeven zulks neemt niets weg van het feit, dat deze stakingen r aar builen een hevig aanzien vertoond hebben, heviger dan men van normale sociale conflicten zou. verwachten. En toch, men zou bijna willen consta- teeren, dat eenige verbetering merk baar is. Verbetering in financieel opzicht in dezen zin, dat wij thans weten waar voor wij staan; weten ook, hoe'wankel de financieele basis is. waarop wij jaren achtereen hebben voortgebouwd. Econo misch, omdat een herstel van handclsbo- frokkingen 2ieh doel gevoelen; omdat in lal van groote en kleine lichamen een zuiveringsproces is voltrokken; omdat tot 'dusverre, ondanks alle zwarte voorspellin gen. do groo-te instellingen zicli staande iirl ben gehouden. Sociaal, omdat de hood- r'-.rlijke versobering moer en meer schijnt te worden begrepen; de loondaling aie nog twee jaren tevoren het heftigst verzet ontmoette, als iets noodzakelijks wordt geaccepteerd. Dc verbetering is in derdaad slechts zeer zwak merkbaar, maar toch, men zou haar hierin reeds kunnen constaleeren, dat verslechtering niet meer, alsó aan het einde van een vorig jaar nog te vreezen viel, zal intreden Het is ongetwijfeld het ffnaneicelo ele ment, dat in Frankrijk's houding ten op zichte van do uitvoering van het vredes verdrag van Versailles, die ook dit jaar zooveel stof heeft opgeworpen, haar oor zaak vindt. Immers, Frankrijk heeft de groote bedragen, die het van Duitscbe zijde in <M verdrag zijn toegezegd," noo-, dig, wil het zijne eigen financiën horstel len. Frankrijk heeft geleend van Enge land en Amerika; Enigeland hoeft geleend van Amerika; de Balkan-Staten hebben geleend van Engeland en Frankrijk ge heel het vraagstuk der Geallieerde en Ge associeerde ooriogsschulden is. niet minder verwikkeld dan .dat van dc Duit- sche oorlogsschuld zelve. In het bijzonder een nota, in den loop van het jaar uitge gaan van den inmiddels afgetreden Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Balfour, heeft op dit vraagstuk een scherp licht geworpen; :nog steeds verkeert men in dc verwachting, dat Amerika bereid zal zijn aan de Geallieerden-hunne oorlogsschul den kwijt te schelden, in welk geval het voor dczen> Frankrijk in het bijzonder, gemakkelijker zal zijn tegenover Duitsc-h- land een meer edelmoedige houding aan te nemen. In de gegeven omstandigheden heeft Frankrijk gemeend zoowel finan cieel als militair en politiek, van het ver drag van Versailles te móeten cischen, wat er van te eischen viel; dat het oen meer sympathiek on rol daarbij aan Enge land liceft moeten laten, kan, afgezien van alle bedreigingen van bezetting van ho' Roerbekken, moeilijk worden ontkend. Dc tegenstelling tussehen Lloyd George per soonlijk, do Fransohe buitenlandsche politiek anderzijds heeft zich in den loop .van dit jaar tocgesctoerpt, en do weinig welwillende criliekcn bij Lloyd George's aftreden hebben dit bewezen. Te Cannes kwam men reeds in den aanvang van het jaar bijeen; de Geallieerde groote Staats lieden hebben er gcruimen tijd gesproken, gelijk zij later te Londen, daarna weer 'lo Parijs en te Londen, hebben geconfereerd. Afgescheiden daarvan vergaderde de Com missie van Horstel, die dit jaar het presi dium in handen van Bartkou zag stellen. Het loont de moeite niet om hier de ver schillende oplossingen aan te geven, die zoowel in den Oppersten Geallieerden llaad als in dc Commissie van Ilcrstol zijn ontworpen, teneinde ccnerzijds Duitsch- 'and economisch op te heffen, anderzijds aan de Geallieerden het hun •toekomende te vferzekeren. De stelsels, warop de ge dachte oplossing berustte, evenals dc cij fers, verwisselden bijna bij olko confe- icntie. Te Londen in den zomer ging het om het moratorium, dat aan Duifsohland, gezien de anelb dal;ng van de mart:, zou worden verleend; later hebben wij ge kregen het plan van Bradbury, het be kende Fingclsche lid der commissie, oen der weinige dtislcu ntliigeij, Idle |in is laat werd geacht, geheel het groote probleem te overzien. Duitscliland heeft daartegen over meermalen een afwijzend standpunt moeten innemen; het heeft zich moeten verklaren in de onmogelijkheid om te be talen. De laatste onderhandelingen dien aangaande met de ministers uit het Kabi- net-Wirth gevoerd, zijn hervat nadat de bekwame scheepvaartdirecteur Curvo als Rijkskanselier was opgetreden. Intusschen ging de mark door te dalen; thans „ge stabiliseerd" op 3 a 4 et. voor 100 M., een verschil niet het vorige jaar, dat niet weg te Gijferen valt. Het is ongetwijfeld deze laatste over weging, voorts het telkenmale ontdekken door Geallieerde controle-commissies van opeengehoopte voorraden wapenmate- riaal, die Frankrijk er toe brengt in zijn min of moer star vasthouden aan hot verdrag van Versailles te volharden. Clé- mcncc-au is er op uitgegaan, om de vcr- eenigde Staten van 't gevaar van Duitscll- land's militairisïrio te overtuigen. Hij is er ontvangen met al de geestdrift, die men voor dezen moreelcn winnaar van den oor log kon verwachten, maar dat zijne reis een politiek succes zal hebben, is niet te verwachten. Geheel de Fransehe politiek Is dit jaar behoersclil. door de vraag, wel ke houding tegenover Duitsehland te vol gen. Het geringe succes, dat Briand in Cannes vermocht te verkrijgen, veroor- zaakte zijn val; bet optreden daarna van Poincaró, als oud-president wel een zeld zaam voorbeeld van terugkeer in do ac tieve politiek., Poincaré werd geacht dd sterko man to zijn, die voor Frankrijk voordeden zlou bedingen; zijn Tedo Ite Bar-lc-Duc liet do ver-onderstelling van een afzonderlijk optreden -van Frankrijk open. Het bleek intusschen niet zoo slocht gemeend als men he! aanvankelijk mocht veronderstellen. Te Genua, ter belangrijke confcrenlio, werkte Poincaré, zij het zoo nu en dan slechts aarzelend, met zijn'e Geallieerde collega's samen. "Vbóral de 'qua est ie, in hoeverre men do Russische Sovjet-Regeering zou erkennen, hield hen verdeeld. Rusland is ter conferentie to Genua genoodigd; dc daar door dc Rus sen verkregen rechten stelden hen intus schen niet op geheel gelijken voet met de anderen. Als een niet geringe verrassing klonk, korten tijd na het bijeenkomen te Genua, do mededceling van hef Duitscli- Russische handelsverdrag. Dit dusge naamde DuitsclïO diplomatieke succes, voor een deel door Rathcr.au verkregen, heeft bijna geleid tot de ontbinding der conferenties, die economisch van beloc- kenis is geweest cn zeer zeker een nieuw 'tijdperk heeft geopend. Vooral van Fran sehe zijde was men over de trouwbreuk, die men in het Duitsck-Russische verdrag zag. verontwaardigd, en ware ntef. Llnyvd George tussehen béide gekomen, de con ferentie- had veel kans gehad róóds (oen te zijn uiteengegaan.. Uit de Onifjevinp. HILLEGOM. R.-K. Vrouwenbond. Woensdagavond hield de R.-K. Vrouwenbond alhier een feestelijke bijeenkomst in hotel Sister- mans. Te 7 uur werd de vergadering ge opend door' de presidente, mevr. R. M. F. Litjensv. d. Donk. die in een kracliLig speechje een hartelijk welkom tocric.p aan de leden, die in zóó groolcn getale •waren opgekomen, dat de zaal tjokvol was, zoodal zelfs dc paden bezet waren. Spreekster memoreerde dat de beoefening van de, liefdadigheid hel hoofdmotief was van do bijeenkomst, dat de meer met aardschc goederen bedeelden ijverig ge hoor gegeven hadden aan den oproep van het bestuur en talrijke gaven bijeenge bracht hadden om de minder bedeelden te kunnen gedenken en dat dc Kerstweek het meest geschikte lijd tocli geacht werd om die gaven uit te doelen. Op initiatief en met don krachtigen steun van den Geest. Adv.. Pasfoor Krook, was gezorgd voor een praehljgen, rijkbeladon Kerst boom. Na hel bekend maken van het pro gramma nam de feestelijkheid een aan vang. Om in de kerststemming tc komen werden voor dc pauze vijf tableaux vi- vants vertoond: 'dc Boodschap des Engels de Geboorte d» Herders in 't veld de Herders bij de Kribbe en als apotheose Bloemenhulde afm het Goddelijk Kind. Dc tableaux, keurig verzorgd, dank zij den ijver en smaak van den heer v. Gen- nip. werden begeleid door liederen uitliet IVeinacht's Oratorium van Muller, gezon gen door kinderen. De zang stond onder de beproefde leiding van de. presidente, terwijl'het accompagnement bij ïnej, Ro sa Litjens in goede .handen was. De zaal heeft met gespannen aandacht e-n stij gend enthousiasme genoten. Onder de pauze, werden de aanwezigen gctracleord Na dc pauze werd het loflied op den den nenboom gezongen Daarna had de ver loting plaats van verschillende voorwer pen en huishoudelijke artikelen, dc ga ven werden uitgedeeld, benevens de ge schenken aan don Kerstboom, die hoofd zakelijk aan dc meespelende kinderen ten deel vielen. Tot slot sprak de Geest. Adv. Pastoor Krook zijn waardeering uit over de enorme opkomst, bracht dank aan liet bestuur voor de betoonde activiteit en aan allen, die tot het welslagen van den avond hadden bijgedragen. Aan de presidente werd namens het bestuur een Gouda- fruitschaal aangeboden als blijk van waar decring. Tijdens de vergadering en den volgenden dag word den wen se. h geuit hot Weinachl's Oratorium een volgend jaar in zijn geheel te zien uitgevoerd. Wie weet of de heer en mevr. Litjens, die met zooveel succes Kindcroperottcn. Elisa beth's Oratorium en andere groote uitvoe ringen, die men nog vaak hoort roemen, geleid hebben, niet bereid gevonden wor den aan Iliücgom dat genot te verschaffen KATWIJK. Gezondheidscommissie. Do Commw.ia- ris der Koningin in de Provincie Zuid-Hol land heeft benoemd met ingang van 7 Ja nuari 1923 voor den tijd van vijf jaren tot secretaris van de Gezondheidscommissie voor de vereenigiug van gemeenten, waar van de zetel is te Katwijk, den heer J. Kueting wonende alhier en die als zooda nig aan de beurt van aftreding was. Geme.nade Berichten. Ongeluk. Drie knechts van den aannemer S., die gistermorgen herstellingen verrichtten aan een stoomketel in de ververij van de fir ma v. d. Berg Krabbendam te Tilburg, zijn door ontsnappenden stoom getroffen. Twee zijn levensgevaarlijk, de derde is minder ernstig gewond. -Zij zijn naar het gasthuis vervoerd. Brand. Terwijl de bewoners van café Bouten aan don Baarlo3chon straatweg te Hout- Bleriok, zich in den eersten Kerstnacht, kerkwaarts hadden begeven, ontstond om streeks halfvijf door onbekende oorzaak brand. De voorraadschuur, eveneens de danszaal werden oen prooi der vlammen, hetgeen gretig voedsel vond door het aan wezige hooi cn stroo ia de stallen. De G0- jarige grijsaard Kuypers welke alleen thuis was achtergebleven, bekwam ernstige brandwonden aan hoofd, borat en handen- Door het krachtdadig optreden der buren werd voorkomen dat ook het woonhuis ie vlammen opging. Toen eindelijk de brand weer van Huut-Blerick ter plaatse kwam, was deze dan ook spoedig het vuur mees tor. Moordaanslag. Op de Voorstraat te Middelharnïs had gistermorgen een moordaanslag plaats. Een rondreizend ketellapper ontmoette daar zijn vrouw mot xiie hij vermoedelijk van tevoren een woordenwisseling had ge had. Onverwachts viel hij zijn vrouw van achter aan, en bracht haar met een scheer mes een niet diepo doch vrij lange snede toe. De vrouw is daarop hevig bloedend binnengedragen bij een aldaar wonend ge neesheer. Dc snede is niet levensgevaarlijk. De dader, die daarop vlrchtte en ach tervolgd werd door burgers en politie, werd gearresteerd. Een reis met ongelukken. Toen de B-trein, welke gisterenavond om kwart voor zes uit Oldenzaal vertrok het station Almelo zou binnenrijden, braken plotseling twee koppelstangen. Tengevolge van den schok viel in e-'sn 2b kïa3se-eoupé een koffer uit een bagagenet op het hoofd van een der inzittende dames,, welke door don schrik een zenuwtoeval kreeg en eoni- gen tijd buiten kennis geraakte. Toen de trein verder reed,, en het station Apeldoorn zou binnenstoomen, brak dc trekkingstang. zoodab de machine en dc bagagewagen het station inreden, terwijl ds rest van den trein er voor bleef staan. Het duurde ongeveer een half uur voor de trein de reis kon vervolgen. Het vermiste knaapje te 's-Gravenhage. Gisterochtend 'hebben «agenten van po litie uit het water aan de Dunne Bierkadte in Den Haag opgehaald het lijkje van den 9-jarigen Gerrit Haas, die sedört 2 dezer vermist wend uit do ouderlijk© woning aan dep Sohcükweg. Indringers. Een viertal opgeschoten jongens van 22 b 23-jarïgen leeftijd drongen V/oensdag de woning van een gebrekkige vrouw H. te Huizen binnen bij wio ook nog een zwan gere vrouw inwoonde. De belhamel T. be dreigde beide wecrioozc vrouwen mot eoh mes, terwijl zij tevoren reeds trachtten de buitendeur met een koevoet open te bre ken. De politie daagde spoedig op en ver baliseerde de indringers wegens huisvre debreuk en overtreding vin het vloekver- bod. Brutale diefstal. Dc Nederlandsche wafelbakker Bock, die ter gelegenheid van het Domfeest, te Hamburg vertoeft, is het slachtoffer ge worden van een brutalen diefstal. Inbre kers hebben zich met valscho sleutels toe gang verschaft tot zijn woning en zich meester gemaald; van een familiesieraad, dat Bock bij zich bad nl. een groote Hol lo ndsche gouden boerinnekap, welke was versierd met brill anten en paaiden. Het sieraad vertegenwoordigde een waar de van 50 millioen mark en was oorspron kelijk afkomstig van de bekende wafelbak- kersfamilie Veldkamp. (Tel.) Oplichterstruc langs de grens. Door do politie te Tcrborg is aangehou den de Duitscher P. Sch., afkomstig uit Elberfeld, die met Hollandsche aanbevelin gen en een lijst l'angs do huizen inzamelin gen hield voor con comité ter ondersteu ning voor arme oorlogsweduwen en wee zen., afdeeling Elberfeld. Bij aanhouding bleek alles gefingeerd te zijn en bekende hij het geld ten eigen bate aan te wen den. De aangehoudene is ter besc-hikking van de justitie te Arnhem gesteld. Het voornoemde comité bleek bij "informatie ter plaatse eveneens niet te bestaan. Men zij dus op zijn hoede want men zal nog wel eens probccrcn in de grensstreken soortgelijke trucs uit to halen. Een pssudo-pclitiemspecieur gearresteerd. Het was te Amsterdam al een paarmaal voorgekomen, dat een jonge man, gekleed in de uniform van inspecteur van politie, des nachts een politie-beambte aansprak en hem verzocht mede te gaan, ten einde de z.g. ..hotel-controle" te verrichten, wat ouder andere bestaat in het nagaan van de lijst, waarop de bezoekers hun naam teekenen. Do agenten koesterden gocn oogenblik argwaan tegen den jongen man, wiens uniform en optreden onberispelijk waren en die volkomen op de hoogte scheen te zijn van den inwendigen dienst der po litie. Ouder de kleine hotels, dio hij in ge zelschap van een beambte bezocht waren er eenige aan het 's-Ornvonhtudscheveer. Eindelijk begon dit een beetje in de,ga ten te loopen en na conigen tijd wist de politie van het bureau Ringel precies wie de joifgo man was, waar hij woonde en dat hij het beroep van kantoorbediende uit oefende. Gisterenmiddag werd hij op zijn kantoor gearresteerd en op het bureau gehoord. Dp cladcr is zes en twintig jaar en bleek niet geheel on al toerekenbaar te zijn. De uni form en sabel huurde hij voor z'n nachte lijke tochten fcij een tooneelcostuinier. Na het verhoor word. hij naar huis ge zonden. „Tel." Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Apel doorn bericht, dat hem uit ecne aangifte is gebleken, dat een zieh als afzender schrij vende K. O. Grote, te Dusseldorf, aange- teekende stukken per post verzendt, dio belast zijn met een remboursement van f 2.85. Bij opening blijkt, dat de inhoud waardeloos is. Het Bilthovensche Dorpskcrstfeest. Men schrijft uit Bilthoven: Het dorpskerstfeest heeft onder groote belangstelling van de ingezetenen en velen van buiten plaats gehad. Uit den omtrek, ja zelfs van groote afstanden, waren vol wassenen en kinderen gekomon met hunne pakketten, om deze bij den Kerstboom ne8r te leggen. Groote stapels werden het, vol mooie Kerstgeschenken voor de gezin nen van werkloozen en armen in het alge meen. De verlichte boom met de flikkeren- e flambouwen, door de gemeentebrand- ecr afgestaan, en de vuren der veldkeu- kontjes waarop do padvinders voor de honderden aanwezigen chocolademelk be reidden, leverden temidden van het don kere dennenbosch een schilderachtigen aan blik op, waarbij Kerstliedoren met zachte orgelbegeleiding werden gezongen. Evenals het initiatief voor dit mooie dorpsfeest genomen werd door een geheel open vergadering van menschen uit aller lei kringen en van allerlei richting, zoo werd ook door een'dergelijke open groep, gevormd door allen die wilden medewer ken, de ontvangen schat van geschenken met zorg verdeeld, gesorteerd en verzon den. Zoo waren reeds op Tweeden Kerst dag de honderden kleod ings tukken, voor mannen, vrouwen, kinderen en zuigelingen de honderden stukken speelgoed en boe ken, de mooie voorraad levensmiddelen (vruchten, kruidenierswaren, etc.) door de opgegeven behoeftige gezinnen te Biltho ven, De Bilt, Utrecht, maar ook in andere plaatsen over het gohoele land verspreid, ontvangen. En niemand weet dat is juist het aardigste van wio die mooie en degelijke geschenken afkomstig zijn! Mollen. Een Eriesche mollenvangor ving in do omgeving van Apeldoorn in zes dagen tijvla negentig jnulleu, die por stuk 50' Cf. opbrachten. Waar in Friesland streng toe zicht op het vervoer van die huidjes ge houden wordt, trekken de Fricsche van gers naar andere provinciën om hun be drijf uit te oefenen. Oude munten. To Diessen (Noordbr.) hoeft de landbou wer Do Laat bij het afgraven van land, een ijzeren pot gevuld met gouden en zilveren munten uit de lGde en 17de eeuw gevonden. RECHTZAKEN Ingezonden stukken. (Bn üen verantwoordelijkheid der Re&J Geaóhte Redactie 1 Mag ik zoo vrij zijn, een weinig plaate ruimte in Uw veelgelezen blad te vragen? Bij voortjaat mijn dank. Aan de leden van den N. R.-K. Volks bond, afd. Zocterwoude (Dorp).. Waarde Vrienden 1 Zooals u allen wel bekend zal zijn, stond als punt 6 op de convocatie der al- cemeene vergadering van 18 Dec.: Lezing van onzen Weleerw. Geest. Adviseur, on derwerp: „Hot Christelijk Familieleven". Door verschillende omstandigheden is (oen besloten, deze lezing uit (e stellenen (e houden Vrijdag 29 Dec., in de Jongens school, aanvang 7 uur. Het zal niet noodig zijn over dit onder werp uit te weiden; wij vertrouwen dan ook. dat dan zeker alle bezoekers van den vorigon avond zullen terugkomen. Maar dat is niet voldoende; komt n-u eons allen. Wanneer men de presentielijsten dór al- gemeene vergaderingen nakijkt, komt men altijd tot het cijfer 21, den laatsten keer tot 29 leden. Waar blijven nu altijd die an dere 77 leden? Tonnen die hun góeden wil, door om allerlei reden thuis te blij ven? Zeker, er zijn uitzonderingen, maar, wanneer uw organisatie, die tooli voor uw welzijn arbeidt ecna por maand verga dert, komt dan toch allen zooveel moge lijk, offert er dan desnoods een koudon r.eus of een natte jas aan op; het. is toch voor uw eigen belang ten slotte. Het is voor een bestuur zoo moeilijk, in grijpende besluiten met een onvoltallige vergadering te nemon. Dus, dat is afge sproken, voortaan kunnen we op u allen rekenen. Maar hedenavond vooral, toon dan uw Geest. Adv. en Bestuur, dat gc hun stre ven waardeert. Breng dan allen uw vrou wen, dochters en zonen mede; ons verga derlokaal is groot genoeg Spoort anderen nog eens aan, brengt hen ook medo. Dus we rekenen op u allen. U, geachte Redactie, nogmaals niiju dank. Hoogachtend; G. G. GILEliS', Secr. afd. Zoeterwoude (Dorp). De Grootveldt'8. Het Gerechtshof te Amsterdam heelt arrest gewezen in de zaak tegen Herman en Frans Groot veldt, die door de Vierde Kamer der Amsterdamache Rechtbank ver oordeeld werden ieder tot zes jaren ge vangenisstraf wegens diefstal door twee vereenigde personen met braak en met recidive. Het Hof vernietigde het vonnis. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het ieder der beide beklaagden tot vijf jaren gevangenisstraf. Doodslag. De 23-jarige fabrioksaibeider uit IJssel- stoin tegen wien 12 jaar gevangenisstraf was geeischt wegens moord op zijn verloof de, werd door do Rechtbank te Utrecht veroordeeld wegens doodslag tot zeven jaar govangenisstraf met aftrek van hot voorarrest. Land- en Tuinbouw. De hooge vrachttarieven voor vee. Het bureau V. D. meldt dat de onlang» in de vaart gebrachte speciale veebooten, waarvoor de Nederlandsche Bond van Vee handelaren zich voel moeite heeft gegeven zoo goed hebben voldaan, dat het bestuur van dezen Bond op zijne op 21 dezer te Zwolle gehouden vergadering, met alge- meene stemmen besloten heeft aan do elf provinciale afcleclingen op te drageD, zich met de in hunne provinciën bestaand© vrachtroederijcn in verbinding te stellen, teneinde het georganiseerde vecvervoer te water op grootcr schaal in pro et ijk te brengen. Bedoeld bestuur is tot dit besluit geko men, doordat de nog steeds door de Ne deriandsche Spoorwegen geëischle vracht prijzen voor vee een niet te overkomen be zwaar voor den handel vormen. Het ligt in de bedoeling zooveel mogelijk vaste diensten van en naar de belangrijkste week markten tot stand te brengen. ^sawi3ESJ3ssiaj«sttsia ONDERWIJS. De opleiding der onderwijzers. Bij K. B. is het bedrag der Rijksbijdra ge, welke aan gemeentelijke en bijzonder® normaallessen en aan hoofden van scholen zal worden verleend voor elk van de door hen in den loop van 1923 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen personen, nadat dezo in den loop van 1925 of later dc acte* bedoeld in art. 77, onder a, der wet ire- goling van het lager onderwijs van 1378 zullen hebben verkregen, vastgesteld als volgt: voor hen, die bij gemeentelijke of bijzondere normaallessen zijn opgeleid: a. gedurende ten minste 2 jaren f 300 b. gedurende ten minste 3 jaren 400 c. gedurende ten minste 4 jaren 500 Voor ben, cli© door hoofden van seholerf zijn opgeleid: a. gedurende ten minste 2 jaren- f 200 b. gedurende ten minste 3 jaren 250 c. gedurende ten minste -1 jaren 300 öiöoffiwaartöencnteii. STV. MIJ. NED'c.i.uA?ID. JAN PIETERSZ. COEN (uitr.) arr. U December te Sabang. KARIMATA arr. 27 Dec. te Batavia. KON. NED. ST8. MIJ. AMERSFOORT vertr. 24 Doe. van Port land (M.). CASTOR arr. 27 Dec. te Pasagos. HEBE vertr. 27 Dee. van Vigo. .j» NERO arr. 24 Dec. te Gothenburg. KON. PAKETV. MIJ. PALÏMA vertr. 27 Dec. van Suez. 7fi; KON. WEST-IND. MA1LD. PRINS FRED. HENDRTK arr. 28 De®, te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLGYD. JACATRA arr. 23 Dec. te Soerabaja. MALANG (thüisr.) "vertr. 27 December van Port Said. HOLLAND OOST-AFRIKA LIJN. ALUDRA (uitr.) vertr. 26 December van Alexandria. HEEMSKERK vertr. December van Delagoabaai. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. ORESTES (uitreis) vertr. 26 December van Bordeaux. POLLUX (uitreis) arr. 21 December op d© Ivoorkust. STELLA (uitr.) arr. 20 Dec. te Lagos. fflBHBSBESSfrSSCiX^ Burgerlijks Si LEIDEN. 28 December. Geboren: Margaretha d. van W. Springer en M. Bon Hendrica Maria cL van J. F. Strijk en M. E. O. Bousie Alida d. van B. J. v. Kooperen en S. O. Louwrier Thcresia d. van P. Verhoeven en M. Melet Geertrui d. van J. P. Groe nendijk cn S. v. d. Klis. Ondertrouwd: J. Guleij jm. 21 j. en C. Optcndrccs jd. 21 j. G. Riethoven jm. en C. "VVestdorp jd. Overleden: M. K. Huber-Hovens v. 01 j. O. Gozijn-Vlasman v. 68 j. ZEGWAART. Ondertrouwd: S. J. C. van der Burg oud 26 jaren en E. .T. Tctteroo, oud 23 jaar. ZOETERMEER. Geboren: Maria, dochter vou J«'C. van I>orp en G. van der Spek Lecnilje, dochter vaar G. van Mullom on H. de Rcgt. Gehuwd: Jacob Oosloroua, 29 ja-ar te Voorburg en Margaretha Sluiter, oud. 26 jaar alhier. Ond eritrou wd Pieter van "Wou<& 27 jaar te Zegwaar* en Evertje ter Maten, M 1 jaar 'tc Nootdorp. j

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3